Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Dezastru în învățământul ialomițean

Dezastru în învățămîntul ialomițean


34000 elevi înscriși la începutul anului, peste 4100 de elevi corigenți, 1100 elevi cu situația neîncheiată, 475 elevi neșcolarizați și un record de absențe de peste 526 mii! Acesta este raportul, pe scurt, al stării învățămîntului ialomițean în primul semestru al anului școlar 2011-2012.

Școlarii ialomițeni, între chiuluri și corigențe
În permanență reformat și aflat într-o continuă schimbare, sistemul de învățămînt aruncă elevii într-un haos absolut. Desigur, contribuitori de succes la acest eșec sînt cu siguranță și părinții, mult prea ocupați pentru a-și educa odraslele în «spiritul învățămîntului». Toate aceste concluzii pot fi trase de... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2012, 10:06 (21142 vizualizări - 10 comentarii)

SPORT

Bogdan Corbea merge cu Naționala la Europene

Tenis de cîmp

Bogdan Corbea merge cu Naționala la Europene

În perioada 27-29 ianuarie, s-au desfășurat la București calificările pentru faza finală a Tennis Europe Winter Cups by Head, la categoria de vîrstă U12, un adevărat Campionat European rezervat echipelor naționale. La calificări, pe lîngă România au mai luat parte Belgia, Suedia, Italia, Bulgaria, Irlanda și Luxemburg, echipe care alcătuiesc zona B a preliminariilor și din rîndul cărora la turneul final merg două. Din reprezentativa României a făcut parte și Bogdan Corbea, sportiv pregătit la CSS Slobozia de profesorul Ion Savu. În primul meci, România a trecut de Belgia cu 3-0, iar Bogdan a evoluat în partida de dublu alături de constănțeanul Alexander Gima și împreună au învins echipa belgiană... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2012, 10:02 (15713 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia-HCF Piatra Neamț, duminică, 5 februarie 2012, orele 11,00

Respectați tradiția!

Duminică, 5 februarie 2012, orele 11,00, Sala Sporturilor din Slobozia va fi din nou gazda unui spectacol între semicercuri. După o pauză de peste două luni, handbalul feminin reînnoadă firul competiției. Debutul returului prilejuiește elevelor lui Marian Simion reîntîlnirea cu HCF Piatra Neamț, formație pregătită de Dan Valentin și care, în tur, ne-a învins cu 27-26. Dacă la Piatra Neamț fetele noastre nu au obținut pînă acum niciun succes, pe propriul teren Păduraru și compania au făcut în fața moldovencelor meciuri memorabile. În cele două partide disputate la Slobozia în campionatul trecut, Unirea s-a impus categoric, o dată cu 31-22 și, a doua oară, cu 34-25. De atunci însă s-au schimbat... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2012, 18:26 (18342 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Agronomia Bucu vrea în elita județului sau băieți cuminți cu planuri îndrăznețe

Fotbal, Liga a V-a

Agronomia Bucu vrea în elita județului sau băieți cuminți cu planuri îndrăznețe

Pentru că ligile inferioare ale fotbalului județean au avut o prezență relativ discretă în această pagină, profităm de perioada hibernală pentru a repara un pic din nedreptate. În articolul de față ne oprim puțin asupra unei echipe care se află în toiul luptei pentru supremație, atît în Liga a V-a, cît și în Liga a VI-a cu echipa satelit.

Vor în Liga a IV-a
Agronomia Bucu este un conglomerat tot mai bine articulat format din 59 de jucători. Dintre aceștia, nota bene, 19 sînt juniori. Nouă, slobozenilor, ne pică bine să vorbim despre această trupă, pentru că, pe lîngă faptul că localitatea Bucu se află la o lovitură de colț de capitala de județ, culorile agronomilor... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2012, 18:19 (14063 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ialomița: Cine țipă de foame? Averi de demonstranți...

Ialomița: Cine țipă de foame? Averi de demonstranți...

De 10 zile încoace, Slobozia este marcată de manifestații «spontane», rod al efortului conjugat al USL Ialomița și politicilor guvernamentale deplorabile din ultimii ani. Vîrful de sarcină al acestor manifestări s-a consumat miercuri, 18 ianuarie 2012, cînd pentru prima dată de la debutul lor, protestele au fost asumate de către USL Ialomița. Dacă ar fi să dăm crezare cititorilor on-line ai ziarului Independent, care contestă legitimitatea acestor manifestări (și, în opinia noastră, aceștia sînt majoritari!), ceea ce se întîmplă în fața Prefecturii Ialomița nu este decît o încercare grosolană de manipulare a opiniei publice locale în speranța obținerii unor «foloase electorale» la viitoarele alegeri... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2012, 08:45 (12771 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ANIF, drumeț în calea hoților

Concedierile afectează grav sistemele locale de irigații

ANIF, drumeț în calea hoților

În luna noiembrie a anului trecut, un ordin al Ministerului Agriculturii desființa ANIF în forma instituțională de pînă la acel moment. În urma desființării, peste 3500 de angajați din toată țara au rămas fără slujbe. În Ialomița, sistemul de irigații a fost paralizat, iar stațiile de pompare a apei au fost părăsite. Directorul ANIF Ialomița, Constantin Cîmpeanu, declară că «marele pericol în acest moment îl reprezintă furturile...».

Ordinul 82
La sfîrșitul lunii noiembrie, Ordinul 82 al Ministerului Agriculturii «privind unele măsuri de de organizare a activității de îmbunătățiri funciare» consfințea desființarea Administrației Naționale a Îmbunătățirilor Funciare.... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2012, 08:35 (22115 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Hora Unirii cu Pat și Patachon

Aceeași horă, două semnificații

Hora Unirii cu Pat și Patachon

În urmă cu o săptămînă, în fața Prefecturii Ialomița, Gabi Ionașcu se prindea în hora protestatarilor care cereau demiterea Guvernului. La nici o săptămînă distanță, același Gabi Ionașcu se prindea în horă alături de reprezentantul Guvernului în teritoriu, prefectul Mădălin Teculescu. C-așa-i politica!

Cine e Pat, cine e Patachon?
Pat e prefectul Mădălin Teculescu. Patachon e primarul Gabi Ionașcu. Și asemenea iluștrilor lor predecesori din filmele mute de odinioară, cei doi dau viață comediei umane sub ochii uimiți ai orașului. Ionașcu a stîrnit uimire și rumoare miercurea trecută, cînd a avut tăria de a defila pe străzile unui oraș în care furnizează de doi ani apă... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2012, 08:27 (16419 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Dictatura administrației Ciupercă

Consiliul Județean Ialomița repetă politica bugetară de anul trecut

Dictatura administrației Ciupercă

Miercuri, 18 ianuarie 2012, consilierii locali au decis repartizarea pe bugetele locale ale celor 66 de unități administrative din Ialomița a sumei de 16 milioane de lei. Așa cum prognozam încă de la acel moment, repartizarea s-a făcut pe criterii politice, conform «necesităților administrative» enunțate de către președintele Silvian Ciupercă. Contestată vehement anul trecut, repartizarea bugetului aflat la dispoziția Consiliului Județean pe criterii politice nu a întîmpinat rezistență din partea minorității PD-L din cadrul Consiliului...

Istoria foarte mică a unei declarații
Miercuri, 18 ianuarie, în timp ce revoluționarii PSD scandau pe bulevardele Sloboziei «Jos ... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2012, 11:37 (17028 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Copiii de 6 ani, la clasa pregătitoare!

E oficial

Copiii de 6 ani, la clasa pregătitoare!

Începînd cu septembrie 2012, clasa pregătitoare devine obligatorie. Înscrierile vor debuta cu data de 5 martie și, potrivit autorităților, școala nu va organiza testări sau evaluări inițiale. Prezența prichindeilor în clasa pregătitoare va deveni obligatorie!

Cine intră la școală devreme, departe ajunge
Teoretic, clasa pregătitoare nu este o noutate absolută. Forma de învățămînt urmează să înlocuiască grupa pregătitoare din grădinițe. Diferența o face însă obligativitatea părinților de a-și înscrie copilul la clasa pregătitoare, formă de învățămînt ce se va organiza în cele mai multe dintre cazuri în școli. E drept, copiii urmează să dobîndească cunoștințele... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2012, 10:38 (15412 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Slobozia: Valeria și «Spărgătorul de Nuci» de la Odessa

Slobozia: Valeria și «Spărgătorul de Nuci» de la Odessa

Valeria e unul dintre cei 33 de balerini ai Teatrului Rus de Operă și Balet Odessa care au performat vineri, 20 ianuarie 2012, pe scena Casei de Cultură Municipale din Slobozia. «Spărgătorul de Nuci» este primul spectacol de balet pe care slobozenii au avut șansa să-l vadă acasă, după zeci de ani de manele, trupe electorale și spectacole de mîna a șaptea. Pentru că nu puteam rata o așa ocazie, ne-am hotărît să căscăm și noi gura la artiști, regizor și organizatori, doar-doar om înțelege cum de s-au rătăcit într-un oraș de provincie...

Spectacol cu casa închisă
În «foaierul» Casei de Cultură Municipală e semiîntuneric și, dacă stai mai mult de două minute, încep să-ți... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2012, 10:29 (13408 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pe drumurile naționale se circulă în coloană. Drumurile județene vor fi deszăpezite până sâmbătă, 28 ianuarie 2012, la prânz!

Ialomița, după viscol

Pe drumurile naționale se circulă în coloană. Drumurile județene vor fi deszăpezite pînă sîmbătă, 28 ianuarie 2012, la prînz!

Vineri, 27 ianuarie, la orele 12,30, prefectul Mădălin Teculescu a făcut un prim bilanț al stării drumurilor naționale și județene. Potrivit declarațiilor sale, la ora bilanțului «pe drumurile naționale se circulă în coloană, iar drumurile județene vor fi deszăpezite pînă sîmbătă la prînz!». În ciuda optimismului instituțional, situația drumurilor rămîne nesigură, iar prognoza meteo îngrijorătoare. În următoarele 10 zile sînt așteptate temperaturi extrem de scăzute, cu minime care pot atinge -19 grade Celsius!

Prefectul Teculescu este «relativ mulțumit» de intervențiile utilajelor
După 3 zile de Cod Galben și Portocaliu, județul Ialomița încearcă să reintre... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2012, 16:58 (9008 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Colecționarul de succese

Tenis de cîmp: Sorin Iordache, campion și la 14 ani

Colecționarul de succese

Are doar 13 ani și este deja o certitudine în tenisul juvenil românesc. Trei titluri naționale la dublu și 3 finale la simplu reprezintă un palmares greu de atins. Sorin Iordache este de peste 3 ani în primplanul competițiilor naționale, obișnuindu-ne cu prezența în fazele finale. Un singur trofeu îi lipsește din vitrină: cel de campion național la simplu. Poate va veni în această vară.

Ambiție, talent și multă muncă
O zi obișnuită din viața lui Sorin se împarte între școală și tenis. În week-end tenisul ia partea leului. Vorbim de peste 3 ore zilnice de pregătire fizică și antrenamente. Rar reușește să dribleze școala și tenisul pentru un joc de strategie pe net sau... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2012, 16:38 (18268 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Drumurile județene, deblocate

Vineri, 27 ianuarie 2012, la orele 16,00, starea drumurilor județene se prezintă astfel:

1. Drumuri județene deschise traficului rutier
Brazii-Maia (DJ101B);
Fierbinți-Maia (DJ101U);
Maia-Adîncata-DN1D (DJ101B);
Adîncata-Patru Frați (DJ201A);
Slobozia-Sudiți-Țăndărei (DJ201);
Cocora-Reviga (DJ102H);
Reviga- Crunti (DJ306A);
Tandarei-Movila-Fetesti (DJ212);
Bucu-Gheorghe Lazăr (DJ 213A);
Căzănești-Cocora (DJ203E);
Movilița-Dridu; Movilița-Drăgoești (DJ302);
Coșereni-Axintele (DJ201);
Manasia-Gîrbovi-limită jud. Buzău (DJ203B);
Axintele-Horia (DJ313);
DN2A-Gheorghe Doja (DJ306B);
DN2-Moldoveni (DJ201A).

2. Drumuri județene pe care se acționează la acest moment... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2012, 16:10 (16655 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Meci amical: Unirea Slobozia-Viitorul Axintele 3-0

Fotbal, Liga III

Meci amical: Unirea Slobozia-Viitorul Axintele 3-0

Amicalul Unirii Slobozia cu Viitorul Axintele a fost sortit să se dispute în probabil cea mai urîtă zi a iernii. Sîmbătă, 21 ianuarie a.c., vîntul și ploaia au îngreunat vizibil evoluția celor două echipe. Unirea s-a prezentat pe terenul 2 al Stadionului Abatorul, locul de desfășurare al confruntării, avînd în mare parte componența din tur. În schimb, Axintele a venit cu o serie de nume noi și mulți jucători în probe.
«În două dintre cele 3 reprize m-am axat pe fotbaliștii aflați în probe. Niciunul nu m-a convins. Oricum, victoria gazdelor este pe deplin justificată de valoare. Am mai spus-o și în alte ocazii, Unirea Slobozia este o echipă foarte bună și nu întîmplător se găsește în poziția... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2012, 16:03 (14555 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Starea drumurilor

Vineri, 27 ianuarie 2012, la orele 11,00, starea drumurilor județene se prezintă astfel:

1. Drumuri județene deschise traficului rutier
DJ101B Brazii-Maia;
DJ101B Maia-Adîncata;
DJ101U Fierbinți-Maia;
DJ201A Adîncata-Patru Frați;
DJ101 Adîncata-DN1D;
DJ102H Cocora-Reviga;
DJ212 Țăndărei-MovilaFetești;
DJ213A Bucu-Gheorghe Lazăr;
DJ203E Căzănești-Cocora;
DJ203B Gîrbovi-Manasia.

2. Drumuri județene pe care se acționează la acest moment
Movilița-Dridu-Fierbinți;
Dridu-Jilavele;
Movilița-Roșiori-Drăgoiești;
Coșereni-Axintele;
Căzănești-Cocora-Reviga;
Gîrbovi-Valea Măcrișului-Grindu;
Slobozia-Sudiți-... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2012, 12:58 (10054 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Drumuri închise, blocate sau restricționate

Ialomița: Drumuri închise, blocate sau restricționate

cu roșu, drumuri cu probleme

Potrivit unei situații a Instituției Prefectului, joi, 26 ianuarie 2012, la orele 13,00, în Ialomița sînt probleme pe următoarele drumuri:

drumuri naționale
Urziceni-Jilavele-Armășești BLOCAT
Urziceni-Cotorca ÎNCHIS
Urziceni-Sinești ÎNCHIS
Urziceni-Slobozia ÎNCHIS
Slobozia-Tovărășia-Buzău BLOCAT
Fetești-Drajna ÎNCHIS
Fetești-Călărași ÎNCHIS
Drajna-Slobozia ÎNCHIS
Slobozia-Iazu-Brăila RESTRICȚIONAT AUTO >3,5 tone


drumuri județene
Fierbinți-Maia ÎNCHIS
Maia-Rădulești BLOCAT
Colelia-Grindu BLOCAT
Coșereni-Axintele BLOCAT
Patru Frați-Adîncata BLOCAT
Ciochina-Rași BLOCAT
Grindu-Valea Măcrișului; Valea Măcrișului-Gîrbovi BLOCAT[citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2012, 15:57 (8493 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: «Din cauza viscolului, Serviciul de Ambulanță funcționează la jumătate din capacitate!»

Ialomița: «Din cauza viscolului, Serviciul de Ambulanță funcționează la jumătate din capacitate!»

Serviciul de Ambulanță Ialomița este funcțional, dar nu poate opera pe întreg teritoriul județului Ialomița. Radu Paros, managerul instituției, solicită din partea bolnavilor înțelegere și le recomandă prudența.
«Din cauza viscolului, Serviciul de Ambulanță funcționează la jumătate din capacitate. Asta înseamnă, în fapt, că nu putem ajunge în toate localitățile județului. În aceste condiții, recomandăm bolnavilor să sune la ambulanță doar în caz de maximă urgență, pentru că prioritatea noastră o reprezintă bolnavii cronici» a declarat Radu Paros.
În ciuda eforturilor întreprinse de autorități, și la acest moment două dintre ambulanțe se află în continuare blocate. Una dintre ele, la Movilița, transportă 4 bolnavi, dintre care doi au nevoie urgentă de dializă, iar cea de-a doua, la Afumați, urmează să fie deszăpezită după ce utilajele vor ajunge la fața locului... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2012, 15:56 (15790 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: 80% din drumurile județene sînt blocate!

Prefectura Ialomița: Se acționează pentru deblocarea drumurilor

SC Drumuri și Poduri SA Ialomița, societatea care are contract de întreținere și intervenții pentru anul 2012 pe drumurile județene a acționat în seara zilei miercuri, 25 ianuarie 2012, în zona Urziceni pentru scoaterea persoanelor din mașinile blocate și punerea acestora la adăpost. Din cauza viscolului puternic care acoperă cu zăpadă carosabilul în spatele utilajelor, rezultatul acestora este nul. Drumurile județene din Ialomița sînt blocate în proporție de 80%, întrucît utilajele nu pot interveni datorită accesului blocat de pe drumurile naționale.
Datorită căderilor masive de zăpadă și a viscolului au rămas în nămeți o wolă în zona Gîrbovi și o autobasculantă cu lamă... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2012, 13:20 (15592 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Iarna, dezlănțuită în Bărăgan

Ialomița, paralizată de zăpadă

VEZI SITUAȚIA DRUMURILOR BLOCATE click pe poză

Administrația Națională de Meteorologie a schimbat Codul Galben emis marți, 24 ianuarie 2012, cu atenționare Cod Portocaliu (pînă la 26 ianuarie, orele 18,00). Printre județele afectate se numără și Ialomița, fenomenele vizate de Codul Portocaliu fiind ninsorile abundente și viscolul. Un comunicat remis publicității de către Prefectură în această dimineață (joi, 26 ianiarie 2012) confirmă că la orele 9,00 un număr de 23 de localități erau complet izolate, căile naționale de comunicație rutieră sînt închise, iar 465 de persoane și 161 de autovehicule se află blocate pe drumurile județene. De asemenea, un număr de 43 de școli au fost închise temporar. Potrivit informațiilor oficiale, condul portocaliu... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2012, 12:54 (13913 vizualizări - 2 comentarii)

ANCHETĂ

Ștefan Poienaru, milionarul în euro îmbogățit de stat

Agrofam&Vitifam, demonstrații de ilegalități împreună cu Agenția Domeniilor Statului

Ștefan Poienaru, milionarul în euro îmbogățit de stat

Despre Ștefan Poienaru-Agrofam s-au scris pînă și cărți. Bine, e un fel de autobiografie plătită despre care agricultorul nostru nu se aștepta să fie un bestseller. Revenind, nu ne interesează aceste amănunte și cu atît mai puțin istorii cu Poienaru schimbîndu-și numele, nici cum sau de ce Virgil Măgureanu îl «iubea» într-atît pe agricultorul number one al județului sau, mai mărunte, de ce-și dădea Poienaru salariații în șomaj prin 2002 și-i angaja pe altă Agrofam (adică, altă firmă). Astea sînt povești intrate în negura timpurilor. Ceea ce vom dezgropa noi acuma este o extraordinară afacere de succes a lui Ștefan Poienaru. Afacere care, de ceva timp, l-a propulsat în topurile milionarilor în... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2012, 10:46 (31631 vizualizări - 12 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
265 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Traian: Pompierii au salvat un cal

În urma unui apel telefonic primit prin 112, pompierii militari au fost solicitați să intervină pentru salvarea unui cal căzut într-o groapă în curtea unui localnic din comuna Traian. Incidentul a fost ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2011, 11:20
(9461 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Traian pompier cal


Ialomița: Polițiști în traficul rutier

Duminică, 3 iulie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o serie de acțiuni în mediul urban și rural. În cadrul activităților desfășurate, polițiștii au legitimat peste 150 de persoane și au aplicat 58 de ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2011, 11:09
(8865 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Bătrînă tîlhărită de patru hoți

Marți, 28 iunie, o bătrînă de 63 ani, din Stelnica, a alertat polițiștii din localitate despre faptul că a fost înșelată de persoane necunoscute sub pretextul cumpărării unor bunuri. Femeia a reclamat că ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2011, 18:00
(10218 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune de amploare a Poliției la Urziceni: Pistol ascuns în curte, branșări ilegale la rețeaua de electricitate

Joi, 30 iunie, polițiștii din Urziceni, în colaborare cu cei ai posturilor de poliție arondate, au acționat pentru identificarea autorilor unor fapte penale dar și pentru asigurarea unui climat de ordine ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2011, 18:00
(10981 vizualizări - 2 comentarii)


Buești: Tîlhar arestat

Un bărbat de 32 ani a fost arestat pentru «tîlhărie» și «violare de domiciliu». Individul a intrat în casa unui cetățean de unde a încercat să fure mai multe bunuri.
Polițiștii din Buești au fost alarmați ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2011, 17:59
(11484 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai Elantra, noul standard în segmentul sedan compact

Hyundai Elantra, noul standard în segmentul sedan compact

Noul model Hyundai de clasa C, Elantra, va fi disponibil în locațiile showroom ale rețelei Hyundai Auto România începînd cu data de 15 iulie. Aflat la a cincea generație, Hyundai Elantra reunește noua linie ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2011, 16:31
(6568 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Copil dispărut

Urziceni: Copil dispărut

În cursul zilei de sîmbătă, 25 iunie a.c., Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că Pârvu Mihăiță Alin, de 12 ani, a plecat de la domiciliu și nu a mai revenit pînă în prezent.
Semnalmente ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2011, 16:12
(12550 vizualizări - 0 comentarii)


Întîlnire de lucru cu fermierii din zona de est a județului

Marți, 28 iunie, Consiliul Județean Ialomița și Camera Agricolă Județeană au organizat la Vlădeni o întîlnire cu fermierii din zona de est a județului care au accesat fonduri europene. «Cu această ocazie ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2011, 15:39
(8543 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Program normal pentru trezorerii

Reprezentanții DGFP Ialomița informează că în perioada 30 iunie-4 iulie, unitățile de trezorerie din cadrul administrațiilor financiare Slobozia, Urziceni și Fetești vor funcționa în regim normal de lucru ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2011, 15:37
(6542 vizualizări - 0 comentarii)


«Registrul zilierilor» poate fi achiziționat de la sediul ITM Ialomița

Potrivit unei informări a ITM Ialomița, actul normativ ce reglementează activitatea zilierilor a fost publicat în Monitorul Oficial. Astfel, potrivit Legii, activitățile cu caracter ocazional se pot presta ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2011, 11:55
(9079 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Paramedicii SMURD au salvat patru vieți

Miercuri, 29 iunie, echipajele de prim ajutor ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au intervenit pentru salvarea a patru persoane care aveau nevoie de îngrijiri medicale de urgență.
...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2011, 11:53
(6293 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: 30 iunie, utima zi de ridicare a cărților de muncă

Potrivit datelor statistice ale Inspectoratuolui Teritorial de Muncă Ialomița, pînă la acest moment din cele 31400 carnete de muncă existente la sfîrșitul anului precedent, în evidențele instituției mai ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2011, 11:51
(7706 vizualizări - 0 comentarii)


Fundata: Evaziune fiscală de peste un milion de euro

Peste un milion de euro, acesta este prejudiciul adus bugetului de stat de doi patroni ai unei firme din localitatea ialomițeană Fundata. Actual, cei doi bărbați, de 21, respectiv 43 ani, sînt cercetați ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2011, 08:31
(8967 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Carte de identitate a mașinii, falsă

Polițiștii Compartimentului Trafic și Furturi Auto au oprit pentru control marți, 28 iunie, la Amara un autoturism condus de un bărbat de 60 ani. În urma verificărilor sumare, ofițerii au stabilit că înscrisul ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2011, 08:31
(11064 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara fals


Țăndărei: Hoți de fier vechi, prinși în flagrant

Patru bărbați cu vîrste cuprinse între 27 și 34 ani au fost prinși în flagrant de polițiști în timp ce încercau să fure o țeavă metalică de golire a apei dintr-un bazin piscicol. S-a întîmplat la Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2011, 08:30
(6762 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2011, 19:04
(4531 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A fugit cu mașina la vederea Poliției pentru că nu avea permis

Luni, 27 iunie, o patrulă de poliție a observat în trafic, pe o stradă din Slobozia, un autoturism care la vederea echipajului de poliție a demarat în trombă. Autovehiculul a fost oprit, iar conducătorul ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2011, 17:13
(6211 vizualizări - 3 comentarii)


Bordușani: Au intrat peste un bătrîn și i-au furat banii

În noaptea de sîmbătă spre duminică, doi tineri din Bordușani au pătruns prin efracție în casa unui bătrîn de 77 ani și au furat 1950 de lei. Cei doi l-au imobilizat și lovit pe bătrîn, obligîndu-l să divulge ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2011, 17:12
(7577 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Ghișee închise pentru cîteva zile

În perioada 30 iunie, ora 12.00-5 iulie, ora 08.30, activitatea la ghișeele tuturor administrațiilor financiare și direcțiilor generale ale finanțelor publice care lucrează cu publicul va fi oprită. Măsura ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2011, 17:11
(8724 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: I-a furat aparatura vecinului

Un bărbat de 43 de ani din Rovine a sustras din curtea unui concetățean aparatură electrocasnică în valoare de 700 de lei. Agenții Postului de Poliție Reviga au fost sesizați de către pagubaș. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2011, 17:10
(7392 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Reviga furt


AJOFM Ialomița: 68 locuri de muncă vacante

Potrivit AJOFM Ialomița, la nivelul județului sînt vacante 68 locuri de muncă. Astfel, 10 dintre acestea sînt pentru absolvenți de studii superioare, 7 pentru cei cu studii medii, 38 pentru muncitori calificați ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2011, 17:10
(8484 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Defecțiunile tehnice, controlate în trafic

Biroul Rutier Fetești în colaborare cu specialiști din cadrul Registrului Auto Român Ialomița au organizat luni o acțiune pe raza municipiuluipentru depistarea conducătorilor auto care conduc autovehicule ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2011, 17:09
(6297 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Autoturism de lux neînmatriculat și cu număr fals, depistat de polițiști

Slobozia: Autoturism de lux neînmatriculat și cu număr fals, depistat de polițiști

Un dosar penal a fost constituit pe numele unui slobozean, de 35 ani, pentru «conducerea unui autoturism pe drumurile publice neînmatriculat» și «cu număr fals». O patrulă de ordine publică din cadrul ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2011, 12:43
(8907 vizualizări - 4 comentarii)


Cotorca: Surprinsă de radar cu 172 km la oră!

Pe DN2, în localitatea Cotorca, o tînără șoferiță în vîrstă de 33 ani, din Bacău, a fost surprinsă de aparatul radar în timp ce conducea un autoturism avînd o viteză de 172 km/h.
A fost aplicată sancțiunea ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2011, 12:38
(8042 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiune a Poliției în piață

Sîmbătă, 25 iunie a.c., în intervalul orar 08.00-12.00, efectivele Poliției Urziceni au organizat și desfășurat acțiuni pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale în piața agroalimentară a municipiului ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2011, 12:37
(8376 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Copil de 15 ani, depistat de polițiști după ce a furat dintr-un autoturism

Poliția Amara a fost sesizată duminică 26 iunie a.c., de către un localnic, în vîrstă de 41 ani, despre faptul că în cursul nopții trecute, persoane necunoscute i-au sustras din interiorul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2011, 12:37
(9865 vizualizări - 0 comentarii)


Platonești: A intrat cu microbuzul într-o autoutilitară. Patru victime rănite ușor!

Poliția a fost sesizată vineri, 24 iunie a.c., cu privire la faptul că pe DJ212, în comuna Platonești, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ușoară a patru persoane.
În timp ce un tînăr ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2011, 12:36
(5247 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A acroșat un biciclist

Vineri, 24 iunie a.c., pe strada Călărași din Fetești s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce o tînără, în vîrstă de 34 ani, din municipiul Slobozia, conducea un ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2011, 12:34
(5718 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Poliția Rutieră Ialomița: 287 de sancțiuni, 11 permise reținute, amenzi de aproape 60000 lei

În ultimele 48 de ore, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au acționat pe principalele artere din județ pentru asigurarea respectării normelor rutiere în trafic, pentru prevenirea și combaterea neregulilor ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2011, 12:32
(7698 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: A intrat cu un Matiz în pom

Săveni: A intrat cu un Matiz în pom

Joi, 23 iunie a.c., în jurul orei 11.12, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în localitatea Săveni s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. Astfel, în timp ce ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2011, 14:48
(9361 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Săveni accident


Ultimele comentarii
Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...