Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Cale ferată «în conservare», în județul Ialomița

Cale ferată «în conservare», în județul Ialomița

Potrivit Sucursalei Regionale de Căi Ferate Constanța, 10% din kilometrii de linie de cale ferată din județul Ialomița, pe care instituția îi are în administrare, sunt în acest moment «în conservare». Principalul motiv pentru care aceste linii nu sunt funcționale este generat de lipsa interesului operatorilor economici de a le exploata.

 

Linie de cale ferată nefuncțională Sucursala Regională de Căi Ferate Constanța are în exploatare pe teritoriul Ialomiței aproximativ 290 kilometri de cale ferată. 10% dintre aceștia, adică 29 de kilometri... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2024, 12:10 (11254 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Acasă de Crăciun», magia Sărbătorilor la Slobozia

«Acasă de Crăciun», magia Sărbătorilor la Slobozia

Primăria și Consiliul Local Slobozia, alături de Direcția Educație, Cultură și Tineret Slobozia și Direcția de Admi­nistrare a Domeniului Public Slobozia, în parteneriat cu Consiliul Local al Tinerilor din Slobozia, continuă povestea «Târgului de Crăciun», cel mai frumos festival de Iarnă din județul Ialomița, dedicat tuturor locuitorilor orașului Slobozia și familiilor acestora. Astfel, în perioada 30 noiembrie 2024-7 ianuarie 2025, Piața Revoluției din Slobozia devine un loc al poveștilor de Crăciun, unde căldura, emoția și bucuria de a fi împreună creează o atmosferă aparte. «„Crăciunul din Slobozia“ este mai mult decât un eveniment, este o reîntoarcere la rădăcini, o invitație de a retrăi Magia Sărbătorilor acolo unde sufletul găsește mereu liniștea, acasă. Sub deviza „Acasă de Crăciun“, acest eveniment pune în prim-plan valorile familiale, tradițiile locale și sentimentul de apartenență, oferind un prilej unic pentru locuitori și vizitatori să se reconecteze cu rădăcinile lor și cu comunitatea din Slobozia»... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2024, 07:50 (6905 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Rețele Electrice România oferă furnizorilor o nouă platformă modernă pentru accesarea datelor de consum ale clienților

advertorial

Rețele Electrice România oferă furnizorilor o nouă platformă modernă pentru accesarea datelor de consum ale clienților

Rețele Electrice România a implementat o platformă informatică modernă care pune la dispoziția tuturor furnizorilor de energie electrică datele de consum ale clienților din cele 11 județe aflate în aria sa de responsabilitate, astfel încât furnizorii să își poată eficientiza activitatea prin accesul la date de măsură actualizate.

Platforma preia datele a peste 1,6 milioane de contoare inteligente și le pune zilnic la dispoziția furnizorilor, pentru clienții pe care aceștia îi au în portofoliu, pe măsură ce acestea devin accesibile în baza de date a Rețele Electrice. Furnizorii au astfel acces direct la datele măsurate de... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2024, 12:00 (2870 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ex-primarul comunei Ciulnița, Stelică Gheorghe, numit subprefect!

Ex-primarul comunei Ciulnița, Stelică Gheorghe, numit subprefect!

În ședința de Guvern de miercuri, 4 decembrie 2024, ultimul proiect de Hotărâre de pe ordinea de zi, poziția 26, făcea referire la «numirea unui subprefect». În fapt, proiectul de Hotărâre în cauză făcea trimitere la nominalizarea liberalului Stelică Gheorghe drept subprefect al Ialomiței. În fapt, numirea lui Stelică Gheorghe vine după ce, printr-o altă Hotărâre de Guvern aprobată joi, 21 noiembrie 2024, Tonița Manea a fost eliberată din funcția de subprefect al județului Ialomița. Stelică Gheorghe a fost primarul localității Ciulnița încă din 2004, fiind reprezentantul Partidului Umanist din România PUR la acel moment. După... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2024, 16:50 (7161 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația județeană trebuie să obțină autorizația ISU pentru deschiderea Conacului Bolomey

În 6 luni

Administrația județeană trebuie să obțină autorizația ISU pentru deschiderea Conacului Bolomey

Joi, 28 noiembrie 2024, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit în cadrul ședinței ordinare. Printre cele 23 proiecte supuse dezbaterii, s-a aflat și cel referitor la «aprobarea noii durate de implementare și a cheltuielilor estimate aferente finalizării proiectului cu titlul „Reabilitarea monumentului istoric și de arhitectură Conacul Bolomey“». Concret, administrația județeană a estimat un termen de 6 luni pentru obținerea autorizației de securitate la incendiu, document necesar deschiderii pentru public a obiectivului. În urmă cu o săptămână, Consiliul Județean Ialomița a făcut doar recepția lucrărilor, dar lipsa do­cumentelor ISU obligă instituția... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2024, 10:10 (14041 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Executivul prezintă un pachet amplu de investiții care vizează mai multe domenii-cheie!»

Deputatul PSD Liviu Patrichi

«Executivul prezintă un pachet amplu de investiții care vizează mai multe domenii-cheie!»

Conform declarațiilor oficiale ale Premierului României, Marcel Ciolacu, făcute la începutul ședinței de guvern din 4 decembrie 2024, ultima dinaintea Turului 2 al Alegerilor Prezidențiale din 8 decembrie a.c., Guvernul a aprobat un amplu pachet de investiții în domenii-cheie. «Cea mai mare finanțare, în valoare de 5 miliarde de euro, va veni de la Banca Europeană de Investiții și va fi folosită pentru finalizarea proiectelor de infrastructura mare, a șantierelor de autostrăzi, a magistralelor feroviare si construcția magistralei de metrou către Aeroportul Otopeni. De asemenea, în domeniul Sănătății Executivul alocă fonduri pentru a cumpăra 600 de ambulanțe noi pentru dotarea serviciilor medicale de urgență din toată țară. Investiția este de aproape 540 milioane de lei, din fonduri europene!»... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2024, 08:25 (9547 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

20% reducere la impozit pentru donatorii de sânge

Decizie a Consiliului Local Slobozia

20% reducere la impozit pentru donatorii de sânge

În cadrul ședinței or­dinare a Consiliului Local Slobozia, desfășurată joi, 28 noiembrie 2024, aleșii locali au aprobat un proiect ce vine în sprijinul Centrului Județean de Transfuzie Sanguină Ialomița. Potrivit inițiativei, persoanele fizice care fac dovada a 3 donări de sânge într-un an calendaristic beneficiază de o reducere de 20% a impozitelor pe clădiri și terenuri Aceasta este partea bună a întâlnirii de săptămâna trecută. În rest, consilierii locali s-au angrenat în discuții fără miză pe baza inițiativelor supuse dezbaterii.

 

Sprijin pentru donatorii de sânge din Slobozia... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2024, 17:20 (6444 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Al treilea eșec consecutiv

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia-Hermannstadt 1-2

Al treilea eșec consecutiv

Sâmbătă, 30 noiembrie 2024, «acasă» la Clinceni, Unirea Slobozia s-a împotmolit în fața sibienilor de la Hermannstadt. Și nu a fost doar gazonul vinovat de eșecul Unirii, din declarațiile tehnicianului Sloboziei, Adrian Mihalcea, reieșind clar că «arătăm ca o echipă bunicică de Liga 2». Unirea Slobozia se afundă în subsolul clasamentului, ocupând penultima poziție (18) în ierarhia SuperLigii după eșecul înre­gistrat, 1-2, împotriva celor de la Hermannstadt. (foto: Facebook
AFC Unirea 04 Slobozia)

 

S-a jucat doar o repriză... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2024, 15:05 (1705 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Medicii rezidenți demisionează din posturile ocupate în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Medicii rezidenți demisionează din posturile ocupate în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Spitalele au posibilitatea de a angaja medicii rezidenți care, după terminarea stagiului de practică profesională în centrele universitare, ar trebui să se întoarcă la posturile pe care le-au ocupat. În realitate, lucrurile nu stau deloc așa, iar unitățile medicale sunt permanent în criză de specialiști. O astfel de situație se petrece și la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, cel mai mare spital din județul Ialomița. «Mulți dintre rezidenți refuză să profeseze la Slobozia!» susțin reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

 

Criză permanentă de medici... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2024, 14:20 (6007 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbalista «slobozeancă» Ivana Arsenievska, la Campionatul European de handbal feminin

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia

Handbalista «slobozeancă» Ivana Arsenievska, la Campionatul European de handbal feminin

Legitimată la echipa de handbal a Clubului Sportiv Municipal Unirea Slobozia, sportiva originară din Macedonia de Nord, Ivana Arsenievska a fost selectată să facă parte din Echipa Națională a Macedoniei de Nord, prezentă la Campionatul European de handbal feminin, competiție care se desfășoară în Elveția, Austria și Ungaria.

 

O sportivă de perspectivă În vârstă de 20 de ani, Ivana Arsenievska este una dintre jucătoarele care ocupă linia de 9 metri în cadrul echipei de handbal a Clubului Sportiv Municipal Unirea Slobozia. Tânăra a ajuns la Slobozia... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2024, 10:40 (2569 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Luptătorii CS Amara, pe podium la Campionatul Național de Seniori

Lupte libere

Luptătorii CS Amara, pe podium la Campionatul Național de Seniori

Peste 200 de practicanți ai luptelor libere s-au întrecut la finalul săptămânii precedente în cadrul Campionatului Na­țional de Seniori dedicat acestui sport, competiție care s-a desfășurat la Reșița. Ialomița a fost la rându-i reprezentată, prin lupătorii din cadrul CS Amara. Aceștia s-au întors acasă cu rezultate remarcabile, ocupând podiumul.

 

S-au întors acasă victorioși Fără să mai surprindă pe cineva, evoluția luptătorilor din Amara la Campionatul Național de Seniori a fost una de excepție. Astfel, la finalul întrecerii... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2024, 08:50 (3851 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Companiile de distribuție ale grupului PPC fuzionează sub denumirea Rețele Electrice România

advertorial

Companiile de distribuție ale grupului PPC fuzionează sub denumirea Rețele Electrice România

Companiile de distribuție a energiei electrice, parte a grupului PPC în România, au fuzionat sub numele Rețele Electrice România. Fuziunea companiilor într-o singură entitate legală urmărește optimizarea operațiunilor specifice la nivelul celor 3 regiuni-Banat, Dobrogea și Muntenia, prin eficientizarea modului de alocare a resurselor și reducerea complexității administrative.
Noua societate va asigura în continuare serviciul de distribuție a energiei electrice în București și județele Ilfov, Giurgiu, Constanța, Tulcea, Ialomița, Călărași, Caraș-Severin, Timiș, Hunedoara și Arad. Clienții vor continua să beneficieze de servicii pe care le vom îmbunătăți... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2024, 15:15 (13917 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A murit omul de afaceri Corneliu Dragomir/Oyl Company!

A murit omul de afaceri Corneliu Dragomir/Oyl Company!

Corneliu Dragomir (60 de ani), managerul uneia dintre cele mai importante firme de construcții edilitare la nivel național, Oyl Company Holding AG, s-a stins din viață în cursul dimineții de luni, 2 decembrie 2024. Moartea omului de afaceri ialomițean ar fi survenit în urma unui infarct, medicii echipajului Ambulanței sosiți la fața locului încercînd resuscitarea mai bine de o oră... Pe scurt, astfel s-ar rezuma știrea referitoare la moartea celui care a fost Corneliu Dragomir... Însă, indiferent de ceea ce s-ar scrie, nu ar fi de ajuns pentru a înfățișa tabloul tragediei produse. Căci, destinul... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2024, 11:55 (33899 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Despăgubiri de peste 92,2 milioane de lei, plătite fermierilor ialomițeni pentru secetă

Despăgubiri de peste 92,2 milioane de lei, plătite fermierilor ialomițeni pentru secetă

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale a efectuat plățile despăgubirilor acordate fermierilor ale căror culturi au fost afectate de fenomenul secetei pedologice extreme. La nivelul jude­țului Ialomița, valoarea ajutoarelor financiare a fost de peste 92,2 mili­oane de lei. Estimativ, suprafața cala­mitată a fost de peste 92 mii de hectare.

 

Ajutoare financiare pentru fermieri Datele furnizate de Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița arată faptul că seceta pedologică extremă a afectat peste 92 mii de hectare, din cele 154 mii de hectare cultivate î... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2024, 08:10 (5244 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Artefacte descoperite în Ialomița, pe lista Tezaurului Patrimoniului Cultural Național

Artefacte descoperite în Ialomița, pe lista Tezaurului Patrimoniului Cultural Național

bonus: Muzeul Județean Ialomița, redeschis publicului

Ialomița contribuie la Tezaurul Patrimoniului Cultural Național cu 33 de piese arheolo­gice. Obiectele se află în patrimoniul Muzeului Județean Ialomița și au un regim special de exploatare, având în vedere statutul de care beneficiază. Oficialii instituției susțin că demersurile privind includerea acestor obiecte pe lista Tezaurului Patrimoniului Cultural Național au durat 12 ani. «Suntem foarte mândri că istoria județului Ialomița beneficiază de acest statut!» susține istoricul Florin Vlad, directorul executiv al Muzeului Județean Ialomița.

 

Piese rare descoperite în Ialomița... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2024, 09:20 (4910 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

La pas prin moșia lui Barbu Catargiu

La pas prin moșia lui Barbu Catargiu

Așezământul de Artă și Cultură Religioasă «Maia-Catargi» re­pre­zintă unul dintre locurile în care Istoria se împletește cu spiritua­litatea. Obiectivul se află pe raza localității Maia, în aceeași zonă în care marele om politic Barbu Catargiu a deținut impresionanta sa moșie din Bărăgan. Aici puteți descoperi o lecție importantă din istoria mai puțin știută a României din vremea domnitorului Alexandru Ioan Cuza...

 

Maia, locul preferat al lui Barbu Catargiu Bărăganul ialomițean i-a atras pe mulți dintre oamenii influenți... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2024, 10:20 (6065 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Proiecte de investiții în orașul Amara

Proiecte de investiții în orașul Amara

Administrația locală din Amara a dat startul lucrărilor pentru îmbunătățirea calității apei furnizată cetățenilor. Totodată, Primăria Amara a semnat un proiect finanțat prin intermediul Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene, investiție ce vizează construirea unui Centru dedicat activităților sportive și culturale. «Facem toate demersurile necesare pentru a modernizare orașul Amara!» a transmis Valentin Moraru, primarul orașului-stațiune Amara.

 

Investiții în singurul oraș-stațiune din județ Calitatea apei dar și debitele mici ale apei furnizate... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2024, 12:20 (6573 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Datorii de peste 500 milioane de lei, imposibil de recuperat de Fiscul ialomițean

Datorii de peste 500 milioane de lei, imposibil de recuperat de Fiscul ialomițean

Deși în documentele oficiale Adminis­trația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița arată faptul că gradul de colectare a taxelor și impozitelor locale este unul favorabil, în realitate situația este diferită. Pentru anul 2024, la nivelul Ialomiței, cuantumul datoriilor acumulate de debitorii persoane fizice și juridice depășește 600 milioane de lei. Din această sumă, peste 500 milioane de lei reprezintă datorii «nerecuperabile». Acești bani nu vor mai ajunge niciodată la Bugetul consolidat al Statului, oricâte demersuri s-ar face.

 

Bani imposibil de recuperat... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2024, 07:50 (7323 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Ministerul Educației a suplimentat numărul școlilor ialomițene înscrise în Programul «Masă Sănătoasă»

Ministerul Educației a suplimentat numărul școlilor ialomițene înscrise în Programul «Masă Sănătoasă»

Început aproape de finalul anului școlar trecut, Pro­gramul «Masă Sănătoasă», denumit în trecut «Masa Caldă în școli», s-a derulat în 30 de unități de învățământ din ju­dețul Ialomița. Printr-o decizie a Ministerului Educației, în urmă cu o săptămână, numărul școlilor beneficiare a fost suplimentat. Astfel, 39 de unități de învățământ din Ialomița sunt înscrise în cadrul acestui program. Cu toate acestea, într-o raportare oficială, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița evidențiază deficiențele pe care școlile ialomițene le-au întâm­pinat prin derularea «Mesei... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2024, 16:15 (4921 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Primăriile ialomițene ignoră legea înființării adăposturilor pentru câinii maidanezi

Primăriile ialomițene ignoră legea înființării adăposturilor pentru câinii maidanezi

Încă din 2021, Guvernul României a adoptat o Ordonanță de Urgență care obligă administrațiile locale să înființeze adăposturi pentru câinii maidanezi. Biroul Poliției Animalelor, din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, arată că astfel de spații există în doar 4 localități. Restul primăriilor ignoră această obligativitate, iar o parte dintre acestea au fost și amendate pentru că nu aplică prevede­rile legale. Valoarea sancți­unilor se ridică la peste 100 mii de lei, potrivit Biroului de Presă al IPJ Ialomița.

 

Câinii fără stăpân, o problemă greu de gestionat... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2024, 07:55 (16724 vizualizări - 3 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
273 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
A fugit de acasă

A fugit de acasă

Marți, 8 septembrie, la miezul nopții, un cetățean din Urziceni a anunțat dispariția fiului său minor, Mihăiță Alin Pîrvu, în vîrstă de 10 ani. Bărbatul a povestit polițiștilor că fiul său a plecat de la ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 17:47
(19504 vizualizări - 1 comentariu)


Bătrînă înșelată

Marți, 8 septembrie 2009, în jurul orelor 13,30, o bătrînă în vîrstă de 81 ani, din Slobozia, a sesizat Poliția asupra faptului că un bărbat necunoscut, ce s-a recomandat ca fiind un prieten al ginerelui ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 17:42
(18947 vizualizări - 1 comentariu)


Firmele, răpuse de criză

Criza economică face ravagii printre agenții economici din Ialomița. Rezistă cine poate și radiază cine vrea să evite falimentul. Și, pentru ca tabloul să fie și mai dezolant, prea puține societăți comercială ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 13:35
(18247 vizualizări - 0 comentarii)


A fost prins după ce a furat dintr-un magazin

Luni, 7 septembrie 2009, la primele ore ale dimineții, un bărbat din Slobozia a fost depistat de jandarmi după ce furase mai multe șepci dintr-un magazin. «În jurul orelor 8,00, subofițerul jandarm ce se ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 11:07
(17377 vizualizări - 0 comentarii)


Rata șomajului crește alarmant

Fenomenul șomajului pare de necontrolat în Ialomița. Numărul șomerilor crește de la o zi la alta, iar autoritățile privesc neputincioase la «înghețarea» pieței forței de muncă la nivelul județului. Ultimele ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 11:07
(18404 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Nick Touring

În dimineața zilei de marți, 8 septembrie, în jurul orelor 07,00, pompierii și polițiștii ialomițeni au fost sesizați prin 112 cu privire la izbucnirea unui incendiu la sediul biroului unei societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:02
(17590 vizualizări - 1 comentariu)


Podul de la Albești, mai scump cu 1,3 milioane lei

Podul de la Albești, mai scump cu 1,3 milioane lei

Reabilitarea podului rutier de la Albești, una dintre prioritățile administrației Ciupercă, s-a scumpit brusc. Începute la sfîrșitul anului 2008, lucrările au fost estimate la suma de 3,9 miliane lei noi ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:01
(17638 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția pentru Tineret a organizat «Tabăra Tematică Valori și Tradiții Ialomițene» la Amara

În perioada 3-9 septembrie 2009, s-a desfășurat la Centrul de Agrement Amara- Pavilioane, «Tabăra Tematică Valori și Tradiții Ialomițene». Acțiunea a fost organizată de Direcția pentru Tineret Ialomița ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:00
(46092 vizualizări - 0 comentarii)


Weekend de foc pentru pompierii ialomițeni

Locuința unui cetățean din comuna Jilavele a fost cuprinsă de flăcări în dimineața zilei de sîmbătă, 5 septembrie, după ce materialele combustibile depozitate în podul casei s-au aprins de la un scurtcircuit ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 08:59
(17351 vizualizări - 0 comentarii)


Treninguri și parfumuri contrafăcute, vîndute la colț de stradă în Slobozia

La finele săptămînii precedente, vineri, 4 septembrie, jandarmii slobozeni au surprins un bărbat din comuna Bărbulești în timp ce vindea, fără documente legale, costume de trening și parfumuri. Tînărul ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 08:58
(18711 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean sprijină artele. Artele marțiale!

Consiliul Județean sprijină artele. Artele marțiale!

La începutul acestei săptămîni Consiliul Județean Ialomița a anunțat în cadrul unei conferințe de presă organizate la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia cofinanțarea unui proiect de promovare ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:58
(18450 vizualizări - 0 comentarii)


Eșecul unei întîlniri marca Stavăr

Săptămîna precedentă, în sala de ședințe a Inspectoratului Școlar Județean, s-a desfășurat sau cel puțin trebuia să se desfășoare la orele 10,00, ședința de constituire a Consiliului Consultativ al IȘJ ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:56
(19620 vizualizări - 0 comentarii)


100 de amenzi pentru prostituție

În ultima jumătate de an, numărul prostituatelor surprinse de autorități practicînd «cea mai veche meserie din lume» a crescut de peste 10 ori. Potrivit datelor oficiale, numărul de sancțiuni aplicate doar ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:53
(20037 vizualizări - 0 comentarii)


Programe alternative pentru copii și adolescenți

În cursul acestei săptămîni, Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea, în parteneriat cu Primăria Slobozia, organizează o serie de activități de vacanță destinate atragerii copiilor și adolescenților. «Inițiativa ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:51
(19550 vizualizări - 0 comentarii)


Decontarea cheltuielilor din Sănătate, în impas

Casa Județeană de Sănătate Ialomița a anunțat că în condițiile actuale, instituția nu mai poate asigura decontarea cheltuielilor din Sănătate. Potrivit declarațiilor directorului CJAS, Mihai Geantă, cheltuielile ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:49
(20313 vizualizări - 0 comentarii)


Deținuți în vizită la Casa Memorială «Ionel Perlea»

Săptămîna precedentă, vineri, 28 august, un grup de deținuți încarcerați în Penitenciarul cu Regim de Maximă Siguranță Slobozia a fost în vizită la Casa Memorială «Ionel Perlea» din comuna Ograda. Scopul ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:48
(19937 vizualizări - 0 comentarii)


Un american, cetățean de onoare al Sloboziei

Un american, cetățean de onoare al Sloboziei

«Pe tărîm știintific, unul din cei mai cunoscuți slobozeni, atît în țară cît și peste hotare, este domnul Mircea Constantin Popescu.
Născut la Slobozia, în data de 18 martie 1937, domnul Mircea Constantin ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:28
(20354 vizualizări - 0 comentarii)


Record de amenzi pentru polițistii comunitari

Vara aceasta, activitatea polițistilor comunitari din Slobozia a atins un nou vîrf de sarcină. Potrivit declarațiilor directorului acestui serviciu, Laurențiu Abaza, în luna august s-a înregistrat un număr ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 18:59
(19364 vizualizări - 0 comentarii)


Ciupercă a câștigat alegerile de la Sfântu Gheorghe

Ciupercă a cîștigat alegerile de la Sfîntu Gheorghe

Duminică, 30 august 2009, s-a desfășurat turul doi al alegerilor pentru ocuparea funcției de primar al localității Sfîntu Gheorghe. Pentru că deja am tratat subiectul, explicînd în numărul trecut al ziarului ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 18:55
(19403 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...