Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Tot mai puțini magistrați în judecătoriile ialomițene

Semnal de alarmă al CSM

Tot mai puțini magistrați în judecătoriile ialomițene

O situație care trenează de mult timp în județul Ialomița, respectiv numărul tot mai redus de judecători, este pentru prima dată expusă public de Consiliul Superior al Magistraturii. Mai exact de un membru al CSM, judecătorul Alin Ene. Magistratul plasează judecătoriile din Ialomița pe primele locuri în topul celor mai afectate instanțe din cauza lipsei resursei umane.

 

Judecătorii fără judecători La nivelul județului Ialomița funcționează 3 judecătorii. Este vorba despre Judecătoriile Fetești, Slobozia și Urziceni. Aceste instanțe reprezintă locuri de tranzit pentru... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2024, 07:50 (9746 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Rețeaua de gaze naturale a localităților Fetești și Stelnica a primit finanțare

Rețeaua de gaze naturale a localităților Fetești și Stelnica a primit finanțare

La începutul acestei săptămâni, reprezentanții administrațiilor locale din Fetești și Stelnica au semnat, la sediul Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, contractele de finanțare pentru realizarea rețelei publice de gaze. Cele două localități au semnat un contract de colaborare în acest sens încă din anul 2022, fiind creată «Asociația de Dezvoltare Interco­munitară Fetești-Stelnica», entitate prin intermediul căreia să fie atrase fondurile necesare realizării investiției. Estimativ, proiectul celor două loca­lități depășește 135 milioane de lei. «Asociația de Dezvoltare Interco­mu­nitară Fetești-Stelnica»... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2024, 11:55 (13332 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Canalizarea vacumatică» de la Slobozia Nouă, în teste

Investiție de 5 milioane de lei

«Canalizarea vacumatică» de la Slobozia Nouă, în teste

Povestea parcă «fără sfârșit» a canalizării din Cartierul Slobozia Nouă se pierde undeva în negura timpurilor, prin 2009. Ulterior, fiecare primar al municipiului reședință de județ a încercat să finalizeze lucrările demarate, chiar dacă au fost recepții parțiale și multe milioane de lei alocate investiției. În prezent, ultimele alocări financiare pentru acest proiect vor permite ca în scurt timp să se efectueze primele teste.

 

Soluție nouă pentru canalizarea din Slobozia Nouă De la începutul anului 2021 au fost demarate procedurile... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2024, 08:05 (2602 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a aprobat «executarea» patrimoniului Drumuri și Poduri SA

Consiliul Județean Ialomița a aprobat «executarea» patrimoniului Drumuri și Poduri SA

Respins inițial, proiectul privind «executarea» patrimoniului «defunctei» Dru­muri și Poduri SA Ialomița a fost aprobat luni, 9 decembrie 2024, în cadrul unei șe­dințe extraordinare a Consi­liului Județean Ialomița.

 

Decizie a consilierilor județeni Luni, 9 decembrie 2024, consilierii județeni s-au reunit în cadrul unei ședințe extraordinare, pe ordinea de zi fiind supuse aprobării 4 proiecte de hotărâri. Unul dintre acestea, «aprobarea participării Județului Ialomița la procedura de vânzare directă organizată de... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2024, 16:20 (16605 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

15 mii tone de deșeuri, «abandonate» pe platforma fostei fabrici de zahăr din Urziceni

15 mii tone de deșeuri, «abandonate» pe platforma fostei fabrici de zahăr din Urziceni

Curtea fostei fabrici de zahăr din Urziceni s-a transformat într-un adevărat dezastru ecologic, după ce peste 15 mii tone de deșeuri, în special din plastic, au fost depozitate aici cu scopul de a fi eliminate. Firma care deține platforma de depozitare se numește Green Core Renewables și a încheiat contracte cu operatorii de salubritate, promițându-le că va distruge deșeurile. În realitate, procesul de tratare nu s-a desfă­șurat, gunoaiele fiind lăsate, pur și simplu, pe platformă. Autori­tățile locale din Urziceni au se­sizat Garda de Mediu Ialomița, instituție care a făcut mai multe controale. «Vom face și o plângere penală!» a transmis... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2024, 14:20 (6317 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

«Pansament» cu spectacol

Fotbal, SuperLiga, UTA Arad-Unirea Slobozia 3-4

«Pansament» cu spectacol

«Victoria asta a venit ca un pansament...» declara tehnicianul Unirii Slobozia, Adrian Mihalcea, la finalul unui meci nebun cu UTA Arad desfășurat sâmbătă, 8 decembrie 2024. Partida a adunat 7 goluri, reușite frumoase, răsturnări spectaculoase și mulți nervi de ambele părți. Unirea venea la Arad după o serie de 3 eșecuri consecutive, pierzând «acasă» la Clinceni cu Farul (0-1), în deplasare cu FCSB (3-0) și din nou pe teren «propriu» încasând la ultima fază un 1-2 cu Hermannstadt. «La cum suntem noi și la ce prestăm, avem prea multe puncte. Nu avem nici lot, nici cele mai bune condiții...» adăuga același Adrian Mihalcea... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2024, 12:20 (1761 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

CSM Unirea Slobozia a pierdut în meciurile de pregătire

Handbal, CSM Târgu Jiu-CSM Unirea Slobozia 39-26/39-28

CSM Unirea Slobozia a pierdut în meciurile de pregătire

bonus: Junioarele 3, liderele Seriei C

Pe lângă antrenamentele fizice efectuate la baza sportivă a Clu­bului Sportiv Municipal Unirea Slobozia pentru debutul returului campionatului Diviziei A la handbal feminin, elevele profesorului Ion Ivan au disputat și două meciuri de pregătire. Partidele s-au disputat la Târgu Jiu, în perioada 5-7 decembrie 2024, jucătoarele noastre confruntându-se cu CSM Târgu Jiu, echipă care evoluează în Liga Florilor. Experiența handbalistelor din Târgu Jiu și-a spus cuvântul, învingându-le pe sportivele din Slobozia în ambele meciuri pe care le-au disputat.

 

S-au întors acasă fără nicio victorie... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2024, 10:05 (6385 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Memorialul «Nicolae Mihăilescu», la ediția a XIII-a

Scrimă

Memorialul «Nicolae Mihăilescu», la ediția a XIII-a

În acest sfârșit de săptămână, Sala Sporturilor «Andreea Nica» din Slobozia a găzduit a XIII-a ediție a Memorialului «Nicolae Mihăilescu», competiție dedicată celui care a pus bazele scrimei în Slobozia. Această întrecere sportivă reprezintă una dintre cele mai importante întreceri dedicate tinerelor speranțe ale sabiei românești.

 

Rareș Negoiță, pe prima poziție a podiumului Printre scrimerii ialomițeni care s-au aliniat la linia de start a acestei întreceri s-a numărat și sa­brerul Rareș Negoiță, legitimat... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2024, 08:50 (3300 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Gigi Manea și Alexandru Dinu, «excluși» din PNL Ialomița

Gigi Manea și Alexandru Dinu, «excluși» din PNL Ialomița

Miercuri, 4 decembrie a.c., noul Birou Permanent Județean al PNL Ialomița s-a întrunit într-o nouă ședință. Pe lângă analizarea rezultatelor obținute de liberali la Alegerile Parlamentare din 1 decembrie 2024, pe ordinea de zi a ședinței a figurat și un proiect privind anumite «exclu­deri» din PNL Ialomița. Astfel, proaspătul «reales» (după ce s-a autopropus!) în funcția de viceprimar al Sloboziei, Gigi Manea, a fost «exclus» din cadrul Organizației PNL Ialomița, alături de acesta fiind înlăturat și fostul vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița din mandatul 2020-2024, Alexandru Dinu. De asemenea, au mai fost câ... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2024, 08:15 (5482 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fost polițist din Urziceni, demis din funcție pentru că a picat testul «anti-șpagă»

Fost polițist din Urziceni, demis din funcție pentru că a picat testul «anti-șpagă»

Vizat alături de patru colegi de o anchetă privind fapte de corupție, un fost polițist din Urziceni a fost trimis în judecată sub acuzația de «fals intelectual», după ce a încercat să falsifice un proces-verbal prin care ar fi trebuit să suspende dreptul de a conduce unui șofer certat cu regulile de circulație. Mai mult, fostul om al legii a picat și testul «anti-șpagă», efectuat la solicitarea ofițerilor din cadrul Serviciului Județean Anticorupție Ialomița. În prezent, acesta a fost demis din funcție.

 

Probele, contestate În momentul... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2024, 12:20 (12720 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ritm accentuat de îmbătrânire a Ialomiței

Ritm accentuat de îmbătrânire a Ialomiței

Potrivit datelor Direcției Ju­dețene de Statistică Ialomița, ritmul de îmbătrânire a populației Ialomiței se menține în conti­nuare ridicat, totul pe fondul natalității scăzute. Media de vârstă a cetățenilor din județ este cuprinsă între 50 și 59 de ani, conform datelor oficiale.

 

Statistică îngrijorătoare Datele Direcției Județene de Statistică Ialomița arată că, la 1 iulie 2024, numărul locuitorilor județului a fost de 250816 de persoane. Cei mai mulți locuitori ai Ialomiței, din punct de vedere al vârstelor, au fost cuprinși... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2024, 08:20 (4681 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Diagnostice precise cu ajutorul ecografiei multiparametrice

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Diagnostice precise cu ajutorul ecografiei multiparametrice

Ecografia multiparametrică este cea mai nouă metodă de diagnostic prin care se utilizează principiile ecografului. La nivelul județului Ialomița un singur medic a dobândit competențele necesare pentru a putea realiza astfel de investigații. Este vorba despre medicul chirurg Tudor Tuhari, din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Recent, acesta a participat la un curs de perfecționare organizat la Cluj Napoca, susținut de renumitul profesor dr Radu Badea.

 

Beneficiile ecografiei multiparametrice La momentul apariției sale, ecograful a revoluționat lumea medicală... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2024, 10:15 (8615 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Două veacuri și jumătate de istorie ale Bisericii de Lemn de la Poiana

Două veacuri și jumătate de istorie ale Bisericii de Lemn de la Poiana

În imediata apropiere a Muzeului Național al Agriculturii din România/Slobozia se află unul dintre cele mai important monumente istorice din județul nostru. Este vorba despre Biserica de Lemn de la Poiana, ce poartă hramurile «Sfântul Ierarh Nicolae» și «Buna Vestire». De două veacuri și jumătate, lăcașul de cult este puntea de legătură dintre Dumnezeu și oameni...

 

Biserica moșnenilor Biserica de Lemn din satul ialomițean Poiana, localitate aflată pe raza administrativă a comunei Ciulnița, a fost ridicată de boierul Răducan Târcă... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2024, 09:50 (10532 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Curtea Constituțională a anulat primul Tur al Alegerilor Prezidențiale!

Curtea Constituțională a anulat primul Tur al Alegerilor Prezidențiale!

Decizie fără precedent a Curții Constituționale a României. Judecătorii au decis vineri, 6 decembrie 2024, să anuleze primul Tur al Alegerilor Prezidențiale, după ce, inițial, s-au pronunțat în favoarea validării rezultatelor din data de 24 noiembrie 2024.

 

Urmează stabilirea unui nou calendar al alegerilor Decizia de anulare a primului Tur al Alegerilor Prezidențiale a fost luată după ce joi, 5 decembrie 2024, instanța a primit patru sesizări de la SNSPA, Institutul pentru Studiul Totalitarismului, publicația «Calea Europeană» și candidatul la Alegerile... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2024, 15:40 (39304 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cale ferată «în conservare», în județul Ialomița

Cale ferată «în conservare», în județul Ialomița

Potrivit Sucursalei Regionale de Căi Ferate Constanța, 10% din kilometrii de linie de cale ferată din județul Ialomița, pe care instituția îi are în administrare, sunt în acest moment «în conservare». Principalul motiv pentru care aceste linii nu sunt funcționale este generat de lipsa interesului operatorilor economici de a le exploata.

 

Linie de cale ferată nefuncțională Sucursala Regională de Căi Ferate Constanța are în exploatare pe teritoriul Ialomiței aproximativ 290 kilometri de cale ferată. 10% dintre aceștia, adică 29 de kilometri... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2024, 12:10 (11269 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Acasă de Crăciun», magia Sărbătorilor la Slobozia

«Acasă de Crăciun», magia Sărbătorilor la Slobozia

Primăria și Consiliul Local Slobozia, alături de Direcția Educație, Cultură și Tineret Slobozia și Direcția de Admi­nistrare a Domeniului Public Slobozia, în parteneriat cu Consiliul Local al Tinerilor din Slobozia, continuă povestea «Târgului de Crăciun», cel mai frumos festival de Iarnă din județul Ialomița, dedicat tuturor locuitorilor orașului Slobozia și familiilor acestora. Astfel, în perioada 30 noiembrie 2024-7 ianuarie 2025, Piața Revoluției din Slobozia devine un loc al poveștilor de Crăciun, unde căldura, emoția și bucuria de a fi împreună creează o atmosferă aparte. «„Crăciunul din Slobozia“ este mai mult decât un eveniment, este o reîntoarcere la rădăcini, o invitație de a retrăi Magia Sărbătorilor acolo unde sufletul găsește mereu liniștea, acasă. Sub deviza „Acasă de Crăciun“, acest eveniment pune în prim-plan valorile familiale, tradițiile locale și sentimentul de apartenență, oferind un prilej unic pentru locuitori și vizitatori să se reconecteze cu rădăcinile lor și cu comunitatea din Slobozia»... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2024, 07:50 (6920 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Rețele Electrice România oferă furnizorilor o nouă platformă modernă pentru accesarea datelor de consum ale clienților

advertorial

Rețele Electrice România oferă furnizorilor o nouă platformă modernă pentru accesarea datelor de consum ale clienților

Rețele Electrice România a implementat o platformă informatică modernă care pune la dispoziția tuturor furnizorilor de energie electrică datele de consum ale clienților din cele 11 județe aflate în aria sa de responsabilitate, astfel încât furnizorii să își poată eficientiza activitatea prin accesul la date de măsură actualizate.

Platforma preia datele a peste 1,6 milioane de contoare inteligente și le pune zilnic la dispoziția furnizorilor, pentru clienții pe care aceștia îi au în portofoliu, pe măsură ce acestea devin accesibile în baza de date a Rețele Electrice. Furnizorii au astfel acces direct la datele măsurate de... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2024, 12:00 (2874 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ex-primarul comunei Ciulnița, Stelică Gheorghe, numit subprefect!

Ex-primarul comunei Ciulnița, Stelică Gheorghe, numit subprefect!

În ședința de Guvern de miercuri, 4 decembrie 2024, ultimul proiect de Hotărâre de pe ordinea de zi, poziția 26, făcea referire la «numirea unui subprefect». În fapt, proiectul de Hotărâre în cauză făcea trimitere la nominalizarea liberalului Stelică Gheorghe drept subprefect al Ialomiței. În fapt, numirea lui Stelică Gheorghe vine după ce, printr-o altă Hotărâre de Guvern aprobată joi, 21 noiembrie 2024, Tonița Manea a fost eliberată din funcția de subprefect al județului Ialomița. Stelică Gheorghe a fost primarul localității Ciulnița încă din 2004, fiind reprezentantul Partidului Umanist din România PUR la acel moment. După... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2024, 16:50 (7168 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Administrația județeană trebuie să obțină autorizația ISU pentru deschiderea Conacului Bolomey

În 6 luni

Administrația județeană trebuie să obțină autorizația ISU pentru deschiderea Conacului Bolomey

Joi, 28 noiembrie 2024, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit în cadrul ședinței ordinare. Printre cele 23 proiecte supuse dezbaterii, s-a aflat și cel referitor la «aprobarea noii durate de implementare și a cheltuielilor estimate aferente finalizării proiectului cu titlul „Reabilitarea monumentului istoric și de arhitectură Conacul Bolomey“». Concret, administrația județeană a estimat un termen de 6 luni pentru obținerea autorizației de securitate la incendiu, document necesar deschiderii pentru public a obiectivului. În urmă cu o săptămână, Consiliul Județean Ialomița a făcut doar recepția lucrărilor, dar lipsa do­cumentelor ISU obligă instituția... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2024, 10:10 (14070 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

«Executivul prezintă un pachet amplu de investiții care vizează mai multe domenii-cheie!»

Deputatul PSD Liviu Patrichi

«Executivul prezintă un pachet amplu de investiții care vizează mai multe domenii-cheie!»

Conform declarațiilor oficiale ale Premierului României, Marcel Ciolacu, făcute la începutul ședinței de guvern din 4 decembrie 2024, ultima dinaintea Turului 2 al Alegerilor Prezidențiale din 8 decembrie a.c., Guvernul a aprobat un amplu pachet de investiții în domenii-cheie. «Cea mai mare finanțare, în valoare de 5 miliarde de euro, va veni de la Banca Europeană de Investiții și va fi folosită pentru finalizarea proiectelor de infrastructura mare, a șantierelor de autostrăzi, a magistralelor feroviare si construcția magistralei de metrou către Aeroportul Otopeni. De asemenea, în domeniul Sănătății Executivul alocă fonduri pentru a cumpăra 600 de ambulanțe noi pentru dotarea serviciilor medicale de urgență din toată țară. Investiția este de aproape 540 milioane de lei, din fonduri europene!»... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2024, 08:25 (9547 vizualizări - 1 comentariu)

Vineri 26 Iun 2026
273 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Polițiștii au oprit un autoturism pentru viteză excesivă și au descoperit... un țepar de cerale!

Un bărbat, de 33 de ani, din orașul Strehaia, județul Mehedinți este cercetat penal de polițiștii feteșteni pentru înșelăciune, după ce, cu ocazia unei tranzacții cu cereale, a înșelat un cetățean cu peste ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:32
(11062 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Fără permis și cu mașina neînmatriculată a lovit un pieton, părăsind locul accidentului

În cursul dimineții de luni, 13 septembrie, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe raza localității Sălcioara s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:31
(18468 vizualizări - 2 comentarii)


Gura Ialomiței: Fără permis la volan

Luni, 13 septembrie, polițiștii din Gura Ialomiței au încercat să oprească un autoturism înmatriculat în județul Ialomița. Întrucît șoferul nu a oprit la semnalul agentului de poliție, continuîndu-și deplasarea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:30
(16278 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Tînăr mort într-un accident rutier

Luni, 13 septembrie, în apropierea localității Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Victima, un tînăr de 23 de ani, din municipiul Focșani, județul Vrancea, conducea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:28
(16878 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Țigări de contrabandă, confiscate

În cursul zilei de luni, 13 septembrie polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor au oprit pentru control, pe raza comunei Sărățeni, un autoturism înmatriculat în județul Ialomița, condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:26
(16387 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți Tîrg: A intrat cu mașina în pom și a fost proiectat pe gardul unei case

În noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 11/12 septembrie, Poliția Orașului Fierbinți-Tîrg a fost sesizată despre faptul că pe raza localității s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:03
(21506 vizualizări - 1 comentariu)


«Șoferi» fără permis sau băuți la volan

La sfîrșitul săptămînii trecute, sîmbătă, 11 septembrie, un echipaj de poliție din Urziceni, aflat în serviciul de patrulare și control al traficului rutier, a depistat în trafic pe raza localității Maia ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:01
(18640 vizualizări - 4 comentarii)


Urziceni: Comerțul ilicit, în atenția polițiștilor

Sîmbătă, 11 septembrie, polițiștii din Urziceni au executat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii activităților de comerț ilicit în zona Pieței și a Oborului din municipiu. În cadrul acțiunilor au ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:00
(17102 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Se fură capace de canalizare

În noaptea de duminică spre luni, respectiv 12 spre 13 septembrie, o echipă de siguranță publică mixtă polițist-jandarm-polițist comunitar a depistat, pe strada Independenței din Fetești, un tînăr de 2 ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 15:58
(18479 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» la Stelnica

«Biblionet» la Stelnica

Primăria și Consiliul Local Stelnica, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița și Biblioteca Comunală «Ion Ghelu Destelnica» vor inaugura oficial noul serviciu gratuit de bibliotecă «Biblionet-lumea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 12:04
(19747 vizualizări - 0 comentarii)


Fiscul ialomițean raportează evaziunea pentru luna august 2010

Potrivit unei informări a Direcției Genrale a Finanțelor Publice Ialomița, în cursul lunii august inspectorii instituției au efectuat 180 verificări ale bazei de impozitare, ale legalității și conformității ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:35
(11108 vizualizări - 0 comentarii)


Prinsă în flagrant în timp ce dădea șpagă

Vineri, 10 septembrie, ofițerii Direcției Generale Anticorupție Ialomița, în colaborare cu polițiști din cadrul IPJ Ialomița, au prins în flagrant o persoană din Ciulnița în timp ce încerca să mituiască ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:34
(21387 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Ciulnița șpagă


Accidente: Începător la volan, a intrat într-o căruță. S-a izbit de un tractor și a murit pe loc. Biciclistă băută, acroșată de o mașină

O persoană și-a pierdut viața și alte două au fost ușor rănite în urma a trei accidente produse pe arterele județului.
Primul eveniment rutier a fost sesizat Poliției prin 112, vineri, 10 septembrie ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(18470 vizualizări - 1 comentariu)


Depistat fără permis la volanul unui autoturism neînmatriculat și cu număr fals

Polițiștii Serviciului Rutier aflați în activitatea de supraveghere și control al traficului rutier pe DN2A, pe raza localității Misleanu, au oprit pentru control un autoturism cu număr de înmatriculare ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(16469 vizualizări - 0 comentarii)


Rablele, afară de pe șosele!

Efective ale Biroului Rutier Fetești, în colaborare cu reprezentanții RAR filiala Ialomița au acționat pe raza municipiului Fetești avînd drept scop scoaterea în afara părții carosabile a autovehiculelor ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:42
(13296 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești rable


Țăndărei: Tînăr arestat

Polițiștii din Țăndărei au identificat și reținut un tînăr de 21 de ani, din localitate, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis la data de 3 septembrie a.c. un mandat de executare a pedepsei de 1 an ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:42
(17474 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Polițiștii feteșteni au acționat pe raza municipiului, activitățile întreprinse urmărind prevenirea și combaterea infracțiunilor comise cu violență în zona barurilor, discotecilor și a altor locuri pretabile ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:41
(16341 vizualizări - 0 comentarii)


Comandantul Poliției Slobozia, Cristian Ivan, prezent la «Convocarea șefilor polițiilor municipiilor reședință de județ» de la Sibiu

Vineri, 10 septembrie a.c., s-a încheiat la Sibiu Convocarea șefilor polițiilor municipiilor reședință de județ din cadrul inspectoratelor de poliție județene. La întîlnire a participat, din partea Ministerului ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 14:22
(17671 vizualizări - 0 comentarii)


Rechizite gratuite de la Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Copiii proveniți din familii nevoiașe vor primi rechizite cu titlu gratuit oferite de Centrul de consiliere și sprijin pentru familiile aflate în dificultate din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 09:02
(18729 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Un polițist la fiecare școală

Peste 200 de polițiști ialomițeni vor participa în cele 120 de unități de învățămînt la deschiderea noului an școlar. «Zona unităților de învățămînt va fi supravegheată de patrulele de siguranță publică ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:48
(17725 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: S-au intoxicat în pivniță cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. O femeie a murit!

Trei persoane s-au intoxicat cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. Tragedia s-a petrecut la Fetești, în cartierul Fetești-Gară, vineri, 10 septembrie. Proprietarul, în vîrstă de 62 de ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:29
(11893 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești tragedie


13 septembrie-Ziua Pompierilor se desfășoară la liceul «Al. I. Cuza»

În fiecare an, la 13 septembrie, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița sărbătorește Ziua Pompierilor din România. Pentru că anul acesta sărbătoarea coincide cu ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:15
(10513 vizualizări - 0 comentarii)


Ciupercă reclamă evaziunea fiscală: «În Port la Constanța ajung prin Ialomița, în fiecare noapte, sute de mii de tone de cereale!»

Joi, 9 septembrie, după-amiază, autoritățile locale și județene s-au întrunit în ședința lunară de lucru a Colegiului Prefectural. De această dată lucrările Colegiului s-au axat pe infracționalitatea înregistrată ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 06:14
(19513 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Bucu, Ograda și Colelia

Trei incendii la gospodăriile populației s-au petrecut în cursul zilei de miercuri, 8 septembrie a.c., începînd cu ora 10.15, cînd la dispeceratul Inspectoratului s-a anunțat faptul că anexa unei gospodării ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:18
(19646 vizualizări - 1 comentariu)


Au furat fier de la o stație de irigații

Marți, 7 septembrie, în jurul orei 16.30, jandarmii grupei de intervenție Urziceni, aflîndu-se în patrulare pe un tronson al conductelor magistrale de transport produse petroliere din zona comunei Lilieci ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:03
(18227 vizualizări - 0 comentarii)


Instalarea noului preot la Armășești

Instalarea noului preot la Armășești

Duminică, 5 septembrie 2010, preacucernicul părinte Stancu Bogdan Ionuț, protoiereu de Urziceni, a participat în comuna Armășești la slujba de instalare a noului preot paroh, Munteanu Cristian Ionuț. La ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:55
(25140 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Bătrînă dispărută de la domiciliu, găsită în mai puțin de patru ore de la sesizare

Miercuri, 8 septembrie, la ora 16.00, agenții Postului de Poliție Maia au fost sesizați de către un localnic de 57 de ani, despre faptul că mama sa, în vîrstă de 87 de ani, diagnosticată cu amnezie temporară ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:51
(17993 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia dispărută


Furturile de pe cîmp, în atenția polițiștilor

În cursul nopții de 8/9 septembrie a.c., efectivele Biroului de Ordine Publică Fetești, în colaborare cu lucrători ai Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră Ialomița și Inspectoratului Județean ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:49
(15213 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat la Țăndărei

În cursul zilei de ieri, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Țăndărei au organizat și executat o acțiune ocazie cu care a fost prins și reținut un bărbat de 37 de ani, din localitate ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:47
(20633 vizualizări - 3 comentarii)


350 de carnete reținute ca urmare a consumului de alcool la volan

În primele opt luni ale anului 2010, în urma acțiunilor desfășurate de polițiști pentru combaterea conducerii autovehiculelor sub influența alcoolului, au fost reținute 350 de permise de conducere. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:45
(17452 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...