Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fetiță de nouă luni din Rași, bătută cu bestialitate

Fetiță de nouă luni din Rași, bătută cu bestialitate

UPDATE: Poliția anchetează cazul fetiței

O fetiță de doar nouă luni, din Rași, a fost bătută cu bestialitate, probabil chiar de părinții săi. Pentru fetița de doar nouă luni, Florina I., părinții au sunat la 112 joi seara, 5 ianuarie 2011, invocînd că «se simte rău și are vărsături». Ajuns la fața locului, echipajul Ambulanței a fost îngrozit, fetița prezentînd semne evidente de maltratare fizică. «Copilul era vînăt de bătaie, diagnosticul nostru fiind de „politraumatism prin agresiune domestică“» au precizat medicii de la Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului Județean Slobozia, locație unde a fost transportată de urgență fetița. În prezent, copila a fost transferată la Spitalul Clinic de Urgență «Bagdasar-Arseni» din București.
... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2012, 13:23 (8781 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

SRI a filat relația economică InterAgro-Amonil

Combinatul Chimic din Slobozia, victimă în războiul gazelor naturale ieftine

SRI a filat relația economică InterAgro-Amonil

Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-DIICOT a făcut public un comunicat de presă prin care anunța începerea urmăririi penale în ceea ce privește funcționari publici cu funcții de conducere din cadrul SNGN Romgaz SA, ai Ministerului Economiei, Comerțului și Mediului de Afaceri, ai Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei-ANRE precum și reprezentanți ai InterAgro. Pentru a rezuma, funcționarii din comunicatul DIICOT ar fi favorizat InterAgro la obținerea de gaze naturale ieftine, subminînd economia națională. Între InterAgro și Combinatul Chimic Amonil din Slobozia s-a parafat la începutul lunii noiembrie 2009 un contract de furnizare... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2012, 09:55 (24318 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

A vrut să trimită bani falși unui prieten de la Oficiul Poștal Urziceni!

Un tînăr sucevean din Rădăuți a încercat să plaseze bancnote false în Ialomița

A vrut să trimită bani falși unui prieten de la Oficiul Poștal Urziceni!

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița au întocmit pe numele unui tînăr, de 23 ani, din municipiul Rădăuți-Suceava, un dosar penal sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de plasare de monedă falsă.
Tînărul s-a prezentat marți, 3 ianuarie a.c., la Oficiul Poștal Urziceni și a dorit să trimită suma de 10000 lei unui prieten. Cu ocazia numărării bancnotelor, oficiantul a observat că două dintre acestea, în cupiură de 100 lei, par a fi false și au aceeași serie. Suspectul a declarat anchetatorilor că suma de bani provenea de la o persoană din București, căruia i-a vîndut mai multe produse agroalimentare.
Cele două bancnote în cupiură de 100 lei au fost ridicate... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2012, 07:03 (14231 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Gafele anului 2011 în politica locală

Ialomița: Gafele anului 2011 în politica locală

Știm! Nu putem vorbi de o viață publică fără politică. Însă politica locală nu există... Ea e doar o reflexie strîmbă a ordinelor transmise de la Centru, indiferent de partid, executant sau situație. Dar chiar așa fiind, politica locală afectează rutina comunității, deciziile electorale și, dacă nu spunem vorbe mari, chiar și viitorul nostru. În aceste condiții, un top al gafelor contabilizate de către presa locală în ultimul an nu e doar un demers legitim, ci unul necesar. Pentru că, veți fi aflat deja, 2012 e an electoral și, chiar dacă nu știm pe cine, de ales, trebuie să alegem pe cineva.

Fidelul lui Geoană
Despre Silvian Ciupercă am scris anul acesta atît de mult... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2012, 14:11 (14143 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

51% dintre liceeni sunt semianalfabeți

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița confirmă

51% dintre liceeni sînt semianalfabeți

Cifrele avansate de Independent în urmă cu două luni au fost confirmate oficial de către responsabilii Inspectoratului Școlar Ialomița. Potrivit rezultatelor Testelor Inițiale centralizate la nivelul instituției, 51 la sută dintre elevii de liceu din județ au obținut note sub 5 la toate disciplinele de studiu, mai puțin Geografie și Religie. Nici în cazul celorlalte cicluri școlare lucrurile nu stau mai bine. În cazul învățămîntului gimnazial, numărul claselor care au obținut note sub 5 se apropie de 40 la sută. Noul inspector general școlar, Luminița Barcari, opinează că «rezultatele ar putea să nu reflecte realitatea», în condițiile în care mulți dintre elevi au tratat cu superficialitate... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2012, 09:06 (76901 vizualizări - 57 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița administrativă, între eșec și performanță

Ialomița administrativă, între eșec și performanță


Partea plină a paharului: Administrațiile locale gestionează prost investițiile europene
Un raport făcut public de către Instituția Prefectului la începutul lunii decembrie 2011 susține că «derularea investițiilor cu fonduri europene în Ialomița s-a făcut cu dificultate», iar «multe dintre proiecte au înregistrat probleme care au generat întîrzieri» în implementarea lor. Concluziile reprezintă rezultatul unui control desfășurat timp de o săptămînă, în perioada 3-10 noimebrie a.c., în opt unități administrativ-teritoriale ale județului, respectiv în localitățile: Urziceni, Dridu, Coșereni, Grivița, Reviga, Amara, Mihail Kogălniceanu, Făcăeni. Potrivit declarațiilor... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2012, 10:14 (17579 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Război la Bărbulești

Patru răniți și un mort în urma unui scandal între două clanuri de țigani

UPDATE: Descinderi ale Poliției la mai multe adrese din Bărbulești

Debutul noului an 2012 a fost marcat la Bărbulești printr-o baie de sînge. Două familii de țigani au folosit un întreg arsenal, respectiv puști, pistoale, bîte, săbii și topoare, pentru a-și demonstra supremația. Scandalul ar fi izbucnit, neoficial, după ce copiii familiilor implicate s-ar fi luat la ceartă pe stradă...
Oficial, duminică, 1 ianuarie 2012, în jurul orei 15,30, Poliția a fost sesizată prin 112 asupra unui scandal izbucnit între două familii de țigani din Bărbulești. Acestea foloseau deja arme de foc și săbii pentru a-și face dreptate, intervenția rapidă a echipajelor de mascați limitînd proporțiile unui dezastru ușor de anticipat. Astfel, la intervenția polițiștilor, 5 persoane... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2012, 22:08 (19935 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: 2011, anul administrației locale

RETROSPECTIVĂ

Ialomița: 2011, anul administrației locale

După un an în care Ialomița a stat sub zodia faptelor de vitejie ale oficialilor ialomițeni, Independent declară anul 2011 drept anul administrației locale. Apreciem că a fost un an trist pentru populația silită să strîngă cureaua cu 25 la sută și un an cumplit pentru administrația națională și județeană obligată să fure cu 25 la sută mai mult. S-au petrecut multe, au avut loc evenimente remarcabile și s-au împlinit profeții electorale și administrative pe care Independent le-a reflectat cu maximum de obiectivitate posibilă și convingerea că, indiferent care este adevărul, acesta trebuie consemnat. Le mulțumim pe această cale protagoniștilor articolelor noastre dar și cititorilor... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2011, 11:17 (14125 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Bani pentru învățămînt, asistență socială și drumuri

175 milioane lei revin Ialomiței din cote defalcate de TVA

Legea bugetului de stat acordă Ialomiței o șansă minimă de supraviețuire. Dacă proiectul legislativ va fi votat în forma actuală, județul nostru ar putea să beneficieze de alocări bugetare de austeritate, menite să sprijine unitățile administrativ teritoriale din punct de vedere fiscal. Vorbim desigur, de cele peste 175 milioane lei, bani ce revin Ialomiței din sumele defalcate din taxa pe valoare adăugată...

Descentralizare pe banii statului
La nivelul anului 2012, cheltuielile descentralizate vor beneficia de alocări bugetare echivalente cu puțin peste 21 milioane de lei. Astfel, susținerea sistemului de protecție a copilului înseamnă, potrivit Legii bugetului de stat... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2011, 15:02 (14695 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asistență socială la standarde europene pentru Fetești

Protopopiatul Fetești vrea să investească 1,5 milioane de euro

Asistență socială la standarde europene pentru Fetești

Orașul Fetești este considerat unul dintre cele mai sărace orașe ale județului. Însă cea mai mare problemă a zonei, apreciază autoritățile locale, o reprezintă lipsa unor servicii sociale adecvate nevoilor populației. Pentru a contrabalansa această carență majoră, Biroul de Asistență Socială al Protopopiatului Fetești propune transformarea fostului sediu al Primăriei Fetești într-un Centru Multifuncțional care să permită asigurarea unor sevicii de asistență socială la standarde europene. Investiția în viitorul Centru se ridică la circa 1,5 milioane de euro și urmează să fie asigurată din fonduri europene.

Sediul vechii Primării, Centru de Asistență Socială
Sediul vechii... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2011, 10:21 (21233 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Creangă a învins, Ionescu a surprins

Superturneu de tenis de masă la Slobozia

Creangă a învins, Ionescu a surprins

27-28 decembrie 2011 a fost perioada în care tenisul de masă a atras multă lume în Sala Sporturilor din Slobozia. Puternicul turneu organizat de firmele Transmin, La Costa, Vlase și Global Oil a demonstat că orașul nostru are un public avizat, care știe să guste din plin o astfel de competiție. A fost prezentă crema tenisului de masă românesc, dar și campionul Serbiei. Despre organizare și forța competiției am putea spune multe, dar mai bine îi lăsăm să vorbească pe cei care s-au aflat în scenă. Călin Creangă, învingătorul turneului: «Un public minunat și o organizare superbă, care ne-au făcut să etalăm cel mai bun tenis pe care-l știm. Poate voi reveni... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2011, 15:50 (15593 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Topul primarilor care vor fi aleși din primul tur

Ce alege Ialomița cu ochii închiși

Topul primarilor care vor fi aleși din primul tur

În sfîrșit, Guvernul a decis comasarea alegerilor locale cu cele parlamentare. Vestea bulversează definitiv viața tihnită a șefilor locali de partide și ridică cota politică a primarilor ialomițeni. Încercăm să ne înscriem în trend oferind un top al primarilor care, în opinia noastră, vor fi aleși din primul tur. Fără a avea pretenția că sîntem infailibili, credem că topul nostru reflectă o realitate de care electoratul ialomițean ar trebui să țină seamă. Și nu vorbim, firește, despre electoratul care le garantează celor din top eligibilitatea, ci de masa tăcută de electori care ar putea schimba această realitate la alegerile din 2012.

Mutul de la Ograda (PSD)
Lilian... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2011, 15:47 (17028 vizualizări - 6 comentarii)

Taguri: primar top Ialomița

Click aici

EVENIMENT

Luptă pentru viața Danielei Ochiverzi

Apel umanitar

Luptă pentru viața Danielei Ochiverzi

Daniela Ochiverzi are 4 ani și s-a născut cu o formă rară de cancer. Este elevă la grădinița de la bloc, pe strada Sadoveanu. Anul trecut, după 2 ani de luptă cu boala, doctorii le-au spus părinților că Daniela Ochiverzi e mai bine și că se poate întoarce la colegii ei. Apoi boala a recidivat: «Acum e la spital, luptă pentru viața ei. Luptă și părinții, dar nu au resurse. O păzesc din mașină, în fața spitalului, noapte de noapte!» explică aproape jenată educatoarea fetei, Ileana Condruț. «E drept, tratamentul e gratuit, dar doctorii costă. Totul costă... Nu ne-au cerut nimic, nici nu știu că facem asta! Dar tocmai de aceea trebuie să-i ajutăm...». Ca să sprijine eforturile financiare ale părinților... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2011, 11:23 (9943 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Love for sale» la superlativ

Al șaisprezecelea Revelion la Urziceni

«Love for sale» la superlativ

La sfîrșitul săptămînii precedente, orașul Urziceni a fost gazda internațională a caricaturii și umorului. După o întrerupere de un an, a șaisprezecea ediție a Festivalului Internațional de Umor «Revelionul Caricaturiștilor» a renăscut mai strălucitoare și mai vie decît oricînd. Cu 37 de țări incluse în concurs și un număr record de lucrări expuse (peste 500!), Festivalul de la Urziceni a dovedit că își merită numele și că poate concura oricînd cu festivaluri de tradiție din Europa sau de pretutindeni.

Un punct de sprijin pentru caricatura internațională
Pornit ca un banal concurs de caricatură națională în 1996, «Revelionul Caricaturiștilor» de la Urziceni a ajuns la... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2011, 08:41 (19426 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investițiile ialomițene caută surse de cofinanțare

Consiliul Județean Ialomița repartizează din doi în doi

Investițiile ialomițene caută surse de cofinanțare

Săptămîna trecută, Consiliul Județean Ialomița a aprobat alocarea a 500 mii de lei pentru cofinațarea programelor și proiectelor de dezvoltare locală. Suma completează cele 19 milioane lei distribuite de către autoritățile județene în luna februarie a acestui an pentru susținerea investițiilor cu fonduri europene sau guvernamentale derulate la nivelul celor 66 de administrații locale din Ialomița. Autoritățile locale susțin însă că sumele alocate pe parcursul anului sînt de 4-5 ori mai mici decît necesarul și caută surse alternative de finanțare...

500 mii de lei pentru echilibrarea bugetelor locale
Săptămîna trecută, în cadrul ședinței lunare a Consiliului Județean... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2011, 11:14 (17180 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia o salvează pe Alexandra Aron

Așa da!

Primăria Slobozia o salvează pe Alexandra Aron

Alexandra Aron, tînăra slobozeancă bolnavă de cancer, are o șansă la o viață normală. Administrația slobozeană a decis acordarea unui ajutor de urgență în valoare de 52000 lei. E drept, deocamdată, ajutorul se află în comisii, dar urmează să fie introdus pe ordinea de zi a următoarei ședințe de Consiliu Local. Iar Alexandra nu încetează să viseze la această minune...

Soldățica poloneză are o șansă
Alexandra Aron este o tînără care la cei 23 de ani ai săi a trecut prin nu mai puțin de 4 necruțătoare operații de creier. Medicii au reușit să-i extirpe un glioblastom cît o portocală. În ultimii ani, Alexandra a trăit mai mult în spital decît acasă. Dar, oriunde s-a aflat... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2011, 09:04 (16627 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Previziuni astrale pentru 2012

Previziuni astrale pentru 2012

a doua parte

BALANȚĂ
Carieră și de afaceri: Succes atît în cariera profesională, în tot ce întreprindeți. A doua jumătate a anului este mai optimistă și mai promițătoare. Decembrie este favorabil pentru noi oportunități de afaceri extrem de profitabile și asociații. Acționați însă cu prudență și analizați în profunzime înainte de a lua decizii majore.
Dragoste și relații: Previziunile despre dragoste, romantism, relația cu familia și prietenii, sînt foarte plăcute și încurajatoare. Cuplurile căsătorite vor avea relații de familie liniștite și armonioase. Balanțele singure vor fi văzute de ceilalți ca fiind foarte atractive și emanînd o senzualitate aparte. Astfel, vor... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2011, 09:29 (12254 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Elitele Europei în turneu la Slobozia

Tenis de masă

Elitele Europei în turneu la Slobozia

Anul 2011 a însemnat o poartă larg deschisă pentru pătrunderea tenisului de masă de înaltă ținută la Slobozia. În luna martie, Sala Sporturilor din Complexul Sportiv Municipal a găzduit o competiție care a reunit la start crema tenisului de masă autohton. După cum știți, la acea acțiune a fost prezentă și marea noastră campioană Otilia Bădescu, aceasta susținînd un joc demonstrativ. Săptămîna viitoare această disciplină sportivă va aduce la Slobozia mai multă adrenalină, valoare și spectaculozitate pentru că acum vorbim, pentru prima oară, despre un turneu internațional de tenis de masă în orașul nostru.

Premii de mii de euro și jucători de 24 K
27 și 28 decembrie sînt... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2011, 08:17 (21783 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

O, brad frumos... în Piața Mare din Slobozia

O, brad frumos... în Piața Mare din Slobozia

La 1 decembrie, autoritățile locale au ridicat în apropierea supermarket-ului Ialomița un brad înalt de 10 metri. Inițiativa nu a trecut neobservată, iar primul schimb de replici, auzit de noi, absolut savuros: «Tataie, bradul ăsta e stîmb și urît!». «De ce, tataie?» «Pentru că n-are beteală, iar cadourile sînt cutii goale de carton. Am văzut eu cu mami cînd m-am dus la grădiniță...». Ne-am gîndit să ștergem această prima impresie administrativă și să luăm pulsul bradului tradițional la piață, singurul loc unde ne putem alege singuri bradul de Crăciun.

Olandezi și ecologici
La sfîrșit de săptămînă, Piața Mare din Slobozia e mai mult pustie. Comercianții s-au baricadat... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2011, 08:09 (10846 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia: Șef de supermarket, arestat pentru furtul a peste 77000 lei din casierie! Banii ar fi fost pierduți la jocuri de noroc!

Potrivit unui comunicat al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, șeful unui supermarket din Slobozia a fost arestat în cursul după-amiezii de sîmbătă, 24 decembrie 2011. Individul a fost arestat după ce o altă persoană a sesizat Poliției dispariția banilor din seiful magazinului. După cercetări, polițiștii au descoperit rapid făptuitorul, acesta recunoscînd că în perioada noiembrie-decembrie 2011 și-a însușit din casieria magazinului peste 77000 lei. Banii, conform cercetărilor polițiștilor, ar fi fost pierduți de bărbatul de 29 de ani, șef de supermarket, la sălile cu jocuri de noroc. De reținut că individul a întocmit chiar și documente fictive pentru a-și acoperi delapidarea. În... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2011, 23:27 (34652 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
308 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: 18 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 9 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11048, fiind înregistrate 18 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2021, 16:50
(1886 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Fetești

Forțe de ordine ale Poliției și Jandarmeriei au acționat în cursul zilei de miercuri, 8 septembrie a.c., pe raza municipiului Fetești, pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19 și ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2021, 12:55
(4193 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Grupul de Comunicare Strategică: 21 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 8 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11030, fiind înregistrate 21 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2021, 17:05
(7448 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la brutării pentru depistarea «muncii la negru»

În perioada 30.08-02.09.2021 s-a desfășurat Campania Națională pentru identificarea cazurilor de muncă nedeclarată, la angajatorii care își desfășoară activitatea în domeniul fabricării produselor de brutărie și a produselor făinoase ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2021, 15:55
(3285 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Ion Roată

Marți, 7 septembrie a.c., în jurul orelor 19,00, echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o descarcerare și o ambulanță SMURD la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2021, 13:10
(5858 vizualizări - 0 comentarii)


Tânără de 17 ani din Amara, rănită după ce mașina în care se afla s-a răsturnat

Tânără de 17 ani din Amara, rănită după ce mașina în care se afla s-a răsturnat

În dimineața zilei de marți, 7 septembrie a.c., pe DN21-E584 s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce o tânără în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 17:35
(8262 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN21 accident


Acțiuni preventive desfășurate de polițiștii ialomițeni

În ultimele 24 de ore, forțele de ordine au fost angrenate în acțiuni punctuale de control, efectuând verificări la 61 de societăți comerciale/persoane fizice autorizate și obiective de interes, 3 operatori ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 17:25
(3272 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 26 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 7 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11009, fiind înregistrate 26 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 17:10
(2772 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier cu două victime în zona Popas Chirana

Accident rutier cu două victime în zona Popas Chirana

Marți, 7 septembrie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs pe DN2A, zona Popas Chirana, în care au fost ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 13:05
(4878 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: 4 autoturisme, implicate într-un accident rutier

Coșereni: 4 autoturisme, implicate într-un accident rutier

Pompierii din Urziceni au intervenit luni, 6 septembrie a.c., la un accident rutier produs în comuna Coșereni în care au fost implicate 3 autoturisme și o autoutilitară. În urma evenimentului rutier au ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 12:50
(1463 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 5 incendii de vegetație uscată

În ultimele 24 de ore, pompierii ialomițeni au intervenit pentru stingerea a 5 incendii de vegetație uscată produse pe raza localităților Țăndărei, Fetești și Slobozia. În toate cazurile, cel mai probabil ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 12:40
(3847 vizualizări - 0 comentarii)


Se întâmplă în Ialomița: Șoferi DROGAȚI la volan!

Polițiștii ialomițeni au depistat în flagrant delict în noaptea de sâmbătă spre duminică, 4/5 septembrie a.c., doi bărbați, în vârstă de 29 de ani, în timp ce conduceau autoturisme pe drumurile publice ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 18:30
(3267 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

În noaptea de sâmbătă spre duminică, 4/5 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 5 Jilavele au oprit, pentru control, un autoturism ce se deplasa pe DN1D în comuna Jilavele, din direcția Ploiești ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 18:25
(2134 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

În perioada 3-5 septembrie a.c., polițiștii Postului de Poliție Transporturi Navale Fetești au acționat în zona limitrofă a habitatelor piscicole, pentru combaterea braconajului piscicol. Pentru neregulile ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 18:20
(2598 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 10 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 6 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10983, fiind înregistrate 10 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 16:50
(3630 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 6 accidente în 3 zile

Vineri, 3 septembrie a.c., 3 echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o descarcerare  și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în comuna ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 15:10
(3987 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Grenadă neexplodată descoperită pe un teren viran

Vineri, 3 septembrie a.c., specialiștii pirotehniști ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au intervenit cu promptitudine cu o autospecială pirotehnică și au ridicat o grenadă defensivă ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 14:55
(6159 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni grenadă


ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată la Fetești, Săveni și Stelnica, case în flăcări la Bărbulești, Țăndărei, Vlădeni și Grindu, mașină arsă la Orboești

ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată la Fetești, Săveni și Stelnica, case în flăcări la Bărbulești, Țăndărei, Vlădeni și Grindu, mașină arsă la Orboești

Vineri, 3 septembrie a.c., pompierii din Fetești au fost solicitați să intervină la un incendiu de vegetație uscată, produs pe raza municipiului Fetești, pe terasamentul căii ferate.  Un echipaj de ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 14:45
(3040 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 5 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10973, fiind înregistrate 2 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2021, 16:50
(1719 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 11 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 4 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10971, fiind înregistrate 11 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2021, 17:05
(1708 vizualizări - 0 comentarii)


Bucșa: Accident rutier produs de un șofer băut

Bucșa: Accident rutier produs de un șofer băut

Vineri, 3 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au fost sesizați cu privire la producerea unui accident de circulație în localitatea Bucșa, soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 18:25
(2587 vizualizări - 2 comentarii)


Vlădeni: La volan în stare de ebrietate

Joi, 2 septembrie a.c., polițiștii din Stelnica au depistat pe DN3B, în comuna Vlădeni, un bărbat în vârstă de 52 ani, din Fetești, în timp ce conducea un ansamblu de vehicule aflându-se sub influența băuturilor ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 18:10
(2142 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive

Joi, 2 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni împreună cu reprezentanți din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița și lucrători ai celorlalte instituții cu atribuții în domeniu au continuat ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 17:50
(5736 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 9 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 3 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10960, fiind înregistrate 9 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 16:50
(3320 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen de depunere a mai multor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele impozabile, înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015, care nu au depășit plafonul de scutire și care ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 15:55
(6991 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,47%, rata șomajului în iulie 2021

La sfârșitul lunii iulie 2021, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4191 șomeri (din care 1874 femei), rata șomajului fiind de 4,47%, cu 0,18% sub valoarea ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 14:25
(2778 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziția «De la brazdă la cuptor» și lansare de carte la Muzeul Național al Agriculturii

La Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia se va deschide vineri, 17 septembrie 2021, orele 10,00, expoziția «De la brazdă la cuptor», care prezintă principalele etape ale drumului pâinii, începând ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 14:20
(2965 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Alege cariera de POMPIER!

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița recrutează candidați pentru participarea la concursul de admitere organizat în cadrul Școlii de Subofițeri de Pompieri și ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 13:45
(3607 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: 551 de locuri în cadrul școlilor militare ale Jandarmeriei Române

IJJ Ialomița: 551 de locuri în cadrul școlilor militare ale Jandarmeriei Române

Începând de joi, 2 septembrie 2021, Jandarmeria Ialomița desfășoară o nouă campanie de recrutare pentru cei care doresc o carieră militară în Jandarmeria Română. Astfel, la Școala Militară de Subofițeri ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2021, 18:15
(3384 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pe raza județului

IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pe raza județului

Forțe de ordine cu efective mărite au acționat miercuri, 1 septembrie a.c., pe raza orașului Țăndărei și comunei Gura Ialomiței, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale asociate extinderii ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2021, 18:10
(2976 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...