Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

«Atelier 12» la Slobozia

După 20 de ani de așteptare, Slobozia reușește să construiască o alternativă educațională decentă. Întîi ca tentative timide, apoi tot mai sofisticate, cluburile de loisir pentru copii iau locul prăfuitelor module educaționale oferite de Palatul Copiilor. Ultima inițiativă de gen aparține Andreei Brînză, o viitoare mămică despre care ea însăși obișnuiește să spună: «Nimic nu e imposibil, atunci cînd îți dorești cu adevărat...».

Duminică la «Atelier 12»
Invitația oficială este pentru orele 11,30, dar ajungem mai tîrziu. Înăuntru e cald și miroase a prăjitură cu cacao. Atelierele... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2012, 02:21 (7746 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Țăndărei: Redeschiderea spitalului de campanie «electorală»

Țăndărei: Redeschiderea spitalului de campanie «electorală»

Începînd de luni, 26 noiembrie 2012, pacienții din zona de est a județului își pot trata afecțiunile la Spitalul Orășenesc Țăndărei. Unitatea medicală își va (re)deschide, în cele din urmă, porțile...

Un spital politizat…
Redeschiderea Spitalului Orășenesc Țăndărei a fost făcută publică de către reprezentații administrației locale și județene joi, 22 noiembrie a.c., în cadrul unei conferințe de presă. Prezent la întîlnire, președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă a negat faptul că spitalul din oraș este folosit drept manevră politică în plină campanie electorală... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2012, 17:57 (20427 vizualizări - 45 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Noua grădiniță din Bărbulești, «demolată» înainte de a fi construită

Noua grădiniță din Bărbulești, «demolată» înainte de a fi construită

Administrația locală din Bărbulești ratează investiție după investiție. De data aceasta, vorbim despre construcția viitoarei grădinițe din localitate, blocată din cauza unui litigiu. Potrivit proiectului, imobilul ar trebui ridicat pe un teren aflat în imediata apropiere a intrării în localitate. Respectiva suprafață se află însă în proprietatea unui medic bucureștean, «care nu vrea nici în ruptul capului să ne dea pămîntul...», după cum susține Vasile Liță, primarul localității. Din cauza litigiului iscat între autorități și doctorul din București, administrația din Bărbulești va pierde cele 2 milioane de lei oferite de Banca Mondială pentru construcția noii grădinițe de la Bărbulești...
... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2012, 16:56 (8785 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Nu le priește iarba de acasă

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Dinamo II 2-2

Nu le priește iarba de acasă

Terenul stadionului «1 Mai» are un aspect deplorabil, fapt care a îngreunat jocul de pase al echipei noastre, atît la meciul cu Dunărea Galați, cît și la cel cu Dinamo II de sîmbătă, 17 noiembrie. De acest aspect s-au plîns unii dintre jucători, dar și membri ai staff-ului tehnic. Aceasta ar putea fi una dintre explicațiile faptului că echipa noastră a scos mai puține puncte acasă decît în deplasare...

Start timid
Peste 1000 de spectatori, asistență record pentru Liga a II-a, au venit să vadă echipa antrenată de Marin Dună la meciul cu Dinamo II. Probabil din cauza frigului aprig... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2012, 16:52 (5255 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele-ACS Focșani 6-0

Campioni de toamnă

Chiar dacă în Liga a III-a mai este de disputat o etapă, Viitorul Axintele și-a terminat socotelile cu turul. S-a întîmplat sîmbătă, 17 noiembrie a.c., cînd la Axintele au venit cei de la ACS Focșani. Ospitalitatea ialomițenilor a fost una îndoielnică, vrîncenii primind nu mai puțin de 6 goluri. Asta în ciuda faptului că din lotul lui Ion Nica lipseau trei jucători. Astfel, Rață, Fătu și Ogodobgo Moses au fost accidentați la meciul de sîmbătă. Balul a fost deschis de Ștefan, cu o dublă în doar două minute. Dănuț Chiriță a stabilit scorul pauzei, iar Bogorodiță l-a majorat în startul reprizei secunde. Chiriță a bifat și el dubla, iar Novac a stabilit scorul final din penalti. 6-0 pentru Viitorul... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2012, 16:50 (6694 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația din Urziceni, somată să plătească «pretenții» de 1 milion de euro!

Administrația din Urziceni, somată să plătească «pretenții» de 1 milion de euro!

Administrația locală din Urziceni are de plătit despăgubiri bănești mai mari decît impozitele colectate la buget într-un an. Un cetățean al municipiului cere în instanță Primăriei suma de 1 milion de euro, pe motiv că «i-a fost preluat abuziv de autorități un teren de 5436 metri pătrați pe care l-a moștenit». Vasile T. Ion, din Urziceni, își caută dreptatea în instanță de mai bine de 7 ani... Încrîncenat de problema sa, a stat în greva foamei 21 de zile! În urmă cu 4 ani, a primit de la Primărie 100000 de lei pentru o altă suprafață de 600 metri pătrați, aflată sub actualul parc al orașului. «A cerut chiar și mai mult de 1 milion de euro...» s-a revoltat Constantin Sava, primarul Urziceniului... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2012, 16:48 (9982 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Etapă cu surprize. Cocora, liderul turului!

Fotbal, Liga a IV-a

Etapă cu surprize. Cocora, liderul turului!

Ultima etapă a turului Ligii a IV-a s-a lăsat cu schimbare de lider. Asta fiindcă Abatorul Slobozia s-a lăsat greu în fața Victoriei Țăndărei și a scos un nesperat 2-2. De acest scor a profitat Voința Cocora, care a executat-o ca la tenis pe omonima din Reviga: 6-1. Ne mai rețin atenția Victoria Unirii Grivița în meciul cu Manasia, dar și usturătorul 7-1 administrat de Viticola Fetești celor de la CS Amara. Așadar, punct final al turului, cu Voința Cocora lider. Campionatul se reia la primăvară, cînd sperăm la cît mai multe meciuri spectaculoase și cît mai puține terenuri stricate de zăpadă. Din acest an, ne-au mai rămas cîteva etape în Ligile a V-a și a VI-a, dar și nelipsita Gală a Fotbalului... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2012, 16:42 (5019 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Spectacol pentru public

Handbal, Unirea Slobozia-Nova Force Giurgiu 40-17 (20-9)

Spectacol pentru public

S-a tras cortina peste sezonul competițional handbalistic și așa va rămîne pînă pe 3 februarie 2013, cînd începe returul. În ultimul act al turului, Unirea Slobozia a primit vizita echipei Nova Force Giurgiu, penultima clasată. Sub privirile unei săli pline și entuziaste, elevele lui Liviu Paraschiv au controlat jocul de la un capăt la altul. Am văzut combinații de efect, contraatacuri rapide și eficiente, goluri și chiar ratări spectaculoase. Fetele au jucat pentru public, iar acesta a gustat din plin spectacolul. În fapt, scorul, 40-17 (20-9), nu mai lasă loc prea multor comentarii. Pentru Unirea Slobozia au marcat: Popescu-10 goluri, Ștefan-6, Cosma-4, Kanda-4, Drăgan-3, Băeșu-3, Ciuplea-2... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2012, 16:40 (5894 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Rapid Fetești-Juventus București 2-1

Patru meciuri fără înfrîngere

Feteștiul merge din bine în mai bine. Băieții lui Marius Munteanu au traversat în etapa de vineri, 16 noiembrie a.c., al patrulea meci fără înfrîngere, mare lucru pentru o nou promovată. Feteștenii i-au primit pe propriul teren pe bucureștenii de la Juventus. A fost un meci greu, așa cum s-a întîmplat în tot timpul turului. Oaspeții au intrat la pauză în avantaj, după reușita lui Ene din minutul 28. Rapidul nu s-a dat bătut și a contracarat în repriza secundă, prin Pena și apoi prin Neculai, învingînd cu 2-1. Feteștiul ocupă în continuare locul 9, cu 14 puncte, și după deplasarea din ultima etapă de la Călărași pare să aibă o iarnă liniștită...

Rapid Fetești 2-1 Juventus București... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2012, 16:34 (6055 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fasole cu ciolan de Ziua Națională

Primarul Alexandru Stoica recidivează

Fasole cu ciolan de Ziua Națională

Primăria Slobozia va oferi alegătorilor, cu prilejul Zilei Naționale a României, fasole cu ciolan. Inițiativa aparține primarului Alexandru Stoica și este a doua de acest gen de la alegerile locale. Între timp, platoul din imediata vecinătate a Centrului Cultural «Ionel Perlea» s-a transformat în bîlci pentru a patra oară în această toamnă...

Recidive edilitare
În săptămîna care a urmat alegerilor locale de anul acesta, primarul Alexandru Stoica a oferit electoratului care l-a votat mici și bere gratis la terasa atașată Ștrandului Municipal din Slobozia. Petrecerea a fost una... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2012, 16:32 (7769 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Reviga: Moaștele autonome ale Sfântului Nectarie

Reviga: Moaștele autonome ale Sfîntului Nectarie

«Episcopia nu are un monopol garantat de cineva. Dînșii nu și-l pot asigura la OSIM pe Hristos! Nu-și pot asigura Crucea! N-o pot asigura pe Maica Domnului! Nu pot face lucrurile acestea... Monopolul acesta nu îl pot deține. Credeți-mă! Și verificați în legislație! Că dînșii inoculează oamenilor această idee pentru că este un vădit interes financiar, e altceva...» declară preotul Casian Pandelică după un an de conflict deschis cu Episcopia Sloboziei și Călărașilor. Și, pentru a dovedi că nu sînt doar vorbe goale, vinerea trecută, în biserica ridicată după repudierea sa de către BOR, acesta a organizat un hram în cinstea sosirii moaștelor Sfîntului Nectarie, vindecătorul de cancer. Și a promis... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2012, 09:21 (50494 vizualizări - 35 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șefi noi la unele deconcentrate ialomițene

A venit vremea schimbărilor de directori ai instituțiilor publice și deconcentrate din Ialomița. Vînătoarea de funcții de conducere a început să se intensifice, ultimele instituții unde s-au produs schimbări de șefi fiind ANIF Filiala de Îmbunătățiri Funciare Ialomița, Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița, Direcția Silvică Ialomița și Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița...

Cine a plecat, cine a venit, cine urmează...
Cea mai importantă schimbare la conducerea unei deconcentrate a fost numirea în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița a Otiliei Dumitru... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2012, 09:17 (10179 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Victimele erau tranșate și aruncate în Canalul Dunăre-Marea Neagră!»

Detalii cutremurătoare în «Dosarul Băhăian» la Tribunalul Ialomița

«Victimele erau tranșate și aruncate în Canalul Dunăre-Marea Neagră!»

Cu o săptămînă în urmă, vineri, 2 noiembrie 2012, magistrații Tribunalului Ialomița i-au prelungit lui Sergiu Băhăian arestarea preventivă. Este pentru a zecea oară cînd se întîmplă... Finalul ședinței a fost însă sumbru pentru acuzat... Unul dintre «locotenenții» care au participat la crimele lui Băhăian a făcut mărturisiri cutremurătoare. Este vorba despre Ion Bojin, martor al crimelor executate la comandă. Aflat în Penitenciarul Slobozia, Bojin a mărturisit cum și-a găsit sfîrșitul fiecare dintre «colaboratorii» lui Sergiu Băhăian. De asemenea, el a făcut declarații incendiare și despre dispariția fulgerătoare a colegilor săi «locotenenți», respectiv Valentin Șlepac și Adrian Grigoraș. Cercetarea... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2012, 09:36 (13852 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Călăii «rechinilor»

Fotbal, Liga a II-a, Farul Constanța-Unirea Slobozia 0-1

Călăii «rechinilor»

Unirea uimește tot mai des și tot mai mult lumea fotbalistică din Liga a II-a. Cu o singură înfrîngere din 6 deplasări, formația antrenată de Marin Dună devine una de luat în seamă pentru orice adversar! Jocul cîștigă în consistență, iar șarjele ofensive sînt tot mai tăioase. Totodată, s-a cristalizat un prim 11 unde mai apare un singur semn de întrebare: al doilea fotbalist sub 21 de ani. La Constanța, Gheorghiu și Luca au evoluat cîte o repriză...

Sub ochii slobozenilor
Circa 30 de spectatori i-au însoțit pe galben-albaștri în deplasarea de la Constanța petrecută sîmbătă, 1... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2012, 09:28 (6830 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal la blocurile MFA din Slobozia

Sediu de firmă construit ilegal?

Scandal la blocurile MFA din Slobozia

De mai bine de o săptămînă, locatarii blocurilor MFA din Slobozia sînt panicați de o inițiativă cel puțin ciudată a autorităților locale. Acestea au permis unei firme obscure, condusă de un anume Radu Niculai, demararea procedurilor pentru construcția unui spațiu comercial și a unui sediu de firmă pe terenul dintre cele două imobile. Locatarii spun că blocurile în care locuiesc au «bulină roșie» și nu suportă ridicarea unei construcții noi. Autoritățile ridică din umeri, susțin că nu-l cunosc pe Radu Niculai și trimit locatarii la Agenția Regională pentru Protecția Mediului Pitești...  Proiectul se află în dezbatere publică pînă pe 14 noiembrie 2012.

Sediu de firmă fără acordul locatarilor... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2012, 09:27 (8415 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Eolica Baia-Viitorul Axintele 0-4

Zbor alb-verde către Liga a II-a

Vrînd-nevrînd, Viitorul Axintele se îndreaptă către promovare. Și-au dat seama și adversarii care, se pare, tot încearcă să le pună bețe în roate... Așa s-a întîmplat și în meciul de vineri, 9 noiembrie, cînd la meciul din deplasare cu Eolica Baia, doi dintre cei 3 arbitri erau buzoieni. Cu toate acestea, axintenii au stăpînit jocul de la un capăt la altul. Elevii lui Ion Nica nu au putut fi opriți, iar din minutul 35 golgheterul echipei, Alin Robu, a deschis scorul. Pînă la pauză, Novac și Fătu au trecut pe rînd pe lîngă golul 2. Ultimul, Ionuț Fătu s-a revanșat cu vîrf și îndesat în repriza secundă cînd a izbutit o triplă. Pe lîngă faptul că a fost omul meciului cu Baia, Fătu este, potrivit... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2012, 09:22 (6718 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Urban Titu Rapid-Fetești 1-1

Primul punct în deplasare

Rapid Fetești devine echipă strîngătoare. După egalul de acasă cu Victoria Chirnogi, echipa lui Marius Munteanu a reușit aceeași ispravă la același scor și în deplasarea de la Titu. În meciul disputat vineri, 9 noiembrie, ialomițenii au dat o replică bună și chiar au reușit să deschidă scorul. O acțiune pe partea stîngă s-a încheiat cu șutul lui Nedelea, care a însemnat al doilea gol stagional al mijlocașului de bandă. Minunea n-a durat decît 18 minute, pentru că dîmbovițenii au revenit prin șutul de la 20 de metri al lui Ivașcu, care l-a învins pe Gîndac, portarul feteștean accidentîndu-se în urma acestei faze, dar rezistînd pe teren pînă la finele partidei. S-a terminat 1-1, într-un meci în... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2012, 09:16 (7632 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Zile medicale ialomițene» în stațiunea Amara

«Zile medicale ialomițene» în stațiunea Amara

Începînd de joi, 8 noiembrie și pînă sîmbătă, 10 noiembrie, stațiunea balneară Amara devine Centru Medical Regional. Aici se desfășoară prima conferință regională cu tematică de specialitate, denumită «Zile medicale ialomițene». La eveniment vor participa peste 300 de medici din Ialomița și județele învecinate. În cadrul manifestării vor avea loc dezbateri, dar și prezentări ale celor mai noi proceduri în domeniul chirurgical, precum și tehnici de vindecare a afecțiunilor cardiace, hematologice sau oncologice. «Este un eveniment foarte important pentru întreaga viață medicală!» ne-a declarat Vasile Olaru, președintele Colegiului Medicilor din Ialomița.

Invitați de renume... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2012, 08:59 (6101 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Slobozia: Cultură în monedă națională forte sau filmul la un leu

Slobozia: Cultură în monedă națională forte sau filmul la un leu

Vineri seară, Slobozia a fost gazda unui experiment cultural unic. Multi-premiatul film «După dealuri» al lui Cristian Mungiu a fost proiectat la Casa de Cultură Municipală la un preț modic de numai un leu. Dincolo de experimentul economico-cultural, filmul lui Mungiu a stîrnit ropote de aplauze. Mai ales cînd în sală, după prima proiecție, a fost invitat să vorbească starețul mînăstirii, actorul Valeriu Andriuță...

Proiecții de aur la Casa de Cultură Municipală
Știm! Am spus întotdeauna că Sloboziei îi lipsește organul cultural, că sîntem un oraș de cinefili de mall, că ne închipuim... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2012, 08:52 (40347 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

One team show

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Știința Bacău 34-16 (18-7)

One team show

Unirea Slobozia a condus ostilitățile în totalitate în partida disputată duminică, 11 noiembrie a.c. Handbalistele antrenate de Liviu Paraschiv au avut de furcă, vorba vine, cu Știința Bacău, odată adversara Unirii în lupta pentru promovare. Echilibrul a durat doar 5 minute. Atunci tabela arăta 3-3, în mare parte grație portăriței moldave Bianca Anghelescu... Apoi însă, fetele noastre și-au demonstrat superioritatea netă și au dominat jocul la toate capitolele. Chiar și atunci cînd barajul defensiv a fost spart, portărițele Andreea Nica și Claudia Nica au ferecat poarta. Paraschiv a folosit toate jucătoarele înscrise pe foaie și toate formulele au dat rezultate. Unirea Slobozia arată bine și cu... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2012, 08:50 (7290 vizualizări - 2 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
243 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA Ialomița: Termene la depunerea cererilor pentru subvenția pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează fermierii, precum și pe toți cei interesați, cu privire la conținutul recentei Ordonanțe de Urgentă a Guvernului nr ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2015, 16:05
(9034 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Două femei, acroșate de un autoturism pe trecerea de pietoni!

Miercuri, 10 iunie a.c., în jurul orei 13,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2015, 15:25
(4135 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA Ialomița: Ecocondiționalitatea pentru Măsura 215 «Bunăstarea animalelor»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează fermierii solicitanți ai plaților pentru Măsura 215 «Bunăstarea animalelor» că au obligația de a respecta normele ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2015, 14:15
(7531 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii mai 2015, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7149 șomeri, din care 1565 șomeri indemnizați, respectiv 5584 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2015, 13:05
(4528 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

4 persoane bănuite de comiterea mai multor infracțiuni au fost reținute de către polițiști în urma defășurării unor acțiuni de amploare pe raza județului Ialomița. Peste 50 de polițiști din cadrul Poliției ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2015, 21:40
(6443 vizualizări - 5 comentarii)


Urziceni: Arestat pentru deținerea de arme și muniții

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni au pus în mișcare acțiunea penală față de MIHAI NICOLAE, pentru săvîrșirea infracțiunii de nerespectare a regimului armelor ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2015, 19:25
(4242 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență

Joi, 11 iunie 2015, începînd cu orele 8,00, la Stadionul Municipal din Slobozia se va desfășura faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2015, 16:15
(10809 vizualizări - 0 comentarii)


George Enescu, comemorat la Slobozia

Vineri, 12 iunie 2015, orele 10,00, în cadrul Parteneriatului Cultural dintre Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» și Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia va avea loc, la Filiala «MB20» a Bibliotecii ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2015, 14:10
(4268 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Atenționare fraudă

Avînd în vedere sesizările cetățenilor privind seria de mesaje primite pe e-mail în legătură cu plata unei așa zise taxe anuale de 278 lei (de la adresa de e-mail [email protected] ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 17:05
(3941 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Exercițiu de alarmare la fostul Combinat Chimic

Miercuri, 10 iunie a.c, începînd cu orele 10,00, urmează să se desfășoare un exercițiu de testare a planului de urgență externă al SC Chemgas Holding Corporation SRL Slobozia. Tema acestui exercițiu o reprezintă ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 15:25
(5689 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților promoția 2015

Avînd în vedere că anul școlar 2014-2015 este aproape de final, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița amintește absolvenților promoției 2015 că pot beneficia de serviciile oferite de ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 14:50
(3812 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente rutiere, 5 răniți

La acest sfîrșit de săptămînă, pe șoselele ialomițene s-au produs 4 accidente rutiere, soldate cu rănirea a cinci persoane. Astfel, sîmbătă, 6 iunie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 13:35
(3322 vizualizări - 0 comentarii)


Elevi în practică la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița

Elevi în practică la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița

Șase elevi ai școlilor militare de subofițeri jandarmi se află în practică la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița. Atfel, în perioada 8 iunie-17 iulie a.c., șase elevi ai Școlilor Militare de Subofițeri ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 12:15
(3445 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Debite către buget de peste 56 milioane de lei la finele lunii mai 2015

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că, la nivelul județului, arieratele bugetare rămase de recuperat la data de 31 mai 2015 erau în sumă de peste 56 milioane de lei. Din totalul ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 11:05
(5729 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenție în forță a pompierilor în curtea Trans Oil Țăndărei

Intervenție în forță a pompierilor în curtea Trans Oil Țăndărei

3 mașini dotate cu apă și spumă, o autoscară și un echipaj SMURD au intervenit în noaptea de joi spre vineri, 4/5 iunie 2015, în curtea fostei fabrici de ulei Ultex din Țăndărei, actuală Trans Oil. Militarii ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2015, 02:05
(11375 vizualizări - 0 comentarii)


Cosîmbești: Bătrînă de 89 de ani, lovită de un autoturism

Marți, 2 iunie 2015, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Cosîmbești s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un tînăr, de 28 de ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2015, 18:10
(6074 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Permis de conducere fals

Polițiștii au oprit marți, 2 iunie 2015, pentru control, pe raza municipiului Fetești, un autoturism condus de un localnic, de 25 de ani. Tînărului i-au fost solicitate actele de identitate și documentele ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2015, 15:20
(6428 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Percheziții la hoții de curent

În dimineața zilei de miercuri, 3 iunie 2015, polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Ialomița efectuează 15 percheziții la persoane bănuite de furt de energie electrică și de instalații de transport ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2015, 11:25
(10106 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Dridu și Amara

Un incendiu a izbucnit în dimineața zilei de duminică, 31 mai a.c, la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Dridu. Cel mai probabil, flăcările au fost generate de supraîncălzirea unei sobe ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2015, 18:40
(4463 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu Amara incendiu


Predare de comandă la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița

Vineri, 29 mai 2015, la sediul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița a avut loc ceremonialul militar ocazionat de predarea-primirea comenzii și a Drapelului de Luptă al Unității. În prezența generalului ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2015, 19:10
(7176 vizualizări - 0 comentarii)


Proiecte Cargill România în Ialomița

Proiecte Cargill România în Ialomița

Cargill România a implementat două proiecte de responsabilitate socială în Ograda și Colelia, ca parte a angajamentului de a sprijini educația în zonele unde compania își desfășoară activitatea. Acțiunile ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2015, 18:25
(6186 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Măsuri de ordine și siguranță publică în minivacanța de Rusalii

Jandarmii ialomițeni vor asigura, în perioada 30 mai-1 iunie 2015, măsurile de ordine și siguranță publică necesare bunei desfășurări a activităților prilejuite de zilele comunelor Sudiți, Smirna, Grivița ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2015, 17:10
(4028 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița Rusalii


Coșereni: Beat la volan, s-a răsturnat cu mașina

Miercuri, 27 mai a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că, în afara localității Coșereni, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Cu ocazia verificărilor efectuate, s ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2015, 17:15
(8113 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: La volan, fără permis

Polițiștii au oprit, pe raza comunei Bărbulești, un autoturism condus de un bărbat, în vîrstă de 66 de ani, din Urziceni. Din verificările efectuate în bazele de date, polițiștii au stabilit că bărbatul ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2015, 16:05
(2956 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: O persoană a fost rănită în urma unui accident rutier

Un bărbat, în vîrstă de 38 de ani, a fost rănit în dimineața zilei de joi, 28 mai 2015, după ce autotrenul pe care îl conducea a părăsit partea carosabilă și a ieșit în decor. Evenimentul s-a produs pe ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2015, 15:40
(3726 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DJ212 accident


Poliția Rutieră Ialomița: 3 permise reținute, amenzi de 15000 de lei

Mircuri, 27 mai a.c., polițiștii Rutieri și de Ordine Publică au acționat pe arterele rutiere județene, în scopul prevenirii și combaterii infracțiunilor pe linie de circulație rutieră. Astfel, au fost ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2015, 13:15
(7314 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Primirea cererilor de plată pentru subvenții

Începînd cu data de 26 mai 2015, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita va prelua toate cererile de plată ale fermierilor, inclusiv pe suport de hîrtie. Cererile astfel ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2015, 20:15
(3969 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Neatenția era să-l coste viața

Un bărbat de 36 de ani, din Alexeni, care a traversat strada prin loc nepermis a fost victima unui accident rutier. Acesta a fost lovit de mașina unui șofer de 22 de ani. Bărbatul rănit a ajuns la spital ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2015, 16:25
(5490 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni accident


10 ani de la înființarea Direcției Generale Anticorupție

Pe data de 30 mai, structurile din toată țara ale Direcției Generale Anticorupție serbează 10 ani de la înființarea instituției. La nivelul județului nostru, această entitate este reprezentată de Serviciul ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2015, 14:35
(7049 vizualizări - 0 comentarii)


Cargill, alături de copiii din Colelia

La începutul acestei săptămîni, Cargill a demarat o nouă acțiune în cadrul campaniilor de susținere ale comunităților unde compania își desfășoară activitatea. Luni, 26 mai 2015, reprezentanții societății ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2015, 13:05
(6628 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...