Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița a deschis anul școlar la Țăndărei

Ialomița a deschis anul școlar la Țăndărei

Administrația județeană a început anul școlar la Țăndărei. Ileana Condruț, inspectorul general școlar, Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița, Marin Constantin, subprefectul județului și Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei, au fost prezenți la festivitățile de deschidere ale noului an școlar în cele mai importante unități de învățămînt din oraș...

Țăndărei, «kilometrul 0» al învățămîntului ialomițean Noul an școlar a început pentru toți elevii și dascălii din Ialomița la Țăndărei. Șefa învățămîntului ialomițean, inspectorul școlar general Ileana Condruț... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2013, 14:57 (9237 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Condamnat la închisoare, fugit din țară

Infractor ialomițean, căutat prin Interpol

Autoritățile judiciare din Ialomița caută în străinătate un tînăr din Fetești, cercetat pentru «constituire de grup infracțional organizat». Pe numele său Sorin Tudorache, acesta ar fi inițiat o rețea prin intermediul căreia a exploatat sexual patru tinere. În luna iulie 2013, Tribunalul Ialomița l-a condamnat pe feteștean la 12 ani de închisoare, însă la momentul sentinței acesta a fugit din țară. Cazul său nu este singular. Urmăriți internațional sînt alți 68 de ialomițeni...

Anchetă în plină desfășurare
Feteșteanul Sorin Tudorache este destul de cunoscut în peisajul infracțional... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2013, 08:26 (6867 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Ziua Magiunului

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Rapid CFR Suceava 2-2

Ziua Magiunului

11 noiembrie 2000: Dinamo-Foresta 4-5. La Dinamo, Mihalcea și Bolohan sînt titulari. La Foresta Fălticeni Semeghin este în primul 11, iar Marin Magiun Barbu este antrenor. 14 septembrie 2013: Unirea Slobozia-Rapid CFR Suceava 2-2. Mihalcea și Bolohan sînt antrenorii Unirii, la Suceava Semeghin este tot în teren, iar pe bancă tot inepuizabilul Magiun, la fel de inspirat în repriza secundă, chiar dacă cei 13 ani trecuți i-au nins tîmplele...

Luptă după ploaie
Ploaia a lovit Slobozia în noaptea de vineri și toată dimineața de sîmbătă. Terenul mustea, dar meciul dintre Slobozia și... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2013, 16:42 (6907 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița bea «apă otrăvită»

Nici nu s-a uscat bine apa, pardon, cerneala, de pe autorizația sanitară de funcționare eliberată pentru SC Urban Slobozia de Dan Noel, directorul Direcției de Sănătate Publică Ialomița, și un nou scandal se profilează la orizontul administrativ. Potrivit datelor furnizate de către aceeași instituție, apa pe care o beau ialomițenii este infestată cu nitrați, nitriți și E. coli. Cea mai periculoasă situație este cea semnalată de către consilierii locali de la Perieți, localitate în care de peste 7 ani locuitorii beau «apă otrăvită».

Apa din Ialomița, un pericol pentru sănătatea publică... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2013, 15:32 (5384 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Spre Ligă, fără Andreea Nica

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Spre Ligă, fără Andreea Nica

Revine handbalul la Slobozia. Se va întîmpla sîmbătă, 21 septembrie 2013, la orele 11,00, cînd Unirea va întîlni pe HM Buzău, echipă care a căpătat ceva întăriri în această vară, printre care Liliana Crăciun de la Dunărea Brăila. Nici alte echipe nu au punctat esențial la capitolul transferuri, ba chiar Danubius Galați a ieșit slăbită după plecarea comandoului ucrainean la CSM București. Știința București, echipa lui Lucian Ghiulai, a adus în special handbaliste de perspectivă, iar Școala 181 se bazează pe același nucleu din sezonul trecut. În concluzie, cea mai întărită echipă a ieșit din vară Unirea Slobozia, care le-a adus pe Stoleru, Dospin, Ruscior, Moroianu și Cristiana Nica, jucătoare cu... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2013, 14:32 (11695 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O toamnă administrativă de neuitat

Instituțiile administrației ialomițene mor, dar nu se predau!

De 6 luni și mai bine, instituțiile descentralizate din administrația ialomițeană sînt epurate permanent. Procesul, unul ciclic dacă vă aduceți aminte guvernările anterioare, a culminat la acest sfîrșit de vară, cu transferul lui Petre Țenea de la Garda Financiară, instituție pe cale de desființare, la Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița, aflată la acest moment în plin proces de reorganizare... Dincolo de acest amănunt pitoresc, prin cele 21 de descentralizate, cîte numără pe hîrtie județul, domnește o liniște lugubră...

Unde sînt instituțiile de altădată?
Prin ianuarie... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2013, 12:41 (7126 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ex-prefectul Atanasiu se pregătește să revină la Prefectură

Ex-prefectul Atanasiu se pregătește să revină la Prefectură

Și pentru că tot am vorbit de instituțiile ialomițene, ne face plăcere să readucem în spațiul public un subiect pe care îl credeam mort și îngropat. De cîteva săptămîni încoace, un zvon revine tot mai insistent pe coridoarele celei dintîi dintre instituțiile județului, respectiv Instituția Prefectului. Potrivit acestuia, Constantin Atanasiu, extras cu forcepsul din creuzetul politic al PC, prin mai anul trecut, pentru a ocupa postul de prefect al județului Ialomița, visează să se întoarcă. Și nu oricum, ci încununat de diploma Agenției Naționale a Funcționarilor Publici...

Felix și Prefectura Ialomița... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2013, 12:05 (11610 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Dunărea Călărași-Viitorul Axintele 2-0

Continuă criza

Viitorul Axintele este tot mai departe de echipa care anul trecut zburda în Liga a III-a. Vineri, la Călărași, elevii lui Ion Nica n-au știut să profite de superioritatea numerică creată după eliminarea unui apărător al gazdelor. Au profitat, în schimb, cei de la Dunărea, de degringolada celor din apărarea alb-verde și au marcat prin Șerban și Andrei, ultimul gol venind după o ratare a lui Robu. Viitorul rămîne cu 3 puncte și, momentan, este în a doua parte a clasamentului.

Dunărea Călărași 2-0 Viitorul Axintele
Șerban (’58)
Andrei (’76)

Viitorul Axintele: Răduță-Chiva, Mihociu, Oprișan... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2013, 11:30 (4795 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Regulament pentru câini, pisici, iepuri și găini!

Isteria națională în variantă locală

Regulament pentru cîini, pisici, iepuri și găini!

În vreme ce în București și aiurea ecourile pro și contra eutanasierii maidanezilor se sting sau reverberează inutil, Slobozia continuă să concubineze în dulce stil provincial, alături de haitele de maidanezi naturalizați. Ialomița nu are asociații care să militeze pentru drepturile patrupedelor, la Slobozia haitele sînt hrănite zilnic direct din tomberoane, iar autoritățile muncesc în ritm de melc la sterilizarea zilnică a 15 maidanezi. Și, mai nou, la un regulament pentru cîini, pisici, iepuri și găini...

Unde dai și unde crapă administrația
În Ialomița, o spunem cu toată responsabilitatea... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2013, 11:02 (8232 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Oțelul 2 Galați-Rapid Fetești 1-0

Din nou slabi pe final

Feteștenii s-au agățat bine de adversari, ba chiar au avut o mare ocazie de a deschide scorul, prin Alexandru Paraschiv, în minutul 30. Apoi, satelitul Oțelului Galați a echilibrat disputa, iar finalul le-a aparținut gazdelor, așa cum se întîmplă tot mai des cu echipa antrenată de Gigel Stoica. Golul a venit de la Chirpiliu, tînăr care cochetează și cu prima echipă a Oțelului. Rapidul își continuă liniștită drumul în Liga a III-a, căutînd, ca și în sezonul trecut, să pună mîna pe fiecare oportunitate de a strînge puncte. Iar de n-ar fi finalurile...

Oțelul 2 Galați 1-0 Rapid Fetești
Chirpiliu (’78)

Rapid Fetești... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2013, 10:04 (5474 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița are parc fotovoltaic

Energie verde

Consiliul Județean Ialomița are parc fotovoltaic

Săptămîna precedentă, Consiliul Județean Ialomița a anunțat oficial finalizarea investiției în primul dintre cele patru parcuri fotovoltaice de 0,5 MW din zona Giurgeni. Finalizarea acestei investiții este așteptată de aproape un an și reprezintă, în opinia autorităților județene, «o dovadă certă a bunelor intenții pe care le avem». Parcul fotovoltaic finalizat săptămîna trecută reprezintă prima etapă a unui proiect de anvergură, care se va extinde pe o perioadă de 12 ani...

Un pas mic pentru noi, unul uriaș pentru Consiliul Județean Ialomița
La sfîrșitul săptămînii precedente... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2013, 09:12 (9769 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Viticola a pierdut plutonul fruntaș

În Liga lui Basarab s-a consumat sîmbătă, 14 septembrie 2013, etapa cu numărul 4. Cap de afiș a fost duelul dintre Victoria Țăndărei și Viticola Fetești, cîștigat de vicecampioana sezonului trecut cu 2-1. Cu această ocazie, viticultorii au rămas la 3 puncte în spatele plutonului fruntaș, alcătuit din Victoria Țăndărei, Voința Reviga și Recolta Ghe. Doja, toate trei cu cîte 10 puncte. Rezultate normale în rest, poate cu o singură excepție. Victoria Unirii Fierbinți la revelația sezonului trecut, trupa din Munteni Buzău. Semnalăm, de asemenea, și primul succes al Amarei, 2-1, cu Spicul Colelia.
Iată mai jos, tabloul tuturor rezultatelor înregistrate în etapa a IV-a:

Recolta Gh. Doja-ACS Rădulești 5-3
CS Amara-Spicul Colelia 2-1
Voința Reviga-Recolta Ghe. Lazăr 2-0
Victoria Țăndărei-Viticola Fetești 2-1
Abatorul Slobozia-Unirea Sărățeni 6-3
Victoria Mt. Buzău-Unirea Fierbinți 2-3
Viitorul Platonești-Unirea Grivița 5-1
Andrias Andrășești-AS Căzănești 1-1
... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2013, 08:49 (4935 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ultima casă

Ultima casă

De dincoace  de gard, Centrul de Îngrijire și Asistență Socială din Slobozia (azilul de bătrîni) pare schimbat. Un corp de clădire nou, un aer îngrijit, persoane de vîrsta a treia picotind senin în soarele primelor zile de toamnă... Dincolo de ziduri însă, tristețea este sfîșietoare și mușcă. Mușcă din cei care sînt plătiți să vină aici să îngrijească rezidenții Centrului, mușcă din sufletele celor care n-au părăsit clădirea asta de 20 de ani și mai bine, mușcă din vizitatori ocazionali, din «aparținători», din voluntari... O dată intrat, nu mai poți fugi. Nu poți uita, nu poți rămîne nepăsător! Și, mai ales, nu poți scăpa de gîndul că, pentru cei 140 de bătrîni și bolnavi din acest Centru... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2013, 06:28 (10494 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O tradiție veche de 180 de ani...

«Ziua Crucii», transformată în «Zilele Orașului Țăndărei»

Tîrgul de toamnă de la Țăndărei, desfășurat cu ocazia sfintei sărbători «Înălțarea Sfintei Cruci», și-a deschis porțile. Vineri, 13 septembrie a.c., pe o scenă amplasată în mijlocul stadionului din oraș, cei mai în vogă artiști ai momentului le-au spus «La mulți ani!» tuturor țăndărenilor. Urările artiștilor au fost secondate de cele ale oficialilor locali și județeni... Să precizăm că, începînd cu ediția de anul acesta, evenimentul «Ziua Crucii» a fost transformat în «Zilele Orașului Țăndărei», în cadrul spectacolului concertînd Pepe, Andreea Bălan și Jean de la Craiova...

Urări oficiale... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2013, 17:41 (10323 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Serviciul de Investigare a Fraudelor al IPJ, în atenția DNA București

Un nou scandal de corupție în Poliția ialomițeană

Serviciul de Investigare a Fraudelor al IPJ, în atenția DNA București

Comisarul șef Cornel Tache a fost reținut luni, 16 septembrie 2013, de către procurorii DNA structura centrală, sub acuzațiile de «luare de mită», «trafic de influență» și «complicitate la evaziune fiscală». Anchetatorii au cerut magistraților Curții de Apel București arestarea preventivă a polițistului. Alături de omul legii a fost reținut și un funcționar din cadrul Direcției Sanitară Veterinară și Pentru Siguranță Ialomița.

Sediul IPJ Ialomița, «răscolit» de mascați
Luni, 16 septembrie a.c., sediul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița a fost «călcat» de procurorii... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2013, 14:39 (30548 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Țăndărei: Șocant! Un copil de 10 ani și-a călcat sora cu mașina!

Țăndărei: Șocant! Un copil de 10 ani și-a călcat sora cu mașina!

Tragedie într-o familie de romi din Țăndărei, la sfîrșitul săptămînii precedente. Un băiețel de doar 10 ani s-a urcat, nesupravegheat, la volanul unui BMW X5 și și-a ucis sora de numai un an și 3 luni... Polițiștii au demarat cercetările în acest caz.
Cei doi copii veniseră la Țăndărei tocmai din Spania, pentru a petrece alături de rude sărbătoarea «Sfintei Cruci». Drama s-a întîmplat într-o fracțiune de secundă. Profitînd de neatenția părinților, care încercau să facă o tranzacție cu un vecin, băiatul de 10 ani s-a urcat la volanul mașinii și, văzînd că automobilul are cheile în contact, a pornit motorul. Mașina s-a deplasat cîțiva metri și a lovit-o pe sora mai mică a minorului, o fetiță... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2013, 10:18 (12661 vizualizări - 9 comentarii)

ANCHETĂ

Medicul Ioan Mănăilă, suspectat de moartea unui bebeluș

Caz de malpraxis la Spitalul Județean Slobozia

Medicul Ioan Mănăilă, suspectat de moartea unui bebeluș

Moartea unui bebeluș la cîteva ore după naștere atrage noi suspiciuni de malpraxis la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Acuzațiile privind decesul copilului planează asupra medicului Ioan Mănăilă, obstetricianul care a asistat-o la naștere pe mama nou-născutului. Surse din cadrul unității medicale susțin faptul că doctorul ar fi efectuat eronat o procedură care i-ar fi pus în pericol viața micuțului... O anchetă internă a fost deschisă în acest caz, iar dacă medicul va fi găsit vinovat el va fi tras la răspundere.

Drama unei mame de înger
Moartea bebelușului născut în Maternitatea... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2013, 10:27 (70114 vizualizări - 83 comentarii)

EVENIMENT

Roșiori: Și-a ucis vărul cu sînge rece și s-a autodenunțat!

Un bărbat din satul Chiroiu, comuna Roșiori, a mers la sediul Inspectoratului General al Poliției Române din București și a făcut o mărturisire șocantă. El le-a spus polițiștilor faptul că și-a omorît vărul cu sînge rece...
Aurel Serghi și-a ucis vărul în noaptea de duminică spre luni, 8/9 septembrie 2013. După ce au consumat cîteva pahare, agresorul a luat un topor și i-a aplicat victimei mai multe lovituri în zona capului. Ulterior, criminalul a înfășurat capul victimei cu o basma, iar apoi a aruncat cadavrul în fîntîna din curte. Cazul a ajuns în atenția procurorilor Parchetului de pe lîngă Înalta Curte de Casație și Justiție. Toate acestea, după ce criminalul a mers la sediul Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2013, 09:18 (8823 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Roșiori crimă

EVENIMENT

Fraudă «legalizată» cu ajutoare sociale

Și săracii fură

Fraudă «legalizată» cu ajutoare sociale

Potrivit statisticilor, Ialomița este în topul județelor cu cei mai mulți asistați sociali din regiune. Un control al Agenției Județene de Plăți și Inspecție Socială arată însă că jumătate dintre beneficiari primesc necuvenit diferite tipuri de ajutoare. Recent, inspectorii instituției au descoperit «două cazuri de manual» la Țăndărei și Făcăeni. Oamenii prinși în flagrant ar trebui să înapoieze statului peste 100 mii de lei... În alte cazuri, sumele ating valori de milioane de lei. Singura măsură de recuperare a debitelor rămîne executarea silită, însă această modalitate s-a dovedit, de fiecare dată, ineficientă.

Rețea ilegală de asistați sociali la Țăndărei... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2013, 11:14 (11094 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Coșmarul de la blocurile ANL

Coșmarul de la blocurile ANL

Dacă nu ai o pilă în primărie, o relație (nu, nu e același lucru!), un sponsor cu trecere în mediul administrativ sau dacă nu te-ai născut într-o zodie norocoasă, apartamentele ANL aflate la dispoziția autorităților locale sînt doar un vis... La Slobozia însă, visul s-a transformat în coșmar. Chiriașii din blocurile ANL de pe Nordului trăiesc de două luni fără gaze și se tem că vor ajunge să înghețe de frig în această iarnă. În replică, autoritățile locale susțin că au făcut tot posibilul pentru deblocarea situației de care sînt responsabili și ridică din umeri. Iar situația de repetă, aproape la indigo, în toate ANL-urile din oraș...

Proștii plătesc, «pilele» fac datorii... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2013, 10:29 (23912 vizualizări - 21 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
277 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Șase bărbați beți la volan

În perioada 22-24 martie a.c., șase bărbați, cu vârste cuprinse între 29 și 50 de ani, au fost depistați de polițiști în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior au consumat băuturi ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:15
(3071 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan cu permise suspendate

La sfârșitul săptămânii precedente, trei conducători auto, cu vârste cuprinse între 28 și 51 ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși aveau ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:10
(3496 vizualizări - 0 comentarii)


Produse contrafăcute la Gheorghe Doja

Vineri, 22 martie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au depistat pe raza comunei Gheorghe Doja o femeie, de 37 de ani, care încerca să comercializeze articole de îmbrăcăminte ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:05
(4136 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectile descoperite la Sudiți

Proiectile descoperite la Sudiți

Un bărbat din Sudiți a sesizat joi, 21 martie a.c., în jurul orelor 11,00, printr-un apel la 112, faptul că a descoperit 3 proiectile pe un teren agricol. Echipa pirotehnică a Inspectoratului a fost alertată ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2019, 17:40
(5537 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gura Văii

Joi, 21 martie a.c., 4 tone de lucernă și 8 metri liniari din gardul unei gospodării din satul Gura Văii au fost distruse de flăcări. Cauza incendiului a fost un foc deschis, nesupravegheat corespunzător ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2019, 17:30
(3611 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «The Way after Postmodernism»

Luni, 25 martie 2019, orele 17,00, se va desfășura cea de-a II-a etapă a evenimentului «The Way after Postmodernism» România. Evenimentul va avea loc la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», Galeriile ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2019, 17:20
(4421 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Ridicare în totalitate a restricțiilor pentru Pesta Porcină Africană la Rovine

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/ deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în data de ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2019, 12:05
(5236 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: Bătrân găsit carbonizat în propria locuință

Fierbinți-Târg: Bătrân găsit carbonizat în propria locuință

Un bărbat de 87 ani din Fierbinți Târg a fost găsit carbonizat în propria locuință. Focul a fost observat în jurul orelor 22,30 la casa bătrânului. Voluntarii localității și pompierii de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2019, 17:05
(5542 vizualizări - 0 comentarii)


comunicat

Conform dispozițiilor pct. 15
din Programul calendaristic
pentru realizarea acțiunilor necesare
pentru alegerea membrilor din România
în Parlamentul European din anul 2019,
aprobat prin HG nr. 81/2019, vă aducem
la cunoștință că în data
de 28 martie 2019, orele 13,00,
la sediul Tribunalului Ialomița,
va avea loc desemnarea judecătorilor în
Biroul Electoral de Circumscripție
Județean Ialomița,
prin tragere la sorți dintre judecătorii
aflați în exercițiu ai aTribunalului Ialomița.
Slobozia, 22.03.2019
președintele Tribunalului Ialomița,
judecător Mușat Viorica

21 Martie 2019, 16:50


Accident rutier soldat cu trei victime la Coșereni

Accident rutier soldat cu trei victime la Coșereni

Accidentul s-a produs în dimineața zilei de miercuri, 20 martie a.c., în jurul orelor 7,30, între un autoturism și o autoutilitară care se deplasau pe DN2, în zona comunei Coșereni. Din impact au rezultat ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2019, 20:55
(5693 vizualizări - 0 comentarii)


Accident în apropiere de Ciulnița. A intrat cu mașina într-o bornă kilometrică!

Un slobozean de 69 de ani a intrat într-o bornă kilometrică marți, 19 martie a.c., în jurul orelor 13,30. Din verificările efectuate de polițiști s-a stabilit faptul că, în timp ce conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2019, 18:15
(4852 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, arestat pentru «ultraj»

Marți, 19 martie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 44 ani, din Bărbulești, pe numele căruia Judecătoria Medgidia a emis un mandat de executare a pedepsei. Bărbatul a fost ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2019, 18:05
(4727 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,55%-rata șomajului în luna ianuarie 2019

La sfârșitul lunii ianuarie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5248 șomeri (din care 2148 femei), rata șomajului fiind de 5,55%. Comparativ ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2019, 18:30
(4555 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni donează sânge

În perioada 18-19 martie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la Centrul Județean de Transfuzii Sanguine Ialomița o acțiune de donare de sânge. Scopul acestei acțiuni este de a contribui ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2019, 18:15
(4305 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Calendarul burselor locurilor de muncă în 2019

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță graficul de desfășurare a burselor locurilor de muncă ce se vor desfășura la nivel național în acest an. Astfel, în data de 12 aprilie 2019, va fi ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2019, 17:55
(3802 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Șase tineri, cercetați pentru «furt calificat»

Marți, 19 martie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Stelnica au surprins în flagrant șase tineri, cu vârste cuprinse între 15-27 ani, din Vlădeni, în timp încercau să sustragă componente ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2019, 17:45
(3951 vizualizări - 0 comentarii)


Protest #șâeu, la Slobozia

Protest #șîeu, la Slobozia

Slobozia s-a alăturat orașelor care au susținut protestul privind construcția de autostrăzi, inițiat de omul de afaceri sucevean Ștefan Mandachi. Vineri, 15 martie 2019, puțin după orele 15,00, câțiva cetățeni ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 18:10
(3661 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Dridu, arestat pentru «abandon de familie»

Joi, 14 martie a.c., polițiștii ialomițeni au reșit identificarea unui bărbat, de 49 de ani, din Dridu, pe numele căruia Judecătoria Vălenii de Munte a emis un mandat de executare a pedepsei. Bărbatul a ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 17:30
(8414 vizualizări - 0 comentarii)


Stejari și tei plantați de polițiștii ialomițeni

Vineri, 15 martie 2019, polițiștii din cadrul IPJ Ialomița, împreună cu reprezentanți ai Primăriei comunei Perieți, alături de copii au plantat 400 puieți de stejar și tei în Pădurea Călugăreasca, la intrare ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 17:25
(4261 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Contrabandă cu țigări

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Ion Roată au descoperit în urma unei percheziții efectuate joi, 14 martie a.c., pe raza localității Sălcioara, la domiciliul unui bărbat de 48 ani, 53 pachete de ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 17:20
(3742 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Alege factura electronică, protejează mediul înconjurător!

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă factura electronică în locul celei imprimate pe hârtie pentru că este o opțiune mai rapidă, mai sigură, mai eficientă, dar, cel mai important, protejează mediul ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 13:05
(4967 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Interzicerea arderilor de miriști

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița informează și atenționează cetățenii care obișnuiesc să dea foc miriștilor și altor resturi de vegetație uscată fără a urmări procesul arderii. Arderea miriștilor ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 20:20
(4111 vizualizări - 0 comentarii)


Caravana «Fii pregătit!», revine în Ialomița

Caravana «Fii pregătit!» va ajunge sâmbătă, 16 martie 2019, în orașul Slobozia, și va fi amplasată pe bulevardul Chimiei, în Piața Unirii, iar duminică, 17 martie a.c., în orașul Fetești, fiind amplasată ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 20:10
(4644 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La furat de fier vechi

Doi bărbați, de 19 și 40 de ani, din Urziceni, au fost surprinși în flagrant miercuri, 13 martie 2019, de polițiștii din Urziceni în timp ce încercau să sustragă deșeuri feroase dintr-o clădire dezafectată ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 19:20
(4367 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Autoturism neînmatriculat, depistat în trafic

Un bărbat, de 49 de ani, din Armășești, a fost depistat, miercuri, 13 martie a.c., pe raza municipiului Urziceni, în timp ce conducea un autoturism neînmatriculat. În cauză, polițiștii au întocmit un dosar ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 19:10
(4094 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Donează sânge, salvează o viață!»

Miercuri, 20 martie 2019, în intervalul orar 8,00-12,00, Parohiile Gârbovi I și Gârbovi II, în colaborare cu Centrul de Transfuzii Sanguine Ialomița organizează o acțiune de donare de sânge în cadrul campaniei ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 18:25
(4148 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Deșeuri feroase confiscate de polițiști

Miercuri, 13 martie a.c., polițiștii slobozeni au depistat un bărbat, de 57 ani, în timp ce transporta cu o căruță pe raza localității de domiciliu 290 kg de deșeuri feroase. Acesta nu deținea documente ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 18:15
(4018 vizualizări - 0 comentarii)


Produse contrafăcute, confiscate de polițiștii din Urziceni

Miercuri, 13 martie a.c., polițiștii din Urziceni au depistat un bărbat, de 52 de ani, care încerca să comercializeze, pe raza municipiului, produse cosmetice care purtau însemnele unor mărci înregistrate ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 18:05
(6435 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Ziua Poliției Române» 2019

În contextul aniversării, la data de 25 martie 2019, a 197 de ani de tradiție și continuitate a Poliției în slujba cetățenilor, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița organizează, în perioada 1 ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 16:45
(3379 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenită la nivelul unui branșament de pe strada Constanței din orașul Țăndărei, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile astăzi, 14 martie 2019, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 12:35
(6435 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...