Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Luminița Barcari, noul inspector general al Inspectoratului Școlar? Ialomița: Luminița Barcari, noul inspector general al Inspectoratului Școlar?

Ialomița: Luminița Barcari, noul inspector general al Inspectoratului Școlar?

Inspectorul general adjunct Luminița Barcari i-ar putea lua locul lui Ilie Stavăr la șefia Inspectoratului Școlar. Deși nu a fost confirmată oficial, informația este cunoscută la nivelul corpului inspectorilor școlari din cadrul instituției.
Luminița Barcari a declarat pentru Independent: «Pînă nu apare decizia de la Minister, nimic nu e sigur. Nu pot nici să vă confirm, nici să vă infirm!».
Luminița Barcari este profesor de fizică, vine de la Fetești și a devenit inspector general adjunct în urmă cu doi ani. Postul de inspector general adjunct devenit vacant urmează a fi ocupat de Ștefan Grigorescu, inspector de Istorie, susțin aceleași surse profesorale.
Schimbarea inspectorului... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2011, 17:03 (61076 vizualizări - 40 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: La Mulți Ani, România!

click pe poză

Slobozia, Ziua Națională a României, 1 Decembrie 2011.... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2011, 16:47 (14855 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, CS Tunari-Unirea Slobozia 0-1

Asta da vacanță plăcută!

Jucătorii Unirii au încheiat vineri, 25 noiembrie, socotelile cu turul Ligii a III-a. Elevii lui Ion Ionescu sînt atît de aproape de trenul Ligii a II-a, încît de la Slobozia se văd deja Iașiul, Constanța sau Bacăul, centre obișnuite cu viața în eșalonul secund. Ne mai trebuie pentru retur un strop de noroc, un dram de voință, iar apoi, după promovare, bani. Aceștia sînt din păcate cel mai greu de obținut și iarăși din păcate sînt imperios necesari pentru că fotbalul este un sport scump, iar dacă promovăm nu se cade să trecem prin liga secundă precum gîsca prin apă. Deocamdată însă, să ne bucurăm pentru faptul că Slobozia va petrece Sărbătorile de Iarnă în postura de lider detașat și să ne concentrăm... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2011, 22:10 (18028 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Becurile-curcubeu de la Stelnica

Ialomița: Becurile-curcubeu de la Stelnica

Piscine în mijlocul satului, terenuri de fotbal în pantă, școli de miliarde în sate părăsite!... Toate acestea sînt fleacuri pe lîngă ce pot face edilii din zona Fetești. Startul l-a dat în urmă cu aproape 10 ani Nuți Roșu, primarul comunei Făcăeni, care a instalat felinare urbane pe marginea drumului național între satul Progresu și comuna Făcăeni. Iar anul acesta a secondat-o primarul comunei Stelnica, Costel Brateș, care a reușit să îngroape o treime din bugetul anual al localității în 10 becuri multicolore...

Nici Caracalul nu mai e ce-a fost cîndva
Stelnica e o comunitate săracă. Nici plugari, nici pescari, nici pe cal, nici în teleguță, locuitorii trăiesc cum dă... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2011, 22:08 (22064 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Marian Simion, mandat pentru reconstrucție

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Marian Simion, mandat pentru reconstrucție

Așa cum Independent anticipa de săptămîna trecută, echipa de handbal CSM Unirea Slobozia are un nou antrenor. Este vorba despre profesorul Marian Simion, cel care revine la conducerea formației după doar 7 luni, interval în care pe bancă s-au perindat alți doi tehnicieni, respectiv Gheorghe Neagu și Lucian Ghiulai.
Marian Simion va activa cel puțin pînă în vara lui 2012 și, cum are în față un campionat compromis ca performanță, obiectivul fixat este reclădirea echipei pentru campionatul viitor. Situația în care se află acum echipa este una dificilă, după accidentările de durată ale Monicăi Ștefan și Alinei Drăgan, lotul restrîngîndu-se la 14 sportive. Cum startul returului s-a amînat pentru... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2011, 22:06 (17294 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pod rutier peste calea ferată la Drajna

Consiliul Județean Ialomița, obsedat de poduri și podețe

Pod rutier peste calea ferată la Drajna

Nici nu s-a uscat bine cerneala pe contractul obținut de Oyl Company pentru cei 17 kilometri de drum dintre Slobozia și Iazu și Consiliul Județean recidivează. Într-o adresă datată în 11 octombrie, instituția solicită Ministerului Transporturilor realizarea unui «pasaj rutier peste calea ferată București-Constanța, în punctul Drajna». La mănușa aruncată Ancăi Boagiu a răspuns Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri din România. Aceasta le-a cerut oficialilor ialomițeni să-și facă provizii de tutun și să aibă răbdare pentru că orizontul de așteptare pentru solicitarea lor depășește anul 2015...

Obsesii popularo-populiste
Preocuparea Consiliului Județean Ialomița pentru... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2011, 22:04 (26498 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, ACS Berceni-Viitorul Axintele 2-1

La 11 metri de egal

Viitorul Axintele continuă să joace frumos și, din păcate, mai puțin eficient. Spectatorii din Berceni au aplaudat echipa lui Ion Nica la finalul meciului din ultima etapă a turului, disputat vineri, 25 noiembrie. Alb-verzii, văduviți de prezența mai multor jucători, au fost nevoiți să abordeze jocul cu locul IV din serie fără vreun vîrf autentic în teren. Ion Nica a improvizat în linia de atac cu Gheorghiu și Toader, ambii fiind de meserie mijlocași. Cu toate astea, breșa a apărut în apărare unde portarul Sava a fost prins pe picior greșit de Funierul (’27) și Berceniul a deschis scorul. Axintenii nu au dezarmat și, cu 3 minute înainte de odihnă, un șut al lui Gheorghiu a fost respins greșit... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2011, 22:02 (13613 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Viesparul de la «Albina»

Foștii salariați ai celei mai vechi asociații din Perieți se revoltă

Viesparul de la «Albina»

A trecut demult vremea marilor țepe agricole din Ialomița. Noii îmbogățiți ai tranziției agricole locale se chinuie să-și albească banii gri obținuți din vînzarea la negru a cerealelor, fermele agricole performante se capitalizează prin retehnologizare, iar întîrziații visează la fonduri europene care să-i propulseze în zona eficienței agricole. La «Albina» însă, lucrurile au rămas încremenite în proiect. Iar cea mai veche asociație din comună, ridicată pe scheletul fostului CAP, trage să moară în vreme ce salariații își acuză șeful de asociație.

Dvornic, țapul ispășitor pentru toate relele
O sesizare semnată de șapte dintre angajații asociației «Albina» din Perieți... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2011, 22:01 (22443 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Mihai Geantă a câștigat Turneul Campionilor

Tenis de cîmp

Mihai Geantă a cîștigat Turneul Campionilor

În perioada 25-27 noiembrie, la Sala de Sport «Tudorița Chidu» din Amara, s-a desfășurat a doua ediție a «Turneului Campionilor», competiție de tenis care reunește 8 dintre cei mai buni jucători din țară trecuți de pragul de 55 de ani. Competitorii au fost repartizați pe 2 grupe, unde au evoluat fiecare cu fiecare. Primii 2 clasați au disputat semifinale, iar apoi cîștigătorii au jucat finala. Reprezentantul Sloboziei, președintele CJAS Ialomița, Mihai Geantă s-a impus în toate cele 3 meciuri din grupe, dar și în semifinala disputată cu Vasile Pavel, din Panciu. În finala disputată duminică, 27 noiembrie, în fața unei asistențe numeroase, Mihai Geantă l-a întîlnit pe Ion Chirvăsuță, din Bacău... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2011, 21:59 (17942 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Părintele Mihalașcu de la Fetești, infractor recunoscut de Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Țeapă de 1 miliard pentru o excursie la Ierusalim

Părintele Mihalașcu de la Fetești, infractor recunoscut de Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Un preot din Fetești s-a transformat din slujitor al Domnului în escroc. Părintele a păgubit aproape 30 de enoriași, promițîndu-le că îi va duce într-un pelerinaj la Ierusalim. În realitate însă, popa a fugit cu banii credincioșilor. Disperați, oamenii îi bat la poartă și de cîteva ori pe zi. Degeaba, preotul și-a scos casa la vînzare, iar poarta și-a încuiat-o cu lacătul. Fiecare dintre enoriași a plătit în jur de 700 de euro pentru plecarea la Ierusalim...

Preotul de lîngă morgă
Preotul Marian Mihalașcu slujea pînă nu demult la capela din curtea Spitalului Municipal din Fetești. Credincioșii din jur îi umpleau la fiecare slujbă bisericuța amenajată în aceeași clădire... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2011, 11:46 (23427 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Contabilitate dublă în USL Ialomița

Unde dai și unde crapă!?

Contabilitate dublă în USL Ialomița

În vreme ce la centru capii USL își alungă plictisul inventînd noi scenarii de suspendare a președintelui Băsescu, la margine, adică în Ialomița, conducerile reunite ale celor două partide caută de zor soluții practice pentru a cîștiga alegerile. Săptămîna trecută, conducerea extinsă a USL Ialomița s-a reunit pentru a decide nominal listele comune de candidați la alegerile din 2012. Vestea proastă e că aceste liste nu au fost stabilite. Vestea și mai proastă e că ele nici nu au șanse de a fi definitivate curînd, în condițiile în care, de fapt, fiecare dintre cele două formațiuni se pregătește pentru război...

PSD și PNL nu au soluții pentru listele comune de candidați
... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2011, 11:43 (20780 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Poza Zilei: Ce reprezintă fotografia?

Poza Zilei: Ce reprezintă fotografia?

Fotografia de mai sus a fost realizată săptămîna trecută, în fața sediului Consiliului Județean Ialomița. De la declanșarea crizei apei la Slobozia, președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, a evitat să facă orice declarații pe această temă. Potrivit informațiilor noastre, SC Urban intervine pentru a patra oară în ultimele șase luni pentru remedierea situației. Primarul Gabi Ionașcu e bine mersi, așa cum l-am lăsat saptămîna trecută...... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2011, 16:57 (19575 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Corifeii lui Ionesco

Colegiul Național «Mihai Viteazul» iubește teatrul

Corifeii lui Ionesco

Trupa de teatru francofon a Colegiului Național «Mihai Viteazul» a făcut dovada perseverenței și a performanței în cadrul Festivalului de Teatru Francofon de la Arad de anul acesta. Următoarea oprire va fi în Luxemburg, la unul dintre cele mai apreciate festivaluri de teatru francofon din Europa. «Invitația pentru Festivalul de la Luxemburg dovedește că sîntem una dintre cele mai bune trupe de teatru francofon din țară» a declarat Elena Mocanu, unul dintre profesorii îndrumători ai trupei. Pentru a ajunge la Luxemburg, cele 12 fete care fac parte din trupă au nevoie de circa 3000 de euro pe care speră să îi obțină susținînd reprezentații contra-cost acolo unde vor fi solicitate...

Franțuzoaicele de la Colegiul Național... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2011, 13:00 (27014 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gradul de colectare a taxelor și impozitelor, mai mic decît anul trecut

Administrațiile locale sînt ineficiente și falimentare

Un raport al Trezoreriei Ialomița confirmă anul trecut că gradul de colectare al taxelor și impozitelor la nivelul administrațiilor județene depășește cu puțin jumătate din totalul de 136 milioane de lei, suma estimată a fi colectată de către cele 66 de unități administrative existente. Conform aceleiași surse, anul acesta situația este aproape neschimbată.

Dezastru în 2010
Publicate în plină criză financiară, datele furnizate de Trezoreria Ialomița în 2010 confirmau că administrațiile locale au de recuperat aproape jumătate din valoarea de 136 milioane lei, cît reprezenta la acel moment valoarea taxelor și impozitelor locale la nivelul anului 2010. În topul administrațiilor... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2011, 12:57 (16091 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

La Bărbulești un vot costă 300 lei!

PSD aruncă în aer mercurialele electorale

La Bărbulești un vot costă 300 lei!

Joi, 17 noiembrie, la Bărbulești, administrația Ciupercă a inaugurat un podeț peste rîul Sărata. Valoarea acestei investiții depășește 1,5 milioane de lei. Numărul de locuitori din Bărbulești este de aproximativ 5000, iar valoarea procentuală a taxelor și impozitelor încasate în ultimii 5 ani se cifrează între 0 și 3 la sută...

Un podeț electoral de milioane
În anul 2009, într-unul dintre documentele oficiale ale Consiliului Județean Ialomița, comuna Bărbulești număra 5553 de locuitori, dintre care 2787 erau femei, iar 2766 bărbați. Joi, 17 noiembrie, după 7 luni de la demararea lucrărilor, Consiliul Județean Ialomița a reușit să reabiliteze podețul peste rîul Sărata... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2011, 12:56 (19237 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Generale, lasă-ne!

Deși are vîrsta de pensionare, generalul Stavăr rămîne în funcție pînă la noi ordine

Generale, lasă-ne!

La sfîrșitul săptămînii precedente, inspectorul general Ilie Stavăr a împlinit vîrsta ieșirii la pensie. Deși, potrivit legii, acesta este obligat să elibereze funcția pe care o ocupă, Ilie Stavăr a declarat că nu o va face. Anticipînd momentul, un profesor ialomițean i-a cerut public demisia. Scrisoarea deschisă este o reacție la concedierile operate de inspectorul general la începutul acestui an...

Ocaua lui Stavăr
În Romania, vîrsta de pensionare pentru femei este de 58 de ani și 9 luni, iar pentru bărbați de 63 de ani și 8 luni. Dar noi nu vom fi mai catolici decît Papa și vă spunem doar că vinerea trecută inspectorul general Ilie Stavăr a împlinit frumoasa vîrstă... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2011, 09:42 (38096 vizualizări - 28 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița falimentară

Potrivit datelor statistice oferite de Registrul Național al Comerțului, Ialomița a atins recordul la numărul de firme intrate în faliment într-o singură lună. Este vorba de cea de-a zecea lună a anului în curs, cînd 32 de comercianți au intrat în faliment. Pe de altă, piața economică județeană și-a demonstrat încă o dată incapacitățile financiare. Chiar dacă de la începutul anului au fost înmatriculate 419 societăți comerciale, Ialomița rămîne pe ultimul loc din țară la capitolul persoane juridice active în raport cu numărul populației. 0,7 este procentul ce situează județul nostru pe același loc cu județele Covasna și Mehedinți. Pe de altă parte, deși comparativ mai reduse ca în aceeași perioadă... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2011, 09:40 (19084 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Preotul Casian de la Reviga s-a întors la slujbă

Preotul Casian de la Reviga s-a întors la slujbă

În urmă cu o lună, la Reviga s-a dus o adevărată răscoală a enoriașilor. Credincioșii au protestat față de o decizie a Episcopiei Sloboziei și Călărașilor de pedepsire a preotului din localitate. În tot acest timp, părintele s-a aflat în concediu medical, refuzînd astfel să se supună ordinelor episcopale.
Preotul Casian Pandelică este paroh la biserica din Reviga. La începutul lunii octombrie, numele domniei sale a fost implicat într-un scandal monstru. Episcopia Sloboziei și Călărașilor l-a acuzat pe preot că a nesocotit rînduielile bisericești și și-a neglijat obligațiile față de biserică, pentru a se ocupa de societatea agricolă proprie. Drept pedeapsă, preotul ar fi fost trimis la o mînăstire... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2011, 09:37 (75068 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

S-a stins stindardul Revoluției ialomițene: A murit profesorul Oliviu Vlădulescu!

S-a stins stindardul Revoluției ialomițene: A murit profesorul Oliviu Vlădulescu!

Profesorul Oliviu Vlădulescu s-a stins din viață miercuri, 23 noiembrie 2011, în jurul orelor 10,00. Era internat de luni bune la Secția Reanimare a Spitalului Județean Slobozia, suferind de o insuficiență renală acută, precum și de o insuficiență cardiacă. Marți, 22 noiembrie 2011, starea i s-a agravat, fiind supus unei noi ședințe de dializă. Subcomatos, inima i-a rezistat pînă azi, decesul survenind în jurul orelor 10,00. Avea 61 de ani...

UPDATE: Corpul neînsuflețit al profesorului Oliviu Vlădulescu, depus la biserica din Cartierul ANL
Corpul neînsuflețit al profesorului Oliviu Vlădulescu a fost depus la Biserica «Sf. Gheorghe» din Cartierul ANL. Lăcașul de cult... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2011, 12:12 (63452 vizualizări - 33 comentarii)

EVENIMENT

Alegerile de la Colegiul Medicilor Ialomița, supravegheate video

Alegerile de la Colegiul Medicilor Ialomița, supravegheate video

Medicii ialomițeni și-au ales conducerea. Timp de 3 zile, tagma medicală a votat pentru o nouă structură de conducere a Colegiului Medicilor. Și a decis! 27 de medici au candidat pentru Consiliul de Conducere al Colegiului Medicilor Ialomița, 12 candidați optînd pentru Adunarea Generală a Colegiului Național, în timp ce 6 doctori s-au vrut cenzori. O bătălie extrem de interesantă care merită toată atenția noastră!

O campanie oficială
Teoretic, Colegiul Medicilor este un organism profesional, apolitic, fără scop patrimonial, de drept public, cu responsabilități în domeniul exercitării profesiei de medic... De curînd, pentru alegerile din 2011, județul a intrat în campanie... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2011, 07:07 (25947 vizualizări - 5 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
302 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: 12 arestări într-o singură săptămînă

În săptămîna 2-8 iulie a.c., pe parcursul instrumentării dosarelor penale, avînd în vedere probatoriul administrat pe numele unora dintre suspecți, polițiștii ialomițeni au dispus reținerea a 12 persoane ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 13:13
(20145 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Încă o persoană implicată în scandal, reținută de polițiști

În cadrul cercetărilor s-a stabilit că în scandalul iscat marți seară în orașul Căzănești a fost implicat și un tînăr, de 28 de ani, din localitate, ce a fost identificat deja de polițiști. Față de acesta ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 13:04
(17897 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Casiera unei asociații de locatari, arestată

Delapidare, fals intelectual și uz de fals sînt infracțiunile pentru care este învinuită o femeie, de 61 de ani, domiciliată în Urziceni, casier al unei asociații de locatari din municipiu. În baza probatoriului ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:41
(20792 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni arestare


Polițiștii ialomițeni, în zonele afectate de inundații

Polițiștii ialomițeni continuă să acționeze în mai multe zone afectate de inundații, din municipiul Fetești și comunele Stelnica și Vlădeni. Misiunea polițiștilor se concentrează îndeosebi pe asigurarea ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:38
(16263 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, sub Cod Galben

Ialomița, sub Cod Galben

Începînd de vineri, 9 iulie, orele 08,00 și pînă sîmbătă, 10 iulie, orele 10,00, Ialomița se află sub Cod Galben. Meteorologii au emis avertizări de vînt puternic și vijelii. «În intervalul menționat în ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:19
(21902 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Piața Agroalimentară și Bazarul de Mărfuri Industriale, controlate de polițiști

Joi, 8 iulie a.c., în intervalul orar 10.00-13.00, efective ale Birourilor de Ordine Publică pentru Mediul Urban și Rutier Slobozia, în colaborare cu polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:07
(23449 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Depistat la volan deși avea permisul suspendat pentru conducere în stare de ebrietate

Joi seara, 8 iulie a.c., în jurul orei 20.00, un echipaj de poliție aflat în serviciul de patrulare pe raza municipiului Urziceni, în zona sensului giratoriu de la intersecția DN1D cu DN2, a oprit pentru ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:06
(12950 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prevenirea criminalității în mediul rural

Polițiștii Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia, în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție Cocora, Munteni Buzău, Reviga și Colelia, au acționat pe raza comunelor anterior menționate ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:03
(20419 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM: 11%, rata șomajului în luna iunie 2010

La sfîrșitul lunii iunie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 11530 de persoane, din care 5272 șomeri indemnizați, respectiv 6258 șomeri neidemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 18:11
(12858 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: șomaj Ialomița


Sudiți: Proiectile neexplodate descoperite sub fundația unei case

Nu mai puțin de 7 proiectile de artilerie explozive, patru dintre acestea de calibru 100 mm, două de calibru 105 și unul de calibru 76 mm, au fost descoperite de cîțiva cetățeni care lucrau la scoaterea ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 14:33
(24015 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei, raiul contrabandiștilor de țigări

Numai într-o singură seară polițiștii au confiscat peste 15 mii de pachete de țigări, în orașul Țăndărei. Țigările erau transportate în mașini, iar deținătorii nu au putut prezenta documente de proveniență ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 13:23
(24384 vizualizări - 5 comentarii)


5,8 mii de lei, amenzi pentru nesiguranța alimentelor

Aproximativ 40 de unități de procesare sau comercializare a produselor alimentare au fost, în perioada recent încheiată, verificaTe de inspectorii Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 13:22
(21914 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Patru autoturisme implicate într-un accident rutier

Miercuri, 7 iulie a.c., în jurul orei 14.35, echipajul de descarcerare și ambulanța SMURD de la Detașamentul Urziceni s-au deplasat de urgență pe DN2, la ieșirea din localitatea Lilieci, unde s-a produs ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 18:15
(13851 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


Urziceni: Acțiune a Poliției

O acțiune de amploare s-a desfășurat marți, 6 iulie a.c., la Urziceni, în intervalul orar 18.00-21.00, polițiștii acționînd pe multiple planuri. În cadrul acțiunii, au fost legitimate 173 de persoane, iar ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 18:11
(10991 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții mai multor furturi, după gratii

Marți, 6 iulie a.c., polițiștii din Urziceni au reținut pentru 24 de ore un tînăr, de 20 de ani, din localitate, învinuit de săvârșirea a trei furturi din auto, fapte săvîrșite împreună cu un minor de ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 17:31
(14755 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La volan, cu permisul suspendat

Un bucureștean de 29 de ani este cercetat penal de polițiști după ce a fost depistat conducînd un autoturism pe drumurile publice, deși avea permisul suspendat din luna ianuarie 2010. Autoturismul condus ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 17:20
(15135 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Țiganii din Căzănești s-au încăierat din nou. 5 persoane, reținute de polițiști

Scandalul s-a produs seara trecută, marți, 6 iulie, cînd mai multe persoane de etnie rromă, bărbați, femei și copii se aflau în fața unei locuințe unde aruncau cu diverse obiecte. Pentru calmarea spiritelor ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 17:04
(13629 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Aproape 2000 de pachete cu țigări de contrabandă, expediate printr-o firmă de curierat

Polițiștii din Slobozia au interceptat în trafic, pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia, un autoturism asupra căruia aveau bănuieli că transportă țigări de contrabandă. La volan se afla un ialomițean ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 07:10
(20107 vizualizări - 3 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 05:19
(11052 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 05:18
(13376 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: La 14 ani, tîlhari cu acte-n regulă

Duminică, 4 iulie, la miezul nopții telefonul de urgență al polițiștilor din Țăndărei a sunat pentru a anunța o tîlhărie în strada mare. Victima a declarat polițiștilor că în timp ce se afla în zona pasarelei ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:55
(13385 vizualizări - 3 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: În căutarea vițelului (ne)pierdut

Fiindcă nu și-a mai găsit vițelul în locul unde îl priponise, o femeie din Sfîntu Gheorghe a apelat numărul de urgență 112 pentru a alerta polițiștii. Femeia a susținut că vițelul îi fusese furat din spatele ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:55
(14631 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A fugit de acasă la cerșit

Un copil din Fetești a pus pe jar polițiștii din localitate după ce bunica sa, o bătrînă de 61 de ani, a anunțat dispariția de la domiciliu a acestuia. Copilul, de 12 ani, plecase de la domiciliu în urmă ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:54
(11915 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Prins în trafic cu mașina neînmatriculată

Un cetățean din Urziceni s-a ales zilele tecute cu dosar penal pentru conducerea unei mașini neînmatriculate și cu numere false. Asta după ce în dimineața zilei de luni, 5 iulie, a fost depistat de polițiști ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:52
(13814 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Scandalagiul de pe Calea București, arestat

Scandalagiul de la Urziceni care a reușit performanța de a «trezi» un întreg cartier din municipiu și de a-și speria vecinii prin comportamentul său a fost reținut de polițiști. Individul a fost arestat ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:51
(13586 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Tînăr de 16 ani, arestat

În cadrul unei acțiuni ce a vizat depistarea persoanelor care se sustrag executării mandatelor de arestare preventivă sau mandatelor de executare a pedepsei, polițiștii ialomițeni au prins și arestat un ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:51
(12022 vizualizări - 0 comentarii)


A pătruns pe constrasens și s-a izbit de o autoutilitară

Un bătrîn, de 65 ani, a ajuns la spital cu răni grave după ce a fost implicat într-un accident rutier. Pe scurt, în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism din direcția Ploiești către Urziceni, în ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:50
(14791 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


APIA: Sprijin financiar pentru culturile calamitate

Reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură fac apel către fermierii care au depus cereri pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață și ale căror culturi au fost inundate că ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 16:47
(13561 vizualizări - 0 comentarii)


Vindea o drujbă contrafăcută

Vindea o drujbă contrafăcută

Jandarmii slobozeni au fost sesizați la începutul săptămînii, luni, 5 iulie despre faptul că un bărbat oferea spre vînzare pe o stradă din municipiu o drujbă, mult mai ieftină decît prețul de pe piață. ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 16:46
(22719 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia drujba


APIA: Peste 2 milioane de euro, sprijin pentru apicultori

«Termenul limită pentru depunerea cererilor de plată pentru acțiunile realizate în acest an este de 16 august 2010» informează Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură apicultorii județului. ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 16:44
(13359 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...