Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

After-school intensiv în școlile ialomițene

After-school intensiv în școlile ialomițene

Programele after-school devin obligatorii în toate școlile din Ialomița, de la toamnă. Anunțul a fost făcut public de oficialii din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. «Proiectul îi vizează în special pe elevii cu situație modestă...» declară Otilia Dumitru, șefa învățămîntului ialomițean. Primele clase after-school vor fi inaugurate la Slobozia.

Lecții și teme, imediat după cursuri
Programul after-school presupune ca elevii, o dată ce și-au încheiat cursurile, să beneficieze de alte cîteva ore suplimentare de studiu. În tot acest timp, ei au posibilitatea să-și recapituleze... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2013, 17:43 (20214 vizualizări - 18 comentarii)

POLITICĂ

Ciupercă-291, Neacșu-132

PSD Ialomița are președintele pe care îl merită!

Joi, 28 martie 2013, la Casa de Cultură Municipală din Slobozia, peste 400 de delegați ai organizațiilor PSD din județ și-au ales liderul. În cursa pentru poziția de președinte al Organizației s-au înscris deputatul Marian Neacșu și președintele Silvian Ciupercă. În ciuda consensului general declamat de la tribună, Conferința PSD Ialomița a stat sub semnul discursului primarului orașului Amara, Victor Moraru. Acesta l-a atacat public pe președintele Ciupercă acuzîndu-l de «fariseism, secretomanie, management politic defectuos și ratarea tuturor oportunităților de accesare a investițiilor din fonduri europene». Competiția a fost cîștigată de președintele în funcție, Silvian Ciupercă...

... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2013, 22:07 (35937 vizualizări - 45 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Firme libaneze, implicate în scandalul rambursărilor ilegale de TVA

Tun financiar de 12 milioane de euro

Firme libaneze, implicate în scandalul rambursărilor ilegale de TVA

Săptămîna precedentă, comisarii Gărzii Financiare Ialomița au dat publicității un comunicat de presă potrivit căruia 3 firme au prejudiciat statul român cu 12 milioane de euro, solicitînd rambursări ilegale de TVA. Surse din cadrul anchetei deschisă în acest caz scot la iveală detalii uluitoare. Respectivele societăți, cu sedii în județele Giurgiu și Dîmbovița, ar fi conduse de un grup de libanezi, rude apropiate cu alți cetățeni de aceeași origine care ar dezvolta afaceri și pe raza județului Ialomița. Cercetările sînt în plină desfășurare, iar dosarul a fost declinat procurorilor din cadrul Direcției Naționale Anticorupție...

Afaceri fictive, prejudiciu real... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2013, 19:04 (13711 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

«Boierii» asistenței sociale

Începînd cu luna aprilie 2013, administrația locală din Slobozia intenționează să evacueze rău-platnicii din locuințele sociale gestionate de către Serviciul Public de Asistență Socială din cadrul Primăriei Slobozia. Cele 33 de familii care locuiesc în acest bloc, situat în incinta fostei Școli 13 din Slobozia, au fost anunțate și așteaptă ziua în care va fi luată decizia. «Este un proces ireversibil. Somațiile au fost trimise în luna martie, iar îl luna aprilie va fi medierea. Am vrut să facem totul conform legii...» declară viceprimarul Cezar Zamfir.

«Bogații» sărăciei noastre
... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2013, 16:52 (5833 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asociațiile ialomițene trăiesc din fonduri publice

Cerșetorii societății civile

Asociațiile ialomițene trăiesc din fonduri publice

După 20 și mai bine de ani de exercițiu democratic, societatea civilă din Ialomița continuă să fie doar o sintagmă fără fond. Un raport al Consiliului Județean Ialomița confirmă faptul că, în decursul anului 2012, din cele peste 50 de asociații din Ialomița, numai 19 au reușit să organizeze acțiuni care să justifice o susținere financiară... Aceasta este vestea bună. Vestea proastă e că activitatea acestor asociații se reduce doar la nivelul declarațiilor, iar impactul asupra societății este unul infim.

144 mii de lei pentru nimic
Raportul Consiliului Județean Ialomița pentru... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2013, 13:56 (9356 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Ciupercă, reales președinte înainte de alegeri

PSD nu este al meu, nici al vostru...

Ciupercă, reales președinte înainte de alegeri

Au mai rămas cîteva zile pînă la alegerile pentru șefia PSD Ialomița. Și deja v-am spus tot ce se putea despre realegerea președintelui Ciupercă. Ori poate că nu? Pentru că informații de ultimă oră din sînul cald al filialei ne-au oferit șansa unei revelații nesperate. Iat-o! Președintele Silvian Ciupercă este și va fi președinte atîta timp cît nu cere nimic de la Centru. Permiteți-ne să detaliem!

Repetiția e mama învățăturii
Așa cum vă aminteam, despre alegerile de joi, 28 martie, v-am spus tot ce se putea spune. Întîi că președintele Ciupercă a avut grijă încă de acum trei luni... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2013, 09:48 (9099 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Călător pe «Drumul Morții»...

Călător pe «Drumul Morții»...

Acțiunea peliculei românești «Poziția copilului», care a reușit să obțină marele premiu al Festivalului de Film de la Berlin, debutează în județul Ialomița, pe porțiunea de șosea care leagă Slobozia de comuna Bucu. Accidentul imaginar care declanșează intriga filmului, s-ar putea repeta oricînd. Cei 10 kilometri de drum par a fi blestemați. Pe această șosea, moartea și-a cerut tributul la infinit...

«Furia» misterioasă a morții...
Plasarea acțiunii filmului regizorului Călin Peter Netzer pe această șosea nu este deloc întîmplătoare. Transformată în «regizor» al durerii, moartea... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2013, 09:32 (8379 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Firmele din Ialomița, executate silit de Finanțe

Mediul de afaceri din Ialomița continuă să piardă teren în fața crizei financiare. Oficial, județul se află pe ultimul loc la nivel național în ceea ce privește firmele active, cu doar 7997 de societăți. Un sfert dintre acestea figurează însă în baza de date a Direcției Generale a Finanțelor Publice cu datorii de ordinul milioanelor de lei la bugetul asigurărilor de stat, asigurărilor de sănătate și șomaj. Pentru recuperarea datoriilor restante, Fiscul a dispus deja măsuri de executare silită...

Firme active și cu datorii
Ultimul raport al Registrului Național al Registrului ... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2013, 09:23 (8969 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Hamza și-a revenit cu slobozenii

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Petrolul Ploiești, meci amical

Hamza și-a revenit cu slobozenii

Unirea Slobozia este pe val în această primăvară și acest lucru se vede prin interesul pe care echipa lui Dună a început să-l stîrnească la nivelul primei divizii. Mai multe echipe din Liga I, printre care Oțelul și Viitorul Constanța, și-au arătat interesul pentru un amical cu Unirea în această pauză competițională. Cîștig de cauză a avut Petrolul Ploiești, trupă care a vizitat Slobozia sîmbătă, 23 martie...

Unirea a rezistat o repriză
În ciuda scorului final, slobozenii au etalat un joc bun în fața formației pregătite de Cosmin Contra. 1000 de spectatori au venit să vadă Petrolul... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2013, 15:03 (8921 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Senzațional! Niciun arbitru bătut!

A 15-ea etapă din Liga a IV-a a fost una nebună. Din fericire, doar rezultatele din cele 7 meciuri disputate ne duc la această concluzie. Victoria Munteni Buzău își confirmă ascensiunea printr-un succes asupra Țăndăreiului. Lazărul bate la limită la Spicul Colelia, dar surpriza rundei vine de la Amara, acolo unde Reviga a obținut 3 puncte. Cocora ia distanță în aceste condiții și este greu de crezut că va mai putea fi ajunsă. Vestea cea mai bună, vine dinspre purtătorii de fluiere și steaguri care au scăpat în această etapă fără admonestări fizice, lucru care sperăm să se întîmple tot timpul de acum înainte...

Viticola, lovită crunt de comisii... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2013, 14:01 (6185 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consilierii locali ai Sloboziei au datorii la Urban!

Moștenire din tată-n fiu

Consilierii locali ai Sloboziei au datorii la Urban!

SC Urban aparține, juridic vorbind, Consiliului Local Slobozia. Respectiv celor 21 de consilieri locali care fac parte din Asociația Generală a Acționarilor Societății. Însă consilierii locali sînt și ei oameni... Și beneficiari ai serviciilor de apă furnizate de către SC Urban. Și în această ultimă calitate, de ani buni, consilierii locali nu-și plătesc datoriile către furnizorul de apă. Valoarea acestor datorii în ultimele două mandate se ridică la aproape 20 mii de lei!

«Paraziții» SC Urban
De mai bine de 10 ani, SC Urban încearcă să supraviețuiască propriului management. ... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2013, 13:07 (6747 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, CSM Rîmnicu Sărat-Viitorul Axintele 0-1

Tudor și-a bătut fosta echipă

Examen greu pentru Viitorul Axintele, vineri 22 martie, cînd trupa lui Ion Nica s-a deplasat la Rîmnicu Sărat. Interesate ca echipa fanion a județului lor, Gloria Buzău, să recupereze teren în lupta pentru promovare, gazdele au dat o replică foarte bună. Ion Nica l-a folosit din nou pe Bogorodiță fundaș dreapta, iar față de meciul cu Sportul l-a introdus pe Simion în centrul apărării, urcîndu-l pe Sorin Bucă în linia de mijloc. Surpriza a fost lăsarea pe bancă a golgheterului Alin Robu prin titularizarea lui Răzvan Tudor, venit în iarnă chiar de la Rîmnicu Sărat. Mijlocașul stîng are 23 de ani, nu a dezamăgit, el marcînd de altfel unicul gol al meciului, după o pătrundere pe partea sa în careu... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2013, 12:59 (6476 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița ascund depozitele de deșeuri sub preșul administrativ

Primăriile din Ialomița ascund depozitele de deșeuri sub preșul administrativ

Ialomița este un județ îngropat în gunoaie! Toate acestea pentru că eficiența administrațiilor locale în privința gestionării deșeurilor este greu sesizabilă. Estimările oficiale arată că în anul precedent jumătate din primăriile din Ialomița au fost trase la răspundere de către comisarii Gărzii de Mediu, din cauza depozitelor de deșeuri neconforme, descoperite pe raza localităților...

Ialomița gunoaielor
Sînt 5 ani de cînd Ialomița anunța că s-a aliniat standardelor europene în privința protecției mediului, prin închiderea celor 151 de gropi de gunoi considerate neconforme. ... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2013, 11:11 (10765 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Înfrîngere cu Danubius

Deși campionatul se reia abia pe 4 aprilie, handbalistele de la Unirea Slobozia își continuă pregătirea în regim normal, doar că întîlnirile oficiale sînt înlocuite de unele amicale. Vineri, 22 martie, Unirea a jucat la Galați cu lanterna roșie a Ligii Naționale, Danubius. Jocul a fost controlat din start de echipa gazdă, care a avut la pauză un avantaj de 9 goluri. Repriza secundă a fost mult mai echilibrată, iar fetele noastre au recuperat un gol din diferență. S-a terminat 33-25 pentru Galați, într-un meci în care de la Unirea au ieșit în evidență pivotul Raluca Băcăoanu și extremele Jeni Drăgan și Raluca Năstase. La mijlocul acestei săptămîni, Unirea Slobozia va juca un nou amical, în deplasare... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2013, 10:58 (9006 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agresată de concubin, salvată de medicii din Slobozia

Agresată de concubin, salvată de medicii din Slobozia

Un caz medical dificil a fost rezolvat cu succes de către medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Vorbim despre cel al minorei de 15 ani, din localitatea Traian, care în data de 9 martie a fost înjunghiată de concubin... După o intervenție chirurgicală care a durat 4 ore, viața adolescentei a fost salvată. La finalul acestei săptămîni, ea se va întoarce acasă...

La un pas de moarte
În seara zilei de 9 martie 2013, adolescenta Ana Maria Gîță, de 15 ani, a fost agresată de către Nicu Florin Olteanu, de 19 ani, concubinul acesteia. Tînărul a luat un cuțit și a înjunghiat... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2013, 09:15 (6338 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Lupte libere

Doi juniori ai CSM Amara s-au calificat la Campionatul Național

Între 22 și 24 martie, la Mangalia, s-a desfășurat turneul de calificare pentru Campionatul Național de Juniori care se va derula la Piatra Neamț, în perioada 26-28 aprilie. CSM Amara a reușit să califice la această competiție 2 sportivi: Valentin Doru Măiță, care la Mangalia a ocupat locul 3 la 50 de kilograme, și Adrian Turcu, clasat pe primul loc la 55 de kilograme. «Îi mulțumesc domnului primar Victor Moraru pentru că a insistat ca acești 2 sportivi, care altfel se pierdeau, să fie aduși la clubul nostru!» a declarat profesorul Marian Moraru. De la Piatra Neamț, luptătorii amăreni speră să revină cu medalii, Adrian Turcu vizînd chiar titlul național.... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2013, 08:56 (4184 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

«Eu sunt un om de afaceri care încearcă să facă politică!»

Ernest Caloianu, deputat PP-DD

«Eu sînt un om de afaceri care încearcă să facă politică!»

Periplul nostru printre parlamentarii ialomițeni aleși să ne guverneze destinele se apropie de sfîrșit. V-am prezentat în ultimele trei luni, 7 dintre cei nouă aleși locali și proiectele lor de moment sau de viitor pentru județ... Ernest Caloianu face însă o notă aparte. E primul parlamentar care susține că, înainte de toate, este om de afaceri!

Ernest rescrie legea achizițiilor publice
Ernest Caloianu a fost propulsat în Parlamentul României pe filiera PP-DD, după ce Dan Diaconescu s-a plictisit întrebînd în stînga și-n dreapta dacă nu vrea careva un post ca ăsta. A fost ales... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2013, 08:47 (7947 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Cartier rezidențial din chirpici la Bora...

Cartier rezidențial din chirpici la Bora...

Actuala administrație din Slobozia se întrece pe sine în ceea ce privește proiectele edilitare. Aleșii locali au în plan să construiască la Bora un cartier rezidențial... din chirpici! «Tinerii din Bora vor locuri de casă. Pentru că acolo sînt utilități, noi le vom da!» susține viceprimarul Valentin Băcanu. De aceste facilități nu beneficiază însă și cartierul rezidențial din zona Gării Slobozia Nouă. Racordarea la utilități a viitorilor locatari se face cu încetinitorul...

Se extinde mahalaua...
Așa cum a promis încă de la instalarea sa în funcție, primarul Alexandru Stoica vrea... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2013, 01:52 (7881 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

«Spitalul Județean a ratat o investiție de 30 milioane de euro!»

Administrația Ciupercă sabotează absorbția fondurilor europene

«Spitalul Județean a ratat o investiție de 30 milioane de euro!»

De aproape două mandate, administrația Ciupercă susține că una dintre prioritățile sale absolute o reprezintă «investițiile în Sănătate». Realitatea dovedește însă contrariul. Vasile Olaru, directorul Spitalului Județean Slobozia, l-a acuzat public pe Silvian Ciupercă de ratarea unei investiții de 30 milioane de euro! Un alt proiect de informatizare a sistemului medical a fost ratat în iulie 2011, din cauza intervenției aceluiași oficial județean...

Un proiect ratat în mod deliberat
Deși vechi de aproape 5 ani, scandalul accesării fondurilor europene pentru «reabilitarea, modernizarea... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2013, 00:54 (9619 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița plătește 154 mii de euro pentru 6 porturi «pe hârtie»!

Studiu de fezabilitate pentru himere

Ialomița plătește 154 mii de euro pentru 6 porturi «pe hîrtie»!

Insistența cu care administrația județeană plătește studii de fezabilitate exorbitant de scumpe pentru himere administrative devine periculoasă. Nici nu s-a uscat bine cerneala de pe tipăriturile care-l acuză pe Silvian Ciupercă de ratarea investiției pentru «incubatorul de afaceri» de la Urziceni și un nou proiect este supus aprobării Consiliului Județean Ialomița. Luni, 18 martie, Consiliul Județean a cerut acordul pentru cheltuirea a 154 mii de euro pentru un studiu de fezabilitate care presupune realizarea a 6 porturi pe Dunăre, în zona Fetești-Giurgeni. Oficialii județeni au precizat că această prima etapă este una «pe hîrtie»...

Copie la indigo... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2013, 21:04 (6822 vizualizări - 9 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
302 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
1400 de litri de combustibil și o autoutilitară, indisponibilizate de polițiști

1400 de litri de combustibil și o autoutilitară, indisponibilizate de polițiști

Polițiști din Gheorghe Doja și Miloșești au depistat, pe unul dintre drumurile agricole dintre cele două comune, două autoutilitare, înmatriculate în București, respectiv în județul Prahova. Cu privire ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 12:23
(22625 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri la plată pentru 9,4 milioane ha

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a finalizat vineri, 11 iunie 2010, campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață, pentru anul 2010. Astfel ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 12:20
(22365 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Cel mai fidel cititor»

Fetești: «Cel mai fidel cititor»

Primăria și Consiliul Local Fetești, la inițiativa primarului Gheorghe Catrinoiu, cu sprijinul Bibliotecii Municipale și al Casei de Cultură din localitate, au organizat marți, 15 iunie a.c., acțiunea ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 12:12
(19820 vizualizări - 0 comentarii)


Cercetat pentru braconaj piscicol

Polițiștii din Vlădeni au depistat un bărbat, de 43 de ani, din localitatea Mihail Kogălniceanu, în timp ce pescuia pe rîul Ialomița cu un halău, acesta nefiind autorizat să dețină și să folosească scule ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 12:11
(22523 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Vlădeni braconaj


«Divina profesie», imortalizată pe hârtie

«Divina profesie», imortalizată pe hîrtie

Începînd de miercuri, 16 iunie, Centrul Cultural «Ionel Perlea» este gazda unei inedite expoziții-concurs de fotografie. Evenimentul, organizat de Asociația Învățătorilor Ialomițeni, în colaborare cu autoritățile ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 11:50
(21242 vizualizări - 0 comentarii)


Și-au declarat animalele furate și polițiștii, găsindu-le, i-au amendat că le-au lăsat libere

Doi ialomițeni au fost sancționați contravențional după ce și-au lăsat animalele fără supraveghere. Asta după ce ambii au sesizat Poliției că animalele le-ar fi fost furate, acestea fiind depistate ulterior ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 11:48
(16428 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Poliție


Amara: Sezonul estival, păzit de jandarmi

Amara: Sezonul estival, păzit de jandarmi

Începînd cu această săptămînă, echipe mixte de jandarmi și polițiști vor patrula pe străzile stațiunii Amara pentru a asigura siguranța și ordinea publică. Măsura a fost adoptată în scopul prevenirii faptelor ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 11:44
(23374 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 07:20
(15648 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 19:08
(14317 vizualizări - 0 comentarii)


Băut și fără permis, la volan

Noaptea trecută, respectiv 14 spre 15 iunie, un autoturism ce se deplasa pe direcția Urziceni-Slobozia a fost oprit pentru un control de rutină de polițiștii din Alexeni și Ion Roată, aflați în serviciul ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:19
(23229 vizualizări - 0 comentarii)


Sănătatea bovinelor, la control

Autoritatea Națională Sanirat-Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor a demarat recent acțiunea privind obținerea statusului de «oficial liber de Bruceloză bovină», motiv pentru care toate exploatațiile ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:18
(25703 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DSV control


Accident produs de un șofer beat cui

Două persoane rănite și un autoturism distrus aproape în totalitate, sînt urmările unui grav accident rutier petrecut în noaptea de 14 spre 15 iunie în apropierea comunei Adîncata. Primele cercetări ale ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:18
(21930 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: accident


Incendii la Gheorghe Doja și Traian

Luni seara, 14 iunie, în jurul orelor 19,00, un apel de urgență alerta pompierii. Apelul fusese dat din comuna Gheorghe Doja unde căminul cultural din localitate se aprinsese de-a dreptul. Clădirea era ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:18
(25756 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii voluntari, în concurs

Inspectoratul pentru Situații de urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a desfășurat, marți, 15 iunie faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare și private pentru situații ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:17
(29191 vizualizări - 0 comentarii)


Camera de Comerț Ialomița organizează cursuri de formare

Luni, 14 iunie, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» s-a desfășurat seminarul cu tema «Propuneri pentru realizarea unor proiecte în domeniul energiei regenerabile, prin accesarea de programe de finanțare ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:16
(15439 vizualizări - 0 comentarii)


În perioada 11-13 iunie: Muzeul Național al Agriculturii, la Moara Vlăsiei

În perioada 11-13 iunie: Muzeul Național al Agriculturii, la Moara Vlăsiei

Muzeul Național al Agriculturii a participat, în calitate de partener, la prima ediție a Festivalului Vlăsiei, manifestare organizată Consiliul local și Primăria comunei Moara Vlăsiei (județul Ilfov), localitate ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 12:00
(25987 vizualizări - 0 comentarii)


Revista Junior, locul I la Concursul Revistelor Școlare

Revista Junior, locul I la Concursul Revistelor Școlare

«Cea mai mare bogăție din aceasta lume sînt copiii, mai mare decît toți banii din lume și toată puterea de pe pămînt» este motto-ul sub care colectivul de cadre didactice al Grădiniței cu Program Prelungit ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 11:21
(27167 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: revista Junior


«Șoferi» fără permis, beți la volan

În ultimele 48 de ore, în urma controalelor de rutină desfășurate de polițiști, pe arterele județului au fost depistați trei conducători auto ce se aflau la volanul unor autoturisme, cu toate că nu aveau ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 16:38
(22962 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

În noaptea de sîmbătă spre duminică, 12/13 iunie, în intervalul orar 22.00-03.00, efective din cadrul Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia, în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 16:36
(13324 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Serviciile voluntare și private de pompieri, la concurs

Marți, 15 iunie a.c., începînd cu ora 8,00, la Stadionul Municipal 1 Mai din Slobozia se va desfășura faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare înființate la nivelul localităților ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 15:32
(17213 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Flutur: «S-a decis înghețarea alegerilor din PD-L la toate nivelurile»

«S-a decis înghețarea deocamdată a alegerilor din PD-L la toate nivelurile» a declarat Gheorghe Flutur după ședința Biroului Permanent Național. «Dorim să ne concentrăm în perioada următoare pe rezolvarea ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 15:01
(17601 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: PDL alegeri


Accidente la Sf. Gheorghe și Făcăeni

Paramedicii din Urziceni au fost prezenți duminică, 13 iunie, în jurul orei 19.30, la un accident rutier, produs între un autotren și un autoturism pe raza comunei Sf. Gheorghe. Aceștia au deconectat bornele ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 12:29
(14457 vizualizări - 1 comentariu)


Sinești: A căzut din căruță

Echipajul SMURD a fost solicitat duminică, 13 iunie, pe raza comunei Sinești. Un bărbat, de 32 de ani, a căzut din căruță și s-a ales cu multiple traumatisme. După acordarea îngrijirilor medicale inițiale ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 12:28
(16543 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Animal scos de pompieri din noroi

O bovină rămasă împotmolită în noroi, pe malul stîng al rîului Ialomița, a fost salvată sîmbătă dimineață, în jurul orei 8.30, de pompierii din Urziceni. Aceștia au acționat cu mijloacele din dotare timp ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 12:28
(16125 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița pompier


La Slobozia a ars o casă, la Țăndărei un transformator electric,  iar la Coșereni o motocicletă s-a făcut scrum

La Slobozia a ars o casă, la Țăndărei un transformator electric, iar la Coșereni o motocicletă s-a făcut scrum

Vineri seara, 11 iunie, o casă de pe strada Plevnei din Slobozia a luat foc. Întrucît proprietara, ce locuia singură, nu era acasă în momentul izbucnirii incendiului, flăcările au fost observate de vecinii ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 12:22
(26905 vizualizări - 0 comentarii)


«Clubul de vacanță» la Protoieria Urziceni

În cursul vacanței de vară, respectiv 15 iunie-15 septembrie, Protoieria Urziceni, prin Biroul de Asistență Socială și în colaborare cu organizația World Vision România, susține programul «Clubul de vacanță ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 08:44
(16339 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Amenzi de peste 5300 de lei într-o singură noapte

În cursul nopții de vineri spre sîmbătă, 11/12 iunie, în miez de noapte, polițiști de siguranță publică și poliție rutieră, în colaborare cu jandarmi și polițiști comunitari, au acționat pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 08:38
(16501 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia amenzi


Borănești, Bărcănești și Coșereni, în vizorul polițiștilor

Efective ale Poliției Municipiului Urziceni și ale posturilor de poliție limitrofe au acționat pe raza comunelor Borănești, Bărcănești și Coșereni, urmărindu-se în special prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 08:36
(14680 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a Poliției la Mihail Kogălniceanu

Prevenirea infracționalității stradale a fost principalul obiectiv al unei acțiuni desfășurate în comuna Mihail Kogălniceanu de efective ale Poliției Orașului Țăndărei, în colaborare cu reprezentanți ai ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 08:32
(13340 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Permise suspendate, amenzi, controale

Nerespectarea prevederilor legale a condus la aplicarea a 120 de sancțiuni contravenționale, reținerea a 4 permise de conducere și retragerea a 13 certificate de înmatriculare.
Așadar, în cadrul unei ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 08:30
(14839 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...