Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Handbal, Școala 181 București-CSM Unirea Slobozia 23-25 (10-12)

Fete de argint

Unirea Slobozia a arătat că este o echipă cu un cuvînt greu de spus la nivelul diviziei secunde. Meciul crucial pentru locul II disputat sîmbătă, 13 aprilie a.c., contra Școlii 181 a fost început în forță. 5-1 pentru Unirea s-a făcut în primele minute ale jocului, iar fetele noastre au continuat să domine pînă la pauză, cînd tabela arăta 12-10 pentru Slobozia. În a doua repriză, bucureștencele au reintrat în joc. A fost la un moment dat chiar 18-17 pentru Școala 181, apoi am revenit și am condus cu 19-18, 20-19, 23-20 și, în final, am învins cu 25-23. Au marcat pentru Unirea: Băeșu-12 goluri, Stănciulescu-6, Năstase-2, Popescu-2, Băcăoanu-1, Simion-1, Ciuplea-1.
Cu această frumoasă victorie... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2013, 16:09 (7076 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

«Parlamentul lui Neacșu» luptă pentru Slobozia

«Parlamentul lui Neacșu» luptă pentru Slobozia

Așa cum v-am precizat în repetate rînduri, rubrica de față are drept scop mediatizarea activității parlamentarilor ialomițeni. Revenim astăzi asupra parlamentarului Marian Neacșu, liderul grupului PSD din Camera Deputaților. Potrivit unui comunicat de presă remis publicității, acesta își informează alegătorii că Parlamentul din care face parte a reușit, în sfîrșit, să facă ceva și pentru Slobozia...

«Așteptăm ordonanțele dumneavoastră!»
«Parlamentul a respins Ordonanța de Urgență nr. 47/2011, emisă de Guvernul Emil Boc prin care s-a încercat recuperarea de la autoritățile locale... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2013, 15:32 (8124 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Metaloglobus București-Viitorul Axintele 2-3

Alb-verzii, de neoprit!

Viitorul Axintele a mai trecut un hop vineri, 12 aprilie 2013, la Metaloglobus București și, în ciuda rezervelor afișate de conducătorii ialomițeni, putem afirma că în mod sigur județul nostru va avea în sezonul viitor două echipe în Liga a II-a. Meciul cu bucureștenii a fost la discreția axintenilor pînă spre final, cînd erau cît pe ce să irosească 2 puncte. Șelaru a deschis scorul transformînd o lovitură liberă de la 25 de metri (’14). Patru minute mai tîrziu, căpitanul Nicolae Ionel a făcut o cursă solitară și inedită pentru cei 34 de ani ai săi, de la jumătatea terenului, și a marcat pentru 2-0. În startul reprizei secunde o acțiune pe dreapta a gazdelor s-a încheiat cu golul lui Ghenovici... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2013, 15:03 (5807 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Let’s be humans...

Let’s be humans...

Soarta semenilor ne îngrijorează prea puțin sau chiar deloc. Mai mult, pentru orice activitate așteptăm imediat o recompensă. Complicată acțiune voluntariatul la români... Slobozia pare însă a încerca să demoleze aceste mituri. Patru tineri din Germania și Spania ne învață, de jumătate de an, că putem iubi aproapele și fără a aștepta ceva în schimb...

Voluntariatul... de ce nu?
Daniel Münstermann și Miriam Mack sînt din Germania. Yoana Prieto Alvarez și Aldara Aray Leal sînt din Spania. De cînd au ajuns la Slobozia, împart același apartament și au grijă de un cățel maidanez. ... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2013, 14:15 (7798 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Rapid Fetești-CSM Rîmnicu Sărat 0-2

A deraiat locomotiva

Rapid Fetești a dat din nou de gustul competiției și, din păcate, acesta a fost unul amar. CSM Rîmnicu Sărat a învins lejer o echipă ialomițeană încă amorțită după lungul somn al iernii. Oprică și Teodorescu au semnat golurile victoriei buzoienilor, iar zborul spre vîrful clasamentului a fost, cel puțin pentru moment, curmat. Feteștenii ocupă locul VI cu 26 de puncte, dar este greu de crezut că vor păstra această poziție și după etapa viitoare, cînd echipa condusă de Marius Munteanu se deplasează la Axintele pentru meciul cu liderul.

Rapid Fetești 0-2 CSM Rîmnicu Sărat
               ... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2013, 14:00 (6672 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Irina Nițu a câștigat «Cupa Politehnica»

Tenis de cîmp

Irina Nițu a cîștigat «Cupa Politehnica»

În perioada 6-10 aprilie 2013, Bucureștiul a fost gazda unui puternic turneu de categoria A. «Cupa Politehnica», competiție inclusă în circuitul național FRT la categoria 16 ani, a revenit la feminin Irinei Nițu. Tînăra sportivă, legitimată la CSM Unirea, și-a onorat cu brio postura de cap de serie numărul 1. În primul tur a trecut de Andreea Cojocaru, scor 6-2, 6-2, după care a eliminat-o pe ploieșteanca Ana Ileana, cu 6-1, 6-3. În semifinale, Irina a înfruntat-o pe Bianca Mihăilescu, de la Sportul Studențesc, și a învins-o în trei seturi: 7-6, 3-6, 6-3. Tot o reprezentantă a «studenților», Ioana Toanchină i-a fost adversară slobozencei în finala «Cupei Politehnica». Irina a cîștigat la pas finala... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2013, 12:16 (19703 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

SPORT

Lupte libere

CS Amara, locul II la Cislău

Luptătorii de la CS Amara au participat în urmă cu cîteva zile la un puternic concurs desfășurat la Cislău-Buzău. La competiție s-au prezentat 12 echipe din Buzău, Vaslui, Călărași, Brașov, București și Ialomița. Tinerii amăreni au obținut un meritoriu loc II în clasamentul pe echipe, poziție datorată celor nu mai puțin de 10 clasări pe podium. Astfel, la categoria de vîrstă copii II, Marian Stanciu a cîștigat concursul la 37 de kilograme, Dragon Ivan venind pe III la aceiași categorie de greutate. La 38 kg, Adrian Dumitru a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, performanță obținută și de Cristian Lungu, la 47 de kg. Tot la 47 de kg, Valeriu Ene a ocupat locul III. Două «locuri de aur... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2013, 09:00 (6818 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, «îngropat» în litigii

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, «îngropat» în litigii

400 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, membri ai Sindicatului Național al Polițiștilor și Personalului Contractual, cer executarea silită a instituției. Totul pentru a-și recupera banii nealocați pentru efectuarea orelor suplimentare în perioada ianuarie 2005-decembrie 2007. Sumele au valori mari și variază în funcție de numărul orelor prestate de fiecare solicitant. Toate acestea în condițiile în care instituția, în urma unei decizii a Curții de Apel București, face demersuri pentru restituire integrală a sumelor. Considerată abuzivă de către oficialii IPJ, cererea de executare silită a fost contestată...

Scandalul orelor suplimentare... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2013, 18:48 (10662 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

De unde nu e, nici Magistratura nu cere

«Justițiarii» de nota 4

Potrivit legii, orice jurist, avocat sau notar, cu o experiență de peste 5 ani în domeniu, are dreptul să devină procuror sau judecător în urma promovării unui examen. Cei 10 candidați ialomițeni care au încercat anul acesta să se reorienteze profesional au ratat promovarea în Magistratură. Pe lista celor care au picat examenul sînt trecute nume sonore, cu ștate vechi în sistemul juridic ialomițean. Vorbim despre juriștii Vasile Zamfir și Valentin Tudoran sau prim-grefierul Tribunalului Ialomița, Anișoara Barbuli. Și nu este prima dată cînd aceștia sînt urmăriți de ghinion...

Eforturi zadarnice... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2013, 15:44 (13295 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pregătiri împotriva inundațiilor

Digurile de la Fetești și Vlădeni, întărite cu 20000 de saci cu pămînt

Ultimele informații cu privire la cotele apelor Dunării pe Brațul Borcea indică faptul că pericolul inundațiilor încă persistă. Autoritățile locale din Fetești și Vlădeni s-au mobilizat pentru a rezista în calea apelor.
Apele Dunării au depășit cotele de atenție și amenință să se apropie de cota de inundație. Nivelul apei va depăși și această cotă pe data de 14 aprilie cu 8 centimetri, informau la începutul acestei săptămîni oficialii din cadrul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență în cadrul unei conferințe de presă organizate la Prefectura Ialomița. Pentru a evita pericolul iminent produs de revărsările Dunării, pe malul strîng al Brațului Borcea autoritățile locale din Fetești... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2013, 17:28 (15085 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gura Ialomiței: Suporterii Oțelului Galați au «prădat» un magazin non-stop

Gura Ialomiței: Suporterii Oțelului Galați au «prădat» un magazin non-stop

Mai mulți suporteri ai echipei Oțelul Galați au prădat un magazin non-stop din localitatea Gura Ialomiței, la începutul acestei săptămîni. Aceștia se întorceau de la Constanța, unde echipa gălățeană disputase o partidă cu Viitorul de la malul mării. 5 persoane sînt cercetate acum pentru comiterea infracțiunii de «furt». Hoții au fost surprinși de camerele de supraveghere din incinta magazinului.

«Furia» gălățeană
Meciul dintre Viitorul Constanța și Oțelul Galați s-a disputat luni seara, 8 aprilie a.c., la malul mării. Supărați de faptul că rezultatul, 0-0, n-a fost unul care să... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2013, 12:45 (15114 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița va cheltui circa 100 milioane de lei în 2013

Administrația Ciupercă și-a aprobat bugetul

Ialomița va cheltui circa 100 milioane de lei în 2013

Săptămîna trecută, în sala de ședințe a Centrului Cultural «Ionel Perlea», consilierii județeni au aprobat bugetul județului Ialomița pentru anul 2013. Potrivit datelor oficiale, în acest an administrația Ciupercă va cheltui circa 70 milioane de lei pentru funcționare și doar 30 de milioane pentru investiții. Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița, a declarat că acest buget este unul al priorităților: «Așa cum am spus de multe ori, un buget nu se construiește după nevoi. El se construiește după priorități și constrîngeri!».

În fiecare an mai puțin
Ședința... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2013, 19:05 (6853 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

USL Ialomița s-a făcut «bucăți» la Perieți

O ședință de consiliu local ilegală?

USL Ialomița s-a făcut «bucăți» la Perieți

Miercuri, 3 aprilie, la Perieți, viceprimarul PNL Adrian Merlea a fost înlocuit din funcție cu Viorel Radu, zis «Picior de Porc». Rocada a avut loc în cadrul unei ședințe a Consiliului Local, cu largul concurs al unei coaliții PSD-PD-L. În urma incidentului, cinci consilieri (PNL și PP-DD) au sesizat Instituția Prefectului cu privire la ilegalitatea acestui demers. Deși mai există astfel de precedente, încălcarea flagrantă a protocolului PSD-PNL în Ialomița generează noi fisuri în mariajul politic dintre Martin și Ciupercă...

«Monstruoasa coaliție» de miercuri
Miercuri, 3 aprilie... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2013, 15:11 (18479 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Ialomița trimite peste 2000 de copii în «clasa 0»

«Clasa pregătitoare», la raport

Inspectoratul Școlar Ialomița trimite peste 2000 de copii în «clasa 0»

În urmă cu o săptămînă, reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au organizat o conferință de presă ce a avut ca temă pregătirile pentru înscrierile în «clasa pregătitoare». Oficial, învățămîntul ialomițean este gata să-și primească bobocii în clase, iar discuțiile contradictorii de anul trecut nu ar trebui să mai apară. Startul primei etape a înscrierilor a început din această săptămînă...

Cine intră în «clasa pregătitoare»?
«Clasa 0» sau «pregătitoare» a fost instituită în baza Legii 1/2011, privind structura sistemului național de învățămînt preuniversitar. ... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2013, 17:21 (7963 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a II-a, Sportul Studențesc-Unirea Slobozia 1-3

Victorie la pas

Marin Dună a îndrumat la seriozitate înaintea meciului cu echipa de juniori a Sportului Studențesc. Și elevii săi l-au ascultat... Slobozenii au pus din start stăpînire pe joc, iar Jianu (’17) a lovit bara. Soare și Ibrian trec la rîndu-le pe lîngă gol, iar apoi Mihalcea îl mai lasă o dată pe Jianu să se joace cu ocaziile. Vine și minutul 34, cînd același Mihalcea îl servește din nou excelent pe același Jianu, iar de data aceasta fostul vîrf al Năvodariului nu mai iartă. Tot Jianu se află la baza ultimei ocazii slobozene a primei reprize, dar șutul său trece pe lîngă...

Jianu, prima triplă la Slobozia În startul reprizei secunde... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2013, 15:47 (8920 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Viață grea și pentru locul II

CSM Unirea Slobozia își complică din nou existența. Dacă locul I este ca și adjudecat de Neptun Constanța, după cele întîmplate săptămîna trecută se încinge lupta și pentru locul II, de care s-a apropiat periculos de mult Școala 181 București...

Înfrîngere la Piatra Neamț: 21-24 (12-12)
Handbalistele Unirii par să fi dezvoltat un complex de inferioritate în ceea ce privește meciurile cu HCF Piatra Neamț disputate în deplasare. Dacă la Slobozia avem de a face cu victorii la diferențe confortabile ale fetelor noastre, în meciurile de la Piatra Neamț nu ne-am putut atinge de niciun... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2013, 14:37 (6721 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Viticola dă o mînă de ajutor Cocorei

Viticola Fetești a trecut lejer în etapa a 17-a a Ligii a 4-a de ocupanta locului II, Victoria Țăndărei. În această vreme, liderul Voința Cocora cîștiga la pas cu AS Căzănești și se distanța la 7 lungimi în fruntea clasamentului. În acest moment, sperăm că sînteți de acord, se cunoaște în proporție de 99% cine va cîștiga acest campionat. Iar dacă nu credeți încă în potențialul Voinței Cocora, haideți să așteptăm etapa viitoare, cînd primele două clasate se întîlnesc la Țăndărei, iar cel puțin un egal obținut de echipa lui Gigel Stoica va pune capăt tuturor incertitudinilor de la vîrful clasamentului. Referitor la etapa a 17-a, mai avem de salutat scorul acesteia, 8-2, înregistrat la Rădulești... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2013, 13:09 (6460 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

1000 de dosare la fiecare judecător

Record în instanțele ialomițene

1000 de dosare la fiecare judecător

Judecătorii ialomițeni sînt îngropați în dosare. În anul precedent, recordul absolut îl deține Judecătoria Fetești. La această instanță, un singur magistrat a avut în lucru 2186 de dosare. Statisticile arată că și în cadrul unităților de parchet din Ialomița volumul de muncă este ridicat. Tot în 2012, un singur procuror din cadrul Parchetului Slobozia a înregistrat 1038 de lucrări...

Avalanșă de dosare
Anul precedent a fost unul extrem de bogat în ceea ce privește activitatea instanțelor din Ialomița, iar statisticile confirmă această ipoteză. În 2012, pe rolul Tribunalului Ialomița... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2013, 12:16 (18974 vizualizări - 17 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele Gloria Buzău 2-1

Fătu, dublă pentru promovare

Au anunțat prime consistente, au lansat atacuri în mass-media și au deplasat suporteri la Axintele. Toate acestea n-au ajutat cu nimic pe Gloria Buzău în meciul de totul s-au nimic disputat vineri, 5 aprilie, împotriva Viitorului lui Ion Nica. Într-o atmosferă de meci mare îmbrăcată în alb-verde, axintenii au făcut abstracție de numele adversarului, iar jucătorii ialomițeni au stăpînit ostilitățile, oaspeții evidențiindu-se mai mult prin ieșiri nervoase. Golul n-a întîrziat să vină, fiind adus în minutul 23 de voleul lui Ionuț Fătu, cel care a stabilit de altfel și scorul la pauză. Nu s-a revenit bine de la vestiare că Fătu, găsit de Florea, a lovit din nou. Minutul 50 a fost unul crucial. Viitorul... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2013, 10:31 (8241 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Informații publice din culisele PSD

Vrem-nu vrem, viața socială și administrativă a județului se învîrte în jurul PSD Ialomița. Iar conferința județeană a organizației a confirmat fără drept de apel acest aspect. Ce s-a întîmplat joi, 28 martie a.c., puteți afla în articolul alăturat. Ce s-a spus, dar încă nu am scris, puteți afla de aici...

Cornel, șef la Garda de Mediu Cornel Vasile, cîndva cel mai tînăr primar din țară, a îmbătrînit. Dar tot mai e îndeajuns de eficient pentru a ocupa golurile de cadre ale partidului în instituțiile descentralizate. Așa se face că, deși nu l-a întrebat nimeni, a declarat public în cadrul... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2013, 09:10 (9359 vizualizări - 3 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
282 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Scânteia: Incendiu într-o gospodărie

2 tone de lemne de foc și alte 2 tone de furaje au fost cuprinse de flăcări într-o gospodărie din comuna Scânteia. Focul a fost stins de pompierii Gărzii de Intervenție Țăndărei. De asemenea, flăcările ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2018, 15:10
(5321 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 ani cu executare pentru fapte de corupție

Trimis în judecată după ce procurorii au dovedit că a mituit un polițist cu 500 de euro, inculpatul Gabriel Marian Nicolau a fost condamnat definitiv de Curtea de Apel București la 3 ani ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2018, 12:35
(6653 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Generală a Locurilor de Muncă

Persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă sunt așteptate vineri, 20 aprilie 2018, să participe la Bursa Generală a Locurilor de Muncă, eveniment organizat la Slobozia, în incinta Centrului Cultural ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2018, 20:20
(9466 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Vehicule neînmatriculate

Un bărbat de 60 de ani, din Fetești, a fost identificat pe o șosea din zona localității Stelnica, la volanul unui tractor agricol, fără ca vehiculul să fie înmatriculat. De asemenea, un localnic de 49 de ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2018, 19:25
(5003 vizualizări - 1 comentariu)


IJJ Ialomița: Vindea pește ilegal

Un bărbat de 43 de ani din comuna ialomițeană Bucu a fost identificat de jandarmi pe raza orașului Amara în timp ce comercializa fără drept 11 kilograme de caras. Marfa a fost confiscată, iar cazul a fost ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2018, 18:40
(5860 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția persoanelor aflate în șomaj peste 500 de locuri de muncă în această săptămână. Persoanele interesate pot obține mai multe detalii ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2018, 18:05
(6553 vizualizări - 2 comentarii)


Peste 200 de polițiști ialomițeni, în stradă de Paște

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița vor fi la datorie pentru ca întreaga comunitate să se bucure în liniște și siguranță de Sfintele Sărbători de Paște. Astfel, peste 200 de polițiști vor fi în stradă și ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 17:20
(6972 vizualizări - 0 comentarii)


Taina încondeierii ouălor, împărtășită la Catedrala din Urziceni

Taina încondeierii ouălor, împărtășită la Catedrala din Urziceni

Miercuri, 4 aprilie 2018, în Săptămâna Patimilor, copiii de la Grupul de Cateheză parohial «Vlăstare Ortodoxe» au avut parte de o experiență cu totul deosebită. Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 13:10
(6635 vizualizări - 0 comentarii)


Programul magazinelor Kaufland de Paște

Cu prilejul Sărbătorilor de Paște, magazinele Kaufland vor avea un program de funcționare special. Astfel, sâmbătă, 07.04.2018, ora deschiderii va fi 7,00, iar ora închiderii va varia în funcție de magazin ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 12:20
(10199 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Secu, la Slobozia

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Secu, la Slobozia

În perioada 11-16 aprilie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Izvorul ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 11:45
(10345 vizualizări - 0 comentarii)


Programul Punctelor Enel în perioada Sărbătorilor Pascale

Punctele Enel din județele Constanța, Ialomița, Călărași și Tulcea vor fi închise în zilele de 6 și 9 aprilie 2018,  zile libere legale. În celelalte zile, Punctele Enel vor funcționa după ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 11:25
(8845 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Controale ale Serviciului de Investigare a Criminalității Economice

Polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au aplicat  sancțiuni contravenționale în valoare de 50000 de lei în urma unor acțiuni derulate pe raza județului Ialomița. Astfel, marți, 3 aprilie ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 11:05
(8717 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Prima livrare de purcei din rasa Mangalița

Luni, 2 aprilie 2018, s-a efectuat prima livrare de purcei din rasa Mangalița în cadrul schemei «Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de porci din rasele Bazna și ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2018, 19:15
(8514 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Evaluare a efectivelor de lupi și pisici sălbatice

În baza atribuțiilor ce îi revin conform legislației în vigoare, autoritatea publică centrală pentru protecția mediului realizează studiile de evaluare a stării resurselor biologice pentru stabilirea cotelor ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2018, 16:40
(5671 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

DJST Ialomița
organizează
în perioada 02.04-05.11.2018,
«Concursul local de proiecte
de tineret 2018»

Detalii suplimentare referitoare
la concurs, inclusiv metodologia,
se pot obține de pe site-ul
Ministerului Tineretului și Sportului
www.mts.ro,
site-ul DJST Ialomița www.dsjil.ro
sau de la adresa de e-mail
[email protected]
Anunțul a fost publicat și
în Monitorul Oficial, Partea a VI-a

3 Aprilie 2018, 12:40


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

La sfârșitul de săptămână trecut, 30 martie-1 aprilie a.c., polițiștii rutieri au fost prezenți pe principalele drumuri naționale și județene, pentru asigurarea fluenței traficului, combaterea excesului ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 20:45
(5068 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni. Amenzi de peste 76000 de lei!

În perioada 26-30 martie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență, pentru prevenirea și combaterea braconajului piscicol, precum și a faptelor ilegale de transport, prelucrare și comercializare ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 20:20
(7277 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Fonduri de la Guvern pentru cultivatorii de tomate

DAJ Ialomița: Fonduri de la Guvern pentru cultivatorii de tomate

Programul național privind cultivarea tomatelor în spații protejate îi atrage pe cultivatorii de legume din județul Ialomița. Potrivit unei statistici oferită de Direcția pentru Agricultură Județeană, în ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 20:05
(6741 vizualizări - 0 comentarii)


Controale preventive ale DSVSA Ialomița

În scopul prevenirii apariției toxiinfecțiilor alimentare în perioada Sărbătorilor Pascale când, în mod tradițional, consumul de alimente de origine animală si nonanimală crește, Direcția Sanitară Veterinară ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 19:10
(4020 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Județean de Transfuzie Sanguină Ialomița așteaptă donatori

Centrul Județean de Transfuzie Sanguină Ialomița anunță locuitorii județului că începând cu data de luni, 16 aprilie 2018, se va extinde programul de donare de sânge la sediul Centrului, în fiecare zi de ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 18:30
(4784 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tentativă la omor» și «ultraj»

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de Orășanu Vasile pentru săvârșirea infracțiunilor de «tentativă la ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2018, 19:40
(5754 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Arestat pentru «tâlhărie calificată»

Un tânăr de 30 de ani din comuna Munteni Buzău a fost arestat preventiv pentru 30 de zile la Slobozia, sub acuzația de «tâlhărie calificată». Cazul a fost anchetat de procurorii Parchetului de pe lângă ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2018, 16:40
(4828 vizualizări - 2 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 28 martie a.c, polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență pentru prevenirea si combaterea faptelor de braconaj piscicol, îndreptate împotriva habitatelor piscicole, a colectării, ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2018, 11:10
(5119 vizualizări - 1 comentariu)


Percheziții în Ialomița într-un dosar de evaziune fiscală cu materiale reciclabile

Potrivit Agerpres, Polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Gorj efectuează, miercuri dimineața, 28.03.2018, 30 de percheziții în mai multe județe și în București ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2018, 13:10
(7015 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: A murit sub roțile unei mașini

O bătrână de 83 de ani a fost ucisă în urma unui accident rutier. Tragedia s-a petrecut luni, 26 martie 2018, la Căzănești, când femeia a fost lovită de mașina condusă de un bărbat, de 47 de ani, din București ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2018, 20:55
(6120 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți la volan

Doi șoferi, de 39 și 52 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați în trafic sub influența buturilor alcoolice. Aceștia aveau concentrații de alcool în aerul expirat de 0,59 și, respectiv ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2018, 20:40
(5733 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Perieți, arestat pentru «conducere fără permis»

Polițiștii ialomițeni au reușit să identifice și să predea în custodia Penitenciarului Slobozia un bărbat, de 48 de ani, din Perieți, care se sustrăgea executării unei pedepse privative de libertate. Acesta ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2018, 20:35
(5402 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Perieți arestare


IPJ Ialomița: Campanie împotriva violenței domestice

Polițiștii ialomițeni au lansat marți, 27 martie 2018, o campanie de prevenire împotriva violenței domestice. Acțiunea se intitulează «NU violenței domestice» și are ca scop protejarea victimelor acestui ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2018, 20:20
(5570 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoț dovedit după 3 ani

Fetești: Hoț dovedit după 3 ani

Procurorii din Fetești au avut nevoie de 3 ani pentru a demonstra că un tânăr din localitate este autorul mai multor furturi din locuințe, comise pe raza municipiului. Dosarul a fost recent trimis în judecată ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2018, 15:10
(5000 vizualizări - 2 comentarii)


Lilieci: Trimis în judecată pentru că a bătut o polițistă

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești au reușit să probeze faptele penale ale unui localnic din Lilieci și să trimită dosarul în judecată. Concret, acesta a fost acuzat de faptul că a lovit ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2018, 14:05
(4814 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...