Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Piața Mare din Slobozia, taraba contrabandiștilor cu țigări

Slobozia este locul unde infractorii fac legea! Anchetatorii au în lucru zeci de dosare penale ce vizează fapte de corupție, violențe de stradă sau prostituție... Mai nou, în peisajul infracțional slobozean și-au făcut apariția și contrabandiștii de țigări. În urmă cu o săptămînă, procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au trimis în judecată 11 persoane acuzate de «contrabandă cu țigări». Țigaretele comercializate ilegal erau aduse din Republica Moldova și Ucraina, depozitate în Piața Mare din Slobozia și vîndute «la negru»...

Tarabele din piață, paravan pentru țigările de contrabandă... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2013, 14:14 (9436 vizualizări - 2 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Război în familia Ciriblan de la Mărculești

Administrație locală la apelul bocancilor

Război în familia Ciriblan de la Mărculești

În România, sînt înregistrate oficial 4 milioane de persoane care își caută dreptatea în instanță. Două dintre acestea fac parte din marea familie Ciriblan de la Mărculești. Este vorba fostul primar, Gheorghe Ciriblan, și actualul primar, nepotul de văr al primului, Romeo Ciriblan. Celebri în comună pentru altercațiile dintre ei, ajunse la paroxism în campania de anul trecut, cei doi au luat calea instanțelor de judecată... «Fostul» pentru a cere zahărul și uleiul european de care l-a privat nepotul, iar «actualul» pentru a-l acuza pe predecesorul său de deturnare de fonduri. Iar acesta e doar începutul!

Rudele și colegii de serviciu nu se aleg... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2013, 11:59 (18897 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Recensămîntul din 2011, la final

Sîntem 274.148 de ialomițeni!

La doi ani de la recensămîntul din 2011, Direcția Județeană de Statistică Ialomița face publică datele finale ale acestuia. La sfîrșitul săptămînii precedente, în cadrul unei conferințe de presă, Aneta Ștefan, directorul instituției, a declarat: «Este primul recensămînt după ce România s-a integrat în Uniunea europeană. (...) Noutatea față de precedentele o reprezintă faptul că a trebuit să pregătim acest recensămînt în funcție de reglementările stabilite de Uniunea Europeană, în funcție de definițiile indicatorilor și metodologia de desfășurare comună tuturor statelor Uniunii...». Potrivit recensămîntului, în octombrie 2011, Ialomița avea, oficial, 274.148 de locuitori. Comparativ cu precedentul... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2013, 09:53 (3098 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Zi de doliu la Fetești

Durere fără margini la căpătîiul militarului Gabriel Boitan...

Sîmbătă, 13 iulie a.c., Feteștiul s-a îmbrăcat în doliu. Militarul Gabriel Boitan, pompierul care a murit în urma accidentului de muncă petrecut la sfîrșitul săptămînii, a fost condus pe ultimul drum. Asemeni unui erou căzut la datorie, el a fost înmormîntat cu onoruri militare...

Un oraș în doliu
Militarul Gabriel Boitan a fost condus pe ultimul drum de peste 1000 de oameni. Rude, prieteni, oameni simpli, colegi, dar și oficialități au venit sîmbătă, 13 iulie a.c., la Fetești, pentru a-i cinsti memoria. În curtea Bisericii «Sfîntul Ilie» din Fetești, lacrimile au curs fără încetare... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2013, 17:00 (17277 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apel umanitar: Repatrierea unui trup neînsuflețit «costă» 4000 de euro!

«Ajutați-ne să-l aducem pe Daniel acasă!»

Apel umanitar: Repatrierea unui trup neînsuflețit «costă» 4000 de euro!

În urmă cu o săptămînă, presa națională relata despre uciderea cu sînge rece, într-un parc din Stockholm-Suedia, a unui cetățean român. Zilele trecute, victima a fost identificată în persoana tînărului Daniel Gheorghe, de 29 de ani, din Slobozia-Ialomița. Evenimentul s-a transformat într-un adevărat conflict diplomatic. Autoritățile suedeze sînt pregătite să incinereze cadavrul tînărului slobozean dacă familia acestuia nu achită suma de 4000 de euro pentru ca trupul neînsuflețit să fie repatriat... Apropiații acestuia cer cu disperare ajutor semenilor, întrucît nu dispun de acești bani...

O poveste cu final tragic... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2013, 14:26 (51198 vizualizări - 40 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Grav accident de muncă

Doi muncitori, prinși sub un mal de pămînt! Un pompier, mort după ce pămîntul s-a surpat a doua oară!

Accident de muncă în după amiaza zilei de joi, 11 iulie a.c., la Fetești. În timpul unor lucrări la rețeaua de canalizare a municipiului, doi muncitori au fost prinși sub un mal de pămînt în timp ce săpau șanțuri de aproximativ 5-6 metri adîncime. Victime ale valului de pămînt au fost și doi militari ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița... Din primele informații, lucrările se efectuau în cartierul Coloniști din Fetești. Vorbim despre lucrări la rețeaua de canalizare a municipiului. Un mal de pămînt s-a surpat și a prins doi muncitori. Veniți să le acorde ajutor, au fost prinși sub pămînt și doi lucrători din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița. Vom reveni... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2013, 16:58 (16317 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salvați Spitalul Slobozia!

Aparatură medicală second-hand

Salvați Spitalul Slobozia!

Cel mai mare spital din județul Ialomița acordă îngrijiri medicale de mîna a doua. Totul din cauza dotărilor de care dispune unitatea. Cele mai noi aparate au împlinit recent vîrsta de 20 de ani, iar cele mai vechi datează încă de pe vremea înființării Spitalului Slobozia... Chiar dacă au aparatură de ultimă generație, celelalte trei spitale din Ialomița se confruntă la rîndul lor cu probleme. Cea mai gravă este lipsa specialiștilor care să folosească instrumentarul medical modern...

Aparatură veche în procent ridicat
În urmă cu o săptămînă medicii Spitalului Județean de Urgență... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2013, 16:17 (16078 vizualizări - 32 comentarii)

REPORTAJ

Turul României contracronometru

Turul României contracronometru

Gabriel Vîlcu a plecat marți, 9 iulie 2013, din Slobozia să facă turul României pe bicicletă. Vrea să urce pînă la Negrești-Oaș și apoi să coboare la Sibiu. «Și, de-acolo, om mai vedea... Depinde de bani și de disponibilitatea autorităților de a mă ajuta...». Pînă aici, nimic senzațional, am putea spune. Numai că domnul Vîlcu are 60 de ani și nu aude. Iar exemplul pe care îl oferă el dovedește că Slobozia este orașul în care, în fiecare zi, se întîmplă ceva unic și irepetabil...

Un ciclist de cursă foarte lungă
Gabriel Vîlcu nu se află la prima sa tentativă de a doborî un record... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2013, 12:03 (9631 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

G8 din Slobozia, un bloc de coșmar

Rudele și vecinii de palier nu se aleg

G8 din Slobozia, un bloc de coșmar

Fiecare zi este pentru locatarii blocului G8 din Slobozia un adevărat chin. Oamenii sînt nevoiți să suporte mizeria și scandalurile a doi vecini, care locuiesc la etajul IV al imobilului. Soț și soție, vecinii-problemă sînt mari amatori de alcool și provoacă scandal în fiecare noapte. «Ne-au spart geamurile și își fac nevoile la ușile noastre. Nu mai suportăm!» reclamă locatarii din bloc.

Scandaluri aplanate de forțele de ordine
Blocul G8 din Slobozia este un imobil cenușiu amplasat în apropierea Catedralei Episcopale. Populat în mare parte cu familii de asistați sociali, liniștea... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2013, 10:08 (9799 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tablouri și obiecte decorative de 2,1 milioane de lei, revendicate în instanță

Moștenitorii colecției «Tuzlaru» își cer drepturile

Tablouri și obiecte decorative de 2,1 milioane de lei, revendicate în instanță

Celebra Colecție de Artă «Tuzlaru», donată în urmă cu un deceniu Muzeului Județean Ialomița, este revendicată în instanță. Acțiunea a fost întemeiată de Pavel Cherciu, un văr primar al inginerului Nicolae Tuzlaru, colecționarul căruia i-au aparținut obiectele aflate acum în patrimoniul instituției de cultură de la Slobozia. Colecția cuprinde peste 900 de tablouri, piese decorative și de mobilier a căror valoare depășește suma de 2,1 milioane de lei...

Colecția «Tuzlaru», o moștenire grea
Colecția «Tuzlaru» a intrat în patrimoniul Muzeului Județean Ialomița în anul 2001. La data... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2013, 17:18 (6848 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cazul Nicolae Poenaru, între abuz medical și cinism inuman

În Ialomița, dreptatea umblă cu capul spart

Cazul Nicolae Poenaru, între abuz medical și cinism inuman

În urmă cu o lună de zile, opinia publică din Ialomița era scandalizată de efectele revizuirii Ordinului 762/1992/2007, referitor la criteriile medico-psihosociale de acordare a gradului de handicap. Acest document a fost modificat anul trecut în vară, de către reprezentanții Ministerelor Muncii și Sănătății și presupune o reevaluare a persoanelor cu diferite grade de handicap. În urma acestor reevaluări, peste 700 de ialomițeni aflați într-o astfel de situație au rămas fără niciun sprijin... La nicio lună distanță, un nou abuz confirmă faptul că practicile medicale din domeniu sînt mai vechi, iar deciziile medicale sînt cinice și inumane...

O lege strîmbă... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2013, 15:07 (4298 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Vine Stoleru, pleacă Loredana Nica și Kanda

Miercuri, 10 iulie, ora 11,00, are loc reunirea echipei de handbal a CSM Unirea Slobozia. Parcă mai mult ca oricînd mișcările de trupe s-au ținut lanț în această pauză competițională. Au venit pivotul Ramona Urse, extrema Cristiana Nica, centrul Andreea Dospin, interul Alina Moroianu și, mai nou, portarul Georgiana Stoleru. Aceasta va aduce, dacă vreți, un plus de experiență în poarta slobozeană, experiență dobîndită în anii petrecuți în Liga Națională, la echipe precum Rulmentul Brașov sau HCM Roman. A mai jucat la Terom Iași și CSM Bistrița și este originară din Piatra Neamț. Venirea lui Stoleru a determinat conducerea să renunțe la serviciile tinerei Loredana Nica, după doar un an de colaborare... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2013, 14:56 (7490 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Slobozia: Piața fără de noroc...

Slobozia: Piața fără de noroc...

În urmă cu aproximativ 2 ani, administrația slobozeană a aprobat transformarea uneia dintre centralele termice părăsite din Cartierul 500 într-o piață agro-alimentară. Investiția a costat 460 mii de lei noi, iar noua piață a fost inaugurată anul trecut. De-atunci, piața e mai mult pustie... Pînă și angajații administrației, care aveau birouri în clădire, s-au mutat la Cuza-Vodă, o piață cu vad mai mare... În urma tuturor au rămas doamna Rodica și domnul Nicolae...

Un han de piață
Afară e zi de vară și, dacă scuipi, betonul sfîrîie subțire, ca micii pe grătare. Înăuntru nu-i nici... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2013, 14:06 (6212 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Războiul expertizelor»

Oyl Company Holding AG, «vinovată» pentru calitatea lucrărilor la DJ213

După 3 săptămîni de amînări, «războiul expertizelor» ia sfîrșit. Potrivit declarațiilor oficialilor Consiliului Județean Ialomița, Oyl Company Holding AG se face vinovată pentru calitatea proastă a lucrărilor executate pe drumul județean DJ213 care traversează comuna Gura Ialomiței. Lucrările urmează să fie refăcute pe cheltuiala constructorilor în această vară...

O istorie prost asfaltată
În urmă cu 3 săptămîni, Independent trăgea un semnal de alarmă asupra modului defectuos în care au fost executate lucrările de reabilitare a DJ213, drum județean care traversează comuna Gura... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2013, 12:01 (10622 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Constantin Prepeliță: «Ne dorim o clasare mai bună decât anul trecut!»

Fotbal, Unirea Slobozia

Constantin Prepeliță: «Ne dorim o clasare mai bună decît anul trecut!»

Pe 11 iulie, fotbaliștii Unirii Slobozia se reunesc pentru noul sezon. Conducere tehnică nouă, ambiții mari. Despre primii pași ai galben-albaștrilor spre viitoarea stagiune ne-a oferit amănunte președintele Unirii, Constantin Prepeliță.
-Domnule profesor pe 11 iulie se reunește echipa. Ați definitivat componența conducerii tehnice?
-Adrian Mihalcea principal și Mugur Bolohan secund sînt noutățile conducerii tehnice. Lor li se vor adăuga mai vechii Enache Costea și Marius Milea, dar un rol important vor juca și cei doi antrenori de la juniori, Ion Ionescu și Adi Cristea. Fiecare, prin sarcinile pe care le vor avea, vor ajuta ca lucrurile să meargă... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2013, 11:46 (7602 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga III, Viitorul Axintele

Încep din nou urcușul

Munca de Sisif depusă de cei de la Axintele în sezonul recent încheiat a făcut ca bolovanul de puncte strîns să nu fie suficient pentru promovare. Drept urmare, elevii lui Ion Nica sînt nevoiți ca din data de 17 august să reînceapă urcușul de la poalele Ligii a III-a... «Vom juca tot în Liga a III-a. Neplăcută situație, dar asta-i viața! Sîntem în plină pregătire și căutăm să-i remontăm pe băieți pentru că este greu să-ți aduni forțele și să o iei de la capăt cînd primești o astfel de lovitură. Avem nevoie să fim uniți și puternici pentru că nu doar jucătorii, ci toți cei care sîntem implicați la această echipă am fost afectați de nedreapta pierdere a promovării...» ne-a declarat antrenorul Viitorului... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2013, 11:28 (5337 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Vot pe bandă rulantă în Consiliul Local Slobozia

Timpul trece, leafa merge, ei cu drag votează

Vot pe bandă rulantă în Consiliul Local Slobozia

A mai trecut o lună de guvernare locală pentru administrația Stoica... Joi, 27 iunie a.c., cei 21 de consilieri municipali ai Sloboziei au marcat acest aspect printr-o ședință ordinară în care au dezbătut, aprobat și respins proiecte de hotărîre dintre cele mai diverse. Printre acestea le-am remarcat pe cele privind suplimentarea numărului personalului nedidactic din școli, modificarea structurii aparatului de specialitate al primarului sau, mult mai controversatul proiect (n. red.: respins, totuși, la vot) prin care Ion Vede, unul dintre arhitecții orașului, a încercat să scape de taxe și impozite devenind cetățean de onoare a orașului... Cum însă spațiul editorial este limitat, vom detalia doar... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2013, 10:51 (7729 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Tenis de cîmp

Rezultate mulțumitoare la 10 ani

Săptămîna trecută s-a desfășurat la Cluj Campionatul Național adresat copiilor sub 10 ani. Deși puțin sub așteptări, rezultatele obținute de micii jucători slobozeni au fost unele mulțumitoare. Favorita la medalii, Alexandra Iordache s-a oprit în sferturi, unde a capotat în fața Dariei Munteanu. Deși a cîștigat primul set și a avut 40-0 în startul celui de-al doilea, Alexandra nu a mai putut face față și a cedat în cele din urmă cu scorul de 7-5, 0-6, 1-6. «La Alexandra s-a văzut o oarecare oboseală după turneul din Croația. Pe lîngă acest lucru, la toți sportivii noștri, drumul lung pînă la Cluj a lăsat amprente...» ne-a declarat profesorul Ion Savu. La masculin, Liviu Zamfirache a fost stopat... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2013, 08:51 (5912 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Administrația Ciupercă a inaugurat «Drumul bălților»

Primul kilometru și jumătate de drum județean în 2013

Administrația Ciupercă a inaugurat «Drumul bălților»

Vineri, 28 iunie a.c., Consiliul Județean a inaugurat 1,43 kilometri de drum județean în comuna Sinești. Potrivit declarațiilor oficiale, acest tronson de drum reabilitat reprezintă prima etapă a unui proiect botezat «Drumul bălților». În replică și la același preț, administrația locală din Sinești se pregătește să realizeze prima centură rutieră rurală din Ialomița pe o distanță de 2,7 kilometri. Sinești se află la numai 25 de kilometri de București și este o comunitate în plin proces de urbanizare...

100 de metri de drum județean pe lună
La sfîrșitul săptămînii precedente, ... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2013, 07:49 (5144 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: 55,28%, procent de promovabilitate la prima sesiune a Bacalaureatului 2013

Rezultate preliminarii Bacalaureat 2013

Ialomița: 55,28%, procent de promovabilitate la prima sesiune a Bacalaureatului 2013

Ialomița, fără candidați de 10 la Bac. 6 licee, fără promovați!


Luni, 8 iulie a.c., s-au afișat rezultatele preliminarii ale primei sesiuni a examenului de Bacalaureat 2013. Procentul de promovabilitate în Ialomița a fost de 55,28%. Cu toate acestea, niciun candidat nu a reușit să obțină 10 pe linie. De asemenea, în 6 unități școlare promovabilitatea este 0!
La prima sesiune a examenului de Bacalaureat, în Ialomița, s-au înscris 2092 de elevi, 460 dintre aceștia fiind din seriile anterioare. Rezultatele preliminarii arată că, din numărul total de candidați, au reușit să promoveze Bacalaureatul un număr de 1078 de elevi. Exprimată în procente, această cifră indică o rată de promovabilitate de 55,28%...

Ialomița, fără note de 10 la Bacalaureat... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2013, 15:00 (8782 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
265 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Bordușani: Hoți prinși de polițiști

Sîmbătă, 24 aprilie, polițiștii din Bordușani au fost sesizați de către o localnică, de 65 de ani, despre faptul că în noaptea anterioară, persoane necunoscute i-au furat din curtea locuinței și dintr-o ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:20
(27811 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Viteza face victime

Duminică, 25 aprilie, polițiștii din Urziceni au fost sesizați prin 112, despre producerea unui accident de circulație. Accidentul s-a produs pe DJ203B, pe raza localității Gîrbovi, și s-a soldat cu vătămarea ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:20
(26027 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi aplicate de polițiștii din Urziceni și Fierbinți-Tîrg

Sîmbătă, 24 aprilie, polițiștii din Urziceni au acționat pentru menținerea ordinii și liniștii publice, pentru prevenirea faptelor cu violență, a furturilor din buzunare, de și din auto, a comerțului ilicit ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:19
(23710 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat la volan

O echipă de siguranță publică ce acționa pe raza municipiului Urziceni a oprit pentru control, duminică, 25 aprilie, un autoturism înmatriculat în Spania, la volanul căruia se afla un localnic, de 35 de ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:18
(31102 vizualizări - 0 comentarii)


264 locuri vacante pentru 1100 de persoane fără loc de muncă

Vineri, 23 aprilie a.c., la nivel național s-a desfășurat Bursa generală a locurilor de muncă, acțiune organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Evenimentul s-a desfășurat și la nivel ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2010, 12:10
(21670 vizualizări - 0 comentarii)


O mașină a luat foc la Făcăeni, acoperișul unei case a fost mistuit de flăcări la Condeești

Sîmbătă, 24 aprilie, autoutilitara unui cetățean din comuna Făcăeni a fost cuprinsă de flăcări ca urmare a unui scurtcircuit produs la un conductor electric defect sau izolat necorespunzător. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2010, 12:10
(27314 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Scuterul a fost acroșat de un autobuz

Vineri, 23 aprilie, pe 112, Poliția a fost sesizată despre faptul că pe Strada Călărași, din Fetești, un cetățean care se deplasa cu un moped a fost lovit de un autobuz. La fața locului s-a deplasat un ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:30
(23864 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Minor la volanul autoturismului bunicii

În cursul nopții de joi spre vineri, respectiv 22 spre 23 aprilie a.c., în jurul orei 00,20, polițiștii din Balaciu au oprit pentru control un autoturism înmatriculat în județul Ialomița. În urma legitimării ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:29
(24576 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer în stare de ebrietate

Un bărbat de 37 de ani, din Fetești, s-a ales cu dosar penal după ce a fost depistat de polițiști conducînd un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși se afla în stare de ebrietate. Autoturismul ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:26
(23627 vizualizări - 0 comentarii)


S-a înecat în Ialomița?

Polițiști și pompieri au desfășurat joi, 22 aprilie a.c., eforturi comune pentru a depista un bărbat, de 66 de ani, din Urziceni, a cărui dispariție a fost sesizată de către familia acestuia. Ultimele informații ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:56
(23142 vizualizări - 2 comentarii)


Conducea tractorul cu permisul suspendat

Joi, 22 aprilie, în jurul orei 23,30, polițiștii au identificat în trafic, pe strada Călărași, din Fetești, un bărbat, de 45 de ani, din județul Constanța, care se deplasa la volanul unui autotractor ce ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(20270 vizualizări - 0 comentarii)


Fierul vechi, în atenția polițiștilor

Polițiștii din Țăndărei au acționat joi, 22 aprilie, în intervalul orar 09,00-12,00, pe raza de competență, pentru respectarea prevederilor privind gestionarea deșeurilor industriale reciclabile și pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(13879 vizualizări - 0 comentarii)


10 baruri și 9 săli de jocuri, controlate

În cursul după-amiezii de joi, 22 aprilie, în intervalul orar 18,00-21,00, efective din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, în colaborare cu efective ale Inspectoratului Județean de Jandarmi și din cadrul ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(22323 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni în zonele rurale

În cursul nopții trecute, respectiv 22/23 aprilie, agenții Posturilor de Poliție Albești, Ciochina și Buești au organizat o acțiune comună intercomunală, sub coordonarea ofițerilor din cadrul Poliției ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:54
(13590 vizualizări - 0 comentarii)


Depunerea situațiilor financiare, obligatoriu la Registrul Comerțului

Oficiul Național al Registrului Comerțului reamintește comercianților că, începînd cu anul 2010, situațiile financiare anuale se depun numai la Registrul Comerțului. Avînd în vedere că data limită pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 13:42
(21041 vizualizări - 0 comentarii)


Perdelele forestiere de protecție, în atenția Prefecturii

Joi, 22 aprilie a.c., la sediul Prefecturii Ialomița s-a desfășurat o ședință de lucru a Comandamentului județean de analiză a realizării Programului de înființare a perdelelor forestiere de protecție. ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 10:13
(19984 vizualizări - 1 comentariu)


Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, zărzărea»-ediția a XVIII-a

Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, zărzărea»-ediția a XVIII-a

În organizarea Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, vineri, 16 aprilie 2010, s-a desfășurat faza zonală a celei de-a XVIII-a ediții a Festivalului Județean ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 20:18
(20889 vizualizări - 0 comentarii)


A dat cu tractorul peste un bătrîn

Poliția Urziceni a fost sesizată miercuri, 21 aprilie a.c., prin 112, despre faptul că pe raza localității Hagiești s-a produs un accident de circulație, un pieton fiind implicat. Din cercetări s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 18:56
(20046 vizualizări - 0 comentarii)


Recidivist încarcerat după ce a tîlhărit un tînăr în stare de ebrietate

Un tînăr în vîrstă de 28 de ani, din Slobozia, recidivist, a fost încarcerat în arestul Inspectoratului după ce Judecătoria Slobozia a emis pe numele său un mandat de arestare preventivă pentru 29 de zile ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 18:39
(25141 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, identificat

Miercuri, 21 aprilie a.c., polițiștii l-au identificat și reținut, pe raza comunei Frumușani-Călărași, pe un tînăr, în vârstă de 28 ani, din Fetești, care lucra în cadrul unei vulcanizări din localitate ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 17:58
(13722 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Polițiștii au constatat o infracțiune comisă de un bărbat, de 32 de ani, din localitatea Săveni, care se deplasa la volanul unui autoturism cu numere de înmatriculare străine, fără a poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 17:42
(25527 vizualizări - 0 comentarii)


Firmă sancționată pentru nerespectarea regimului materialului lemnos

În urma verificărilor efectuate la un agent economic din comuna Făcăeni s-a constatat că acesta comercializa material lemnos pentru construcții fără a utiliza sistemul informatic integrat de urmărire a ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 17:40
(14977 vizualizări - 0 comentarii)


Bursa generală a locurilor de muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 23 aprilie 2010, începînd cu ora 9.00, Bursa generală a locurilor de muncă. Acțiunea se va desfășura în Slobozia la Clubul ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 12:48
(21232 vizualizări - 0 comentarii)


22 aprilie, ziua Pământului: 200 de preșcolari au salvat Planeta la Slobozia

22 aprilie, ziua Pămîntului: 200 de preșcolari au salvat Planeta la Slobozia

Joi, 22 aprilie, la orele 10,00, preșcolarii Grădiniței «Junior» din Slobozia au organizat marșul annual de Ziua Pămîntului. Însoțiți de educatori și oficiali locali (l-am remarcat, în treacăt, pe nelipsitul ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 12:24
(17492 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbători uitate, sărbători regăsite: Caloianul îngropat la Slobozia

Sărbători uitate, sărbători regăsite: Caloianul îngropat la Slobozia

Caloiene, Iene,
Du-te-n cer și cere
Să deschiză porțile,
Să sloboadă ploile,
Să curgă și gîrlele,
Zilele și nopțile,
Ca să crească grînele!
Iani, Iani, Caloiani,
Ia cerului torțele ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 12:22
(13018 vizualizări - 0 comentarii)


«Activitatea economică în Ialomița a scăzut cu 40-50%»

«Activitatea economică în Ialomița a scăzut cu 40-50%»

În cadrul unei conferințe de presă susținută miercuri, 21 aprilie, reprezentații Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița au dat publicității raportul de activitate al instituției pe anul 2009. ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 06:52
(11709 vizualizări - 1 comentariu)


Pistol de calibru 5,5 mm, deținut ilegal

Polițiștii au depistat marți, 20 aprilie, un ialomițean care deținea, fără drept, o armă neletală din categoria celor supuse autorizării. Bărbatul, de 66 de ani, din Fetești, deținea fără drept un pistol ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:11
(21246 vizualizări - 0 comentarii)


Nu vrea să se întoarcă acasă: Dat dispărut de Poliția Constanța, găsit la Sudiți

Marți, 20 aprilie, polițiștii Postului de Poliție Sudiți au depistat pe islazul comunal un tînăr, de 23 de ani, din județul Tulcea, care lucra ca cioban la stîna de oi a unui bărbat din localitatea Sudiți ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:11
(21217 vizualizări - 0 comentarii)


2340 de pachete cu țigări în portbagajul unei mașini

Marți, 20 aprilie în jurul orei 20,50, polițiștii din Slobozia au blocat și oprit în trafic, pe Strada Nicolae Bălcescu, din localitate, un autoturism înmatriculat în județul Galați cu privire la care existau ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:10
(14206 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț prins de un țăndărean

Marți, 20 aprilie, în jurul orei 23,30, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată prin 112 de un localnic cu privire la faptul că a observat un individ care, după ce a spart geamul unui autoturism, a încercat ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:10
(16777 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...