Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Peste 100 de copii au adus Caloianul la Slobozia

«Caloiene, Iene, du-te-n cer și cere/Să deschidă porțile/ Să sloboadă ploiele...» au cîntat în cor joi, 3 mai a.c., la Slobozia, în fața Muzeului Național al Agriculturii, peste 100 de copii din toate colțurile județului. Ei au reînviat tradiția Caloianului...
Cîntecul de jale al alaiului de copii a fost auzit de toți locuitorii Slobozia. Costumați așa cum cere obiceiul Caloianului, micuții au mărșăluit pe străzile Sloboziei.
Iulian Cucu este elev la Grupul Școlar Agricol din Făcăeni. El a fost «preotul» care a slujit la căpătîiul Caloianului, confecționat din lut de către ceilalți colegi ai săi... «Mie îmi place să fiu preotul Caloianului. Este o tradiție frumoasă» a spus băiatul... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2012, 12:48 (9548 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia Caloian

EVENIMENT

Dytras, acționată în instanță de Primăria Slobozia

Investiție de peste 7 milioane de euro, nefuncțională

Dytras, acționată în instanță de Primăria Slobozia

În urma articolului «Stația de epurare de 4,5 milioane de euro, nefuncțională!», apărut în Independent, primarul Gabi Ionașcu a organizat o conferință de presă în care a făcut o serie de precizări legate de subiect. Potrivit declarațiilor sale, stația de epurare a orașului Slobozia reprezintă o prioritate investițională pentru administrația locală și «se fac eforturi pentru punerea ei în funcțiune». În așteptarea atingerii acestui obiectiv, declarat «prioritate 0», administrația locală anunță demararea procedurilor de acționare în instanță a firmei Dytras pentru «întîrzieri și neconformități»...

N-ar fi rău să fie bine... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2012, 18:43 (13097 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Vânzătorii de vibrații energetice

Senzațional! Nici nu știți ce ați pierdut...

Vînzătorii de vibrații energetice

Senzațional! Nici nu știți ce ați pierdut! Vibrații energetice la cipuri de plastic. Panaceu pentru orice, de la foame la impotență. Și unde mai pui că totul se întîmplă aici, la Slobozia, devenită sîmbăta trecută capitala mondială a celui mai revoluționar produs care «țintește cauza energetică a tuturor bolilor». Nu puteam rata o așa oportunitate, mai cu seamă că tipul care ne-a propus-o ne-a fluturat, în treacăt, șansa de a deveni distribuitori ai unui produs «foarte accesibil». Așa că sîmbătă, 21 aprilie 2012, la orele 11,00, ne-am prezentat la Centrul Cultural, pentru un seminar care l-ar face pe impostorul care vinde religie duminica pe OTV să pălească de invidie...

Vibrații stradale... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2012, 18:32 (14439 vizualizări - 0 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

CEI MAI... coafați ponei!

CEI MAI... coafați ponei!

Pentru că recordurile din lumea animală stîrnesc mereu curiozități, ne-am decis să vă surprindem și săptămîna aceasta. Ne-au atras atenția doi ponei, ferchezuiți după ultima modă. Le-am dat de urmă în Parcul de Vacanță Hermes de la Slobozia...
Pamela și Kiky, cele cu vino-ncoa! De frizura Pamelei și de cea a lui Kiky, poneii amintiți mai sus, s-a ocupat un maestru în tunsul cabalinelor venit tocmai de la București. Adeptă a stilului clasic, Pamela își poartă cu mîndrie coama lungă, tunsă în scări la vîrfuri de către stilistul din Capitală. Fire rebelă, Kiky a ales o tunosare de punk-istă. «Le stă foarte bine așa» ne-a declarat... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2012, 18:23 (14300 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vacanța de 1 Mai: 20 de ialomițeni, «atacați» de căpușe

Vacanța de 1 Mai: 20 de ialomițeni, «atacați» de căpușe

Ialomițenii care și-au petrecut mini-vacanța de 1 Mai la iarbă verde au avut de înfruntat un pericol natural: căpușele. Mini-vacanța de 1 Mai s-a încheiat pentru 20 de persoane din Ialomița la spital. Oamenii au fost «atacați» de căpușe, medicii de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia acordîndu-le îngrijiri medicale...

Căpușele, un adevărat pericol
Medicii îi avertizează pe oamenii care ies la iarbă verde să evite pe cît posibil zonele unde și-ar putea face apariția căpușele. Mușcătura de căpușă poate fi periculoasă, întrucît acestea transmit o bacterie ce provoacă «Boala... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2012, 14:22 (7166 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Primarul de Albești, viitorul prefect

PNL reclamă aceeași funcție!

EXCLUSIV: Primarul de Albești, viitorul prefect

Marin Constantin, actualul primar al comunei Albești este nominalizarea PSD Ialomița pentru funcția de prefect al județului. PNL Ialomița reclamă la rîndu-i funcția de prefect, însă refuză să facă nominalizări...

Costică își vede visul cu ochii
Marin Constantin, primarul comunei Albești, ar putea fi viitorul prefect al județului Ialomița. Nominalizarea sa este o certitudine, iar conducerea PSD a transmis deja această propunere la Centru. În buna tradiție locală, conducerea PSD a refuzat să facă comentarii legate de această nominalizare. Este de notorietate însă dorința primarului... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2012, 18:21 (22031 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

32 de proiecte europene la cheie

1,5 milioane euro pentru GAL «Ialomița Centrală»

Asociația Grupul de Acțiune Locală «Ialomița Centrală» Balaciu-Căzănești-Reviga a reușit accesarea a 1,5 milioane de euro pentru derularea a 32 de proiecte cu finanțare europeană. Proiectele vizează investiții pentru renovarea și dezvoltarea satelor, sprijin pentru crearea și dezvoltarea de microîntreprinderi și modernizarea exploatațiilor agricole existente.
«Fondurile nu mai pot fi pierdute! Tot ce avem de făcut este să realizăm proiecte viabile, care să ajute la dezvoltarea celor 17 comunități din cadrul acestui GAL!» a declarat Alexandru Potor, unul dintre invitații la ședința inaugurală a Asociației, marți, 17 aprilie 2012, la Căzănești.
La ședință au participat reprezentanții... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2012, 18:00 (13055 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

A fost găsit cadavrul femeii înecate în Ialomița în urmă cu mai bine de o săptămînă!

Un bărbat din Slobozia s-a înecat într-un canal

În data de 21 aprilie a.c., o femeie de 48 ani din localitatea Ograda s-a înecat în apele rîului Ialomița. După îndelungi căutări, trupul neînsuflețit al femeii a fost descoperit luni, 30 aprilie a.c., tocmai la Hagieni... Trei zile la rînd au căutat pompierii trupul neînsuflețit al femeii care s-a înecat la Ograda. Pentru că nu au reușit să dea de urmă cadavrului, militarii și-au încheiat acțiunile. Luni, 30 aprilie 2012, în zona podului de la Hagieni, trupul neînsuflețit a fost scos la suprafață. Cei care au făcut descoperirea macabră au fost cîțiva localnici care circulau prin zonă. Inițial, oamenii au crezut că este vorba despre o cîrpă, însă cînd s-au apropiat de mal au observat că în apă... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2012, 15:54 (8882 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Feteșteni umăr la umăr

După ce prin victoria din etapa a 18-a Viticola a reușit să oprească Rapidul din zborul spre barajul de promovare relansînd campionatul, etapa 19, programată sîmbătă, 21 aprilie a.c., a consolidat pozițiile ocupate de cele două formații din Fetești. Rapidul a trecut în ritm de intercity de Voința Reviga, în vreme ce Viticola a cîștigat la limită deplasarea de la Brazii, într-un meci cu 7 goluri. Podiumul este completat de Victoria Amara, care triumfă la Grivița și așteaptă încrezătoare defecțiuni în angrenajele feteștene, pentru a se năpusti pe poziția de lider. O oarecare surpriză s-a petrecut la Gheorghe Lazăr, acolo unde Abatorul a început să se impună. Echipa lui Vlase, deși e doar la patru... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2012, 14:46 (10393 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Sport școlar

Micii fotbaliști și-au disputat titlul la Slobozia

În perioada 20/22 aprilie 2012, s-a desfășurat la Slobozia etapa finală a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar la fotbal gimnazial, competiție adresată școlilor urbane. Reușita organizării din 2011 a făcut ca Slobozia să fie desemnată gazdă a întrecerii și în 2012, în ciuda faptului că reprezentanta județului nostru nu a mai bifat ultimul act. Au participat reprezentanțe ale județelor: Timiș, Mureș, Olt, Teleorman, Bihor, Constanța, Neamț și municipiul București, iar spectacolul a fost pe măsură. Atît finala mare, cît și finala mică, au avut nevoie de lovituri de departajare pentru a-și desemna cîștigătorii. În cele din urmă, sita valorilor a cernut, iar campioană națională a ieșit reprezentanta... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2012, 13:26 (7273 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Etapa I de consolidare a Spitalului Județean de Urgență a fost finalizată

Slobozia: Etapa I de consolidare a Spitalului Județean de Urgență a fost finalizată

După 3 ani de așteptare, autoritățile județene au finalizat prima etapă de consolidare a Spitalul Județean Ialomița. Investiția, cifrată în jurul valorii de 8 milioane lei, a fost considerata la momentul demarării ei «necesară și justificată» în condițiile în care acest obiectiv de interes județean prezenta un grad de siguranță scăzut în caz de seism.

Cu Ciupercă în frunte, vom avea victorii multe
Prima etapă a investiției în reabilitarea și consolidarea Spitalului de Urgență a fost finalizată vineri, 27 aprilie. Momentul a fost marcat de o conferință de presă în care oficialii... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2012, 07:51 (8509 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița administrativă vinde iluzii electorale

Din 4 în 4 ani, de alegeri

Ialomița administrativă vinde iluzii electorale

În fiecare campanie electorală, primarii ialomițeni le promit alegătorilor că vor trăi mai bine. Puține din angajamentele pe care edilii și le asumă se concretizează. Independent vă arată cîteva dintre proiectele de anvergură promise de primarii din județ în anul 2008, transformate în patru ani în nimicuri...

Minciuni electorale...
Este anul 2008, iar campania electorală mustește de promisiunile candidaților la funcția de primari. Ca să impresioneze mîinile care pun ștampile pe buletinele de vot, candidații își iau angajamente. Își asumă în nume propriu drumuri ca-n occident,... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2012, 18:56 (9049 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lideri pentru viitorul asociațiilor din România

Un ialomițean în Federația Națională a GAL-urilor

Lideri pentru viitorul asociațiilor din România

Duminică, 22 aprilie 2012, la Sibiu, reprezentanții Grupurilor de Acțiune Locală din România s-au întîlnit pentru a pune bazele unei federații a acestor asociații. Alexandru Potor, președintele GAL «Dunărea de Jos» din Ialomița a fost ales coordonator pentru 14 astfel de organisme. Întîlnirea de la Sibiu s-a dorit a fi una de reorganizare și dezvoltare a GAL-urilor din România. Obiectivul final al organizației îl reprezintă dezvoltarea a 150 de asociații de acest tip la nivelul întregii țări...

Un ialomițean în curtea Federației
Duminică, 22 aprilie a.c., la Sibiu, reprezentanții GAL-urilor din cele opt regiuni de dezvoltare... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2012, 18:36 (10886 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Dr Olaru se pregătește pentru Parlament

Politică în halat

Dr Olaru se pregătește pentru Parlament

Încurcate sînt căile domnului. Vorbim de căile domnului Vasile Olaru, directorul Spitalului Județean Slobozia și activist de profesie în cadrul filialei PSD Ialomița. Acesta și-a propus să devină nici mai mult, nici mai puțin decît parlamentar!

Marea crăpelniță de la Ciochina
Lansarea neoficială a parlamentarului Olaru s-a făcut în Săptămîna Mare, într-o zi de 16 aprilie 2012, la Orezu. Pentru cei neobișnuiți cu ulițele desfundate ale județului, Orezu e unul dintre satele uitate de lume. De la el încolo, începe pustiul Bărăganului. Oficial însă, satul aparține comunei Ciochina, comună al cărei primar, Vasile Cîmpulungeanu, a jignit impardonabil filiala anunțîndu... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2012, 18:28 (15051 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Fetele lu’ Bote

Fetele lu’ Bote

Catrinel Menghia a devenit peste noapte regina neîncoronată a frumuseții pe cat-walk... Săptămîna trecută, la Slobozia, o sută de fete au încercat să-i calce pe urme. Ele au participat la castingul organizat pentru emisiunea lui Cătălin Botezatu. Puține dintre frumusețile noastre au reușit să meargă mai departe. Multe dintre ele au fost descalificate pe loc...

Din culisele castingului...
E vineri, 6 aprilie și 16,00 trecute fix. În holul sălii de gym, spa și beauty fashion de la Satori Club n-ai loc să arunci o privire. Fetele lui Bote se înghesuie toc lîngă toc, rotunjime lîngă rotunjime... Sînt înalte, sînt slabe, sînt boite... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2012, 18:17 (13785 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Săptămâna Altfel»

O premieră pentru 45 de mii de elevi

«Săptămîna Altfel»

Timp de o săptămînă, în perioada 2-6 aprilie 2012, cei aproape 45 mii de elevi din Ialomița au participat activ la programul «Săptămîna Altfel». Scopul programului a fost acela de a implica elevii și cadrele didactice în activități care să răspundă «intereselor și preocupărilor diverse ale copiilor și să pună în valoare talentele și capacitățile acestora în diferite domenii». Potrivit informațiilor furnizate de către Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, în județ au fost organizate peste 10000 de manifestări dedicate acestui program. Independent a fost alături de cîteva dintre clasele de elevi prezente în spațiul public cu acest prilej...

La Vila Raluca... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2012, 18:06 (10828 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Nenorociți din neglijența părinților: Un copil de un an din Țăndărei a băut diluant, un altul de doi ani din Bucu a înghițit mai multe tablete de aspirină

Nenorociți din neglijența părinților: Un copil de un an din Țăndărei a băut diluant, un altul de doi ani din Bucu a înghițit mai multe tablete de aspirină

Doi copii au ajuns în seara zilei miercuri, 25 aprilie a.c., la Spitalul Județean de Urgență Slobozia din cauza neglijenței părinților. Unul dintre ei a avut nevoie de îngrijiri medicale de specialitate și a fost transferat la Spitalul «Grigore Alexandrescu» din București...
Copilul transferat la București are un an și este din Țăndărei. Lăsat nesupravegheat de către părinți, miercuri seara băiețelul a băut diluant. Micuțul a găsit în casă sticla unde se afla substanța toxică și a luat cîteva înghițituri. Cîteva minute mai tîrziu, zăcea aproape fără suflare în respectiva cameră. Mama sa a fost cea care și-a găsit copilul agonizînd și a chemat Ambulanța...
Tot în seara de 25 aprilie... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2012, 13:32 (12623 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Tînăr din Vlădeni, arestat pentru trafic de minori

Un tânăr în vârstă de 23 ani, din comuna Vlădeni, a fost arestat pentru comiterea infracțiunii de trafic de minori. Așadar, miercuri, 25 aprilie a.c., polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, au executat o acțiune pe linia prevenirii si combaterii traficului de persoane, pe raza comunei Vlădeni, cu sprijinul efectivelor din cadrul Secției Poliției Rurale Stelnica, pentru depistarea unui tînăr în vârstă de 23 ani, pe numele căruia a fost emis un mandat de aducere.
Învinuitul a fost condus la sediul DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, iar în urma audierii și probatoriului administrat în cauză, procurorul de caz a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale și... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2012, 13:03 (11004 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Muncitorii Urban au incendiat hala DADP

Pompierii de la Garda Slobozia au intervenit joi, 26 aprilie a.c., în jurul orei 10,00, pentru stingerea unui incendiu produs la un fost punct termic din oraș de lîngă sediul ITM, devenit hală de materiale a muncitorilor DADP. Lucrătorii susțin că focul a fost pus intenționat de o mînă criminală.
În interiorul halei se aflau mai multe mături de nuiele, alimentele și hainele de schimb ale muncitorilor DADP. Oamenii se pregăteau să iasă la curățat străzile în momentul în care au văzut fumul gros care ieșea din interiorul halei. «Mi-au ars și hainele, și mîncarea, și mătura cu care lucram... Cineva a aruncat o țigară aprinsă pe geam ca să ardem ca șobolanii aici» a spus Valentina Pricopie,... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2012, 10:47 (7725 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Dunărea Călărași-Unirea Slobozia 1-2, CS Ștefănești-Viitorul Axintele 1-2

Slobozia se detașează, Axintele urcă pe 5

Marți, 24 aprilie, echipele ialomițene au disputat meciurile contînd pentru etapa a 23-a a Campionatului Ligii a III-a. Echipele noastre s-au deplasat la Călărași și Ștefănești și au reportat victorii la scoruri similare.

Slobozia a învins greu Călărașiul
Liderul detașat al Seriei a II-a din Liga a III-a a întîlnit o echipă a Călărașiului mai motivată ca oricînd. Dunărea a controlat în totalitate prima repriză și o bună parte din cea de-a doua. Călărășenii au fost cei care au deschis scorul prin Neta (’72), la o fază în care slobozenii au acuzat o poziție de ofsaid și în urma căreia antrenorul Unirii, Ion Ionescu, a fost trimis în tribune. La acel moment, ținînd... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2012, 10:08 (8661 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
291 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: 45 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 19 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11358, fiind înregistrate 45 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2021, 16:50
(6028 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 38 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 18 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11313, fiind înregistrate 38 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2021, 17:05
(3943 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 75 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 17 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11275, fiind înregistrate 75 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2021, 16:30
(5033 vizualizări - 0 comentarii)


Tânără din Fetești, amendată că nu a respectat măsura izolării la domiciliu

Joi, 16 septembrie a.c., au continuat acțiunile desfășurate de polițiștii ialomițeni în contextul situației epidemiologice provocate de virusul SARS-CoV-2. O tânără de 22 de ani, din Fetești, a fost depistată ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2021, 14:15
(13260 vizualizări - 1 comentariu)


Beat și fără permis, la volan pe străzile din Urziceni

În noaptea de joi spre vineri, 16/17 septembrie a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din Urziceni au oprit pentru control, pe strada Transilvaniei, un autoturism  condus de un bărbat în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2021, 13:55
(4963 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița, ianuarie-august 2021: 27 de accidente grave, 18 persoane decedate, 19 răniți

În perioada 16-22 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, polițiștii rutieri vor acționa în cadrul Proiectului Național «ROADPOL-Safety Days», pentru reducerea numărului accidentelor rutiere și ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2021, 13:40
(1747 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Încasări la bugetul consolidat de 751,28 milioane de lei în primele 8 luni din 2021

Printr-un comunicat de presă, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița precizează că la bugetul consolidat, în perioada ianuarie-august 2021, s-au încasat venituri în sumă totală de 751,28 ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2021, 12:55
(2591 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Opt bărbați, reținuți pentru fapte de «furt»

În ziua de miercuri, 15 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au pus în executare 21 mandate de percheziție domiciliară, ce au vizat documentarea activității infracționale a unor persoane bănuite de săvârșirea ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2021, 18:10
(2424 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Joi, 30 septembrie 2021, termen limită pentru depunerea Formularul 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că joi, 30 septembrie 2021, este termenul limită de depunere a «Declarației informative privind livrările/prestările și ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2021, 17:55
(5522 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 22 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 16 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11200, fiind înregistrate 22 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2021, 16:50
(1661 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: 18/19 septembrie 2021, Sfințirea Mare a Bisericii Mânăstirii Hagieni

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: 18/19 septembrie 2021, Sfințirea Mare a Bisericii Mânăstirii Hagieni

În zilele de sâmbătă și duminică, 18 și 19 septembrie 2021, se va săvârși slujba de târnosire (sfințire) a Bisericii Mânăstirii Hagieni cu hramul «Sfântul Ierarh Nicolae» . La eveniment vor fi prezenți ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2021, 13:20
(8456 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: 53,013 milioane de lei, obligații suplimentare de plată stabilite ca urmare a controalelor

Activitatea de Inspecție Fiscală din cadrul AJFP Ialomita a efectuat, în luna august 2021, controale la contribuabili persoane fizice și juridice. Astfel, au fost finalizate 20 de inspecții fiscale, 12 ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 16:45
(7200 vizualizări - 4 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 40 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 15 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11178, fiind înregistrate 40 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 16:40
(2461 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Borănești, Coșereni, Gârbovi, Amara și Ciulnița. Hoții, în vizor!

În dimineața zilei de miercuri, 15 septembrie 2021, polițiștii ialomițeni au descins la locuințele a 21 de persoane bănuite de comiterea mai multor furturi din societăți comerciale. 10 persoane au fost ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 13:55
(4174 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Controale la societățile comerciale din zona unităților școlare

Magazinele din curtea școlilor și din zonele adiacente acestora au fost verificate de polițiștii ialomițeni, în vederea prevenirii și combaterii comercializării ilegale de mărfuri alimentare, băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 13:45
(4583 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziția «De la brazdă la cuptor» la Muzeul Național al Agriculturii

La Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia se va deschide vineri, 17 septembrie 2021, orele 10,00, expoziția «De la brazdă la cuptor», care prezintă principalele etape ale drumului pâinii, începând ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 13:35
(3492 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată și miriști de porumb

ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată și miriști de porumb

Marți, 14 septembrie a.c., în jurul orelor 15,00, pompierii din Țăndărei au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată, produs pe un teren viran pe raza comunei Mihail ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 12:35
(3156 vizualizări - 0 comentarii)


APIA a demarat plata ajutorului de stat în sectorul bovin

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de miercuri, 15 septembrie 2021, demarează autorizarea la plată a ajutorului de stat pentru susținerea activității crescătorilor ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 12:10
(6505 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția ialomițeană caută ajutor de șef de post. 14 funcții, scoase la concurs!

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița scoate la concurs 14 posturi de ajutor șef de post, prin încadrare directă din sursă externă, în scopul reducerii deficitului de personal. Înscrierile se fac ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2021, 18:20
(9368 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

În ultimele 24 de ore, polițiștii au intervenit la 70 de evenimente, din care 66 sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, au constatat 22 de infracțiuni și au aplicat 185 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2021, 18:10
(2768 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 26 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 14 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11138, fiind înregistrate 26 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2021, 16:50
(6643 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: «Sprijin pentru prima împădurire și crearea de suprafețe împădurite»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că, în perioada 15 septembrie 2021-28 februarie 2022, se primesc cereri de sprijin pentru accesarea Schemei de ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2021, 13:40
(3628 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Rechizite și îmbrăcăminte pentru elevii nevoiași

Protopopiatul Urziceni: Rechizite și îmbrăcăminte pentru elevii nevoiași

Protopopiatul Urziceni a continuat seria acțiunilor filantropice, oferind rechizite și îmbrăcăminte copiilor săraci din eparhie, cu ocazia debutului noului an școlar. 661 de elevi, cu posibilități materiale ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2021, 11:10
(3029 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul!

În perioada 14-17 septembrie 2021, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în localitățile ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 19:15
(4956 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Beneficiarii «Clubului de vară», în excursie tematică la Galați

Protopopiatul Slobozia: Beneficiarii «Clubului de vară», în excursie tematică la Galați

Sâmbătă, 11 septembrie 2021, beneficiarii «Clubului de vară» desfășurat de Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Școala Gimnazială Bucu și Primăria Bucu au participat la excursia organizată în județul ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 19:05
(4206 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 30 septembrie 2021, termenul până la care mai pot fi depuse cereri de acordare a eșalonărilor la plată în formă simplificată

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor, persoanelor fizice și juridice, care au obligații de plată a căror scadență/termen de plată s-a împlinit după data declarării ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 17:50
(3719 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 17 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 13 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11112, fiind înregistrate 17 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 16:45
(1738 vizualizări - 0 comentarii)


Service-urile auto, în vizorul ITM Ialomița

În perioada 6-8 septembrie 2021 s-a desfășurat Campania Națională pentru identificarea cazurilor de muncă nedeclarată la angajatorii care își desfășoară activitatea în domeniul «întreținerea și repararea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 16:25
(7108 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 18 incendii produse în mai multe localități

ISU Ialomița: 18 incendii produse în mai multe localități

Sâmbătă, 11 septembrie a.c., pompierii din Fetești au fost solicitați să intervină la un incendiu izbucnit la o anexă gospodărească a unui cetățean din Fetești. La sosirea forțelor de intervenție, incendiul ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 14:50
(1522 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Urziceni și Maia

Sâmbătă, 11 septembrie a.c., două echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit cu o descarcerare și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs pe raza municipiului Urziceni, pe DN2. În eveniment ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 14:45
(5549 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...