Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Mario Petrache, în linie dreaptă pentru titlul național

Karting

Mario Petrache, în linie dreaptă pentru titlul național

Avem și noi la Slobozia un Super Mario! Nu la fotbal, ca italienii, ci la karting (acum!). Și poate, mai tîrziu, în Formula 1. Se numește Mario Eduard Petrache, iar din «bolidul» pe care a știut să-l îmblînzească țîșnesc artificiile victoriei în campionatul național de karting, victorie care este atît de aproape încît dopul sticlei de șampanie stă gata să sară...

Micul Hamilton
«Vreau să fiu ca Hamilton!». Mario împlinește 9 ani în septembrie și este elev în clasa a III-a, la Liceul de Artă. De foarte mic a fost atras de sporturile cu motor, dorindu-și ca într-o zi să salute admiratorii... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2012, 17:41 (8827 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Viitorul Axintele și-a întărit mijlocul cu Rață

Viitorul Axintele a început de o săptămînă pregătirile pentru campionatul următor. După ce, încă dinainte de reunire, se renunțase la Munteanu, Cană, Toader și Cornel Florea, în această săptămînă alb-verzii s-au despărțit și de fundașul dreapta Vincentovicz, om de bază în sezonul trecut, fotbalist care va evolua în campionatul următor pentru FC Voluntari. În acest moment, singurul apărător de bandă dreaptă din lot a rămas Sebastian Vasile, dar postul va fi dublat în curînd. La capitolul noutăți a apărut o singură certitudine. Este vorba despre Daniel Rață, fotbalist cu experiență, venit de la Metaloglobus București. Rață are 32 de ani și evoluează pe postul de mijlocaș central, considerat insuficient... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2012, 17:40 (10743 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Fetele de 10 ani, pe locul IV

Ultimele două săptămîni au fost de foc, și la propriu, și la figurat, pentru copiii categoriei 10 ani ai CSS Slobozia. Micuții tenismeni pregătiți de profesorul Ion Savu au participat la Campionatele Naționale pe echipe și individuale. Dacă băieții în formula Liviu Zamfirache-Rareș Bordei au izbutit doar o clasare pe locurile V-VIII, fetele au fost aproape de podium. Echipa formată din Alexandra Iordache, Anca Negoiță și Andreea Dobrin s-a clasat pe locul IV. «Senzația a fost că puteam mai mult, dar oricum rezultatul este unul promițător avînd în vedere că două dintre componentele echipei sînt născute în 2003. Cu siguranță anul viitor ne vom întoarce cu un rezultat mult mai bun» ne-a declarat... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2012, 17:35 (10307 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Brancardieri pe post de paznici la Spitalul Fetești

Unitate medicală în faliment

Brancardieri pe post de paznici la Spitalul Fetești

Cadrele medicale ale Spitalului din Fetești sînt păzite de brancardieri. Datoriile tot mai mari i-au făcut pe reprezentanții unității medicale să rezilieze contractul încheiat cu o societate specializată în pază și protecție, pentru care se plătea lunar peste 20000 de lei...

Un spital de 15 milioane de euro
Unitatea medicală de la Fetești este una dintre moștenirile lăsate de regimul comunist. Lucrările de construcție ale spitalului au început înainte de 1989... Amînată de nenumărate ori în ultimele decenii, recepția noului spital din Fetești s-a făcut abia în anul 2011. În tot... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2012, 08:50 (12368 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a pierdut subvenții de 1,34 milioane euro în 2012!

Dezastru în agricultura ialomițeană

Ialomița a pierdut subvenții de 1,34 milioane euro în 2012!

Vehiculate încă din anul 2009, subvențiile prin Programul Național de Dezvoltare Rurală se dovedesc a fi o fată morgană pentru fermierii ialomițeni. În 2012, potrivit declarațiilor directorului Agenției de Plăți și Intervenții pentru Agricultură Ialomița, Valentin Dorobanțu, s-au pierdut subvenții în valoare de 1341306 euro. Cele mai mari fonduri au fost pierdute prin excluderea comunei Ograda din cadrul măsurii 214-plăți de agromediu, Pachetul 7. Acesta viza alocarea unei subvenții de 171 euro pentru protejarea gîștei cu gîtul roșu, specie protejată în cadrul PNDR...

Teoria care omoară practica... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2012, 08:20 (9818 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Cămătar din Bărbulești, urmărit ca-n filme. A fost prins pe câmp!

Ialomița: Cămătar din Bărbulești, urmărit ca-n filme. A fost prins pe cîmp!

Mașini de Poliție care gonesc amețitor pe șosea, sirene și  mascați. Nu este o scenă dintr-un film de acțiune. S-a întîmplat în dimineața zilei de luni 9 iulie a.c., cînd forțele de ordine încercau să prindă un bărbat de 41 ani, din Bărbulești, acuzat de «cămătărie» și «șantaj». Acesta a fost prins pe un cîmp de la marginea localității călărășene Ogoarele...
Potrivit anchetatorilor, cămătarul din Bărbulești, pe numele său Marian David, începînd cu luna aprilie a împrumutat în mod repetat bani cu dobîndă mai multor persoane. În cazul în care victimele nu respectau termenele impuse de cămătar, acesta le amenința și recurgea la acte de violență asupra membrilor familiilor acestora. Mai... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2012, 23:02 (30402 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bacalaureat 2012, un dezastru: 42,29%-procent de promovabilitate în Ialomița

Bacalaureat 2012, un dezastru: 42,29%-procent de promovabilitate în Ialomița

Duminică, 8 iulie a.c., s-au afișat rezultatele preliminarii ale examenului de Bacalaureat. Exprimată în cifre, promovabilitatea elevilor lasă și de această dată de dorit. Înainte de contestații, în județul Ialomița doar 42,29% dintre absolvenți au reușit să promoveze!
Așadar, din cei 2499 de elevi înscriși, doar 2264 au susținut efectiv Bacalaureatul. Restul a refuzat să intre în sălile de examen. Astfel, promovabilitatea înregistrată în județul Ialomița, înainte de contestații, este de 42,29%. Cifra este cu doar două procente mai ridicată decît în 2011.
Elevii nemulțumiți de rezultatele obținute pot depune contestanții luni, 9 iunie a.c., între orele 8,00-12,00. Rezultatele finale... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2012, 20:24 (45272 vizualizări - 60 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Accident în zona intrare lac Iezer

Trei mașini s-au tamponat în seara zilei de vineri, 6 iulie a.c., în zona lacului Iezer, la intrarea în municipiul Sloboziei. În urma coliziunii dintre autoturisme, două persoane au fost rănite ușor...
Așadar, în timp ce un bărbat, de 50 ani, din localitatea ialomițeană Scînteia a încercat să facă stînga pentru a merge către lacul Iezer, un alt conducător auto, de 44 ani, din București, care venea din spate, a frînat pentru a nu-l accidenta pe acesta. Totuși, un șofer de 55 ani, din Țăndărei, nu a respectat distanța în mers și l-a lovit pe șoferul bucureștean de 44 de ani. Mașina acestuia s-a izbit de cea a conducătorului auto din Scînteia. În urma tamponării, șoferul din Capitală și soția... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2012, 20:27 (11889 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 8000 de nebuni în Ialomița!

Statistică îngrijorătoare

Peste 8000 de nebuni în Ialomița!

Oficial, 8000 de ialomițeni suferă de afecțiuni psihice. Vorbim despre boli grave precum schizofrenia, scleroza sau alzheimer. Deși se cheltuie peste 300000 de lei pentru tratarea acestora, medicamentele nu au efectul scontat. În mare parte, bolanvii au nevoie de supraveghere permanentă. Acest lucru nu este posibil în condițiile în care singura Secție de Psihiatrie din Ialomița a fost închisă anul trecut, iar șansele ca ea să fie redeschisă sînt infime...

Bolnavi fără speranță
Datele oficiale oferite de reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată că peste 8000... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2012, 11:15 (14998 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Adjunctul Inspectoratului Școlar, schimbat «la ordin» în timpul examenelor

Începînd de joi, 28 iunie a.c., Inspectoratul Școlar al Județului Ialomița nu mai are adjunct. Profesorul Ștefan Grigorescu a demisionat! Otilia Dumitru susține că instituția face eforturi pentru a ține situația sub control... Examenele sînt în plină desfășurare, iar rolul adjunctului este primordial în organizarea acestora.

PNL bate din picior Potrivit unor surse din cadrul Inspectoratului Școlar, fostul inspector școlar general adjunct și-a dat demisia la ordin. Acesta ar fi fost «obligat» să părăsească scaunul, întrucît funcția era dorită de PNL, partidul alături de care PSD formează... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2012, 11:08 (41451 vizualizări - 44 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Țiganii traficanți din Țăndărei fac legea pe șoselele Ialomiței

Cunoscuți în lumea întreagă pentru faptul că și-au traficat copiii, țiganii din Țăndărei își dau din nou în petec. De această dată, pe meleagurile natale, pe șoselele din Ialomița. Luni, 25 iunie a.c., pe raza localității Bucu, doi membri ai clanului «Schian» au linșat în trafic un șofer de TIR din Ploiești. În urma loviturilor primite, bărbatul a fost spitalizat timp de 10 zile. În urma incidentului, atît victima, cît și agresorul, au fost amendați cu 1000 lei, pentru «tulburarea ordinii și liniștii publice»...

Scandal stins după intervenția Poliției
Incidentul din 25 iunie petrecut... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2012, 09:20 (29075 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cazare de lux la Spitalul Slobozia

Cazare de lux la Spitalul Slobozia

Pentru îmbunătățirea serviciilor de cazare, cea mai mare unitate medicală din județul Ialomița va avea un număr de 10 rezerve de cinci stele, pacienții care doresc să fie internați aici urmînd să achite o taxă 150 lei pe zi. Mai mult, Spitalul Județean de Urgență Slobozia va beneficia și de un sistem informatic integrat, cu ajutorul căruia se vor stoca virtual date despre starea de sănătate a pacienților...

Modernizare, cuvîntul de ordine
În cel mai scurt timp, pe fiecare secție a Spitalului Județean de Urgență Slobozia va fi amenajată cîte o rezervă de cinci stele. Respectivele... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2012, 09:11 (26873 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Omul lui Ciupercă, reconfirmat în funcție

Ștefan Mușoiu dă ANI în judecată

Omul lui Ciupercă, reconfirmat în funcție

Nici nu s-a uscat bine cerneala pe raportul Agenției Naționale de Integritate prin care vicepreședintele Ștefan Mușoiu era acuzat de «incompatibilitate și conflict de interese» și acesta a și fost reconfirmat în funcție. Convins că PSD a obținut, odată cu victoria în alegeri, și dreptul de a sfida legea, președintele Ciupercă nu are nimic împotrivă. Ștefan Mușoiu se jură că va contesta în instanța de contencios administrativ «aceste rapoarte nelegale și neconcludente»!

Incompatibil pentru nici 100 mii de lei
Faptele sînt clase și limpezi ca lumina zilei într-o dimineață de 10... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2012, 17:09 (12801 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Marin Dună: «Rămân la Slobozia încă 2-3 ani!»

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Marin Dună: «Rămîn la Slobozia încă 2-3 ani!»

Chiar dacă apele s-au limpezit în privința echipei tehnice care va guverna jocul Unirii în sezonul următor, lucrurile rămîn relativ incerte în privința lotului de jucători. «Prematur» este cuvîntul care se află pe buzele tuturor diriguitorilor echipei de fotbal slobozene în aceste zile... Singura certitudine este Marin Dună, cel care l-a înlocuit pe Ion Ionescu în funcția de antrenor principal săptămîna trecută. Căpitan ani de-a rîndul la FC Național, Marin Dună nu a păstrat, din fericire, nimic din aroganța lui Gino Iorgulescu sau a fostului său coleg din linia de atac, Radu Niculescu. Motiv pentru care a acceptat să acorde ziarului nostru un scurt interviu, fie el și «prematur». Rămîne să aflăm... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2012, 17:02 (12652 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Cristian Andreescu, campion național la dublu

Tenis de cîmp

Cristian Andreescu, campion național la dublu

Slobozia respiră în sportul național prin tenisul juvenil. După Sorin Iordache la 14 ani, a venit rîndul ambițiosului Cristian Andreescu să dea o lovitură similară: a ieșit campion național la dublu!

Ialomițean și moroșan-dublu surpriză
Cristian Andreescu a participat la proba de dublu a Campionatului Național Under 12 alături de Gabriel Liahovici, sportiv care activează la Tenis Club Baia Mare. Cei doi și-au dovedit forța încă din primul tur, cînd au trecut de cuplul bucureștean Bobe-Spahiu, cu un categoric 6-2, 6-2. Iureșul a continuat cu o altă evoluție de excepție, în fața... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2012, 16:58 (10548 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Manasia a trecut de baraj

Sîmbătă, 30 iunie 2012, s-au disputat meciurile de baraj pentru rămînerea sau promovarea (după caz) în Liga a IV-a. Reamintim că din Liga a IV-a a picat fără emoții suplimentare în Liga a V-a Andrias Andrășești, iar din Liga a V-a au promovat direct Voința Cocora și AS Căzănești. Locurile 12 și 13 din Liga a IV-a au urmat astfel să dispute meciuri de baraj pentru păstrarea locurilor cu ocupantele pozițiilor secunde din cele două serii ale Ligii a V-a. Prin tragere la sorți s-au stabilit partidele: Juventus Borănești-Unirea Manasia și Unirea Grivița-Agronomia Bucu. Manasia a spulberat toate pronosticurile și adversarul deopotrivă. Cei care se doresc a fi (și sperăm să reușească în acest demers... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2012, 16:55 (13100 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

«Summer Cup U14-Cupa Davis»: Tenismenul slobozean Sorin Iordache, comportare onorabilă

«Summer Cup U14-Cupa Davis»: Tenismenul slobozean Sorin Iordache, comportare onorabilă

Sorin Iordache, tenismenul legitimat la Tenis Con Slobozia, a participat la preliminariile «Summer Cup U14-Cupa Davis», competiție destinată juniorilor de 14 ani. Tenismenul slobozean a făcut parte din echipa României la această competiție desfășurată în Spania, la Magalluf. Tragerea la sorți nu a fost prea norocoasă, favorita 4 a concursului, România, picînd în aceeași grupă cu Danemarca, Marea Britanie și Suedia. Dacă de echipa Danemarcei România, cu Sorin Iordache în componență, a trecut relativ ușor, cu scorul general 3-0, Sorin contribuind la această victorie în partida de dublu, alături de Alex Manole, marți, 3 iulie a.c., România a întîlnit favorita 1 a competiției, Marea Britanie. De această... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2012, 16:55 (20548 vizualizări - 22 comentarii)

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

S-a parafat primul transfer

Mai sînt aproximativ două săptămîni pînă la reunirea echipei feminine de handbal, Unirea Slobozia. Cum era normal, lucrurile au început să se miște în direcția reconstruirii lotului fărîmițat de plecările din această vară. Așa cum am preconizat în urmă cu două luni, Jeni Drăgan și Andreea Tîlvăru și-au prelungit înțelegerile cu echipa slobozeană. De asemenea, în această săptămînă a apărut și primul nume nou în angrenajul Unirii. Este vorba despre Cristiana Ciuplea, fostă jucătoare la Activ Ploiești. Cristiana evoluează pe postul de pivot și va împlini, pe 10 decembrie 2012, 25 de ani.... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2012, 16:54 (10005 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

«Copilul meu e nevinovat!»

Povestea «pedofilului de la MB-uri»

«Copilul meu e nevinovat!»

Mama «pedofilului de la MB-uri» este în stare de șoc. A aflat că fiul său a fost arestat de la o echipă de jurnaliști care i-a bătut la poartă. Îi e greu să creadă că acuzațiile de hărțuire sexuală sînt adevărate. Totuși, Corneliu Alexandru Croitoru are profilul unui pedofil... Era în permanență în preajma fetițelor din vecini, pe care le ademenea să se joace cu el. Aceiași vecini susțin că bărbatul avea probleme psihice și era în stare de orice nenorocire, mai ales după cîteva pahare. A încercat să aibă o relație normală, dar totul a durat doar o săptămînă...

Născut pedofil...
... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2012, 19:21 (12686 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Taximetristul Tudor Gâscă, «jumulit» de patru ori într-o singură zi

Povești cu taximetriști, polițiști locali și nu numai sau jungla urbană din Slobozia (III)

Taximetristul Tudor Gîscă, «jumulit» de patru ori într-o singură zi

Tudor Gîscă este taximetrist de ani buni. Însă ce i s-a întîmplat pe 4 ianuarie 2012 este demn de Cartea Recordurilor. El a fost amendat de 4 ori într-o singură zi de către agentul Axinte Tudorel Petrică pentru că... se afla oprit în stația de taxi din fața Spitalului Județean Slobozia!

De patru ori într-o după amiază
În după-amiaza zilei de 4 ianuarie, Tudor Gîscă, taximetrist de firmă, staționa în fața Spitalului Județean Slobozia așteptînd clienți. Pentru această unică vină inițială, el a fost amendat de 4 ori. Iar povestea acestor amenzi e la fel de puțin credibilă ca și prima... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2012, 19:14 (12325 vizualizări - 12 comentarii)

28 Iun 2026
269 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Țăndărei: La furat dintr-o școală

În cursul dimineții de sîmbătă, 24 aprilie, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată de directorul unei școli din localitate, despre faptul că în cursul nopții de 23 spre 24 aprilie, persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:21
(27395 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiuni pentru siguranța publică

În noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 24 spre 25 aprilie, polițiștii slobozeni au organizat o acțiune în colaborare cu efective din cadrul Inspectoratului Județean al Jandarmeriei și ale Serviciului ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:21
(25367 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Hoți prinși de polițiști

Sîmbătă, 24 aprilie, polițiștii din Bordușani au fost sesizați de către o localnică, de 65 de ani, despre faptul că în noaptea anterioară, persoane necunoscute i-au furat din curtea locuinței și dintr-o ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:20
(27813 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Viteza face victime

Duminică, 25 aprilie, polițiștii din Urziceni au fost sesizați prin 112, despre producerea unui accident de circulație. Accidentul s-a produs pe DJ203B, pe raza localității Gîrbovi, și s-a soldat cu vătămarea ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:20
(26045 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi aplicate de polițiștii din Urziceni și Fierbinți-Tîrg

Sîmbătă, 24 aprilie, polițiștii din Urziceni au acționat pentru menținerea ordinii și liniștii publice, pentru prevenirea faptelor cu violență, a furturilor din buzunare, de și din auto, a comerțului ilicit ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:19
(23720 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat la volan

O echipă de siguranță publică ce acționa pe raza municipiului Urziceni a oprit pentru control, duminică, 25 aprilie, un autoturism înmatriculat în Spania, la volanul căruia se afla un localnic, de 35 de ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:18
(31107 vizualizări - 0 comentarii)


264 locuri vacante pentru 1100 de persoane fără loc de muncă

Vineri, 23 aprilie a.c., la nivel național s-a desfășurat Bursa generală a locurilor de muncă, acțiune organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Evenimentul s-a desfășurat și la nivel ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2010, 12:10
(21682 vizualizări - 0 comentarii)


O mașină a luat foc la Făcăeni, acoperișul unei case a fost mistuit de flăcări la Condeești

Sîmbătă, 24 aprilie, autoutilitara unui cetățean din comuna Făcăeni a fost cuprinsă de flăcări ca urmare a unui scurtcircuit produs la un conductor electric defect sau izolat necorespunzător. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2010, 12:10
(27320 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Scuterul a fost acroșat de un autobuz

Vineri, 23 aprilie, pe 112, Poliția a fost sesizată despre faptul că pe Strada Călărași, din Fetești, un cetățean care se deplasa cu un moped a fost lovit de un autobuz. La fața locului s-a deplasat un ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:30
(23867 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Minor la volanul autoturismului bunicii

În cursul nopții de joi spre vineri, respectiv 22 spre 23 aprilie a.c., în jurul orei 00,20, polițiștii din Balaciu au oprit pentru control un autoturism înmatriculat în județul Ialomița. În urma legitimării ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:29
(24586 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer în stare de ebrietate

Un bărbat de 37 de ani, din Fetești, s-a ales cu dosar penal după ce a fost depistat de polițiști conducînd un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși se afla în stare de ebrietate. Autoturismul ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:26
(23628 vizualizări - 0 comentarii)


S-a înecat în Ialomița?

Polițiști și pompieri au desfășurat joi, 22 aprilie a.c., eforturi comune pentru a depista un bărbat, de 66 de ani, din Urziceni, a cărui dispariție a fost sesizată de către familia acestuia. Ultimele informații ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:56
(23144 vizualizări - 2 comentarii)


Conducea tractorul cu permisul suspendat

Joi, 22 aprilie, în jurul orei 23,30, polițiștii au identificat în trafic, pe strada Călărași, din Fetești, un bărbat, de 45 de ani, din județul Constanța, care se deplasa la volanul unui autotractor ce ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(20270 vizualizări - 0 comentarii)


Fierul vechi, în atenția polițiștilor

Polițiștii din Țăndărei au acționat joi, 22 aprilie, în intervalul orar 09,00-12,00, pe raza de competență, pentru respectarea prevederilor privind gestionarea deșeurilor industriale reciclabile și pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(13894 vizualizări - 0 comentarii)


10 baruri și 9 săli de jocuri, controlate

În cursul după-amiezii de joi, 22 aprilie, în intervalul orar 18,00-21,00, efective din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, în colaborare cu efective ale Inspectoratului Județean de Jandarmi și din cadrul ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(22324 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni în zonele rurale

În cursul nopții trecute, respectiv 22/23 aprilie, agenții Posturilor de Poliție Albești, Ciochina și Buești au organizat o acțiune comună intercomunală, sub coordonarea ofițerilor din cadrul Poliției ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:54
(13593 vizualizări - 0 comentarii)


Depunerea situațiilor financiare, obligatoriu la Registrul Comerțului

Oficiul Național al Registrului Comerțului reamintește comercianților că, începînd cu anul 2010, situațiile financiare anuale se depun numai la Registrul Comerțului. Avînd în vedere că data limită pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 13:42
(21049 vizualizări - 0 comentarii)


Perdelele forestiere de protecție, în atenția Prefecturii

Joi, 22 aprilie a.c., la sediul Prefecturii Ialomița s-a desfășurat o ședință de lucru a Comandamentului județean de analiză a realizării Programului de înființare a perdelelor forestiere de protecție. ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 10:13
(19988 vizualizări - 1 comentariu)


Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, zărzărea»-ediția a XVIII-a

Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, zărzărea»-ediția a XVIII-a

În organizarea Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, vineri, 16 aprilie 2010, s-a desfășurat faza zonală a celei de-a XVIII-a ediții a Festivalului Județean ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 20:18
(20903 vizualizări - 0 comentarii)


A dat cu tractorul peste un bătrîn

Poliția Urziceni a fost sesizată miercuri, 21 aprilie a.c., prin 112, despre faptul că pe raza localității Hagiești s-a produs un accident de circulație, un pieton fiind implicat. Din cercetări s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 18:56
(20056 vizualizări - 0 comentarii)


Recidivist încarcerat după ce a tîlhărit un tînăr în stare de ebrietate

Un tînăr în vîrstă de 28 de ani, din Slobozia, recidivist, a fost încarcerat în arestul Inspectoratului după ce Judecătoria Slobozia a emis pe numele său un mandat de arestare preventivă pentru 29 de zile ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 18:39
(25161 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, identificat

Miercuri, 21 aprilie a.c., polițiștii l-au identificat și reținut, pe raza comunei Frumușani-Călărași, pe un tînăr, în vârstă de 28 ani, din Fetești, care lucra în cadrul unei vulcanizări din localitate ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 17:58
(13724 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Polițiștii au constatat o infracțiune comisă de un bărbat, de 32 de ani, din localitatea Săveni, care se deplasa la volanul unui autoturism cu numere de înmatriculare străine, fără a poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 17:42
(25535 vizualizări - 0 comentarii)


Firmă sancționată pentru nerespectarea regimului materialului lemnos

În urma verificărilor efectuate la un agent economic din comuna Făcăeni s-a constatat că acesta comercializa material lemnos pentru construcții fără a utiliza sistemul informatic integrat de urmărire a ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 17:40
(15013 vizualizări - 0 comentarii)


Bursa generală a locurilor de muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 23 aprilie 2010, începînd cu ora 9.00, Bursa generală a locurilor de muncă. Acțiunea se va desfășura în Slobozia la Clubul ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 12:48
(21241 vizualizări - 0 comentarii)


22 aprilie, ziua Pământului: 200 de preșcolari au salvat Planeta la Slobozia

22 aprilie, ziua Pămîntului: 200 de preșcolari au salvat Planeta la Slobozia

Joi, 22 aprilie, la orele 10,00, preșcolarii Grădiniței «Junior» din Slobozia au organizat marșul annual de Ziua Pămîntului. Însoțiți de educatori și oficiali locali (l-am remarcat, în treacăt, pe nelipsitul ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 12:24
(17498 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbători uitate, sărbători regăsite: Caloianul îngropat la Slobozia

Sărbători uitate, sărbători regăsite: Caloianul îngropat la Slobozia

Caloiene, Iene,
Du-te-n cer și cere
Să deschiză porțile,
Să sloboadă ploile,
Să curgă și gîrlele,
Zilele și nopțile,
Ca să crească grînele!
Iani, Iani, Caloiani,
Ia cerului torțele ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 12:22
(13023 vizualizări - 0 comentarii)


«Activitatea economică în Ialomița a scăzut cu 40-50%»

«Activitatea economică în Ialomița a scăzut cu 40-50%»

În cadrul unei conferințe de presă susținută miercuri, 21 aprilie, reprezentații Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița au dat publicității raportul de activitate al instituției pe anul 2009. ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 06:52
(11716 vizualizări - 1 comentariu)


Pistol de calibru 5,5 mm, deținut ilegal

Polițiștii au depistat marți, 20 aprilie, un ialomițean care deținea, fără drept, o armă neletală din categoria celor supuse autorizării. Bărbatul, de 66 de ani, din Fetești, deținea fără drept un pistol ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:11
(21258 vizualizări - 0 comentarii)


Nu vrea să se întoarcă acasă: Dat dispărut de Poliția Constanța, găsit la Sudiți

Marți, 20 aprilie, polițiștii Postului de Poliție Sudiți au depistat pe islazul comunal un tînăr, de 23 de ani, din județul Tulcea, care lucra ca cioban la stîna de oi a unui bărbat din localitatea Sudiți ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:11
(21224 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...