Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: «Infecțiile din spital» cresc exponențial

ALARMANT în 2011

Ialomița: «Infecțiile din spital» cresc exponențial

În anul 2011, numărul infecțiilor contactate de pacienții internați în spitalele din județ a fost într-o creștere alarmantă. Situația a fost cu atît mai gravă cu cît cele mai multe din infecțiile intraspitalicești au fost înregistrate la copii...

Rotavirusul, eterna poveste
Anul 2011 a debutat în forță în ceea ce privește contaminarea cu infecții nosocomiale a pacienților internați în saloanele unităților spitalicești din județul Ialomița. În total, numărul acestora se ridică la 43 de cazuri, raportate Direcției de Sănătate Publică Ialomița. În primul trimestru al anului precedent, cele mai multe cazuri de infecții intraspitalicești au fost înregistrate la ... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2012, 10:50 (15813 vizualizări - 2 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Vali Cătărea, șef la APIA

Finu lu’ nașu’

Vali Cătărea, șef la APIA

În vînzoleala politică a ultimelor două săptămîni am ratat o bîrfă instituțională suficient de interesantă pentru a reveni asupra ei. De la sfîrșitul lui februarie, nașu’ Paros are un fin șef la APIA. Gurile rele spun că finu’ a ajuns acolo profitînd de un viciu de formă... Noi credem că, vorba ceia, o dată vede nașu’... funcția finului, că doară nu v-oți fi gîndit la ce ne-am gîndit noi, domnu’ Vali!

Petra, o piatră moale
Ajunsă anul trecut în clubul exclusivist al directorilor ialomițeni de descentralizate, Petra Dragomir a purtat timp de 6 luni două stigmate capitale. Este femeie și are pedigree politic UNPR. Drept pentru care, în ciuda eforturilor repetate... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2012, 10:44 (21778 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asistență socială de 26 milioane de euro!

Ialomița, județul unde peste 40% din populație primește sprijin de la stat

Asistență socială de 26 milioane de euro!

Asistență socială de proporții! Peste 26 milioane de euro este suma ce cuantifică estimativ asistența socială ialomițeană din anul 2011. Sprijiniți de la bugetul de stat într-o formă sau alta, 40% dintre ialomițeni au primit bani de la bugetul de stat!
Numărul ialomițenilor care, lunar, primesc sprijin financiar de la bugetul de stat nu este nici pe departe în scădere. Deși guvernanții au amenințat că înăspresc condițiile de acordare a acestor ajutoare, plățile de efectuează în același volum ca și anii precedenți. Așa că una dintre cele mai pertinente concluzii legate de asistența socială ialomițeană de anii precedenți este aceea că protecția socială este prioritară și de proporții.
... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2012, 09:44 (14123 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Campionul George Bucur, invitat special la Amara

Lupte libere

Campionul George Bucur, invitat special la Amara

Sîmbătă, 10 martie, a avut loc la Amara o importantă competiție de lupte libere la care au luat parte în jur de 100 de copii din Călărași, Mangalia, Constanța și, firește, localitatea organizatoare.
«Ne bucurăm că Amara are propriul club sportiv și ne dorim ca în cîțiva ani secția de Lupte, condusă de domnul profesor Marian Moraru, să ajungă cea mai puternică din țară!» ne-a declarat primarul orașului Amara, Victor Moraru.
La acest eveniment a fost prezent și George Bucur, locul V la Campionatul European de la Belgrad. Nu puteam rata un scurt interviu cu sportivul plecat spre marea performanță chiar din sala de la Amara...

-Cum a fost începutul?
-Ca pentru... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2012, 09:37 (19600 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetiță de doar o lună din Reviga, adusă la spital plină de vânătăi

Fetiță de doar o lună din Reviga, adusă la spital plină de vînătăi

Un caz cutremurător a ieșit la iveală în noaptea de luni spre marți, 12/13 martie 2012. O fetiță de doar o lună, din localitatea ialomițeană Reviga, a fost transferată de urgență la Spitalul «Bagdasar Arseni» din București cu multiple răni pe corp. În jurul cazului planează ipoteza că leziunile i-ar fi fost provocate chiar de părinți.
Aproape de miezul nopții, familia fetiței a solicitat, printr-un apel la 112, intervenția unui echipaj de la Ambulanță. Părinții au declarat faptul că micuța nu mînca și avea stări de vomă. Transportată la Spitalul Slobozia, medicii au constatat că trupul copilei era plin de vînătăi. Cîteva ore mai tîrziu, micuța a fost transferată la Spitalul «Bagdasar Arseni... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2012, 19:04 (10200 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

N-ai cu cine...

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Rapid București 22-29 (11-16)

N-ai cu cine...

Simion țipă, se agită, explică, se încruntă la toată lumea! Este din păcate singurul care mai trăiește competiția la parametri normali. Echipa de handbal CSM Unirea Slobozia este în acest moment sinonimă cu blazarea. A face o echipă dintr-un lot ale cărui jucătoare termină, în majoritate, contractele la vară este ca și cum ai căuta un ac în carul cu fîn...

Rapidul nu-i mai bună, dar e mai echipă
Începutul partidei cu Rapid disputată sîmbătă, 10 martie, a făcut să ne radieze ochii a optimism. A deschis scorul Larisa Baciu, folosită mai mult decît de obicei în atac. Tot «Lari» a egalat la 3, iar fetele noastre păreau dispuse să răstoarne pronosticurile și să facă... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2012, 18:53 (19748 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

SPORT

Slobozia face sport. Aikido, arta non-violenței!

Arte marțiale

Slobozia face sport. Aikido, arta non-violenței!

«Omul e alcătuit din corp și spirit. Corpul lustruiește spiritul. Aikido lustruiește corpul» își prezenta succint opera Morihei Uisheba, maestrul japonez care punea bazele Aikido-ului în prima parte a secolului XX. Aikido, în traducere «calea armoniei, energiei interne» este cea mai recentă artă marțială și, spun practicanții, cea mai spiritualizată. În Aikido, principiul non-violenței este dat, pe lîngă codul etic, de faptul că nu există atac. Aikidoka preia forța de atac a adversarului și o întoarce prin mișcări circulare împotriva acestuia. În România, Aikido se practică de 4 decenii, iar în momentul de față numără circa 5000 de adepți, cărora în curînd li se vor adăuga și cei din Slobozia... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2012, 18:28 (10684 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița: Peste 9 milioane de lei, plata per capita a medicilor de familie

Bani grei din sănătate ușoară

Ialomița: Peste 9 milioane de lei, plata per capita a medicilor de familie

Plata per capita a medicilor de familie nu este o noutate. Lună de lună medicul se prezintă regulamentar la Casa de Sănătate unde raportează lista integrală de pacienți. Și atît! Pentru aceasta, doctorul încasează nu mai puțin de 3 lei pentru un pacient. Iar statisticile demonstrează că pe listele plătite de CJAS figurează nu mai puțin de 250 mii de ialomițeni. Un calcul simplu ne arată că, doar pentru plata per capita, sistemul sanitar ialomițean trebuie să achite costuri de peste 9 milioane lei anual!

Vremea trece, leafa merge...
Fie că un pacient se prezintă sau nu la cabinetul medicului de familie pe a cărei listă se află înscris, doctorul încasează pentru... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2012, 09:12 (17584 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

  Ialomița pentru PSD, Slobozia pentru Martin

Drumeți în calea politicienilor locali

Ialomița pentru PSD, Slobozia pentru Martin

După două săptămîni de fiert în ceaunul politicii locale, mălaiul politic a explodat. Cine a stat prea aproape, s-a ars, ca bietul Ionașcu. Cine a știut că și mămăliga politică explodează, a profitat de suflul exploziei, precum viceprimarul Alexandru Stoica. Însă ceaunul continuă să fiarbă, iar sita cerne noi și noi scenarii. Astăzi vă prezentăm doar unul dintre cele rămase în cursă. Pînă la depunerea candidaturilor, pe 3 aprilie, a mai rămas mai puțin de o lună...

Habemus primar?
Răspunsul este nu. Deși Alexandru Stoica și-a demarat militărește campania electorală și centrează interviuri pentru electorat prin paginile ziarelor, zarurile nu sînt aruncate. Ultima... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2012, 09:04 (17761 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Unde se duc prefecții, cînd se duc?

Prefecții vechi și noi

Cu această parafrază după Nicolae Filimon deschidem seria unui șir de considerațiuni cu și despre prefecți. Demersul nostru este motivat, pe de o parte, de zvonul, tot mai persistent, care acreditează înlocuirea actualului prefect Mădălin Teculescu în mai puțin de o lună; și, pe de altă parte, de posibilitatea ca social-democrato-liberalii să cîștige alegerile, cele parlamentare, de prin noiembrie 2012...

Prefecți de PD-L
Nominalizările PD-L pentru fotoliul lui Mădălin Teculescu sînt puține. Noi vă oferim două. Prima și cea mai la îndemînă este aceea a actualului subprefect Gigi Petre. Condamnat la funcția de subprefect etern acesta și-ar putea vedea visul cu... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2012, 12:03 (23107 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gâsca cu gâtul roșu aduce 171 de euro la hectar

O treime dintre fermierii ialomițeni primesc sprijin UE

Gîsca cu gîtul roșu aduce 171 de euro la hectar

Ialomița ar putea beneficia de subvenții suplimentare pentru terenurile agricole din arealuri naturale. În cadrul măsurilor de agromediu promovate anul acesta de UE, o treime dintre localitățile județului au devenit eligibile pentru o subvenție de 171 de euro. Banii sînt alocați pentru protejarea unei specii de păsări sălbatice, gîsca cu gîtul roșu.

Subvenții suplimentare pentru o treime din județ
În cursul săptămînii trecute, reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenții pentru Agricultură Ialomița au anunțat, în cadrul unei conferințe de presă, apariția unei noi forme de sprijin pentru fermierii ialomițeni. Potrivit declarației directorului adjunct al instituției... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2012, 11:57 (18259 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Reducerea paturilor de spital ne obligă să facem concedieri!»

Managerul Spitalului Județean de Urgență se revoltă

«Reducerea paturilor de spital ne obligă să facem concedieri!»

Managerul celei mai mari unități medicale din județ susține că reducerea numărului de paturi din cadrul Spitalului pe care îl conduce poate avea urmări asupra personalului. În momentul de față, 40 de paturi au fost desființate, din cele 510 cîte avea Spitalul Slobozia.

Două paturi la mie pentru Ialomița
Potrivit Planului Național de Paturi adoptat recent, reprezentanții Ministerului Sănătății intenționază să reducă numărul de paturi din spitale, treptat, în fiecare an, astfel că în cadrul unităților medicale din întreaga țară să se ajungă la un număr de 5,72 de paturi de spital la 1000 de locuitori, indice care reprezintă media europeană din acest punct de vedere... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2012, 11:06 (16548 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Cristi Andreescu, finalist la Târgu Ocna

Tenis de cîmp

Cristi Andreescu, finalist la Tîrgu Ocna

În perioada 24 februarie-2 martie 2012, la Tîrgu Ocna a avut loc un puternic turneu de categorie A din cadrul Circuitului Național al Federației Române de Tenis, adresat categoriei 12 ani. În cadrul acestei competiții, sportivul CSS Slobozia, Cristian Andreescu a ajuns pînă în finală. După ce în semifinală l-a zdrobit pe Cezar Crețu cu 6-0, 6-0, Cristian a cedat în ultimul act în  fața lui Vasile Donțu, scor 2-6, 5-7. În cadrul aceluiași turneu Ștefan Andreescu și Alexia Gîndac s-au oprit în turul II.

Radu Popa a cîștigat Cupa Vrancart Tot în aceeași perioadă și tot la Tîrgu Ocna s-a desfășurat Cupa Vrancart, de data aceasta turneu de Categoria I. La... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2012, 10:45 (18675 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Podurile plutitoare din Ialomița, în pericol

Trei săptămîni pînă la inundații

Podurile plutitoare din Ialomița, în pericol

Vechi de aproape jumătate de secol, cele patru poduri plutitoare din județ sînt amenințate de sloiurile de gheață formate pe Ialomița. Depășite de situație, autoritățile locale care le au în administrare încearcă să-și justifice dezinteresul, deși au fost înștiințate din timp să protejeze punțile...

Avertizarea bună trece primejdia rea
Așa cum era de așteptat, natura i-a luat și de această dată pe nepregătite pe primarii ialomițeni, care s-au simțit copleșiți de situație în momentul în care viscolul a început să sufle cu putere în Bărăgan. S-a întîmplat și în cazul celor patru localități din județ unde există poduri plutitoare. Vorbim despre comunele Manasia... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2012, 10:40 (18203 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

O vioară într-un azil...

O vioară într-un azil...

Povestea vieții profesorului Ioniță Niță are un început fericit. Chiar dacă acum trupul dascălului este măcinat de boală, el a reușit să dezvăluie clipele în care a trăit la superlativ fiecare pas din existența sa. Momentele în care se afla în sala de clasă alături de elevii săi și cele în care el a reușit să învețe să facă vioara să prindă viața.

Salt în trecut...
Sînt aproape cinci ani de cînd ilustrul profesor de vioară al Liceului Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia, Ioniță Niță a părăsit spațiul public și a decis să își ducă restul zilelor în azilul de pe strada Lacului. Aici, bătrînul dascăl se simte cu adevărat liniștit. Spune că are parte de orice... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2012, 10:18 (14751 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Muzeul Național al Agriculturii: Copiii au reînviat tradiția mucenicilor la Slobozia

Muzeul Național al Agriculturii: Copiii au reînviat tradiția mucenicilor la Slobozia

Zeci de preșcolari au trecut vineri, 9 martie 2012, pragul Muzeului Național al Agriculturii din Slobozia pentru a pregăti mucenici. Tradiția este veche de aproape două decenii la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia...

Ce gust au mucenicii?
În sala mare a Muzeului Național al Agriculturii din Slobozia, cîțiva copii de la Grădinița nr. 2 din oraș pregăteau de zor o porție de mucenici. Cu mînecile suflecate și legați la brîu cu șorțuri albe, micuții frămîntau de zor coca, lăsată la dospit încă de dimineață. Degețelele mărunte împleteau apoi aluatul moale și puneau apoi pe o tavă mucenicii.
Printre micuții bucătari s-a numărat și Bogdan, un băiețel... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2012, 17:29 (12590 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Cosumator de etnobotanice în criză, transportat de mascați la spital

Un tînăr de 23 ani a fost transportat miercuri, 8 martie a.c., la Spitalul Slobozia cu ajutorul forțelor de ordine ale Poliției și Jandarmeriei. Tînărul este cunoscut drept mare consumator de etnobotanice. Cel care a cerut ajutorul oamenilor legii a fost chiar tatăl tînărului de 23 de ani. Ieri după-amiază, după ce a consumat mai multe doze de droguri sintetice, băiatul a început să aibă un comportament violent. Panicat, tatăl său a sunat la 112 în speranța că forțele de ordine i-ar putea potoli furia fiului său. La fața locului a ajuns și un echipaj de la Ambulanță, care l-a transportat pe consumatorul de droguri la Spitalul Județean de Urgență Slobozia.
După ce i-au acordat îngrijiri medicale... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2012, 13:02 (13562 vizualizări - 8 comentarii)

POLITICĂ

Gabi Ionașcu dixit: «Radu Paros este solidar cu mine!»

Gabi Ionașcu dixit: «Radu Paros este solidar cu mine!»

Consilierul local PD-L Radu Paros și primarul PSD Gabi Ionașcu au îngropat securea războiului. Cel puțin asta este opinia actualului primar al Sloboziei care susține că Paros este de partea sa în războiul împotriva organizației municipale PSD. Rămas fără sprijinul politic al partidului în fruntea căruia a cîștigat de două ori fotoliul de primar al Sloboziei, Gabi Ionașcu a găsit sprijin în adversarii politicii pe care i-a avut pînă acum. Unul dintre aceștia este chiar consilierul Radu Paros, șeful incontestabil (dar fără funcție!) al PD-L Slobozia. Special pentru Independent, primarul încă în funcție al municipiului reședință de județ a declarat că «relația noastră a luat o traiectorie... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2012, 17:51 (13153 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Taximetre «sparte» de hoți. S-au furat doar stațiile de emisie-recepție!

Slobozia: Taximetre «sparte» de hoți. S-au furat doar stațiile de emisie-recepție!

Patru mașini de taxi au fost sparte în noaptea de 6 spre 7 martie a.c., pe străzile din Slobozia. Hoții au furat doar stațiile de emisie-recepție cu care erau dotate automobilele.
Respectivele mașini sparte de hoți erau parcate în mai multe locații din oraș. Mai mult, potrivit anchetatorilor, acestea proveneau de la firme diferite.
Polițiștii au pornit imediat pe urmele celor care au sustras stațiile de emisie-recepție din interiorul taximetrelor, iar acum au deja un cerc de suspecți. Mai mult, oamenii legii au întocmit în cauză un dosar penal pentru furt calificat.... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2012, 11:48 (6233 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Mihail Kogălniceanu: Fost subofițer de poliție, găsit spînzurat în propria curte

Tragedie în familia unui fost subofițer de poliție, în vîrstă de 47 ani, din comuna ialomițeană Mihai Kogălniceanu. Miercuri, 7 martie a.c., bărbatul a fost găsit spînzurat într-un șopron din propria curte.
Cel care a făcut descoperirea macabră a fost un nepot al fostului om al legii. Sinucigașul nu a lăsat niciun bilet de adio, însă, în urmă cu o săptămînă, el le-ar fi comunicat rudelor sale că îi trec prin minte gînduri negre. «Săptămîna viitoare o să mîncați colivă de pe urma mea...» ar fi fost cuvintele cu care fostul subofițer și-a avertizat familia cu privire la gestul necugetat pe care l-a făcut ieri.
Bărbatul a renunțat la uniformă în urmă cu zece ani, în momentul în care a... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2012, 11:42 (12734 vizualizări - 6 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
278 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Jilavele: Hoți prinși de polițiști

Șase adolescenți cu vîrste cuprinse între 11 și 18 ani, din Jilavele, sînt cercetați penal de polițiști pentru furt. Pe numele celor șase, polițiștii rețin săvîrșirea mai multor furturi din locuințe sau ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2011, 17:59
(16403 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2011, 19:24
(5643 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se depun cererile pentru subvențiile la motorină

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește beneficiarilor interesați că, în cursul lunii decembrie 2011, se depun cererile de acord prealabil pentru finanțare prin rambursare pentru ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2011, 19:11
(15543 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Adolescentă dispărută de la domiciliu

Amara: Adolescentă dispărută de la domiciliu

Luni, 5 decembrie, o adolescentă de 15 ani din Amara a fost dată dispărută. Rudele au alertat polițiștii din localitate cu privire la faptul că Daniela Cristina Budu a plecat de la domiciliu și ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2011, 19:05
(13503 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara dispărută


LAPAR amenință cu acțiuni de amploare

«LAPAR își exprimă indignarea și protestează energic față de bugetul MADR pentru anul 2012, cu susținerea Ministerului Finanțelor Publice și aprobat de Guvernul României transmis Parlamentului pentru dezbateri ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2011, 19:03
(16893 vizualizări - 1 comentariu)


Anunț angajare

AD GARAGE PROFESIONAL SERVICES angajează mecanic auto și electrician auto.
Salariu atractiv!
Depunerea cv-urilor se face la sediul firmei din str. 1 Mai, nr. 1, cartier ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2011, 19:02
(13878 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Adolescenți hoți

Doi minori de 13 și 17 ani, ambii din Moldoveni, sînt cercetați penal de polițiști pentru furt calificat. De fapt, în data de 1 decembrie, Poliția a fost sesizată de către un bărbat de 30 ani, din Moldoveni ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2011, 19:02
(13990 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Moldoveni hoț furt


Anunț vînzare tăurași

Societate Comercială vinde tăurași cu greutate mai mare de 200 kg la prețul de 6,5 lei/kg, în viu.
Telefon 0723/309.109 ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2011, 19:01
(7951 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: În trafic cu numere de îmatriculare expirate

Luni, 5 decembrie, la Sinești, polițiștii au oprit pentru control un autoturism la volanul căruia se afla un tînăr de 26 ani, din orașul Voluntari. Din verificările sumare, polițiștii au constatat că valabilitatea ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2011, 19:01
(13615 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție! Bancnote false!

În preajma Sărbătorilor de Iarnă, polițiștii avertizează cu privire la banii falși aruncați în circulație. Astfel, potrivit instituției, «în fiecare an, se înregistrează un flux de valută care intră în ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2011, 18:59
(15586 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: A vrut să se sinucidă la 16 ani

O adolescentă de 16 ani a încercat să se sinucidă, sîmbătă, 3 decembrie a.c., la Adîncata. Fata a înghițit voluntar mai multe medicamente. Paramedicii SMURD au fost solicitați să intervină de urgență, iar ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2011, 16:27
(14524 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii la șirele de paie

Sîmbătă, 3 decembrie a.c., rezerva de furaje a unui cetățean din Făcăeni s-a aprins după ce omul a aruncat o cantitate de cenușă și jar nestins în apropierea unor materiale combustibile din curtea locuinței ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2011, 16:27
(13393 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Site pentru românii din Spania

«Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința persoanelor interesate faptul că, în continuarea acțiunilor întreprinse pentru sprijinirea lucrătorilor români din Spania ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2011, 16:25
(15783 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Hoți din locuințe, prinși de polițiști

Vineri, 2 decembrie a.c., polițiștii slobozeni au fost alarmați de un bărbat, de 58 ani, cu privire la faptul că în perioada 28 noiembrie-2 decembrie, persoane necunoscute au intrat în locuința sa din ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2011, 16:24
(12636 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Furturile de animale revin în actualitate

Un bărbat de 57 ani din Făcăeni a cerut ajutorul polițiștilor reclamînd că i-au fost furate 3 ovine, folosindu-se o mașină înmatriculată în Constanța. Însoțiți de victimă, polițiștii au identificat în trafic ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2011, 16:23
(13373 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: I-a furat pompa electrică din fîntînă

Sîmbătă, 3 decembrie, polițiștii din Țăndărei au fost alertați de un bărbat, de 46 ani, din Mihail Kogălniceanu, cu privire la faptul că dintr-o fîntînă situată în extravilanul localitățiii i-a dispărut ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2011, 16:23
(12666 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Atenție la trichină!

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița atenționează, în preajma Sărbătorilor de Iarnă, asupra riscului îmbolnăvirii cu trichineloză. Astfel, pentru a preveni îmbolnăvirea ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2011, 16:23
(18289 vizualizări - 1 comentariu)


Ion Roată: 500 kg de fier vechi, confiscate

Aproximativ 500 kg de fier vechi au fost confiscate de polițiștii ialomițeni, vineri, 2 decembrie 2011. S-a întîmplat la Ion Roată unde polițiștii au oprit pentru control o autoutilitară în care se aflau ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2011, 16:22
(17439 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Armă de tir deținută ilegal

Un bărbat de 41 ani din Slobozia a fost prins de polițiștii Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase în timp ce deținea fără drept o armă de tir cu aer comprimat. De asemenea, asupra bărbatului ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2011, 16:22
(17710 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Dosar penal pentru un autoturism neîmatriculat

Sîmbătă, 3 decembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au oprit în trafic, pentru un control de rutină, un autoturism condus de un tînăr de 21 ani, din Fetești. Verificările ulterioare ale polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2011, 14:54
(11736 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Accident cu două victime

O tînără de 20 ani, din comuna Traian, a produs sîmbătă, 3 decembrie 2011, un accident rutier în orașul Amara. Cauza nefericitului incident a fost viteza neregulamentară neadaptată la condițiile de drum ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2011, 14:54
(17815 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Moldoveni: La volan, fără permis

Sîmbătă, 3 decembrie, polițiștii din Moldoveni au prins un tînăr de 18 ani, din localitate, în timp ce conducea o mașină pe un drum comunal deși nu avea permis de conducere. Pentru aceasta tînărului i-a ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2011, 14:53
(13182 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 300 de amenzi pentru șoferi

În perioada 2-4 decembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au acționat pe șoselele județene pentru disciplinizarea traficului rutier. Rezumatul activităților reține aplicarea a peste 300 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2011, 14:53
(13099 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Un tînăr de 24 ani a fost oprit de polițiști pentru un control de rutină, sîmbătă, 3 decembrie a.c., pe raza localității Gura Văii. Pentru că mirosea a alcool, individul a fost testat alcooltest, aparatul ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2011, 14:52
(13272 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină de lux furată din Italia, găsită la Urziceni

Un autoturism de lux, aparent furat din Italia, a fost găsit de polițiștii ialomițeni. S-a întîmplat miercuri, 30 noiembrie, la Urziceni, cînd polițiștii Compartimentului Trafic și Furturi auto au oprit ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2011, 18:11
(15931 vizualizări - 1 comentariu)


Movilița: Cinci hoți prinși de polițiști

Cinci clujeni, cu vîrste cuprinse între 19 și 38 ani, sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat. Aceștia au reușit să fure unui bătrîn de 83 ani din Movilița 3000 lei, după ce i-a executat o lucrare ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2011, 18:10
(18672 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movilița furt hoț


Traian: La 17 ani, autor al unui accident rutier

Miercuri, 30 noiembrie, la Traian s-a produs un accident de circulație. Aparent banal, incidentul a făcut nu mai puțin de 3 victime. Pe scurt, în timp ce un minor, de 17 ani, conducea un scuter prin localitate ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2011, 18:10
(11656 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Traian accident


Slobozia: Infractor încarcerat

Un bărbat de 58 ani, din Perieți, a fost prins de polițiști, miercuri, 30 noiembrie, și încarcerat în Penitenciarul Slobozia. Individul avea de executat o pedeapsă de 10 luni închisoare. Judecătoria Slobozia ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2011, 18:09
(16229 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Au vrut să fure 500 de conserve cu bulion

Jandarmii feteșteni au prins în flagrant 3 bărbați în timp ce furaut 2 tone de conserve. Pe scurt, miercuri, 30 noiembrie, în jurul orei 21,00, jandarmii aflați în misiuni de patrulare au observat în spatele ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2011, 16:18
(15235 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: A ars de viu în propria casă!

Chiar de Ziua României, un bărbat a ars de viu în propria casă. S-a întîmplat la Balaciu, unde joi, 1 decembrie a.c., flăcările au cuprins casa unui cetățean din localitate. Potrivit pompierilor, cel mai ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2011, 15:42
(16741 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
@ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...