Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Școala după școală» de la Bora

Educație de 160 mii de euro

«Școala după școală» de la Bora

În timp ce o țară întreagă încearcă să înțeleagă metodologia de înscriere în clasa pregătitoare și clasa I, Școala cu clasele I-VIII din cartierul Bora din Slobozia dezvoltă de mai bine de un an un proiect de reintegrare școlară și socială a unei comunități de romi care, la ultimul recensămînt, număra 3000 de suflete. Conform directorul instituției, Elisabeta Beciu, cele două proiecte dezvoltate aici sînt un succes care poate fi exportat oricînd, în orice comunitate școlară din județ...

Un proiect european derulat «avant la lettre»
Unul dintre proiectele derulate prin intermediul... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2012, 08:40 (13099 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Ministerul Educației are de dat 65000 lei elevilor navetiști din Ialomița

Respectiva sumă reprezintă decontul abonamentelor pe care elevii le-au plătit în lunile ianuarie și februarie pentru a ajunge la școală. Ca să învețe carte, în județul Ialomița peste 2000 de elevi își plătesc transportul...

Așteaptă să vină banii
Potrivit ordinului Ministerului Educației nr. 329/13.02.2007, orice elev român care locuiește la o distanță de 50 de kilometri de școală unde învață, beneficiază de decont al banilor pe care îi cheltuie pentru navetă. Ialomița are și ea elevi-navetiști. Este vorba despre un număr de 2819 de elevi care, zilnic, depind de mijlocele de transport... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2012, 08:27 (18177 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Garnitura USL are locomotivă PD-L

Cazacu, cu un pas mai aproape de fotoliul lui Ciupercă

Garnitura USL are locomotivă PD-L

Precampania electorală din Ialomița ne trezește o senzație de deja vu pe care n-am mai trăit-o de 4 ani. Primarii migrează de la un partid la altul ca stolurile de vrăbii, liderii politici mint de reîngheață apele, electoratul tradițional e tranșat la tarabe politice ca vitele la abator, iar nehotărîții, slabi de înger, sînt braconați fără milă cu strategii electorale grobiene. Brusc, județul s-a întors cu 100 și mai bine de ani înapoi, în plină eră Caragiale. Din păcate, personajul care a făcut celebră epoca, «cetățeanul turmentat», e replicat acum în zeci de mii de copii, numai bune de îndemnat în turme, la urne, dacă va fi cazul. Dar va mai fi oare cazul?

Totul pentru PD-L, totul împotriva lui Ciupercă... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2012, 11:28 (11214 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Fizicienele de la Școala Nr. 2 Slobozia

Fizicienele de la Școala Nr. 2 Slobozia

Școala Nr. 2 din Slobozia confirmă din nou. Instituția de învățămînt va fi reprezentată de două eleve de clasa a VII-a la olimpiada națională de fizică. Desfășurată la Brănești-Ilfov, la competiție vor lua parte cei mai buni elevi fizicieni din țară. Elevele noastre nu se lasă și muncesc din greu pentru a se întoarce acasă cu premiul I. Noi le ținem pumnii și le urăm succes...

Specialiste în optică și mecanică
Eleve în clasa a VII-a la școala Nr. 2 din Slobozia, Daniela Burtoiu și Andreea Băcanu sînt colege de bancă și au în comun pasiunea pentru Fizică. Peste cîteva săptămîni vor participa la faza națională a olimpiadei pentru... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2012, 10:57 (33016 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Gabi Ionașcu ar vrea «independent» la Slobozia, Alexandru Gavrilă se dorește «liberal» la Căzănești Gabi Ionașcu ar vrea «independent» la Slobozia, Alexandru Gavrilă se dorește «liberal» la Căzănești

Primar caut partid!

Gabi Ionașcu ar vrea «independent» la Slobozia, Alexandru Gavrilă se dorește «liberal» la Căzănești

Traseismul politic a devenit ceva obișnuit în județul Ialomița. Dacă primarii nu sînt racolați de partide, bat ei la poarta formațiunilor politice, în speranța unui sprijin pentru alegerile locale din 10 iunie. În acest sens, Gabi Ionașcu cocheteză mai nou cu Partidul Poporului-Dan Diaconescu, în timp ce Alexndru Gavrilă, edil de Căzănești, vrea să participe la alegeri din partea PNL!

Independentul Ionașcu
«M-au înjunghiat pe la spate!» strigă Gabi Ionașcu de mai bine de o lună, de la retragerea sprijinului politic de către PSD pentru alegerile din iunie. Ionașcu nu se lasă și vrea să le arate «trădătorilor» că e în stare... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2012, 14:26 (8956 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

1500 de elevi, victime ale rubeolei

Epidemia de rubeolă depopulează școlile

1500 de elevi, victime ale rubeolei

Virusul care provoacă rubeola a făcut victime în școlile ialomițene. De la începutul anului și pînă în prezent, peste 1500 de elevi de gimnaziu și liceu au fost infectați sau sînt suspecți de această boală.

Virusul a pătruns în licee
Epidemia de rubeolă a început încă din primele săptămîni ale lunii ianuarie și s-a extins treptat în toate liceele din județul Ialomița. Pandemia a cuprins chiar și școlile generale. Statisticile Direcției de Sănătate Ialomița arată că peste 500 de elevi de gimnaziu și liceu sînt suspectați că au contactat virusul care provoacă rubeola în primele... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2012, 14:07 (10595 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Cinci dezertori în paradisul social-democrat al lui Ciupercă

PSD a ieșit pe șoseaua de centură a politicii ialomițene

Cinci dezertori în paradisul social-democrat al lui Ciupercă

După modelul patentat de PD-L în urmă cu două săptămîni, PSD și-a prezentat vineri, 30 martie a.c., ultimele achiziții. Este vorba de cinci primari din întreg spectrul politic ialomițean care au confirmat că vor candida, pe listele PSD Ialomița, la alegerile din 10 iunie.

Cum e Cazacu, și Ciupercă...
Vineri, 30 martie a.c., PSD Ialomița a organizat o conferință de presă în cadrul căreia a anunțat recolarea a cinci primari ialomițeni pentru PSD. În ordinea culorilor de pe tricouri, aceștia sînt primarul PNG de la Fierbinți, Iusein Iuksel, primarii PIN Marin Gheorghe (Adîncata)... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2012, 12:41 (26480 vizualizări - 22 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

CEA MAI... decoltată ținută din club!

CEA MAI... decoltată ținută din club!

Tot sîmbătă seara și tot prin cluburi, reporterii Independent v-au mai surprins doborînd un record. Au reușit să o găsească pe fata cu cel mai... adînc decolteu. Ea primit voturi pentru «Cea mai... decoltată ținută din club!».
Un tricou decoltat, un decolteu de invidiat! Pentru că sîmbătă seara atmosfera din Hambar a fost încinsă la maxim, fetele s-au hotărît să se îmbrace mult mai lejer decît de obicei. Ne atrage atenția decolteul pe care îl are Elena, în momentul în care se apleacă pe bar să ceară un cocktail. Are 25 de ani, iar tricoul dungat pe care l-a îmbrăcat este singurul cu decolteu din garderoba sa.O credem pe cuvînt, că și noi... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2012, 11:46 (16390 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șeful Ambulanței Ialomița, Radu Paros a fost demis!

A rămas fără sprijin politic

Șeful Ambulanței Ialomița, Radu Paros a fost demis!

Joi, 29 martie a.c., Radu Paros, managerul Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, a fost demis. Demisia a fost semnată de Dan Noel, șeful Direcției de Sănătate Publică Ialomița. «Ne-am săturat de scandalurile lui Paros!» a declarat acesta în exclusivitate pentru Independent. Radu Paros susține că demiterea lui are substrat politic.

Paros, tras pe linie moartă
Joi, 29 martie 2012, Radu Paros a fost demis din funcția de manager al Ambulanței Ialomița. Demisia a fost semnată de către Dan Noel, șeful DSP Ialomița.... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2012, 13:23 (25778 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Întrebarea zilei: Candidează prefectul Teculescu la funcția de primar al Sloboziei?

Întrebarea zilei: Candidează prefectul Teculescu la funcția de primar al Sloboziei?

Potrivit unui comunicat de presă, începînd de joi, 29 martie 2012, prefecții din întreaga țară trebuie să comunice ministrului de interne Gabriel Berca dacă vor să candideze sau nu la alegerile locale din iunie. Discuțiile purtate pe această temă au avut loc în cadrul unei videoconferințe cu prefecții din întraga țară, desfășurată luni, 26 martie a.c..
Contactat telefonic de reporterii Independent, actualul prefect al județului Ialomița a evitat să răspundă direct la această întrebare. «Sunt decizii personale și privesc discuții purtate cu ministrul Internelor, care nu pot fi făcute publice în acest moment» a declarat prefectul județului... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2012, 13:11 (17044 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Rechinu’» i-a vândut lui finu’ subiectele la proba de Matematică!

Scandal școlar la Țăndărei

«Rechinu’» i-a vîndut lui finu’ subiectele la proba de Matematică!

Stroe Cornel, zis Rechinu’, profesor de matematică la Țăndărei, i-a făcut cadou finului, fiul unui afacerist local, o lucrare gata completată pentru simularea la examenul de Bacalaureat. Frauda a fost sesizată de către un coleg de cancelarie, care a sesizat Inspectoratul Școlar. Ancheta care ar fi trebuit să fie declanșată ar fi fost stopată de o intervenție a președintelui de Consiliu Județean, Silvian Ciupercă...

Rechinu’ vs Boboc
În perioada 14-16 martie 2012, în liceele din România s-a desfășurat simularea examenelor de Bacalaureat 2012. Practic, un examen care ar fi trebuit să decurgă fără incidente. La țăndărei... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2012, 13:08 (20079 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

CEL MAI... înalt toc!

CEL MAI... înalt toc!

Cu ajutorul dumneavoastră, rubrica noastră a ajuns la a doua ediție. Sîmbătă seara, reporterii Independent au plecat din nou să identifice... recordurile județului. Într-unul din cluburile din Slobozia au descoperit-o pe purtătoarea celor mai înalți pantofi din oraș...
Cu cît mai înalți, cu atît mai bine... Hambar, imediat după miezul nopții. De ce acolo? Pentru că cele mai frumoase fete din oraș fac întotdeauna coadă la intrare. Vivi are 21 de ani și este tînără și frumoasă. După ce își trece mîna prin părul blond și clipește din ochi, acceptă testul riglei. Ne pierdem în albastrul privirii seducătoare a acesteia și îi măsurăm... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2012, 11:07 (19222 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii Școlii Nr. 3 din Slobozia, maeștrii curățeniei

Elevii Școlii Nr. 3 din Slobozia, maeștrii curățeniei

Concursul demarat de Ministerul Educației prin care elevii au fost nevoiți să învețe ce înseamnă igiena și curățenia s-a încheiat în urmă cu o săptămînă. Județul Ialomița a fost reprezentat la această competiție de 50 de elevi de la Școala Nr. 3 din Slobozia. Ei au reușit să se claseze pe locul al treilea. Startul acestei competiții a fost dat încă din primul semestru al anului școlar 2011-2012. În concurs s-au înscris peste 100 de elevi, cu vîrste cuprinse între 7 și 10 ani, proveniți de la școli din 10 județe ale țării. Concursul s-a desfășurat pe mai multe etape și a cuprins realizarea de pliante și afișe, prin care copiii au încercat să demonstreze cît de importantă este igiena pentru ei.... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2012, 11:01 (13949 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal la biserica din Reviga

Preoții Casian și Gheorghe Pandelică, executați silit de Episcopie

Episcopia Sloboziei și Călărașilor a trecut la măsura de executare silită a bisericilor din Reviga și Mircea cel Bătrîn. Enoriașii au încercat să împiedice acțiunea fețelor bisericești printr-un protest spontan.

Clopotele au sunat a revoltă...
În dimineața zilei de marți, 27 martie 2012, enoriașii din Reviga au făcut un lanț uman în fața bisericii din localitate, hotărîți să îi împiedice pe reprezentanții Episcopiei Sloboziei și Călărașilor să pună lacătul pe ușa lăcașului de cult. Reprezentații Episcopiei au fost însoțiți și de un executor judecătoresc, mandatat să pună în aplicare... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2012, 16:35 (18106 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ecologiștii îl vor pe Paros pentru Slobozia

Cînd o face PER-ul ploape

Ecologiștii îl vor pe Paros pentru Slobozia

La sfîrșitul săptămînii precedente, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia, Partidul Ecologist Român a anunțat înființarea unei filiale locale. În cadrul ședinței oficiale de deschidere, liderii PER și-au declarat oficial susținerea pentru candidatura consilierului independento-democrato-liberal Radu Paros la fotoliul de primar al orașului Slobozia. Această «mișcare politică» este considerată o strategie politică de creștere a șanselor PD-L de a obține majoritatea în Consiliul Local Slobozia, în viitorul mandat...

Cînd amesteci mărul PD-L cu PER-ul
Sîmbătă, 24 martie... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2012, 15:45 (36566 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia-HCF Piatra Neamț 27-22 (14-11)

S-a spart ghinionul!

Demult n-a mai avut Slobozia un public atît de fierbinte ca în meciul de sîmbătă, 4 martie a.c.,  cu HCF Piatra Neamț. În partida restanță din prima etapă a returului, fetele lui Marian Simion au condus spectatorii prin toate stările posibile. Slobozencele au accelerat, s-au jucat cu ocaziile, au dat semnale la un moment dat că scapă meciul din mînă dar, pe final, s-au desprins decisiv. «Mulțumim publicului că a fost alături de noi și s-a transformat în al optulea jucător. Păcat că nu face asta și atunci cînd sîntem conduse și avem nevoie de sprijin din tribune pentru a reveni...» spunea, la finele jocului, cu o oarecare amărăciune, una dintre handbaliste.

Super fata lui șefu’... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2012, 15:32 (14021 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Buncăre pentru murături și pisici!

Adăposturi pentru situații de urgență la Slobozia

Buncăre pentru murături și pisici!

În Slobozia, peste 200 de subsoluri de bloc precum și cele ale instituțiilor publice sînt considerate adăposturi pentru situații de urgență. Aceasta este ceea ce știm deja! Ceea ce nu știm, dar putem afla citind articolul de mai jos, e faptul că autoritățile locale intenționează să investească fonduri în reabilitarea acestor spații pentru scopul în care au fost proiectate. Independent a avut curiozitatea să viziteze cîteva dintre ele...

Teoria viceprimarului Stoica
200 de buncăre, 60 de subsoluri de instituții, unu din patru locuitori din Slobozia... Acestea sînt datele oficiale... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2012, 15:30 (9557 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Parcare ilegală la Spitalul Slobozia!

Gabi Ionașcu vs consilierii locali PSD

Parcare ilegală la Spitalul Slobozia!

De mai bine de o săptămînă, lîngă gardul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, se construiește o parcare nouă. Inițiativa pare bună, doar că, susțin consilierii locali ai Sloboziei, construcția nu a primit avize din partea Comisiei de Urbanism. Lucrarea este executată la cererea expresă a primarului Gabi Ionașcu, fără aprobarea Consiliului Local. Parcarea va avea 16 locuri și, conform specialiștilor, va produce haos în trafic!

Unde nu-i cap, vai de... parcare
La sfîrșitul săptămînii precedente, la orele prînzului, în stînga intrării principale a Spitalului Județean de Urgență... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2012, 18:54 (13741 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Slobozia n-a jucat, dar s-a detașat

Cînd ești bun, fotbalul te răsplătește și cînd faci pauză. Așa s-a întîmplat în etapa de vineri, 23 martie 2012, cu Unirea Slobozia. După cum știți, echipa lui Ion Ionescu a cîștigat la masa verde meciul cu CS Eforie datorită retragerii dobrogenilor din campionat. În vremea asta, urmăritoarele, dacă le mai putem numi astfel, clacau una după alta. CS Afumați a făcut doar un egal, 2-2, la Călărași, iar CS Ștefănești a luat bătaie acasă de la o altă ilfoveană, ACS Berceni. Astfel, distanța dintre Unirea și a doua clasată crește la 11 puncte și doar ultra pesimiștii mai pot crede în ratarea promovării...... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2012, 18:52 (8993 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Vrem președinte surd!»

Protest inedit

«Vrem președinte surd!»

În țara orbilor, Băsescu e împărat. În Ialomița, Asociația Surzilor vrea un președinte surd. În numele acestuia, sîmbătă, 17 martie a.c., la sediul Asociației au protestat 30 de membri. Pentru că nu pot auzi, am ales să o facem noi în locul lor... «Vrem dreptate pentru surzi!».

Demonstrație în tăcere...
Comunicatul de presă e clar: «Asociația Națională a Surzilor din România-filiala Ialomița vă informează că în data de 17 martie 2012, orele 10,00-12,00 va avea loc un protest al comunității de surzi, împotriva încălcării statutului și hotărîrilor Consiliului Director Național al... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2012, 18:49 (14920 vizualizări - 9 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
229 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DGFP Ialomița: Scutire de la plata penalităților și a majorărilor de întîrziere

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, în conformitate cu prevederile legale, organele fiscale competente vor transmite pînă vineri, 15 octombrie, scrisori către ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:32
(13366 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 54000 lei

În perioada 7-9 octombrie, polițiștii rutieri ialomițeni au acționat pe șoselele județene pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:31
(10799 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Sfîrșit de săptămînă cu arderi necontrolate și urgențe medicale

Șapte arderi necontrolate și opt intervenții medicale, acesta este rezumatul activității pompierilor ialomițeni în ultimele 48 de ore. Potrivit unei comunicări, arderile de vegetație uscată au fost înregistrate ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:30
(15300 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestați pentru lipsire de libertate și tîlhărie

Trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 20 și 40 ani, toți din Fetești, au fost arestați preventiv pentru lipsire de libertate și tîlhărie. Pe scurt, sîmbătă, 8 octombrie, cei trei bărbați au acostat pe ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:25
(11575 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: O comandat un telefon și a primit o piatră

Un tînăr de 21 ani din Slobozia a sesizat polițiștii din localitate cu privire la faptul că a fost victima unei înșelătorii. Tînărul a povestit polițiștilor că, în urmă cu aproximativ două săptămîni, a ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:20
(8502 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Comerț ilegal cu legume

Vineri, 7 octombrie, polițiștii ialomițeni au acționat pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale de comerț cu legume-fructe în comuna Movilița. În cadrul activităților, polițiștii au legitimat 2 ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:10
(11156 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: Cu permisul reținut și băut, la volan

Sîmbătă, 8 octombrie, la Adîncata, polițiștii au prins un bărbat de 30 ani în timp ce conducea o mașină deși se afla sub influența băuturilor alcoolice. Șoferul a fost oprit de polițiști și verificat în ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 14:53
(11404 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Copil de 3 ani, accidentat mortal

Noaptea trecută, joi spre vineri, 6/7 octombrie, un copil de doar 3 ani, din Bărbulești, a fost victima unui accident rutier. Copilul a încercat să traverseze strada în fugă prin loc nepermis și fără să ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 17:03
(9558 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție șoferi! Amenzi pentru lipsa cauciucurilor de iarnă!

Începînd cu data de 1 noiembrie, șoferii sînt obligați să-și monteze pe autoturisme anvelope de iarnă. Prevederea este stipulată în noua legislație rutieră, iar nerespectarea regulilor va aduce șoferilor ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 17:02
(11006 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Acțiune preventivă pentru combaterea furturilor de lemne

Peste 100 de persoane au fost legitimate joi, 6 octombrie, în cadrul unei acțiuni desfășurată de polițiștii feteșteni. Scopul activităților l-a constituit prevenirea și combaterea furturilor de material ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 17:01
(9776 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Actul administrativ fiscal se comunică prin poștă

Începînd cu data de 17 octombrie, actul administrativ fiscal se comunică cu prioritate prin poștă, printr-o scrisoare recomandată cu confirmare de primire. Potrivit Direcției Generale a Finanțelor Publice ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 16:40
(7950 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: 1000 de cartușe depistate într-un autoturism, confiscate

«Polițiști din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat miercuri, 5 octombrie, pe fondul de vînătoare Bucu, pentru prevenirea și combaterea braconajului cinegetic, ocazie ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 16:19
(10293 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Fără permis, la volan

Polițiștii slobozeni au identificat miercuri, 5 octombrie, pe bulevardul Matei Basarab, un autoturism condus de un bărbat de 31 ani. În urma verificărilor sumare, polițiștii au constat că bărbatul nu avea ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 16:18
(8277 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Infractor prins de polițiști

Miercuri, 5 octombrie, polițiștii slobozeni au prins un tînăr de 22 ani din localitate pe numele căruia exista un mandat de arestare. Individul a fost condamnat de Judecătoria Slobozia la 1 an și 8 luni ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 16:17
(9646 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice», sărbătorită de Protopopiatul Urziceni

«Ziua Internațională a Persoanelor Vîrstnice», sărbătorită de Protopopiatul Urziceni

Marți, 4 octombrie, Protopopiatul Urziceni, în colaborare cu Primăria Urziceni, au organizat la clubul pensionarilor din comunitate un eveniment dedicat «Zilei Internaționale a Persoanelor Vîrstnice». ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 13:05
(11616 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Un camion a luat foc

Un autocamion ce se deplasa pe autostrada București-Constanța a luat foc miercuri, 5 octombrie. Pompierii militari de la Garda Fetești au intervenit de urgență pentru stingerea flăcărilor, iar după aproximativ ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 13:03
(12712 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Bătrân accidentat mortal

Jilavele: Bătrîn accidentat mortal

Un bătrîn de 87 ani a sfîrșit tragic marți, 4 octombrie, într-un accident rutier. Bărbatul se deplasa pe o bicicletă în comuna Jilavele și a virat brusc și fără să se asigure către stînga, fiind lovit mortal ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:58
(13200 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


APIA: Depunerea cererilor de plată pentru ajutorul de stat privind ameliorarea raselor de animale

Potrivit unei comunicări APIA, pînă la data de 14 octombrie 2011 inclusiv, se depun cererile de plată pentru ajutorul de stat privind ameliorarea raselor de animale, aferente lunii septembrie 2011. Conform ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:57
(14138 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Infractor arestat

Marți, 4 octombrie, polițiștii din Gheorghe Lazăr au prins un bărbat, de 37 ani, din localitate, pe numele căruia era emis un mandat de arestare. Bărbatul era consemnat de Judecătoria Fetești la 2 ani și ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:56
(10493 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiune în traficul rutier

Polițiștii feteșteni au executat o acțiune pentru prevenirea și combaterea accidentelor de circulație și pentru conștientizarea participanților la trafic cu privire la pericolele la care se expun prin nerespectarea ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:55
(12419 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Peste plafonul de 35000 euro, plătitori de TVA

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomita atenționează contribuabilii persoane juridice, care au depășit plafonul legal de scutire de TVA, precum și persoanele fizice autorizate aflate în aceeași ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:50
(9860 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Subvenții pentru agricultura ecologică

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii că, pînă la data de 17 octombrie 2011 inclusiv, se pot depune cererile de solicitare a ajutorului specific acordat pentru îmbunătățirea ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:58
(14545 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție! Inspectorii de muncă fac verificări în domeniul transporturilor!

În perioada 3-28 octombrie 2011, se va desfășura etapa a II-a a Campaniei Naționale inițiate de Inspecția Muncii în domeniul Transporturilor. Scopul principal al Campaniei îl constituie «Verificarea respectării ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:53
(9348 vizualizări - 0 comentarii)


Guvern: Subvenții pentru agricultură. Subvenția pe suprafață-172 euro pe hectar!

Executivul a aprobat o hotărîre de guvern care reglementează acordarea de ajutoare de stat producătorilor agricoli pentru perioada 2011-2012, în valoare totală de aproximativ 200 milioane de euro, circa ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:25
(8779 vizualizări - 2 comentarii)


ISU Ialomița: Joaca copiilor cu chibriturile produce incendii!

Șira de paie a unui localnic din Amara a luat foc luni, 3 octombrie, după ce un copil de doar 5 ani, lăsat nesupravegheat, s-a jucat cu chibriturile în apropiere paielor. Timp de mai bine de jumătate de ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:03
(14330 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se depun cererile pentru subvențiile la păsări și porcine

În perioada 1-15 octombrie 2011, se depun cererile inițiale anuale pentru ajutorul de stat privind realizarea angajamentelor asumate voluntar în favoarea bunăstării păsărilor, respectiv bunăstării și protecției ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:01
(17301 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 17:55
(7189 vizualizări - 0 comentarii)


Patru ialomițeni, arestați

Luni, 3 octombrie, polițiștii ialomițeni au prins 4 persoane, cu vîrste cuprinse între 17 și 40 de ani, pe numele cărora existau mandate de executare a pedepsei privative de libertate. Astfel, în urma activităților ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 17:47
(11160 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoț de pantofi

Polițiștii feteșteni au fost sesizați, luni, 3 octombrie, cu privire la faptul că un bărbat a încercat să fure dintr-un magazin o pereche de pantofi sport, în valoare de 80 lei. În urma verificărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 17:46
(12602 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt pantof


Mercedes furat din Italia, găsit la Urziceni

Mercedes furat din Italia, găsit la Urziceni

O mașină furată din Italia a fost găsită de polițiștii din Urziceni. S-a întîmplat duminică, 2 octombrie, cînd polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, Compartimentul Trafic și Furturi ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 08:19
(15611 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...