Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Unirea Slobozia, echipă de mijloc

Fotbal, Liga a II-a

Unirea Slobozia, echipă de mijloc

La mijlocul clasamentului, acolo unde îi stă bine unei echipe fără emoții, dar și fără pretenții. Fix acolo, pe locul 7, a terminat campionatul Unirea Slobozia. Echipa pregătită de Marin Dună și-a conservat astfel locul pe care încheiase și turul. Ialomițenii au fost depășiți pe ultima sută de metri de Buftea, care a trecut lejer de Brăila. Ne putea depăși și Dunărea Galați, dar moldovenii au preferat să fie «băieți salon» cu junii Sportului Studențesc. Una peste alta, obiectiv îndeplinit și, cum ar spune Shakespeare, «maurul și-a făcut datoria, maurul poate să plece». Dar hai că deja am căzut în butoiul cu anticipări și, la drept vorbind, nici Dună nu prea arată a maur...

Chindia ne-a bătut fără probleme... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2013, 17:13 (7929 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Cocora cu gândul la baraj, Colelia la Liga a V-a

Fotbal, Liga a IV-a

Cocora cu gîndul la baraj, Colelia la Liga a V-a

Voința Cocora este campioana județului. Venită la începutul sezonului din obscuritatea ligii a V-a, echipa lui Gigel Stoica, surpriza competiției, a performat mai ales prin constanță. Un grup unit, care a pornit motoarele mai greu (0-2 acasă cu Gheorghe Lazăr în prima etapă), dar a știut să profite de sincopele dese ale adversarilor. Totuși, și cei mai optimiști dintre optimiști, văd performanțele ajunse la final. Deocamdată! Cocora va întîlni la baraj Mangalia, echipă mult mai solidă din punct de vedere al experienței lotului. Dar să-i lăsăm pe cocoreni să se pregătească pentru barajul de pe 19 iunie și să ne îndreptăm atenția și spre restul clasamentului. Salutară este poziționarea pe 3 a Victoriei... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2013, 15:01 (10330 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 300 de ialomițeni au primit ilegal ajutoare sociale

«Privilegiații» asistenței sociale din Ialomița

Peste 300 de ialomițeni au primit ilegal ajutoare sociale

Stare de «legalitate zero» în sistemul de asistență socială din Ialomița. Un control al Curții de Conturi Ialomița întreprins în cadrul Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița arată că instituția a acordat ilegal ajutoare sociale... Vizate sînt un număr de peste 300 de persoane, care aveau în proprietate terenuri agricole și autoturisme...

Beneficiari în ilegalitate
Controlul întreprins de Curtea de Conturi Ialomița vizează ajutoarele sociale acordate pe toată perioada anului 2012. Cuantumul sprijinului financiar pe care beneficiarii l-au primit ilegal depășește... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2013, 13:23 (6052 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fotbal

Promovarea Viitorului Axintele, încă la stadiul de enigmă

Viitorul Axintele a defilat în seria a II-a din Liga a III-a și a obținut «en fanfare» promovarea, avînd 9 puncte distanță față de Gloria Buzău. Fotbaliștii sînt într-o binemeritată vacanță, dar pentru conducătorii alb-verzilor, încordarea încă dăinuie. Motivul îl reprezintă, de cîteva săptămîni, o sesizare către FRF, făcută de Gloria Buzău, conform căreia Viitorul Axintele nu ar deține grupe de juniori C, D și E. Acest fapt, recunoscut și de președintele AJF Ialomița, Mihai Basarab, ar putea duce la depunctarea cu 9 puncte a ialomițenilor. Această penalizare ar aduce Viitorul pe picior de egalitate cu Gloria Buzău. Cum, în aceste situații, principalul criteriu de departajare îl reprezintă rezultatele... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2013, 12:54 (7794 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Dublă lovitură pentru Unirea: Moroianu și Dospin, la Slobozia! Dublă lovitură pentru Unirea: Moroianu și Dospin, la Slobozia!

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Dublă lovitură pentru Unirea: Moroianu și Dospin, la Slobozia!

O dată cu transferul Ramonei Ruscior, la secția de handbal a CSM Unirea Slobozia au apărut semnele unei veri fierbinți în ceea ce privește mișcările de trupe. Acestea s-au confirmat săptămînile trecute, cînd au fost perfectate alte două achiziții de marcă. Astfel, aflate la final de contract cu prim-divizionara CSM Ploiești, Andreea Dospin și Alina Moroianu au semnat pentru un an, cu posibilitate de prelungire, cu Unirea Slobozia. Fără îndoială, echipa noastră parcurge cea mai fructuoasă campanie de transferuri de la înființarea sa în 2008. Atît Andreea Dospin, cît și Alina Moroianu au fost factori activi și importanți în promovarea și menținerea CSM Ploiești în Liga Națională. Prin urmare, cele... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2013, 09:51 (12009 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița este pregătită pentru irigații

În viziunea ANIF

Ialomița este pregătită pentru irigații

Deși se anunță un an secetos, Ialomița nu duce lipsă de apă... Oficialii din cadrul Agenției Naționale de Îmbunătățiri Funciare Ialomița anunță că instalațiile de pompare și canalele de transport a apei sînt pregătite pentru irigații. Față de anul trecut, anul acesta se vor iriga cu 30% mai mult teren agricol...

Apă pentru culturile agricole
În urmă cu o săptămînă, oficialii Agenției Naționale de Îmbunătățiri Funciare Ialomița au dat publicității un comunicat de presă prin care anunțau că au intrat în linie dreaptă cu pregătirile în ceea ce privește lucrările de irigații. «Agenția... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2013, 08:22 (8750 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Licitație trucată la Primăria Slobozia

6 ani de profit pentru Nick Touring!

Licitație trucată la Primăria Slobozia

La începutul lunii mai 2013, într-un anonimat atent orchestrat, Nick Touring și-a adjudecat transportul public de călători la Slobozia. Deși licitația a fost consfințită printr-o hotărîre de consiliu local, documentația aferentă acesteia nu a fost făcută publică nici pînă la acest moment. O posibilă explicație pentru această situație o reprezintă faptul că licitația a fost trucată! În componența acționariatului celor două firme care au participat la licitație, respectiv Nick Touring și Nana SRL, apare Nicu Pericli...

Un coșmar vechi de 6 ani
De 6 ani, în Slobozia și Amara Nick... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2013, 17:32 (23756 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Spitalele ialomițene, finanțate politic

Ialomița: Spitalele ialomițene, finanțate politic

Fără a se ține cont de normele de finanțare ale Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, autoritățile județene din Ialomița împart banii către unitățile medicale folosind algoritmi exclusiv locali. Oficialii din Sănătatea ialomițeană îl acuză public pe Silvian Ciupercă că distribuie fondurile politic, pentru a garanta supraviețuirea Spitalului Orășenesc Țăndărei... Cel mai mare perdant este Spitalul Județean de Urgență Slobozia, căruia i se vor finanța doar jumătate din cazurile pe care le tratează în mod obișnuit. «Sistemul este perdant pentru toate celelalte spitale, nu doar pentru noi!» a declarat medicul Vasile Olaru, directorul Spitalului Județean Slobozia.

Fonduri publice, pentru spitale susținute politic... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2013, 11:53 (5836 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Fata care joacă șah

Fata care joacă șah

E spaima pensionarilor din parcul de la E14. Îndrăzneață, rapidă, calculată, dezinvoltă... Are un singur păcat. Nu e băiat! «E foarte greu să îi conving să mă lase să joc... Acum e lumea mea... Să joc șah mi se pare cel mai relaxant lucru dintre toate!» spune fata. Noi spunem că, în felul ei, e unică în Slobozia. Iar orașul și liceul unde învață ar trebui să îi împlinească visul: un club de șah profesionist în orașul ei!

Regina parcului
Elena Andreea Dinu are 17 ani, învață la Grupul Școlar «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia și... este regina neîncoronată a clubului de șah din... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2013, 08:47 (6799 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ștefan Bălan, căpușa mică și de casă a PSD Ialomița

Un om, o filială de partid, un județ

Ștefan Bălan, căpușa mică și de casă a PSD Ialomița

Vremea marilor tunuri a trecut demult. La ședința cu primarii din subordine de săptămîna trecută, președintele PSD Ialomița, Silvian Ciupercă, a avertizat că resursele bugetare sînt pe cale de dispariție. În aceste condiții, firmele de casă ale PSD Ialomița sînt nevoite să se hrănească cu firimituri pentru a supraviețui... Unul dintre specialiștii acestui tip de subzistență se numește Ștefan Bălan. Iar prietenii care l-au ajutat să se conecteze la bugetul administrațiilor locale și instituțiilor publice din Ialomița se numesc Ștefan Mușoiu și Marin Constantin.

Fiecare căpușă de partid își are istoria ei...... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2013, 18:46 (13744 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația din Slobozia lasă Amara fără apă

O vară de neuitat

Administrația din Slobozia lasă Amara fără apă

La sfîrșitul săptămînii, Consiliul Local Slobozia a decis să respingă solicitarea Primăriei Amara de a furniza apă în orașul-stațiune. Decizia, una fără precedent, vine pe fondul majorării cheltuielilor SC Urban pentru stația de tratare a apei. Potrivit informațiilor oficiale, valoarea debitelor înregistrate de către Consiliul Local Amara către SC Urban este de 6 milioane de lei. În replică la această decizie, primarul Victor Moraru a declarat: «Noi plătim către SC Amonil datoriile SC Urban!».

Sforării economice în numele contribuabilillor
Pentru prima dată în ultimii 10 ani,... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2013, 15:36 (15523 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șoarecele și pisica USL

Pace și prietenie, nici n-a fost, nici n-o să fie

Șoarecele și pisica USL

Oficial, în Ialomița condusă de USL curge lapte și miere. Co-președinții unionali se afișează braț la braț, primarii celor două partide participă senini la sindrofii oficiale... Și pînă și membrii simpli fraternizează cînd și cînd la acțiuni comune. Însă în adîncurile acestui paradis de mucava tensiunile se acumulează... Iar uneori defulează cu o violență incredibilă care confirmă că, la momentul potrivit, nu va fi nevoie decît de o scînteie...

Tron vs Brusli
Pentru că în politica locală nu se mai întîmplă nimic notabil, vă supunem atenției niște banale schimburi de replici. ... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2013, 11:34 (6119 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Festivalul «Împreună pentru semeni» a primit botezul

Festivalul «Împreună pentru semeni» a primit botezul

Joi, 30 mai 2013, la Giurgeni, s-a desfășurat prima ediție a Festivalului «Împreună pentru semeni». Manifestarea a beneficiat de prezența PreaSfințitului Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor. Organizatorii speră ca acest prim succes să atragă atenția asupra comunităților din zonă și să potențeze «promovarea tradițiilor și obiceiurilor rurale, acolo unde s-au născut, ocrotite și promovate de edilii și preoții locului».

Un festival binecuvîntat
Joi, 30 mai, la orele 11,00, în sala Căminului Cultural «Emil Chiriță» din Giurgeni, s-a desfășurat prima ediție a Festivalului... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2013, 08:41 (10572 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Ne așteaptă încă un an cu rezultate slabe!»

Bacalaureat 2013 în cifre

«Ne așteaptă încă un an cu rezultate slabe!»

Pregătirile pentru sesiunea din această vară a examenului de Bacalaureat au intrat în linie dreaptă. În județul Ialomița vor susține examenul de maturitate 2757 de absolvenți de liceu, atît din promoția de anul acesta, cît și din cele din anii trecuți. Cu toate acestea, estimările oficialilor din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița în privința promovabilității sînt sumbre. «Ne așteaptă încă un an cu rezultate slabe!» a declarat Otilia Dumitru, șefa învățămîntului ialomițean.

Calendarul Bacalaureatului 2013
Pregătirile pentru examenul de Bacalaureat din acest an au... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2013, 15:41 (18229 vizualizări - 39 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Responsabilitatea funcției

Ești primar, ai dosar!

O statistică oficială a organelor judiciare arată că, doar anul trecut, 37 de primari ialomițeni au fost cercetați penal. Grădina administrației locale din Ialomița nu este plină de sfinți însă, nici pe departe, doar din infractori... Este și motivul pentru care puține dintre acuzațiile de «abuz în serviciu», «neglijență în serviciu» sau «uz de fals» au putut fi probate. Mai mult, majoritatea dosarelor penale deschise pe numele edililor ialomițeni se finalizează cu Neînceperea Urmăririi Penale (NUP). «Dumneavoastră credeți că acuzațiile acestea sînt adevărate? În primul rînd, oricine poate să reclame orice la Poliție și, în al doilea rînd, dosarele acestea pot fi și comandate...» reclamă la unison... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2013, 14:34 (6118 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Caravana fondurilor europene pentru un sat european» ajunge în Ialomița

«Caravana fondurilor europene pentru un sat european» ajunge în Ialomița

Săptămîna viitoare, la Slobozia se va desfășura o conferință tematică destinată agriculturii. Evenimentul este organizat de Oficiul Județean de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit Ialomița, împreună cu oficiali din cadrul Agenției de Plăți și Intervenție în Agricultură Ialomița. Scopul acestei manifestări îl reprezintă modul în care a fost implementat în județ Programul Național de Dezvoltare Rurală, cel mai amplu program de accesare a fondurilor europene în domeniul agriculturii.

Perspective pentru o agricultură performantă
Oficialii Agenției Naționale pentru Dezvoltare... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2013, 13:29 (4789 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Egal banal în ultimul joc acasă

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-ACS Buftea 0-0

Egal banal în ultimul joc acasă

Interviu Adrian Mihalcea: «Am pus punct carierei de fotbalist!»

Hotărît lucru, Unirii nu-i (mai) priesc jocurile pe teren propriu. În amurgul zilei de joi, 30 mai a.c., elevii lui Dună au dat ultima reprezentație în fața propriilor suporteri. Sărac în ocazii, meciul cu Buftea a fost singurul terminat cu scor alb pentru slobozeni în acest campionat. Ibrian cu o bară, Macare și Lorincz au fost aproape de gol în prima parte... În tabăra ilfovenilor, vîrful african Konyeha a scăpat singur cu Dobre, dar Leo l-a blocat cu succes. În repriza secundă, publicul a putut să admire în premieră la Slobozia șarjele ofensive ale lui Artiom Karamyan. La poarta oaspeților, Stan a dat emoții cu un șut din unghi, dar portarul Stamatin a fost pe fază. S-a terminat 0-0, iar Unirea... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2013, 12:07 (8787 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Rapid Fetești-Dunărea Călărași 2-2

CFR-iștii au terminat pe 8

După ce a fost spaima liderilor, bătînd echipe cu pretenții la acest nivel ca Viitorul Axintele sau Gloria Buzău, Rapid Fetești a căzut pradă înfrîngerilor cu echipe ca Metaloglobus, Titu sau Juventus. În ultima etapă a campionatului, disputată joi, 30 mai 2013, Rapidul a obținut un punct pe propriul teren în compania Dunării Călărași. După ce pe parcursul returului au părăsit echipa, rînd pe rînd, Roșoagă, Gîndac, Conțu, Clinciu, Ghiță, Ștefan, Dan sau Nedelea, feteștenii au reușit să strîngă rîndurile și să ofere un joc bun propriilor suporteri. Clărășenii sînt cei care deschid scorul prin Kanda, în minutul 6, la o neînțelegere în apărarea feteșteană. Bucuria oaspeților a durat 20 de minute... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2013, 11:04 (4708 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Mihai Geantă a câștigat «Cupa Naparis»

Tenis de cîmp

Mihai Geantă a cîștigat «Cupa Naparis»

Pe 1 și 2 iunie 2013, la Slobozia s-au întîlnit peste 50 de veterani ai tenisului românesc, toți țintind cîștigarea «Cupei Naparis». Spectacol și, mai cu seamă, multă voie bună. Performerul competiției a fost brăileanul Cătălin Condei, cel care și-a adjudecat locul I, atît la categoria 45+, cît și la 35+. Tot la Brăila a mers și titlul la 60+, acolo unde s-a impus Valeriu Ilie. Și Slobozia
și-a luat «partea leului», prin Mihai Geantă. Veteranul slobozean a cîștigat concursul la categoria 55+. În finală l-a avut ca adversar pe suceveanul Ovidiu Busuioc. Geantă s-a impus în 2 seturi (6-2, 6-3) și, pe lîngă felicitările de rigoare, slobozeanul a primit, în glumă, și ceva apostrofări: «Dacă... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2013, 09:02 (6718 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

S-a elucidat misterul: Cocora campioană!

Deși nu sîntem în săptămînile acelea cînd SMS-urile ne îndeamnă să fim mai buni, faptele demne de laudă se simt ca la ele acasă în Liga a IV-a. În etapa a 25-a, Țăndăreiul a lăsat loc de «bună ziua» plus cele 3 puncte de rigoare la Grivița. Unirea din localitate a cîștigat cu 2-1 și, totodată, dreptul de a participa la barajul pentru rămînerea în Liga a IV-a, distanțîndu-se la 4 puncte de Căzănești. Aceasta din urmă nu i-a lăsat nicio șansă de a pierde Voinței Reviga. S-a terminat Reviga-Căzănești 9-2 și ar fi fost scorul etapei dacă era și Viticola de acord. Feteștenii și-au vărsat năduful pe cei de la Colelia, scor 11-2. Dar ne-am luat cu bătaia cîmpilor (în fapt despre asta e vorba) și era... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2013, 07:58 (8901 vizualizări - 3 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
296 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Cotorca: Doi răniți, în urma unui accident rutier

Cotorca: Doi răniți, în urma unui accident rutier

Pompierii și polițiștii ialomițeni au intervenit miercuri, 3 martie a.c., pentru acordarea primului ajutor victimelor unui accident rutier petrecut în zona localității Cotorca. Din evenimentul rutier au ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2021, 09:30
(3374 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


APIA: A demarat Campania de primire a Cererilor Unice de Plată 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând cu data de luni, 1 martie 2021, a demarat Campania de primire a Cererilor Unice de Plată 2021.Fermierii interesați vor putea ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 18:35
(3146 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean Ialomița: Modernizarea DJ201, în linie dreaptă

Consiliul Județean Ialomița: Modernizarea DJ201, în linie dreaptă

Marți, 2 martie 2021, în prezența oficialităților locale și județene, președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel a semnat contractele de execuție de lucrări la DJ201, tronsonul Coșereni-Axintele ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 18:30
(3162 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 5 martie 2021-termen limită pentru depunerea Formularului 092

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție intracomunitară ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 18:25
(2028 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de 20000 de lei

78 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate, în ultimele 24 de ore, de forțele de ordine angrenate în acțiunile pentru verificarea respectării măsurilor de prevenire și limitare a  infectării ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 16:55
(3083 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Bunuri de peste 55000 de lei, confiscate

Polițiștii ialomițeni au intervenit luni, 1 martie, la 38 de evenimente, 31 dintre acestea fiind semnalate pe numărul unic de urgență 112. Totodată, au fost constatate 16 infracțiuni, din care 2 contra ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 16:50
(2170 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 localități din județ în Scenariul Roșu, din cauza creșterii ratei de incidență

Rata de incidență a cazurilor de COVID-19 crește de la o zi la alta la nivelul județului Ialomița. Marți, 2 martie a.c., la nivelul județului valoarea acesteia este 1,02/1000 de locuitori.  Într-o ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 15:50
(4527 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 33 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 2 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8277, cu 33 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 15:25
(2771 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bebelușă în stare gravă, transferată la București

O fetiță născută la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, cu grave malformații cardiace, a fost transferată la Spitalul «Marie Curie» din București.

Intervenție a elicopterului SMURD ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 11:50
(3276 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Fetești Oraș

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii la vana de legătură de la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 125 mm, de pe strada Călărași din municipiul Fetești, RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 11:40
(2577 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Startul Campaniei de vizare a carnetelor de rentă viageră

În contextul actual privind epidemia de Coronavirus pe teritoriul României, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în perioada 01.03-31.08.2021, pentru obținerea sumei ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 17:35
(6592 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 14 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 1 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8244, cu 14 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 16:10
(2073 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Amenzi» multicolore pentru șoferițe

IPJ Ialomița: «Amenzi» multicolore pentru șoferițe

Luni, 1 Martie 2021, polițiștii rutieri au înlocuit punctele de penalizare cu lalele, punctele de amendă cu zambile iar avertismentele cu frezii, devenind dis de dimineață vestitorii primăverii. Aceștia ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 15:45
(2425 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de 55500 de lei

Verificarea respectării măsurilor de izolare/carantină la adresa aleasă, precum și respectarea restricțiilor privind deplasarea pe timpul nopții și a cerințelor impuse comercianților, se mențin în atenția ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 15:40
(3212 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă

Ialomițenii pot subscrie și în luna martie 2021 pentru noi emisiuni de titluri de stat destinate exclusiv populației în cadrul Programului «Tezaur», cu maturități de 1, 3 și 5 ani, începând cu data de ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 11:20
(1960 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția Județeană de Statistică Ialomița anunță Recensământul populației și locuințelor de probă

Recensământul de probă este un sondaj care se desfășoară anterior Recensământului, în scopul verificării practice și îmbunătățirii aspectelor organizatorice și tehnice. Este un exercițiu cu scopul de a ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 11:05
(8198 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Trafic blocat din cauza unui grav accident rutier

Urziceni: Trafic blocat din cauza unui grav accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut duminică, 28 februarie a.c., în jurul orelor 20,00, la ieșire din Urziceni către Buzău. Din primele informații, în accident au fost implicate două autoturisme. În urma ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2021, 23:00
(4378 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


1/2 martie 2021: «Solidaritatea Sanitară» împresoară porțile Parlamentului

Luni, 1 martie 2021, și marți, 2 martie a.c., zilele în care în care va fi dezbătut în plen și aprobat Bugetul, Federația «Solidaritatea Sanitară» protestează la porțile Parlamentului, «asediind» parlamentarii ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2021, 17:25
(2201 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 14 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 28 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8230, cu 14 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2021, 15:55
(1863 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 25 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 27 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8216, cu 25 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2021, 15:35
(2308 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Bărbat rătăcit în pădure, salvat de pompieri

Pompierii din Slobozia au intervenit joi, 25 februarie a.c., pentru acordarea primului ajutor în cazul unui bărbat de 49 de ani. Acesta a apelat numărul de urgență 112, precizând faptul că s-a rătăcit într ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2021, 18:55
(2047 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Țăndărei

În cursul zilei de joi, 25 februarie a.c., polițiștii au acționat pe raza orașului Țăndărei, pentru prevenirea și combaterea violenței stradale, precum și pentru reducerea riscului rutier de producere a ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2021, 18:40
(2409 vizualizări - 2 comentarii)


ISU Ialomița: 28 februarie-Ziua Protecției Civile din România

La 28 februarie sărbătorim Ziua Protecției Civile din România, dată la care, în anul 1933, Regele Carol al II-lea, prin «Înalt Decret Regal nr. 468», a aprobat Regulamentul apărării contra atacurilor aeriene ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2021, 18:25
(1665 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Respectarea măsurilor de protecție sanitară, verificată de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au verificat modul în care sunt respectate măsurile de protecție sanitară, la nivelul întregului județ. Astfel, în urma verificărilor au fost aplicate 173 de ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2021, 18:20
(1155 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 31 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 26 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8191, cu 31 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2021, 15:45
(2162 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Cercetat penal pentru pescuit în perioada de prohibiție

Stelnica: Cercetat penal pentru pescuit în perioada de prohibiție

Miercuri, 24 februarie a.c., în timpul unei acțiuni de combatere a braconajului piscicol, polițiștii din Stelnica au identificat pe malul stâng al Brațului Borcea un bărbat, de 52 de ani, care descărca ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2021, 17:50
(2476 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 9000 de lei pentru nerespectarea măsurilor de siguranță sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au desfășurat ample acțiuni privind modul în care populația respectă măsurile de protecție sanitară. Pentru abaterile constatate au fost aplicate 173 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2021, 17:45
(3423 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Muzeul Agriculturii

Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia vernisează luni, 1 martie 2020, expoziția «Ștergarul-Icoana Sufletului». Evenimentul se organizează în sala mare a instituției, de la orele 14,00. ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2021, 17:40
(2273 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 22 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 25 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8160, cu 22 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2021, 15:20
(2260 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Cartușe de vânătoare confiscate după ce un bărbat și-ar fi amenințat mama că «o va împușca»

Un bărbat în vârstă de 52 de ani, din Manasia, este cercetat penal de polițiștii ialomițeni pentru săvârșirea infracțiunilor de «amenințare» și «nerespectarea regimului armelor și munițiilor». Marți, 2 ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2021, 16:15
(6392 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
@ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...