Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

«Atelier 12» la Slobozia

După 20 de ani de așteptare, Slobozia reușește să construiască o alternativă educațională decentă. Întîi ca tentative timide, apoi tot mai sofisticate, cluburile de loisir pentru copii iau locul prăfuitelor module educaționale oferite de Palatul Copiilor. Ultima inițiativă de gen aparține Andreei Brînză, o viitoare mămică despre care ea însăși obișnuiește să spună: «Nimic nu e imposibil, atunci cînd îți dorești cu adevărat...».

Duminică la «Atelier 12»
Invitația oficială este pentru orele 11,30, dar ajungem mai tîrziu. Înăuntru e cald și miroase a prăjitură cu cacao. Atelierele... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2012, 02:21 (7747 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Țăndărei: Redeschiderea spitalului de campanie «electorală»

Țăndărei: Redeschiderea spitalului de campanie «electorală»

Începînd de luni, 26 noiembrie 2012, pacienții din zona de est a județului își pot trata afecțiunile la Spitalul Orășenesc Țăndărei. Unitatea medicală își va (re)deschide, în cele din urmă, porțile...

Un spital politizat…
Redeschiderea Spitalului Orășenesc Țăndărei a fost făcută publică de către reprezentații administrației locale și județene joi, 22 noiembrie a.c., în cadrul unei conferințe de presă. Prezent la întîlnire, președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă a negat faptul că spitalul din oraș este folosit drept manevră politică în plină campanie electorală... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2012, 17:57 (20428 vizualizări - 45 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Noua grădiniță din Bărbulești, «demolată» înainte de a fi construită

Noua grădiniță din Bărbulești, «demolată» înainte de a fi construită

Administrația locală din Bărbulești ratează investiție după investiție. De data aceasta, vorbim despre construcția viitoarei grădinițe din localitate, blocată din cauza unui litigiu. Potrivit proiectului, imobilul ar trebui ridicat pe un teren aflat în imediata apropiere a intrării în localitate. Respectiva suprafață se află însă în proprietatea unui medic bucureștean, «care nu vrea nici în ruptul capului să ne dea pămîntul...», după cum susține Vasile Liță, primarul localității. Din cauza litigiului iscat între autorități și doctorul din București, administrația din Bărbulești va pierde cele 2 milioane de lei oferite de Banca Mondială pentru construcția noii grădinițe de la Bărbulești...
... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2012, 16:56 (8786 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Nu le priește iarba de acasă

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Dinamo II 2-2

Nu le priește iarba de acasă

Terenul stadionului «1 Mai» are un aspect deplorabil, fapt care a îngreunat jocul de pase al echipei noastre, atît la meciul cu Dunărea Galați, cît și la cel cu Dinamo II de sîmbătă, 17 noiembrie. De acest aspect s-au plîns unii dintre jucători, dar și membri ai staff-ului tehnic. Aceasta ar putea fi una dintre explicațiile faptului că echipa noastră a scos mai puține puncte acasă decît în deplasare...

Start timid
Peste 1000 de spectatori, asistență record pentru Liga a II-a, au venit să vadă echipa antrenată de Marin Dună la meciul cu Dinamo II. Probabil din cauza frigului aprig... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2012, 16:52 (5257 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele-ACS Focșani 6-0

Campioni de toamnă

Chiar dacă în Liga a III-a mai este de disputat o etapă, Viitorul Axintele și-a terminat socotelile cu turul. S-a întîmplat sîmbătă, 17 noiembrie a.c., cînd la Axintele au venit cei de la ACS Focșani. Ospitalitatea ialomițenilor a fost una îndoielnică, vrîncenii primind nu mai puțin de 6 goluri. Asta în ciuda faptului că din lotul lui Ion Nica lipseau trei jucători. Astfel, Rață, Fătu și Ogodobgo Moses au fost accidentați la meciul de sîmbătă. Balul a fost deschis de Ștefan, cu o dublă în doar două minute. Dănuț Chiriță a stabilit scorul pauzei, iar Bogorodiță l-a majorat în startul reprizei secunde. Chiriță a bifat și el dubla, iar Novac a stabilit scorul final din penalti. 6-0 pentru Viitorul... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2012, 16:50 (6694 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația din Urziceni, somată să plătească «pretenții» de 1 milion de euro!

Administrația din Urziceni, somată să plătească «pretenții» de 1 milion de euro!

Administrația locală din Urziceni are de plătit despăgubiri bănești mai mari decît impozitele colectate la buget într-un an. Un cetățean al municipiului cere în instanță Primăriei suma de 1 milion de euro, pe motiv că «i-a fost preluat abuziv de autorități un teren de 5436 metri pătrați pe care l-a moștenit». Vasile T. Ion, din Urziceni, își caută dreptatea în instanță de mai bine de 7 ani... Încrîncenat de problema sa, a stat în greva foamei 21 de zile! În urmă cu 4 ani, a primit de la Primărie 100000 de lei pentru o altă suprafață de 600 metri pătrați, aflată sub actualul parc al orașului. «A cerut chiar și mai mult de 1 milion de euro...» s-a revoltat Constantin Sava, primarul Urziceniului... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2012, 16:48 (9983 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Etapă cu surprize. Cocora, liderul turului!

Fotbal, Liga a IV-a

Etapă cu surprize. Cocora, liderul turului!

Ultima etapă a turului Ligii a IV-a s-a lăsat cu schimbare de lider. Asta fiindcă Abatorul Slobozia s-a lăsat greu în fața Victoriei Țăndărei și a scos un nesperat 2-2. De acest scor a profitat Voința Cocora, care a executat-o ca la tenis pe omonima din Reviga: 6-1. Ne mai rețin atenția Victoria Unirii Grivița în meciul cu Manasia, dar și usturătorul 7-1 administrat de Viticola Fetești celor de la CS Amara. Așadar, punct final al turului, cu Voința Cocora lider. Campionatul se reia la primăvară, cînd sperăm la cît mai multe meciuri spectaculoase și cît mai puține terenuri stricate de zăpadă. Din acest an, ne-au mai rămas cîteva etape în Ligile a V-a și a VI-a, dar și nelipsita Gală a Fotbalului... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2012, 16:42 (5020 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Spectacol pentru public

Handbal, Unirea Slobozia-Nova Force Giurgiu 40-17 (20-9)

Spectacol pentru public

S-a tras cortina peste sezonul competițional handbalistic și așa va rămîne pînă pe 3 februarie 2013, cînd începe returul. În ultimul act al turului, Unirea Slobozia a primit vizita echipei Nova Force Giurgiu, penultima clasată. Sub privirile unei săli pline și entuziaste, elevele lui Liviu Paraschiv au controlat jocul de la un capăt la altul. Am văzut combinații de efect, contraatacuri rapide și eficiente, goluri și chiar ratări spectaculoase. Fetele au jucat pentru public, iar acesta a gustat din plin spectacolul. În fapt, scorul, 40-17 (20-9), nu mai lasă loc prea multor comentarii. Pentru Unirea Slobozia au marcat: Popescu-10 goluri, Ștefan-6, Cosma-4, Kanda-4, Drăgan-3, Băeșu-3, Ciuplea-2... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2012, 16:40 (5894 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Rapid Fetești-Juventus București 2-1

Patru meciuri fără înfrîngere

Feteștiul merge din bine în mai bine. Băieții lui Marius Munteanu au traversat în etapa de vineri, 16 noiembrie a.c., al patrulea meci fără înfrîngere, mare lucru pentru o nou promovată. Feteștenii i-au primit pe propriul teren pe bucureștenii de la Juventus. A fost un meci greu, așa cum s-a întîmplat în tot timpul turului. Oaspeții au intrat la pauză în avantaj, după reușita lui Ene din minutul 28. Rapidul nu s-a dat bătut și a contracarat în repriza secundă, prin Pena și apoi prin Neculai, învingînd cu 2-1. Feteștiul ocupă în continuare locul 9, cu 14 puncte, și după deplasarea din ultima etapă de la Călărași pare să aibă o iarnă liniștită...

Rapid Fetești 2-1 Juventus București... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2012, 16:34 (6055 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fasole cu ciolan de Ziua Națională

Primarul Alexandru Stoica recidivează

Fasole cu ciolan de Ziua Națională

Primăria Slobozia va oferi alegătorilor, cu prilejul Zilei Naționale a României, fasole cu ciolan. Inițiativa aparține primarului Alexandru Stoica și este a doua de acest gen de la alegerile locale. Între timp, platoul din imediata vecinătate a Centrului Cultural «Ionel Perlea» s-a transformat în bîlci pentru a patra oară în această toamnă...

Recidive edilitare
În săptămîna care a urmat alegerilor locale de anul acesta, primarul Alexandru Stoica a oferit electoratului care l-a votat mici și bere gratis la terasa atașată Ștrandului Municipal din Slobozia. Petrecerea a fost una... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2012, 16:32 (7770 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Reviga: Moaștele autonome ale Sfântului Nectarie

Reviga: Moaștele autonome ale Sfîntului Nectarie

«Episcopia nu are un monopol garantat de cineva. Dînșii nu și-l pot asigura la OSIM pe Hristos! Nu-și pot asigura Crucea! N-o pot asigura pe Maica Domnului! Nu pot face lucrurile acestea... Monopolul acesta nu îl pot deține. Credeți-mă! Și verificați în legislație! Că dînșii inoculează oamenilor această idee pentru că este un vădit interes financiar, e altceva...» declară preotul Casian Pandelică după un an de conflict deschis cu Episcopia Sloboziei și Călărașilor. Și, pentru a dovedi că nu sînt doar vorbe goale, vinerea trecută, în biserica ridicată după repudierea sa de către BOR, acesta a organizat un hram în cinstea sosirii moaștelor Sfîntului Nectarie, vindecătorul de cancer. Și a promis... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2012, 09:21 (50496 vizualizări - 35 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șefi noi la unele deconcentrate ialomițene

A venit vremea schimbărilor de directori ai instituțiilor publice și deconcentrate din Ialomița. Vînătoarea de funcții de conducere a început să se intensifice, ultimele instituții unde s-au produs schimbări de șefi fiind ANIF Filiala de Îmbunătățiri Funciare Ialomița, Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița, Direcția Silvică Ialomița și Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița...

Cine a plecat, cine a venit, cine urmează...
Cea mai importantă schimbare la conducerea unei deconcentrate a fost numirea în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița a Otiliei Dumitru... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2012, 09:17 (10180 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Victimele erau tranșate și aruncate în Canalul Dunăre-Marea Neagră!»

Detalii cutremurătoare în «Dosarul Băhăian» la Tribunalul Ialomița

«Victimele erau tranșate și aruncate în Canalul Dunăre-Marea Neagră!»

Cu o săptămînă în urmă, vineri, 2 noiembrie 2012, magistrații Tribunalului Ialomița i-au prelungit lui Sergiu Băhăian arestarea preventivă. Este pentru a zecea oară cînd se întîmplă... Finalul ședinței a fost însă sumbru pentru acuzat... Unul dintre «locotenenții» care au participat la crimele lui Băhăian a făcut mărturisiri cutremurătoare. Este vorba despre Ion Bojin, martor al crimelor executate la comandă. Aflat în Penitenciarul Slobozia, Bojin a mărturisit cum și-a găsit sfîrșitul fiecare dintre «colaboratorii» lui Sergiu Băhăian. De asemenea, el a făcut declarații incendiare și despre dispariția fulgerătoare a colegilor săi «locotenenți», respectiv Valentin Șlepac și Adrian Grigoraș. Cercetarea... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2012, 09:36 (13853 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Călăii «rechinilor»

Fotbal, Liga a II-a, Farul Constanța-Unirea Slobozia 0-1

Călăii «rechinilor»

Unirea uimește tot mai des și tot mai mult lumea fotbalistică din Liga a II-a. Cu o singură înfrîngere din 6 deplasări, formația antrenată de Marin Dună devine una de luat în seamă pentru orice adversar! Jocul cîștigă în consistență, iar șarjele ofensive sînt tot mai tăioase. Totodată, s-a cristalizat un prim 11 unde mai apare un singur semn de întrebare: al doilea fotbalist sub 21 de ani. La Constanța, Gheorghiu și Luca au evoluat cîte o repriză...

Sub ochii slobozenilor
Circa 30 de spectatori i-au însoțit pe galben-albaștri în deplasarea de la Constanța petrecută sîmbătă, 1... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2012, 09:28 (6831 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal la blocurile MFA din Slobozia

Sediu de firmă construit ilegal?

Scandal la blocurile MFA din Slobozia

De mai bine de o săptămînă, locatarii blocurilor MFA din Slobozia sînt panicați de o inițiativă cel puțin ciudată a autorităților locale. Acestea au permis unei firme obscure, condusă de un anume Radu Niculai, demararea procedurilor pentru construcția unui spațiu comercial și a unui sediu de firmă pe terenul dintre cele două imobile. Locatarii spun că blocurile în care locuiesc au «bulină roșie» și nu suportă ridicarea unei construcții noi. Autoritățile ridică din umeri, susțin că nu-l cunosc pe Radu Niculai și trimit locatarii la Agenția Regională pentru Protecția Mediului Pitești...  Proiectul se află în dezbatere publică pînă pe 14 noiembrie 2012.

Sediu de firmă fără acordul locatarilor... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2012, 09:27 (8415 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Eolica Baia-Viitorul Axintele 0-4

Zbor alb-verde către Liga a II-a

Vrînd-nevrînd, Viitorul Axintele se îndreaptă către promovare. Și-au dat seama și adversarii care, se pare, tot încearcă să le pună bețe în roate... Așa s-a întîmplat și în meciul de vineri, 9 noiembrie, cînd la meciul din deplasare cu Eolica Baia, doi dintre cei 3 arbitri erau buzoieni. Cu toate acestea, axintenii au stăpînit jocul de la un capăt la altul. Elevii lui Ion Nica nu au putut fi opriți, iar din minutul 35 golgheterul echipei, Alin Robu, a deschis scorul. Pînă la pauză, Novac și Fătu au trecut pe rînd pe lîngă golul 2. Ultimul, Ionuț Fătu s-a revanșat cu vîrf și îndesat în repriza secundă cînd a izbutit o triplă. Pe lîngă faptul că a fost omul meciului cu Baia, Fătu este, potrivit... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2012, 09:22 (6719 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Urban Titu Rapid-Fetești 1-1

Primul punct în deplasare

Rapid Fetești devine echipă strîngătoare. După egalul de acasă cu Victoria Chirnogi, echipa lui Marius Munteanu a reușit aceeași ispravă la același scor și în deplasarea de la Titu. În meciul disputat vineri, 9 noiembrie, ialomițenii au dat o replică bună și chiar au reușit să deschidă scorul. O acțiune pe partea stîngă s-a încheiat cu șutul lui Nedelea, care a însemnat al doilea gol stagional al mijlocașului de bandă. Minunea n-a durat decît 18 minute, pentru că dîmbovițenii au revenit prin șutul de la 20 de metri al lui Ivașcu, care l-a învins pe Gîndac, portarul feteștean accidentîndu-se în urma acestei faze, dar rezistînd pe teren pînă la finele partidei. S-a terminat 1-1, într-un meci în... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2012, 09:16 (7632 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Zile medicale ialomițene» în stațiunea Amara

«Zile medicale ialomițene» în stațiunea Amara

Începînd de joi, 8 noiembrie și pînă sîmbătă, 10 noiembrie, stațiunea balneară Amara devine Centru Medical Regional. Aici se desfășoară prima conferință regională cu tematică de specialitate, denumită «Zile medicale ialomițene». La eveniment vor participa peste 300 de medici din Ialomița și județele învecinate. În cadrul manifestării vor avea loc dezbateri, dar și prezentări ale celor mai noi proceduri în domeniul chirurgical, precum și tehnici de vindecare a afecțiunilor cardiace, hematologice sau oncologice. «Este un eveniment foarte important pentru întreaga viață medicală!» ne-a declarat Vasile Olaru, președintele Colegiului Medicilor din Ialomița.

Invitați de renume... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2012, 08:59 (6101 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Slobozia: Cultură în monedă națională forte sau filmul la un leu

Slobozia: Cultură în monedă națională forte sau filmul la un leu

Vineri seară, Slobozia a fost gazda unui experiment cultural unic. Multi-premiatul film «După dealuri» al lui Cristian Mungiu a fost proiectat la Casa de Cultură Municipală la un preț modic de numai un leu. Dincolo de experimentul economico-cultural, filmul lui Mungiu a stîrnit ropote de aplauze. Mai ales cînd în sală, după prima proiecție, a fost invitat să vorbească starețul mînăstirii, actorul Valeriu Andriuță...

Proiecții de aur la Casa de Cultură Municipală
Știm! Am spus întotdeauna că Sloboziei îi lipsește organul cultural, că sîntem un oraș de cinefili de mall, că ne închipuim... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2012, 08:52 (40348 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

One team show

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Știința Bacău 34-16 (18-7)

One team show

Unirea Slobozia a condus ostilitățile în totalitate în partida disputată duminică, 11 noiembrie a.c. Handbalistele antrenate de Liviu Paraschiv au avut de furcă, vorba vine, cu Știința Bacău, odată adversara Unirii în lupta pentru promovare. Echilibrul a durat doar 5 minute. Atunci tabela arăta 3-3, în mare parte grație portăriței moldave Bianca Anghelescu... Apoi însă, fetele noastre și-au demonstrat superioritatea netă și au dominat jocul la toate capitolele. Chiar și atunci cînd barajul defensiv a fost spart, portărițele Andreea Nica și Claudia Nica au ferecat poarta. Paraschiv a folosit toate jucătoarele înscrise pe foaie și toate formulele au dat rezultate. Unirea Slobozia arată bine și cu... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2012, 08:50 (7300 vizualizări - 2 comentarii)

28 Iun 2026
259 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Deputata USR Diana Buzoianu: «Guvernul PSD-PNL favorizează în continuare mafia pădurilor și refuză să calculeze impactul bugetar pentru DNA-ul pădurilor!»

«PSD și PNL acționează pe modelul premierului Ciolacu: multe vorbe, zero fapte. Ei spun că vor să salveze pădurile, dar în realitate ministerele din Guvern refuză să calculeze impactul bugetar pentru „ ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2023, 20:40
(5855 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 11 septembrie 2023, termen de depunere a unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește persoanelor impozabile, înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015, care nu au depășit plafonul de scutire și care ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2023, 15:40
(10688 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în Cartierul Buliga/Fetești!

Echipele RAJA Constanța intervin marți, 5 septembrie 2023, pentru înlocuirea unei părți componente la nivelul sistemului de alimentare cu apă din Cartierul Buliga al municipiului Fetești ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2023, 19:10
(5138 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: Mormânt de sorginte scitică vechi de 2500 de ani, pe situl «Săveni-La Movile»

Muzeul Județean Ialomița: Mormânt de sorginte scitică vechi de 2500 de ani, pe situl «Săveni-La Movile»

În cadrul programului anual de cercetări arheologice pluridisciplinare pe șantierele din județul Ialomița, în vara acestui an au fost reluate lucrările pe situl «Săveni-La Movile». Lucrările specifice de ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2023, 14:25
(8666 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Gârbovi, proiectil descoperit la Sudiți

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au intervenit sâmbătă, 2 septembrie a.c., în jurul orelor 23,30, pentru lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2023, 14:10
(7019 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Ograda

Accidente la Ograda

Stația de Pompieri Țăndărei a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în localitatea Ograda, în eveniment fiind implicate două autoturisme ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2023, 14:05
(4821 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ograda accident


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în Cartierul Buliga din Fetești!

Luni, 4 septembrie 2023, se vor executa lucrări periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile din Cartierul Buliga al municipiului Fetești. Prin urmare, în intervalul orar ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2023, 19:35
(4502 vizualizări - 0 comentarii)


«Guvernul PSD-PNL face economii din pensiile orfanilor. USR solicită oprirea tăierii burselor pentru copiii orfani care au pierdut doar un părinte!»

În timp ce pensiile speciale și sinecurile sunt neatinse, Guvernul Ciolacu anunță că taie bursa socială pentru copiii orfani care au pierdut doar un părinte. Adică, în loc să oprească jaful din bani publici ...[citește_toată_știrea]

31 August 2023, 19:10
(5352 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: «Noaptea muzeelor la sate»

Muzeul Județean Ialomița se alătură demersului inițiat de Rețeaua Națională a Muzeelor din România de organizare la sfârșitul acestei săptămâni a evenimentului «Noaptea muzeelor la sate». Astfel, sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

31 August 2023, 18:10
(7113 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Instituțiile statului, în alertă la început de an școlar

Instituția Prefectului Ialomița: Instituțiile statului, în alertă la început de an școlar

Miercuri, 30 august 2023, Instituția Prefectului Ialomița a convocat o ședință a Colegiului Prefectural la care au participat reprezentanți ai instituțiilor aflate în coordonarea Instituției Prefectului ...[citește_toată_știrea]

30 August 2023, 16:20
(10941 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,76%, rata șomajului la sfârșitul lunii iulie 2023

La sfârșitul lunii iulie 2023, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3713 șomeri (din care 1859 femei), rata șomajului fiind de 4,76%, cu 1,1% peste ...[citește_toată_știrea]

30 August 2023, 15:20
(8420 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Trimiși în judecată pentru «lovire și alte violențe» și «lipsire de libertate»

Patru persoane au fost trimise în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, în stare de arest preventiv, pentru comiterea infracțiunilor de «lovire și alte violențe» și «lipsire ...[citește_toată_știrea]

29 August 2023, 21:00
(5246 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: S-a întrunit Comisia de Dialog Social

Instituția Prefectului Ialomița: S-a întrunit Comisia de Dialog Social

Marți, 29 august 2023, s-a desfășurat ședința de lucru a Comisiei de Dialog Social Ialomița. Prezidată de prefectul județului Ialomița, ședința s-a concentrat pe cele două puncte din ordinea de zi, respectiv ...[citește_toată_știrea]

29 August 2023, 15:10
(6309 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Sprijin financiar în valoare de peste 16,937 milioane de lei pentru crescătorii de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată aferente serviciilor prestate în luna iunie și trimestrul ...[citește_toată_știrea]

29 August 2023, 13:50
(5966 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Traian

Incendiu la o casă din Traian

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit, vineri, 25 august a.c., în jurul orelor 21,15, pentru lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din ...[citește_toată_știrea]

28 August 2023, 17:30
(3860 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Traian incendiu


Accidente la Bițina Pământeni, Alexeni și Ion Roată

Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă la un accident rutier produs în satul Bițina Pământeni/Movilița, în care a fost implicat un autoturism ce a părăsit ...[citește_toată_știrea]

28 August 2023, 17:20
(3211 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia, 31 august-3 septembrie 2023: «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești»

Slobozia, 31 august-3 septembrie 2023: «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești»

La Slobozia, în perioada 31 august-3 septembrie 2023, la «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești» aveți ocazia în fiecare zi să vă bucurați ...[citește_toată_știrea]

28 August 2023, 16:40
(8705 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Fetești!

La nivelul sistemului de distribuție apă potabilă din orașul Fetești se vor executa lucrări de racordare a noilor conducte la rețeaua existentă. Pentru realizarea acestor operațiuni, RAJA Constanța va întrerupe ...[citește_toată_știrea]

28 August 2023, 14:20
(4779 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive desfășurate de polițiștii

Joi, 24 august a.c., peste 80 de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au acționat, pe teritoriul întregului județ, pentru descurajarea săvârșirii unor fapte antisociale și pentru menținerea unui climat de ...[citește_toată_știrea]

25 August 2023, 15:40
(2543 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări la buget de 737,76 milioane de lei, în perioada ianuarie-iulie 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, de la începutul anului și până la 31 iulie 2023, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 737,76 milioane ...[citește_toată_știrea]

25 August 2023, 13:50
(9085 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Au fost confiscate peste 1600 tone de cereale și derivate ale acestora

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița face un prim bilanț al activităților de control desfășurate în primul semestru al acestui an. Astfel, în urma verificărilor a fost confiscată ...[citește_toată_știrea]

25 August 2023, 13:20
(13488 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în orașul Fetești!

La nivelul sistemului de distribuție apă potabilă din orașul Fetești se vor executa lucrări de racordare a noilor conducte la rețeaua existentă. Pentru realizarea acestor operațiuni, RAJA Constanța va întrerupe ...[citește_toată_știrea]

25 August 2023, 12:30
(3260 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 12,27 milioane de lei, în iulie 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna iulie 2023, conform selecției naționale, TVA în valoare de 12,27 milioane de lei. Totodată ...[citește_toată_știrea]

24 August 2023, 18:55
(7826 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Peste 4 tone de șină de cale ferată, scoasă ilegal la vânzare

Fetești: Peste 4 tone de șină de cale ferată, scoasă ilegal la vânzare

Miercuri, 23 august a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Județean de Transporturi Ialomița au descoperit peste 4 tone de șină de cale ferată, provenită de la linia de reparații vagoane de marfă din triajul ...[citește_toată_știrea]

24 August 2023, 18:30
(7584 vizualizări - 1 comentariu)


APIA eliberează adeverințe pentru solicitanții schemei de ajutor de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a demarat eliberarea de adeverințe pentru solicitanții schemei de ajutor de stat care intenționează să acceseze credite în vederea finanțării activităților ...[citește_toată_știrea]

24 August 2023, 14:30
(10911 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: «Șezătoarea Copiilor» la Așezământul de Artă și Cultură Religioasă «Barbu Catargiu»

Maia: «Șezătoarea Copiilor» la Așezământul de Artă și Cultură Religioasă «Barbu Catargiu»

Muzeul Județean Ialomița continuă și în această perioadă proiectul «Șezătoarea Copiilor», de data aceasta în parteneriat cu Școala Gimnazială «Barbu Catargiu» din comuna Maia. La mijlocul acestei săptămâni ...[citește_toată_știrea]

24 August 2023, 14:10
(8225 vizualizări - 0 comentarii)


Exercițiu de intervenție la Trezoreria Slobozia

Exercițiu de intervenție la Trezoreria Slobozia

Joi, 24 august 2023, începând cu ora 7,30, va avea loc un exercițiu de intervenție la Trezoreria Slobozia, la care vor participa efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

23 August 2023, 18:20
(5959 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor la Slobozia

În cursul zilei de marți, 22 august 2023, polițiști de la structurile de Ordine Publică, Poliție Rutieră, Arme, exploziv și substanțe  periculoase, Investigații Criminale și Investigarea Criminalității ...[citește_toată_știrea]

23 August 2023, 17:35
(2922 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Beat la volan

În cursul zilei de marți, 22 august 2023, polițiștii rutieri au depistat, în trafic, un bărbat de 43 de ani, din județul Constanța, în timp ce conducea un autoturism pe raza comunei Făcăeni aflându-se sub ...[citește_toată_știrea]

23 August 2023, 17:25
(10592 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni


Fetești: La volan fără permis

Polițiștii din Fetești au depistat, în trafic, un bărbat de 46 de ani, din Fetești, în timp ce conducea autoturismul fără a deține permis de conducere. În urma verificărilor efectuate în bazele de date ...[citește_toată_știrea]

23 August 2023, 17:20
(2262 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...