Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Vor la școală «afară»...

Vor la școală «afară»...

Lavinia Costandache, de la Liceul «Carol I» Fetești, a fost acceptată să studieze la Universitățile Suffolk, Portsmouth și Salford din Anglia. Adina Coteanu de la Liceul de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia studiază deja design-ul în Danemarca... Iar lista elevilor ialomițeni care vor la școală «afară» este destul de lungă. Statistica Inspectoratului Școlar Ialomița arată că, de patru ani încoace, a devenit deja o tradiție ca absolvenții de liceu să studieze la universitățile din alte țări. Motivația o reprezintă faptul că școala românească este depășită, în vreme ce facultățile din străinătate au cursuri mult mai aplicate pe aptitudinile fiecărui student...

Consuela dă la Drept în Anglia...... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2013, 09:01 (12809 vizualizări - 10 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga III, Viitorul Axintele

1-2 cu Dinamo II

Viitorul Axintele continuă pregătirea pentru cel mai important retur din istoria clubului. Alb-verzii au bifat a doilea amical și, totodată, a doua înfrîngere a iernii. Ialomițenii au întîlnit sîmbătă, 26 ianuarie 2013, pe Dinamo II. Ion Nica nu s-a putut baza la acest amical pe Vasile, Oprișan sau pe nouvenitul Tudor. Cele două echipe și-au împărțit reprizele. În prima parte, axintenii au etalat o formulă alcătuită, în mare parte, din fotbaliștii care au evoluat și în tur: Răduță-Florea, Mihociu, Simion, Pintilie-Robu, Ionel, Șelaru, Dedu-Novac, Badea. La pauză a fost 1-0 pentru Viitorul, prin reușita lui Alin Robu. În partea secundă Nica a rulat mai mulți fotbaliști, aflați în probe, care în... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2013, 08:47 (7936 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Se scumpește trecerea podurilor Giurgeni-Vadu Oii și Fetești-Cernavodă

Se scumpește trecerea podurilor Giurgeni-Vadu Oii și Fetești-Cernavodă

Vom plăti mai mult pentru a trece podurile dunărene Giurgeni-Vadu Oii și Fetești Cernavodă. Majorările taxelor vor fi de pînă la 10% și se vor efectua în două etape. Prima intră în vigoare în luna februarie...

Taxe mărite în două etape Modificările au fost reglementate printr-un ordin emis de Ministerul Transporturilor. Potrivit actelor normative, taxele de trecere a podurilor dunărene Giurgeni-Vadu Oii și Fetești-Cernavodă se vor majora în două etape. Prima majorare va fi pusă în aplicare începînd cu luna februarie 2013, iar cea de-a doua va intra în vigoare în luna aprilie 2013. ... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2013, 08:40 (11672 vizualizări - 14 comentarii)

SPORT

Tenis de cîmp

Irina Nițu, vicecampioană națională la dublu

La mijlocul acestei luni, tenisul slobozean a adus prima bucurie iubitorilor sportului din orașul nostru. Irina Nițu a devenit vicecampioană națională la dublu în cadrul Campionatului de Iarnă la categoria 16 ani care s-a desfășurat la București. Sportiva din Slobozia a făcut pereche cu jucătoarea Brîndușa Grasu, din Piatra Neamț. Cele două au intrat în competiție direct în turul 2, unde au jucat cu dublul Luana Daus-Adriana Saki, de care au trecut în trei seturi. În semifinale, Nițu-Grasu a dat de perechea Ilona Ghioroaie-Andrada Surdeanu. Au trecut și de acestea, scor 1-6, 6-2, 10-2. Din păcate, în finală n-au mai izbutit să le depășească pe Gabriela Ruse și Raluca Ciufrilă. Acestea din urmă... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2013, 08:31 (16914 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Slobozia s-a inaugurat «Librăria Onestității»

La Slobozia s-a inaugurat «Librăria Onestității»

Filiala Județean de Cruce Roșie Ialomița a inaugurat miercuri, 30 ianuarie 2013, «Librăria Onestității». Este vorba de un proiect menit să-i sprijine pe elevii săraci care vor să meargă la școală...
«Librăria Onestității» reprezintă o librărie cu cărți vechi donate de elevi și cetățeni care doresc să sprijine acțiunile Crucii Roșii. Prin acest proiect reprezentații instituției doresc să ajute cu rechizite școlare copiii care provin din familii nevoiașe și vor să meargă la școală. Cei care vor să achiziționeze o carte din «Librăria Onestității» trebuie să doneze între 1 leu și 8 lei pentru a beneficia de un titlu. «Banii care se vor strînge din aceste donații vor fi investiți în rechizite... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2013, 18:11 (6153 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Administratorul Liceului Tehnologic Căzănești, la volan în stare de ebrietate

Marți, 29 ianuarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier l-au prins băut la volan pe  Aurelian Dragomir, de 48 ani, din Țăndărei. Bărbatul, administrator al Liceului Tehnologic Căzănești, le-a declarat oamenilor legii că este profesor al respectivei unități de învățămînt și că vrea să fie lăsat în pace. Acesta conducea cu o alcoolemie de 0,43 miligrame alcool pur în aerul expirat...
Administratorul Liceului Tehnologic din Căzănești a fost oprit în trafic în zona Gării Slobozia. În momentul în care i-au solicitat documentele, oamenii legii au sesizat că Aurelian Dragomir emană halenă alcoolică. Imediat aceștia l-au testat cu aparatul DRAGER, iar rezultatul a fost pozitiv. Angajatul școlii... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2013, 18:04 (15667 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Disco rural la Grivița

Distracție cu «Miss Boxe»... la maxim!

Sîmbătă noaptea, bătînd discotecile de la țară, reporterii Independent au nimerit în toiul unei petreceri rurale, stropită cu bere ieftină și manele, care s-a desfășurat în discoteca de la Grivița. Distracția a fost asigurată de «Miss Boxe», respectiv Monica Constantin. Pentru deliciul celor 200 de privitori, ea a înlocuit boxele din cluburi cu un ring improvizat, din lemn, capitonat cu o mochetă tocită. Atitudinea dansatoarei a scăpat-o și de amenda pe care era s-o primească pentru spectacolul oferit fără contract...

Atmosferă incendiară... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2013, 09:33 (19290 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Medicină electorală în Colegiul 1 Fetești-Țăndărei

Medicină electorală în Colegiul 1 Fetești-Țăndărei

Dacă alegerile pentru Parlament s-ar desfășura în fiecare lună, cetățenii din Colegiul 1 Fetești-Țăndărei ar fi cei mai sănătoși ialomițeni. În timpul campaniei, candidatul ARD la funcția de deputat, Luminița Barcari a împărțit în colegiu, în schimbul unui vot sănătos, bonuri constînd în consultații gratuite. Respectivele consultații urmau să fie efectuate în cadrul Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești. Este vorba despre unitatea medicală condusă, la vremea respectivă, de soțul candidatei, medicul Stelian Barcari. Strategia n-a funcționat! Candidatul ARD a pierdut lupta electorală, iar medicul Stelian Barcari, copleșit de numărul mare de consultații gratuite pe care ar fi trebuit să le... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2013, 09:31 (12894 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Slobozia lui HODI

Slobozia lui HODI

«Tata a plecat din țară/și se-ntoarce-n primăvară/afară-i frig, se face seară/pe zi ce trece o dau în bară/știu că o să fiu major/trebuie să-mi fac un alt decor/o să am și familie/și n-o distrug pentru alcool/încă văd un viitor/steagul nostru tricolor/s-a vărsat pe el mult clor/și acum e incolor/mi-am creat o altă lume/am ales să plec în ea/asta este lumea mea/nu mi-o strică nimenea»... Sînt versurile celui de-al doilea videoclip al raper-ului HODI, elev al Liceului de Arte din Slobozia. Tînărul are doar 15 ani, iar cîntecul din care am citat este al doilea din proaspăta sa carieră. Primul său «hit», intitulat «Se cheamă Slobozia» a reușit să înregistreze pe youtube peste 5600 de vizualizări.... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2013, 09:24 (13226 vizualizări - 7 comentarii)

Taguri: Slobozia HODI rapper

Click aici

EVENIMENT

Spitalul cu «jumătate de normă» de la Țăndărei

Spitalul cu «jumătate de normă» de la Țăndărei

Spitalul «electoral» din Țăndărei funcționează în stare de avarie. Unitatea medicală asigură în întregime doar una dintre cele doua linii de gardă, prevăzute în acordul de redeschidere semnat între autoritățile locale și Ministerul Sănătății. Așa se face că mulți dintre medicii care veghează la căpătîiul bolnavilor sînt plătiți cu jumătate de normă...

Istoria unei (re)deschideri
Imediat ce a fost închis, în luna aprilie a anului 2011, autoritățile locale din Țăndărei au făcut demersuri pentru ca Spitalul Orășenesc să redevină funcțional. Au contestat în instanță decizia Ministerului... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2013, 09:19 (15386 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

3,5 milioane de lei pentru o societate «verde»

Consiliul Județean Ialomița «clonează» Drumuri și Poduri

3,5 milioane de lei pentru o societate «verde»

La începutul acestui an, oficialii Consiliului Județean Ialomița au anunțat că intenționează «clonarea» SC Drumuri și Poduri, singura societate privată subordonată instituției. Noua societate are ca obiect de activitate «captarea energiei verzi solare» și ar putea să devină activă în 6 luni. Concret, este vorba despre construirea unui parc solar fotovoltaic, cu o putere instalată de 0,5 MW. Conform declarațiilor oficiale, experimentul va fi repetat din 4 în 4 ani, astfel încît, peste 12 ani, în zonă să funcționeze o societate comercială care să exploateze un parc fotovoltaic de 2 MW.

Povești administrative despre energia verde... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2013, 09:17 (9752 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Audit judiciar de 80 mii de lei pentru «apa lui Ionașcu»

«Răzbunare politică» pe bani publici

Audit judiciar de 80 mii de lei pentru «apa lui Ionașcu»

La 7 luni de la alegeri, primarul Alexandru Stoica plătește din bani publici un audit judiciar privitor la investiția în sursa de apă. Valoarea acestui serviciu majorează cu 80 mii de lei valoarea investiției în «apa lui Ionașcu», iar factura va fi plătită, firesc, din bani publici. Auditul nu a fost făcut public, însă Alexandru Stoica susține că acesta confirmă existența unei «găuri financiare» de 20 miliarde de lei vechi. În replică, ex-primarul Gabi Ionașcu afirmă că administrația Stoica încearcă să-și legitimeze pe bani publici «răzbunarea politică» din campania electorală...

Audit judiciar cu expert feroviar... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2013, 12:28 (21882 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lilieci: Trei persoane au murit intoxicate cu alcool metilic!

Caz șocant în comuna Lilieci. Doi bărbați și o femeie au murit în dimineața zilei de luni, 28 ianuarie 2013. Din primele informații se pare că aceștia și-au pierdut viața în urma unei intoxicații cu alcool metilic...
Tragedia a avut loc în dimieața zilei de luni, 28 ianuarie 2013. La ora 7,10, o femeie de 57 ani a sunat la 112 acuzînd durei abdominale, iar paramedicii SMURD s-au deplasat la locul intervenției. Acolo au descoprit într-o cameră pe femeia care făcuse solicitarea în stare gravă. Alături de ea se mai afla un bărbat, de 42 ani, care acuza aceleași simptome, și un alt bărbat decedat. Bărbatul de 42 ani a fost preluat de ambulanța SMURD și transportat la Spitalul Municipal Urziceni... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2013, 11:45 (8155 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița își condamnă la moarte bolnavii neuropsihici!

Asistență socială sub zero

Ialomița își condamnă la moarte bolnavii neuropsihici!

Ialomița este un județ «țintuit» în scaunul cu rotile! În statisticile Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița se regăsesc 8330 de persoane cu handicap, adulți și copii. Această cifră reprezintă 7,24% din populația județului! Un sfert dintre aceștia suferă de afecțiuni neuropsihice. Șansele de recuperare ale persoanelor cu astfel de disfuncționalități sînt sub zero! În lipsa unor centre specializate, o parte dintre bolnavi primesc tratament în cele trei azile de bătrîni din județ. Mai mult, neuropsihicii ialomițeni lăsați în grija familiilor ajung să devină victime ale abuzurilor propriilor rude. Autoritățile sînt totuși încrezătoare. O investiție de 3 milioane... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2013, 10:17 (9402 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Eu ajung la Slobozia doar ca să-mi schimb cămașa și izmenele!»

Parlamentarul săptămînii: deputatul USL, Marian Neacșu

«Eu ajung la Slobozia doar ca să-mi schimb cămașa și izmenele!»

După cum vă promiteam la inaugurarea acestei rubrici, vom încerca să vă oferim, săptămînă de săptămîna, informații privind activitatea aleșilor dumneavoastră. Da, da, aceia pe care cu atît de multă inconștiență i-am trimis împreună în Parlamentul României. Și pentru că sîntem convinși că nu aveți o preferință, ne permitem noi să vă oferim o sugestie: Marian Neacșu. Nu doar pentru că domnia sa este în continuare liderul grupului PSD din Camera Deputaților, ci, mai ales, pentru că ne-a oferit un răspuns demn de experiența cîștigată în mandatul anterior...

O declarație nu vine niciodată singură... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2013, 18:40 (10738 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Ajutoarele europene, umilință marca administrația Stoica

Slobozia: Ajutoarele europene, umilință marca administrația Stoica

La începutul acestui an, Consiliul Județean Ialomița anunța că furnizarea ajutoarelor alimentelor europene s-a blocat din cauza unei firme din Bulgaria care nu și-a respectat contractele de livrare a cantităților de făină și ulei... La Slobozia însă, aventura românească a ajutoarelor europene continuă în disprețul miilor de asistați care le așteaptă.

Roșii mucegăite, mazăre ca piatra
Maria Asanache are 67 de ani și este unul dintre beneficiarii ajutoarelor europene distribuite de către administrația Stoica la începutul lunii decembrie. La o lună de la primirea alimentelor, încă... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2013, 18:34 (6352 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Previziuni 2013 (II)

Previziuni 2013 (II)

(continuare din numărul trecut)

SCORPION (23.10-21.11)
ASPECT GENERAL Anul 2013 vă ajută să reluați lucrările pe care nu le-ați făcut în anii anteriori. Planetele sînt în jurul valorii de spectatori gata de a vă face rău totuși. Veți trece printr-o perioadă de încercări și ispite în această perioadă. Relaxați-vă, retrageți-vă și întineriți gîndind pozitiv. Fazele de presiune ca lucru intens sau relaxare se alternează în viața dvs.
CARIERĂ În acest an viața dvs profesională va fi mult mai plină de satisfacții decît în perioadele precedente. Mai multe conexiuni și recompense... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2013, 18:23 (8610 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Traficanți de droguri ialomițeni, arestați la Călărași

Traficanți de droguri ialomițeni, arestați la Călărași

Patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 28 și 40 ani, domiciliați în Amara și Slobozia, au fost arestați preventiv la Călărași de către procurorii Direcției Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism, sub acuzația de «trafic de droguri». Persoanele reținute sînt cunoscute de oamenii legii, fiind cercetate și în alte dosare penale pentru «ultraj» sau «proxenetism»...
Potrivit datelor furnizate de anchetatori, cei patru ialomițeni reținuți la Călărași pentru «trafic de droguri» sînt frații Daniel Poștaru, de 36 ani, și fratele său, Sorin Poștaru, de 28 ani, ambii domiciliați în Amara, precum și slobozenii Vasile Becheanu, de 40 ani și Viorel Dumitru, de 38 ani. Drogurile... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2013, 09:25 (26811 vizualizări - 36 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Brusli, șef de șef la tineret

Schimb de gardă la TSD Ialomița

Brusli, șef de șef la tineret

Cînd Ștefan Mușoiu a fost ales șef peste tineretul ialomițean, conștiința sălii (o împătimită colecționară de pantofi Musette) a exclamat: «Mai jos de atîta nu se poate!». După 5 ani de așteptare, putem în sfîrșit să dăm replica: «Ba se poate!». Iar mai răul este Brusli, alias Ionuț Răileanu, consilier local PSD și mîine-poimîine președinte al TSD Ialomița.

Alegeri sub supravegherea președintelui Ciupercă
Ionuț Răileanu a fost, pînă la intrarea sa în Consiliul Local Slobozia, un nimeni mititel, numai bun să lipească afișe în campaniile electorale. Nu-l condamnăm, Doamne ferește... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2013, 17:05 (11645 vizualizări - 11 comentarii)

SPORT

«Ideal este să țintim cât mai sus! Dar trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ...»

Marin Dună, antrenor Unirea Slobozia

«Ideal este să țintim cît mai sus! Dar trebuie să rămînem cu picioarele pe pămînt...»

Fotbaliștii Unirii Slobozia au revenit la pregătiri. De pe locul 7 pe care au terminat turul viața se vede altfel, mai frumoasă... Galben-albaștrii degajă optimism de la cel mai tînăr pînă la antrenorul principal Marin Dună, lucru pe care îl veți putea observa și din interviul de mai jos.
-Domnule Dună, s-a prezentat toată lumea la pregătire?
-Da, toată lumea este prezentă... Și la toți se vede bucuria de a reveni la pregătire după o pauză atît de mare. Am făcut un tur de campionat bun, dar se poate și mai bine!
-Ce înseamnă «se poate și mai bine»? Care ar fi obiectivul pentru retur?
-În primul rînd, eu îmi doresc... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2013, 16:56 (7851 vizualizări - 2 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
307 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA: Plata subvențiilor pentru bunăstarea animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că miercuri, 14.02.2018, a demarat plata cererilor care au fost autorizate pentru Măsura 215 «Plăți privind Bunăstarea animalelor», Pachet ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 14:30
(6356 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Conducea o mașină fără permis

Tras pe dreapta de polițiști, un tânăr de 20 de ani din Bărbulești s-a ales cu un dosar penal după ce oamenii legii au constatat faptul că acesta nu deține permis de conducere. De asemenea, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:50
(4891 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți la volan

Un ialomițean, în vârstă de 30 de ani, și un bărbat din Brăila, în vârstă de 40 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost surprinși la volan în stare de ebrietate. Aceștia aveau valori ale alcoolemiei ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:35
(3567 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni au confiscat 230 kg de pește

Polițiștii ialomițeni au confiscat de la un bărbat, de 35 de ani, domiciliat în Constanța, cantitatea de 230 kilograme de pește. Bărbatul încerca să vândă pe raza județului nostru respectiva cantitate, ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:10
(3637 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Amendat pentru că vindea ilegal lemne

Administratorul unei firme din Urziceni a fost amendat cu 5000 de lei de polițiștii din comuna Ion Roată. Acesta a fost identificat pe raza localității în timp ce transporta o remorcă încărcată cu lemne ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:05
(3546 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Condeești, Bărbulești și Fetești

Trei incendii s-au produs în cursul zilei de joi, 8 februarie 2018, la locuințele unor cetățeni din comunele Bărcănești și Bărbulești, respectiv municipiul Fetești. Primul eveniment a alertat pompierii ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2018, 20:25
(5625 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Spărgător de locuințe, reținut de polițiști

Polițiștii din Urziceni au identificat un bărbat, de 50 de ani, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Bănuitul a fost reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, fiind încarcerat ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2018, 20:10
(4751 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: «Valențe culturale ale securității și sănătății în muncă»

Inspectoratul de Muncă Ialomița, în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, continuă în anul școlar 2017-2018 derularea proiectului «Valențe culturale ale securității și sănătății în muncă ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2018, 13:10
(4498 vizualizări - 0 comentarii)


Șindrilița: 5 persoane rănite într-un accident rutier

Un microbuz care se deplasa dinspre Urziceni către București și în care se aflau aproximativ 15 persoane a fost implicat într-un accident rutier la ieșirea din Șindrilița, localitate aflată la granița dintre ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2018, 17:51
(5955 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: L-a luat la bătaie cu bâta din cauza unui cal. Arestat pentru «tentativă la omor»!

Un bărbat din comuna Perieți a fost arestat preventiv de Tribunalul Ialomița, la 8 luni după ce și-a lovit cu bâta un amic. Victima a iscat o discuție contradictorie, după ce i-a reproșat agresorului că ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 19:05
(7144 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Reținut pentru «furt calificat»

Polițiștii feteșteni au identificat un tânăr de 27 de ani bănuit de săvârșirea mai multor infracțiuni de «furt calificat». Bănuitul a fost reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, fiind ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 18:40
(5417 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 100 mii de lei, 14 permise de conducere reținute

Luni și marți, 5/6 februarie 2018, polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Au fost organizate 19 acțiuni punctuale ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 18:20
(5006 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Atenționare pentru pesta porcină africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița reamintește tuturor crescătorilor de porcine din județul Ialomița că, pe teritoriul României, la momentul actual, sunt declarate oficial ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 10:20
(5317 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat la volan, un bucureștean s-a izbit cu mașina de parapet

Sâmbătă, 3 februarie a.c., în jurul orelor 16,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2, în apropiere de municipiul Urziceni, s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 17:25
(6228 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 220 mii de lei, 30 de permise reținute!

În perioada 2-4 februarie a.c., polițiștii au intervenit la peste 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Astfel, au fost aplicate peste 650 de sancțiuni contravenționale, au fost constatate aproape ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 17:20
(4239 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Prima de inserție pentru absolvenți

Prin Legea nr. 250/2017, act normativ ce aduce modificări Legii nr. 76/2002, este introdusă prima de inserție pe care o pot primi absolvenții înregistrați la AJOFM, dacă se încadrează în muncă. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 12:25
(4994 vizualizări - 0 comentarii)


Pagini noi de internet pentru Instituțiile Prefectului

Paginile web ale Instituțiilor Prefectului au adoptat un model unitar pentru a facilita un acces rapid la informațiile privind principalele servicii de interes pentru cetățeni. În scopul asigurării unei ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 11:20
(4053 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomițean din Grindu, arestat pentru infracțiuni comise în Ungaria

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvârșirea de infracțiuni pe teritoriul Ungariei. La data de 30 ianuarie 2017, polițiștii de ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 20:35
(7402 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: «Ziua Mondială a Zonelor Umede»

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, în parteneriat cu Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia vor marca și în acest an «Ziua Mondială a Zonelor Umede». Copiii participanți de la grădinițe ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 19:10
(5011 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cercetați pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au identificat doi bărbați, de 19 și 31 de ani, din Slobozia, aceștia fiind bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «tâlhărie ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 18:50
(4958 vizualizări - 0 comentarii)


Transport agabaritic pe ruta IMGB-Constanța Poarta 7

În perioada 02.02-05.02.2018 se va efectua un transport cu depășiri pe ruta IMGB-DN Centura București-A2-DN21-Slobozia-DN2A-Țăndărei-DN2A-HârșovaDN2AOvidiu-A4-Constanța Poarta 7. Etapele ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 18:40
(4061 vizualizări - 0 comentarii)


Pescar înecat în lacul de acumulare Dridu

Pescar înecat în lacul de acumulare Dridu

Un bărbat de 50 de ani a intrat cu o barcă improvizată pe lacul barajului Dridu, în dimineața zilei de 31 ianuarie 2018. În jurul orei 9,00, a fost văzut de un cetățean căzând din barcă în apa înghețată ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 11:20
(6044 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu înecat


Ialomița: Arestat pentru tentativă de omor

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul Oancea Gabriel Costel pentru săvârșirea infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 10:35
(7086 vizualizări - 5 comentarii)


Incendiu la Sudiți

Pe data de 29 ianuarie 2018, către miezul nopții, pompierii din Țăndărei au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu de plante furajere, izbucnit la o fermă din comuna Sudiți. Aproximativ ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2018, 19:35
(6446 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți incendiu


Percheziții la Manasia. Contrabanda cu țigări, în vizor!

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, luni, 29 ianuarie 2018, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2018, 19:15
(5914 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Comercianți de articole de sport contrafăcute, depistați de jandarmi

Slobozia: Comercianți de articole de sport contrafăcute, depistați de jandarmi

În cadrul acțiunilor de combatere a comerțului ilicit, jandarmii echipei de intervenție Slobozia au depistat joi, 25 ianuarie 2018, în Bazarul Municipal din Slobozia, 3 firme care comercializau peste 2 ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2018, 18:05
(6300 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni

Peste 300 de polițiști au acționat, în ultimele 48 de ore, pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale din cadrul Ministerului Afacerilor Interne. Au fost organizate ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2018, 19:35
(4932 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Panouri de înștiințare la clădirile fără autorizație de incendiu

Începând cu data de 21 ianuarie 2018, a intrat în vigoare Legea nr. 28/2018, pentru completarea Legii nr. 307/2006, privind apărarea împotriva incendiilor. Noile prevederi impun afișarea unor panouri de ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:50
(8892 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de suine

Crescătorii de porci vor beneficia, în perioada 2018-2020, de o schemă de sprijin financiar pentru aplicarea programului de susținere a acestora în vederea producerii cărnii de porc, pentru creșterea, îngrășarea ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:35
(9705 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Prima de activare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința șomerilor înregistrați în evidențele Agentiei care nu beneficiază de indemnizație de șomaj că, în conformitate cu prevederile ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:20
(6345 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...