Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fetești: Grav accident de muncă

Doi muncitori, prinși sub un mal de pămînt! Un pompier, mort după ce pămîntul s-a surpat a doua oară!

Accident de muncă în după amiaza zilei de joi, 11 iulie a.c., la Fetești. În timpul unor lucrări la rețeaua de canalizare a municipiului, doi muncitori au fost prinși sub un mal de pămînt în timp ce săpau șanțuri de aproximativ 5-6 metri adîncime. Victime ale valului de pămînt au fost și doi militari ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița... Din primele informații, lucrările se efectuau în cartierul Coloniști din Fetești. Vorbim despre lucrări la rețeaua de canalizare a municipiului. Un mal de pămînt s-a surpat și a prins doi muncitori. Veniți să le acorde ajutor, au fost prinși sub pămînt și doi lucrători din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița. Vom reveni... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2013, 16:58 (16317 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Salvați Spitalul Slobozia!

Aparatură medicală second-hand

Salvați Spitalul Slobozia!

Cel mai mare spital din județul Ialomița acordă îngrijiri medicale de mîna a doua. Totul din cauza dotărilor de care dispune unitatea. Cele mai noi aparate au împlinit recent vîrsta de 20 de ani, iar cele mai vechi datează încă de pe vremea înființării Spitalului Slobozia... Chiar dacă au aparatură de ultimă generație, celelalte trei spitale din Ialomița se confruntă la rîndul lor cu probleme. Cea mai gravă este lipsa specialiștilor care să folosească instrumentarul medical modern...

Aparatură veche în procent ridicat
În urmă cu o săptămînă medicii Spitalului Județean de Urgență... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2013, 16:17 (16076 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Turul României contracronometru

Turul României contracronometru

Gabriel Vîlcu a plecat marți, 9 iulie 2013, din Slobozia să facă turul României pe bicicletă. Vrea să urce pînă la Negrești-Oaș și apoi să coboare la Sibiu. «Și, de-acolo, om mai vedea... Depinde de bani și de disponibilitatea autorităților de a mă ajuta...». Pînă aici, nimic senzațional, am putea spune. Numai că domnul Vîlcu are 60 de ani și nu aude. Iar exemplul pe care îl oferă el dovedește că Slobozia este orașul în care, în fiecare zi, se întîmplă ceva unic și irepetabil...

Un ciclist de cursă foarte lungă
Gabriel Vîlcu nu se află la prima sa tentativă de a doborî un record... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2013, 12:03 (9630 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

G8 din Slobozia, un bloc de coșmar

Rudele și vecinii de palier nu se aleg

G8 din Slobozia, un bloc de coșmar

Fiecare zi este pentru locatarii blocului G8 din Slobozia un adevărat chin. Oamenii sînt nevoiți să suporte mizeria și scandalurile a doi vecini, care locuiesc la etajul IV al imobilului. Soț și soție, vecinii-problemă sînt mari amatori de alcool și provoacă scandal în fiecare noapte. «Ne-au spart geamurile și își fac nevoile la ușile noastre. Nu mai suportăm!» reclamă locatarii din bloc.

Scandaluri aplanate de forțele de ordine
Blocul G8 din Slobozia este un imobil cenușiu amplasat în apropierea Catedralei Episcopale. Populat în mare parte cu familii de asistați sociali, liniștea... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2013, 10:08 (9798 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tablouri și obiecte decorative de 2,1 milioane de lei, revendicate în instanță

Moștenitorii colecției «Tuzlaru» își cer drepturile

Tablouri și obiecte decorative de 2,1 milioane de lei, revendicate în instanță

Celebra Colecție de Artă «Tuzlaru», donată în urmă cu un deceniu Muzeului Județean Ialomița, este revendicată în instanță. Acțiunea a fost întemeiată de Pavel Cherciu, un văr primar al inginerului Nicolae Tuzlaru, colecționarul căruia i-au aparținut obiectele aflate acum în patrimoniul instituției de cultură de la Slobozia. Colecția cuprinde peste 900 de tablouri, piese decorative și de mobilier a căror valoare depășește suma de 2,1 milioane de lei...

Colecția «Tuzlaru», o moștenire grea
Colecția «Tuzlaru» a intrat în patrimoniul Muzeului Județean Ialomița în anul 2001. La data... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2013, 17:18 (6848 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cazul Nicolae Poenaru, între abuz medical și cinism inuman

În Ialomița, dreptatea umblă cu capul spart

Cazul Nicolae Poenaru, între abuz medical și cinism inuman

În urmă cu o lună de zile, opinia publică din Ialomița era scandalizată de efectele revizuirii Ordinului 762/1992/2007, referitor la criteriile medico-psihosociale de acordare a gradului de handicap. Acest document a fost modificat anul trecut în vară, de către reprezentanții Ministerelor Muncii și Sănătății și presupune o reevaluare a persoanelor cu diferite grade de handicap. În urma acestor reevaluări, peste 700 de ialomițeni aflați într-o astfel de situație au rămas fără niciun sprijin... La nicio lună distanță, un nou abuz confirmă faptul că practicile medicale din domeniu sînt mai vechi, iar deciziile medicale sînt cinice și inumane...

O lege strîmbă... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2013, 15:07 (4298 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Vine Stoleru, pleacă Loredana Nica și Kanda

Miercuri, 10 iulie, ora 11,00, are loc reunirea echipei de handbal a CSM Unirea Slobozia. Parcă mai mult ca oricînd mișcările de trupe s-au ținut lanț în această pauză competițională. Au venit pivotul Ramona Urse, extrema Cristiana Nica, centrul Andreea Dospin, interul Alina Moroianu și, mai nou, portarul Georgiana Stoleru. Aceasta va aduce, dacă vreți, un plus de experiență în poarta slobozeană, experiență dobîndită în anii petrecuți în Liga Națională, la echipe precum Rulmentul Brașov sau HCM Roman. A mai jucat la Terom Iași și CSM Bistrița și este originară din Piatra Neamț. Venirea lui Stoleru a determinat conducerea să renunțe la serviciile tinerei Loredana Nica, după doar un an de colaborare... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2013, 14:56 (7490 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Slobozia: Piața fără de noroc...

Slobozia: Piața fără de noroc...

În urmă cu aproximativ 2 ani, administrația slobozeană a aprobat transformarea uneia dintre centralele termice părăsite din Cartierul 500 într-o piață agro-alimentară. Investiția a costat 460 mii de lei noi, iar noua piață a fost inaugurată anul trecut. De-atunci, piața e mai mult pustie... Pînă și angajații administrației, care aveau birouri în clădire, s-au mutat la Cuza-Vodă, o piață cu vad mai mare... În urma tuturor au rămas doamna Rodica și domnul Nicolae...

Un han de piață
Afară e zi de vară și, dacă scuipi, betonul sfîrîie subțire, ca micii pe grătare. Înăuntru nu-i nici... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2013, 14:06 (6211 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Războiul expertizelor»

Oyl Company Holding AG, «vinovată» pentru calitatea lucrărilor la DJ213

După 3 săptămîni de amînări, «războiul expertizelor» ia sfîrșit. Potrivit declarațiilor oficialilor Consiliului Județean Ialomița, Oyl Company Holding AG se face vinovată pentru calitatea proastă a lucrărilor executate pe drumul județean DJ213 care traversează comuna Gura Ialomiței. Lucrările urmează să fie refăcute pe cheltuiala constructorilor în această vară...

O istorie prost asfaltată
În urmă cu 3 săptămîni, Independent trăgea un semnal de alarmă asupra modului defectuos în care au fost executate lucrările de reabilitare a DJ213, drum județean care traversează comuna Gura... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2013, 12:01 (10622 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Constantin Prepeliță: «Ne dorim o clasare mai bună decât anul trecut!»

Fotbal, Unirea Slobozia

Constantin Prepeliță: «Ne dorim o clasare mai bună decît anul trecut!»

Pe 11 iulie, fotbaliștii Unirii Slobozia se reunesc pentru noul sezon. Conducere tehnică nouă, ambiții mari. Despre primii pași ai galben-albaștrilor spre viitoarea stagiune ne-a oferit amănunte președintele Unirii, Constantin Prepeliță.
-Domnule profesor pe 11 iulie se reunește echipa. Ați definitivat componența conducerii tehnice?
-Adrian Mihalcea principal și Mugur Bolohan secund sînt noutățile conducerii tehnice. Lor li se vor adăuga mai vechii Enache Costea și Marius Milea, dar un rol important vor juca și cei doi antrenori de la juniori, Ion Ionescu și Adi Cristea. Fiecare, prin sarcinile pe care le vor avea, vor ajuta ca lucrurile să meargă... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2013, 11:46 (7601 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga III, Viitorul Axintele

Încep din nou urcușul

Munca de Sisif depusă de cei de la Axintele în sezonul recent încheiat a făcut ca bolovanul de puncte strîns să nu fie suficient pentru promovare. Drept urmare, elevii lui Ion Nica sînt nevoiți ca din data de 17 august să reînceapă urcușul de la poalele Ligii a III-a... «Vom juca tot în Liga a III-a. Neplăcută situație, dar asta-i viața! Sîntem în plină pregătire și căutăm să-i remontăm pe băieți pentru că este greu să-ți aduni forțele și să o iei de la capăt cînd primești o astfel de lovitură. Avem nevoie să fim uniți și puternici pentru că nu doar jucătorii, ci toți cei care sîntem implicați la această echipă am fost afectați de nedreapta pierdere a promovării...» ne-a declarat antrenorul Viitorului... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2013, 11:28 (5302 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vot pe bandă rulantă în Consiliul Local Slobozia

Timpul trece, leafa merge, ei cu drag votează

Vot pe bandă rulantă în Consiliul Local Slobozia

A mai trecut o lună de guvernare locală pentru administrația Stoica... Joi, 27 iunie a.c., cei 21 de consilieri municipali ai Sloboziei au marcat acest aspect printr-o ședință ordinară în care au dezbătut, aprobat și respins proiecte de hotărîre dintre cele mai diverse. Printre acestea le-am remarcat pe cele privind suplimentarea numărului personalului nedidactic din școli, modificarea structurii aparatului de specialitate al primarului sau, mult mai controversatul proiect (n. red.: respins, totuși, la vot) prin care Ion Vede, unul dintre arhitecții orașului, a încercat să scape de taxe și impozite devenind cetățean de onoare a orașului... Cum însă spațiul editorial este limitat, vom detalia doar... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2013, 10:51 (7729 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Rezultate mulțumitoare la 10 ani

Săptămîna trecută s-a desfășurat la Cluj Campionatul Național adresat copiilor sub 10 ani. Deși puțin sub așteptări, rezultatele obținute de micii jucători slobozeni au fost unele mulțumitoare. Favorita la medalii, Alexandra Iordache s-a oprit în sferturi, unde a capotat în fața Dariei Munteanu. Deși a cîștigat primul set și a avut 40-0 în startul celui de-al doilea, Alexandra nu a mai putut face față și a cedat în cele din urmă cu scorul de 7-5, 0-6, 1-6. «La Alexandra s-a văzut o oarecare oboseală după turneul din Croația. Pe lîngă acest lucru, la toți sportivii noștri, drumul lung pînă la Cluj a lăsat amprente...» ne-a declarat profesorul Ion Savu. La masculin, Liviu Zamfirache a fost stopat... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2013, 08:51 (5911 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Ciupercă a inaugurat «Drumul bălților»

Primul kilometru și jumătate de drum județean în 2013

Administrația Ciupercă a inaugurat «Drumul bălților»

Vineri, 28 iunie a.c., Consiliul Județean a inaugurat 1,43 kilometri de drum județean în comuna Sinești. Potrivit declarațiilor oficiale, acest tronson de drum reabilitat reprezintă prima etapă a unui proiect botezat «Drumul bălților». În replică și la același preț, administrația locală din Sinești se pregătește să realizeze prima centură rutieră rurală din Ialomița pe o distanță de 2,7 kilometri. Sinești se află la numai 25 de kilometri de București și este o comunitate în plin proces de urbanizare...

100 de metri de drum județean pe lună
La sfîrșitul săptămînii precedente, ... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2013, 07:49 (5143 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: 55,28%, procent de promovabilitate la prima sesiune a Bacalaureatului 2013

Rezultate preliminarii Bacalaureat 2013

Ialomița: 55,28%, procent de promovabilitate la prima sesiune a Bacalaureatului 2013

Ialomița, fără candidați de 10 la Bac. 6 licee, fără promovați!


Luni, 8 iulie a.c., s-au afișat rezultatele preliminarii ale primei sesiuni a examenului de Bacalaureat 2013. Procentul de promovabilitate în Ialomița a fost de 55,28%. Cu toate acestea, niciun candidat nu a reușit să obțină 10 pe linie. De asemenea, în 6 unități școlare promovabilitatea este 0!
La prima sesiune a examenului de Bacalaureat, în Ialomița, s-au înscris 2092 de elevi, 460 dintre aceștia fiind din seriile anterioare. Rezultatele preliminarii arată că, din numărul total de candidați, au reușit să promoveze Bacalaureatul un număr de 1078 de elevi. Exprimată în procente, această cifră indică o rată de promovabilitate de 55,28%...

Ialomița, fără note de 10 la Bacalaureat... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2013, 15:00 (8782 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gigi Petre revine la Prefectură

Ialomița, județul cu doi prefecți

Gigi Petre revine la Prefectură

Începînd de joi, 4 iulie a.c., Ialomița are un nou prefect. Potrivit propriilor declarații, ex-prefectul Gigi Petre revine în funcție după aproape un an de la înlocuirea sa. Rocada a fost posibilă grație unei decizii a Curții de Apel București prin care se cere «punerea părților în situația anterioară». Reamintim că, după înlocuirea sa din funcție în vara anului, Gigi Petre a atacat în instanță hotărîrile de Guvern prin care era eliminat din sistem. Decizia Curții de Apel București creează în  Ialomița un precedent care se răsfrînge și asupra funcției de subprefect, deținută în acest moment de către Marin Constantin.

Fiat justitia et pereat mundus... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2013, 15:03 (10624 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Adunarea pentru baraj!

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Adunarea pentru baraj!

Nebănuite sînt resursele de a surprinde ale sportului românesc. Mai cu seamă acum cînd criza rupe copios din bugete, diriguitorii federali sînt puși în situația de a lua decizii peste noapte care fac talmeș-balmeș vacanțele sportivilor. Din această categorie nu face excepție nici handbalul unde, în aceste zile, se pune problema existenței Oltchimului în prima divizie și pentru sezonul viitor. Soluționarea acestui mister s-ar putea lăsa cu un loc vacant în Liga Națională feminină, așa cum s-a întîmplat anul trecut cînd vinovată a fost Terom Iași. Pentru a evita o astfel de situație. FRH va organiza, în perioada urm[toare, în sala «Lucian Grigorescu» (Floreasca) din București, un turneu de promovare... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2013, 18:53 (8260 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Tenis de cîmp

3 slobozeni la Naționalele pentru 10 ani

În această săptămînă, Clujul este capitala tenisului juvenil. În orașul de pe Someș se desfășoară campionatul național adresat copiilor din categoria de vîrstă 10 ani. Slobozia este reprezentată la această competiție de 3 elevi ai Clubului Sportiv Școlar, pregătiți de profesorul Ion Savu. La feminin va evolua Alexandra Iordache, în vreme ce la masculin avem 2 sportivi: Liviu Zamfirache și Rareș Bordei. Cele mai mari speranțe la o medalie le întrunește Alexandra Iordache, jucătoare care se află pe III în topul capilor de serie și, prin urmare, ar trebui să acceadă măcar în semifinală. Alexandra trece printr-o perioadă plină, dar fastă. Ea tocmai s-a întors de la un puternic turneu internațional... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2013, 17:49 (5603 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Fostul șef al DNA Slobozia, Dumitru Cristudor trimis în judecată pentru «luare de mită»

Fostul șef al DNA Slobozia, Dumitru Cristudor trimis în judecată pentru «luare de mită»

Aflat pentru moment în stare de arest preventiv, fostul șef al DNA Slobozia, procurorul Dumitru Cristudor, a fost trimis joi, 4 iulie a.c., în judecată de procurorii DNA-structura centrală, sub acuzația «luare de mită». În fața instanței au mai fost trimiși și afaceristul slobozean Vasile Daniel Taifas și contabila acestuia Monica Andronache. Cei doi sînt acuzați de «dare de mită» și «complicitate la dare de mită».
Scandalul în care a fost implicat șeful DNA Slobozia a izbucnit în prima jumătate a lunii iunie 2013. Acuzat de «luare de mită», Dumitru Cristudor a fost cercetat însă și pentru «abateri disciplinare grave». Concret, fostul șef al DNA Slobozia ar fi împiediat desfășurarea la ... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2013, 16:38 (18236 vizualizări - 18 comentarii)

SPORT

Fotbal, Viitorul Axintele

Reunire sub semnul frustrării

Erau pregătiți și îndreptățiți să evolueze în Liga a II-a. Le-au pus tălpi prin birouri buzoienii, ajutați de mai marii AJF Ialomița, care ne-au dovedit încă o dată că avem un fotbal mic, mic atît ca valoare, cît și ca organizare. Nu mai intrăm în amănunte, acestea fiind deja arhicunoscute. Cert este că, deși cu 14 puncte peste Gloria Buzău cîștigate pe teren, Viitorul Axintele se vede nevoită s-o ia de la capăt în al treilea eșalon. După ce le-au fost respinse ultimele memorii, alb-verzii s-au prezentat luni, 1 iulie, la reunirea pentru un sezon care nu se știe deocamdată ce le va aduce și cum va fi abordat. A fost prezent întregul lot, cu trei excepții. Pană, Tache și Pintilie care și-au încheiat... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2013, 14:46 (4326 vizualizări - 1 comentariu)

Luni 22 Iun 2026
278 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Acțiuni preventive pe raza municipiilor Urziceni și Fetești

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, efective din toate structurile operative ale Poliției Urziceni au fost angrenate miercuri, 19 octombrie a.c., în executarea unor acțiuni și ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2011, 15:11
(12510 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița, fruntașă la încasări prin executare silită

În luna septembrie 2011, pe linia colectării veniturilor bugetare, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a întreprins mai multe măsuri de executare silită. Astfel, au fost emise peste 16300 de ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2011, 16:25
(13063 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A lovit un pieton beat

Poliția Fetești a fost sesizată marți, 18 octombrie a.c., cu privire la faptul că pe strada Călărași, din localitate, s-a produs un accident de circulație soldat cu o victimă. Astfel, în timp ce un tînăr ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2011, 16:13
(9935 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Vlădeni: Șofer fără permis, urmărit de polițiști

Marți, 18 octombrie a.c., un șofer a încercat să evite un echipaj de poliție pe raza comunei Vlădeni. După urmărirea și oprirea sa, agenții de poliție au stabilit faptul că cel în cauză, un tînăr în vîrstă ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2011, 16:09
(9590 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, cu permise anulate sau suspendate

Marți, 18 octombrie a.c., agenți din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au oprit pentru control, în trafic, un autoturism care circula pe DJ51C, din direcția Slobozia către comuna Gheorghe Doja. ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2011, 16:09
(13561 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 18:53
(5697 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Un bărbat și-a violat consăteanul

Polițiștii Secției Grivița au fost alertați, duminică, 16 octombrie, cu privire la faptul că un bărbat, de 42 ani, din Scînteia, a fost agresat fizic de un consătean, de 39 ani. Ancheta ulterioară a polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 18:25
(11140 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Adolescentă de 16 ani, lovită pe trecerea de pietoni de un șofer băut

O adolescentă de 16 ani, din Amara, a fost luni, 17 octombrie, victima unui accident de circulație. Tînăra încerca să traverseze strada pe o trecerea de pietoni de pe bulevardul Unirii, din Slobozia, cînd ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 18:24
(8589 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


DGFP Ialomița: 1,8 milioane lei, colectate prin răspundere în solidar

«În conformitate cu prevederile Codului de Procedură Fiscală, la nivelul Direcței Generale a Finanțelor Publice Ialomița s-au intensificat acțiunile de angajare a răspunderii solidare în cazul debitorilor ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 18:23
(7665 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Metoda «șmen» face victime printre vînzătoare

Un grup de patru persoane, cu vîrste cuprinse între 16 și 33 ani, a fost depistat de polițiștii Secției 3 Rurală Stelnica. Cei patru sînt autorii a două furturi comise la Movila. Potrivit polițiștilor, ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 18:22
(9060 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Cu porcii la tîrg doar cu avizul medicului veterinar

Medicii sanitari veterinari atrag atenția că, în perioada 1 noiembrie-15 mai a.c., potrivit legislației, crescătorii de porci pot merge în tîrgurile autorizate să-și vîndă animalele vii. «Mișcarea porcinelor ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 18:20
(13039 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: Accident produs de alcool și neacordare de prioritate

Luni, 17 octombrie, la Gheorghe Doja s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, incidentul s-a produs în timp ce un bărbat, de 40 ani, din localitate, aflat la volanul unui autoturism nu a acordat ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 18:07
(9004 vizualizări - 0 comentarii)


Copil dispărut din Constanța, găsit la Fetești

Luni, 17 octombrie, o echipa de siguranță publică polițist-jandarm, din Fetești, a depistat pe strada Călărași, din localitate, un minor, care în momentul observării echipajului de poliție, a încercat să ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 18:05
(9846 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Adolescenții condamnă etnobotanicele!», campanie de prevenire

«Direcția Județeană pentru Tineret și Sport Ialomița și Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița și-au canalizat atenția către prevenirea consumului de substanțe și/sau produse etnobotanice în rîndul ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 18:03
(8293 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 25 octombrie, ultima zi pentru depunerea formularelor de obligații fiscale

25 octombrie este ultima zi cînd contribuabilii își pot îndeplini obligațiile de depunerea a formularelor obligatorii. Astfel, potrivit Direcției Generale a Finanțelor Publice, contribuabilii trebuie să ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 18:01
(11256 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Hoți de sămînță de grîu

Vineri, 21 octombrie, polițiștii ialomițeni au prins, între localitățile Maltezi și Cegani, doi tineri de 34, respectiv 30 ani, ambii din comuna Stelnica, care se deplasau pe biciclete. Fiecare dintre cei ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2011, 08:54
(8323 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Început de săptămînă cu șoferi depistați beți la volan

Luni, 17 octombrie, polițiștii au prins în trafic, pe raza județului, doi bărbați, domiciliați în Slobozia, respectiv Dridu, care se deplasau la volanul mașinilor personale, deși se aflau sub influența ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 16:30
(10198 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat fiind la volan, a lovit trei mașini parcate

Un bărbat de 24 ani a lovit duminică, 16 octombrie, trei autoturisme care se aflau parcate pe strada Ialomiței, din Slobozia. Potrivit polițiștilor, conducătorul auto a fost testat cu aparatul Drager, dispozitivul ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 16:27
(12304 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Copii de 13-14 ani, hoți de fier vechi

Cinci minori cu vîrste cuprinse între 13 și 14 ani, toți din Țăndărei, au fost prinși de polițiști, duminică, 16 octombrie, în timp ce transportau mai multe bucăți de tablă. În urma verificărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 16:09
(11015 vizualizări - 1 comentariu)


Fierbinți-Tîrg: Cazan de țuică, furat de hoți

Un bătrîn de 75 ani din Fierbinți-Tîrg a alertat polițiștii din localitate despre faptul că, în ziua de 10 octombrie, hoții i-au furat un cazan de alcool și răcitorul acestuia, ambele din cupru, în valoare ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 16:08
(17560 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Șoferiță fără permis

O tînără de 18 ani a fost prinsă de polițiști, în trafic, conducînd o mașină deși nu poseda permis de conducere. S-a întîmplat sîmbătă, 15 octombrie, la Amara, polițiștii constatînd că mașina îi fusese ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 16:08
(10166 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Call-center pentru cei ce lucrează sau vor să lucreze în Spania

Persoanele care doresc informații despre noile reglementări privind piața muncii din Spania, precum și cei care lucrează deja în această țară au, începînd cu data de 6 octombrie a.c., un serviciu de call ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 15:57
(14765 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: A fost lovită de un scuter

Sîmbătă, 15 octombrie, Poliția a fost sesizată că pe raza localității Rădulești s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. Pe scurt, în timp ce o femeie de 41 ani, din Rădulești ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 15:53
(8940 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Peste 18 mii de ialomițeni au redirecționat 2% din impozitul pe venit

Potrivit datelor statistice ale Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, la nivelul județului, peste 18,5 mii de contribuabili au redirecționat 2% din impozitul pe venit aferent anului 2010. Procentual ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 15:52
(12968 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 67500 lei

În perioada 14-16 octombrie, polițiștii Serviciului Rutier au desfășurate o serie de acțiuni pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Pentru neregulile constatate în trafic polițiștii rutieri au aplicat ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 15:45
(11221 vizualizări - 0 comentarii)


Roșiori: Fără permis și băut, la volan

Deși nu avea permis de conducere, un bărbat de 38 ani, din Roșiori, a fost prins de polițiști conducînd o mașină pe raza comunei Movilița. Mai mult, individul se afla sub influența băuturilor alcoolice ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 15:41
(9950 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii la Ciocîrlia și Adîncata

Sîmbătă, 15 octombrie, pompierii militari au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu izbucnit la locuința unui cetățean din localitatea Ciocîrlia. Focul s-a produs cel mai probabil ca ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 15:40
(12792 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A pătruns pe contrasens și s-a izbit frontal de un autoturism

Un bărbat de 64 ani, pasager într-un autoturism implicat într-un accident rutier, a fost rănit și transportat la Spitalul din Fetești pentru îngrijiri medicale. S-a întîmplat vineri, 14 octombrie, pe D ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 15:37
(12054 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Urziceni: Acțiune a Poliției

Efective sporite de polițiști din Urziceni au desfășurat în zilele de 14 și 15 octombrie, o serie de acțiuni în sistem integrat dar și controale în locurile și zonele de interes operativ din mediul urban ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 15:35
(9787 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Produse contrafăcute la «Sărbătorilor Toamnei»

În zilele de 14 și 15 octombrie, polițiștii feteșteni au vegheat la buna desfășurare a «Sărbătorilor Toamnei», ediția a II-a 2011. În cadrul activităților desfășurate, polițiștii au legitimat peste 110 ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 15:31
(8834 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...