Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Activ Plopeni 34-15 (18-6)

Victorie în așteptarea Galațiului

Pentru Unirea Slobozia greul de final de an începe abia la sfîrșitul acestei săptămîni. Meciul cu Activ Plopeni, așa cum anticipam, a fost mai mult un antrenament cu public. Slobozia a pornit iureșul încă din start. Moroianu, Nica și Simion au pus lucrurile la punct, iar Urse, Popescu sau Ciuplea au ținut aproape. Dacă este să căutăm neajunsuri, unul dintre acestea ar fi aruncările de la 7 metri, acolo unde atît Dospin cît și Moroianu au ratat. La pauză a fost 18-6 pentru gazde, iar în debutul reprizei secunde s-a remarcat extrema dreaptă Jeni Drăgan, care a punctat de 5 ori consecutiv. Jeni a transformat și 2 aruncări de la 7 metri, dovadă că soluții, din fericire, există. S-au făcut schimbări... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2013, 16:42 (5475 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Acuzații de «furt intelectual» pentru Piața Unirii

Orgolii în lumea arhitecturii locale

Acuzații de «furt intelectual» pentru Piața Unirii

Lipsită de imaginație peisagistică, lumea arhitecturii locale din Slobozia se ia la ceartă. Pe șantierul din Piața Unirii, specialiștii în dezvoltare urbană se acuză de «furt intelectual». Miza acestor acuzații este construcția benzii de asfalt din capătul bulevardului... Ideea amenajării respectivei «monstruozități» edilitare se regăsește într-un proiect mai vechi, conceput prin 2008, se pare, după planurile lui Nelu Chiriță, fost arhitect-șef al orașului. «Aceste acuzații nu sînt reale. Nu s-a furat nimic! Am îmbunătățit doar un proiect mai vechi!» declară Aurelia Aionesei, actualul arhitect al Sloboziei.

Ca la noi, la nimeni... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2013, 15:11 (15170 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Dublă corecție pentru echipele ialomițene

Sfîrșit de săptămînă negru pentru fotbalul ialomițean de Liga a III-a. În etapa a 13-a, disputată pe 15 și 16 noiembrie 2013, s-a lăsat cu o nouă înfrîngere pentru Rapid Fetești și o înfrîngere surprinzătoare pentru Viitorul Axintele. Balul insucceselor a fost deschis de cei din Fetești, care au încasat la Ștefănești un deja tradițional 6-0. Sîmbătă, alb-verzii de la Viitorul Axintele au mers la mai modesta Sporting Liești, cu gîndul de a recupera punctele pierdute acasă, cu satelitul Oțelului. Totul a început bine pentru echipa lui Ion Nica, iar în minutul 43 ex-slobozeanul Sorin Gheorghiu deschidea scorul. Pînă la pauză avea să fie răsturnată situația de pe tabelă prin dubla lieșteanului Bahnasu... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2013, 13:12 (5133 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Senatorul Toma a înviat!

Senatorul Toma a înviat!

În urmă cu o săptămînă, la Urziceni, Ion Toma, senatorul invizibil al Colegiului 2 Urziceni-Căzănești, a înviat! El a fost prezent la întîlnirea informală a organizației PSD Urziceni, întîlnire precedată de o ședință de birou permanent a Organizației Județene a PSD. În mod suprinzător, în cadrul ședinței senatorul invizibil a luat cuvîntul, lăsîndu-și colegii de partid cu gurile căscate. «Promisiunile au fost foarte mari și nu s-a realizat încă nimic...» a declarat acesta într-un moment de rătăcire și labilă inactivitate cerebrală.

Idei politice din provinciile provinciei
Miercuri... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2013, 11:03 (9385 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

«Am fost respectat oriunde am arbitrat!»

Fotbal, interviu Nicolae Rainea

«Am fost respectat oriunde am arbitrat!»

Săptămîna trecută a fost mare întrunire la Casa Fotbalului din Slobozia. S-au adunat la sfat și la «updatat» mai marii fotbalului din 9 județe: Galați, Buzău, Constanța, Tulcea, Giurgiu, Călărași, Ilfov, București și Ialomița. Au fost prezenți vicepreședintele FRF Octavian Goga, șeful CCA Alexandru Deaconu, dar și unul dintre cei mai mari arbitri din toate timpurile, Nicolae Rainea. Încă implicat puternic în destinele fotbalului gălățean, Rainea a avut parte de o primire festivă la Slobozia, prilejuită de împlinirea a 80 de ani de viață... Nu puteam scăpa prilejul de a-l felicita și de a-i smulge cîteva cuvinte celui care este și acum un exemplu pentru cavalerii fluierului din țară...... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2013, 08:30 (4965 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

CARITAS cu ganoderma

CARITAS cu ganoderma

De vreo trei săptămîni de zile, la Slobozia, s-a deschis un coffe-club inedit. Pe bază de recomandare intri, bei cafea și, dacă ești suficient de disperat, intri într-o afacere de tip network. E simplu, e ușor, e cafea cu ganoderma la prețuri fără concurență. Adică 265 de euro pentru pachetul bronze, 580 de euro pentru pachetul silver și 1400 de euro pentru pachetul gold...

Asociația băutorilor de cafea cu ganoderma
«Nu vreți să beți o cafea moca?». Vrem, cum să nu! Așa că la 18,30 trecute fix, ne prezentăm la Restaurantul Central din Slobozia. Înăuntru, cafea e pe bani. Întrebăm... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2013, 06:55 (595155 vizualizări - 690 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Educație pe bani grei cu «doamna Nela» de la Pedagogic

Scandal în învățămîntul ialomițean

Educație pe bani grei cu «doamna Nela» de la Pedagogic

Una dintre educatoarele Liceului Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia este acuzată de către părinții elevilor preșcolari de «șpăgăreli, ciubucuri și bișniță». Potrivit sesizării venite pe adresa redacției, educatoarea Marinela Bordeiu le cere părinților cîte 150 de lei pentru fondul clasei și îi obligă să cumpere «sacoșe întregi cu haine aduse de prin Dragonul Roșu sau de la București». În replică, educatoarea Marinela Bordeiu se declară «șocată» de aceste acuzații, iar conducerea școlii spune că «va vorbi cu părinții elevilor». Conform declarațiilor oficialilor Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, anul acesta profesorilor și educatorilor din sistemul ialomițean de învățămînt li s-a interzis... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2013, 12:29 (62274 vizualizări - 121 comentarii)

EVENIMENT

Investiție de 32 milioane de euro la Aeroportul Militar Bărăganu

Flotila 86 Aeriană Fetești se modernizează

Investiție de 32 milioane de euro la Aeroportul Militar Bărăganu

Flotila 86 Aeriană Fetești va intra într-un amplu program de modernizare și reabilitare. Finanțarea este asigurată în mare parte din bugetul NATO, prin Programul de Investiții în Securitate-NSIP.

Vizită ministerială la Fetești
Oficialii din cadrul Ministerului Apărării Naționale au anunțat printr-un comunicat de presă postat pe site-ul instituției faptul că se are în vedere modernizarea Flotilei 86 Aeriană de la Fetești. În acest sens, în săptămîna precedentă, ministrul Apărării Mircea Dușa a întreprins o vizită de lucru. Acesta a inspectat locul unde se va realiza lucrarea de... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2013, 08:04 (13790 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bebeluși tratați cu leacuri băbești!

Medici trasformați în vraci la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Bebeluși tratați cu leacuri băbești!

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia, nou-născuții cu probleme de sănătate, internați pe Secția Pediatrie, sînt tratați după metode medicale vechi de jumătate de secol. «Folosim sticle cu apă caldă cînd avem probleme cu cei mici!» susțin doctorii de la Pediatrie. Totul din cauza faptului că respectivei secții îi lipsește un dispozitiv medical esențial în acordarea primului ajutor micuților cu probleme. Aparatul-minune costă 10000 de euro, însă bugetul unității nu permite achiziționarea acestuia...

Bebeluși tratați după metode clasice
Nou-născuții cu probleme de sănătate sînt... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2013, 13:48 (7790 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Interferon contrafăcut, descoperit la Perieți

Ialomița, pe harta traficanților de medicamente

Interferon contrafăcut, descoperit la Perieți

Scandalul național al medicamentelor contrafăcute a ajuns și în Ialomița. În urmă cu o săptămînă, polițiștii Direcției de Investigare a Fraudelor și oficiali din cadrul Agenției Naționale a Medicamentului au descoperit la farmacia din Perieți mai multe doze de interferon contrafăcute... Unitatea respectivă este deocamdată închisă, personalul fiind plecat în concediu. Potrivit ultimelor estimări, 30% din medicamentele de import existente pe piața din România figurează ca fiind contrafăcute...

Bolnavi în pericol
În urmă cu o săptămînă, oficialii din cadrul Agenției Naționale a ... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2013, 09:36 (8848 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EROII Federației Naționale a Grupurilor de Acțiune Locală

Fonduri europene pentru viitorul administrațiilor locale

EROII Federației Naționale a Grupurilor de Acțiune Locală

Miercuri, 30 octombrie 2013, la Sala «Madgearu» din cadrul Complexului Expozițional ROMEXPO, s-a desfășurat conferința cu tema «Rolul Grupurilor de Acțiune locală în dezvoltarea rurală-viitorul programului LEADER în România». La lucrări au participat reprezentanții a peste 50 de GAL-uri din România, dar și oficiali de prin rang din cadrul Parlamentului României, ai Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, precum și ai societății civile implicate în proiectul viitoarei programări a fondurilor europene pentru agricultură. În cadrul întîlnirii, președintele FNGAL, Alexandru Potor, a declarat: «GAL-urile sînt organisme vii! Ele primesc finanțări succesive de la o programare la alta (...),... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2013, 14:31 (10244 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Sprint pe final de joc

Handbal, Știința Bacău-Unirea Slobozia 26-30 (13-15)

Sprint pe final de joc

Așa cum Liviu Paraschiv avertiza, meciul cu Știința Bacău n-a fost deloc floare la ureche. Startul partidei s-a apropiat de ceea ce ne imaginasem noi: 4-1, 6-2, apoi 9-6 pentru Unirea. Au urmat prima sincopă a echipei noastre, soldată cu egalitate la 9 pe tabelă. Gazdele au preluat conducerea, ulterior s-a făcut 12-12, iar finalul primei părți a aparținut slobozencelor, care au abordat jocul de la Bacău de sîmbătă, 9 noiembrie 2013, în haine noi, cadou de la Consiliul Județean Ialomița. A fost 15-13 pentru Unirea, după 30 de minute, dar din păcate pauza nu s-a dovedit tocmai un sfetnic bun. Băcăoancele au revenit în joc, iar în minutul 42 tabela arăta doar 20-19 pentru ialomițence. Au urmat 7... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2013, 11:57 (6559 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Poliția Română caută 10 ialomițeni urmăriți internațional!

Infractori în libertate

Poliția Română caută 10 ialomițeni urmăriți internațional!

Rapoartele Inspectoratului General al Poliției Române arată că 300 de infractori români sînt liberi. 10 dintre aceștia au domiciliul pe raza județului Ialomița... Autoritățile judiciare din județ au emis pe numele acestora mandate de urmărire internațională însă, pînă la acest moment, niciunul nu a fost descoperit. Faptele de care aceștia se fac vinovați sînt destul de grave. Printre infractorii ialomițeni aflați în libertate se numără și Niculina Anton, din Valea Măcrișului. Ea este căutată de aproape un deceniu pentru comiterea infracțiunii de «înșelăciune» de peste 500 mii de lei...

Ialomița, județul cu 10 infractori urmăriți internațional... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2013, 08:22 (9822 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Pe 5 la finalul turului

Sîmbătă s-a încheiat turul sezonului regulat din liga secundă. Deși în ultima etapă a stat, Unirea ocupă un confortabil loc 5, cu 19 puncte, cu 3 mai puține decît locul 4, ocupat de Rapid, și cu 4 peste Gloria Buzău, ocupanta locului 6. 5 victorii, 4 egaluri și doar 2 înfrîngeri pentru Unirea pînă în prezent și un golaveraj pozitiv, 16-13. Spre deosebire de sezonul trecut, sub conducerea lui Adrian Mihalcea, echipa nu a pierdut niciun joc pe teren propriu, bucurîndu-și suporterii cu 3 succese în meciurile cu Dunărea Galați, Farul și Rapid. Unirea a adunat 11 puncte acasă, dar a adus 8 și de afară. Chiar dacă n-a mai fost campioana deplasărilor, formația noastră a reușit 2 victorii pe terenuri... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2013, 17:51 (7143 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Războiul civil de la I5

Scandal ca la ușa blocului

Slobozia: Războiul civil de la I5

Conflictul dintre locatarii celor 5 scări ale blocului I, din zona Central a Sloboziei, este cunoscut de peste 5 ani. În urmă cu mai bine de 3 ani, prin august 2010, locatarii ajunseseră la un armistițiu. Între timp, proprietarii apartamentelor de la I5 și-au renovat scara blocului și au instalat un lift nou-nouț. Acum toți sînt în plin război civil!

Miercuri, 3 ceasuri rele
După o săptămînă în care locatarii celor 5 scări de bloc s-au amenințat public, în fața camerelor de luat vederi, au chemat polițiștii comunitari și s-au lăsat mediați preț de o oră de autoritățile locale... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2013, 15:14 (10995 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Falimentul unei administrații de succes

Slobozia, în cădere liberă

Falimentul unei administrații de succes

Administrația slobozeană se prăbușește sub povara propriilor cheltuieli. Joi, 31 octombrie 2013, la ultima ședință a Consiliului Local Slobozia, modul arbitrar și ineficient în care sînt gestionați banii publici a fost confirmat oficial. Fie că vorbim despre raportul Curții de Conturi, care confirmă cheltuirea inutilă a banului public, fie că vorbim despre majorarea cheltuielilor pentru salarii sau de studii de fezabilitate la prețuri exorbitante, concluzia e una singură: edilii locali își bat joc de banii publici cu concursul consilierilor locali USL! În aceste condiții, următorul pas logic este falimentul...

Încă un raport al Curții de Conturi... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2013, 12:11 (6657 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele-Oțelul II Galați 0-0, Rapid Fetești-Conpet Cireșu 1-1

Pas pe loc

Viitorul Axintele a mai căzut pradă unui semieșec. S-a întîmplat vineri, 8 noiembrie, cînd pe terenul alb-verzilor a poposit satelitul Oțelului Galați. Echipă tînără, cu jucători dornici de afirmare, oaspeții au reușit să pună încă o piedică axintenilor care n-au reușit să marcheze, meciul terminîndu-se cu un sumbru 0-0. După 12 etape, echipa antrenată de Ion Nica, se găsește pe 5, cu 20 de puncte. Antrenorul axintenilor a folosit următoarea formulă de joc: Dănciulescu-Cioceanu, Bucă, Oprișan, Chiva (Robu)-Bogorodiță, Frangu, Șelaru, Luca (Anghel)-Novac, Dumitrescu, Fătu (Dedu).

Feteștiul, egal cu Cireșu... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2013, 10:47 (4776 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Amenzi plătite prin «muncă în folosul comunității»

Ialomița: Amenzi plătite prin «muncă în folosul comunității»

Instanțele de judecată, somate de administrațiile locale, îi pot obliga pe contravenienții care refuză să plătească amenzile încasate la «muncă în folosul comunității». 60 de ialomițeni au întreținut în 2012 domeniul public al județului, iar alți 40 anul acesta... Măsura poate fi aplicată la infinit aceluiași contravenient. S-a întîmplat în cazul lui Marian Licar, din Slobozia, care, de 3 ani, prestează munci în folosul civic «fără număr»...

Contravenienți puși la muncă
Măsura înlocuirii sancțiunilor cu «muncă în folosul comunității» se aplică doar în cazul contravenienților care... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2013, 08:59 (5726 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Fierbinți-Viticola, duel la distanță

Runda a 12-a a Ligii lui Basarab a fost una a piedicilor pentru urmăritoarele primelor două clasate. Țăndăreiului i-a fost greu la Munteni Buzău, de unde a plecat totuși cu un punct. Nu același lucru se poate spune despre Voința Reviga. Fostul lider e în picaj și, prin urmare, a cedat surprinzător la Platonești, scor 3-5. Nici Gheorghe Lazăr sau Rădulești nu s-au simțit bine, cedînd la Fierbinți și Căzănești. Astfel, Unirea Fierbinți și Viticola Fetești au rămas să se dueleze la distanță, plasîndu-se la tot mai mare distanță de urmăritoare. În subsol avem o singură certitudine: Spicul Colelia, care a revenit acolo unde ne obișnuise în sezonul trecut, adică în coada clasamentului...

... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2013, 07:44 (7987 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Fonduri limitate pentru elevii cu nevoi speciale

Dramele copiilor care învață la domiciliu

Fonduri limitate pentru elevii cu nevoi speciale

De la clasa I și pînă la a XII-a, în Ialomița există 32 de copii care învață acasă. Oficialii din învățămîntul ialomițean susțin că numărul acestor cazuri a crescut simțitor în anul școlar în curs... Cu toate acestea, fondurile destinate profesorilor care predau lecții copiilor cu nevoi speciale sînt, momentan, limitate. Reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița fac eforturi pentru a plăti toți dascălii care fac ore la domiciliu...

Dramele copiilor care învață acasă
Lecțiile la domiciliu sînt destinate elevilor cu dizabilități care-i împiedică să fie încadrați în... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2013, 06:55 (7730 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
258 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
IPJ Ialomița: Acțiune de prevenire a furturilor din autoturisme

IPJ Ialomița: Acțiune de prevenire a furturilor din autoturisme

Miercuri, 7 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, în colaborare cu polițiștii de Proximitate din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 21:08
(5024 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Surprinși în flagrant la furat

În noaptea de miercuri spre joi, 7/8 august a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele au depistat în flagrant o femeie, de 30 de ani, și un minor de 13 ani ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 19:15
(3744 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Moldoveni furt


Ialomița: Lemne confiscate

Marți, 6 august a.c., polițiștii de Ordine Publică, împreună cu specialiștii silvici au desfășurat mai multe controale pe drumurile publice și la punctele de lucru de pe raza județului pentru combaterea ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 19:10
(3927 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal între Stelnica și Fetești

În noaptea de 5/6 august a.c., pe DN3B, între localitățile Stelnica și Fetești s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat, de 45 de ani, din Fetești ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 21:10
(4336 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități de informare la Tabăra Amara

Marți, 6 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități de informare a elevilor aflați în Tabăra Amara. În ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 21:05
(4071 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan cu un permis fals

Luni, 5 august a.c., polițiștii feteșteni au surprins în flagrant un bărbat, de 37 de ani, din Fetești, în timp ce conducea pe raza localității de domiciliu fără a deține permis de conducere. Șoferul a ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:55
(3384 vizualizări - 0 comentarii)


Ordine de protecție emise de polițiștii ialomițeni

Marți, 6 august a.c., polițiștii alobozeni au emis două ordine de protecție provizorii pe numele a doi bărbați, de 29 și 30 de ani. În primul caz, polițiștii au întocmit un dosar penal pe numele bărbatului ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:50
(3585 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru depistarea transportatorilor neautorizați de persoane

În perioada 1-4 august a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au controlat 21291 autovehicule și 13 societăți comerciale în cadrul acțiunii pentru depistarea celor care efectuează transport neautorizat ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:45
(6401 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

În perioada 2-4 august a.c., trei bărbați, cu vârste cuprinse între 40 și 66 de ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau autoturisme pe drumurile publice deși anterior consumaseră ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:40
(3586 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Dosar penal pentru un fals taximetrist


Sâmbătă, 3 august a.c., polițiștii rutieri au depistat pe raza municipiului Fetești un bărbat, de 54 de ani, în timp ce conducea un autoturism în regim «taxi» pe raza localității de domiciliu. La ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:35
(3535 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ordin de protecție provizoriu

Sâmbătă, 3 august a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii slobozeni au întocmit un dosar penal pe numele unui bărbat din Slobozia sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «violență în familie». În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:30
(3837 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Movilița

Duminică, 4 august a.c., în jurul orelor 16,30, pe raza localității Movilița s-a produs o coliziune între un autoturism și o autoutilitară. Pentru salvarea celor trei victime, un minor de 7 ani, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:25
(3318 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident rutier pe DN2

Duminică, 4 august a.c., în jurul orelor 11,30, o coliziune s-a produs pe DN2 între un autoturism și un camion. Salvatorii de la Detașamentul Urziceni au intervenit pentru salvarea celor două victime, acestora ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:20
(2498 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2 accident


4,83%, rata șomajului în Ialomița

La sfârșitul lunii iunie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4570  șomeri (din care 2064 femei), rata șomajului fiind de 4,83%, cu 0,69 ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 20:25
(3043 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist acroșat de o mașină în apropiere de Platonești

Joi, 1 august a.c., în apropiere de localitatea Platonești, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la locul accidentului, s ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 20:10
(2730 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Percheziții la persoane bănuite de «furt»

Joi, 1 august a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au efectuat două percheziții domiciliare pe raza localității Alexeni, la persoane bănuite de comiterea infracțiunii de furt din ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 20:05
(3449 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: Confiscare de lemne

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Jilavele au depistat joi, 1 august a.c., pe raza localității Rădulești, un bărbat de 40 de ani, din județul Argeș, în timp ce transporta, cu o autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 19:55
(2461 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 5-9 august a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 19:50
(5736 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Arestat pentru «contrabandă calificată»

Marți, 30 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2019, 19:15
(3283 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident rutier soldat cu cinci victime

Ialomița: Accident rutier soldat cu cinci victime

Marți, 30 iulie, a.c.,în jurul orelor 10,30, un autoturism care se deplasa pe ruta Grivița-Amara a părăsit partea carosabilă. În urma evenimentului, cinci persoane au fost rănite, doi minori și trei adulți ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2019, 18:20
(4238 vizualizări - 0 comentarii)


Bomba cu ceas de la Vivani ticăie: Groapa de gunoi a Sloboziei a luat foc!

În noaptea de duminică spre luni, 28/29 iulie 2019, un incendiu a izbucnit la groapa de gunoi aparținând Vivani. Pompierii de la Detașamentul Slobozia au acționat timp de 4 ore pentru lichidarea focului ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2019, 20:05
(6960 vizualizări - 0 comentarii)


Tovărășia: A intrat cu căruța într-o bătrână de 81 de ani

Luni, 29 iulie a.c., în timp ce un bărbat, de 32 de ani, din localitatea Tovărășia se deplasa cu o căruță pe raza localității de domiciliu, ar fi pierdut controlul vehiculului și a acroșat un pieton, o ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2019, 19:20
(3662 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: 6 focare de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că, la data de 29.07.2019, pe raza județului Ialomița, sunt declarate 6 focare de Pestă Porcină Africană. Acestea au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2019, 18:15
(2731 vizualizări - 0 comentarii)


Firmă din Vlădeni, amendată de Poliția Economică

Marți, 23 iulie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au desfășurat o serie de activități de verificare a unor unități economice de pe raza județului Ialomița, privind comercializarea ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 18:30
(3452 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

În primele 4 zile ale acțiunii «Truck&Bus», polițiștii rutieri din cadrul IPJ Ialomița au oprit peste 180 de autovehicule pentru control și au aplicat 65 sancțiuni contravenționale pentru abaterile ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 18:25
(4896 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți: A intrat cu mașina în gard

Marți, 23 iulie a.c., în jurul orelor 9,30, pe raza localității Fierbinți un autoturism a părăsit partea carosabilă și s-a izbit frontal de un gard. În urma evenimentului, doi adulți și doi minori au fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 17:15
(3443 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Ciocnire între un camion și un autoturism

Marți, 23 iulie a.c., în jurul orelor 16,00, pe raza localității Coșereni un camion și un autoturism s-au ciocnit, victimă fiind un bărbat în vârstă de 51 de ani. La locul intervenției au acționat salvatori ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 17:10
(3146 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, patru răniți

Luni, 22 iulie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente rutiere soldate cu rănirea a patru persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 8,30, în municipiul Urziceni, în timp ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:25
(2533 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

În perioada 22-28 iulie a.c., la nivel național se va desfășura o nouă acțiune pentru prevenirea accidentelor rutiere. Vizați sunt conducătorii autovehiculelor de transport public de persoane mai mare de ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:20
(3566 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Amara, reținut 24 de ore după ce a condus băut și fără permis

Luni, 22 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic, pe raza localității Amara, un tânăr, de 26 de ani, din localitate, în timp ce conducea un autoturism deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:15
(4493 vizualizări - 4 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...