Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ei știu să fie voluntari!

Ecologizare în tăcere

Săptămîna precedentă a fost dedicată în exclusivitate voluntariatului. La Slobozia ecoul unor astfel de activități au putut fi numărate pe degete. Singurii care au încercat să demonstreze că le pasă de cei din jur, fără să aștepte ceva în schimb, au fost membrii Asociațiilor Surzilor Ialomița și Persoanelor cu Handicap Neuromotor. Într-o singură zi, oamenii cu dizabilități le-au oferit cetățenilor orașului o lecție de ecologizare...

Maeștri ai curățeniei
În zona Blocului G5 din Slobozia, un grup de oameni poartă tricouri de culoare violet pe care este inscripționat mesajul «Voluntariatul... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2013, 07:09 (6051 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«GAL-urile sunt soluția viitorului pentru România!»

Alexandru Potor, președintele FNGAL

«GAL-urile sînt soluția viitorului pentru România!»

La data de 20 mai 2013, s-a desfășurat la București dezbaterea privind «Viitoarea Politică Agricolă Comună Europeană: oportunități și priorități pentru România», cu participarea Comisarului European pentru Agricultură, Dacian Cioloș și a Ministrului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Daniel Constantin. La întîlnire au participat și delegați ai Autorității de Management a PNDR (Director Herciu Mihai) și ai APDRP (Director George Turtoi), însoțiți de experți, secretarii de stat Achim Irimescu și Daniel Botanoiu. De asemenea, au fost prezenți reprezentanți ai fermierilor, patronatelor din agricultură și ai diverselor forme asociative. Din staff-ul acestei întîlniri a făcut însă parte și președintele... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2013, 19:14 (17764 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Mită sub formă de «CAR țigănesc»

Ultimele condamnări în dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră»

Mită sub formă de «CAR țigănesc»

Condamnările în dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră» s-au finalizat. Ultimii doi polițiști acuzați de «luare de mită sub formă continuată» și «efectuarea de operațiuni financiare cu acte de comerț în interes personal», în cea mai mare anchetă penală din istoria Poliției ialomițene, au primit din partea judecătorilor Tribunalului Ialomița pedepse cu suspendare. Este vorba despre agenții Alexandru Lascu și Cornel Ciriblan. În fața instanței, aceștia s-au declarat nevinovați, susținînd că banii proveniți din mita pe care o pretindeau șoferilor erau, de fapt, «un CAR țigănesc, pe care-l jucam cu toții»...

O anchetă ca la carte... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2013, 18:20 (22411 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Investițiile ratate ale Guvernului României în Ialomița

Relicvele administrative costă 350 milioane de lei!

Proaspătul Program Național de Dezvoltare Locală demarat de Guvernul României, lăsat în grija noului Minister al Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, a intrat deja la apă. Ideea dezvoltării locale e veche de 6 ani, iar Ialomița a fost prinsă în acest plan de investiții cu 120 de obiective edilitare. În timp ce unele așteaptă bani să fie finalizate, chiar dacă au termenul de execuție expirat, altele au fost abandonate... Sînt considerate «investiții cu prioritate redusă»!

Harta investiților ratate din Ialomița
Oficial, Ialomița a accesat fonduri publice prin intermediul... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2013, 15:23 (5361 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia vă dorește o vară extraordinară

Contribuabili din toate cartierele, uimiți-vă!

Consiliul Local Slobozia vă dorește o vară extraordinară

Vineri, 24 mai 2013, consilierii locali din Slobozia au decis că Nick Touring este firma care va continua să asigure transportul în comun și au aprobat demararea procedurilor pentru o «licitație deschisă» care să permită dezinsecția la nivelul municipiului Slobozia. Acestea sînt veștile bune. Veștile proaste sînt că prețul biletului va crește la 2 lei pentru o plimbare prin oraș, iar dezinsecția se va face cu condiția ca firma Coral din Ploiești să permită acest lucru...

Inevitabil va fi... mai rău!
Vineri, 24 mai, plenul Consiliului Local Slobozia a decis în cadrul unei ședințe... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2013, 11:27 (7273 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prima operație laparoscopică la Țăndărei

Spitalul Orășenesc reintră în circuitul medical

Săptămîna precedentă, la Spitalul Orășenesc din Țăndărei a fost realizată prima operație medicală laparoscopică. Reușita a fost posibilă grație unei sponsorizări realizată cu sprijinul autorităților locale. «În sfîrșit, demonstrăm tuturor că spitalul nostru este unul la fel de bun ca celelalte spitale din județ. Poate chiar mai bun, dacă îmi e permis acest patriotism local...» a declarat primarul orașului, Cristian Roman.

Spitalul Țăndărei își croiește drum către oameni
Miercuri, 22 mai 2013, pentru prima dată de la redeschiderea sa, la Spitalul Țăndărei s-a reușit o operație... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2013, 09:32 (5447 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Jaf armat la Volksbank Slobozia

Filtre ale Poliției la ieșirile din oraș! Polițiștii au un martor care l-a văzut pe autorul jafului!

În după amiaza zilei de miercuri, 29 mai a.c., surcusala băncii Volksbank din Slobozia situată pe bulevardul Matei Basarab, în zona Mînăstirii, a fost jefuită. O persoană rămasă în continuare neidentificată a intrat în sediul unității și a amenințat-o pe casieră cu o armă, iar femeia speriată i-a dat toți banii din încasări...
S-ar părea că la momentul producerii incidentului, în sediul băncii nu se mai afla nicio altă persoană, în afară de angajați, iar arma cu care casiera a fost amenințată s-ar părea că ar fi un pistol de calibru mare.
La fața locului s-au deplasat mai multe echipaje din cadrul IPJ Ialomița care au asigurat zona și fac cercetări pentru a stabili identitatea supectului... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2013, 16:52 (6775 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Administrație «SF» de 3 milioane de lei

Performanță la Consiliul Județean Ialomița

Administrație «SF» de 3 milioane de lei

În jargonul administrativ, «SF»-urile înseamnă studiile de fezabilitate premergătoare deciziei de a investi din fonduri publice. Pentru evitarea abuzurilor, elaborarea și folosirea studiilor de fezabilitate reprezintă etape obligatorii la întocmirea ofertelor pentru realizarea de obiective de investiții. Și uite așa, «SF»-urile au devenit o afacere de sine stătătoare, generatoare la rîndul ei de abuzuri administrative. La nivelul județului Ialomița, de exemplu, în cele două mandate ale adminsitrației Ciupercă, valoarea acestor «SF»-uri atinge cifra de 3 milioane de lei...

27 de «SF»-uri în două mandate... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2013, 19:12 (7171 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Urmașii ialomițeni ai lui Brătianu

138 de ani de liberalism local

Urmașii ialomițeni ai lui Brătianu

În vreme ce PD-L are nevoie de ventilație artificială pentru a respira, iar PSD își mărește schema de leadership pentru a satisface pretențiile megalomanice ale președintelui Ciupercă, PNL Ialomița se joacă de-a aniversările. La sfîrșitul săptămînii precedente, bruma de liberali care au supraviețuit valurilor succesive de tornade politice locale au serbat 138 de ani de liberalism național și ialomițean. Evenimentul a fost un excelent prilej pentru a scoate de la naftalină 4 dintre vechii lideri ai organizației și de a demonstra că politica înseamnă mai mult decît goana după ciolan...

138 de ani de liberalism în Ialomița... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2013, 17:22 (10529 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

SPORT

Descătușare cu ultima clasată

Fotbal, Liga a II-a, Dinamo II-Unirea Slobozia 0-2

Descătușare cu ultima clasată

Unirea a luat sîmbătă, 25 mai a.c., în etapa a 28-a un important hap de oxigen care a mai atenuat perioada gri prin care trecuse echipa. Fără Macare, dar cu Ivașcă la mijloc și cu Soare revenit în apărare, trupa lui Dună a controlat total confruntarea cu ultima clasată, Dinamo II, formație pregătită de fostul internațional Tibor Selymes. Prima ocazie aparține cîinilor mici, dar tentativa de foarfecă a lui Bitez este reținută de Dobre (’19). Trei minute mai tîrziu, cu ceva ajutor alb-roșu prin părțile esențiale, Unirea deschide scorul. Roșu centrează de pe dreapta, iar fundașul dinamovist Nae, în încercarea de a respinge, își introduce mingea în propria poartă. Peste alte trei minute slobozenii... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2013, 15:18 (9208 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

700 de ialomițeni cu handicap, la un pas de a rămâne fără indemnizații

700 de ialomițeni cu handicap, la un pas de a rămîne fără indemnizații

Ialomița își condamnă la moarte persoanele cu handicap. Toate acestea, ca urmare a aplicării unui act normativ elaborat de Ministerele Muncii și Sănătății. Potrivit respectivului document, dosarele bolnavilor încadrați în grad de handicap permanent, în perioada 1992-2000, vor fi reevaluate. Unei astfel de evaluări a fost supus și dosarul Victoriei Bucur, din Gheorghe Lazăr. Paralizată din cauza unui accident vascular, femeia a rămas anul acesta fără indemnizație. «S-a luat această decizie deoarece accidentele vasculare nu mai sînt încadrate pe lista de acordare a gradelor de handicap...» au declarat oficialii din cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. ... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2013, 14:35 (9950 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Primul transfer: Ramona Ruscior Urse

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Primul transfer: Ramona Ruscior Urse

Chiar dacă abia s-a auzit semnalul de vacanță, conducerea Unirii Slobozia a dat drumul campaniei de achiziții pentru campionatul viitor. Liviu Paraschiv va avea la reunirea de pe 8 iulie încă un pivot la dispoziție și, ca fapt inedit, în lotul Unirii își va face apariția prima handbalistă căsătorită. Numele ei este Ramona Urse, fostă Ruscior, are 28 de ani, iar ultima dată a evoluat pentru CSM Ploiești. Ramona a fost nevoită să abandoneze handbalul timp de un an pentru a se dedica unui sport special: acela de mămică. Conform conducerii Unirii, este o jucătoare care ne va ajuta foarte mult în special pe faza de apărare. În aceste zile se caută și alte handbaliste care să întărească lotul. «La ... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2013, 13:15 (15637 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Viitorul Axintele-Sportul Studențesc 3-3

Egal cu răzvrătiții Sportului

Chiar dacă meciurile oficiale s-au terminat, iar terminarea este pecetluită în ciuda încercărilor deznădăjduite ale adversarilor de a pune bețe în roate, Viitorul Axintele nu a luat încă vacanță. Elevii lui Ion Nica au continuat antrenamentele, iar vineri, 24 mai, au evoluat la București într-un amical cu Sportul Studențesc, varianta anti-Șiman. Alb-verzii i-au avut astfel în față pe Varga, Ferfelea, Lazăr și toți ceilalți care în startul returului s-au dezis de Vasile Șiman și de atunci își caută libertatea pe la Comisii. Răduță-Vasile, Bucă, Simion, Pintilie-Bogorodiță, Ionel, Șelaru, Dedu-Novac, Badea au fost jucătorii care au început meciul pentru Viitorul. Bucureștenii au avut 3-1 la pauză... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2013, 11:14 (4022 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Protopopiatul Fetești: «Împreună pentru semeni»

Protopopiatul Fetești: «Împreună pentru semeni»

Protopopiatul Fetești, alături de Asociația GAL «Dunărea de Jos», organizează primul festival dedicat redescoperirii «sufletului comunității». Evenimentul este sprijinit de comunitățile locale din zonă și invită iubitorii de frumos și tradiție autentică să redescopere «tradițiile vii, muzica obiceiurile străvechi, pentru a trăi bucuriile sufletești oferite de satul românesc».

Un vis pentru cei mulți
Protopopiatul «Sfîntul Andrei» Fetești încearcă de mai mulți ani, cu o discreție demnă de o cauză mai bună, să sprijine eforturile autorităților de păstra vii tradițiile, folclorul... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2013, 10:28 (8851 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Rădulești, sprijin pentru Cocora

Fotbal, Liga a IV-a

Rădulești, sprijin pentru Cocora

Tocmai cînd ne gîndeam la un final încins de campionat, în Liga a IV-a a venit o briză răcoritoare de la Rădulești. Revelația returului a mai dat o probă de măiestrie de data aceasta pe terenul Victoriei Țăndărei, echipă pe care a depășit-o la limită, 1-0. În aceste condiții, Voința Cocora, învingătoare în fața Viticolei, scor 4-1, s-a detașat la 5 puncte cu două etape înainte de final. Țăndăreiul mai are o deplasare la Grivița și un joc acasă cu Abatorul. În mod normal, 6 puncte. Cocora se deplasează la Doja, iar în ultima etapă primește acasă vizita Voinței Reviga. Cel puțin 3 puncte ar trebui să iasă din această combinație. Prin urmare, e greu de crezut că Voința Cocora va mai pierde titlul... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2013, 09:13 (8971 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația slobozeană a ratat investiția în stația de epurare!

Dytras, în faliment

Administrația slobozeană a ratat investiția în stația de epurare!

În urmă cu un an, în pragul alegerilor locale, ex-primarul Gabi Ionașcu anunța, în cadrul unei conferințe de presă, eșecul investiției în stația de epurare a orașului. La momentul respectiv, Gabi Ionașcu acuza constructorul pentru acest eșec. «Au încălcat termenul de punere în funcțiune a utilajelor, iar reacția biologică de conformare a apei mai durează pînă cînd se va realiza. Îi vom da în judecată pentru acest lucru!» declara Ionașcu. La un an distanță, Dytras Spania și Dytras România se află în faliment, iar autoritățile locale s-au înscris la masa credală pentru a recupera prejudiciul generat de firmă. Această soluție nu rezolvă însă problema epurării apelor uzate deversate de către SC Urban... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2013, 09:20 (6410 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Să-și dea demisia dacă nu sînt în stare de nimic!»

ANIF, acuzată de incompetență

Înainte de Paști, 3 firme din zona Bordușani au solicitat Agenției Naționale de Îmbunătățiri Funciare Ialomița desecarea a peste 100 hectare de terenuri agricole și a 200 de hectare de islaz, inundate de apele Borcei. Pentru acest serviciu firmele au plătit un avans de 1000 lei fiecare. După 4 săptămîni de așteptare, cu recoltele compromise, reprezentanții firmelor se revoltă. «Domnule, să-și dea demisia dacă nu sînt în stare de nimic!» cere public Ionel Bîlbîie, vicepreședintele Crescătorilor de Animale din Bordușani...

Luciu de apă la Bordușani
Deși la acest moment fermierii... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2013, 08:36 (9759 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Povestea fără început a fondului de vânătoare Giurgeni

Tudor Anghel, DEMIS din funcția de președinte al AVPS Ialomița

Povestea fără început a fondului de vînătoare Giurgeni

Unul dintre multele motive ale demiterii lui Tudor Anghel l-a reprezentat pierderea fondului cinegetic Giurgeni. Acesta a fost pierdut de către Asociație la începutul acestui an în favoarea Asociației Bendis, condusă de către Mirel Diaconu. Tudor Anghel, în calitate de reprezentant al Asociației, contestă această decizie și a acționat în instanță Consiliul Județean, pe care îl consideră  vinovat de abuz și fals în acte publice. «Consiliul Județean a atribuit dreptul de a gestiona acest fond Asociației Bendis, fără licitație publică...» declară Tudor Anghel.

Politicienii vînătoarei... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2013, 08:28 (13414 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Un suspect, mai multe capete de acuzare

Încă un cămătar din Bărbulești a căzut în plasa anchetatorilor!

«Cămătărie», «șantaj» și «lipsire de libertate» sînt acuzațiile care i se aduc unui suspect de 26 de ani, din Bărbulești. Ion Remus a fost arestat preventiv pentru 29 de zile, în urmă cu o săptămînă, de magistrații Judecătoriei Urziceni, la propunerea procurorilor...

Afaceri «murdare» în familie Potrivit anchetatorilor, Ion Remus, de 26 de ani, din Bărbulești era cumnat cu Marian David, unul dintre cei mai periculoși cămătari din zona Urziceni-Bărbulești. Acesta a fost arestat la începutul acestui an, după o acțiune în forță a polițiștilor. Imediat ce a fost reținut, el a lăsat afacerile... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2013, 07:27 (11164 vizualizări - 7 comentarii)

POLITICĂ

Generația Ciupercă parazitează PSD Ialomița

Politică județeană cu ușile sigilate

Generația Ciupercă parazitează PSD Ialomița

Joi, 16 mai 2013, cei 141 de delegați ai PSD Ialomița s-au reunit la Casa de Cultură Municipală din Slobozia pentru a decide structura de conducere a organizației. Considerată «o ședință de ordin tehnic», întîlnirea s-a desfășurat cu ușile închise, după evacuarea din sală a presei. Potrivit martorilor oculari, ședința a fost una formală, cu puține surprize, dat fiind caracterul dirijat al votului. Conform rezultatelor făcute publice ulterior, ședința a consfințit eliminarea din scenă a tuturor posibililor oponenți ai președintelui în exercițiu și acreditarea unei noi generații, respectiv «Generația Ciupercă».

Mulți, dar ai ai lor... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2013, 16:08 (9219 vizualizări - 13 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
288 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Sfințirea lucrărilor exterioare ale Catedralei din Slobozia

Printr-un comunicat de presă, Episcopia Sloboziei și Călărașilor anunță că duminică, 25 septembrie 2016, va avea loc sfințirea lucrărilor exterioare ale Catedralei Episcopale «Înălțarea Domnului» din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2016, 12:10
(6712 vizualizări - 1 comentariu)


Donație pentru Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Joi, 22 septembrie 2016, Organizația «Salvați Copiii» va dona Secției Neonatologie din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia 3 echipamente medicale performante, în valoare de aproape 29000 de euro ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2016, 21:10
(4309 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii în acțiune, pentru siguranța cetățenilor

Polițiștii din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au participat, în perioada 16-18 septembrie a.c., la executarea unei serii de acțiuni în sistem integrat și ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2016, 19:15
(2704 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, două victime

O tînără de 16 ani și un bărbat de 46 de ani au fost victimele a două accidente rutiere. În timp ce mergea pe marginea șoselei, în comuna Gura Ialomiței, tînăra de 16 ani a fost lovită de mașina condusă ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2016, 17:25
(2728 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permise de conducere

Patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 27 și 49 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați de polițiști conducînd fără a avea permise de conducere. Documentele le-au fost suspendate, ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2016, 16:05
(2989 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente într-o singură zi

Luni, 12 septembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2A, în apropiere de Slobozia, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din cercetări a reieșit ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 17:25
(5898 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Arestat pentru loviri și alte violențe

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 17:05
(5233 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni arestare


Protopopiatul Slobozia: Ghiozdane și rechizite pentru 30 de elevi

Protopopiatul Slobozia, sprijinit de 11 parohii din subordine, a organizat în perioada 9-12 septembrie 2016, ediția a II-a a proiectului social-filantropic «Vreau să merg la școală». Scopul proiectului ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 16:05
(7098 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarm ialomițean, campion la tenis de câmp

Jandarm ialomițean, campion la tenis de cîmp

Plutonierul major Jean Iliescu din cadrul Jandarmeriei Ialomița a cîștigat finala Campionatului de Tenis de Cîmp al Ministerului Afacerilor Interne, organizat în municipiul Oradea, în perioada 4-10 septembrie ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 15:05
(4821 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Șase bărbați, cu vîrste cuprinse între 22 și 46 de ani, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși au consumat anterior băuturi alcoolice. Șoferii ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 14:20
(5100 vizualizări - 3 comentarii)


Accident la Sinești

Sîmbătă, 10 septembrie a.c., pe DN2, în localitatea Sinești, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce un bărbat, de 47 de ani, din București, conducea o autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 13:10
(6641 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Poliția Rutieră Ialomița: 27 de permise reținute, amenzi de peste 87000 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 9-11 septembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 12:25
(6051 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii august 2016, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7184 șomeri, din care 1020 șomeri indemnizați, respectiv 6164 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 11:05
(4374 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură

Marți, 13 septembrie 2016, de la orele 14,00, Galeriile Arcadia ale Centrului Cutural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia îi așteaptă pe iubitorii de pictură la vernisajul artistului plastic Ștefan Șerban ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2016, 20:25
(4056 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Sărbătoare de Ziua Pompierilor

Între 10 și 12 septembrie 2016, pompierii ialomițeni vor fi la datorie pentru a sărbători 168 de ani de la bătălia din Dealu Spirii, eveniment desfășurat la data de 13 septembrie 1848. Momentul istoric ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2016, 18:25
(4902 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Transport de lemne, fără documente

Un tînăr, de 31 de ani, din județul Argeș, a fost sancționat contravențional de polițiști, după ce oamenii legii au descoperit faptul că el transporta cantitatea de 5,2 metri cubi de lemne, fără documente ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2016, 14:15
(5398 vizualizări - 2 comentarii)


Comerț ilicit la Tîrgul de Toamnă din Ciochina

Tîrgul de Toamnă din comuna Ciochina, organizat pe data de 8 septembrie 2016, i-a adus unei femei, de 33 de ani, din Ploiești, un dosar penal. Aceasta a fost surprinsă de jandarmii ialomițeni în timp ce ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2016, 13:10
(5263 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Proiectul EDWARD-21 septembrie, Ziua Europeană fără Decedați în Accidente Rutiere

Reprezentanții Comisiei pentru Siguranța Rutieră din cadrul Directoratului General pentru Mobilitate și Transport al Comisiei Europene, împreună cu cei ai Rețelei Europene a Poliției Rutiere TISPOL, au ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2016, 14:10
(3351 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Arestat pentru furt calificat

Polițiștii din cadrul Secției Rurale Coșereni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2016, 12:40
(5506 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A acroșat un pieton

Marți, 6 septembrie 2016, Poliția Slobozia a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza localității s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2016, 11:35
(4019 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Urziceni: Doi tineri, reținuți de polițiști după ce au furat un autoturism

Polițiștii cercetează doi tineri de 17, respectiv 19 ani, din Urziceni și comuna Alexeni, sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt calificat, tentativă la furt calificat și conducere a unui autovehicul ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2016, 18:55
(4417 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă prin intermediul Rețelei EURES în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin serviciul de ocupare EURES România, oferă 800 locuri de muncă vacante în Spania pentru munca sezonieră în agricultură (sînt solicitate 5 ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2016, 18:45
(4866 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Proceduri simplificate, în beneficiul cetățenilor

Pentru a nu mai apela la serviciile poștale sau pentru a nu vă mai deplasa la sediul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, puteți trimite dovada plății amenzii pe e-mailul IPJ Ialomița, precizînd ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2016, 18:35
(4884 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, prins la Căzănești

Un bărbat urmărit internațional de autoritățile judiciare spaniole pentru infracțiuni contra ordinii și liniștii publice a fost prins de polițiștii din Ialomița. Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2016, 11:35
(5602 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 23 și 59 de ani, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși au consumat anterior băuturi alcoolice. Șoferii ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2016, 10:45
(2918 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 20 de permise reținute, amenzi de peste 89000 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 2-4 septembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2016, 10:20
(4544 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: Peste 17300 de cereri de finanțare depuse prin PNDR 2020

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) a primit, prin intermediul submăsurilor de finanțare din cadrul Programului Național de Dezvoltare Rurală 2014-2020 (PNDR 2020), 17339 de proiecte de ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2016, 20:25
(3460 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: AFIR PNDR 2020


Țăndărei: Minori prinși la furat de porumb cu căruța

Țăndărei: Minori prinși la furat de porumb cu căruța

Jandarmii din cadrul Grupei de intervenție Țăndărei au surprins joi, 1 septembrie a.c., în jurul orei 21,00, doi tineri care se deplasau pe șosea cu o căruță plină cu știuleți de porumb. S-a procedat la ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2016, 16:15
(3939 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

angajăm contabil
Relații la telefon 0729/167.927

30 August 2016, 19:15


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...