Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Credincioșii din Reviga, sub amenințarea blestemelor Episcopiei Sloboziei și Călărașilor

Pentru că participă la slujbele preotului Pandelică

Credincioșii din Reviga, sub amenințarea blestemelor Episcopiei Sloboziei și Călărașilor

Scandalul în care este implicat părintele Casian Pandelică de la Reviga capătă proporții. Potrivit unui comunicat de presă remis de către Episcopia Sloboziei și Călărașilor, acesta se face vinovat de schismă și păcatul săvîrșirii lucrărilor sfinte în stare canonică de suspendare, iar credincioșii sînt amenințați de «un adevărat blestem prin participarea la actele liturgice». În ciuda avertismentelor, preotul Casian Pandelică refuză să dea ascultare Episcopiei și continuă să slujească la Biserică.

Episcopia face public acuzații grave
Exilat la mînăstirea Balaciu pentru neascultare în urmă cu două luni, preotul Casian Pandelică refuză să se supună canoanelor impuse de... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2011, 19:39 (50384 vizualizări - 27 comentarii)

SPORT

Handbal

Turneu de Junioare II la Slobozia

În perioada 9-11 decembrie, la Sala Sporturilor din Slobozia se va desfășura al treilea turneu al Campionatului Național de Junioare II, Seria C. Pe lîngă echipa gazdă, CSS Slobozia, pregătită de profesorul Marian Simion, din această serie mai fac parte LPS Brăila, CSS Galați, Handbal ART Galați, Academica Focșani și Nova Force Giurgiu. Echipa noastră va evolua vineri, 9 decembrie, împotriva handbalistelor de la Handbal ART Galați și a celor de la Nova Force Giurgiu. Sîmbătă, 10 decembrie, pe fetele noastre le așteaptă, de asemenea, două confruntări cu Academica Focșani și cu LPS Brăila, urmînd ca în ultima etapă, duminică, 11 decembrie, slobozencele să întîlnească pe CSS Galați. Tinerele noastre... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2011, 19:35 (15071 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga III, Viitorul Axintele

8 jucători pe lista de transferuri

Viitorul Axintele, echipă pregătită de Ion Nica, a desfășurat miercuri, 30 noiembrie, un meci amical contra ilfovenilor de la Progresul Cernica. Ialomițenii au cîștigat cu 2-1, golurile Viitorului fiind marcate de Ghiorghiu și Dobre, fotbalist originar din Cocora, aflat în probe la alb-verzi. Altfel, conducerea clubului a decis să pună pe lista de transferuri nu mai puțin de 8 jucători, unii dintre ei titulari în turul Campionatului. Este vorba de portarul Ovidiu Trandafir, fundașii Florin Păun și Marius Ionică, mijlocașii Alexandru Radu și Valentin Vintilă și atacanții Petrică Ungureanu, Alexandru Pascale și Claudiu Coropcă. Axintenii vor intra în vacanță la finele acestei săptămîni, urmînd ca... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2011, 19:34 (16033 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

9 milioane de lei pentru Sănătatea ialomițeană

9 milioane de lei pentru Sănătatea ialomițeană

Zilele trecute, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate a primit suplimentarea bugetară atît de necesară finalizării anului în curs. Puțin peste 9,2 milioane lei ajunși în Ialomița vor salva pentru moment instituțiile medicale din colapsul financiar amenințător. 3,7 milioane lei urmează să fie distribuite spitalelor din județ...

Promisiunea dată e datorie curată
«Trebuie să menționez faptul că așa cum am promis de la început, cînd prevederile bugetare și creditele de angajament păreau că nu mai sînt suficiente pentru acoperirea nevoilor de servicii medicale pentru toate domeniile de asistență medicală, acum, la începutul lunii decembrie 2011, acest aspect se îndeplinește... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2011, 19:33 (17543 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Garda Financiară Ialomița: 3 milioane lei, evaziune cu cereale

Aproape 2300 tone cereale, a căror valoare este de aproximativ 3 milioane lei, reprezintă noul record al ilegalităților în domeniu comercializării produselor agricole descoperit de comisarii Gărzii Financiare Ialomița. Potrivit acestora, tranzacțiile ilegale s-au derulat în cadrul unei firme în județul Ilfov.
Verificările comisarilor au demonstrat că, în perioada iulie-octombrie 2011, firma s-ar fi aprovizionat de la diverse persoane fizice, în baza a 15 borderouri de achiziție, cu peste 2290 tone de cereale. Detaliat, producele agricole au constat în 965 tone de rapiță, 526 tone de grîu, 100 tone de porumb și 700 tone de floarea-soarelui.
Întrucît comisarii financiari aveau bănuieli asupra... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2011, 19:18 (11877 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apa lui Ionașcu caută un nou director

Urban a cheltuit un sfert de milion de lei în 2011 pentru intervențiile la rețea

Apa lui Ionașcu caută un nou director

Nota de plată pentru reparațiile la rețeaua de apă se ridică la zeci de mii de lei lunar. Pierderile sînt suportate din contravaloarea facturii. Autoritățile locale caută un înlocuitor pentru directorul Valentin Cilibeanu.

Reparații de sute de mii, pierderi de milioane
După un an lung, în care slobozenii au așteptat zadarnic îmbunătățirea calității apei furnizate de SC Urban, ceea ce rămîne în urmă sînt notele de plată. Potrivit informațiilor oficiale, intervențiile efectuate la nivelul rețelelor de apă din Slobozia pe parcursul anului 2011 se ridică la circa un sfert de milion de lei. Călin Albu, reprezentantul SC Urban în acest moment susține că situația este sub control... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2011, 08:56 (21391 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Victor Moraru, «pionul otrăvit» al PD-L pentru Consiliul Județean Ialomița în 2012!

Politică pe pîine administrativă

Victor Moraru, «pionul otrăvit» al PD-L pentru Consiliul Județean Ialomița în 2012!

PD-L caută candidați pentru alegerile din 2012. PSD complotează la debarcarea președintelui Silvian Ciupercă. PNL face figurație în jurul primarului Gabi Ionașcu. Iar celelalte partide visează la ziua cînd vor ieși din marja de eroare a sondajelor. În atare condiții, tot ce le mai au de făcut membrii de partid sînt scenariile. Azi vi-l prezentăm pe cel legat de transformarea unui Victor Moraru, primarul PSD din Amara, într-un pion otrăvit numai bun de lansat în cursa pentru președinția Consiliului Județean.

PD-L aruncă nada în curtea PSD
Eforturile președintelui Cazacu din ultimul an s-au dovedit inutile. În ciuda pomenilor guvernamentale promise sau primite, puținii... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2011, 08:50 (12150 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Vasile Zamfir, un jurist de nota 4,30

De unde nu e, nici Procuratura nu cere

Vasile Zamfir, un jurist de nota 4,30

Vasile Zamfir nu a reușit nici în această toamnă să promoveze examenul pentru a se reorienta profesional și a deveni procuror. Juristul Spitalului Județean va rămîne în continuare la vechiul loc de muncă, «elevul» obținînd nota 4,30!
Vasile Zamfir, juristul Spitalului Județean s-a prezentat regulamentar pentru a doua oară la concursul pentru admitere în magistratură. Dorința ascunsă a juristului ar fi aceea de a deveni procuror pentru a se judeca singur, după cum susțin unii. Asta pentru că, în ultima perioadă, Vasile Zamfir a apărut în numeroase scandaluri cu dosare penale, pe numele domniei sale derulîndu-se diverse anchete. Revenind, pe 13 noiembrie 2011, juristul Zamfir și-a încercat din... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2011, 08:50 (16073 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Taxa pentru deșeuri menajere, 6 lei de fiecare slobozean!

Consiliul Local Slobozia a votat pentru o nouă taxă

Taxa pentru deșeuri menajere, 6 lei de fiecare slobozean!

În Slobozia doar 66 la sută dintre locuitori plătesc taxa de salubrizare. Valoarea taxei este stabilită la 6 lei lunar, în funcție de numărul de persoane din fiecare familie. Taxa va intra în vigoare începînd cu data de 1 ianuarie 2012, în două rate anuale. Autoritățile locale susțin că «noua taxă va asigura creșterea calității serviciilor și la dispariția fenomenului de abandonare și depozitare a gunoaielor pe domeniul public».

Cea mai controversată taxă din istoria administrației locale
Marți, 29 noiembrie 2011, Consiliul Local Slobozia a votat un proiect de hotărîre privind institurea taxei speciale de salubritate în municipiul Slobozia. Proiectul, cel mai controversat... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2011, 08:44 (23411 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ursitoare cu carte de muncă la Slobozia

Ursitoare cu carte de muncă la Slobozia

Într-un oraș sărac și în locuri de muncă și în idei de afaceri, orice inițiativă antreprenorială merită remarcată. Astfel, după profesorul de limbă bulgară care visa să legalizeze traducerile auto pentru vehiculele aduse de la Silistra, ori specialistul în masaj japonez de întinerire, Independent a găsit pentru dumneavoastră... ursitoarele! Sînt trei, sînt tinere, sînt frumoase și, în funcție de cîți bani aveți în buzunare, vă pot prooroci norocul, iubirea și frumusețea după care alergăm cu toții. Și toate acestea legal, cu carte de muncă și taxe și impozite plătite la zi!

Reclama e sufletul serviciilor
Reclama e mică, înghesuită pe o pancartă mititică, de carton, în... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2011, 14:36 (25577 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Accident cu două victime la ieșirea din Iazu. O mașină de poliție scoasă în decor!

Accident cu două victime la ieșirea din Iazu. O mașină de poliție scoasă în decor!

Vineri, 2 decembrie a.c., la ieșirea din Iazu, pe sensul de mers către Slobozia, s-a produs un accident soldat cu două victime. Unul dintre vehiculele implicate în accident este un autoturism de poliție, iar celălalt o Dacie papuc. Potrivit cercetărilor preliminare, cele două autovehicule se deplasau în aceeași direcție de mers, către Slobozia. În momentul în care automobilul poliției a intrat în depășire, șoferul Daciei a tras de volan stînga, a tamponat autoturismul de poliție și l-a determinat să părăsească suprafața carosabilă, în cîmp. Mai puțin norocosă, în urma impactului, Dacia a ricoșat într-un copac de pe marginea șoselei, de care s-a izbit frontal. Deși Dacia a suferit avarii în proporție... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2011, 15:37 (33974 vizualizări - 24 comentarii)

Taguri: Iazu accident

Click aici

EVENIMENT

Campionul mondial de biliard artistic, Gabriel Vișoiu la Moon Biliards Caffe din Slobozia

Week-end de bile mari

Campionul mondial de biliard artistic, Gabriel Vișoiu la Moon Biliards Caffe din Slobozia

Sîmbătă, 3 decembrie și duminică, 4 decembrie, Moon Biliards Caffe din Slobozia, club situat în Ansambul Gostat din Slobozia, organizează un concurs destinat tuturor amatorilor de biliard din oraș. Premiile sînt cifrate la aproximativ 1000 de lei, iar prețul biletului de înscriere este de 50 de lei. Atracția evenimentului este însă spectacolul de biliard pe care organizatorii îl promit. Momentul de vîrf al acestuia îl reprezintă show-ul de zile mari pe care Gabriel Vișoiu, cvadruplu campion mondial la biliard artistic (trick-shot), îl va susține sîmbătă, 3 decembrie, cu începere de la orele 18,00. Gabriel Vișoiu are 28 de ani și este cunoscut în lumea biliardului cu supranumele de Mister Perfect... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2011, 15:29 (15082 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Luminița Barcari, noul inspector general al Inspectoratului Școlar? Ialomița: Luminița Barcari, noul inspector general al Inspectoratului Școlar?

Ialomița: Luminița Barcari, noul inspector general al Inspectoratului Școlar?

Inspectorul general adjunct Luminița Barcari i-ar putea lua locul lui Ilie Stavăr la șefia Inspectoratului Școlar. Deși nu a fost confirmată oficial, informația este cunoscută la nivelul corpului inspectorilor școlari din cadrul instituției.
Luminița Barcari a declarat pentru Independent: «Pînă nu apare decizia de la Minister, nimic nu e sigur. Nu pot nici să vă confirm, nici să vă infirm!».
Luminița Barcari este profesor de fizică, vine de la Fetești și a devenit inspector general adjunct în urmă cu doi ani. Postul de inspector general adjunct devenit vacant urmează a fi ocupat de Ștefan Grigorescu, inspector de Istorie, susțin aceleași surse profesorale.
Schimbarea inspectorului... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2011, 17:03 (61086 vizualizări - 40 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: La Mulți Ani, România!

click pe poză

Slobozia, Ziua Națională a României, 1 Decembrie 2011.... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2011, 16:47 (14855 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, CS Tunari-Unirea Slobozia 0-1

Asta da vacanță plăcută!

Jucătorii Unirii au încheiat vineri, 25 noiembrie, socotelile cu turul Ligii a III-a. Elevii lui Ion Ionescu sînt atît de aproape de trenul Ligii a II-a, încît de la Slobozia se văd deja Iașiul, Constanța sau Bacăul, centre obișnuite cu viața în eșalonul secund. Ne mai trebuie pentru retur un strop de noroc, un dram de voință, iar apoi, după promovare, bani. Aceștia sînt din păcate cel mai greu de obținut și iarăși din păcate sînt imperios necesari pentru că fotbalul este un sport scump, iar dacă promovăm nu se cade să trecem prin liga secundă precum gîsca prin apă. Deocamdată însă, să ne bucurăm pentru faptul că Slobozia va petrece Sărbătorile de Iarnă în postura de lider detașat și să ne concentrăm... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2011, 22:10 (18030 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Becurile-curcubeu de la Stelnica

Ialomița: Becurile-curcubeu de la Stelnica

Piscine în mijlocul satului, terenuri de fotbal în pantă, școli de miliarde în sate părăsite!... Toate acestea sînt fleacuri pe lîngă ce pot face edilii din zona Fetești. Startul l-a dat în urmă cu aproape 10 ani Nuți Roșu, primarul comunei Făcăeni, care a instalat felinare urbane pe marginea drumului național între satul Progresu și comuna Făcăeni. Iar anul acesta a secondat-o primarul comunei Stelnica, Costel Brateș, care a reușit să îngroape o treime din bugetul anual al localității în 10 becuri multicolore...

Nici Caracalul nu mai e ce-a fost cîndva
Stelnica e o comunitate săracă. Nici plugari, nici pescari, nici pe cal, nici în teleguță, locuitorii trăiesc cum dă... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2011, 22:08 (22065 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Marian Simion, mandat pentru reconstrucție

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Marian Simion, mandat pentru reconstrucție

Așa cum Independent anticipa de săptămîna trecută, echipa de handbal CSM Unirea Slobozia are un nou antrenor. Este vorba despre profesorul Marian Simion, cel care revine la conducerea formației după doar 7 luni, interval în care pe bancă s-au perindat alți doi tehnicieni, respectiv Gheorghe Neagu și Lucian Ghiulai.
Marian Simion va activa cel puțin pînă în vara lui 2012 și, cum are în față un campionat compromis ca performanță, obiectivul fixat este reclădirea echipei pentru campionatul viitor. Situația în care se află acum echipa este una dificilă, după accidentările de durată ale Monicăi Ștefan și Alinei Drăgan, lotul restrîngîndu-se la 14 sportive. Cum startul returului s-a amînat pentru... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2011, 22:06 (17295 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Pod rutier peste calea ferată la Drajna

Consiliul Județean Ialomița, obsedat de poduri și podețe

Pod rutier peste calea ferată la Drajna

Nici nu s-a uscat bine cerneala pe contractul obținut de Oyl Company pentru cei 17 kilometri de drum dintre Slobozia și Iazu și Consiliul Județean recidivează. Într-o adresă datată în 11 octombrie, instituția solicită Ministerului Transporturilor realizarea unui «pasaj rutier peste calea ferată București-Constanța, în punctul Drajna». La mănușa aruncată Ancăi Boagiu a răspuns Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri din România. Aceasta le-a cerut oficialilor ialomițeni să-și facă provizii de tutun și să aibă răbdare pentru că orizontul de așteptare pentru solicitarea lor depășește anul 2015...

Obsesii popularo-populiste
Preocuparea Consiliului Județean Ialomița pentru... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2011, 22:04 (26500 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, ACS Berceni-Viitorul Axintele 2-1

La 11 metri de egal

Viitorul Axintele continuă să joace frumos și, din păcate, mai puțin eficient. Spectatorii din Berceni au aplaudat echipa lui Ion Nica la finalul meciului din ultima etapă a turului, disputat vineri, 25 noiembrie. Alb-verzii, văduviți de prezența mai multor jucători, au fost nevoiți să abordeze jocul cu locul IV din serie fără vreun vîrf autentic în teren. Ion Nica a improvizat în linia de atac cu Gheorghiu și Toader, ambii fiind de meserie mijlocași. Cu toate astea, breșa a apărut în apărare unde portarul Sava a fost prins pe picior greșit de Funierul (’27) și Berceniul a deschis scorul. Axintenii nu au dezarmat și, cu 3 minute înainte de odihnă, un șut al lui Gheorghiu a fost respins greșit... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2011, 22:02 (13617 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Viesparul de la «Albina»

Foștii salariați ai celei mai vechi asociații din Perieți se revoltă

Viesparul de la «Albina»

A trecut demult vremea marilor țepe agricole din Ialomița. Noii îmbogățiți ai tranziției agricole locale se chinuie să-și albească banii gri obținuți din vînzarea la negru a cerealelor, fermele agricole performante se capitalizează prin retehnologizare, iar întîrziații visează la fonduri europene care să-i propulseze în zona eficienței agricole. La «Albina» însă, lucrurile au rămas încremenite în proiect. Iar cea mai veche asociație din comună, ridicată pe scheletul fostului CAP, trage să moară în vreme ce salariații își acuză șeful de asociație.

Dvornic, țapul ispășitor pentru toate relele
O sesizare semnată de șapte dintre angajații asociației «Albina» din Perieți... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2011, 22:01 (22443 vizualizări - 2 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
299 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DGFP Ialomița: 5,29 milioane lei, TVA de rambursat

Peste 5,29 milioane lei reprezintă taxa pe valoare adăugată ce se va rambursa agenților economici în luna mai 2012. Suma reprezintă valoarea aferentă unui număr de 46 deconturi cu sume negative de TVA cu ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2012, 16:54
(5300 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: I-a spart dinții vecinului

La finele săptămînii precedente, vineri 11 aprilie, jandarmii slobozeni au fost sesizați de un bărbat, prin 112, despre faptul că a fost bătut de vecinul său. Deplasîndu-se la locul conflictului, jandarmii ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2012, 16:53
(10196 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii și copaci rupți căzuți pe șosea

Vineri, 11 mai a.c., pompierii au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu din boxa unui bloc din Fetești. Potrivit pompierilor, cel mai probabil flăcările au fost aprinse de proprietar ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2012, 16:50
(7394 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Cioban decapitat de tren

Un bărbat de 51 ani a murit în dimineața zilei de joi, 10 mai a.c., după ce a fost călcat de tren. Victima nu a mai putut fi salvată de paramedicii SMURD. Tragedia s-a petrecut pe șinele de cale ferată ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2012, 14:15
(12476 vizualizări - 4 comentarii)


Primăria orașului Amara, premiată pentru proiectul reabilitării parcului

Primăria Amara s-a aflat pe podiumul Concursului Național de Proiecte din Administrația Publică Locală, competiția fiind organizată de Revista Română de Administrație Publică Locală. În cadrul concursului ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2012, 13:53
(8616 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Cu cuțitul de 21 cm pe stradă!

Polițiștii din Țăndărei au descoperit pe străzile orașului, miercuri, 9 mai a.c., un tînăr de 28 ani ce nu-și justifica prezența în zonă. După ce l-au percheziționat, oamenii legii au descoperit că acesta ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2012, 13:51
(10026 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Au furat bunuri în valoare de 20000 de lei

Doi tineri de 20 și 24 de ani, din Bordușani, sînt cercetați pentru furt calificat, după ce au sustras mai multe componente de utilaj agricol din curtea unei societăți din localitate.Cei doi hoți au dat ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2012, 13:44
(7210 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bordușani furt


Crăsani de Jos: Doi copii de 14 ani, prinși la furat

Deși au doar 14 ani, doi minori din localitatea buzoiană Cochirleanca sînt certați cu legea. Ei sînt acuzați că au furat mai multe bunuri dintr-o locuință. Cazul este anchetat de către polițiștii din Urziceni ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2012, 13:44
(6759 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Europei», sărbătorită la Slobozia

«Ziua Europei», sărbătorită la Slobozia

Instituțiile de cultură din Slobozia s-au pregătit temeinic pentru a sărbători ziua de 9 mai, ziua Europei. Programul manifestărilor a cuprins cîntece, poezii tematice, dar și concursuri inedite. Mai mult ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2012, 13:28
(6620 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractor arestat

Un tînăr de 26 ani, din Manasia, a fost prins de oamenii legii după ce acesta s-a sustras executării pedepsei. El a fost depistat miercuri, 9 mai a.c., pe raza localității de domiciliu.Tînărul primise un ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2012, 13:21
(9611 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Și-a băgat hoții în casă

Unii hoți au un mod de operare inedit. A simțit-o pe pielea ei o bătrînă, de 75 ani, din Fetești. Femeia a rămas fără bani și bijuterii după ce a invitat în locuința sa o tînără care s-a dat drept comerciant ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2012, 14:17
(8216 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Prins la volan băut

În urma unui control de rutină pe străzile localității Alexeni, polițiștii au descoperit un șofer băut. Acesta s-a ales cu dosar penal. Testat cu aparatul Drager, conducătorul auto în vîrstă de 37 ani avea ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2012, 14:16
(12537 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Patroni cercetați pentru evaziune fiscală

Doi administratori ai unei societăți comerciale din Fetești sînt cercetați de polițiștii de Investigare a Fraudelor. Respectivii au adus un prejudiciu bugetului de stat în valoare de 16600 lei. În fapt ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2012, 14:16
(6176 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

Clinica SANTE angajează
-asistent medical (cu experiență în recoltare);
-reprezentant medical pentru punctul de recoltare din Slobozia.
CV-urile vă rugăm să le trimiteți la adresa [email protected]

9 Mai 2012, 15:02


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, rata șomajului înregistrată, la finele lunii aprilie 2012, la nivel județean, a fost de 6,62%. Procentul indică ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 18:56
(6250 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: Expoziție de 9 mai, «La mulți ani, Europa!»

Miercuri, 9 mai 2012, Muzeul Județean Ialomița este gazda unei sesiuni de referate cu tema «România europeană-135 de ani de la proclamarea independenței». Lucrările expuse aparțin elevilor Colegiului Național ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 18:53
(6599 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Situații financiare de sfîrșit de an, obligatoriu de depus pînă la 29 mai

Potrivit unei informări a Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, contribuabilii al căror exercițiu financiar coincide cu anul calendaristic au obligația să întocmească și să depună la administrațiile ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 18:49
(10465 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr din Miloșești, arestat pentru mai multe infracțiuni

Un tînăr de 23 ani, din Miloșești, a fost reținut luni, 7 mai a.c., de polițiștii Secției Rurale Grivița pentru comiterea infracțiunilor de ultraj contra bunelor moravuri, loviri sau alte violențe, furt ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 18:39
(8407 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: 3 patroni, cercetați pentru evaziune fiscală

Trei administratori ai unor societăți comerciale din Țăndărei au intrat în ancheta Formațiunii de Investigare a Fraudelor din localitate, pentru evaziune fiscală. Cei trei, doi bărbați și o femeie, cu vîrste ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 18:37
(8590 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 47 de locuri de muncă vacante în străinătate

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița informează cetățenii cu privire la publicarea în rețeaua EURES a 47 de locuri de muncă în străinătate. Astfel, potrivit intistuției, ialomițenii ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 18:35
(11833 vizualizări - 4 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița.

8 Mai 2012, 17:33


Ion Roată: Beat fiind, i-au furat banii din buzunar

Secția Poliție Rurală Ion Roată a fost sesizată prin 112 duminică, 6 mai a.c., despre faptul că persoane necunoscute au sustras unui bărbat de 53 ani, din satul Broșteni, suma de 1000 lei. Bărbatul a relatat ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 08:39
(8913 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ion Roată furt


Țăndărei: A încercat să fure din incinta unei unități militare

Sîmbătă, 5 mai a.c., în urma cercetărilor efectuate, polițiștii au identificat un tînăr de 17 ani, din comuna Mihail Kogălniceanu, care în noaptea de 2/3 mai a.c. a încercat să sustragă cablu electric din ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 08:38
(8788 vizualizări - 2 comentarii)


Un echipaj al ISU Ialomița, la finala «UEFA Europa League»

Premergător și pe timpul desfășurării finalei «UEFA Europa League» ce va avea loc pe stadionul «Național Arena» miercuri, 9 mai 2012, un echipaj de descarcerare și prim ajutor din cadrul Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 08:33
(8278 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Duminică, 6 mai a.c., polițiștii au prin în trafic trei tineri, cu vîrste cuprinse între 22 și 35 ani, în timp ce conduceau deși băuseră zdravăn.
Primul dintre aceștia, un individ de 22 ani, din ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 08:30
(8403 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: 300 de amenzi de peste 59000 lei, 10 șoferi au rămas fără permise

În perioada 4-6 mai a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere în trafic. Astfel, încălcările normelor rutiere au fost sancționate de ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 08:30
(8930 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Redirecționarea celor 2% din impozit, spre final

«Reamintim persoanelor fizice care în anul 2011 au obținut venituri din salarii și asimilate salariilor și celor care au obținut venituri: comerciale, din profesii libere, din drepturi de proprietate intelectuală ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 08:26
(7749 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînăr de 33 ani, reținut pentru 24 de ore după ce a condus fără permis, a produs beat fiind un accident, a fugit de la locul faptei, iar mașina nu avea drept de circulație în România

Un bărbat de 33 ani, din Urziceni, a fost reținut pe bază de ordonanță pentru 24 de ore de polițiștii ialomițeni și introdus în Centrul de Reținere și Arest Preventiv al IPJ Ialomița, fiind învinuit de ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2012, 12:08
(8942 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Declarația 200, obligatoriu de depus pînă la 25 mai

DGFP Ialomița, printr-un comunicat de presă, reamintește persoanelor fizice care au realizat în anul 2011, în mod individual sau într-o formă de asociere, venituri în bani și/sau în natură provenind din ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2012, 12:05
(8012 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Hoț de cabluri, reținut de polițiști

În noaptea de 3/4 mai a.c., în jurul orei 3,30, o echipă din cadrul Poliției Urziceni-Biroul de Investigații Criminale ce acționa pe raza municipiului Urziceni a depistat un bărbat de 53 ani, din comuna ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2012, 12:02
(6787 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
@ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...