Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Școala după școală» de la Bora

Educație de 160 mii de euro

«Școala după școală» de la Bora

În timp ce o țară întreagă încearcă să înțeleagă metodologia de înscriere în clasa pregătitoare și clasa I, Școala cu clasele I-VIII din cartierul Bora din Slobozia dezvoltă de mai bine de un an un proiect de reintegrare școlară și socială a unei comunități de romi care, la ultimul recensămînt, număra 3000 de suflete. Conform directorul instituției, Elisabeta Beciu, cele două proiecte dezvoltate aici sînt un succes care poate fi exportat oricînd, în orice comunitate școlară din județ...

Un proiect european derulat «avant la lettre»
Unul dintre proiectele derulate prin intermediul... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2012, 08:40 (13099 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Ministerul Educației are de dat 65000 lei elevilor navetiști din Ialomița

Respectiva sumă reprezintă decontul abonamentelor pe care elevii le-au plătit în lunile ianuarie și februarie pentru a ajunge la școală. Ca să învețe carte, în județul Ialomița peste 2000 de elevi își plătesc transportul...

Așteaptă să vină banii
Potrivit ordinului Ministerului Educației nr. 329/13.02.2007, orice elev român care locuiește la o distanță de 50 de kilometri de școală unde învață, beneficiază de decont al banilor pe care îi cheltuie pentru navetă. Ialomița are și ea elevi-navetiști. Este vorba despre un număr de 2819 de elevi care, zilnic, depind de mijlocele de transport... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2012, 08:27 (18177 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Garnitura USL are locomotivă PD-L

Cazacu, cu un pas mai aproape de fotoliul lui Ciupercă

Garnitura USL are locomotivă PD-L

Precampania electorală din Ialomița ne trezește o senzație de deja vu pe care n-am mai trăit-o de 4 ani. Primarii migrează de la un partid la altul ca stolurile de vrăbii, liderii politici mint de reîngheață apele, electoratul tradițional e tranșat la tarabe politice ca vitele la abator, iar nehotărîții, slabi de înger, sînt braconați fără milă cu strategii electorale grobiene. Brusc, județul s-a întors cu 100 și mai bine de ani înapoi, în plină eră Caragiale. Din păcate, personajul care a făcut celebră epoca, «cetățeanul turmentat», e replicat acum în zeci de mii de copii, numai bune de îndemnat în turme, la urne, dacă va fi cazul. Dar va mai fi oare cazul?

Totul pentru PD-L, totul împotriva lui Ciupercă... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2012, 11:28 (11214 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Fizicienele de la Școala Nr. 2 Slobozia

Fizicienele de la Școala Nr. 2 Slobozia

Școala Nr. 2 din Slobozia confirmă din nou. Instituția de învățămînt va fi reprezentată de două eleve de clasa a VII-a la olimpiada națională de fizică. Desfășurată la Brănești-Ilfov, la competiție vor lua parte cei mai buni elevi fizicieni din țară. Elevele noastre nu se lasă și muncesc din greu pentru a se întoarce acasă cu premiul I. Noi le ținem pumnii și le urăm succes...

Specialiste în optică și mecanică
Eleve în clasa a VII-a la școala Nr. 2 din Slobozia, Daniela Burtoiu și Andreea Băcanu sînt colege de bancă și au în comun pasiunea pentru Fizică. Peste cîteva săptămîni vor participa la faza națională a olimpiadei pentru... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2012, 10:57 (33016 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Gabi Ionașcu ar vrea «independent» la Slobozia, Alexandru Gavrilă se dorește «liberal» la Căzănești Gabi Ionașcu ar vrea «independent» la Slobozia, Alexandru Gavrilă se dorește «liberal» la Căzănești

Primar caut partid!

Gabi Ionașcu ar vrea «independent» la Slobozia, Alexandru Gavrilă se dorește «liberal» la Căzănești

Traseismul politic a devenit ceva obișnuit în județul Ialomița. Dacă primarii nu sînt racolați de partide, bat ei la poarta formațiunilor politice, în speranța unui sprijin pentru alegerile locale din 10 iunie. În acest sens, Gabi Ionașcu cocheteză mai nou cu Partidul Poporului-Dan Diaconescu, în timp ce Alexndru Gavrilă, edil de Căzănești, vrea să participe la alegeri din partea PNL!

Independentul Ionașcu
«M-au înjunghiat pe la spate!» strigă Gabi Ionașcu de mai bine de o lună, de la retragerea sprijinului politic de către PSD pentru alegerile din iunie. Ionașcu nu se lasă și vrea să le arate «trădătorilor» că e în stare... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2012, 14:26 (8956 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

1500 de elevi, victime ale rubeolei

Epidemia de rubeolă depopulează școlile

1500 de elevi, victime ale rubeolei

Virusul care provoacă rubeola a făcut victime în școlile ialomițene. De la începutul anului și pînă în prezent, peste 1500 de elevi de gimnaziu și liceu au fost infectați sau sînt suspecți de această boală.

Virusul a pătruns în licee
Epidemia de rubeolă a început încă din primele săptămîni ale lunii ianuarie și s-a extins treptat în toate liceele din județul Ialomița. Pandemia a cuprins chiar și școlile generale. Statisticile Direcției de Sănătate Ialomița arată că peste 500 de elevi de gimnaziu și liceu sînt suspectați că au contactat virusul care provoacă rubeola în primele... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2012, 14:07 (10595 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Cinci dezertori în paradisul social-democrat al lui Ciupercă

PSD a ieșit pe șoseaua de centură a politicii ialomițene

Cinci dezertori în paradisul social-democrat al lui Ciupercă

După modelul patentat de PD-L în urmă cu două săptămîni, PSD și-a prezentat vineri, 30 martie a.c., ultimele achiziții. Este vorba de cinci primari din întreg spectrul politic ialomițean care au confirmat că vor candida, pe listele PSD Ialomița, la alegerile din 10 iunie.

Cum e Cazacu, și Ciupercă...
Vineri, 30 martie a.c., PSD Ialomița a organizat o conferință de presă în cadrul căreia a anunțat recolarea a cinci primari ialomițeni pentru PSD. În ordinea culorilor de pe tricouri, aceștia sînt primarul PNG de la Fierbinți, Iusein Iuksel, primarii PIN Marin Gheorghe (Adîncata)... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2012, 12:41 (26480 vizualizări - 22 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

CEA MAI... decoltată ținută din club!

CEA MAI... decoltată ținută din club!

Tot sîmbătă seara și tot prin cluburi, reporterii Independent v-au mai surprins doborînd un record. Au reușit să o găsească pe fata cu cel mai... adînc decolteu. Ea primit voturi pentru «Cea mai... decoltată ținută din club!».
Un tricou decoltat, un decolteu de invidiat! Pentru că sîmbătă seara atmosfera din Hambar a fost încinsă la maxim, fetele s-au hotărît să se îmbrace mult mai lejer decît de obicei. Ne atrage atenția decolteul pe care îl are Elena, în momentul în care se apleacă pe bar să ceară un cocktail. Are 25 de ani, iar tricoul dungat pe care l-a îmbrăcat este singurul cu decolteu din garderoba sa.O credem pe cuvînt, că și noi... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2012, 11:46 (16390 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șeful Ambulanței Ialomița, Radu Paros a fost demis!

A rămas fără sprijin politic

Șeful Ambulanței Ialomița, Radu Paros a fost demis!

Joi, 29 martie a.c., Radu Paros, managerul Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, a fost demis. Demisia a fost semnată de Dan Noel, șeful Direcției de Sănătate Publică Ialomița. «Ne-am săturat de scandalurile lui Paros!» a declarat acesta în exclusivitate pentru Independent. Radu Paros susține că demiterea lui are substrat politic.

Paros, tras pe linie moartă
Joi, 29 martie 2012, Radu Paros a fost demis din funcția de manager al Ambulanței Ialomița. Demisia a fost semnată de către Dan Noel, șeful DSP Ialomița.... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2012, 13:23 (25778 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Întrebarea zilei: Candidează prefectul Teculescu la funcția de primar al Sloboziei?

Întrebarea zilei: Candidează prefectul Teculescu la funcția de primar al Sloboziei?

Potrivit unui comunicat de presă, începînd de joi, 29 martie 2012, prefecții din întreaga țară trebuie să comunice ministrului de interne Gabriel Berca dacă vor să candideze sau nu la alegerile locale din iunie. Discuțiile purtate pe această temă au avut loc în cadrul unei videoconferințe cu prefecții din întraga țară, desfășurată luni, 26 martie a.c..
Contactat telefonic de reporterii Independent, actualul prefect al județului Ialomița a evitat să răspundă direct la această întrebare. «Sunt decizii personale și privesc discuții purtate cu ministrul Internelor, care nu pot fi făcute publice în acest moment» a declarat prefectul județului... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2012, 13:11 (17044 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Rechinu’» i-a vândut lui finu’ subiectele la proba de Matematică!

Scandal școlar la Țăndărei

«Rechinu’» i-a vîndut lui finu’ subiectele la proba de Matematică!

Stroe Cornel, zis Rechinu’, profesor de matematică la Țăndărei, i-a făcut cadou finului, fiul unui afacerist local, o lucrare gata completată pentru simularea la examenul de Bacalaureat. Frauda a fost sesizată de către un coleg de cancelarie, care a sesizat Inspectoratul Școlar. Ancheta care ar fi trebuit să fie declanșată ar fi fost stopată de o intervenție a președintelui de Consiliu Județean, Silvian Ciupercă...

Rechinu’ vs Boboc
În perioada 14-16 martie 2012, în liceele din România s-a desfășurat simularea examenelor de Bacalaureat 2012. Practic, un examen care ar fi trebuit să decurgă fără incidente. La țăndărei... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2012, 13:08 (20079 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

CEL MAI... înalt toc!

CEL MAI... înalt toc!

Cu ajutorul dumneavoastră, rubrica noastră a ajuns la a doua ediție. Sîmbătă seara, reporterii Independent au plecat din nou să identifice... recordurile județului. Într-unul din cluburile din Slobozia au descoperit-o pe purtătoarea celor mai înalți pantofi din oraș...
Cu cît mai înalți, cu atît mai bine... Hambar, imediat după miezul nopții. De ce acolo? Pentru că cele mai frumoase fete din oraș fac întotdeauna coadă la intrare. Vivi are 21 de ani și este tînără și frumoasă. După ce își trece mîna prin părul blond și clipește din ochi, acceptă testul riglei. Ne pierdem în albastrul privirii seducătoare a acesteia și îi măsurăm... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2012, 11:07 (19222 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii Școlii Nr. 3 din Slobozia, maeștrii curățeniei

Elevii Școlii Nr. 3 din Slobozia, maeștrii curățeniei

Concursul demarat de Ministerul Educației prin care elevii au fost nevoiți să învețe ce înseamnă igiena și curățenia s-a încheiat în urmă cu o săptămînă. Județul Ialomița a fost reprezentat la această competiție de 50 de elevi de la Școala Nr. 3 din Slobozia. Ei au reușit să se claseze pe locul al treilea. Startul acestei competiții a fost dat încă din primul semestru al anului școlar 2011-2012. În concurs s-au înscris peste 100 de elevi, cu vîrste cuprinse între 7 și 10 ani, proveniți de la școli din 10 județe ale țării. Concursul s-a desfășurat pe mai multe etape și a cuprins realizarea de pliante și afișe, prin care copiii au încercat să demonstreze cît de importantă este igiena pentru ei.... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2012, 11:01 (13949 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal la biserica din Reviga

Preoții Casian și Gheorghe Pandelică, executați silit de Episcopie

Episcopia Sloboziei și Călărașilor a trecut la măsura de executare silită a bisericilor din Reviga și Mircea cel Bătrîn. Enoriașii au încercat să împiedice acțiunea fețelor bisericești printr-un protest spontan.

Clopotele au sunat a revoltă...
În dimineața zilei de marți, 27 martie 2012, enoriașii din Reviga au făcut un lanț uman în fața bisericii din localitate, hotărîți să îi împiedice pe reprezentanții Episcopiei Sloboziei și Călărașilor să pună lacătul pe ușa lăcașului de cult. Reprezentații Episcopiei au fost însoțiți și de un executor judecătoresc, mandatat să pună în aplicare... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2012, 16:35 (18105 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ecologiștii îl vor pe Paros pentru Slobozia

Cînd o face PER-ul ploape

Ecologiștii îl vor pe Paros pentru Slobozia

La sfîrșitul săptămînii precedente, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia, Partidul Ecologist Român a anunțat înființarea unei filiale locale. În cadrul ședinței oficiale de deschidere, liderii PER și-au declarat oficial susținerea pentru candidatura consilierului independento-democrato-liberal Radu Paros la fotoliul de primar al orașului Slobozia. Această «mișcare politică» este considerată o strategie politică de creștere a șanselor PD-L de a obține majoritatea în Consiliul Local Slobozia, în viitorul mandat...

Cînd amesteci mărul PD-L cu PER-ul
Sîmbătă, 24 martie... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2012, 15:45 (36566 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia-HCF Piatra Neamț 27-22 (14-11)

S-a spart ghinionul!

Demult n-a mai avut Slobozia un public atît de fierbinte ca în meciul de sîmbătă, 4 martie a.c.,  cu HCF Piatra Neamț. În partida restanță din prima etapă a returului, fetele lui Marian Simion au condus spectatorii prin toate stările posibile. Slobozencele au accelerat, s-au jucat cu ocaziile, au dat semnale la un moment dat că scapă meciul din mînă dar, pe final, s-au desprins decisiv. «Mulțumim publicului că a fost alături de noi și s-a transformat în al optulea jucător. Păcat că nu face asta și atunci cînd sîntem conduse și avem nevoie de sprijin din tribune pentru a reveni...» spunea, la finele jocului, cu o oarecare amărăciune, una dintre handbaliste.

Super fata lui șefu’... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2012, 15:32 (14021 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Buncăre pentru murături și pisici!

Adăposturi pentru situații de urgență la Slobozia

Buncăre pentru murături și pisici!

În Slobozia, peste 200 de subsoluri de bloc precum și cele ale instituțiilor publice sînt considerate adăposturi pentru situații de urgență. Aceasta este ceea ce știm deja! Ceea ce nu știm, dar putem afla citind articolul de mai jos, e faptul că autoritățile locale intenționează să investească fonduri în reabilitarea acestor spații pentru scopul în care au fost proiectate. Independent a avut curiozitatea să viziteze cîteva dintre ele...

Teoria viceprimarului Stoica
200 de buncăre, 60 de subsoluri de instituții, unu din patru locuitori din Slobozia... Acestea sînt datele oficiale... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2012, 15:30 (9557 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Parcare ilegală la Spitalul Slobozia!

Gabi Ionașcu vs consilierii locali PSD

Parcare ilegală la Spitalul Slobozia!

De mai bine de o săptămînă, lîngă gardul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, se construiește o parcare nouă. Inițiativa pare bună, doar că, susțin consilierii locali ai Sloboziei, construcția nu a primit avize din partea Comisiei de Urbanism. Lucrarea este executată la cererea expresă a primarului Gabi Ionașcu, fără aprobarea Consiliului Local. Parcarea va avea 16 locuri și, conform specialiștilor, va produce haos în trafic!

Unde nu-i cap, vai de... parcare
La sfîrșitul săptămînii precedente, la orele prînzului, în stînga intrării principale a Spitalului Județean de Urgență... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2012, 18:54 (13741 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Slobozia n-a jucat, dar s-a detașat

Cînd ești bun, fotbalul te răsplătește și cînd faci pauză. Așa s-a întîmplat în etapa de vineri, 23 martie 2012, cu Unirea Slobozia. După cum știți, echipa lui Ion Ionescu a cîștigat la masa verde meciul cu CS Eforie datorită retragerii dobrogenilor din campionat. În vremea asta, urmăritoarele, dacă le mai putem numi astfel, clacau una după alta. CS Afumați a făcut doar un egal, 2-2, la Călărași, iar CS Ștefănești a luat bătaie acasă de la o altă ilfoveană, ACS Berceni. Astfel, distanța dintre Unirea și a doua clasată crește la 11 puncte și doar ultra pesimiștii mai pot crede în ratarea promovării...... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2012, 18:52 (8993 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Vrem președinte surd!»

Protest inedit

«Vrem președinte surd!»

În țara orbilor, Băsescu e împărat. În Ialomița, Asociația Surzilor vrea un președinte surd. În numele acestuia, sîmbătă, 17 martie a.c., la sediul Asociației au protestat 30 de membri. Pentru că nu pot auzi, am ales să o facem noi în locul lor... «Vrem dreptate pentru surzi!».

Demonstrație în tăcere...
Comunicatul de presă e clar: «Asociația Națională a Surzilor din România-filiala Ialomița vă informează că în data de 17 martie 2012, orele 10,00-12,00 va avea loc un protest al comunității de surzi, împotriva încălcării statutului și hotărîrilor Consiliului Director Național al... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2012, 18:49 (14920 vizualizări - 9 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
244 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

2340 de pachete cu țigări în portbagajul unei mașini

Marți, 20 aprilie în jurul orei 20,50, polițiștii din Slobozia au blocat și oprit în trafic, pe Strada Nicolae Bălcescu, din localitate, un autoturism înmatriculat în județul Galați cu privire la care existau ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:10
(14207 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț prins de un țăndărean

Marți, 20 aprilie, în jurul orei 23,30, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată prin 112 de un localnic cu privire la faptul că a observat un individ care, după ce a spart geamul unui autoturism, a încercat ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:10
(16799 vizualizări - 1 comentariu)


În primele trei luni, 235 de intervenții ale pompierilor

Pompierii ialomițeni au dat publicității, miercuri, 21 aprilie, sinteza raportului de activitate al instituției pentru primul trimestru al anului în curs. Pe scurt, pompierii au fost chemați să sprijine ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:09
(22409 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța în unitățile de învățămînt, în atenția polițiștilor ialomițeni

La începutul săptămînii, marți 20 aprilie, în municipiile Fetești și Urziceni, au fost desfășurate acțiuni preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt, avînd ca obiectiv prioritar ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:07
(17497 vizualizări - 0 comentarii)


APIA atenționează

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură face apel către fermieri să respecte data la care au fost programați pentru depunerea cererii în cadrul Campaniei SAPS 2010, astfel încît să se evite ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 15:56
(33085 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:36
(15390 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:20
(15577 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Un nou început»: SOS pentru un suflet de copil

În cadrul campaniei «Un nou început», campanie inițiată de Protoieria Urziceni, prin Biroul de Asistență Socială și în colaborare cu parohiile din Municipiul Urziceni, respectiv Catedrala Sfinții Împărați ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:01
(15613 vizualizări - 0 comentarii)


Pocora condamnă heirupismul guvernanților. Independent o învață CUM!

Într-unul dintre comunicatele de presă furibunde cu care ne-a obișnuit în ultimul an, deputatul PNL Cristina Ancuța Pocora tună și fulgeră împotriva guvernanților care, în opinia ei, se grăbesc să treacă ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:58
(10462 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat cu mopedul

Doi bărbați din comuna ialomițeană Platonești au fost transportați în cursul zilei de luni la Spitalul Orașului Țăndărei, după ce au fost implicați într-un accident rutier. Polițiștii au fost sesizați că ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:55
(23453 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț prins și prejudiciu recuperat

Luni, 19 aprilie, un cetățean din orașul Amara a sesizat Poliția despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute, prin forțarea ușii de acces, au intrat într-o magazie a unei ferme de unde au furat ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:54
(17936 vizualizări - 0 comentarii)


47 mii de lei, amenzi aplicate de polițiștii rutieri în două zile

În perioada 16-18 aprilie, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile pe șoselele din județ pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:54
(20859 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Șofer» la 13 ani

Duminică, 18 aprilie a.c., în jurul orei 13.30, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată de un bărbat, de 66 de ani, din localitate, despre faptul că pe strada Pelinului din municipiu se deplasează ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:12
(29875 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușelu: Pieton imprudent

Duminică, 18 aprilie a.c., în jurul orei 20.30, pe Drumul Județean 201 B, pe raza localității Bordușelu, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unui pieton. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:11
(28660 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permise, cu carnetele suspendate sau beți, la volan

• Sîmbătă, 17 aprilie a.c., în jurul orei 12.45, polițiștii din Axintele au depistat, pe raza localității, un «șofer» fără permis. Autoturismul, la volanul căruia se afla un tînăr, de 23 de ani, din București ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:08
(24136 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furau din garaje

Sîmbătă, 17 aprilie a.c., în jurul orei 3.30, o patrulă din cadrul Detașamentului de Jandarmi Fetești a sesizat faptul că ușile unui garaj din zona blocurilor de pe strada Garofiței sînt deschise, din interiorul ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 12:57
(30142 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un bătrîn de 80 de ani a fost lovit de mașina care dădea cu spatele

În dimineața zilei de joi, 15 aprilie a.c., în jurul orei 09.20, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că în Piața Agroalimentară din localitate s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:47
(28528 vizualizări - 0 comentarii)


Inconștiență: La volan, beat și fără pemis

În noaptea de joi spre vineri, 15/16 aprilie a.c., în jurul orei 01.15, agenții Postului de Poliție Săveni, aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei, au oprit pentru control un autoturism înmatriculat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:44
(19313 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Efective sporite de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au organizat și efectuat mai multe acțiuni pe raza județului, continuînd astfel activitățile specifice pentru creșterea gradului de siguranță al cetățenilor ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:41
(23686 vizualizări - 0 comentarii)


Două cisterne transportau ILEGAL reziduuri petroliere

Joi, 15 aprilie 2010, în intervalul orar 16.00-21.00, în baza unui plan de acțiune, polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor, împreună cu comisari din cadrul Gărzii Financiare Ialomița au acționat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:35
(29808 vizualizări - 1 comentariu)


Peste 174000 de fermieri au accesat IPA Online

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, pînă în prezent, peste 174000 de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația pentru o suprafață ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 11:40
(19812 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Fetești, mai verde, mai curat!»

La inițiativa primarului municipiului Fetești, Gheorghe Catrinoiu, cu sprijinul Consiliului Local, în perioada 19-25 aprilie 2010, se va derula campania «Fetești, mai verde, mai curat!». Acțiunea va implica ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 09:32
(28479 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin financiar pentru producătorii de tomate destinate procesării și producătorii de lapte

Producătorii de tomate destinate procesării vor primi sprijin financiar de 1516,6 euro pe hectar, potrivit unei Hotărîri adoptate în ședința de Guvern, care stabilește cadrul general de acordare a plăților ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:39
(19631 vizualizări - 0 comentarii)


Gabi Ionașcu, la forumul economic de la Silistra

Primarul municipiului Slobozia, Gabi Ionașcu a participat miercuri, 14 aprilie a.c., la un forum economic româno-bulgar organizat la Silistra. Din delegația Primăriei Slobozia au făcut parte și 12 reprezentanți ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:32
(33937 vizualizări - 0 comentarii)


Victimă a traversării prin loc nepermis

Miercuri, 14 aprilie, în comuna Sălcioara s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea unei persoane. Victima, o femeie de 39 de ani, din localitate, s-a angajat în traversarea drumului prin loc nepermis ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:53
(16229 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiști din structurile de ordine publică și poliție rutieră ale Poliției Municipiului Slobozia, cu sprijinul unor echipe din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița și Serviciului Public ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(31541 vizualizări - 0 comentarii)


3 șoferi au rămas fără permise pentru că nu au acordat prioritate de trecere pietonilor

Miercuri, 14 aprilie, polițiștii Biroului Rutier Slobozia au desfășurat în municipiul reședință de județ o acțiune pentru reducerea numărului de accidente rutiere și a consecințelor acestora produse pe ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(28714 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prevenirea și combaterea furturilor de cablu telefonic și deșeuri feroase-neferoase

Prevenirea și combaterea furturilor de cablu telefonic și respectarea prevederilor legale în domeniul achizițiilor deșeurilor feroase și neferoase au fost principalele obiective ale unei acțiuni desfășurate ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:51
(20753 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi pentru mașinile cu defecțiuni tehnice

Polițiști din cadrul Biroului Rutier Slobozia, în colaborare cu lucrătorii Registrului Auto Român Ialomița au organizat și desfășurat o acțiune comună, pe raza municipiului, în vederea verificării stării ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:50
(32113 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiuni pentru ordine și liniște publică

15 sancțiuni contravenționale aplicate și bunuri în valoare de 1200 de lei ridicate în vederea confiscării, acestea sînt, succint, rezultatele unei acțiuni preventive desfășurate miercuri, 14 aprilie, în ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:50
(31367 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...