Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Handbal

Turneu de Junioare II la Slobozia

În perioada 9-11 decembrie, la Sala Sporturilor din Slobozia se va desfășura al treilea turneu al Campionatului Național de Junioare II, Seria C. Pe lîngă echipa gazdă, CSS Slobozia, pregătită de profesorul Marian Simion, din această serie mai fac parte LPS Brăila, CSS Galați, Handbal ART Galați, Academica Focșani și Nova Force Giurgiu. Echipa noastră va evolua vineri, 9 decembrie, împotriva handbalistelor de la Handbal ART Galați și a celor de la Nova Force Giurgiu. Sîmbătă, 10 decembrie, pe fetele noastre le așteaptă, de asemenea, două confruntări cu Academica Focșani și cu LPS Brăila, urmînd ca în ultima etapă, duminică, 11 decembrie, slobozencele să întîlnească pe CSS Galați. Tinerele noastre... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2011, 19:35 (15070 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga III, Viitorul Axintele

8 jucători pe lista de transferuri

Viitorul Axintele, echipă pregătită de Ion Nica, a desfășurat miercuri, 30 noiembrie, un meci amical contra ilfovenilor de la Progresul Cernica. Ialomițenii au cîștigat cu 2-1, golurile Viitorului fiind marcate de Ghiorghiu și Dobre, fotbalist originar din Cocora, aflat în probe la alb-verzi. Altfel, conducerea clubului a decis să pună pe lista de transferuri nu mai puțin de 8 jucători, unii dintre ei titulari în turul Campionatului. Este vorba de portarul Ovidiu Trandafir, fundașii Florin Păun și Marius Ionică, mijlocașii Alexandru Radu și Valentin Vintilă și atacanții Petrică Ungureanu, Alexandru Pascale și Claudiu Coropcă. Axintenii vor intra în vacanță la finele acestei săptămîni, urmînd ca... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2011, 19:34 (16031 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

9 milioane de lei pentru Sănătatea ialomițeană

9 milioane de lei pentru Sănătatea ialomițeană

Zilele trecute, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate a primit suplimentarea bugetară atît de necesară finalizării anului în curs. Puțin peste 9,2 milioane lei ajunși în Ialomița vor salva pentru moment instituțiile medicale din colapsul financiar amenințător. 3,7 milioane lei urmează să fie distribuite spitalelor din județ...

Promisiunea dată e datorie curată
«Trebuie să menționez faptul că așa cum am promis de la început, cînd prevederile bugetare și creditele de angajament păreau că nu mai sînt suficiente pentru acoperirea nevoilor de servicii medicale pentru toate domeniile de asistență medicală, acum, la începutul lunii decembrie 2011, acest aspect se îndeplinește... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2011, 19:33 (17542 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Garda Financiară Ialomița: 3 milioane lei, evaziune cu cereale

Aproape 2300 tone cereale, a căror valoare este de aproximativ 3 milioane lei, reprezintă noul record al ilegalităților în domeniu comercializării produselor agricole descoperit de comisarii Gărzii Financiare Ialomița. Potrivit acestora, tranzacțiile ilegale s-au derulat în cadrul unei firme în județul Ilfov.
Verificările comisarilor au demonstrat că, în perioada iulie-octombrie 2011, firma s-ar fi aprovizionat de la diverse persoane fizice, în baza a 15 borderouri de achiziție, cu peste 2290 tone de cereale. Detaliat, producele agricole au constat în 965 tone de rapiță, 526 tone de grîu, 100 tone de porumb și 700 tone de floarea-soarelui.
Întrucît comisarii financiari aveau bănuieli asupra... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2011, 19:18 (11876 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apa lui Ionașcu caută un nou director

Urban a cheltuit un sfert de milion de lei în 2011 pentru intervențiile la rețea

Apa lui Ionașcu caută un nou director

Nota de plată pentru reparațiile la rețeaua de apă se ridică la zeci de mii de lei lunar. Pierderile sînt suportate din contravaloarea facturii. Autoritățile locale caută un înlocuitor pentru directorul Valentin Cilibeanu.

Reparații de sute de mii, pierderi de milioane
După un an lung, în care slobozenii au așteptat zadarnic îmbunătățirea calității apei furnizate de SC Urban, ceea ce rămîne în urmă sînt notele de plată. Potrivit informațiilor oficiale, intervențiile efectuate la nivelul rețelelor de apă din Slobozia pe parcursul anului 2011 se ridică la circa un sfert de milion de lei. Călin Albu, reprezentantul SC Urban în acest moment susține că situația este sub control... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2011, 08:56 (21390 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Victor Moraru, «pionul otrăvit» al PD-L pentru Consiliul Județean Ialomița în 2012!

Politică pe pîine administrativă

Victor Moraru, «pionul otrăvit» al PD-L pentru Consiliul Județean Ialomița în 2012!

PD-L caută candidați pentru alegerile din 2012. PSD complotează la debarcarea președintelui Silvian Ciupercă. PNL face figurație în jurul primarului Gabi Ionașcu. Iar celelalte partide visează la ziua cînd vor ieși din marja de eroare a sondajelor. În atare condiții, tot ce le mai au de făcut membrii de partid sînt scenariile. Azi vi-l prezentăm pe cel legat de transformarea unui Victor Moraru, primarul PSD din Amara, într-un pion otrăvit numai bun de lansat în cursa pentru președinția Consiliului Județean.

PD-L aruncă nada în curtea PSD
Eforturile președintelui Cazacu din ultimul an s-au dovedit inutile. În ciuda pomenilor guvernamentale promise sau primite, puținii... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2011, 08:50 (12149 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vasile Zamfir, un jurist de nota 4,30

De unde nu e, nici Procuratura nu cere

Vasile Zamfir, un jurist de nota 4,30

Vasile Zamfir nu a reușit nici în această toamnă să promoveze examenul pentru a se reorienta profesional și a deveni procuror. Juristul Spitalului Județean va rămîne în continuare la vechiul loc de muncă, «elevul» obținînd nota 4,30!
Vasile Zamfir, juristul Spitalului Județean s-a prezentat regulamentar pentru a doua oară la concursul pentru admitere în magistratură. Dorința ascunsă a juristului ar fi aceea de a deveni procuror pentru a se judeca singur, după cum susțin unii. Asta pentru că, în ultima perioadă, Vasile Zamfir a apărut în numeroase scandaluri cu dosare penale, pe numele domniei sale derulîndu-se diverse anchete. Revenind, pe 13 noiembrie 2011, juristul Zamfir și-a încercat din... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2011, 08:50 (16071 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Taxa pentru deșeuri menajere, 6 lei de fiecare slobozean!

Consiliul Local Slobozia a votat pentru o nouă taxă

Taxa pentru deșeuri menajere, 6 lei de fiecare slobozean!

În Slobozia doar 66 la sută dintre locuitori plătesc taxa de salubrizare. Valoarea taxei este stabilită la 6 lei lunar, în funcție de numărul de persoane din fiecare familie. Taxa va intra în vigoare începînd cu data de 1 ianuarie 2012, în două rate anuale. Autoritățile locale susțin că «noua taxă va asigura creșterea calității serviciilor și la dispariția fenomenului de abandonare și depozitare a gunoaielor pe domeniul public».

Cea mai controversată taxă din istoria administrației locale
Marți, 29 noiembrie 2011, Consiliul Local Slobozia a votat un proiect de hotărîre privind institurea taxei speciale de salubritate în municipiul Slobozia. Proiectul, cel mai controversat... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2011, 08:44 (23409 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ursitoare cu carte de muncă la Slobozia

Ursitoare cu carte de muncă la Slobozia

Într-un oraș sărac și în locuri de muncă și în idei de afaceri, orice inițiativă antreprenorială merită remarcată. Astfel, după profesorul de limbă bulgară care visa să legalizeze traducerile auto pentru vehiculele aduse de la Silistra, ori specialistul în masaj japonez de întinerire, Independent a găsit pentru dumneavoastră... ursitoarele! Sînt trei, sînt tinere, sînt frumoase și, în funcție de cîți bani aveți în buzunare, vă pot prooroci norocul, iubirea și frumusețea după care alergăm cu toții. Și toate acestea legal, cu carte de muncă și taxe și impozite plătite la zi!

Reclama e sufletul serviciilor
Reclama e mică, înghesuită pe o pancartă mititică, de carton, în... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2011, 14:36 (25567 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Accident cu două victime la ieșirea din Iazu. O mașină de poliție scoasă în decor!

Accident cu două victime la ieșirea din Iazu. O mașină de poliție scoasă în decor!

Vineri, 2 decembrie a.c., la ieșirea din Iazu, pe sensul de mers către Slobozia, s-a produs un accident soldat cu două victime. Unul dintre vehiculele implicate în accident este un autoturism de poliție, iar celălalt o Dacie papuc. Potrivit cercetărilor preliminare, cele două autovehicule se deplasau în aceeași direcție de mers, către Slobozia. În momentul în care automobilul poliției a intrat în depășire, șoferul Daciei a tras de volan stînga, a tamponat autoturismul de poliție și l-a determinat să părăsească suprafața carosabilă, în cîmp. Mai puțin norocosă, în urma impactului, Dacia a ricoșat într-un copac de pe marginea șoselei, de care s-a izbit frontal. Deși Dacia a suferit avarii în proporție... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2011, 15:37 (33971 vizualizări - 24 comentarii)

Taguri: Iazu accident

Click aici

EVENIMENT

Campionul mondial de biliard artistic, Gabriel Vișoiu la Moon Biliards Caffe din Slobozia

Week-end de bile mari

Campionul mondial de biliard artistic, Gabriel Vișoiu la Moon Biliards Caffe din Slobozia

Sîmbătă, 3 decembrie și duminică, 4 decembrie, Moon Biliards Caffe din Slobozia, club situat în Ansambul Gostat din Slobozia, organizează un concurs destinat tuturor amatorilor de biliard din oraș. Premiile sînt cifrate la aproximativ 1000 de lei, iar prețul biletului de înscriere este de 50 de lei. Atracția evenimentului este însă spectacolul de biliard pe care organizatorii îl promit. Momentul de vîrf al acestuia îl reprezintă show-ul de zile mari pe care Gabriel Vișoiu, cvadruplu campion mondial la biliard artistic (trick-shot), îl va susține sîmbătă, 3 decembrie, cu începere de la orele 18,00. Gabriel Vișoiu are 28 de ani și este cunoscut în lumea biliardului cu supranumele de Mister Perfect... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2011, 15:29 (15074 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Luminița Barcari, noul inspector general al Inspectoratului Școlar? Ialomița: Luminița Barcari, noul inspector general al Inspectoratului Școlar?

Ialomița: Luminița Barcari, noul inspector general al Inspectoratului Școlar?

Inspectorul general adjunct Luminița Barcari i-ar putea lua locul lui Ilie Stavăr la șefia Inspectoratului Școlar. Deși nu a fost confirmată oficial, informația este cunoscută la nivelul corpului inspectorilor școlari din cadrul instituției.
Luminița Barcari a declarat pentru Independent: «Pînă nu apare decizia de la Minister, nimic nu e sigur. Nu pot nici să vă confirm, nici să vă infirm!».
Luminița Barcari este profesor de fizică, vine de la Fetești și a devenit inspector general adjunct în urmă cu doi ani. Postul de inspector general adjunct devenit vacant urmează a fi ocupat de Ștefan Grigorescu, inspector de Istorie, susțin aceleași surse profesorale.
Schimbarea inspectorului... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2011, 17:03 (61085 vizualizări - 40 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: La Mulți Ani, România!

click pe poză

Slobozia, Ziua Națională a României, 1 Decembrie 2011.... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2011, 16:47 (14855 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, CS Tunari-Unirea Slobozia 0-1

Asta da vacanță plăcută!

Jucătorii Unirii au încheiat vineri, 25 noiembrie, socotelile cu turul Ligii a III-a. Elevii lui Ion Ionescu sînt atît de aproape de trenul Ligii a II-a, încît de la Slobozia se văd deja Iașiul, Constanța sau Bacăul, centre obișnuite cu viața în eșalonul secund. Ne mai trebuie pentru retur un strop de noroc, un dram de voință, iar apoi, după promovare, bani. Aceștia sînt din păcate cel mai greu de obținut și iarăși din păcate sînt imperios necesari pentru că fotbalul este un sport scump, iar dacă promovăm nu se cade să trecem prin liga secundă precum gîsca prin apă. Deocamdată însă, să ne bucurăm pentru faptul că Slobozia va petrece Sărbătorile de Iarnă în postura de lider detașat și să ne concentrăm... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2011, 22:10 (18030 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Becurile-curcubeu de la Stelnica

Ialomița: Becurile-curcubeu de la Stelnica

Piscine în mijlocul satului, terenuri de fotbal în pantă, școli de miliarde în sate părăsite!... Toate acestea sînt fleacuri pe lîngă ce pot face edilii din zona Fetești. Startul l-a dat în urmă cu aproape 10 ani Nuți Roșu, primarul comunei Făcăeni, care a instalat felinare urbane pe marginea drumului național între satul Progresu și comuna Făcăeni. Iar anul acesta a secondat-o primarul comunei Stelnica, Costel Brateș, care a reușit să îngroape o treime din bugetul anual al localității în 10 becuri multicolore...

Nici Caracalul nu mai e ce-a fost cîndva
Stelnica e o comunitate săracă. Nici plugari, nici pescari, nici pe cal, nici în teleguță, locuitorii trăiesc cum dă... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2011, 22:08 (22064 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Marian Simion, mandat pentru reconstrucție

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Marian Simion, mandat pentru reconstrucție

Așa cum Independent anticipa de săptămîna trecută, echipa de handbal CSM Unirea Slobozia are un nou antrenor. Este vorba despre profesorul Marian Simion, cel care revine la conducerea formației după doar 7 luni, interval în care pe bancă s-au perindat alți doi tehnicieni, respectiv Gheorghe Neagu și Lucian Ghiulai.
Marian Simion va activa cel puțin pînă în vara lui 2012 și, cum are în față un campionat compromis ca performanță, obiectivul fixat este reclădirea echipei pentru campionatul viitor. Situația în care se află acum echipa este una dificilă, după accidentările de durată ale Monicăi Ștefan și Alinei Drăgan, lotul restrîngîndu-se la 14 sportive. Cum startul returului s-a amînat pentru... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2011, 22:06 (17295 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Pod rutier peste calea ferată la Drajna

Consiliul Județean Ialomița, obsedat de poduri și podețe

Pod rutier peste calea ferată la Drajna

Nici nu s-a uscat bine cerneala pe contractul obținut de Oyl Company pentru cei 17 kilometri de drum dintre Slobozia și Iazu și Consiliul Județean recidivează. Într-o adresă datată în 11 octombrie, instituția solicită Ministerului Transporturilor realizarea unui «pasaj rutier peste calea ferată București-Constanța, în punctul Drajna». La mănușa aruncată Ancăi Boagiu a răspuns Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri din România. Aceasta le-a cerut oficialilor ialomițeni să-și facă provizii de tutun și să aibă răbdare pentru că orizontul de așteptare pentru solicitarea lor depășește anul 2015...

Obsesii popularo-populiste
Preocuparea Consiliului Județean Ialomița pentru... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2011, 22:04 (26499 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, ACS Berceni-Viitorul Axintele 2-1

La 11 metri de egal

Viitorul Axintele continuă să joace frumos și, din păcate, mai puțin eficient. Spectatorii din Berceni au aplaudat echipa lui Ion Nica la finalul meciului din ultima etapă a turului, disputat vineri, 25 noiembrie. Alb-verzii, văduviți de prezența mai multor jucători, au fost nevoiți să abordeze jocul cu locul IV din serie fără vreun vîrf autentic în teren. Ion Nica a improvizat în linia de atac cu Gheorghiu și Toader, ambii fiind de meserie mijlocași. Cu toate astea, breșa a apărut în apărare unde portarul Sava a fost prins pe picior greșit de Funierul (’27) și Berceniul a deschis scorul. Axintenii nu au dezarmat și, cu 3 minute înainte de odihnă, un șut al lui Gheorghiu a fost respins greșit... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2011, 22:02 (13616 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Viesparul de la «Albina»

Foștii salariați ai celei mai vechi asociații din Perieți se revoltă

Viesparul de la «Albina»

A trecut demult vremea marilor țepe agricole din Ialomița. Noii îmbogățiți ai tranziției agricole locale se chinuie să-și albească banii gri obținuți din vînzarea la negru a cerealelor, fermele agricole performante se capitalizează prin retehnologizare, iar întîrziații visează la fonduri europene care să-i propulseze în zona eficienței agricole. La «Albina» însă, lucrurile au rămas încremenite în proiect. Iar cea mai veche asociație din comună, ridicată pe scheletul fostului CAP, trage să moară în vreme ce salariații își acuză șeful de asociație.

Dvornic, țapul ispășitor pentru toate relele
O sesizare semnată de șapte dintre angajații asociației «Albina» din Perieți... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2011, 22:01 (22443 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Mihai Geantă a câștigat Turneul Campionilor

Tenis de cîmp

Mihai Geantă a cîștigat Turneul Campionilor

În perioada 25-27 noiembrie, la Sala de Sport «Tudorița Chidu» din Amara, s-a desfășurat a doua ediție a «Turneului Campionilor», competiție de tenis care reunește 8 dintre cei mai buni jucători din țară trecuți de pragul de 55 de ani. Competitorii au fost repartizați pe 2 grupe, unde au evoluat fiecare cu fiecare. Primii 2 clasați au disputat semifinale, iar apoi cîștigătorii au jucat finala. Reprezentantul Sloboziei, președintele CJAS Ialomița, Mihai Geantă s-a impus în toate cele 3 meciuri din grupe, dar și în semifinala disputată cu Vasile Pavel, din Panciu. În finala disputată duminică, 27 noiembrie, în fața unei asistențe numeroase, Mihai Geantă l-a întîlnit pe Ion Chirvăsuță, din Bacău... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2011, 21:59 (17942 vizualizări - 3 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
299 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Șofer băut a părăsit locul accidentului

Depistat la scurt timp după ce, implicat într-un accident rutier soldat cu vătămarea corporală a unei persoane, a părăsit locul faptei, pe numele unui bărbat de 32 ani, din Slobozia, polițiștii rutieri ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:38
(15564 vizualizări - 0 comentarii)


A furat o bicicletă și a vândut-o

A furat o bicicletă și a vîndut-o

Polițiștii din Balaciu au fost sesizați de un bătrîn de 80 ani asupra faptului că, în urmă cu cîteva zile, ar fi rămas fără o bicicletă. Polițiștii l-au identificat rapid pe autorul furtului, acesta fiind ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:36
(11970 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț încarcerat

Hoț încarcerat

Vineri, 4 decembrie 2009, polițiștii ialomițeni au încarcerat în Penitenciarul Slobozia un bărbat în vîrstă de 30 ani, din localitate. Pe numele acestuia, Judecătoria Slobozia a emis, la data de 3 decembrie ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:32
(12637 vizualizări - 0 comentarii)


Fără infracțiuni electorale în Ialomița

Potrivit ultimelor informații, procesul electoral în județul Ialomița a decurs normal. Astfel, la nivelul județului nu au fost constatate infracțiuni, fiind aplicată o singură sancțiune contravențională ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2009, 20:30
(10555 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu mașina Poliției

Accident cu mașina Poliției

O autoutilitară din dotarea Poliției Fetești a fost implicată într-un accident rutier. Astfel, duminică, 6 decembrie a.c., în jurul orei 16,15, pe raza municipiului Fetești, autovehiculul Poliției a intrat ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2009, 20:24
(10884 vizualizări - 0 comentarii)


«Taxă pe prostie» la Slobozia

«Taxă pe prostie» la Slobozia

Înșelătoria prin metoda ghicitului, metodă veche în județul nostru, revine în actualitate cu o nouă victimă. O tînără de 15 ani a sesizat polițiștii că ar fi fost înșelată de o femeie de etnie rromă, după ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2009, 07:32
(10653 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți la 13 ani

Doi copii, de 13 ani, din comuna Grivița sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat, fiind suspectați că, în perioada 20 noiembrie-3 decembrie, au furat din mai multe locuințe, de pe raza comunei ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2009, 08:38
(14093 vizualizări - 0 comentarii)


Suplimentare a forțelor de ordine la alegeri

Suplimentare a forțelor de ordine la alegeri

Pentru buna desfășurare a turului II al alegerilor prezidențiale, la nivelul județului Ialomița au fost luate măsuri de suplimentare a forțelor de ordine, comparativ cu cele implicate în primul tur de scrutin ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2009, 07:32
(11526 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Urziceni

Joi, 3 decembrie, polițiștii din Urziceni au desfășurat o razie ce a avut drept scop principal prevenirea unor evenimente stradale comise cu violență. La acțiune au participat polițiști din structurile ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2009, 17:50
(11719 vizualizări - 0 comentarii)


Suspect de trafic cu minori, prins de jandarmi

Suspect de trafic cu minori, prins de jandarmi

Jandarmii Grupei de Intervenție Slobozia au fost solicitați joi, 3 decembrie a.c., în jurul orelor 10,00, de o femeie din orașul Amara. Femeia a solicitat eliberarea fiicei sale, despre care credea că ar ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2009, 13:55
(11545 vizualizări - 0 comentarii)


Focuri de armă pentru prinderea unui hoț de tractoare

Focuri de armă pentru prinderea unui hoț de tractoare

Miercuri, 2 decembrie, polițiștii din județul Buzău au solicitat sprijinul polițiștilor ialomițeni pentru identificarea autorului unui furt de tractor agricol. După puțină vreme, mașinăria agricolă a fost ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 19:31
(12719 vizualizări - 0 comentarii)


Cu cuțitul în centrul orașului

Ziua în amiaza mare, un bărbat din Fetești a făcut un scandal monstru în centrul orașului. Pe scurt, miercuri, 2 decembrie, polițiștii feteșteni au fost sesizați asupra situației, bărbatul amenințînd trecătorii ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 19:03
(11036 vizualizări - 0 comentarii)


Fier vechi confiscat la Țăndărei

Fier vechi confiscat la Țăndărei

7 tone de deșeuri. Aceasta este captura polițiștilor din Țăndărei în urma efectuării unei acțiuni ample de verificarea a modului de colectare a fierului vechi pe raza localității. În urma controalelor efectuate ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 18:32
(14217 vizualizări - 0 comentarii)


Bețiv recalcitrant la Slobozia

După ce a băut bine, un bărbat din Bărbulești s-a apucat de spart geamurile unui magazin din Slobozia. Patronul magazinului a solicitat imediat sprijinul polițiștilor, bărbatul, de 40 ani, din Bărbulești ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 18:12
(14084 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor arestat

Miercuri, 2 decembrie, polițiștii l-au încarcerat în Penitenciarul Slobozia pe Constantin I., de 46 ani, din Slobozia. Pe numele bărbatului instanța slobozeană emisese în luna octombrie 2009 un mandat de ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 17:42
(12456 vizualizări - 0 comentarii)


Scandal cu cuțitul din dotare

Scandal cu cuțitul din dotare

De Ziua Națională, marți, 1 decembrie 2009, jandarmii slobozeni au fost sesizați de patronul unui local din Slobozia asupra unui scandal iscat din senin între doi bărbați aflați în stare de ebrietate. ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 16:20
(10767 vizualizări - 0 comentarii)


«Clauzele interzise», în atenția ITM

«Clauzele interzise», în atenția ITM

Potrivit reprezentanților ITM, «libertatea de voință a părților este limitată în negocierea contractului individual de muncă de prevederile art. 38 din Codul Muncii, care prevede că „salariații nu pot ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 11:52
(12187 vizualizări - 0 comentarii)


Incidente electorale

Incidente electorale

În intervalul 23 noiembrie-1 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița au fost semnalate 3 incidente electorale, cîte unul în fiecare din localitățile Slobozia, Amara și Sudiți. Aspectele sesizate au ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 11:32
(13544 vizualizări - 0 comentarii)


Identificare online a parcelelor agricole

Pentru a diminua erorile privind identificarea parcelelor agricole, APIA va demara, în luna ianuarie 2010, o campanie de instruire a fermierilor privind modalitatea de identificare online a parcelelor agricole ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2009, 15:10
(17410 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrână accidentată la traversarea străzii

Bătrînă accidentată la traversarea străzii

Traversarea neregulamentară a fost cauza unui accident rutier produs în cursul zilei de marți, 1 decembrie 2009, în jurul orelor 17,30, pe DN2A, în localitatea Stejaru. Victima, o femeie în vîrstă de 8 ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2009, 12:04
(11539 vizualizări - 0 comentarii)


Circula cu numere de înmatriculare false

Pe numele unui bărbat, de 56 ani, din Urziceni, polițiștii rutieri au întocmit un dosar penal, fiind cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2009, 12:03
(15313 vizualizări - 0 comentarii)


A murit încercând să aprindă soba

A murit încercînd să aprindă soba

Seria incendiilor la gospodăriile populației, evenimente frecvente în această perioadă a anului, a debutat tragic în luna decembrie. Astfel, marți seara, 1 decembrie, în jurul orei 22.30, la locuința lui ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2009, 11:16
(14472 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea SPORT a fost actualizată!

Nu ratați cele mai noi articole despre sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

1 Decembrie 2009, 18:10
(13666 vizualizări - 0 comentarii)


Adeverințe de la APIA pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură eliberează adeverințe pentru beneficiarii plăților pe suprafață care intenționează să acceseze credite de la băncile care au încheiat convenții cu Agenția ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2009, 13:58
(12690 vizualizări - 0 comentarii)


Grave accidente de circulație

Grave accidente de circulație

La numai o săptămînă după un grav accident rutier petrecut pe DN2A, în apropierea kilometrului 55, din care rezultau 5 victime, un alt eveniment rutier s-a petrecut duminică dimineață, în jurul orelor ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2009, 13:48
(11577 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu puternic la Amara

Incendiu puternic la Amara

Un puternic incendiu a cuprins vineri, 27 noiembrie, în jurul orei 21,30, două anexe gospodărești din Amara. Pompierii slobozeni s-au deplasat cu operativitate la locul intervenției însă mai multe animale ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2009, 13:43
(10408 vizualizări - 0 comentarii)


Băsescu vrea să dea în judecată cotidianul Gardianul și pe Dinu Patriciu

Băsescu vrea să dea în judecată cotidianul Gardianul și pe Dinu Patriciu

Traian Băsescu a anunțat că va da în judecată pe Dinu Patriciu și cotidianul Gardianul pentru «minciună și trucarea unor filmări» și a întrebat conducerea ziarului dacă, înainte de a-l pune în circulație ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2009, 12:53
(11074 vizualizări - 2 comentarii)


Cauciucuri de 2 miliarde, furate de paznic

Cauciucuri de 2 miliarde, furate de paznic

Judecătorii slobozeni au decis joi, 26 noiembrie, arestarea a doi ialomițeni pentru săvîrșirea infracțiunii de furt. Cei doi au desfășurat a adevărată «afacere» cu cauciucuri furate, în perioada aprilie ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2009, 18:46
(12194 vizualizări - 1 comentariu)


Poșta, închisă pe 1 decembrie

Poșta, închisă pe 1 decembrie

Marți, 1 decembrie 2009, toate oficiile poștale din întreaga țară vor fi închise, anunță Departamentul Relații Publice din cadrul Companiei Naționale Poșta Română. Prin același comunicat de presă, se completează ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2009, 15:22
(14761 vizualizări - 0 comentarii)


«Sindicaliștii să decidă așa cum le dictează conștiința»

«Sindicaliștii să decidă așa cum le dictează conștiința»

Elena Neagu, liderul local al UJSL Ialomița protestează împotriva intenției Confederației Sindicatelor Democratice din România de a negocia un pact politic direct cu PSD. Potrivit declarațiilor sale, la ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2009, 18:07
(10842 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...