Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Joi jucăm la Piatra Neamț

Handbalistele de la Unirea Slobozia și-au umplut timpul rămas liber datorită acțiunilor echipelor naționale cu două partide amicale. Miercuri, 27 martie, elevele lui Liviu Paraschiv au jucat la CSM Ploiești, echipă de primă divizie, condusă de Simona Gogîrlă. Victoria le-a revenit după 70 de minute de joc prahovencelor, cu 38-32 (21-11). Sîmbătă, 30 martie, la Slobozia a venit HM Buzău. Jocul a fost total la discreția fetelor noastre care, tot după 70 de minute, au învins cu un surprinzător 50-26. Joi reîncepe campionatul, iar Unirea Slobozia joacă la Piatra Neamț, de la ora 15,00, cu HCF din localitate. Duminică, 7 aprilie, Unirea revine acasă, unde de la ora 11,00 va avea de tranșat un duel... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2013, 13:42 (11462 vizualizări - 10 comentarii)

SPORT

Handbalistele CNMV s-au calificat în finalul ONSS

Competiție școlară

Handbalistele CNMV s-au calificat în finalul ONSS

Olimpiada Națională a Sportului Școlar continuă să cearnă în fazele zonale echipele care se vor duela în finalele naționale. Ialomița va avea anul acesta o singură echipă într-o finală a ONSS. S-a întîmplat în urmă cu 10 zile la Giurgiu, iar eroinele poveștii noaste sînt handbalistele Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia. Condusă de profesorul Emilia Simion, handbalistele CNMV au trecut cu brio peste șicanele organizatorilor și și-au văzut de obiectivul stabilit: cîștigarea fazei zonale și calificarea în finală. În prima zi a competiției, slobozencele au trecut la pas de Liceul Tehnologic Nr. 1 Alexandria, scor 29-7. În finala fazei zonale, CNMV s-a confruntat chiar cu reprezentanta... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2013, 13:18 (13139 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Scînteia, locul 4 la fotbal rural gimnazial

La finele săptămînii trecute, Slobozia a organizat faza zonală la fotbal rural gimnazial. Competiția a fost cîștigată de micii fotbaliști din comuna Peretu-Teleorman, care au trecut în finală de ilfovenii din Cernica. Reprezentanții Ialomiței, fotbaliștii Școlii Scînteia, au ocupat locul 4. Sîmbătă, 6 aprilie, la Slobozia va avea loc faza zonală la tetratlon gimnaziu, iar duminică, 7 aprilie, faza zonală la pentatlon liceu.... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2013, 12:48 (9594 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Apa «potabilă» din Slobozia, la un preț mai mare

Apa «potabilă» din Slobozia, la un preț mai mare

De trei ani și mai bine, autoritățile locale din Slobozia furnizează populației apă menajeră la preț de apă potabilă. Valoarea metrului cub de apă (plus serviciile de canalizare și epurare) trece în acest moment de 4 lei... În următoarele 3 luni însă, prețul apei va crește cu cel puțin 20 de procente!

Apa care va veni
În noiembrie 2012, autoritățile locale au anunțat oficial că stația de tratare a apei, o investiție de 1,7 milioane de euro a intrat în faza probelor tehnologice. De la momentul anunțului au trecut 4 luni, iar Primăria Slobozia a mai cheltuit 300 mii de euro pentru... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2013, 12:23 (11398 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cazul Balcă

Afaceri «ilegale» în familie

Problemele cu legea se țin lanț de familia afaceristului Nicolae Balcă din Urziceni. După scandalul țigărilor contrafăcute descoperite în curtea propriei unități, respectiv Mondotrans, numele Balcă ajunge din nou în atenția opiniei publice. De data aceasta, prin intermediul soției afaceristului, Iuliana Balcă. Săptămîna precedentă, aceasta a fost trimisă în judecată de către procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni, pentru «evaziune fiscală». Aceasta ar fi creat bugetului de stat un prejudiciu de aproximativ 20000 de lei...

Doamna Balcă își așteaptă condamnarea
... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2013, 09:22 (12017 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Ciupercă lansează «moda împrumuturilor la stat»

Tendințe administrative în 2013

Administrația Ciupercă lansează «moda împrumuturilor la stat»

În urmă cu 10 zile, pe 18 martie 2013, Consiliul Județean Ialomița a aprobat un proiect de hotărîre prin care repartiza autorităților locale suma de 17,9 milioane de lei «din unele venituri ale bugetului de stat». Teoretic, banii sînt destinați pentru acoperirea datoriilor scadente ale celor 66 de unități administrativ-teritoriale din Ialomița. Practic însă, fondurile oferite de către Consiliului Județean acoperă «găurile financiare» ale clienților politici. Pînă aici, scenariul este unul clasic și a fost făcut public, cu variațiunile de rigoare, în fiecare an. Însă noutatea absolută în anul de grație 2013 rezidă din faptul că, pentru prima dată de la înscăunarea sa, Silvian Ciupercă lansează... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2013, 17:48 (9966 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Doctorul de cinci stele...

Doctorul de cinci stele...

Exodul în străinătate al cadrelor medicale din România este o realitate care ne doare. Văduvite de specialiști, spitalele românești se luptă să ofere consultații bolnavilor la cele mai înalte standarde. Totuși, salariile decente și traiul de dincolo de graniță nu sunt totul. Medicul Dan Malincenco a înțeles acest adevăr, iar după doi ani în care a tratat bolnavi în Anglia s-a decis să revină în țară... A adus cu el experiența acumulată în Regatul Unit, iar acum este singurul specialist în laparoscopie al Spitalului Județean de Urgență Slobozia!

Mirajul străinătății
În cei 20 de... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2013, 17:45 (17646 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

After-school intensiv în școlile ialomițene

After-school intensiv în școlile ialomițene

Programele after-school devin obligatorii în toate școlile din Ialomița, de la toamnă. Anunțul a fost făcut public de oficialii din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. «Proiectul îi vizează în special pe elevii cu situație modestă...» declară Otilia Dumitru, șefa învățămîntului ialomițean. Primele clase after-school vor fi inaugurate la Slobozia.

Lecții și teme, imediat după cursuri
Programul after-school presupune ca elevii, o dată ce și-au încheiat cursurile, să beneficieze de alte cîteva ore suplimentare de studiu. În tot acest timp, ei au posibilitatea să-și recapituleze... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2013, 17:43 (20215 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ciupercă-291, Neacșu-132

PSD Ialomița are președintele pe care îl merită!

Joi, 28 martie 2013, la Casa de Cultură Municipală din Slobozia, peste 400 de delegați ai organizațiilor PSD din județ și-au ales liderul. În cursa pentru poziția de președinte al Organizației s-au înscris deputatul Marian Neacșu și președintele Silvian Ciupercă. În ciuda consensului general declamat de la tribună, Conferința PSD Ialomița a stat sub semnul discursului primarului orașului Amara, Victor Moraru. Acesta l-a atacat public pe președintele Ciupercă acuzîndu-l de «fariseism, secretomanie, management politic defectuos și ratarea tuturor oportunităților de accesare a investițiilor din fonduri europene». Competiția a fost cîștigată de președintele în funcție, Silvian Ciupercă...

... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2013, 22:07 (35941 vizualizări - 45 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Firme libaneze, implicate în scandalul rambursărilor ilegale de TVA

Tun financiar de 12 milioane de euro

Firme libaneze, implicate în scandalul rambursărilor ilegale de TVA

Săptămîna precedentă, comisarii Gărzii Financiare Ialomița au dat publicității un comunicat de presă potrivit căruia 3 firme au prejudiciat statul român cu 12 milioane de euro, solicitînd rambursări ilegale de TVA. Surse din cadrul anchetei deschisă în acest caz scot la iveală detalii uluitoare. Respectivele societăți, cu sedii în județele Giurgiu și Dîmbovița, ar fi conduse de un grup de libanezi, rude apropiate cu alți cetățeni de aceeași origine care ar dezvolta afaceri și pe raza județului Ialomița. Cercetările sînt în plină desfășurare, iar dosarul a fost declinat procurorilor din cadrul Direcției Naționale Anticorupție...

Afaceri fictive, prejudiciu real... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2013, 19:04 (13712 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Boierii» asistenței sociale

Începînd cu luna aprilie 2013, administrația locală din Slobozia intenționează să evacueze rău-platnicii din locuințele sociale gestionate de către Serviciul Public de Asistență Socială din cadrul Primăriei Slobozia. Cele 33 de familii care locuiesc în acest bloc, situat în incinta fostei Școli 13 din Slobozia, au fost anunțate și așteaptă ziua în care va fi luată decizia. «Este un proces ireversibil. Somațiile au fost trimise în luna martie, iar îl luna aprilie va fi medierea. Am vrut să facem totul conform legii...» declară viceprimarul Cezar Zamfir.

«Bogații» sărăciei noastre
... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2013, 16:52 (5833 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asociațiile ialomițene trăiesc din fonduri publice

Cerșetorii societății civile

Asociațiile ialomițene trăiesc din fonduri publice

După 20 și mai bine de ani de exercițiu democratic, societatea civilă din Ialomița continuă să fie doar o sintagmă fără fond. Un raport al Consiliului Județean Ialomița confirmă faptul că, în decursul anului 2012, din cele peste 50 de asociații din Ialomița, numai 19 au reușit să organizeze acțiuni care să justifice o susținere financiară... Aceasta este vestea bună. Vestea proastă e că activitatea acestor asociații se reduce doar la nivelul declarațiilor, iar impactul asupra societății este unul infim.

144 mii de lei pentru nimic
Raportul Consiliului Județean Ialomița pentru... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2013, 13:56 (9366 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Ciupercă, reales președinte înainte de alegeri

PSD nu este al meu, nici al vostru...

Ciupercă, reales președinte înainte de alegeri

Au mai rămas cîteva zile pînă la alegerile pentru șefia PSD Ialomița. Și deja v-am spus tot ce se putea despre realegerea președintelui Ciupercă. Ori poate că nu? Pentru că informații de ultimă oră din sînul cald al filialei ne-au oferit șansa unei revelații nesperate. Iat-o! Președintele Silvian Ciupercă este și va fi președinte atîta timp cît nu cere nimic de la Centru. Permiteți-ne să detaliem!

Repetiția e mama învățăturii
Așa cum vă aminteam, despre alegerile de joi, 28 martie, v-am spus tot ce se putea spune. Întîi că președintele Ciupercă a avut grijă încă de acum trei luni... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2013, 09:48 (9104 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Călător pe «Drumul Morții»...

Călător pe «Drumul Morții»...

Acțiunea peliculei românești «Poziția copilului», care a reușit să obțină marele premiu al Festivalului de Film de la Berlin, debutează în județul Ialomița, pe porțiunea de șosea care leagă Slobozia de comuna Bucu. Accidentul imaginar care declanșează intriga filmului, s-ar putea repeta oricînd. Cei 10 kilometri de drum par a fi blestemați. Pe această șosea, moartea și-a cerut tributul la infinit...

«Furia» misterioasă a morții...
Plasarea acțiunii filmului regizorului Călin Peter Netzer pe această șosea nu este deloc întîmplătoare. Transformată în «regizor» al durerii, moartea... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2013, 09:32 (8379 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Firmele din Ialomița, executate silit de Finanțe

Mediul de afaceri din Ialomița continuă să piardă teren în fața crizei financiare. Oficial, județul se află pe ultimul loc la nivel național în ceea ce privește firmele active, cu doar 7997 de societăți. Un sfert dintre acestea figurează însă în baza de date a Direcției Generale a Finanțelor Publice cu datorii de ordinul milioanelor de lei la bugetul asigurărilor de stat, asigurărilor de sănătate și șomaj. Pentru recuperarea datoriilor restante, Fiscul a dispus deja măsuri de executare silită...

Firme active și cu datorii
Ultimul raport al Registrului Național al Registrului ... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2013, 09:23 (8969 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Hamza și-a revenit cu slobozenii

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Petrolul Ploiești, meci amical

Hamza și-a revenit cu slobozenii

Unirea Slobozia este pe val în această primăvară și acest lucru se vede prin interesul pe care echipa lui Dună a început să-l stîrnească la nivelul primei divizii. Mai multe echipe din Liga I, printre care Oțelul și Viitorul Constanța, și-au arătat interesul pentru un amical cu Unirea în această pauză competițională. Cîștig de cauză a avut Petrolul Ploiești, trupă care a vizitat Slobozia sîmbătă, 23 martie...

Unirea a rezistat o repriză
În ciuda scorului final, slobozenii au etalat un joc bun în fața formației pregătite de Cosmin Contra. 1000 de spectatori au venit să vadă Petrolul... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2013, 15:03 (8921 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Senzațional! Niciun arbitru bătut!

A 15-ea etapă din Liga a IV-a a fost una nebună. Din fericire, doar rezultatele din cele 7 meciuri disputate ne duc la această concluzie. Victoria Munteni Buzău își confirmă ascensiunea printr-un succes asupra Țăndăreiului. Lazărul bate la limită la Spicul Colelia, dar surpriza rundei vine de la Amara, acolo unde Reviga a obținut 3 puncte. Cocora ia distanță în aceste condiții și este greu de crezut că va mai putea fi ajunsă. Vestea cea mai bună, vine dinspre purtătorii de fluiere și steaguri care au scăpat în această etapă fără admonestări fizice, lucru care sperăm să se întîmple tot timpul de acum înainte...

Viticola, lovită crunt de comisii... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2013, 14:01 (6185 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Consilierii locali ai Sloboziei au datorii la Urban!

Moștenire din tată-n fiu

Consilierii locali ai Sloboziei au datorii la Urban!

SC Urban aparține, juridic vorbind, Consiliului Local Slobozia. Respectiv celor 21 de consilieri locali care fac parte din Asociația Generală a Acționarilor Societății. Însă consilierii locali sînt și ei oameni... Și beneficiari ai serviciilor de apă furnizate de către SC Urban. Și în această ultimă calitate, de ani buni, consilierii locali nu-și plătesc datoriile către furnizorul de apă. Valoarea acestor datorii în ultimele două mandate se ridică la aproape 20 mii de lei!

«Paraziții» SC Urban
De mai bine de 10 ani, SC Urban încearcă să supraviețuiască propriului management. ... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2013, 13:07 (6768 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, CSM Rîmnicu Sărat-Viitorul Axintele 0-1

Tudor și-a bătut fosta echipă

Examen greu pentru Viitorul Axintele, vineri 22 martie, cînd trupa lui Ion Nica s-a deplasat la Rîmnicu Sărat. Interesate ca echipa fanion a județului lor, Gloria Buzău, să recupereze teren în lupta pentru promovare, gazdele au dat o replică foarte bună. Ion Nica l-a folosit din nou pe Bogorodiță fundaș dreapta, iar față de meciul cu Sportul l-a introdus pe Simion în centrul apărării, urcîndu-l pe Sorin Bucă în linia de mijloc. Surpriza a fost lăsarea pe bancă a golgheterului Alin Robu prin titularizarea lui Răzvan Tudor, venit în iarnă chiar de la Rîmnicu Sărat. Mijlocașul stîng are 23 de ani, nu a dezamăgit, el marcînd de altfel unicul gol al meciului, după o pătrundere pe partea sa în careu... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2013, 12:59 (6478 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița ascund depozitele de deșeuri sub preșul administrativ

Primăriile din Ialomița ascund depozitele de deșeuri sub preșul administrativ

Ialomița este un județ îngropat în gunoaie! Toate acestea pentru că eficiența administrațiilor locale în privința gestionării deșeurilor este greu sesizabilă. Estimările oficiale arată că în anul precedent jumătate din primăriile din Ialomița au fost trase la răspundere de către comisarii Gărzii de Mediu, din cauza depozitelor de deșeuri neconforme, descoperite pe raza localităților...

Ialomița gunoaielor
Sînt 5 ani de cînd Ialomița anunța că s-a aliniat standardelor europene în privința protecției mediului, prin închiderea celor 151 de gropi de gunoi considerate neconforme. ... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2013, 11:11 (10765 vizualizări - 1 comentariu)

Sâmbătă 27 Iun 2026
289 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: 124 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 1 septembrie 2014, sînt disponibile 124 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2014, 11:20
(5799 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Femeie salvată de pompieri dintr-o fîntînă

O femeie în vîrstă de 63 de ani, din orașul Amara, s-a aruncat în această dimineață într-o fîntînă aflată pe cîmp, la aproximativ 1 km distanță de oraș. Strigătul după ajutor al acesteia a fost auzit de ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2014, 10:15
(5773 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Un tînăr de 23 de ani, din orașul Fierbinți Tîrg, a fost depistat de către polițiștii rutieri pe raza localității de domiciliu în timp ce conducea un scuter, deși anterior consumase băuturi alcoolice. ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2014, 09:40
(4031 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Blocada», în derulare

Polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenați, în perioada 29-31 august a.c., în executarea unei serii de acțiuni în sistem integrat și ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2014, 09:05
(6798 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița controlează exploatațiile de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita informează că, în această perioadă, se desfășoară controlul/supracontrolul la fața locului, în exploatațiile de bovine, ovine ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 15:25
(6986 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A furat capra vecinului

Polițiștii feteșteni cercetează un tînăr, în vîrstă de 29 de ani, din Fetești, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de «furt calificat». Cel în cauză este bănuit că a sustras din curtea unui consătean caprine ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 14:20
(5517 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Căzănești

Polițiștii Serviciului Investigarea Fraudelor, Serviciului Rutier și Poliției Orașului Căzănești au acționat pe raza localității, pe linia prevenirii și combaterii faptelor antisociale. Polițiștii au acționat ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 12:25
(6348 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconierii, în vizorul Poliției

Efective din cadrul Poliției Municipiului Fetești au desfășurat în cursul zilei de marți, 26 august a.c., o acțiune pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol, a transportului și comercializării ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 11:10
(7138 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Județul la control

Marți, 26 august 2014, polițiștii Rutieri și de Ordine Publică au acționat pe arterele rutiere județene, în scopul prevenirii și combaterii infracțiunilor pe linie de circulație rutieră. Astfel, au fost ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 10:05
(5779 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Pieton acroșat pe trecere de autoturismul unui șofer de 81 de ani

Aflat la volanul unui autoturism, un bătrîn de 81 de ani, din București, a provocat un accident de circulație pe raza comunei Coșereni. Șoferul octogenar a lovit cu mașina un pieton. Respectivul pieton ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 15:25
(8080 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Șofer prins băut la volan

Un șofer de 34 de ani, din Căzănești, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost prins conducînd sub influența băuturilor alcoolice. Valoarea alcoolemiei respectivului conducător auto era destul de mare ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 12:40
(6843 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Rezultatele acțiunii «Blocada»

Acțiunea polițiștilor ialomițeni denumită «Blocada», demarată în perioada 22-24 august a.c., a avut rezultate surprinzătoare. În toată această perioadă de timp, oamenii legii au aplicat peste 400 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 11:20
(7306 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Prins la furat de cereale

În prag de recoltare, culturile sînt amenințate de hoți. Un tînăr din Bordușani a fost prins de polițiști în timp ce transporta cu o căruță peste 400 kilograme de porumb furat, firește, de pe terenurile ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 10:25
(5699 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Începe «Festivalul Clătitelor»

Stațiunea Amara este din nou în sărbătoare. Primăria orașului și Consiliul Local organizează o nouă ediție a «Festivalului Clătitelor». La ediția din acest an participanții sînt îndemnați la mișcare și ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 16:35
(9485 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: Înșelat prin metoda «Accidentul»

Escrocii care înșeală oamenii prin metoda «Accidentul» au reușit să scoată din buzunarul unui bătrîn din comuna ialomițeană Mărculești 8000 lei. Polițiștii au deschis o anchetă în acest caz. O voce necunoscută ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 14:10
(7292 vizualizări - 5 comentarii)


Fetești: Arestată după 5 ani

O femeie, de 38 de ani, din Fetești a ajuns în sfîrșit în spatele gratiilor după ce s-a sustras pedepsei cu închisoarea la care a fost condamnată de judecători. Inculpata s-a ascuns de organele judiciare ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 12:55
(7163 vizualizări - 0 comentarii)


Mesaj important de la APIA pentru rentierii ialomițeni

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița reamintește că, pentru a intra în posesia rentei viagere cuvenite pentru anul 2013, rentierii trebuie să se prezinte pînă la ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 11:45
(7815 vizualizări - 1 comentariu)


Sudiți: Agricultor pe un teren «minat»

Un localnic din comuna Sudiți a făcut o descoperire mai puțin obișnuită. În timp ce executa lucrări agricole, omul a descoperit două proiectile de artilerie, ce datează din timpul celor două mari conflagrații ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 10:20
(6667 vizualizări - 0 comentarii)


«Jandarmeria pe înțelesul tuturor», la Tabăra «Pavilioane» Amara

În această săptămînă, jandarmii ialomițeni s-au aflat în misiune în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara. Oamenii legii le-au explicat copiilor cazați aici rolul și importanța misiunilor Jandarmeriei ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 09:50
(6729 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenții ale pompierilor ialomițeni

Fumul dens ce se observa vineri, 15 august a.c., în jurul orei 20,30, din interiorul unei librării din orașul Țăndărei, i-a determinat pe cetățenii din zonă să alerteze pompierii, cu precădere că spațiul ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 16:05
(5637 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Ziua informării dedicate șomerilor cu privire la serviciile EURES»

La sfîrșitul lunii iulie 2014, AJOFM Ialomița a organizat «Ziua informării dedicate șomerilor cu privire la serviciile EURES», eveniment al cărui scop a fost acela de a informa persoanele aflate în căutarea ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 14:30
(6763 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a tamponat un alt autoturism

Poliția Fetești a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza localității s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale. În timp ce un bărbat, de 43 de ani, din Fetești, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 13:00
(4792 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Slobozia: Bătrînă de 74 de ani, acroșată pe trecerea de pietoni

Un accident rutier s-a petrecut duminică, 17 august a.c., în jurul orei 16,45, pe raza municipiului Slobozia. În timp ce un tînăr, în vîrstă de 23 de ani, din județul Brăila, conducea un autoturism pe strada ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 12:40
(5487 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Andrășești: Accident din cauza neatenției

Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că vineri, 15 august 2014, în afara localității Andrășești, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. Astfel, în jurul orei 4,45, în timp ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 10:10
(6180 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Alege Viața!», acțiune pentru prevenirea accidentelor rutiere

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară, în perioada 18-24 august a.c., o acțiune preventivă pentru reducerea numărului de accidente rutiere produse pe fondul nerespectării vitezei, circumscrisă ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 08:50
(4683 vizualizări - 0 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: Tînăr de 19 ani, reținut după ce a furat un autoturism

Polițiștii au identificat și reținut un tînăr, de 19 ani, după ce a sustras un autoturism din fața unei locuințe din comuna Sfîntu Gheorghe. Poliția a fost sesizată miercuri, 13 august a.c., de către un ...[citește_toată_știrea]

14 August 2014, 16:20
(7058 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: 200 de polițiști în stradă de «Sfînta Maria»

Aproximativ 200 de polițiști vor fi la datorie, pe timpul manifestărilor prilejuite de Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului (Sfînta Maria), pentru asigurarea climatului de ordine și siguranță publică. ...[citește_toată_știrea]

14 August 2014, 15:15
(4487 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Cereri de plată privind bunăstarea porcinelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita reamintește că, pînă la data de 18 august 2014, inclusiv, se depun Cererile de plată pentru Măsura 215-pachet a)-plăți privind ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 17:40
(5693 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Biciclist băut, acroșat de un autoturism al cărui șofer a părăsit locul accidentului

Poliția a fost sesizată marți, 12 august a.c., cu privire la faptul că pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce un bărbat, de 45 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 15:35
(8789 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Bărcănești: Prins la volan cu un permis de conducere fals

Polițiștii Secției Rurale Coșereni au oprit pentru control în trafic, pe raza comunei Bărcănești, un autoturism condus de un localnic, de 25 de ani. Cu ocazia controlului documentelor, tînărul a prezentat ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 10:55
(7785 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...