Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Profesoara Elena Sandu Dulcinica, cercetată penal în dosarul «Mită pentru BAC»

Procurorii Parchetului Ialomița continuă cercetările în dosarul «Mită pentru BAC». Un alt dascăl, Elena Sandu Dulcinica, profesor de matematică la Colegiul Național «Grigore Moisil» din Urziceni, este oficial cercetat în dosarul «Mită pentru BAC». La fel ca în cazul profesorului Marius Curt de la Fetești, ea nu are voie să părăsească localitatea pentru o perioadă de 30 de zile.
Profesoara din Urziceni , în calitate de membru în Comisia de Evaluare a lucrărilor elevilor înscriși la examenul de Bacalaureat 2012, este acuzată că a acordat unor candidați note mai mari de decît cele reale, a intervenit pe lîngă alți profesori evaluatori pentru acordarea către diverși candidați a unor note mai... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2012, 19:03 (54577 vizualizări - 31 comentarii)

EVENIMENT

Bacalaureat 2012: 44,08%-promovabilitate în Ialomița în urma contestațiilor

Bacalaureat 2012: 44,08%-promovabilitate în Ialomița în urma contestațiilor

Vineri, 13 iulie a.c., elevii ialomițeni au aflat rezultatele finale, în urma contestațiilor, ale examenului de Bacalaureat. Recorectarea lucrărilor a crescut procentul de promovabilitate în Ialomița la 44,08%.
Așadar, procentul de promovabilitate în Ialomița a crescut cu 1,85 %. Inițial, pe data de 8 iulie 2012, statisticile arătau că doar 42,23% dintre elevii ialomițeni reușiseră să promoveze examenul. Exprimat în cifre, vorbim despre un număr de 995 de absolvenți de liceu. Peste jumătate dintre aceștia, și anume 648, au cerut însă recorectarea lucrărilor, rezultatele de la Limba și Literatura Română fiind cele mai contestate.

Emoții la 40 de grade plus... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2012, 17:56 (11282 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Liceul «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia reacționează

Directorul Marian Ezeanu respinge implicarea liceului său în scandalul «Mită pentru BAC». Scandalul profesorilor acuzați de «luare de mită» și «trafic de influență» s-a mutat la porțile Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia, unul dintre cele două centre de evaluare din județ unde se presupune că respectivii dascăli ar fi comis faptele. Cadrele didactice ale unității de învățămînt sînt nemulțumite de faptul că opinia publică le identifică cu profesorii cercetați penal...
Într-un comunicat de presă remis presei locale de conducerea Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia, profesorul Marian Ezeanu face următoarea precizare: «Liceul a fost desemnat ca sediu al... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2012, 17:54 (29379 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Un alt profesor cercetat în dosarul «Mită pentru BAC»-MARIUS CURT

Procurorii ialomițeni adună noi probe în dosarul «Mită pentru BAC». Un nou cadru didactic este cercetat penal acum de anchetatori sub acuzația de «luare de mită» și «trafic de influență». Este vorba despre profesorul de matematică Marius Curt, de la Liceul «Carol I» Fetești.
Din primele informații, se pare că Marius Curt l-a înlocuit pe profesorul Constantin Drăghici de la Urziceni în cadrul Centrului de Evaluare de la Grupul Școlar «Mihai Eminescu». Chiar dacă primii profesori care au căzut în plasa procurorilor și ofițerilor DGA Ialomița au fost reținuți pentru o perioadă de 24 de ore, dascălul din Fetești s-a ales cu o altă măsură. Deși acuzațiile sînt asemănătoare, vorbim despre fapte... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2012, 15:49 (43832 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Dosarul «Mită pentru BAC» ia amploare!

Cei 4 profesori reținuți au fost eliberați

Ialomița: Dosarul «Mită pentru BAC» ia amploare!

• 3 profesori din Urziceni, Constantin Drăghici, Sanda Elena Dulcica, Alina Turcu, și profesorul Cătălin Gogotă, din Vlădeni, în vizorul anchetatorilor! • Lucrările «cu probleme» de la BAC se vor recorecta! • procurorul Dan Alexandru Popa: «Sînt posibile și alte rețineri!»

Profesorii Manea Cristian, Stere Sorin, Balaciu Nica și Dinu Marius Răzvan, reținuți miercuri, 11 iulie 2012, au fost eliberați. Cu toate acestea, ancheta în dosarul «Mită pentru BAC» continuă. În momentul de față, numărul cadrelor didactice acuzate de luare de mită și trafic de influență se ridică la peste 8. Procurorii Parchetului Ialomița au declarat că «vor mai fi făcute alte audieri și rețineri», lucrările de BAC «cu probleme» urmînd a fi recorectate.

4 profesori dintr-o lovitură!
Dezastrul promovabilității la Bacalaureatul 2012 în Ialomița este urmat de un scandal monstruos... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2012, 17:21 (91029 vizualizări - 67 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesorii MANEA CRISTIAN, STERE SORIN, BALACIU NICA și DINU MARIUS RĂZVAN, reținuți pentru 24 de ore!

«Luare de mită» și «trafic de influență» la Bacalaureatul din Ialomița!

Profesorii MANEA CRISTIAN, STERE SORIN, BALACIU NICA și DINU MARIUS RĂZVAN, reținuți pentru 24 de ore!

Procurori ai Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus, la data de 11 iulie 2012, reținerea pentru 24 de ore a învinuiților MANEA CRISTIAN, STERE SORIN, BALACIU NICA și DINU MARIUS RĂZVAN, pentru săvîrșirea infracțiunilor de «luare de mită» și «trafic de influență». Probatoriul administrat în cauză pînă la acest moment al urmăririi penale a relevat următoarea situație de fapt: Învinuiții, profesori la diferite instituții școlare de pe raza județului Ialomița, au pretins și primit diverse sume de bani de la elevi, pentru sine sau pentru a interveni pe lîngă membrii Comisiilor de evaluare a lucrărilor de Bacalaureat, în vederea obținerii unor note de promovare a examenelor... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2012, 17:46 (222757 vizualizări - 168 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Radiografia unui dezastru anunțat sau examenele naționale în Ialomița

Radiografia unui dezastru anunțat sau examenele naționale în Ialomița

Evaluarea Națională și Bacalaureatul s-au dovedit, încă o dată, probe de foc pentru elevi. În Ialomița, procentul de promovabilitate al celor două examene se înscrie în media pe țară. Eșecul generațiilor trecute nu i-a mobilizat pe actualii absolvenți de clase a VIII-a și a XII-a. Fără să învețe, au intrat în sălile de examen mînați de dictonul «nu mi se poate întîmpla tocmai mie!». Efectul a fost dezastruos! S-a picat pe capete. În speranța că ar putea obține o notă mai bună, elevii au făcut contestații fără număr...

Liceeni semianalfabeți
La sesiunea 2012 a Evaluării Naționale... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2012, 16:50 (11040 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Bacalaureat 2012: Bianca Bănică, o ialomițeancă de 10!

Bacalaureat 2012: Bianca Bănică, o ialomițeancă de 10!

S-a pregătit temenic pentru examenul de maturitate și l-a trecut cu brio. A luat 10 pe linie la toate disciplinele. Performanța îi aparțina Biancăi Bănică, elevă a Liceului Teoretic «Carol I» Fetești. Bianca Bănică este unul dintre elevii din județul Ialomița cu 10 pe linie la Bacalaureat. La fel ca ea mai sînt alți 66 de elevi din întreaga țară. Este încîntată că efortul depus de ea, un an întreg de meditații și lecții particulare, a dat roade. «Pentru un rezultat bun la Bacalaureat trebuie să muncești foarte mult. Orice efort contează!» ne-a dezvăluit tînăra absolventă prețul succesului ei. Nu s-a hotărît încă la ce facultate vrea să se înscrie. Vrea să fie studentă la Litere, Politehnică sau... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2012, 16:06 (10477 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

www.independentonline.ro, cel mai citit site din Ialomița

Independent confirmă încrederea cititorilor: Peste 54000 de vizite în luna iunie!

În luna iunie 2012, site-ul dumneavoastră preferat a înregistrat un nou record: peste 54000 de vizite. Vă mulțumim pentru această performanță care propulsează site-ul nostru pe primul loc în topul publicațiilor on-line din Ialomița. Sîntem convinși că această reușită se datorează în exclusivitate interesului pe care l-ați manifestat față de dorința nostru de a vă informa prompt, imparțial (în măsura în care acest lucru a fost posibil) și obiectiv.
De asemenea, sîntem în măsură să apreciem că recordul din luna iunie 2012 nu este nici întîmplător și nici singular. În ultimul an, numărul de cititori on-line ai publicației noastre a crescut permanent, ajungînd de la 20 mii de vizite lunar în... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2012, 15:39 (8613 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Deținuții își dau «like-uri» printre gratii

Isteria Facebook se rescrie la Penitenciarul Slobozia

Deținuții își dau «like-uri» printre gratii

Pușcăriașii Penitenciarului Slobozia au ajuns vedete pe Facebook. Își dau like-uri la poze, își share-uiesc manele și-și etalează brandurile tatuate cu celebra sirenă. Totul sub nasul gardienilor care-i păzesc. Cu «sfințenie»...

Campioni la «share-uri»...
Regula din interiorul oricărui spațiu de detenție este clară: deținuții au interzis la orice fel de mijloc de comunicare. În Penitenciarul Slobozia, pușcăriașii sfidează demult această regulă. După moda «hi5», în celule a început isteria «Facebook». Totul spre bucuria lui «Corleone din Alexeni» spre exemplu, un împătimit al site... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2012, 17:51 (13082 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

S-a renunțat la 3 jucători!

La proaspăta divizionară secundă Unirea Slobozia a început fierberea de vară. La finele săptămînii precedente s-a desfășurat un trial în care antrenorul Marin Dună a testat o serie de jucători, în mare parte foarte tineri, în vederea cooptării lor în lot. Și acestea nu sînt singurele noutăți...

Un trial plin de speranțe «A fost o acțiune reușită, în urma căreia mi-au atras atenția cîțiva copii, dintre care unul sau doi vor rămîne alături de noi. Nu vă pot da numele lor pentru că, momentan, nu s-a concretizat nimic...» ne-a declarat Marin Dună. Concrete sînt la galben-albaștri doar plecările. Acestea sînt în număr de trei și vizează... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2012, 17:44 (11888 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Mario Petrache, în linie dreaptă pentru titlul național

Karting

Mario Petrache, în linie dreaptă pentru titlul național

Avem și noi la Slobozia un Super Mario! Nu la fotbal, ca italienii, ci la karting (acum!). Și poate, mai tîrziu, în Formula 1. Se numește Mario Eduard Petrache, iar din «bolidul» pe care a știut să-l îmblînzească țîșnesc artificiile victoriei în campionatul național de karting, victorie care este atît de aproape încît dopul sticlei de șampanie stă gata să sară...

Micul Hamilton
«Vreau să fiu ca Hamilton!». Mario împlinește 9 ani în septembrie și este elev în clasa a III-a, la Liceul de Artă. De foarte mic a fost atras de sporturile cu motor, dorindu-și ca într-o zi să salute admiratorii... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2012, 17:41 (8826 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Viitorul Axintele și-a întărit mijlocul cu Rață

Viitorul Axintele a început de o săptămînă pregătirile pentru campionatul următor. După ce, încă dinainte de reunire, se renunțase la Munteanu, Cană, Toader și Cornel Florea, în această săptămînă alb-verzii s-au despărțit și de fundașul dreapta Vincentovicz, om de bază în sezonul trecut, fotbalist care va evolua în campionatul următor pentru FC Voluntari. În acest moment, singurul apărător de bandă dreaptă din lot a rămas Sebastian Vasile, dar postul va fi dublat în curînd. La capitolul noutăți a apărut o singură certitudine. Este vorba despre Daniel Rață, fotbalist cu experiență, venit de la Metaloglobus București. Rață are 32 de ani și evoluează pe postul de mijlocaș central, considerat insuficient... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2012, 17:40 (10708 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Fetele de 10 ani, pe locul IV

Ultimele două săptămîni au fost de foc, și la propriu, și la figurat, pentru copiii categoriei 10 ani ai CSS Slobozia. Micuții tenismeni pregătiți de profesorul Ion Savu au participat la Campionatele Naționale pe echipe și individuale. Dacă băieții în formula Liviu Zamfirache-Rareș Bordei au izbutit doar o clasare pe locurile V-VIII, fetele au fost aproape de podium. Echipa formată din Alexandra Iordache, Anca Negoiță și Andreea Dobrin s-a clasat pe locul IV. «Senzația a fost că puteam mai mult, dar oricum rezultatul este unul promițător avînd în vedere că două dintre componentele echipei sînt născute în 2003. Cu siguranță anul viitor ne vom întoarce cu un rezultat mult mai bun» ne-a declarat... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2012, 17:35 (10307 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Brancardieri pe post de paznici la Spitalul Fetești

Unitate medicală în faliment

Brancardieri pe post de paznici la Spitalul Fetești

Cadrele medicale ale Spitalului din Fetești sînt păzite de brancardieri. Datoriile tot mai mari i-au făcut pe reprezentanții unității medicale să rezilieze contractul încheiat cu o societate specializată în pază și protecție, pentru care se plătea lunar peste 20000 de lei...

Un spital de 15 milioane de euro
Unitatea medicală de la Fetești este una dintre moștenirile lăsate de regimul comunist. Lucrările de construcție ale spitalului au început înainte de 1989... Amînată de nenumărate ori în ultimele decenii, recepția noului spital din Fetești s-a făcut abia în anul 2011. În tot... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2012, 08:50 (12365 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a pierdut subvenții de 1,34 milioane euro în 2012!

Dezastru în agricultura ialomițeană

Ialomița a pierdut subvenții de 1,34 milioane euro în 2012!

Vehiculate încă din anul 2009, subvențiile prin Programul Național de Dezvoltare Rurală se dovedesc a fi o fată morgană pentru fermierii ialomițeni. În 2012, potrivit declarațiilor directorului Agenției de Plăți și Intervenții pentru Agricultură Ialomița, Valentin Dorobanțu, s-au pierdut subvenții în valoare de 1341306 euro. Cele mai mari fonduri au fost pierdute prin excluderea comunei Ograda din cadrul măsurii 214-plăți de agromediu, Pachetul 7. Acesta viza alocarea unei subvenții de 171 euro pentru protejarea gîștei cu gîtul roșu, specie protejată în cadrul PNDR...

Teoria care omoară practica... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2012, 08:20 (9815 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Cămătar din Bărbulești, urmărit ca-n filme. A fost prins pe câmp!

Ialomița: Cămătar din Bărbulești, urmărit ca-n filme. A fost prins pe cîmp!

Mașini de Poliție care gonesc amețitor pe șosea, sirene și  mascați. Nu este o scenă dintr-un film de acțiune. S-a întîmplat în dimineața zilei de luni 9 iulie a.c., cînd forțele de ordine încercau să prindă un bărbat de 41 ani, din Bărbulești, acuzat de «cămătărie» și «șantaj». Acesta a fost prins pe un cîmp de la marginea localității călărășene Ogoarele...
Potrivit anchetatorilor, cămătarul din Bărbulești, pe numele său Marian David, începînd cu luna aprilie a împrumutat în mod repetat bani cu dobîndă mai multor persoane. În cazul în care victimele nu respectau termenele impuse de cămătar, acesta le amenința și recurgea la acte de violență asupra membrilor familiilor acestora. Mai... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2012, 23:02 (30396 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Bacalaureat 2012, un dezastru: 42,29%-procent de promovabilitate în Ialomița

Bacalaureat 2012, un dezastru: 42,29%-procent de promovabilitate în Ialomița

Duminică, 8 iulie a.c., s-au afișat rezultatele preliminarii ale examenului de Bacalaureat. Exprimată în cifre, promovabilitatea elevilor lasă și de această dată de dorit. Înainte de contestații, în județul Ialomița doar 42,29% dintre absolvenți au reușit să promoveze!
Așadar, din cei 2499 de elevi înscriși, doar 2264 au susținut efectiv Bacalaureatul. Restul a refuzat să intre în sălile de examen. Astfel, promovabilitatea înregistrată în județul Ialomița, înainte de contestații, este de 42,29%. Cifra este cu doar două procente mai ridicată decît în 2011.
Elevii nemulțumiți de rezultatele obținute pot depune contestanții luni, 9 iunie a.c., între orele 8,00-12,00. Rezultatele finale... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2012, 20:24 (45268 vizualizări - 60 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Accident în zona intrare lac Iezer

Trei mașini s-au tamponat în seara zilei de vineri, 6 iulie a.c., în zona lacului Iezer, la intrarea în municipiul Sloboziei. În urma coliziunii dintre autoturisme, două persoane au fost rănite ușor...
Așadar, în timp ce un bărbat, de 50 ani, din localitatea ialomițeană Scînteia a încercat să facă stînga pentru a merge către lacul Iezer, un alt conducător auto, de 44 ani, din București, care venea din spate, a frînat pentru a nu-l accidenta pe acesta. Totuși, un șofer de 55 ani, din Țăndărei, nu a respectat distanța în mers și l-a lovit pe șoferul bucureștean de 44 de ani. Mașina acestuia s-a izbit de cea a conducătorului auto din Scînteia. În urma tamponării, șoferul din Capitală și soția... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2012, 20:27 (11889 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Peste 8000 de nebuni în Ialomița!

Statistică îngrijorătoare

Peste 8000 de nebuni în Ialomița!

Oficial, 8000 de ialomițeni suferă de afecțiuni psihice. Vorbim despre boli grave precum schizofrenia, scleroza sau alzheimer. Deși se cheltuie peste 300000 de lei pentru tratarea acestora, medicamentele nu au efectul scontat. În mare parte, bolanvii au nevoie de supraveghere permanentă. Acest lucru nu este posibil în condițiile în care singura Secție de Psihiatrie din Ialomița a fost închisă anul trecut, iar șansele ca ea să fie redeschisă sînt infime...

Bolnavi fără speranță
Datele oficiale oferite de reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată că peste 8000... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2012, 11:15 (14998 vizualizări - 13 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
312 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Cosâmbești: Bombă de 50 kg, descoperită întâmplător pe malul râului Ialomița

Cosâmbești: Bombă de 50 kg, descoperită întâmplător pe malul râului Ialomița

O bombă de aviație, care cântărea 50 kg, a fost descoperită duminică, 30 august a.c., pe malul râului Ialomița, în zona localității Cosâmbești. Elementul de muniție a fost descoperit de un localnic, care ...[citește_toată_știrea]

30 August 2020, 19:30
(5382 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 945 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Sâmbătă, 29 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 945, cu un caz mai mult față de ziua de vineri ...[citește_toată_știrea]

29 August 2020, 16:05
(3491 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Infractor identificat de polițiști

Polițiștii ialomițeni au reușit identificarea autorului unor fapte de «lipsire de libertate» și «lovire», pe raza localității Ion Roată. Este vorba despre un bărbat, de 53 de ani, din București, pe numele ...[citește_toată_știrea]

28 August 2020, 17:55
(2085 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: La volan sub influența alcoolului

Un tânăr de 26 de ani s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat în trafic conducând sub influența băuturilor alcoolice, pe raza localității Mărculești. În urma testării cu aparatul Drager a rezultat ...[citește_toată_știrea]

28 August 2020, 17:50
(4744 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 944 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Vineri, 28 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 944, cu 10 mai multe față de ziua de joi, 27 august ...[citește_toată_știrea]

28 August 2020, 16:05
(3611 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Adolescent de 17 ani, depistat la volan

Miercuri, 26 august a.c., în jurul orelor 15,30, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 4 Coșereni au oprit în trafic un autoturism ce se deplasa pe raza comunei Borănești. La volanul autovehiculului ...[citește_toată_știrea]

27 August 2020, 18:20
(3007 vizualizări - 0 comentarii)


Gârbovi: Prinși după ce au furat porumb

Doi bărbați au fost prinși în flagrant de polițiștii ialomițeni în timp ce transportau cu o căruță peste 300 kg de porumb, sustras de pe un teren agricol din apropierea localității Gârbovi. Astfel, miercuri ...[citește_toată_știrea]

27 August 2020, 18:15
(2565 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 934 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Joi, 27 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 934, cu 8 mai multe față de ziua de miercuri, 26 august ...[citește_toată_știrea]

27 August 2020, 16:10
(2484 vizualizări - 0 comentarii)


Deschiderea anului școlar în condiții de siguranță, prioritate pentru Primăria Slobozia

Deschiderea anului școlar în condiții de siguranță, prioritate pentru Primăria Slobozia

Deschiderea anului școlar în condiții de siguranță sanitară pentru elevi și cadre didactice reprezintă o prioritate pentru toți factorii decizionali. «Viceprimarul Gabriel Mușat și directorul economic, Adrian Trifan, s-au așezat la masa dezbaterilor joi, 27 august 2020, cu directorii unităților de învățământ pentru a stabili necesarul de materiale, să identifice resursele financiare și procedurile de achiziție a produselor de igienă și protecție» ...[citește_toată_știrea]

27 August 2020, 15:55
(4168 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,65%-rata șomajului în iulie 2020

La sfârșitul lunii iulie 2020, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4351 șomeri (din care 2049 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

27 August 2020, 14:05
(2361 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC GREENFIBER
INTERNATIONAL SA-P.L. URZICENI

ANGAJEAZĂ PERSONAL
Vrei stabilitate? Seriozitate?
Atunci APLICĂ la compania noastră!
Suntem unul dintre
cei mai mari angajatori din Urziceni
și angajăm următoarele
categorii de personal

-Electrician
-Stivuitorist
-Manipulant
-Muncitor necalificat

Oferim
Contract individual de muncă,
salariu fix, tichete de masă, transport

Ne puteți contacta
la telefon 0751/151.156
sau puteți depune CV-ul personal
la poarta societății din
localitatea Urziceni, DN2, Km 57,5
(fosta fabrică de ferite din Urziceni)
-RESURSE UMANE

27 August 2020, 13:10


Camion încărcat cu baloți de lucernă, răsturnat la ieșirea din Fetești

Camion încărcat cu baloți de lucernă, răsturnat la ieșirea din Fetești

Miercuri, 26 august 2020, în jurul orelor 13,00, ISU Ialomița a intervenit la un accident rutier produs la ieșirea din Fetești spre Autostrada A2. Astfel, un camion încărcat cu baloți de lucernă s-a răsturnat ...[citește_toată_știrea]

26 August 2020, 18:50
(4297 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Incendiu la un magazin de piese auto

Movilița: Incendiu la un magazin de piese auto

Miercuri, 26 august 2020, în jurul orelor 12,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu produs la un magazin de piese auto din localitatea Movilița. La locul solicitării ...[citește_toată_știrea]

26 August 2020, 18:45
(2428 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Urziceni, reținut pentru furt de porumb

Polițiștii de Investigații Criminale din Urziceni au depistat și reținut pentru 24 de ore un bărbat, de 32 de ani, bănuit de comiterea infracțiunii de «tâlhărie calificată». Astfel, la data de 23 august ...[citește_toată_știrea]

26 August 2020, 17:25
(4462 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare a polițiștilor la Țăndărei

Forțe de ordine ale Poliției și Jandarmeriei au acționat marți, 25 august a.c., pe raza orașului Țăndărei, pentru prevenirea și combaterea violenței stradale, precum și pentru reducerea riscului rutier ...[citește_toată_știrea]

26 August 2020, 17:20
(2150 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 926 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Miercuri, 26 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 s-a menținut la 926 cazuri de COVID-19, nefiind înregistrate ...[citește_toată_știrea]

26 August 2020, 16:05
(2942 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: 278 de controale, amenzi de 421300 de lei

Având în vedere obiectivele specifice ale Inspecției Muncii, stabilite atât prin lege cât și prin Programul Cadru de Acțiuni al Inspecției Muncii pentru anul 2020, în perioada 15.06-24.08.2020 s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

26 August 2020, 15:40
(1662 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 926 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Marți, 25 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 926 cazuri de COVID-19, cu 9 mai multe decât luni ...[citește_toată_știrea]

25 August 2020, 16:10
(2768 vizualizări - 0 comentarii)


Ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat din Ograda care și-ar fi bătut tatăl

Polițiștii ialomițeni au emis un ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat de 45 de ani, care și-ar fi lovit tatăl. Astfel, sâmbătă, 22 august a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

24 August 2020, 18:35
(6657 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 288000 de lei, 29 de permise reținute

În perioada 21-23 august a.c., polițiștii ialomițeni au acționat, pe raza întregului județ, pentru prevenirea faptelor antisociale și pentru menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

24 August 2020, 18:25
(2472 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa pe mai multe străzi din Grecii de Jos

Pentru executarea lucrărilor de extindere a rețelei de alimentare cu apă din Grecii de Jos, RAJA Constanța va întrerupe furnizarea apei potabile, miercuri, 26 august 2020, în intervalul orar 9,00-15,00 ...[citește_toată_știrea]

24 August 2020, 17:55
(4263 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 920 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Luni, 24 august a.c., conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost confirmate 920 cazuri de COVID-19, cu 11 mai multe decât vineri, 21 august a.c., când au fost înregistrate ...[citește_toată_știrea]

24 August 2020, 16:05
(3809 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbătescu: Incendiu la o șiră de baloți

În noaptea de duminică spre luni, 23/24 august 2020, puțin trecut de miezul nopții, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o șiră de plante furajere în gospodăria ...[citește_toată_știrea]

24 August 2020, 13:35
(3148 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii de vegetație uscată la Țăndărei, Fetești, între Movila și Fetești, Coșereni

Sâmbătă, 22 august 2020, și duminică, 23 august a.c., mai multe incendii de vegetație uscată s-au produs între Țăndărei și Bărăganu, pe marginea DN21, la Coșereni, precum și între localitățile Movila și ...[citește_toată_știrea]

24 August 2020, 13:30
(2388 vizualizări - 0 comentarii)


Pericol de explozie aproape de centrul Sloboziei

Pericol de explozie în zona Parcului E14 din Slobozia. Muncitorii care lucrează la reamenajarea spațiului aflat la intersecția Străzii Episcopiei cu Bulevardul Unirii au scos din pământ, în timpul săpăturilor ...[citește_toată_știrea]

21 August 2020, 19:50
(3597 vizualizări - 2 comentarii)


Tânără din Slobozia, surprinsă la volan cu un permis falsificat

O tânără de 24 de ani, din Slobozia, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistată la volanul unei mașini având documente falsificate. Aceasta a fost trasă pe dreapta pentru un control de rutină și ...[citește_toată_știrea]

21 August 2020, 19:40
(2326 vizualizări - 1 comentariu)


Movilița: Reținuți pentru «tâlhărie»

În urma unei acțiuni desfășurată de polițiști pe raza localității Movilița, în cursul zilei de joi, 20 august a.c., oamenii legii au reușit identificarea și reținerea pentru 24 de ore a doi bărbați de ...[citește_toată_știrea]

21 August 2020, 19:30
(3068 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Hoț de animale și autor al unor furturi din locuințe, reținut de polițiști

Polițiștii din Țăndărei au reușit joi, 20 august a.c., identificarea și reținerea pentru 24 de ore a unui tânăr de 18 ani, din localitate, autor a mai multor furturi din locuințe și de animale, comise pe ...[citește_toată_știrea]

21 August 2020, 19:25
(3414 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 909 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Vineri, 21 august a.c., conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost confirmate 909 cazuri de COVID-19, cu 9 mai multe decât joi, 20 august a.c., când au fost înregistrate ...[citește_toată_știrea]

21 August 2020, 16:10
(1881 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 900 de cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 20 august a.c., conform Grupului de Comunicare Strategică, în județul Ialomița s-au înregistrat 900 cazuri de COVID-19, cu 12 mai multe decât miercuri, 19 august a.c., când au fost înregistrate 88 ...[citește_toată_știrea]

20 August 2020, 16:05
(1889 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...