Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Zecile de absențe nemotivate i-au lăsat pe elevi fără «Bani de liceu»

Școlile ialomițene

Zecile de absențe nemotivate i-au lăsat pe elevi fără «Bani de liceu»

Fenomenul absenteismului școlar i-a cuprins chiar și pe elevii săraci care primesc bursa «Bani de liceu». Pe primul sementru al anului școlar 2011-2012, peste 50 de liceeni au pierdut banii din cauza absențelor nemotivate pe care le-au adunat.

Mai bine absent, decît cu «Bani de liceu»
Bursa «Bani de liceu» li se acordă tuturor elevilor cu situație materială precară. Cuantumul ajutorului oferit de stat liceenilor care provin din familii nevoiașe este de 180 lei pe lună. Banii se acordă de la începutul anului școlar și pînă la venirea vacanței mari. La fiecare nou început de școală... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2012, 18:44 (15131 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Lanțul poticnelilor

«Au început și aștia ai noștri să se poarte ca ăia din divizia A» conchidea un hîtru al AJF după a doua etapă a returului. Într-adevăr, sîmbătă, 24 martie, o bună parte dintre granzii Ligii a IV-a s-au încurcat în fața unor adversari care n-ar fi trebuit să le pună probleme. Dintre cele 6 echipe care vizează promovarea, doar două s-au impus. Rapid Fetești a spulberat-o pe Juventus Borănești, iar Victoria Țăndărei s-a impus la scor de neprezentare în fața Victoriei Munteni Buzău. Așa cum preconizam, liderul de pînă la etapa a II-a, Viticola Fetești, s-a fript la Doja unde a lăsat toate cele 3 puncte. Recolta Gheorghe Lazăr a făcut scor alb la Grivița, dar punctul obținut a fost suficient pentru... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2012, 18:36 (11496 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

CEA MAI... scurtă fustă din oraș

CEA MAI... scurtă fustă din oraș

Primăvara este oficială. Săptămîna trecută, reporterii Independent au dat roată cluburilor din oraș căutînd «CEA MAI... scurtă rochie din oraș».
Hambarul cu fuste scurte! Sîmbătă seara, din duzina de cluburi la dispoziția slobozenilor, am ales Hambarul. Și asta nu doar pentru că aici se servesc cele mai fancy băuturi din oraș, ci și pentru că fetele care le beau au întodeauna o garderobă pe măsură. Gabriela a fost a șaptea fată abordată. Conduce un Q7, are 26 de ani și lucrează în București. A acceptat cu ușurință provocarea și... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2012, 18:32 (14751 vizualizări - 8 comentarii)

POLITICĂ

PD-L și UNPR au inventat «Alianța pentru Ialomița»! Gabi Ionașcu, candidatul UNPR la Primăria Sloboziei?

PD-L și UNPR au inventat «Alianța pentru Ialomița»! Gabi Ionașcu, candidatul UNPR la Primăria Sloboziei?

În cadrul unei conferințe de presă desfășurată marți, 27 martie a.c., președintele PD-L Ialomița, Cazacu Marinică a anunțat înființarea «Alianței pentru Ialomița». Din Alianță fac parte, deocamdată, Uniunea Națională pentru Progresul României Ialomița și Partidul Democrat-Liberal Ialomița. Scopul declarat al acestei Alianțe, din care sînt invitate să facă parte și alte partide politice, este acela de a sabota realegerea președintelui PSD Ialomița, Silvian Ciupercă la șefia Consiliului Județean!

Ionașcu, alesul UNPR
Poate vă întrebați unde a dispărut primarul Gabi Ionașcu. Potrivit... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2012, 11:33 (12432 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proxeneții prinși în Spania, originari din Fetești

Ialomița, din nou pe harta mondială a prostituției

Proxeneții prinși în Spania, originari din Fetești

Polițiștii din Spania au reținut zilele trecute 22 de imigranți români, cercetați pentru proxenetism. Printre aceștia se numără și doi ialomițeni din Fetești. Activitatea infracțională a suspecților este destul de bogată...
Proxeneții români au fost prinși de autoritățile spaniole abia în momentul în care una din fetele pe care ei le exploatau a reușit să fugă și să ceară ajutorul Poliției din peninsulă. La fel ca alte tinere obligate să se prostitueze, fata a trecut prin chinuri groaznice. «A fost legată de calorifer, bătută și arsă cu fierul de călcat...» susțin anchetatorii spanioli.
Potrivit autorităților spaniole, în timpul raziei, au fost reținuți 22 de imigranți români, cercetați... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2012, 19:14 (19224 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

CEA MAI... deocheată petrecere rurală!

Sîmbătă noaptea, bătînd și discotecile de la țară, reporterii Independent au nimerit în toiul unei demonstrații de striptease masculin, care a avut loc în discoteca de la Grivița. Ea a fost notată drept «CEA MAI... deocheată petrecere rurală».
Un cadou... despuiat! Sîmbătă seara, chiar și la țară, lumea iese din casă să se distreze. Din pleiada de discoteci din mediul rural, am ales-o pe cea de la Grivița. N-am mîncat bătaie, așa cum se întîmplă... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2012, 15:26 (17131 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

RAJA DA, Consiliul NU, Amonil POATE

Urban, cea mai dorită societate din județ

RAJA DA, Consiliul NU, Amonil POATE

Societatea care furnizează servicii de apă pentru Slobozia și localitățile limitrofe se dovedește a fi una dintre cele mai curtate firme din Ialomița. După RAJA, colosul regional care așteaptă de doi ani preluarea SC Urban, pe lista scurtă a celor interesați de preluarea societății se numără și SC Amonil. Gabi Ionașcu, principalul oponent de pînă acum al preluării serviciilor de apă, este dispus să cedeze un pachet consistent de acțiuni ale SC Urban către Amonil, în schimbul reducerii datoriei istorice de 10 milioane de lei. Consilierii locali (n. red.: AGA Urban) refuză însă această variantă și susțin că societatea se poate redresa pînă la jumătatea anului 2014... Peste acest conflict, devenit... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2012, 10:35 (12636 vizualizări - 6 comentarii)

POLITICĂ

PSD Ialomița a aruncat oficial buzduganele

Ciupercă pentru județ, Stoica pentru Slobozia

După 6 luni de scenarii și două săptămîni de la anunțul public, PSD Ialomița a primit oficial aprobarea de la Centru pentru candidaturile proprii. Astfel, candidatura lui Silvian Ciupercă este reconfirmată pentru Consiliul Județean Ialomița, iar Alexandru Stoica devine candidatul USL pentru alegerile locale din Slobozia.

Comunicate oficiale și nu numai
Comunicatul oficial remis redacției (ce coincidență, cu o oră înaintea celui trimis de Gabi Ionașcu!) confirmă ceea ce toată Ialomița știa de la începutul lui martie. «Biroul Permanent Național al PSD a aprobat candidatura domnului Silvian Ciupercă pentru un nou mandat de președinte... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2012, 10:10 (10058 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Slobozia: Biblioteca-fantomă de la Casa de Cultură

Slobozia: Biblioteca-fantomă de la Casa de Cultură

Ca să ajungi la ea trebuie să treci pe lîngă ușa de lemn a unui bar insalubru, un hol de termopan în care joi, 8 martie, niște întreprinzători particulari vindeau «haine din piele de damă», iar la subsolul unde era cîndva un pisoar public s-a deschis o cîrciumă nouă care oferă lounge drinks... E cea mai veche bibliotecă din oraș, biblioteca Casei de Cultură a Sindicatelor. O bibliotecă în care nu s-a mai făcut achiziție de carte nouă de mai bine de 20 de ani...

O tempora, o mores
Holurile Casei de Cultură a Sindicatelor de la etajul I sînt reci și neiluminate. Ușa bibliotecii... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2012, 10:05 (8928 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Meriți mai mult! Meriți un AgroCredit!

Procera, partenerul fermierilor ialomițeni

Meriți mai mult! Meriți un AgroCredit!

Miercuri, 14 martie 2012, reprezentanții grupului Procera au organizat un simpozion agricol pentru fermierii din județul Ialomița. La eveniment, desfășurat la Slobozia, au participat peste 50 de fermieri interesați de portofoliul de produse al Procera. Prezentarea inițială a fost susținută de către Mihai Radu, director tehnic al grupului Procera.
Scopul principal al întîlnirii a fost însă acela de a prezenta programul AgroCredit, unul dintre cele mai noi concepte ale Procera. Imediat după întîlnire, Constantin Florea, directorul zonal al Procera, a declarat: «Sîntem pe piața ialomițeană pentru a sprijini și orienta corect deciziile fermierilor locali. În acest context, programul Agrocredit... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2012, 09:28 (10151 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«ÎMPREUNĂ» pentru 1000 de femei rome

Egalitate de șanse pentru grupuri vulnerabile

«ÎMPREUNĂ» pentru 1000 de femei rome

Vineri, 16 martie a.c., la sala de ședințe a Direcției de Sănătate Publică Ialomița, s-a lansat proiectul «Împuternicirea femeilor rome pe piața muncii». Proiectul este promovat de către Agenția de Dezvoltare Comunitară «ÎMPREUNĂ», în parteneriat cu Ministerul Muncii, Familiei și Protecției Sociale, Confederația FRĂȚIA și Institutul Național de Cercetare Științifică în Domeniul Muncii și Protecției Sociale. Obiectivul general al proiectului este acela de a dezvolta capacitatea organizațiilor sindicale de a promova egalitatea de șanse pe piața muncii pentru femeile aparținînd grupurilor vulnerabile.

Femeile în oglinda societății
Vineri, 16 martie, la orele 1... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2012, 09:13 (10102 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Referendum politic pentru apă apolitică la Slobozia

Referendum politic pentru apă apolitică la Slobozia

Asasinat politic de propria creație, primarul Gabi Ionașcu cere să se întoarcă la popor. Concret, după ce a cheltuit 50 milioane de lei pentru o sursă de apă menajeră fără să întrebe pe nimeni, Gabi Ionașcu cere referendum pentru a amaneta viitorul SC Urban...

Ionașcu aruncă mănușa
Într-un comunicat de presă remis publicității marți, 20 martie 2012, primarul Gabi Ionașcu își anunță intenția de a organiza un referendum care să decidă viitorul firmei SC Urban.
După ce trece în revistă, pentru prima oară în ultimii doi ani, ofertele primite de administrația locală (vezi paginile... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2012, 17:35 (17078 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Accident între Slobozia și Iazu: Bărbat acroșat de o Dacie Logan!

Accident de circulație în după-amiaza zilei de vineri, 23 martie a.c., între Slobozia și Iazu. Deoarece nu a fost atent în momentul în care a vrut să traverseze strada, un bărbat a fost lovit de o mașină. El a fost transportat de urgență la Spitalul Județean Slobozia, pentru acordarea de îngrijiri medicale. Șoferul care l-a lovit pe respectivul bărbat susține că circula regulamentar, din direcția Slobozia-Brăila. La un moment dat, pe cealaltă parte a carosabilului, a observat un bărbat care stătea de vorbă cu șoferul unui camion și care s-a angajat să traverseze șoseaua, fără să se asigure. De la acea clipă și pînă la tragedie a mai fost decît un pas. «Stătea cu ochii la camion și tot gesticula... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2012, 16:50 (9197 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Inimă de Stejar

Al nouălea român care a supraviețuit unui transplant de cord

Inimă de Stejar

Singurul ialomițean care are o inimă nouă trăiește la Urziceni. După aproape 10 ani de la intervenția chirurgicală, care i-a schimbat viața, el a povestit clipele pe care le-a trăit pe masa de operație și riscurile pe care le presupune un astfel de procedeu medical. Mai mult, conform statisticilor, este al nouălea român care a supraviețuit unui transplant de cord realizat în România...

A acostat definitiv...
Pentru Jenică Stejar marea a însemnat totul, tocmai de aceea s-a hotărît să îi dedice toată viața și să devină navigator. A străbătut de nenumărate ori mările și oceanele... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2012, 16:43 (12418 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

PD-L continuă campania de racolare a primarilor PSD

DEZERTAREA, episodul II

PD-L continuă campania de racolare a primarilor PSD

Joi 22 martie a.c., în cadrul unei conferințe de presă, președintele PDL Ialomița, Cazacu Marinică, a anunțat oficial că alți doi primari PSD vor candida pe listele PD-L la alegerile din 10 iunie 2012. Este vorba despre primarul din Sălcioara, Ionel Frițu, și cel din Munteni-Buzău, Gheorghe Soare.

Sprijiniți să vină la PD-L
Cei doi primari PSD au precizat faptul că motivul pentru care au ales să intre în cursa electorală alături de PDL, îl reprezintă ignorarea proiectelor locale de către conducerea partidului din care au făcut parte.
«Domnul Cazacu ne-a spus că ne ajută... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2012, 16:15 (10999 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un tânăr susține că a fost bătut de forțele speciale ale Poliției. Oamenii legii au altă variantă...

Scandal cu mascați la Slobozia!

Un tînăr susține că a fost bătut de forțele speciale ale Poliției. Oamenii legii au altă variantă...

Un tînăr de 24 de ani din Slobozia susține că în noaptea de duminică spre luni, 18/19 martie a.c., a fost bătut de forțele de intervenție ale Poliției, după ce a fost legitimat. De cealaltă parte, oamenii legii susțin că el a fost prins băut la volanul unei mașini și că nu l-au agresat...

A fost sau n-a fost?
În noaptea în care susține că a încasat pumni în cap de la mascați, tînărul venea de la o petrecere alături de prietena sa. Pe o stradă din Cartierul 500 s-a întîlnit cu un alt amic și au intrat într-o discuție contradictorie. În acel moment, o patrulă de Poliție le-a cerut... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2012, 12:20 (23562 vizualizări - 34 comentarii)

EVENIMENT

Escroaca care a jefuit casa de amanet din București locuiește în Slobozia!

În seara zilei de miercuri, 21 martie a.c., polițiști din cadrul Poliției Slobozia și Secției 3 București au percheziționat locuința Rafaelei Preda, în vîrstă de 40 ani, suspectă în cazul tîlhăriei de la o casă de amanet din Capitală. La plecare, oamenii legii au luat cu ei mai multe bunuri și un calculator, ce au aparținut suspectei.
În urmă cu aproximativ o săptămînă, un bărbat și o femeie au pătrus într-o casă de amanet din București și, folosindu-se de pretextul că sînt comisari ai Gărzii Financiare, au fraudat proprietarul respectivei societăți cu suma de 100.000 de euro.
Imediat, oamenii legii au mers pe firul întîmplării și au încercat să le dea de urmă suspecților. Așa au ajuns... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2012, 10:39 (18129 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Raport oficial privind deszăpezirea

Ialomița: Diferențe însemnate la cheltuieli în anumite localități!

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență a finalizat raportul privind cheltuielile efectuate de către autoritățile locale în perioada viscolelor din lunile ianuarie-februarie 2012. Potrivit concluziilor acestuia, multe dintre administrații au solicitat sume mai mari decît au cheltuit, pe ansamblu, cheltuielile efectuate depășind alocările bugetare cu 309154 de lei. Surprinzător, o analiză comparativă a costurilor în diferite localități ale județului relevă diferențe de pînă la 5 ori mai mari pentru același tip de servicii de deszăpezire prestate. De exemplu, în timp ce la Alexeni o oră de lucrări efectuate cu utilaje tip wola a costat 57 de lei, la Jilavele, aceeași oră de intervenție a costat... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2012, 10:33 (8894 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Descinderi ale Poliției

Falșii comisari ai Gărzii Financiare care au jefuit casa de amanet din București sînt din Slobozia!

În urmă cu cîteva minute, polițiști din cadrul Poliției Slobozia și din cadrul Secției 3 București au descins într-un apartament din municipiul Slobozia unde o caută pe Rafaela Preda, o femeie de 40 ani, suspectă în cazul tîlhăriei de la casa de amanet din București. Oamenii legii au intrat în apartamentul femeii situat în blocul C3 și încearcă să afle amănunte despre aceasta. În respectiva locație se află în acest moment o bătrînă, mama suspectei și cei doi copii ai individei, un băiat și o fetiță.
Potrivit unor surse din cadrul anchetatorilor, bărbatul, însoțitor al femeii în timpul tîlhăriei, i se spune Dan Americanu și ar fi tot un slobozean.
... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2012, 18:45 (29212 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Copiii nimănui, o bombă socială cu efect întârziat

673 de drame oficiale așteaptă intervenția noastră

Copiii nimănui, o bombă socială cu efect întîrziat

Parenting reprezintă procesul de susținere psihică, emoțională, socială și dezvoltare intelectuală a copiilor de la cele mai mici vîrste pînă la maturitate. În Ialomița, cei mai afectați de lipsa acestui suport sînt copiii părinților plecați în străinătate. Oficial, numărul lor este de 673, dintre care 332 sînt băieți, iar 341 sînt fete. Pentru ei, nici administrația, nici școala și nici societatea nu au făcut pînă acum nimic. Sînt copiii nimănui și, conform opiniei specialiștilor, reprezintă tot atîtea drame ale căror efecte se vor răsfrînge asupra societății. Adică asupra fiecăruia dintre noi...

550 de familii, 673 de drame
Un raport public al Direcției pentru... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2012, 13:21 (10152 vizualizări - 5 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
279 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Doi feteșteni, încarcerați

Polițiștii feteșteni au prins și încarcerat doi bărbați din localitate pe numele cărora instanța a emis, în luna ianuarie a acestui an, mandate de executare a pedepsei cu închisoarea. Unul dintre cazuri ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2010, 17:59
(11979 vizualizări - 0 comentarii)


APIA plătește a doua tranșă din subvențiile pe cap de animal

Începînd de miercuri, 10 februarie 2010, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură va plăti suma de 184,8 milioane de lei, reprezentînd tranșa a doua din prima pe cap de animal pentru specia ovine ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2010, 17:04
(12654 vizualizări - 0 comentarii)


O femeie însărcinată din Brazii, preluată de un elicopter SMURD

Un elicopter al MAI avînd la bord un echipaj SMURD a preluat astăzi, 9 februarie a.c., în jurul orelor 11,15, o femeie însărcinată din comuna ialomițeană Brazii, pentru a o transporta la un spital din ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2010, 12:35
(15046 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Siguranței pe Internet, marcată și la Slobozia

Uniunea Europeană sărbătorește ziua de 9 februarie drept Ziua Siguranței pe Internet. «În acest context, ofițerii Institutului de Prevenire și Psihosociologie din cadrul Inspectoratului General al Poliției ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2010, 10:53
(12117 vizualizări - 0 comentarii)


S-a ridicat Codul Portocaliu

Codul Portocaliu pentru județul Ialomița a fost ridicat luni seara, la orele 19,00. Autoritățile atrag însă atenția că în patru județe, respectiv Tulcea, Constanța, Ialomița și Călărași este posibil să ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2010, 08:04
(12779 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiști în discoteci

În noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 6 spre 7 februarie a.c., polițiștii din mai multe structuri au acționat în mediul rural urmărind în principal prevenirea și combaterea infracțiunilor cu violență ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2010, 17:42
(13005 vizualizări - 0 comentarii)


Drumurile comunale rămîn blocate, elevii stau acasă și marți, 9 februarie

«Avînd în vedere condițiile meteorologice deosebite, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență al județului Ialomița a dispus tuturor Comitetelor Locale pentru Situații de Urgență din județ ca toate drumurile comunale care acced în localitățile unităților administrativ-teritoriale să fie blocate ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2010, 17:06
(13525 vizualizări - 0 comentarii)


Mandate executate

La finalul săptămînii trecute, în data de 5 februarie, polițiștii din Țăndărei au depistat pe raza orașului un localnic de 32 de ani, pe numele căruia exista un mandat european de arestare. Persoana în ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2010, 16:38
(13036 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor la Urziceni

Sîmbătă, 6 februarie a.c., polițiștii din Urziceni au acționat pe raza municipiului pentru creșterea gradului de siguranță a cetățenilor, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale și pentru asigurarea ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2010, 15:29
(12351 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Europeană 112, sărbătorită și în România

Data de 11 februarie 2010 marchează cea de-a doua ediție a Zilei Europene 112. Numărul de urgență 112 este comun în toate cele 27 de state ale Uniunii Europene și se folosește pentru a contacta gratuit ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2010, 11:59
(10913 vizualizări - 0 comentarii)


Codul portocaliu în Ialomița se prelungește până luni seara

Codul portocaliu în Ialomița se prelungește pînă luni seara

Meteorologii au prelungit duminică atenționarea cod portocaliu de ninsori abundente și viscol pînă luni, la orele 20,00, anunță ANM. Avertizarea extinsă este valabilă pentru nouă județe din sudul și sud ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2010, 15:31
(11275 vizualizări - 0 comentarii)


Apa lui Ionașcu, subiect de anchetă la Ministerul Sănătății

Surse din cadrul Ministerului Sănătății au ținut să precizeze că în următoarele zile pe subiectul apei din Slobozia va fi demarată o anchetă. Ancheta ar fi fost ordonată chiar de ministrul Sănătății, Attila ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2010, 12:13
(13710 vizualizări - 0 comentarii)


Drumuri înzăpezite

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că, în prezent, se acționează în toate localitățile județului, pentru a fluidiza circulația pe toate drumurile și a facilita accesul utilajelor ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2010, 12:10
(14154 vizualizări - 10 comentarii)


Subvenții acordate de APIA

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a repartizat Centrelor Județene APIA, vineri, 5 februarie 2010, aproximativ 150 milioane lei, fonduri de la bugetul național destinate sectoarelor zootehnic ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2010, 09:11
(13486 vizualizări - 0 comentarii)


La închisoare pentru ultraj

Joi, 4 februarie a.c., polițiștii l-au încarcerat în Penitenciarul Slobozia pe Dănuț B., de 35 de ani, din comuna Sudiți, județul Ialomița. Pe numele bărbatului, la data de 26 ianuarie 2010 Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2010, 18:12
(16863 vizualizări - 1 comentariu)


Atenționare cod galben: Ialomița se întoarce sub zăpadă

Atenționare cod galben: Ialomița se întoarce sub zăpadă

În după-amiaza zilei de vineri, 5 februarie a.c., Administrația Națională de Meteorologie a emis cod galben pentru mai multe județe, printre care și Ialomița. Reprezentanții ANM avertizează ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2010, 17:10
(12455 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor

În cursul zilei de joi, 4 februarie, în intervalul orar 12,00-16,00, în municipiul Slobozia a fost organizată o acțiune în sistem integrat, urmărindu-se în principal prevenirea și combaterea criminalității ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2010, 16:32
(13939 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton omorît de un tractor

Traversarea neregulamentară a fost cauza unui grav accident rutier produs miercuri, 3 februarie a.c., în comuna Bărbulești, un bărbat pierzîndu-și viața. Bărbatul, în calitate de pieton, s-a angajat în ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2010, 19:06
(9966 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, încarcerat

Miercuri, 3 februarie a.c., polițiștii feteșteni, în urma unei acțiuni desfășurate pe raza municipiului, au identificat și reținut un bărbat de 60 de ani, din localitate, urmărit din luna iulie a anului ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2010, 18:41
(10490 vizualizări - 0 comentarii)


Disciplinizarea traficului rutier, în atenția polițiștilor

Polițiștii Serviciului Rutier au desfășurat o acțiune al cărui scop principal a fost prevenirea accidentelor rutiere. În cadrul acțiunilor au fost aplicate 137 sancțiuni contravenționale, în valoare de ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2010, 18:11
(8498 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi aplicate de polițiști

Polițiștii din Țăndărei și din posturile de poliție arondate municipiului Urziceni au executat acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță al cetățenilor, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2010, 17:02
(10319 vizualizări - 0 comentarii)


Amonil și-a reluat activitatea de producție

Miercuri, 3 februarie, reprezentanții Amonil SA au anunțat reluarea activității de producție, oprită parțial la jumătatea lunii ianuarie 2010 din cauza temperaturilor extrem de scăzute. «În data de 3 februarie ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2010, 11:07
(11004 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 7000 de fermieri au accesat aplicația IPA Online

Reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că 7100 de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația pentru o suprafață de peste 170 mii ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 19:17
(10043 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea «Năvodul» pentru un pistol de jucărie

Un tînăr în vîrstă de 29 de ani, din comuna Borănești, a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 500 de lei, în urma unui apel fals prin 112. Pe scurt, un cetățean a sesizat Poliția marți ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 16:42
(8555 vizualizări - 0 comentarii)


Arme deținute ilegal, descoperite de polițiști

Marți, 2 februarie a.c., polițiștii au identificat un bărbat de 39 de ani, care deținea fără drept o armă neletală supusă autorizării, pe care în anul 2009 ar fi vîndut-o unui călărășean. Arma cu aer comprimat ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 15:32
(7612 vizualizări - 0 comentarii)


Elevii, în atenția polițiștilor

În cursul zilei de marți, 2 februarie, între orele 12,00-15,00, efective sporite de polițiști, jandarmi și polițiști comunitari au acționat pe raza municipiului Slobozia pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 14:53
(10180 vizualizări - 0 comentarii)


Cristian Lefter, noul adjunct al IPJ Ialomița din 1 februarie 2010

«Începînd cu data de 1 februarie 2010, în urma promovării concursului organizat de Inspectoratul General al Poliției Române pentru funcția de adjunct șef inspectorat la Inspectoratul de ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 12:35
(11167 vizualizări - 3 comentarii)


Contribuțiile la Bugetul asigurărilor pentru șomaj, neschimbate

În data de 26 ianuarie 2010 a fost adoptată Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2010, act normativ prin care au fost stabilite contribuțiile pe care agenții economici trebuie să le plătească ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 12:32
(8332 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 12:25
(11245 vizualizări - 0 comentarii)


Un minor de 16 ani a încercat să fure geanta unei femei

Luni, 1 februarie, polițiștii Postului de Poliție Transporturi Feroviare Urziceni, aflați în patrulare în stația CFR, au observat un tînăr care agresa o femeie pe peronul stației cu intenția de a-i sustrage ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2010, 20:18
(11136 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...