Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-CF Brăila 1-0

Unirea pragmatică

Echipa fanion a județului nostru trece fără îndoială prin cea mai fastă perioadă din istoria ei. Părea greu de crezut după acel 0-5 întîmplat în Cupă cu Voluntariul... Treptat, lucrurile s-au așezat, iar Adrian Mihalcea se dovedește un antrenor inspirat și de perspectivă. De 7 meciuri Unirea nu a mai simțit gustul înfrîngerii, se află la 3 puncte în spatele liderului, iar play-off-ul rămîne doar o chestiune de timp. Publicul slobozean este tot mai cald și mai implicat. Mai mult, Leo Dobre are 4 meciuri consecutive fără gol primit, toate terminate cu italianul scor 1-0...

1-0 și cu Brăila... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2013, 08:51 (6979 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Fantoma BCR din cubul de sticlă

Prea mică pentru un sediu atît de mare...

Fantoma BCR din cubul de sticlă

În urmă cu cîțiva ani, paralelipipedul de sticlă al BCR Slobozia de pe bulevardul Chimiei făcea să pălească de ciudă toate sediile bancare din oraș. Cu 140 de angajați pe ștatele de plată, sedii secundare și filiale în toate orașele județului, BCR strălucea în soarele tranziției mai ceva decît aurul din măruntaiele Roșiei Montana. Acum, din gloria de altădată a sucursalei n-a mai rămas decît ciobul de beton și sticlă. Cu mai puțin de 10 angajați și salarii plătite o dată la trei luni, fostul sediu al BCR arată precum clădirile de la Focushima. Adică părăsite!

Unde sînt «tunurile» de altădată?... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2013, 06:20 (8356 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Manejul lui (ș)Manache

Manejul lui (ș)Manache

De o săptămînă încoace, în Parcul Tineretului din Slobozia, la intrarea dinspre Variantă, a apărut un manej mic și cochet. Manejul îi aparține unui fost consilier județean, devenit ulterior cîrciumar și furnizor de ciorbă la domiciliu. Pînă aici, toate bune, frumoase, și aproape demne de aplaudat. Numai că manejul domnului Gheorghe Manache nu are aprobarea Consiliului Local Slobozia, iar la amenajarea lui, muncitorii au fost la un pas de a secționa rețeaua de conducte care coboară din punctul de racord care urmează a fi trasformat în sediu...

Manej în parcul orașului
Despre domnul... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2013, 18:13 (8229 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Activ Plopeni 34-15 (18-6)

Victorie în așteptarea Galațiului

Pentru Unirea Slobozia greul de final de an începe abia la sfîrșitul acestei săptămîni. Meciul cu Activ Plopeni, așa cum anticipam, a fost mai mult un antrenament cu public. Slobozia a pornit iureșul încă din start. Moroianu, Nica și Simion au pus lucrurile la punct, iar Urse, Popescu sau Ciuplea au ținut aproape. Dacă este să căutăm neajunsuri, unul dintre acestea ar fi aruncările de la 7 metri, acolo unde atît Dospin cît și Moroianu au ratat. La pauză a fost 18-6 pentru gazde, iar în debutul reprizei secunde s-a remarcat extrema dreaptă Jeni Drăgan, care a punctat de 5 ori consecutiv. Jeni a transformat și 2 aruncări de la 7 metri, dovadă că soluții, din fericire, există. S-au făcut schimbări... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2013, 16:42 (5475 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acuzații de «furt intelectual» pentru Piața Unirii

Orgolii în lumea arhitecturii locale

Acuzații de «furt intelectual» pentru Piața Unirii

Lipsită de imaginație peisagistică, lumea arhitecturii locale din Slobozia se ia la ceartă. Pe șantierul din Piața Unirii, specialiștii în dezvoltare urbană se acuză de «furt intelectual». Miza acestor acuzații este construcția benzii de asfalt din capătul bulevardului... Ideea amenajării respectivei «monstruozități» edilitare se regăsește într-un proiect mai vechi, conceput prin 2008, se pare, după planurile lui Nelu Chiriță, fost arhitect-șef al orașului. «Aceste acuzații nu sînt reale. Nu s-a furat nimic! Am îmbunătățit doar un proiect mai vechi!» declară Aurelia Aionesei, actualul arhitect al Sloboziei.

Ca la noi, la nimeni... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2013, 15:11 (15173 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Dublă corecție pentru echipele ialomițene

Sfîrșit de săptămînă negru pentru fotbalul ialomițean de Liga a III-a. În etapa a 13-a, disputată pe 15 și 16 noiembrie 2013, s-a lăsat cu o nouă înfrîngere pentru Rapid Fetești și o înfrîngere surprinzătoare pentru Viitorul Axintele. Balul insucceselor a fost deschis de cei din Fetești, care au încasat la Ștefănești un deja tradițional 6-0. Sîmbătă, alb-verzii de la Viitorul Axintele au mers la mai modesta Sporting Liești, cu gîndul de a recupera punctele pierdute acasă, cu satelitul Oțelului. Totul a început bine pentru echipa lui Ion Nica, iar în minutul 43 ex-slobozeanul Sorin Gheorghiu deschidea scorul. Pînă la pauză avea să fie răsturnată situația de pe tabelă prin dubla lieșteanului Bahnasu... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2013, 13:12 (5133 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Senatorul Toma a înviat!

Senatorul Toma a înviat!

În urmă cu o săptămînă, la Urziceni, Ion Toma, senatorul invizibil al Colegiului 2 Urziceni-Căzănești, a înviat! El a fost prezent la întîlnirea informală a organizației PSD Urziceni, întîlnire precedată de o ședință de birou permanent a Organizației Județene a PSD. În mod suprinzător, în cadrul ședinței senatorul invizibil a luat cuvîntul, lăsîndu-și colegii de partid cu gurile căscate. «Promisiunile au fost foarte mari și nu s-a realizat încă nimic...» a declarat acesta într-un moment de rătăcire și labilă inactivitate cerebrală.

Idei politice din provinciile provinciei
Miercuri... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2013, 11:03 (9385 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

«Am fost respectat oriunde am arbitrat!»

Fotbal, interviu Nicolae Rainea

«Am fost respectat oriunde am arbitrat!»

Săptămîna trecută a fost mare întrunire la Casa Fotbalului din Slobozia. S-au adunat la sfat și la «updatat» mai marii fotbalului din 9 județe: Galați, Buzău, Constanța, Tulcea, Giurgiu, Călărași, Ilfov, București și Ialomița. Au fost prezenți vicepreședintele FRF Octavian Goga, șeful CCA Alexandru Deaconu, dar și unul dintre cei mai mari arbitri din toate timpurile, Nicolae Rainea. Încă implicat puternic în destinele fotbalului gălățean, Rainea a avut parte de o primire festivă la Slobozia, prilejuită de împlinirea a 80 de ani de viață... Nu puteam scăpa prilejul de a-l felicita și de a-i smulge cîteva cuvinte celui care este și acum un exemplu pentru cavalerii fluierului din țară...... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2013, 08:30 (4965 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

CARITAS cu ganoderma

CARITAS cu ganoderma

De vreo trei săptămîni de zile, la Slobozia, s-a deschis un coffe-club inedit. Pe bază de recomandare intri, bei cafea și, dacă ești suficient de disperat, intri într-o afacere de tip network. E simplu, e ușor, e cafea cu ganoderma la prețuri fără concurență. Adică 265 de euro pentru pachetul bronze, 580 de euro pentru pachetul silver și 1400 de euro pentru pachetul gold...

Asociația băutorilor de cafea cu ganoderma
«Nu vreți să beți o cafea moca?». Vrem, cum să nu! Așa că la 18,30 trecute fix, ne prezentăm la Restaurantul Central din Slobozia. Înăuntru, cafea e pe bani. Întrebăm... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2013, 06:55 (595230 vizualizări - 690 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Educație pe bani grei cu «doamna Nela» de la Pedagogic

Scandal în învățămîntul ialomițean

Educație pe bani grei cu «doamna Nela» de la Pedagogic

Una dintre educatoarele Liceului Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia este acuzată de către părinții elevilor preșcolari de «șpăgăreli, ciubucuri și bișniță». Potrivit sesizării venite pe adresa redacției, educatoarea Marinela Bordeiu le cere părinților cîte 150 de lei pentru fondul clasei și îi obligă să cumpere «sacoșe întregi cu haine aduse de prin Dragonul Roșu sau de la București». În replică, educatoarea Marinela Bordeiu se declară «șocată» de aceste acuzații, iar conducerea școlii spune că «va vorbi cu părinții elevilor». Conform declarațiilor oficialilor Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, anul acesta profesorilor și educatorilor din sistemul ialomițean de învățămînt li s-a interzis... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2013, 12:29 (62274 vizualizări - 121 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție de 32 milioane de euro la Aeroportul Militar Bărăganu

Flotila 86 Aeriană Fetești se modernizează

Investiție de 32 milioane de euro la Aeroportul Militar Bărăganu

Flotila 86 Aeriană Fetești va intra într-un amplu program de modernizare și reabilitare. Finanțarea este asigurată în mare parte din bugetul NATO, prin Programul de Investiții în Securitate-NSIP.

Vizită ministerială la Fetești
Oficialii din cadrul Ministerului Apărării Naționale au anunțat printr-un comunicat de presă postat pe site-ul instituției faptul că se are în vedere modernizarea Flotilei 86 Aeriană de la Fetești. În acest sens, în săptămîna precedentă, ministrul Apărării Mircea Dușa a întreprins o vizită de lucru. Acesta a inspectat locul unde se va realiza lucrarea de... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2013, 08:04 (13790 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bebeluși tratați cu leacuri băbești!

Medici trasformați în vraci la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Bebeluși tratați cu leacuri băbești!

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia, nou-născuții cu probleme de sănătate, internați pe Secția Pediatrie, sînt tratați după metode medicale vechi de jumătate de secol. «Folosim sticle cu apă caldă cînd avem probleme cu cei mici!» susțin doctorii de la Pediatrie. Totul din cauza faptului că respectivei secții îi lipsește un dispozitiv medical esențial în acordarea primului ajutor micuților cu probleme. Aparatul-minune costă 10000 de euro, însă bugetul unității nu permite achiziționarea acestuia...

Bebeluși tratați după metode clasice
Nou-născuții cu probleme de sănătate sînt... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2013, 13:48 (7790 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Interferon contrafăcut, descoperit la Perieți

Ialomița, pe harta traficanților de medicamente

Interferon contrafăcut, descoperit la Perieți

Scandalul național al medicamentelor contrafăcute a ajuns și în Ialomița. În urmă cu o săptămînă, polițiștii Direcției de Investigare a Fraudelor și oficiali din cadrul Agenției Naționale a Medicamentului au descoperit la farmacia din Perieți mai multe doze de interferon contrafăcute... Unitatea respectivă este deocamdată închisă, personalul fiind plecat în concediu. Potrivit ultimelor estimări, 30% din medicamentele de import existente pe piața din România figurează ca fiind contrafăcute...

Bolnavi în pericol
În urmă cu o săptămînă, oficialii din cadrul Agenției Naționale a ... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2013, 09:36 (8849 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EROII Federației Naționale a Grupurilor de Acțiune Locală

Fonduri europene pentru viitorul administrațiilor locale

EROII Federației Naționale a Grupurilor de Acțiune Locală

Miercuri, 30 octombrie 2013, la Sala «Madgearu» din cadrul Complexului Expozițional ROMEXPO, s-a desfășurat conferința cu tema «Rolul Grupurilor de Acțiune locală în dezvoltarea rurală-viitorul programului LEADER în România». La lucrări au participat reprezentanții a peste 50 de GAL-uri din România, dar și oficiali de prin rang din cadrul Parlamentului României, ai Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, precum și ai societății civile implicate în proiectul viitoarei programări a fondurilor europene pentru agricultură. În cadrul întîlnirii, președintele FNGAL, Alexandru Potor, a declarat: «GAL-urile sînt organisme vii! Ele primesc finanțări succesive de la o programare la alta (...),... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2013, 14:31 (10244 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Sprint pe final de joc

Handbal, Știința Bacău-Unirea Slobozia 26-30 (13-15)

Sprint pe final de joc

Așa cum Liviu Paraschiv avertiza, meciul cu Știința Bacău n-a fost deloc floare la ureche. Startul partidei s-a apropiat de ceea ce ne imaginasem noi: 4-1, 6-2, apoi 9-6 pentru Unirea. Au urmat prima sincopă a echipei noastre, soldată cu egalitate la 9 pe tabelă. Gazdele au preluat conducerea, ulterior s-a făcut 12-12, iar finalul primei părți a aparținut slobozencelor, care au abordat jocul de la Bacău de sîmbătă, 9 noiembrie 2013, în haine noi, cadou de la Consiliul Județean Ialomița. A fost 15-13 pentru Unirea, după 30 de minute, dar din păcate pauza nu s-a dovedit tocmai un sfetnic bun. Băcăoancele au revenit în joc, iar în minutul 42 tabela arăta doar 20-19 pentru ialomițence. Au urmat 7... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2013, 11:57 (6559 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Poliția Română caută 10 ialomițeni urmăriți internațional!

Infractori în libertate

Poliția Română caută 10 ialomițeni urmăriți internațional!

Rapoartele Inspectoratului General al Poliției Române arată că 300 de infractori români sînt liberi. 10 dintre aceștia au domiciliul pe raza județului Ialomița... Autoritățile judiciare din județ au emis pe numele acestora mandate de urmărire internațională însă, pînă la acest moment, niciunul nu a fost descoperit. Faptele de care aceștia se fac vinovați sînt destul de grave. Printre infractorii ialomițeni aflați în libertate se numără și Niculina Anton, din Valea Măcrișului. Ea este căutată de aproape un deceniu pentru comiterea infracțiunii de «înșelăciune» de peste 500 mii de lei...

Ialomița, județul cu 10 infractori urmăriți internațional... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2013, 08:22 (9822 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Pe 5 la finalul turului

Sîmbătă s-a încheiat turul sezonului regulat din liga secundă. Deși în ultima etapă a stat, Unirea ocupă un confortabil loc 5, cu 19 puncte, cu 3 mai puține decît locul 4, ocupat de Rapid, și cu 4 peste Gloria Buzău, ocupanta locului 6. 5 victorii, 4 egaluri și doar 2 înfrîngeri pentru Unirea pînă în prezent și un golaveraj pozitiv, 16-13. Spre deosebire de sezonul trecut, sub conducerea lui Adrian Mihalcea, echipa nu a pierdut niciun joc pe teren propriu, bucurîndu-și suporterii cu 3 succese în meciurile cu Dunărea Galați, Farul și Rapid. Unirea a adunat 11 puncte acasă, dar a adus 8 și de afară. Chiar dacă n-a mai fost campioana deplasărilor, formația noastră a reușit 2 victorii pe terenuri... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2013, 17:51 (7143 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia: Războiul civil de la I5

Scandal ca la ușa blocului

Slobozia: Războiul civil de la I5

Conflictul dintre locatarii celor 5 scări ale blocului I, din zona Central a Sloboziei, este cunoscut de peste 5 ani. În urmă cu mai bine de 3 ani, prin august 2010, locatarii ajunseseră la un armistițiu. Între timp, proprietarii apartamentelor de la I5 și-au renovat scara blocului și au instalat un lift nou-nouț. Acum toți sînt în plin război civil!

Miercuri, 3 ceasuri rele
După o săptămînă în care locatarii celor 5 scări de bloc s-au amenințat public, în fața camerelor de luat vederi, au chemat polițiștii comunitari și s-au lăsat mediați preț de o oră de autoritățile locale... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2013, 15:14 (10996 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

Falimentul unei administrații de succes

Slobozia, în cădere liberă

Falimentul unei administrații de succes

Administrația slobozeană se prăbușește sub povara propriilor cheltuieli. Joi, 31 octombrie 2013, la ultima ședință a Consiliului Local Slobozia, modul arbitrar și ineficient în care sînt gestionați banii publici a fost confirmat oficial. Fie că vorbim despre raportul Curții de Conturi, care confirmă cheltuirea inutilă a banului public, fie că vorbim despre majorarea cheltuielilor pentru salarii sau de studii de fezabilitate la prețuri exorbitante, concluzia e una singură: edilii locali își bat joc de banii publici cu concursul consilierilor locali USL! În aceste condiții, următorul pas logic este falimentul...

Încă un raport al Curții de Conturi... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2013, 12:11 (6657 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele-Oțelul II Galați 0-0, Rapid Fetești-Conpet Cireșu 1-1

Pas pe loc

Viitorul Axintele a mai căzut pradă unui semieșec. S-a întîmplat vineri, 8 noiembrie, cînd pe terenul alb-verzilor a poposit satelitul Oțelului Galați. Echipă tînără, cu jucători dornici de afirmare, oaspeții au reușit să pună încă o piedică axintenilor care n-au reușit să marcheze, meciul terminîndu-se cu un sumbru 0-0. După 12 etape, echipa antrenată de Ion Nica, se găsește pe 5, cu 20 de puncte. Antrenorul axintenilor a folosit următoarea formulă de joc: Dănciulescu-Cioceanu, Bucă, Oprișan, Chiva (Robu)-Bogorodiță, Frangu, Șelaru, Luca (Anghel)-Novac, Dumitrescu, Fătu (Dedu).

Feteștiul, egal cu Cireșu... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2013, 10:47 (4776 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
283 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

anunț

Vând/schimb spațiu birouri
Slobozia, str. Aleea Rondă,
bl. 45, parter

(în spatele fostei brutării Tritipan),
intrare separată, boxă,
cu apartament, Slobozia, plus diferență.
Telefon 0723/218.746

23 Mai 2017, 20:05


Acțiuni ale IPJ Ialomița

La acest sfârșit de săptămână, 19-21 mai a.c., polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2017, 19:15
(5970 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii aprilie 2017, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6514 șomeri, din care 969 șomeri indemnizați, respectiv 5541 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2017, 17:25
(5044 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie de donare de sânge inițiată de jandarmii ialomițeni

Pentru al nouălea an consecutiv, jandarmii ialomițeni desfășoară campania de donare de sânge «Donează sânge-Donează Viață!». Evenimentul se desfășoară în perioada 22-29 mai, iar pe această cale jandarmii ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2017, 19:20
(7326 vizualizări - 0 comentarii)


Echipamente de intervenție noi la ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița a fost dotat cu o șenilată, utilă pentru acordarea primului ajutor în cazul unor intervenții dificile. Utilajul a fost achiziționat cu fonduri ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2017, 18:15
(6523 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie informativă în liceele din Slobozia

Polițiștii ialomițeni au demarat o acțiune în scop informativ în liceele din Slobozia. Peste 100 de elevi din cadrul Liceului Pedagogic «Matei Basarab» și Liceului de Arte «Ionel Perlea» au fost informați ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2017, 17:35
(6023 vizualizări - 1 comentariu)


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. În acest sens, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2017, 19:40
(5736 vizualizări - 0 comentarii)


Infractori arestați de polițiștii ialomițeni

În ultimele 48 de ore, polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2017, 19:20
(7250 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Delictele silvice, în atenția polițiștilor

Polițiștii de Ordine Publică din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice. Astfel, în urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2017, 19:15
(6369 vizualizări - 1 comentariu)


anunț angajare

societate de construcții
metalice București

angajează
lăcătuși și sudori CO2
-cunoștințe de desen tehnic
-experiență în domeniu
Se oferă pachet salarial atractiv
și cazare

Fabrica se află în București
Telefon 021/345.26.94

17 Mai 2017, 11:05


Slobozia: 4 mașini implicate într-un accident rutier

Slobozia: 4 mașini implicate într-un accident rutier

Accident rutier la Slobozia, în apropiere de Cartierul Slobozia Nouă. 4 mașini s-au ciocnit, în urma coliziunii tot atâtea persoane fiind transportate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia pentru acordarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 15:34
(11240 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 240000 de lei

Din dispoziția inspectorului general al Poliției Române, chestor principal de poliție Bogdan Despescu, au fost intensificate, pentru perioada 12-14 mai 2017, acțiunile menite să mențină un climat de siguranță ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 15:20
(7946 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Subvenționarea uceniciei la locul de muncă

Potrivit prevederilor Legii nr. 279/2005, privind ucenicia la locul de muncă, angajatorii care doresc să organizeze ucenicie la locul de muncă potrivit domeniilor de activitate specifice, beneficiază de ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 12:50
(6000 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția Silvică Ialomița: Acțiune de replantare a puieților de brad

Direcția Silvică Ialomița: Acțiune de replantare a puieților de brad

În contextul preocupărilor și priorităților Direcției Silvice Ialomița pentru educarea generației tinere, în special a copiilor și elevilor, în spiritul dragostei și respectului față de pădure și mediu ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 12:10
(5416 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier între Slobozia Nouă și Iazu. O mașină cu patru persoane s-a răsturnat într-un șanț

Accident rutier între Slobozia Nouă și Iazu duminică, 14 mai 2017. Din primele informații este vorba despre un autoturism care a derapat și s-a răsturnat într-un șanț de pe marginea drumului. În automobil ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2017, 23:56
(10168 vizualizări - 0 comentarii)


VREI O CARIERĂ ÎN POLIȚIA ROMÂNĂ? ÎNSCRIE-TE LA CONCURSUL DE ADMITERE!

Cei care vor să urmeze o carieră de ofițer de poliție mai au doar 2 săptămâni pentru a se înscrie la concursul de admitere la Academia de Poliție «Alexandru Ioan-Cuza». Pentru cei care vor să se înscrie ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2017, 23:10
(7013 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale IPJ Ialomița

Din dispoziția inspectorului general al Poliției Române, chestor principal de poliție Bogdan Despescu, au fost intensificate, pentru perioada 12-14 mai 2017, acțiunile menite să mențină un climat de siguranță ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2017, 21:20
(4688 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii, la datorie

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița organizează, în perioada 12-14 mai 2017, mai multe acțiuni cu scop preventiv. Oamenii legii vor supraveghea traficul rutier și vor ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2017, 18:50
(5765 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de 1,1 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice informează că, în luna mai 2017, instituția va efectua operațiuni de rambursare TVA în valoare de 1,1 milioane de lei. Defalcat la nivelul Serviciilor Fiscale ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2017, 16:35
(6778 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiune pentru dirijori în cadrul Festivalului-Concurs «Ionel Perlea»

Organizatorii Festivalului-Concurs «Ionel Perlea», dedicat memoriei compozitorului ialomițean Ionel Perlea, vor introduce de anul acesta o nouă secțiune în cadrul competiției muzicale. Este vorba despre ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2017, 15:20
(9606 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Prejudiciu de 3,1 milioane de lei, produs prin infracțiuni economice

Inspectorii fiscali din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice au sesizat în luna aprilie 2017 organele de urmărire penală în cazul a 9 persoane juridice, societăți comerciale și persoane fizice ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2017, 19:15
(5461 vizualizări - 0 comentarii)


Brâul Maicii Domnului la Catedrala Urziceni

Moment de mare încărcătură spirituală la Urziceni, în perioada 17-21 mai 2017. Brâul Maicii Domnului de la Mânăstirea Kato Xenia, din Grecia, va fi adus la catedrala din municipiu. Evenimentul debutează ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2017, 18:10
(6585 vizualizări - 0 comentarii)


Circul «Americano Vargas»

angajează
muncitori necalificați
pentru Turneul 2017
-salariu-1800 lei
-se asigură cazare

Relații la telefon 0743/992.599

11 Mai 2017, 17:20


Grevă generală pe termen nelimitat la Garda de Mediu Ialomița

Comisarii Gărzii de Mediu Ialomița au intrat în grevă generală pe termen nelimitat, începând de miercuri, 10 mai 2017. Revendicările celor 10 angajați ai instituției vizează creșterea salariilor la nivelul ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2017, 17:40
(7751 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 45 de persoane, angajate ca urmare a «Bursei Generale a Locurilor de Muncă»

În data de 7 aprilie 2017 s-a desfășurat Bursa Generală a Locurilor de Muncă, acțiune organizată de Agenția Județeană pentru  Ocuparea Forței de Muncă Ialomița la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2017, 17:20
(10349 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 9 mai 2017, un bărbat de 36 de ani, din Coșereni, a fost reținut pentru 24 de ore sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «conducere a unui autovehicul pe drumurile publice, având acest drept suspendat ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2017, 17:05
(6465 vizualizări - 0 comentarii)


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești și Slobozia

Distrigaz Sud Rețele anunță opriri programate ale furnizării de gaz joi, 11 mai 2017, din cauza unor lucrări la rețeaua de distribuție. Afectați de aceste reparații vor fi locuitorii din Fetești, strada ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2017, 13:10
(8941 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Pietoni răniți într-un accident rutier

Căzănești: Pietoni răniți într-un accident rutier

Două femei, în vârstă de 21 și 43 de ani, și un bătrân, în vârstă de 73 de ani, au fost răniți după ce șoferul unui automobil, un cetățean francez de 60 de ani, i-a acroșat cu mașina pe care o conducea ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 19:58
(8245 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozean de 60 de ani, beat la volan

Un bărbat, de 60 de ani, din Slobozia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autotvehicul pe raza localității de domiciliu deși a consumat anterior băuturi alcoolice. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 17:40
(5753 vizualizări - 0 comentarii)


Enel instalează contoare inteligente

Companiile de distribuție de electricitate ale grupului Enel, liderul mondial și pionier în tehnologia pentru contorizare inteligentă, vor instala în 2017 peste 150000 de contoare inteligente în regiunile ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 17:35
(6409 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...