Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Țăndărei: Redeschiderea spitalului de campanie «electorală»

Țăndărei: Redeschiderea spitalului de campanie «electorală»

Începînd de luni, 26 noiembrie 2012, pacienții din zona de est a județului își pot trata afecțiunile la Spitalul Orășenesc Țăndărei. Unitatea medicală își va (re)deschide, în cele din urmă, porțile...

Un spital politizat…
Redeschiderea Spitalului Orășenesc Țăndărei a fost făcută publică de către reprezentații administrației locale și județene joi, 22 noiembrie a.c., în cadrul unei conferințe de presă. Prezent la întîlnire, președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă a negat faptul că spitalul din oraș este folosit drept manevră politică în plină campanie electorală... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2012, 17:57 (20427 vizualizări - 45 comentarii)

EVENIMENT

Noua grădiniță din Bărbulești, «demolată» înainte de a fi construită

Noua grădiniță din Bărbulești, «demolată» înainte de a fi construită

Administrația locală din Bărbulești ratează investiție după investiție. De data aceasta, vorbim despre construcția viitoarei grădinițe din localitate, blocată din cauza unui litigiu. Potrivit proiectului, imobilul ar trebui ridicat pe un teren aflat în imediata apropiere a intrării în localitate. Respectiva suprafață se află însă în proprietatea unui medic bucureștean, «care nu vrea nici în ruptul capului să ne dea pămîntul...», după cum susține Vasile Liță, primarul localității. Din cauza litigiului iscat între autorități și doctorul din București, administrația din Bărbulești va pierde cele 2 milioane de lei oferite de Banca Mondială pentru construcția noii grădinițe de la Bărbulești...
... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2012, 16:56 (8785 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Nu le priește iarba de acasă

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Dinamo II 2-2

Nu le priește iarba de acasă

Terenul stadionului «1 Mai» are un aspect deplorabil, fapt care a îngreunat jocul de pase al echipei noastre, atît la meciul cu Dunărea Galați, cît și la cel cu Dinamo II de sîmbătă, 17 noiembrie. De acest aspect s-au plîns unii dintre jucători, dar și membri ai staff-ului tehnic. Aceasta ar putea fi una dintre explicațiile faptului că echipa noastră a scos mai puține puncte acasă decît în deplasare...

Start timid
Peste 1000 de spectatori, asistență record pentru Liga a II-a, au venit să vadă echipa antrenată de Marin Dună la meciul cu Dinamo II. Probabil din cauza frigului aprig... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2012, 16:52 (5253 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele-ACS Focșani 6-0

Campioni de toamnă

Chiar dacă în Liga a III-a mai este de disputat o etapă, Viitorul Axintele și-a terminat socotelile cu turul. S-a întîmplat sîmbătă, 17 noiembrie a.c., cînd la Axintele au venit cei de la ACS Focșani. Ospitalitatea ialomițenilor a fost una îndoielnică, vrîncenii primind nu mai puțin de 6 goluri. Asta în ciuda faptului că din lotul lui Ion Nica lipseau trei jucători. Astfel, Rață, Fătu și Ogodobgo Moses au fost accidentați la meciul de sîmbătă. Balul a fost deschis de Ștefan, cu o dublă în doar două minute. Dănuț Chiriță a stabilit scorul pauzei, iar Bogorodiță l-a majorat în startul reprizei secunde. Chiriță a bifat și el dubla, iar Novac a stabilit scorul final din penalti. 6-0 pentru Viitorul... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2012, 16:50 (6694 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația din Urziceni, somată să plătească «pretenții» de 1 milion de euro!

Administrația din Urziceni, somată să plătească «pretenții» de 1 milion de euro!

Administrația locală din Urziceni are de plătit despăgubiri bănești mai mari decît impozitele colectate la buget într-un an. Un cetățean al municipiului cere în instanță Primăriei suma de 1 milion de euro, pe motiv că «i-a fost preluat abuziv de autorități un teren de 5436 metri pătrați pe care l-a moștenit». Vasile T. Ion, din Urziceni, își caută dreptatea în instanță de mai bine de 7 ani... Încrîncenat de problema sa, a stat în greva foamei 21 de zile! În urmă cu 4 ani, a primit de la Primărie 100000 de lei pentru o altă suprafață de 600 metri pătrați, aflată sub actualul parc al orașului. «A cerut chiar și mai mult de 1 milion de euro...» s-a revoltat Constantin Sava, primarul Urziceniului... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2012, 16:48 (9982 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Etapă cu surprize. Cocora, liderul turului!

Fotbal, Liga a IV-a

Etapă cu surprize. Cocora, liderul turului!

Ultima etapă a turului Ligii a IV-a s-a lăsat cu schimbare de lider. Asta fiindcă Abatorul Slobozia s-a lăsat greu în fața Victoriei Țăndărei și a scos un nesperat 2-2. De acest scor a profitat Voința Cocora, care a executat-o ca la tenis pe omonima din Reviga: 6-1. Ne mai rețin atenția Victoria Unirii Grivița în meciul cu Manasia, dar și usturătorul 7-1 administrat de Viticola Fetești celor de la CS Amara. Așadar, punct final al turului, cu Voința Cocora lider. Campionatul se reia la primăvară, cînd sperăm la cît mai multe meciuri spectaculoase și cît mai puține terenuri stricate de zăpadă. Din acest an, ne-au mai rămas cîteva etape în Ligile a V-a și a VI-a, dar și nelipsita Gală a Fotbalului... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2012, 16:42 (5019 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Spectacol pentru public

Handbal, Unirea Slobozia-Nova Force Giurgiu 40-17 (20-9)

Spectacol pentru public

S-a tras cortina peste sezonul competițional handbalistic și așa va rămîne pînă pe 3 februarie 2013, cînd începe returul. În ultimul act al turului, Unirea Slobozia a primit vizita echipei Nova Force Giurgiu, penultima clasată. Sub privirile unei săli pline și entuziaste, elevele lui Liviu Paraschiv au controlat jocul de la un capăt la altul. Am văzut combinații de efect, contraatacuri rapide și eficiente, goluri și chiar ratări spectaculoase. Fetele au jucat pentru public, iar acesta a gustat din plin spectacolul. În fapt, scorul, 40-17 (20-9), nu mai lasă loc prea multor comentarii. Pentru Unirea Slobozia au marcat: Popescu-10 goluri, Ștefan-6, Cosma-4, Kanda-4, Drăgan-3, Băeșu-3, Ciuplea-2... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2012, 16:40 (5894 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Rapid Fetești-Juventus București 2-1

Patru meciuri fără înfrîngere

Feteștiul merge din bine în mai bine. Băieții lui Marius Munteanu au traversat în etapa de vineri, 16 noiembrie a.c., al patrulea meci fără înfrîngere, mare lucru pentru o nou promovată. Feteștenii i-au primit pe propriul teren pe bucureștenii de la Juventus. A fost un meci greu, așa cum s-a întîmplat în tot timpul turului. Oaspeții au intrat la pauză în avantaj, după reușita lui Ene din minutul 28. Rapidul nu s-a dat bătut și a contracarat în repriza secundă, prin Pena și apoi prin Neculai, învingînd cu 2-1. Feteștiul ocupă în continuare locul 9, cu 14 puncte, și după deplasarea din ultima etapă de la Călărași pare să aibă o iarnă liniștită...

Rapid Fetești 2-1 Juventus București... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2012, 16:34 (6055 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fasole cu ciolan de Ziua Națională

Primarul Alexandru Stoica recidivează

Fasole cu ciolan de Ziua Națională

Primăria Slobozia va oferi alegătorilor, cu prilejul Zilei Naționale a României, fasole cu ciolan. Inițiativa aparține primarului Alexandru Stoica și este a doua de acest gen de la alegerile locale. Între timp, platoul din imediata vecinătate a Centrului Cultural «Ionel Perlea» s-a transformat în bîlci pentru a patra oară în această toamnă...

Recidive edilitare
În săptămîna care a urmat alegerilor locale de anul acesta, primarul Alexandru Stoica a oferit electoratului care l-a votat mici și bere gratis la terasa atașată Ștrandului Municipal din Slobozia. Petrecerea a fost una... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2012, 16:32 (7769 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Reviga: Moaștele autonome ale Sfântului Nectarie

Reviga: Moaștele autonome ale Sfîntului Nectarie

«Episcopia nu are un monopol garantat de cineva. Dînșii nu și-l pot asigura la OSIM pe Hristos! Nu-și pot asigura Crucea! N-o pot asigura pe Maica Domnului! Nu pot face lucrurile acestea... Monopolul acesta nu îl pot deține. Credeți-mă! Și verificați în legislație! Că dînșii inoculează oamenilor această idee pentru că este un vădit interes financiar, e altceva...» declară preotul Casian Pandelică după un an de conflict deschis cu Episcopia Sloboziei și Călărașilor. Și, pentru a dovedi că nu sînt doar vorbe goale, vinerea trecută, în biserica ridicată după repudierea sa de către BOR, acesta a organizat un hram în cinstea sosirii moaștelor Sfîntului Nectarie, vindecătorul de cancer. Și a promis... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2012, 09:21 (50489 vizualizări - 35 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șefi noi la unele deconcentrate ialomițene

A venit vremea schimbărilor de directori ai instituțiilor publice și deconcentrate din Ialomița. Vînătoarea de funcții de conducere a început să se intensifice, ultimele instituții unde s-au produs schimbări de șefi fiind ANIF Filiala de Îmbunătățiri Funciare Ialomița, Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița, Direcția Silvică Ialomița și Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița...

Cine a plecat, cine a venit, cine urmează...
Cea mai importantă schimbare la conducerea unei deconcentrate a fost numirea în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița a Otiliei Dumitru... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2012, 09:17 (10179 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Victimele erau tranșate și aruncate în Canalul Dunăre-Marea Neagră!»

Detalii cutremurătoare în «Dosarul Băhăian» la Tribunalul Ialomița

«Victimele erau tranșate și aruncate în Canalul Dunăre-Marea Neagră!»

Cu o săptămînă în urmă, vineri, 2 noiembrie 2012, magistrații Tribunalului Ialomița i-au prelungit lui Sergiu Băhăian arestarea preventivă. Este pentru a zecea oară cînd se întîmplă... Finalul ședinței a fost însă sumbru pentru acuzat... Unul dintre «locotenenții» care au participat la crimele lui Băhăian a făcut mărturisiri cutremurătoare. Este vorba despre Ion Bojin, martor al crimelor executate la comandă. Aflat în Penitenciarul Slobozia, Bojin a mărturisit cum și-a găsit sfîrșitul fiecare dintre «colaboratorii» lui Sergiu Băhăian. De asemenea, el a făcut declarații incendiare și despre dispariția fulgerătoare a colegilor săi «locotenenți», respectiv Valentin Șlepac și Adrian Grigoraș. Cercetarea... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2012, 09:36 (13844 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Călăii «rechinilor»

Fotbal, Liga a II-a, Farul Constanța-Unirea Slobozia 0-1

Călăii «rechinilor»

Unirea uimește tot mai des și tot mai mult lumea fotbalistică din Liga a II-a. Cu o singură înfrîngere din 6 deplasări, formația antrenată de Marin Dună devine una de luat în seamă pentru orice adversar! Jocul cîștigă în consistență, iar șarjele ofensive sînt tot mai tăioase. Totodată, s-a cristalizat un prim 11 unde mai apare un singur semn de întrebare: al doilea fotbalist sub 21 de ani. La Constanța, Gheorghiu și Luca au evoluat cîte o repriză...

Sub ochii slobozenilor
Circa 30 de spectatori i-au însoțit pe galben-albaștri în deplasarea de la Constanța petrecută sîmbătă, 1... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2012, 09:28 (6830 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal la blocurile MFA din Slobozia

Sediu de firmă construit ilegal?

Scandal la blocurile MFA din Slobozia

De mai bine de o săptămînă, locatarii blocurilor MFA din Slobozia sînt panicați de o inițiativă cel puțin ciudată a autorităților locale. Acestea au permis unei firme obscure, condusă de un anume Radu Niculai, demararea procedurilor pentru construcția unui spațiu comercial și a unui sediu de firmă pe terenul dintre cele două imobile. Locatarii spun că blocurile în care locuiesc au «bulină roșie» și nu suportă ridicarea unei construcții noi. Autoritățile ridică din umeri, susțin că nu-l cunosc pe Radu Niculai și trimit locatarii la Agenția Regională pentru Protecția Mediului Pitești...  Proiectul se află în dezbatere publică pînă pe 14 noiembrie 2012.

Sediu de firmă fără acordul locatarilor... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2012, 09:27 (8415 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Eolica Baia-Viitorul Axintele 0-4

Zbor alb-verde către Liga a II-a

Vrînd-nevrînd, Viitorul Axintele se îndreaptă către promovare. Și-au dat seama și adversarii care, se pare, tot încearcă să le pună bețe în roate... Așa s-a întîmplat și în meciul de vineri, 9 noiembrie, cînd la meciul din deplasare cu Eolica Baia, doi dintre cei 3 arbitri erau buzoieni. Cu toate acestea, axintenii au stăpînit jocul de la un capăt la altul. Elevii lui Ion Nica nu au putut fi opriți, iar din minutul 35 golgheterul echipei, Alin Robu, a deschis scorul. Pînă la pauză, Novac și Fătu au trecut pe rînd pe lîngă golul 2. Ultimul, Ionuț Fătu s-a revanșat cu vîrf și îndesat în repriza secundă cînd a izbutit o triplă. Pe lîngă faptul că a fost omul meciului cu Baia, Fătu este, potrivit... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2012, 09:22 (6718 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Urban Titu Rapid-Fetești 1-1

Primul punct în deplasare

Rapid Fetești devine echipă strîngătoare. După egalul de acasă cu Victoria Chirnogi, echipa lui Marius Munteanu a reușit aceeași ispravă la același scor și în deplasarea de la Titu. În meciul disputat vineri, 9 noiembrie, ialomițenii au dat o replică bună și chiar au reușit să deschidă scorul. O acțiune pe partea stîngă s-a încheiat cu șutul lui Nedelea, care a însemnat al doilea gol stagional al mijlocașului de bandă. Minunea n-a durat decît 18 minute, pentru că dîmbovițenii au revenit prin șutul de la 20 de metri al lui Ivașcu, care l-a învins pe Gîndac, portarul feteștean accidentîndu-se în urma acestei faze, dar rezistînd pe teren pînă la finele partidei. S-a terminat 1-1, într-un meci în... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2012, 09:16 (7632 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Zile medicale ialomițene» în stațiunea Amara

«Zile medicale ialomițene» în stațiunea Amara

Începînd de joi, 8 noiembrie și pînă sîmbătă, 10 noiembrie, stațiunea balneară Amara devine Centru Medical Regional. Aici se desfășoară prima conferință regională cu tematică de specialitate, denumită «Zile medicale ialomițene». La eveniment vor participa peste 300 de medici din Ialomița și județele învecinate. În cadrul manifestării vor avea loc dezbateri, dar și prezentări ale celor mai noi proceduri în domeniul chirurgical, precum și tehnici de vindecare a afecțiunilor cardiace, hematologice sau oncologice. «Este un eveniment foarte important pentru întreaga viață medicală!» ne-a declarat Vasile Olaru, președintele Colegiului Medicilor din Ialomița.

Invitați de renume... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2012, 08:59 (6101 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Slobozia: Cultură în monedă națională forte sau filmul la un leu

Slobozia: Cultură în monedă națională forte sau filmul la un leu

Vineri seară, Slobozia a fost gazda unui experiment cultural unic. Multi-premiatul film «După dealuri» al lui Cristian Mungiu a fost proiectat la Casa de Cultură Municipală la un preț modic de numai un leu. Dincolo de experimentul economico-cultural, filmul lui Mungiu a stîrnit ropote de aplauze. Mai ales cînd în sală, după prima proiecție, a fost invitat să vorbească starețul mînăstirii, actorul Valeriu Andriuță...

Proiecții de aur la Casa de Cultură Municipală
Știm! Am spus întotdeauna că Sloboziei îi lipsește organul cultural, că sîntem un oraș de cinefili de mall, că ne închipuim... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2012, 08:52 (40347 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

One team show

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Știința Bacău 34-16 (18-7)

One team show

Unirea Slobozia a condus ostilitățile în totalitate în partida disputată duminică, 11 noiembrie a.c. Handbalistele antrenate de Liviu Paraschiv au avut de furcă, vorba vine, cu Știința Bacău, odată adversara Unirii în lupta pentru promovare. Echilibrul a durat doar 5 minute. Atunci tabela arăta 3-3, în mare parte grație portăriței moldave Bianca Anghelescu... Apoi însă, fetele noastre și-au demonstrat superioritatea netă și au dominat jocul la toate capitolele. Chiar și atunci cînd barajul defensiv a fost spart, portărițele Andreea Nica și Claudia Nica au ferecat poarta. Paraschiv a folosit toate jucătoarele înscrise pe foaie și toate formulele au dat rezultate. Unirea Slobozia arată bine și cu... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2012, 08:50 (7242 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Manasia frînează Gheorghe Lazăr

Unirea Manasia a oferit surpriza ultimei etape, după ce a trecut de Recolta Gheorghe Lazăr la limită, 1-0. Astfel, lăzărenii pierd teren considerabil în lupta pentru promovare unde, la un moment dat, păreau principalii favoriți. Acest teren este cîștigat de Țăndărei, care a zdrobit Grivița cu 7-1, dar și de Cocora, care-și consolidează poziția secundă după victoria categorică în fața Recoltei Gheorghe Doja. La subsolul clasamentului se ascute lupta după ce Reviga a bătut la Căzănești, 2-1. Etapa viitoare programează meciuri ușoare pentru primele două clasate, chiar dacă ambele evoluează în deplasare. Țăndăreiul joacă la Abatorul, în vreme ce Cocora se deplasează la Reviga.

LIGA a 4-a, Rezultate etapa a 12-a, sîmbătă, 10 noiembrie 2012, ora 14,00... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2012, 08:49 (7371 vizualizări - 1 comentariu)

Vineri 26 Iun 2026
265 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: 124 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 1 septembrie 2014, sînt disponibile 124 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2014, 11:20
(5799 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Femeie salvată de pompieri dintr-o fîntînă

O femeie în vîrstă de 63 de ani, din orașul Amara, s-a aruncat în această dimineață într-o fîntînă aflată pe cîmp, la aproximativ 1 km distanță de oraș. Strigătul după ajutor al acesteia a fost auzit de ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2014, 10:15
(5773 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Un tînăr de 23 de ani, din orașul Fierbinți Tîrg, a fost depistat de către polițiștii rutieri pe raza localității de domiciliu în timp ce conducea un scuter, deși anterior consumase băuturi alcoolice. ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2014, 09:40
(4031 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Blocada», în derulare

Polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenați, în perioada 29-31 august a.c., în executarea unei serii de acțiuni în sistem integrat și ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2014, 09:05
(6798 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița controlează exploatațiile de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita informează că, în această perioadă, se desfășoară controlul/supracontrolul la fața locului, în exploatațiile de bovine, ovine ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 15:25
(6986 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A furat capra vecinului

Polițiștii feteșteni cercetează un tînăr, în vîrstă de 29 de ani, din Fetești, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de «furt calificat». Cel în cauză este bănuit că a sustras din curtea unui consătean caprine ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 14:20
(5517 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Căzănești

Polițiștii Serviciului Investigarea Fraudelor, Serviciului Rutier și Poliției Orașului Căzănești au acționat pe raza localității, pe linia prevenirii și combaterii faptelor antisociale. Polițiștii au acționat ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 12:25
(6348 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconierii, în vizorul Poliției

Efective din cadrul Poliției Municipiului Fetești au desfășurat în cursul zilei de marți, 26 august a.c., o acțiune pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol, a transportului și comercializării ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 11:10
(7137 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Județul la control

Marți, 26 august 2014, polițiștii Rutieri și de Ordine Publică au acționat pe arterele rutiere județene, în scopul prevenirii și combaterii infracțiunilor pe linie de circulație rutieră. Astfel, au fost ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 10:05
(5779 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Pieton acroșat pe trecere de autoturismul unui șofer de 81 de ani

Aflat la volanul unui autoturism, un bătrîn de 81 de ani, din București, a provocat un accident de circulație pe raza comunei Coșereni. Șoferul octogenar a lovit cu mașina un pieton. Respectivul pieton ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 15:25
(8080 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Șofer prins băut la volan

Un șofer de 34 de ani, din Căzănești, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost prins conducînd sub influența băuturilor alcoolice. Valoarea alcoolemiei respectivului conducător auto era destul de mare ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 12:40
(6843 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Rezultatele acțiunii «Blocada»

Acțiunea polițiștilor ialomițeni denumită «Blocada», demarată în perioada 22-24 august a.c., a avut rezultate surprinzătoare. În toată această perioadă de timp, oamenii legii au aplicat peste 400 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 11:20
(7306 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Prins la furat de cereale

În prag de recoltare, culturile sînt amenințate de hoți. Un tînăr din Bordușani a fost prins de polițiști în timp ce transporta cu o căruță peste 400 kilograme de porumb furat, firește, de pe terenurile ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 10:25
(5699 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Începe «Festivalul Clătitelor»

Stațiunea Amara este din nou în sărbătoare. Primăria orașului și Consiliul Local organizează o nouă ediție a «Festivalului Clătitelor». La ediția din acest an participanții sînt îndemnați la mișcare și ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 16:35
(9485 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: Înșelat prin metoda «Accidentul»

Escrocii care înșeală oamenii prin metoda «Accidentul» au reușit să scoată din buzunarul unui bătrîn din comuna ialomițeană Mărculești 8000 lei. Polițiștii au deschis o anchetă în acest caz. O voce necunoscută ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 14:10
(7292 vizualizări - 5 comentarii)


Fetești: Arestată după 5 ani

O femeie, de 38 de ani, din Fetești a ajuns în sfîrșit în spatele gratiilor după ce s-a sustras pedepsei cu închisoarea la care a fost condamnată de judecători. Inculpata s-a ascuns de organele judiciare ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 12:55
(7163 vizualizări - 0 comentarii)


Mesaj important de la APIA pentru rentierii ialomițeni

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița reamintește că, pentru a intra în posesia rentei viagere cuvenite pentru anul 2013, rentierii trebuie să se prezinte pînă la ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 11:45
(7815 vizualizări - 1 comentariu)


Sudiți: Agricultor pe un teren «minat»

Un localnic din comuna Sudiți a făcut o descoperire mai puțin obișnuită. În timp ce executa lucrări agricole, omul a descoperit două proiectile de artilerie, ce datează din timpul celor două mari conflagrații ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 10:20
(6667 vizualizări - 0 comentarii)


«Jandarmeria pe înțelesul tuturor», la Tabăra «Pavilioane» Amara

În această săptămînă, jandarmii ialomițeni s-au aflat în misiune în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara. Oamenii legii le-au explicat copiilor cazați aici rolul și importanța misiunilor Jandarmeriei ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 09:50
(6729 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenții ale pompierilor ialomițeni

Fumul dens ce se observa vineri, 15 august a.c., în jurul orei 20,30, din interiorul unei librării din orașul Țăndărei, i-a determinat pe cetățenii din zonă să alerteze pompierii, cu precădere că spațiul ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 16:05
(5637 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Ziua informării dedicate șomerilor cu privire la serviciile EURES»

La sfîrșitul lunii iulie 2014, AJOFM Ialomița a organizat «Ziua informării dedicate șomerilor cu privire la serviciile EURES», eveniment al cărui scop a fost acela de a informa persoanele aflate în căutarea ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 14:30
(6763 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a tamponat un alt autoturism

Poliția Fetești a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza localității s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale. În timp ce un bărbat, de 43 de ani, din Fetești, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 13:00
(4792 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Slobozia: Bătrînă de 74 de ani, acroșată pe trecerea de pietoni

Un accident rutier s-a petrecut duminică, 17 august a.c., în jurul orei 16,45, pe raza municipiului Slobozia. În timp ce un tînăr, în vîrstă de 23 de ani, din județul Brăila, conducea un autoturism pe strada ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 12:40
(5487 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Andrășești: Accident din cauza neatenției

Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că vineri, 15 august 2014, în afara localității Andrășești, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. Astfel, în jurul orei 4,45, în timp ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 10:10
(6180 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Alege Viața!», acțiune pentru prevenirea accidentelor rutiere

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară, în perioada 18-24 august a.c., o acțiune preventivă pentru reducerea numărului de accidente rutiere produse pe fondul nerespectării vitezei, circumscrisă ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 08:50
(4683 vizualizări - 0 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: Tînăr de 19 ani, reținut după ce a furat un autoturism

Polițiștii au identificat și reținut un tînăr, de 19 ani, după ce a sustras un autoturism din fața unei locuințe din comuna Sfîntu Gheorghe. Poliția a fost sesizată miercuri, 13 august a.c., de către un ...[citește_toată_știrea]

14 August 2014, 16:20
(7058 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: 200 de polițiști în stradă de «Sfînta Maria»

Aproximativ 200 de polițiști vor fi la datorie, pe timpul manifestărilor prilejuite de Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului (Sfînta Maria), pentru asigurarea climatului de ordine și siguranță publică. ...[citește_toată_știrea]

14 August 2014, 15:15
(4487 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Cereri de plată privind bunăstarea porcinelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita reamintește că, pînă la data de 18 august 2014, inclusiv, se depun Cererile de plată pentru Măsura 215-pachet a)-plăți privind ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 17:40
(5693 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Biciclist băut, acroșat de un autoturism al cărui șofer a părăsit locul accidentului

Poliția a fost sesizată marți, 12 august a.c., cu privire la faptul că pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce un bărbat, de 45 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 15:35
(8789 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Bărcănești: Prins la volan cu un permis de conducere fals

Polițiștii Secției Rurale Coșereni au oprit pentru control în trafic, pe raza comunei Bărcănești, un autoturism condus de un localnic, de 25 de ani. Cu ocazia controlului documentelor, tînărul a prezentat ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 10:55
(7785 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...