Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Vine Stoleru, pleacă Loredana Nica și Kanda

Miercuri, 10 iulie, ora 11,00, are loc reunirea echipei de handbal a CSM Unirea Slobozia. Parcă mai mult ca oricînd mișcările de trupe s-au ținut lanț în această pauză competițională. Au venit pivotul Ramona Urse, extrema Cristiana Nica, centrul Andreea Dospin, interul Alina Moroianu și, mai nou, portarul Georgiana Stoleru. Aceasta va aduce, dacă vreți, un plus de experiență în poarta slobozeană, experiență dobîndită în anii petrecuți în Liga Națională, la echipe precum Rulmentul Brașov sau HCM Roman. A mai jucat la Terom Iași și CSM Bistrița și este originară din Piatra Neamț. Venirea lui Stoleru a determinat conducerea să renunțe la serviciile tinerei Loredana Nica, după doar un an de colaborare... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2013, 14:56 (7490 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Slobozia: Piața fără de noroc...

Slobozia: Piața fără de noroc...

În urmă cu aproximativ 2 ani, administrația slobozeană a aprobat transformarea uneia dintre centralele termice părăsite din Cartierul 500 într-o piață agro-alimentară. Investiția a costat 460 mii de lei noi, iar noua piață a fost inaugurată anul trecut. De-atunci, piața e mai mult pustie... Pînă și angajații administrației, care aveau birouri în clădire, s-au mutat la Cuza-Vodă, o piață cu vad mai mare... În urma tuturor au rămas doamna Rodica și domnul Nicolae...

Un han de piață
Afară e zi de vară și, dacă scuipi, betonul sfîrîie subțire, ca micii pe grătare. Înăuntru nu-i nici... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2013, 14:06 (6214 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Războiul expertizelor»

Oyl Company Holding AG, «vinovată» pentru calitatea lucrărilor la DJ213

După 3 săptămîni de amînări, «războiul expertizelor» ia sfîrșit. Potrivit declarațiilor oficialilor Consiliului Județean Ialomița, Oyl Company Holding AG se face vinovată pentru calitatea proastă a lucrărilor executate pe drumul județean DJ213 care traversează comuna Gura Ialomiței. Lucrările urmează să fie refăcute pe cheltuiala constructorilor în această vară...

O istorie prost asfaltată
În urmă cu 3 săptămîni, Independent trăgea un semnal de alarmă asupra modului defectuos în care au fost executate lucrările de reabilitare a DJ213, drum județean care traversează comuna Gura... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2013, 12:01 (10626 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Constantin Prepeliță: «Ne dorim o clasare mai bună decât anul trecut!»

Fotbal, Unirea Slobozia

Constantin Prepeliță: «Ne dorim o clasare mai bună decît anul trecut!»

Pe 11 iulie, fotbaliștii Unirii Slobozia se reunesc pentru noul sezon. Conducere tehnică nouă, ambiții mari. Despre primii pași ai galben-albaștrilor spre viitoarea stagiune ne-a oferit amănunte președintele Unirii, Constantin Prepeliță.
-Domnule profesor pe 11 iulie se reunește echipa. Ați definitivat componența conducerii tehnice?
-Adrian Mihalcea principal și Mugur Bolohan secund sînt noutățile conducerii tehnice. Lor li se vor adăuga mai vechii Enache Costea și Marius Milea, dar un rol important vor juca și cei doi antrenori de la juniori, Ion Ionescu și Adi Cristea. Fiecare, prin sarcinile pe care le vor avea, vor ajuta ca lucrurile să meargă... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2013, 11:46 (7618 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga III, Viitorul Axintele

Încep din nou urcușul

Munca de Sisif depusă de cei de la Axintele în sezonul recent încheiat a făcut ca bolovanul de puncte strîns să nu fie suficient pentru promovare. Drept urmare, elevii lui Ion Nica sînt nevoiți ca din data de 17 august să reînceapă urcușul de la poalele Ligii a III-a... «Vom juca tot în Liga a III-a. Neplăcută situație, dar asta-i viața! Sîntem în plină pregătire și căutăm să-i remontăm pe băieți pentru că este greu să-ți aduni forțele și să o iei de la capăt cînd primești o astfel de lovitură. Avem nevoie să fim uniți și puternici pentru că nu doar jucătorii, ci toți cei care sîntem implicați la această echipă am fost afectați de nedreapta pierdere a promovării...» ne-a declarat antrenorul Viitorului... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2013, 11:28 (5525 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vot pe bandă rulantă în Consiliul Local Slobozia

Timpul trece, leafa merge, ei cu drag votează

Vot pe bandă rulantă în Consiliul Local Slobozia

A mai trecut o lună de guvernare locală pentru administrația Stoica... Joi, 27 iunie a.c., cei 21 de consilieri municipali ai Sloboziei au marcat acest aspect printr-o ședință ordinară în care au dezbătut, aprobat și respins proiecte de hotărîre dintre cele mai diverse. Printre acestea le-am remarcat pe cele privind suplimentarea numărului personalului nedidactic din școli, modificarea structurii aparatului de specialitate al primarului sau, mult mai controversatul proiect (n. red.: respins, totuși, la vot) prin care Ion Vede, unul dintre arhitecții orașului, a încercat să scape de taxe și impozite devenind cetățean de onoare a orașului... Cum însă spațiul editorial este limitat, vom detalia doar... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2013, 10:51 (7730 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Rezultate mulțumitoare la 10 ani

Săptămîna trecută s-a desfășurat la Cluj Campionatul Național adresat copiilor sub 10 ani. Deși puțin sub așteptări, rezultatele obținute de micii jucători slobozeni au fost unele mulțumitoare. Favorita la medalii, Alexandra Iordache s-a oprit în sferturi, unde a capotat în fața Dariei Munteanu. Deși a cîștigat primul set și a avut 40-0 în startul celui de-al doilea, Alexandra nu a mai putut face față și a cedat în cele din urmă cu scorul de 7-5, 0-6, 1-6. «La Alexandra s-a văzut o oarecare oboseală după turneul din Croația. Pe lîngă acest lucru, la toți sportivii noștri, drumul lung pînă la Cluj a lăsat amprente...» ne-a declarat profesorul Ion Savu. La masculin, Liviu Zamfirache a fost stopat... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2013, 08:51 (5912 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Administrația Ciupercă a inaugurat «Drumul bălților»

Primul kilometru și jumătate de drum județean în 2013

Administrația Ciupercă a inaugurat «Drumul bălților»

Vineri, 28 iunie a.c., Consiliul Județean a inaugurat 1,43 kilometri de drum județean în comuna Sinești. Potrivit declarațiilor oficiale, acest tronson de drum reabilitat reprezintă prima etapă a unui proiect botezat «Drumul bălților». În replică și la același preț, administrația locală din Sinești se pregătește să realizeze prima centură rutieră rurală din Ialomița pe o distanță de 2,7 kilometri. Sinești se află la numai 25 de kilometri de București și este o comunitate în plin proces de urbanizare...

100 de metri de drum județean pe lună
La sfîrșitul săptămînii precedente, ... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2013, 07:49 (5147 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: 55,28%, procent de promovabilitate la prima sesiune a Bacalaureatului 2013

Rezultate preliminarii Bacalaureat 2013

Ialomița: 55,28%, procent de promovabilitate la prima sesiune a Bacalaureatului 2013

Ialomița, fără candidați de 10 la Bac. 6 licee, fără promovați!


Luni, 8 iulie a.c., s-au afișat rezultatele preliminarii ale primei sesiuni a examenului de Bacalaureat 2013. Procentul de promovabilitate în Ialomița a fost de 55,28%. Cu toate acestea, niciun candidat nu a reușit să obțină 10 pe linie. De asemenea, în 6 unități școlare promovabilitatea este 0!
La prima sesiune a examenului de Bacalaureat, în Ialomița, s-au înscris 2092 de elevi, 460 dintre aceștia fiind din seriile anterioare. Rezultatele preliminarii arată că, din numărul total de candidați, au reușit să promoveze Bacalaureatul un număr de 1078 de elevi. Exprimată în procente, această cifră indică o rată de promovabilitate de 55,28%...

Ialomița, fără note de 10 la Bacalaureat... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2013, 15:00 (8782 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gigi Petre revine la Prefectură

Ialomița, județul cu doi prefecți

Gigi Petre revine la Prefectură

Începînd de joi, 4 iulie a.c., Ialomița are un nou prefect. Potrivit propriilor declarații, ex-prefectul Gigi Petre revine în funcție după aproape un an de la înlocuirea sa. Rocada a fost posibilă grație unei decizii a Curții de Apel București prin care se cere «punerea părților în situația anterioară». Reamintim că, după înlocuirea sa din funcție în vara anului, Gigi Petre a atacat în instanță hotărîrile de Guvern prin care era eliminat din sistem. Decizia Curții de Apel București creează în  Ialomița un precedent care se răsfrînge și asupra funcției de subprefect, deținută în acest moment de către Marin Constantin.

Fiat justitia et pereat mundus... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2013, 15:03 (10624 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Adunarea pentru baraj!

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Adunarea pentru baraj!

Nebănuite sînt resursele de a surprinde ale sportului românesc. Mai cu seamă acum cînd criza rupe copios din bugete, diriguitorii federali sînt puși în situația de a lua decizii peste noapte care fac talmeș-balmeș vacanțele sportivilor. Din această categorie nu face excepție nici handbalul unde, în aceste zile, se pune problema existenței Oltchimului în prima divizie și pentru sezonul viitor. Soluționarea acestui mister s-ar putea lăsa cu un loc vacant în Liga Națională feminină, așa cum s-a întîmplat anul trecut cînd vinovată a fost Terom Iași. Pentru a evita o astfel de situație. FRH va organiza, în perioada urm[toare, în sala «Lucian Grigorescu» (Floreasca) din București, un turneu de promovare... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2013, 18:53 (8260 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

3 slobozeni la Naționalele pentru 10 ani

În această săptămînă, Clujul este capitala tenisului juvenil. În orașul de pe Someș se desfășoară campionatul național adresat copiilor din categoria de vîrstă 10 ani. Slobozia este reprezentată la această competiție de 3 elevi ai Clubului Sportiv Școlar, pregătiți de profesorul Ion Savu. La feminin va evolua Alexandra Iordache, în vreme ce la masculin avem 2 sportivi: Liviu Zamfirache și Rareș Bordei. Cele mai mari speranțe la o medalie le întrunește Alexandra Iordache, jucătoare care se află pe III în topul capilor de serie și, prin urmare, ar trebui să acceadă măcar în semifinală. Alexandra trece printr-o perioadă plină, dar fastă. Ea tocmai s-a întors de la un puternic turneu internațional... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2013, 17:49 (5604 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fostul șef al DNA Slobozia, Dumitru Cristudor trimis în judecată pentru «luare de mită»

Fostul șef al DNA Slobozia, Dumitru Cristudor trimis în judecată pentru «luare de mită»

Aflat pentru moment în stare de arest preventiv, fostul șef al DNA Slobozia, procurorul Dumitru Cristudor, a fost trimis joi, 4 iulie a.c., în judecată de procurorii DNA-structura centrală, sub acuzația «luare de mită». În fața instanței au mai fost trimiși și afaceristul slobozean Vasile Daniel Taifas și contabila acestuia Monica Andronache. Cei doi sînt acuzați de «dare de mită» și «complicitate la dare de mită».
Scandalul în care a fost implicat șeful DNA Slobozia a izbucnit în prima jumătate a lunii iunie 2013. Acuzat de «luare de mită», Dumitru Cristudor a fost cercetat însă și pentru «abateri disciplinare grave». Concret, fostul șef al DNA Slobozia ar fi împiediat desfășurarea la ... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2013, 16:38 (18275 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Viitorul Axintele

Reunire sub semnul frustrării

Erau pregătiți și îndreptățiți să evolueze în Liga a II-a. Le-au pus tălpi prin birouri buzoienii, ajutați de mai marii AJF Ialomița, care ne-au dovedit încă o dată că avem un fotbal mic, mic atît ca valoare, cît și ca organizare. Nu mai intrăm în amănunte, acestea fiind deja arhicunoscute. Cert este că, deși cu 14 puncte peste Gloria Buzău cîștigate pe teren, Viitorul Axintele se vede nevoită s-o ia de la capăt în al treilea eșalon. După ce le-au fost respinse ultimele memorii, alb-verzii s-au prezentat luni, 1 iulie, la reunirea pentru un sezon care nu se știe deocamdată ce le va aduce și cum va fi abordat. A fost prezent întregul lot, cu trei excepții. Pană, Tache și Pintilie care și-au încheiat... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2013, 14:46 (4327 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ministrul Culturii, Daniel Constantin Barbu a vizitat Ialomița

Întîlnire privată cu PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor

Ministrul Culturii, Daniel Constantin Barbu a vizitat Ialomița

Miercuri, 3 iulie a.c., la invitația Prea Sfințitului Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, ministrul Culturii, Daniel Constantin Barbu a vizitat Ialomița. Vizita a a avut drept scop identificare unor posibile edificii în cele două județe, pretabile pentru a fi finanțate: «În Ialomița au fost identificate 4 astfel de obiective. Este vorba de Tîrgul de Floci, binecunoscut cercetătorilor, dar despre care credem că ar putea fi extins (...) pentru înviorarea turismului cultural... Și, de asemenea, vorbim despre Conacul Bolomey, biserica de la Maia și conacul de la Hagiești. (...) La acesta din urmă, în ultimii 5 ani s-a lucrat susținut pentru restaurarea lui și păstrează intacte unul dintre... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2013, 11:37 (4642 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Atletism

Dariana Oancea, vicecampioană națională

Micuții atleți de la CSS Slobozia, pregătiți de Ionela Pușcașu și Gigel Căluță, au participat pe 24 și 25 iunie la Campionatul Național, rezervat copiilor. Cei mai cruzi dintre slobozeni au fost și cei mai activi în privința rezultatelor. Astfel, la copiii III (8-9 ani) Dariana Oancea a obținut un excelent loc II, devenind vicecampioană națională la triatlon (disciplină alcătuită din trei probe de concurs: viteză, rezistență și săritură în lungime sau aruncarea mingii de oină). Tot la triatlon, dar în proba masculină, Valentin Bucheariu s-a clasat pe locul V, în vreme ce locul VI a fost adjudecat tot de un slobozean, Doris Ghinea. La copii I (12-13 ani), cea mai bună clasare, locul 10, i-a aparținut... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2013, 13:45 (7433 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Orașul stațiune, un proiect pentru următorii 5 ani

Amara se pregătește de o nouă ofensivă turistică

La început de sezon, Amara pare pregătită să reintre în competiția turistică a stațiunilor balneoclimaterice din România. Cu o infrastructură complet refăcută, un parc dendrologic unic în sud-estul Europei și o pleiadă de festivaluri turistice «la cheie», orașul-stațiune visează să recucerească nu doar poziția de lider pierdută după 1989, ci și capacitatea de dezvoltare economică pierdută o dată cu apariția alternativelor turistice. Singurul «călcîi al lui Achile» rămîne în acest moment plaja... Prea puțină și insuficient amenajată pentru a asigura o afluență constantă de turiști, aceasta așteaptă în continuare noi investitori. Dar, pentru prima dată în ultimii ani, vocile oficialilor și ale operatorilor... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2013, 07:37 (17292 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Scandal în Poliția Transporturi Navale Ialomița

«Infractori» cu epoleți, condamnați cu suspendare

O decizie a Înaltei Curți de Casație și Justiție lasă fără funcții 5 agenți din cadrul Postului de Poliție Transporturi Navale Fetești-Serviciul Județean de Poliție Transporturi Ialomița.  Instanța supremă i-a condamnat pe oamenii legii la 3 ani cu suspendare, sub acuzația de «abuz în serviciu». Totul în urma unei plîngeri depusă la Parchet de un slobozean, potrivit căreia ar fi fost agresat de oamenii legii în anul 2009. Agenții vizați se declară nevinovați și susțin că întreg procesul este «lucrat»...

Scandalul uniformelor din Poliția Transporturi
Întîmplările relatate... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2013, 08:13 (7554 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Investiții publice de 9,23 milioane de lei în anul 2013

Bani albi pentru Ialomița roșie

Investiții publice de 9,23 milioane de lei în anul 2013

În ciuda crizei economice prelungite, Ialomița continuă să investească în proiectele administrative megalomanice demarate în ultimii 5 ani. Conform unei Ordonanțe de Urgență a Guvernului pentru aprobarea Programului Național de Dezvoltare Locală, aprobată la începutul lunii aprilie, 17 proiecte de infrastructură locală și județeană primesc sume cuprinse între 200 de mii și 2 milioane de lei pentru finalizarea investițiilor demarate în anii din urmă. Oficial, fondurile au fost alocate pentru proiecte al căror grad de realizare depășește 50 de procente. Practic, ca de fiecare dată în Ialomița, au primit bani pentru finalizarea proiectelor doar administrațiile locale «controlate» de Consiliul Județean... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2013, 07:43 (6870 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

După 10 ani

Condamnări definitive în cazul fraudelor bancare de la BCR Țăndărei

Un dosar vechi de un deceniu a fost, în sfîrșit, finalizat. Vorbim despre cel în care 7 angajate ale unității bancare BCR Țăndărei și reprezentanții a 9 firme au fost anchetați pentru «abuz contra intereselor persoanelor». Cazul a fost instrumentat de Direcția Națională Anticorupție, iar pedepsele au fost aplicate de judecătorii Înaltei Curți de Casație și Justiție. Instanța supremă i-a condamnat pe cei 16 inculpați la pedepse cu închisoarea și suspendare.

Istoria unui dosar
Ancheta penală deschisă pe numele angajatelor de la BCR Țăndărei este una dintre cele mai lungi anchete... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2013, 07:20 (8522 vizualizări - 1 comentariu)

28 Iun 2026
246 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Minori, infractori de ocazie

Polițiștii orașului Țăndărei au identificat pe șoseaua București, din localitate, doi minori, de 11, respectiv 14 ani, care se deplasau cu un atelaj hipo. După oprirea și verificarea atelajului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 06:22
(20610 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 18:29
(17475 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 18:18
(14789 vizualizări - 0 comentarii)


170 de locuri pentru arma «pompieri»

Ministerul Administrației și Internelor lansează programele de promovare, recrutare și selecționare a candidaților pentru admiterea în instituțiile militare de învățămînt. Începînd cu data de 15 martie ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 13:18
(15187 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Sărulești-Călărași

Efective din cadrul Poliției Municipiului Urziceni, ale posturilor de poliție limitrofe, precum și cele ale Serviciului Intervenție Rapidă Ialomița și Inspectoratului de Poliție al Județului Călărași au ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 11:16
(15753 vizualizări - 0 comentarii)


Arme deținute ilegal, confiscate

Polițiștii au acționat în cursul zilei de luni, 15 martie a.c., în vederea depistării celor care dețin ilegal arme. Astfel, au fost depistați doi bărbați, în vîrstă de 34, respectiv 24 de ani, ambii din ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 10:42
(15405 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr cu șase infracțiuni la activ, reținut de polițiști

În cursul zilei de luni, 15 martie a.c., polițiștii ialomițeni au dispus reținerea pe bază de ordonanță pentru 24 de ore a unui bărbat în vîrstă de 30 de ani, din comuna Sudiți, acuzat de comiterea a șase ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 10:18
(13393 vizualizări - 0 comentarii)


Prins în flagrant la furat

Sâmbătă seara, 13 martie a.c., în jurul orei 19.00, o echipă de siguranță publică mixtă, formată dintr-un polițist și un jandarm, a surprins, în flagrant, un bărbat în vîrstă de 31 de ani, din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 10:16
(17565 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din Bordușani, identificați

Trei tineri în vîrstă de 17, 19 și 20 de ani, toți din comuna Bordușani, sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat, fiind suspectați de comiterea a două furturi din curțile locuințelor a doi consăteni ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 09:23
(16327 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă la Urziceni

Polițiști din Urziceni au participat sîmbătă, 13 martie a.c., la o acțiune preventivă desfășurată pe raza municipiului. Acțiunea s-a desfășurat în intervalul orar 8.00-12.00, polițiștii controlînd 23 autovehicule ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 08:42
(15831 vizualizări - 0 comentarii)


15 tone deșeuri feroase, confiscate la Fetești

Sâmbătă, 13 martie a.c., în jurul orei 8.00, o echipă de siguranță publică aflată într-un filtru rutier instituit pe Strada Călărași din Fetești a oprit, pentru control, un autotractor cu remorcă în care ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 08:12
(14322 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente de la băutură

Sâmbătă, 13 martie a.c., în jurul orei 19.45, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată prin 112, despre un accident rutier petrecut pe raza comunei Făcăeni. Polițiștii deplasați la fața locului au efectuat ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 07:12
(17970 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste un miliard de la Poliția Rutieră

Avînd în vedere numărul mare al accidentelor rutiere produse în ultima perioadă, Poliția Rutieră a derulat în acest week-end acțiuni ce au avut drept scop determinarea participanților la trafic de a conștientiza ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 06:48
(14639 vizualizări - 0 comentarii)


Săbii ninja, bâte și cuțite, depistate în două mașini la Slobozia

Săbii ninja, bîte și cuțite, depistate în două mașini la Slobozia

În după-amiaza zilei de luni, 15 martie a.c., efective ale Serviciului de Investigații Criminale, Serviciului Rutier, Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Urban Slobozia și Serviciului de Intervenție ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 18:11
(14701 vizualizări - 0 comentarii)


Urgențe medicale la Bărbulești și Manasia

Echipajul SMURD din Detașamentul Urziceni a fost solicitat la două urgențe medicale din zona de competență. Astfel, duminică, 14 martie a.c., în jurul orelor 22.20, echipajul de prim-ajutor s-a deplasat ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 11:48
(15277 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrînă de 83 de ani, salvată de SMURD Fetești

Echipajul de descarcerare dar și cel de acordare a primului-ajutor de la Garda Fetești au fost solicitate sîmbătă, 13 martie a.c., în jurul orei 18.30, la apartamentul unei bătrîne din localitate, care ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 11:45
(17328 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu laBorănești

Flăcările au izbucnit sîmbătă, 13 martie a.c., la miezul nopții, la locuința unui cetățean din localitate. Incendiul a avut ca sursă probabilă de aprindere efectul termic al unui coș de evacuare a fumului ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 11:42
(18076 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, la raport

În săptămîna precedentă, Prefectura Ialomița a înregistrat 6 Ordine ale prefectului, 166 documente la Registratură, 11 scrisori, 2 apostile și au fost ținute 7 audiențe.
În cadrul Compartimentului Controlul ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 11:19
(15289 vizualizări - 0 comentarii)


Deținut evadat, dat în urmărire națională

Deținut evadat, dat în urmărire națională

În dimineața zilei de joi, 12 martie a.c., de la Penitenciarului Tulcea a evadat Ichim Gheorghiță, de 21 de ani, din comuna Băltătești, județul Neamț.
Bărbatul a fost condamnat pentru săvârșirea infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:52
(15242 vizualizări - 0 comentarii)


Comerț ilicit cu pantofi

Un bărbat, de 32 de ani, din Capitală, șofer al unui autovehicul, a fost depistat în trafic transportînd peste 400 de perechi de pantofi, în valoare de peste 20000 de lei. Șoferul a fost sancționat contravențional ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:43
(16698 vizualizări - 0 comentarii)


Jocuri electronice, fără licențe de exploatare

La o societate comercială din localitatea Gîrbovi, polițiștii au identificat cinci aparate de jocuri electronice, ce funcționau fără licențe de exploatare. Pe numele administratorului societății a fost ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:38
(15901 vizualizări - 0 comentarii)


500 litri de băuturi alcoolice, confiscate la Slobozia

Pe raza municipiului Slobozia a fost depistat un bărbat de 34 ani, din municipiul Brăila, ce transporta cu un autoturism cantitatea de 500 litri de alcool fără a deține documente de proveniență. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:37
(15655 vizualizări - 0 comentarii)


În Fetești, beat la volan

Vineri, 12 martie a.c., în jurul orelor 22.00, pe raza municipiului Fetești a fost depistat în trafic un bărbat de 49 de ani, din localitate. După testarea cu etilotestul, s-a constatat că șoferul conducea ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:36
(18645 vizualizări - 0 comentarii)


Planul de acțiune SIGURANȚA

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor din județul Ialomița, efective din cadrul structurilor teritoriale ale Ministerului Administrației și Internelor au fost angrenate în cursul ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:30
(18298 vizualizări - 0 comentarii)


Accident din cauza neacordării de prioritate

Pe DN 2, în afara localității Urziceni, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unei persoane. Un șofer, de 50 de ani, din județul Călărași, pe fondul neatenției, a pătruns ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:24
(15284 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt comis în județul Brăila, prinși de polițiștii ialomițeni

În cursul dimineții de vineri, 12 martie a.c., în jurul orei 06.00, agenții Postului de Poliție Ciocîrlia, cu ocazia efectuării serviciului de patrulare în vederea prevenirii și combaterii furturilor din ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:20
(14125 vizualizări - 0 comentarii)


Pocora și investițiile în școli și diguri

Pocora și investițiile în școli și diguri

Ultima preocupare a deputatului PNL de Ialomița, Cristina Pocora vizează investițiile din învățămînt. Astfel, parlamentarul a remis ministrului Educației un set de întrebări privitoare la situația școlilor ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2010, 18:31
(19142 vizualizări - 0 comentarii)


Minor, suspect de comiterea a 12 furturi

Polițiștii din Țăndărei au reușit identificarea și probarea activității infracționale a unui minor, suspect a 12 furturi, care figurau în evidențele Poliției cu autori necunoscuți. Suspectul este un minor ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2010, 09:36
(15997 vizualizări - 1 comentariu)


Au furat fier de la o moară din Făcăeni

Miercuri, 10 martie a.c., polițiștii din Făcăeni au fost sesizați de un bărbat, de 60 de ani, din Constanța, administrator la o societate comercială din localitate, asupra unui furt. Astfel, în seara zilei ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2010, 08:16
(24040 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției

• Miercuri, 10 martie a.c., timp de trei ore, efective din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, Inspectoratului Județean de Jandarmi și Serviciului Public al Poliției Comunitare au organizat o acțiune ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2010, 06:21
(20966 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...