Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

15 mii tone de deșeuri, «abandonate» pe platforma fostei fabrici de zahăr din Urziceni

15 mii tone de deșeuri, «abandonate» pe platforma fostei fabrici de zahăr din Urziceni

Curtea fostei fabrici de zahăr din Urziceni s-a transformat într-un adevărat dezastru ecologic, după ce peste 15 mii tone de deșeuri, în special din plastic, au fost depozitate aici cu scopul de a fi eliminate. Firma care deține platforma de depozitare se numește Green Core Renewables și a încheiat contracte cu operatorii de salubritate, promițându-le că va distruge deșeurile. În realitate, procesul de tratare nu s-a desfă­șurat, gunoaiele fiind lăsate, pur și simplu, pe platformă. Autori­tățile locale din Urziceni au se­sizat Garda de Mediu Ialomița, instituție care a făcut mai multe controale. «Vom face și o plângere penală!» a transmis... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2024, 14:20 (6314 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

«Pansament» cu spectacol

Fotbal, SuperLiga, UTA Arad-Unirea Slobozia 3-4

«Pansament» cu spectacol

«Victoria asta a venit ca un pansament...» declara tehnicianul Unirii Slobozia, Adrian Mihalcea, la finalul unui meci nebun cu UTA Arad desfășurat sâmbătă, 8 decembrie 2024. Partida a adunat 7 goluri, reușite frumoase, răsturnări spectaculoase și mulți nervi de ambele părți. Unirea venea la Arad după o serie de 3 eșecuri consecutive, pierzând «acasă» la Clinceni cu Farul (0-1), în deplasare cu FCSB (3-0) și din nou pe teren «propriu» încasând la ultima fază un 1-2 cu Hermannstadt. «La cum suntem noi și la ce prestăm, avem prea multe puncte. Nu avem nici lot, nici cele mai bune condiții...» adăuga același Adrian Mihalcea... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2024, 12:20 (1760 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

CSM Unirea Slobozia a pierdut în meciurile de pregătire

Handbal, CSM Târgu Jiu-CSM Unirea Slobozia 39-26/39-28

CSM Unirea Slobozia a pierdut în meciurile de pregătire

bonus: Junioarele 3, liderele Seriei C

Pe lângă antrenamentele fizice efectuate la baza sportivă a Clu­bului Sportiv Municipal Unirea Slobozia pentru debutul returului campionatului Diviziei A la handbal feminin, elevele profesorului Ion Ivan au disputat și două meciuri de pregătire. Partidele s-au disputat la Târgu Jiu, în perioada 5-7 decembrie 2024, jucătoarele noastre confruntându-se cu CSM Târgu Jiu, echipă care evoluează în Liga Florilor. Experiența handbalistelor din Târgu Jiu și-a spus cuvântul, învingându-le pe sportivele din Slobozia în ambele meciuri pe care le-au disputat.

 

S-au întors acasă fără nicio victorie... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2024, 10:05 (6379 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Memorialul «Nicolae Mihăilescu», la ediția a XIII-a

Scrimă

Memorialul «Nicolae Mihăilescu», la ediția a XIII-a

În acest sfârșit de săptămână, Sala Sporturilor «Andreea Nica» din Slobozia a găzduit a XIII-a ediție a Memorialului «Nicolae Mihăilescu», competiție dedicată celui care a pus bazele scrimei în Slobozia. Această întrecere sportivă reprezintă una dintre cele mai importante întreceri dedicate tinerelor speranțe ale sabiei românești.

 

Rareș Negoiță, pe prima poziție a podiumului Printre scrimerii ialomițeni care s-au aliniat la linia de start a acestei întreceri s-a numărat și sa­brerul Rareș Negoiță, legitimat... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2024, 08:50 (3288 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Gigi Manea și Alexandru Dinu, «excluși» din PNL Ialomița

Gigi Manea și Alexandru Dinu, «excluși» din PNL Ialomița

Miercuri, 4 decembrie a.c., noul Birou Permanent Județean al PNL Ialomița s-a întrunit într-o nouă ședință. Pe lângă analizarea rezultatelor obținute de liberali la Alegerile Parlamentare din 1 decembrie 2024, pe ordinea de zi a ședinței a figurat și un proiect privind anumite «exclu­deri» din PNL Ialomița. Astfel, proaspătul «reales» (după ce s-a autopropus!) în funcția de viceprimar al Sloboziei, Gigi Manea, a fost «exclus» din cadrul Organizației PNL Ialomița, alături de acesta fiind înlăturat și fostul vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița din mandatul 2020-2024, Alexandru Dinu. De asemenea, au mai fost câ... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2024, 08:15 (5475 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fost polițist din Urziceni, demis din funcție pentru că a picat testul «anti-șpagă»

Fost polițist din Urziceni, demis din funcție pentru că a picat testul «anti-șpagă»

Vizat alături de patru colegi de o anchetă privind fapte de corupție, un fost polițist din Urziceni a fost trimis în judecată sub acuzația de «fals intelectual», după ce a încercat să falsifice un proces-verbal prin care ar fi trebuit să suspende dreptul de a conduce unui șofer certat cu regulile de circulație. Mai mult, fostul om al legii a picat și testul «anti-șpagă», efectuat la solicitarea ofițerilor din cadrul Serviciului Județean Anticorupție Ialomița. În prezent, acesta a fost demis din funcție.

 

Probele, contestate În momentul... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2024, 12:20 (12705 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ritm accentuat de îmbătrânire a Ialomiței

Ritm accentuat de îmbătrânire a Ialomiței

Potrivit datelor Direcției Ju­dețene de Statistică Ialomița, ritmul de îmbătrânire a populației Ialomiței se menține în conti­nuare ridicat, totul pe fondul natalității scăzute. Media de vârstă a cetățenilor din județ este cuprinsă între 50 și 59 de ani, conform datelor oficiale.

 

Statistică îngrijorătoare Datele Direcției Județene de Statistică Ialomița arată că, la 1 iulie 2024, numărul locuitorilor județului a fost de 250816 de persoane. Cei mai mulți locuitori ai Ialomiței, din punct de vedere al vârstelor, au fost cuprinși... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2024, 08:20 (4678 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Diagnostice precise cu ajutorul ecografiei multiparametrice

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Diagnostice precise cu ajutorul ecografiei multiparametrice

Ecografia multiparametrică este cea mai nouă metodă de diagnostic prin care se utilizează principiile ecografului. La nivelul județului Ialomița un singur medic a dobândit competențele necesare pentru a putea realiza astfel de investigații. Este vorba despre medicul chirurg Tudor Tuhari, din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Recent, acesta a participat la un curs de perfecționare organizat la Cluj Napoca, susținut de renumitul profesor dr Radu Badea.

 

Beneficiile ecografiei multiparametrice La momentul apariției sale, ecograful a revoluționat lumea medicală... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2024, 10:15 (8614 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Două veacuri și jumătate de istorie ale Bisericii de Lemn de la Poiana

Două veacuri și jumătate de istorie ale Bisericii de Lemn de la Poiana

În imediata apropiere a Muzeului Național al Agriculturii din România/Slobozia se află unul dintre cele mai important monumente istorice din județul nostru. Este vorba despre Biserica de Lemn de la Poiana, ce poartă hramurile «Sfântul Ierarh Nicolae» și «Buna Vestire». De două veacuri și jumătate, lăcașul de cult este puntea de legătură dintre Dumnezeu și oameni...

 

Biserica moșnenilor Biserica de Lemn din satul ialomițean Poiana, localitate aflată pe raza administrativă a comunei Ciulnița, a fost ridicată de boierul Răducan Târcă... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2024, 09:50 (10529 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Curtea Constituțională a anulat primul Tur al Alegerilor Prezidențiale!

Curtea Constituțională a anulat primul Tur al Alegerilor Prezidențiale!

Decizie fără precedent a Curții Constituționale a României. Judecătorii au decis vineri, 6 decembrie 2024, să anuleze primul Tur al Alegerilor Prezidențiale, după ce, inițial, s-au pronunțat în favoarea validării rezultatelor din data de 24 noiembrie 2024.

 

Urmează stabilirea unui nou calendar al alegerilor Decizia de anulare a primului Tur al Alegerilor Prezidențiale a fost luată după ce joi, 5 decembrie 2024, instanța a primit patru sesizări de la SNSPA, Institutul pentru Studiul Totalitarismului, publicația «Calea Europeană» și candidatul la Alegerile... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2024, 15:40 (39263 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cale ferată «în conservare», în județul Ialomița

Cale ferată «în conservare», în județul Ialomița

Potrivit Sucursalei Regionale de Căi Ferate Constanța, 10% din kilometrii de linie de cale ferată din județul Ialomița, pe care instituția îi are în administrare, sunt în acest moment «în conservare». Principalul motiv pentru care aceste linii nu sunt funcționale este generat de lipsa interesului operatorilor economici de a le exploata.

 

Linie de cale ferată nefuncțională Sucursala Regională de Căi Ferate Constanța are în exploatare pe teritoriul Ialomiței aproximativ 290 kilometri de cale ferată. 10% dintre aceștia, adică 29 de kilometri... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2024, 12:10 (11267 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Acasă de Crăciun», magia Sărbătorilor la Slobozia

«Acasă de Crăciun», magia Sărbătorilor la Slobozia

Primăria și Consiliul Local Slobozia, alături de Direcția Educație, Cultură și Tineret Slobozia și Direcția de Admi­nistrare a Domeniului Public Slobozia, în parteneriat cu Consiliul Local al Tinerilor din Slobozia, continuă povestea «Târgului de Crăciun», cel mai frumos festival de Iarnă din județul Ialomița, dedicat tuturor locuitorilor orașului Slobozia și familiilor acestora. Astfel, în perioada 30 noiembrie 2024-7 ianuarie 2025, Piața Revoluției din Slobozia devine un loc al poveștilor de Crăciun, unde căldura, emoția și bucuria de a fi împreună creează o atmosferă aparte. «„Crăciunul din Slobozia“ este mai mult decât un eveniment, este o reîntoarcere la rădăcini, o invitație de a retrăi Magia Sărbătorilor acolo unde sufletul găsește mereu liniștea, acasă. Sub deviza „Acasă de Crăciun“, acest eveniment pune în prim-plan valorile familiale, tradițiile locale și sentimentul de apartenență, oferind un prilej unic pentru locuitori și vizitatori să se reconecteze cu rădăcinile lor și cu comunitatea din Slobozia»... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2024, 07:50 (6906 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rețele Electrice România oferă furnizorilor o nouă platformă modernă pentru accesarea datelor de consum ale clienților

advertorial

Rețele Electrice România oferă furnizorilor o nouă platformă modernă pentru accesarea datelor de consum ale clienților

Rețele Electrice România a implementat o platformă informatică modernă care pune la dispoziția tuturor furnizorilor de energie electrică datele de consum ale clienților din cele 11 județe aflate în aria sa de responsabilitate, astfel încât furnizorii să își poată eficientiza activitatea prin accesul la date de măsură actualizate.

Platforma preia datele a peste 1,6 milioane de contoare inteligente și le pune zilnic la dispoziția furnizorilor, pentru clienții pe care aceștia îi au în portofoliu, pe măsură ce acestea devin accesibile în baza de date a Rețele Electrice. Furnizorii au astfel acces direct la datele măsurate de... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2024, 12:00 (2873 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ex-primarul comunei Ciulnița, Stelică Gheorghe, numit subprefect!

Ex-primarul comunei Ciulnița, Stelică Gheorghe, numit subprefect!

În ședința de Guvern de miercuri, 4 decembrie 2024, ultimul proiect de Hotărâre de pe ordinea de zi, poziția 26, făcea referire la «numirea unui subprefect». În fapt, proiectul de Hotărâre în cauză făcea trimitere la nominalizarea liberalului Stelică Gheorghe drept subprefect al Ialomiței. În fapt, numirea lui Stelică Gheorghe vine după ce, printr-o altă Hotărâre de Guvern aprobată joi, 21 noiembrie 2024, Tonița Manea a fost eliberată din funcția de subprefect al județului Ialomița. Stelică Gheorghe a fost primarul localității Ciulnița încă din 2004, fiind reprezentantul Partidului Umanist din România PUR la acel moment. După... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2024, 16:50 (7166 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația județeană trebuie să obțină autorizația ISU pentru deschiderea Conacului Bolomey

În 6 luni

Administrația județeană trebuie să obțină autorizația ISU pentru deschiderea Conacului Bolomey

Joi, 28 noiembrie 2024, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit în cadrul ședinței ordinare. Printre cele 23 proiecte supuse dezbaterii, s-a aflat și cel referitor la «aprobarea noii durate de implementare și a cheltuielilor estimate aferente finalizării proiectului cu titlul „Reabilitarea monumentului istoric și de arhitectură Conacul Bolomey“». Concret, administrația județeană a estimat un termen de 6 luni pentru obținerea autorizației de securitate la incendiu, document necesar deschiderii pentru public a obiectivului. În urmă cu o săptămână, Consiliul Județean Ialomița a făcut doar recepția lucrărilor, dar lipsa do­cumentelor ISU obligă instituția... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2024, 10:10 (14052 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Executivul prezintă un pachet amplu de investiții care vizează mai multe domenii-cheie!»

Deputatul PSD Liviu Patrichi

«Executivul prezintă un pachet amplu de investiții care vizează mai multe domenii-cheie!»

Conform declarațiilor oficiale ale Premierului României, Marcel Ciolacu, făcute la începutul ședinței de guvern din 4 decembrie 2024, ultima dinaintea Turului 2 al Alegerilor Prezidențiale din 8 decembrie a.c., Guvernul a aprobat un amplu pachet de investiții în domenii-cheie. «Cea mai mare finanțare, în valoare de 5 miliarde de euro, va veni de la Banca Europeană de Investiții și va fi folosită pentru finalizarea proiectelor de infrastructura mare, a șantierelor de autostrăzi, a magistralelor feroviare si construcția magistralei de metrou către Aeroportul Otopeni. De asemenea, în domeniul Sănătății Executivul alocă fonduri pentru a cumpăra 600 de ambulanțe noi pentru dotarea serviciilor medicale de urgență din toată țară. Investiția este de aproape 540 milioane de lei, din fonduri europene!»... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2024, 08:25 (9547 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

20% reducere la impozit pentru donatorii de sânge

Decizie a Consiliului Local Slobozia

20% reducere la impozit pentru donatorii de sânge

În cadrul ședinței or­dinare a Consiliului Local Slobozia, desfășurată joi, 28 noiembrie 2024, aleșii locali au aprobat un proiect ce vine în sprijinul Centrului Județean de Transfuzie Sanguină Ialomița. Potrivit inițiativei, persoanele fizice care fac dovada a 3 donări de sânge într-un an calendaristic beneficiază de o reducere de 20% a impozitelor pe clădiri și terenuri Aceasta este partea bună a întâlnirii de săptămâna trecută. În rest, consilierii locali s-au angrenat în discuții fără miză pe baza inițiativelor supuse dezbaterii.

 

Sprijin pentru donatorii de sânge din Slobozia... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2024, 17:20 (6446 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Al treilea eșec consecutiv

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia-Hermannstadt 1-2

Al treilea eșec consecutiv

Sâmbătă, 30 noiembrie 2024, «acasă» la Clinceni, Unirea Slobozia s-a împotmolit în fața sibienilor de la Hermannstadt. Și nu a fost doar gazonul vinovat de eșecul Unirii, din declarațiile tehnicianului Sloboziei, Adrian Mihalcea, reieșind clar că «arătăm ca o echipă bunicică de Liga 2». Unirea Slobozia se afundă în subsolul clasamentului, ocupând penultima poziție (18) în ierarhia SuperLigii după eșecul înre­gistrat, 1-2, împotriva celor de la Hermannstadt. (foto: Facebook
AFC Unirea 04 Slobozia)

 

S-a jucat doar o repriză... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2024, 15:05 (1705 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Medicii rezidenți demisionează din posturile ocupate în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Medicii rezidenți demisionează din posturile ocupate în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Spitalele au posibilitatea de a angaja medicii rezidenți care, după terminarea stagiului de practică profesională în centrele universitare, ar trebui să se întoarcă la posturile pe care le-au ocupat. În realitate, lucrurile nu stau deloc așa, iar unitățile medicale sunt permanent în criză de specialiști. O astfel de situație se petrece și la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, cel mai mare spital din județul Ialomița. «Mulți dintre rezidenți refuză să profeseze la Slobozia!» susțin reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

 

Criză permanentă de medici... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2024, 14:20 (6007 vizualizări - 11 comentarii)

SPORT

Handbalista «slobozeancă» Ivana Arsenievska, la Campionatul European de handbal feminin

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia

Handbalista «slobozeancă» Ivana Arsenievska, la Campionatul European de handbal feminin

Legitimată la echipa de handbal a Clubului Sportiv Municipal Unirea Slobozia, sportiva originară din Macedonia de Nord, Ivana Arsenievska a fost selectată să facă parte din Echipa Națională a Macedoniei de Nord, prezentă la Campionatul European de handbal feminin, competiție care se desfășoară în Elveția, Austria și Ungaria.

 

O sportivă de perspectivă În vârstă de 20 de ani, Ivana Arsenievska este una dintre jucătoarele care ocupă linia de 9 metri în cadrul echipei de handbal a Clubului Sportiv Municipal Unirea Slobozia. Tânăra a ajuns la Slobozia... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2024, 10:40 (2570 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
302 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: 14 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 28 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19323, fiind înregistrate 14 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2021, 16:20
(2361 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 5 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 27 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19309, fiind înregistrate 5 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2021, 16:10
(2734 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru «șantaj»

Un tânăr de 25 de ani, din București, a fost reținut pentru 24 de ore pentru că și-ar fi șantajat fosta iubită. După ce s-a despărțit de tânăra domiciliată în Slobozia, acesta i-a pretins suma de 1000 de ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2021, 21:45
(2489 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 18 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 26 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19304, fiind înregistrate 18 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2021, 16:30
(7576 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Activități dedicate sărbătorii Sfântului Andrei

Protopopiatul Slobozia: Activități dedicate sărbătorii Sfântului Andrei

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița «Piticot», a organizat vineri, 26 noiembrie a.c., o activitate tematică, denumită «Sfântul Apostol Andrei-patronul spiritual al românilor». Scopul acestui ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2021, 15:15
(5053 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: Noi reglementări privind organizarea activității de administrare a marilor contribuabili

Începând cu data de 1 ianuarie 2022, intră în vigoare prevederile Ordinului Președintelui Agenției Naționale de Administrare Fiscală nr. 1721/2021, privind organizarea activității de administrare a marilor ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2021, 13:30
(19944 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Focuri de armă trase pentru prinderea unui hoț de mașini

În seara zilei de miercuri, 24 noiembrie 2021, polițiștii din Țăndărei au fost sesizați, prin apel 112, de un bărbat din orașul Țăndărei, cu privire la faptul că i-a fost sustras autoturismul din curtea ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2021, 17:50
(4019 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Parfumuri contrafăcute, confiscate de polițiști

Miercuri, 24 noiembrie a.c., polițiștii din Fetești, în timp ce efectuau un filtru rutier pe strada Călărași din localitate, au oprit pentru control un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 35 de ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2021, 17:40
(2168 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 22 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 25 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19286, fiind înregistrate 22 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2021, 15:40
(2651 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Formularele de înregistrare fiscală se pot depune electronic

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că în Monitorul Oficial al României a fost publicată o reglementare pentru aprobarea formularelor de înregistrare ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2021, 14:10
(5777 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 46 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 24 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19264, fiind înregistrate 46 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2021, 19:48
(1785 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Schema de ajutor de minimis în sectorul apicol

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița (APIA Ialomița) informează apicultorii că, până pe data de 26 noiembrie 2021 inclusiv, se pot depune cereri de acordare a ajutorului de minimis ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2021, 12:25
(8381 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Contribuabilii pot beneficia de eșalonarea la plată a obligațiilor fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, prin depunerea unei cereri, pot beneficia de eșalonarea la plată în formă simplificată a obligațiilor fiscale ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2021, 18:20
(2911 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Fără permis, la volan

Luni, 22 noiembrie a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Orașului Țăndărei au oprit în trafic, pentru verificări, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 53 de ani, din orașul Țăndărei. ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2021, 16:45
(2164 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: Lemne confiscate

Luni, 22 noiembrie a.c., în jurul orelor 12,30, polițiștii din cadrul Postului de Poliție Bărcănești au depistat pe raza localității Bărcănești un transport ilegal de lemne. Aceștia au oprit în trafic un ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2021, 16:35
(3425 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Amenzi pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni, împreună cu reprezentanți ai celorlalte autorități cu atribuții în domeniu, au continuat acțiunile pentru limitarea răspândirii virusului COVID-19. Forțele ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2021, 16:20
(2068 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 34 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 23 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19218, fiind înregistrate 34 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2021, 15:55
(2637 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Duminică, 21 noiembrie a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele, în timp ce efectuau un filtru rutier pe DN1D, în comuna Bărbulești, au observat în trafic ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2021, 17:20
(1587 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 95000 de lei, 32 permise de conducere reținute

Polițiștii ialomițeni au desfășurat 24 de acțiuni punctuale în mediul rural și urban, organizate atât independent, cât și împreună cu Inspectoratul Județean de Jandarmi Ialomița, intervenind totdată la ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2021, 17:15
(9077 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale ITM Ialomița

În perioada 1-12 noiembrie 2021, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița, prin departamentul Relații de Muncă, și-a desfășurat activitatea în conformitate cu Programul Cadru de Acțiuni aprobat de Inspecția ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2021, 16:10
(2687 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 25 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 22 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19184, fiind înregistrate 25 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2021, 15:50
(4532 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Albești, Făcăeni și Amara

Sâmbătă, 20 noiembrie a.c., în jurul orei 11,15, 3 echipaje de pompieri din Slobozia au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o descarcerare și o ambulanță SMURD, la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2021, 14:20
(3017 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 2 decembrie 2021-termen limită pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că joi, 2 decembrie 2021, este termenul limită de depunere a «Declarației informative privind livrările/prestările și achizițiile ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2021, 12:50
(5094 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: 7 mașini avariate din cauza unei întoarceri efectuată neregulamentar

Coșereni: 7 mașini avariate din cauza unei întoarceri efectuată neregulamentar

În dimineața zilei de luni, 22 noiembrie a.c., în afara localității Coșereni, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a patru persoane. Din verificările efectuate la fața locului a reieșit ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2021, 11:00
(5819 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 27 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 21 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19159, fiind înregistrate 27 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2021, 15:40
(2064 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 38 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 20 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19132, fiind înregistrate 38 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2021, 16:05
(2349 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 10 persoane, evacuate din cauza unui incendiu

Slobozia: 10 persoane, evacuate din cauza unui incendiu

Joi, 18 noiembrie a.c., pompierii din Slobozia au acționat pentru stingerea unui incendiu produs la tabloul electric al unui bloc de locuit, situat pe strada Aleea Nordului. Pompierii s-au deplasat la fața ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2021, 17:20
(4907 vizualizări - 1 comentariu)


Protopopiatul Slobozia: Campanie pentru sprijinul persoanelor defavorizate

Protopopiatul Slobozia: Campanie pentru sprijinul persoanelor defavorizate

În colaborare cu Școala Gimnazială «Sfântul Andrei», reprezentanții Protopopiatului Slobozia au desfășurat miercuri, 17 noiembrie a.c., campania umanitară «Prieteni și solidaritate». În cadrul acțiunii ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2021, 16:20
(4007 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au desfășurat ample acțiuni cu scop preventiv. Cu această ocazie, au fost legitimate 464 de persoane și controlate în trafic 200 de autovehicule, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2021, 15:45
(3034 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 23 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 19 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19094, fiind înregistrate 23 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2021, 15:40
(2023 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...