Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

«La zborul berzelor», cu nea Silviu

«La zborul berzelor», cu nea Silviu

Cam prin vremea asta din august, între Slobozia Nouă și Iazu, o dată la 4-5 zile, o colonie de berze invadează plopii de pe marginea drumului județean pe care administrația Ciupercă promite de vreo 10 ani că-l asfaltează. Nea Silviu are o fermă lîngă șosea, 20 de hectare de pămînt și o bostană din care vinde toată vara pepeni. Știe berzele ca nimeni altul și e martor la acest fenomen inexplicabil de ani buni... Pe care, dacă aveți curiozitatea, îl puteți vedea gratis alături de el pînă de Sfîntă Mărie Mică, «cînd își iau la revedere și pleacă în drumul lor...».

Aerodromul berzelor
... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2012, 16:07 (10080 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia: Poveste de cartier cu Codiță, Zbârlitu’ și Redi

Apel umanitar

Slobozia: Poveste de cartier cu Codiță, Zbîrlitu’ și Redi

În urmă cu aproape două săptămîni, în cartierul din imediata vecinătate a Policlinicii cu Plată din Slobozia, la blocul 43, scara D, s-a consumat una dintre miile de drame fără glas ale civilizației urbane. Trei dintre cățeii adoptați de copiii din bloc au fost otrăviți cu furadan «pentru că lătrau». Eduard, în vîrstă de 10 ani și Alexandra, de 8 ani, povestesc cu ochii în lacrimi despre prietenii lor omorîți cu sălbăticie. «Erau cîinii noștri. Aveau certificat de la medic, îi duceam seara la plimbare în lesă. De ce i-au omorît?...». Locatarii blocului fac un apel umanitar pentru ca drama celor trei patrupede și a stăpînilor lor să nu se mai repete...

Sălbăticia civilizației urbane... [citește_tot_articolul]

31 August 2012, 17:59 (18380 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Protecție socio-culturală pe bani privați

Idei pe bigudiuri

Slobozia: Protecție socio-culturală pe bani privați

Ideile crețe par inventate de administrația locală din Slobozia. Cel mai elocvent exemplu îl reprezintă abonamentele pentru spectacolele de teatru jucate pe scena Casei de Cultură Municipală. Conceptul presupune ca aceste abonamente să fie plătite de bogați ca să destindă și săracii. Mai mult, transformat într-o veritabilă caravană de bîlci, celebrul Teatru «Nottara» din București va susține reprezentații lunare în oraș. Așa arată în viziunea viceprimarului PNL, Cezar Zamfir, noua stagiune de spectacole de la Slobozia, al cărei start e greu de preconizat. E bine măcar că știm ce ne așteaptă...

Abonamente de la bogați pentru elevi și studenți... [citește_tot_articolul]

31 August 2012, 17:54 (8471 vizualizări - 1 comentariu)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Administrație cu sens unic

Primăria Slobozia strică vadul piețarilor

Știți bancul cu hoțul și prostul care se întîlnesc la barieră? Ei, bine, hoțul e Primăria Slobozia, iar proștii, pentru că sînt mai mulți, sînt comercianții din Piață care au rămas fără vad. Și asta fiindcă, de o săptămînă, în numele sistematizării activității comerciale în Piața Agroalimentară din Slobozia, administrația locală a creat o bretea rutieră pentru comercianți. Marea problemă e că aceștia nu au cerut niciodată acest lucru, iar «invenția» Primăriei îi lasă fără clienți

Ce e vad, ca vadul trece
De o săptămînă, zonele de acces în Piața Agroalimentară sînt blocate de bariere... [citește_tot_articolul]

31 August 2012, 17:08 (8029 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Exclusiv: Viorel Ștefu a cerut oficial demisia șefului Serviciului Poliției Rutiere  Ialomița, Sorin Goagă

Dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră»

Exclusiv: Viorel Ștefu a cerut oficial demisia șefului Serviciului Poliției Rutiere Ialomița, Sorin Goagă

Dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră» îi amenință funcția comisarului Sorin Goagă, șeful de la Circulație. Comandantul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, comisarul șef Viorel Ștefu i-a cerut lui Goagă să demisioneze din funcție...
Scandalul în care a fost implicat IPJ Ialomița, ca urmare a arestării celor 7 agenți de la Circulație pentru «luare de mită», ar putea avea urmări asupra conducerii Serviciului Poliției Rutiere. Comisarului Sorin Goagă i s-a cerut demisia din funcția pe care o deține în momentul de față. Mai mult, acesta ar putea chiar să părăsească sistemul. Cel care a luat această decizie este chiar comandantul IPJ Ialomița, comisarul șef Viorel Ștefu.
«I-am cerut domnului Goagă să-și dea demisia imediat ce a început scandalul. Așteptăm să vedem ce decize va lua...... [citește_tot_articolul]

30 August 2012, 15:23 (76684 vizualizări - 74 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: O gogoașă i-a luat viața!

Tragedie în sînul unei familii din Slobozia. În seara zilei de miercuri, 29 august a.c., un bărbat de 50 ani și-a pierdut viața după ce s-a înecat cu o gogoașă. La fața locului s-a deplasat un echipaj de la Ambulanță, însă tot ce au putut face medicii au fost să constate decesul...
Bărbatul s-a așezat la masă alături de rudele sale pentru a gusta din gogoșile pregătite ca desert. A apucat să ia doar înghițitură, după care s-a sufocat. Deși apropiații au încercat să-i acorde primul ajutor, eforturile lor au fost zadarnice. Bărbatul a murit cîteva secunde mai tîrziu. Trupul său a fost transportat la Serviciul de Medicină Legală Ialomița pentru efectuarea autopisiei...... [citește_tot_articolul]

30 August 2012, 15:22 (6963 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Sala de spectacole a administrației Ciupercă, o gaură neagră cu «geometrie variabilă»

Tot mai scump de la un mandat la altul, «obiectivul» necesită atenția DNA

Sala de spectacole a administrației Ciupercă, o gaură neagră cu «geometrie variabilă»

În anul 2009, după 5 ani de conservare a unui dezastru, sala de spectacole de peste drum de Primăria Slobozia revine în atenția opiniei publice. În luna decembrie a anului amintit, plenul Consiliului Județean Ialomița decidea, la propunerea președintelui Silvian Ciupercă, aprobarea cheltuirii a 6,3 milioane de lei pentru finalizarea investiției. La aproape trei ani de la acel moment, execuția lucrărilor înaintează cu pași de melc, valoarea acestora crește în fiecare an,  iar obiectivul este păzit mai ceva decît cele militare!

De 10 ori mai scump în 10 ani
La mijlocul anilor... [citește_tot_articolul]

29 August 2012, 17:38 (11800 vizualizări - 15 comentarii)

SPORT

Începe greul

Fotbal Liga II, Unirea Slobozia

Începe greul

Unirea e în «B» după 20 de ani. Sîmbătă, 25 august 2012, s-a consumat ultimul meci de pregătire al verii în compania mai modestei Rapid Fetești. Au fost utilizați în special fotbaliștii care au evoluat mai puțin în amicalul cu Delta Tucea (4-1 pentru Unirea). Prima repriză a fost una modestă. Ivașcă a punctat pentru deschiderea scorului, iar pînă la pauză feteștenii au reușit să egaleze la o fază în care Lazăr a avut o abordare cel puțin lejeră. Uniriștii au revenit mai deciși de la vestiare și au reușit desprinderea în repriza secundă prin Stan și C. Toma.

Azi jucăm în Cupă
... [citește_tot_articolul]

29 August 2012, 17:35 (9526 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele

«Liga II? Glumiți!»

Așa răspund diriguitorii de la Viitorul Axintele atunci cînd sînt chestionați cu privire la intențiile de promovare ale alb-verzilor. Începe campionatul, iar pentru ialomițeni ostilitățile se vor derula tot în seria a II-a din Liga III. Totuși, față de sezonul trecut lucrurile stau cu totul altfel...

Au scăpat de Afumați, au dat de Juventus
Din seria Viitorului au dispărut ilfovenele. Astfel, greii ca Afumați sau Ștefănești s-au mutat cu arme și bagaje în seria a III-a. Au rămas Dunărea Călărași și Rapid II, echipe care, teoretic, ar trebui să se bată pentru primele locuri. Practica... [citește_tot_articolul]

29 August 2012, 17:33 (9137 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția Rurală, reorganizată

Nicio secție de poliție fără șef de post

Poliția Rurală, reorganizată

Drastic diminuate anul trecut, efectivele de poliție din mediu rural au fost sporite. La acest moment, peste 200 de polițiști asigură liniștea și ordinea publică în județ, iar în zonele «fierbinți» numărul agenților a fost mărit. Viorel Ștefu, comandantul Inspectoratului Județean de Poliție Ialomița susține că, la acest moment, situația este «mulțumitoare»...

200 de polițiști patrulează în comunele județului
Începînd cu 1 septembrie, numărul agenților de la posturile de poliție rurală va fi majorat. Măsura a fost adoptată pentru a răspunde nevoilor interne ale instituției, dar... [citește_tot_articolul]

29 August 2012, 17:29 (11418 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Se reface «trupa»: revin Ruți și Mițu

Lotul Unirii Slobozia a mai primit două guri de oxigen. Este în fapt vorba despre două reveniri de bun augur: Alexandra Băeșu (Ruți) și Mihaela Popescu (Mițu). Cele două jucătoare au plecat cu un an în urmă la Terom Iași, echipă alături de care au promovat în Liga Națională. Cu ajutorul lor, lotul Unirii Slobozia este completat în proporție de 90%. Ar mai fi necesar, conform conducerii, un al treilea portar și (am zice noi) o extremă stîngă (ce-o mai face Lidia Goanță?). Altfel, pe 30 august, elevele lui Marian Simion se deplasează la Brăila pentru un turneu în cadrul căruia vor susține trei partide avîndu-le ca adversare pe Dunărea Brăila, Neptun Constanța și Știința București.... [citește_tot_articolul]

29 August 2012, 17:26 (8250 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Lupte

Robert Cîlțea, vicecampion național al luptei pe nisip

În perioada 20-22 august 2012, s-a desfășurat la Mangalia Campionatul Național la lupte pe nisip adresat copiilor, cadeților și juniorilor. Luptele pe nisip reprezintă o disciplină sportivă în plină expansiune. În 2016, la jocurile olimpice de la Rio, luptele pe nisip vor fi incluse în programul competițional. La concursul de la Mangalia, județul nostru a fost reprezentat, la categoria copii, de luptătorii de la CS Amara. Cel mai bun rezultat i-a aparținut lui Robert Cîlțea, cel care, la categoria 60 kg, a luat locul II, fiind în consecință vicecampion național. Clasări onorabile au obținut și alți doi sportivi: Manuel Toader, locul 5 la 45kg și Florin Nicolae, locul 6 la 60 kg plus. Ca valoare... [citește_tot_articolul]

29 August 2012, 17:24 (5943 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Slobozia primește 150000 lei lunar de la bolnavi

Spitalul Slobozia primește 150000 lei lunar de la bolnavi

Pacienții internați în saloanele Spitalului Județean de Urgență Slobozia plătesc bani grei pentru tratamentele pe care le primesc. Lunar, din cotizațiile bolnavilor, cea mai mare unitate medicală din Ialomița încasează suma de 150000 de lei. Banii nu-i vindecă, dar asigură Spitalului venituri suplimentare pentru «servicii complexe»...
Sistemul de taxe de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia se pune în funcțiune imediat cum intri pe poarta unității medicale. Bolnavi sau nu, toți cei care doresc să ajungă în incinta spitalului Slobozia trebuie să achite o taxă de 5 lei. Orice internare costă 20 de lei! Se achită la parter, la biroul «Internări»... Dacă nu-ți sare în ochi, vreun paznic... [citește_tot_articolul]

29 August 2012, 17:22 (9229 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Asaltul scandinavelor

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Asaltul scandinavelor

Miercuri, 15 august a.c., Sala Sporturilor din Slobozia a fost gazda unei duble confruntări de factură inedită. CSM Unirea Slobozia a primit replica norvegiencelor de la Forde Handbal, echipă unde evoluează și fosta noastră jucătoare Simona Balcan. Am văzut la reprezentanta Țării Fiordurilor, care tocmai a dat campioana olimpică de la Londra, bucuria de a face sport, bucurie pe care, din păcate, în ultimul timp o vedem doar la alții. Forde nu este o echipă care să rupă gura tîrgului, dar este o trupă frumoasă care încîntă prin entuziasm. A fost totodată adversarul ideal pentru ca fetele lui Marian Simion să își pună în aplicare schemele de joc și să prindă aripi în vederea campionatului care stă... [citește_tot_articolul]

29 August 2012, 17:14 (7984 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Începe bătălia pentru Divizia C!

Poate părem obraznici punînd acest titlu, dar avem toate motivele. De fapt, doar două: Viitorul Axintele (campioană 2010-2011) și Rapid Fetești (campioană 2011- 2012). Ambele au promovat în Liga a III-a. Prima nu s-a făcut de rîs, ba dimpotrivă. A doua rămîne de văzut cum va digera impactul cu nivelul următor. Hai că ne-am luat cu vorba și cu lauda și am uitat esențialul. Campionatul 2012-2013 al Ligii a IV-a Ialomița își deschide porțile sîmbătă, 25 august 2012. Noi, chibiții, ne dorim o campioană pe măsura celor menționate mai sus, adică încă o viitoare componentă a eșalonului trei din fotbalul romînesc. Aceasta se va alege, se pare, dintre cele patru care n-au mai putut ține în primăvară pasul... [citește_tot_articolul]

29 August 2012, 17:12 (9399 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Axintele întîlnește Brăila în Cupă

Viitorul a trecut cu bine de confruntarea cu buzoienii de la Lanuri, din turul III al Cupei României. Spunem «cu bine» pentru că gazdele au întrebuințat toate mijloacele sportive și nesportive avute la dispoziție pentru un rezultat bun. Și erau cît pe ce să-l obțină. A fost 2-2 după 90 de minute, 3-3 după 120 de minute, și un izbăvitor 11-10 după loviturile de departajare în favoarea echipei noastre. Omul Viitorului a fost Petruș Novac, autor a două goluri și cinci copci la purtător, după un duel cu un adversar. Al treilea gol a fost opera lui Ogodogbo Moses. În aceeași fază a Cupei României, cealaltă reprezentantă a județului nostru, Rapid Fetești a clacat pe teren propriu în fața celor de la... [citește_tot_articolul]

29 August 2012, 17:10 (8960 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră»

Încă un polițist reținut! Agentul Minoiu Costel Cristian, 24 de ore în arest!

UPDATE: Polițistul Minoiu Costel Cristian a primit mandat de 29 de zile!

Potrivit unui comunicat al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, procurorii au dispus luni, 27 august 2012, reținerea pentru 24 de ore a inculpatului MINOIU COSTEL CRISTIAN, agent de poliție în cadrul IPJ Ialomița, Serviciul Poliției Rutiere, pentru săvîrșirea infracțiunilor de «luare de mită» și «abuz în serviciu contra intereselor publice». Inculpatul urmează să fie prezentat instanței de judecată cu propunere de arestare preventivă pentru o perioadă de 29 de zile.
Probatoriul administrat în cauză pînă la acest moment al urmăririi penale a relevat următoarea situație de fapt. În cursul lunii aprilie 2012, în timpul serviciului de patrulare, a primit diferite sume... [citește_tot_articolul]

27 August 2012, 11:44 (29054 vizualizări - 30 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Aflat în concediu, prefectul Gigi Petre a fost înlocuit prin Hotărâre de Guvern

EXCLUSIV

Ialomița: Aflat în concediu, prefectul Gigi Petre a fost înlocuit prin Hotărîre de Guvern

Schimbări la conducerea Prefecturii Ialomița. Luni, 27 august 2012, medicul veterinar Constantin Atanasiu va fi numit oficial în funcția de prefect al județului, informația fiind confirmată chiar de actualul suprefect, Marin Constantin. Cît despre Gigi Petre, încă prefect vineri, 24 august a.c., acesta ne-a declarat «Mă voi lupta pentru drepturile mele!».

De luni se schimbă prefectul
Schimbările de la vîrful Prefecturii Ialomița au fost discutate în ședința de Guvern de joi, 23 august 2012. Astfel, potrivit unei Hotărîri de Guvern, «se aplică mobilitatea pentru domnul Petre Gigi din funcția publică de prefect al județului Ialomița în funcția publică de inspector guvernamental și se adoptă exercitarea, cu caracter temporar, prin detașare în condițiile legii, a funcției publice de prefect al județului Ialomița de către domnul Atanasiu Constantin... [citește_tot_articolul]

24 August 2012, 16:06 (31465 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră»

Încă un polițist reținut! Agentul Ioniță Gheorghe, 24 de ore în arest!

UPDATE: Polițistul Ioniță Gheorghe a primit mandat de 30 de zile!

Potrivit un comunicat al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, procurorii au dispus, la data de 24 august 2012, reținerea pentru 24 de ore a inculpatului IONIȚĂ GHEORGHE, agent de poliție în cadrul IPJ Ialomița, Serviciul Poliției Rutiere, pentru săvîrșirea infracțiunilor de «luare de mită» și «abuz în serviciu contra intereselor persoanelor».
Inculpatul urmează să fie prezentat instanței de judecată cu propunere de arestare preventivă pentru o perioadă de 29 de zile.
De asemenea, potrivit probatoriului administrat în cauză pînă la acest moment al urmăririi penale a relevat că, în cursul lunii aprilie 2012, în timpul serviciului de patrulare, a primit diferite... [citește_tot_articolul]

24 August 2012, 14:01 (34231 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră»

Cei 5 polițiști reținuți au primit mandate de arestare pentru 29 de zile!

Potrivit unui comunicat al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, cei 5 polițiști ai Serviciului Poliției Rutiere reținuți joi, 23 august 2012, au primit mandate de arestare pentru 29 de zile.
Astfel, potrivit comunicatului, procurori ai Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au solicitat instanței de judecată arestarea preventivă, pentru o perioadă de 29 de zile, a inculpaților ANDREI MARIAN ADRIAN, CHIȚOIU MARIAN, DINU CRISTINEL, DINU DOREL DĂNUȚ și MICU GABRIEL, agenți de poliție în cadrul IPJ Ialomița, Serviciul Poliției Rutiere, pentru săvîrșirea infracțiunilor de «luare de mită», «abuz în serviciu contra intereselor publice» și «efectuarea... [citește_tot_articolul]

24 August 2012, 13:09 (25844 vizualizări - 21 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
310 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Registrul Auto Român: Rezultatele acțiunilor de control tehnic în trafic

Inspectorii Registrului Auto Român au verificat în trafic, din punct de vedere tehnic, anul trecut, 92219 vehicule la nivelul întregii țări. În urma controalelor, specialiștii ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2026, 15:40
(1859 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Tânăr reținut pentru comiterea mai multor infracțiuni la regimul rutier

Joi, 12 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier pe DN1D, în afara localității Armășești, soldat cu rănirea unei persoane,șoferul părăsind ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2026, 15:30
(874 vizualizări - 2 comentarii)


AJFP Ialomița: În ce condiții o firmă devine inactivă fiscal din 2026 și ce obligații rămân în vigoare

Obligațiile de declarare și plată a taxelor rămân în vigoare chiar și în situația declarării inactivității fiscale. Începând cu data de 1 ianuarie 2026, firmele pot fi declarate ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2026, 12:25
(8477 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru «amenințare» și «distrugere»

Polițiștii din Urziceni au reținut, pentru 24 de ore, un tânăr de 22 de ani, din Urziceni, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de «amenințare» și «distrugere». ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2026, 12:00
(954 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Sprijin financiar de urgență pentru sectorul pomicol afectat de înghețul târziu din primăvara anului 2025

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, până la data de 9 martie 2026 inclusiv, primește cereri de acordare a sprijinului de urgență pentru sectorul pomicol afectat ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2026, 10:10
(3413 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Peste 4600 de agenți economici, pe lista contribuabililor bun-platnici

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că ANAF a publicat lista contribuabililor persoane juridice care au declarat și au achitat la scadență obligațiile fiscale de plată și ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2026, 09:00
(2174 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Acțiune de donare de sânge 

Protopopiatul Slobozia: Acțiune de donare de sânge 

Miercuri, 11 februarie 2026, cu ocazia «Zilei Mondiale a Bolnavului», Protopopiatul Slobozia a organizat o acțiune de donare de sânge în cadrul Campaniei naționale «Donează ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2026, 08:35
(2288 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dublu vernisaj la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Sâmbătă, 14 februarie 2026, de la orele 16,00, Galeriile «Arcadia» din incinta Centrului Cultural «Ionel Perlea» Slobozia organizează dublul vernisaj al pictorilor Eliana ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2026, 08:00
(2212 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Percheziții la sediile unor clinici medicale private. Prejudiciu estimat la 580 mii de lei!

IPJ Ialomița: Percheziții la sediile unor clinici medicale private. Prejudiciu estimat la 580 mii de lei!

Miercuri, 11 februarie 2026, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Ialomița, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Tribunalul ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2026, 17:00
(1787 vizualizări - 0 comentarii)


Micutzu la Slobozia: «RO ALERT-Atenție vin urșii»

Micutzu la Slobozia: «RO ALERT-Atenție vin urșii»

Vineri, 6 martie 2026, Micutzu vine la Slobozia, pentru un show de Stand-Up Comedy. Evenimentul «RO ALERT-Atenție vin urșii» va fi la Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2026, 14:20
(1212 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Lista datornicilor la 31 decembrie 2025, publicată pe site-ul ANAF

Administrația Județeană a Finanțelor Publice informează că au fost publicate pe pagina proprie de internet a Agenției Naționale de Administrare Fiscală listele de contribuabili persoane juridice care ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2026, 13:25
(2311 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în localitatea Maia!

Echipele furnizorului de energie electrică vor efectua lucrări de mentenanță a instalațiilor electrice joi, 12 februarie 2026, în intervalul orar 09,00-17,00, lucrări ce vor afecta, prin lipsa ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2026, 09:40
(736 vizualizări - 0 comentarii)


Ediția a XV-a a «Târgului Apicol» din Slobozia

Primăria municipiului Slobozia anunță încheierea unei noi ediții de succes a «Târgului Apicol», eveniment devenit deja o tradiție de referință pentru comunitatea noastră. Desfășurată ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2026, 17:50
(525 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița continuă controalele în supermarketuri

În perioada 02-06 februarie 2026, inspectorii DSVSA Ialomița au realizat 37 de controale în hipermarketuri  și supermarketuri. Cu această ocazie, suplimentar activităților specifice ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2026, 12:20
(690 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: Incendiu devastator, stins după 7 ore

Rădulești: Incendiu devastator, stins după 7 ore

Pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs în gospodăria unui cetățean din localitatea Rădulești. La locul solicitării au fost alocate de urgență ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2026, 14:00
(2089 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru că a provocat un incendiu

Slobozia: Reținut pentru că a provocat un incendiu

Polițiștii au fost sesizați în cursul nopții de miercuri spre joi, 4/5 februarie a.c., cu privire la izbucnirea unui incendiu la o locuință din Slobozia. În urma verificărilor efectuate a ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2026, 19:30
(1489 vizualizări - 0 comentarii)


Scandal la Miloșești. Patru persoane, reținute!

Scandal la Miloșești. Patru persoane, reținute!

Polițiștii au reținut pentru 24 de ore patru persoane, cu vârste cuprinse între 24 și 37 de ani, bănuite de comiterea infracțiunii de «lovirea sau alte violențe». În cursul ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2026, 19:00
(3519 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Reținut pentru «conducere fără permis»

Polițiștii din Țăndărei au reținut miercuri, 4 februarie a.c., un bărbat de 37 de ani, din Țăndărei, pentru săvârșirea infracțiunilor de «conducere a unui vehicul fără permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2026, 15:00
(2183 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Pentru a veni în sprijinul semenilor aflați în suferință, marți, 3 februarie 2026, în intervalul orar 08,00-14,00, Protopopiatul Urziceni a organizat o nouă acțiune în cadrul ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2026, 12:55
(1168 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Misiunile jandarmilor în luna ianuarie 2026

Efectivele Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au desfășurat, în cursul lunii trecute, 513 misiuni de ordine publică, dintre care 19 au reprezentat misiuni de asigurare a ordinii publice ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2026, 08:30
(2033 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,94%, rata șomajului la sfârșitul lunii decembrie 2025

La sfârșitul lunii decembrie 2025, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4659 șomeri (din care 2211 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2026, 08:20
(2948 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale și amenzi la fabricile de pâine, patiserii și cofetării

În perioada 19-30 ianuarie 2026, inspectorii DSVSA Ialomița au realizat 70 de controale la unități de morărit, de fabricare a pâinii și a produselor de panificație, laboratoare de patiserie ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2026, 08:10
(4017 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Șoferița de 19 ani a intrat cu mașina într-un cap de pod

Urziceni: Șoferița de 19 ani a intrat cu mașina într-un cap de pod

În cursul nopții de joi spre vineri, 29/30 ianuarie a.c., o șoferiță de 19 ani a pierdut controlul volanului și a intrat într-un cap de pod, accidentul producându-se la Urziceni. & ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2026, 12:50
(3212 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


AJFP Ialomița: Aproape 1,852 miliarde de lei, încasări la bugetul de stat în 2025

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, pentru întreg anul 2025, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de aproape 1,852 miliarde ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2026, 12:20
(2572 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitățile Dridu și Dridu-Snagov!

Echipele RAJA Constanța intervin joi, 29 ianuarie 2026, pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă de pe strada Principală din comuna Dridu. Pentru executarea ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2026, 11:40
(2463 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF a publicat pe site broșura privind Declarația Unică-Formularul 212

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că pe site-ul ANAF a fost publicată broșura «Despre Declarația Unică-Formularul 212» 2025- 2026 ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2026, 11:20
(1335 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Locală Slobozia: Atenție, se vor executa lucrări la podul de peste râul Ialomița din Slobozia!

Potrivit Poliției Locale Slobozia, vor fi executate lucrări de reparații la rampele de urcare și coborâre la podul de peste râul Ialomița din Slobozia. Lucrările vor fi demarate încep ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2026, 14:40
(3041 vizualizări - 4 comentarii)


AJFP Ialomița: Modificări în domeniul eșalonărilor la plată

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că prin Legea nr. 239/2025/2025, privind stabilirea unor măsuri de redresare și eficientizare a resurselor publice ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2026, 13:25
(644 vizualizări - 0 comentarii)


2777 persoane angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în anul 2025

În anul 2025, urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 2777 persoane, dintre acestea 116 ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2026, 09:15
(3481 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Au fost aprobate și publicate Normele anuale de venit valabile în anul 2026

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii care obțin venituri din exploatarea terenurilor agricole și/sau din creșterea și exploatarea animalelor/familiilor de albine ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2026, 08:15
(3619 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...