Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Premierul Emil Boc s-a întîlnit cu reprezentanți ai grupului Sofiproteol

Francezii vor să investească 10 milioane de euro în fabricile EXPUR de la Slobozia și Urziceni

Primul-ministru Emil Boc a primit vineri, 21 octombrie a.c., la Palatul Victoria, o delegație de reprezentanți ai grupului Sofiproteol, cu care a discutat despre proiectele de investiții ale grupului în România, în următorii ani, perspectivele de dezvoltare a sectorului biodiesel și aspecte cu privire la Politica Agricolă Comună după 2013.
Reprezentanții grupului francez și-au exprimat disponibilitatea de a investi anul acesta 10 milioane de euro pentru modernizarea tehnologică a celor două fabrici de procesare a semințelor oleaginoase din Slobozia și din Urziceni.
La întrevederea de la Palatul Victoria au participat secretarul de stat în Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Octavian... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2011, 17:56 (17617 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Țepe de milioane din programul «Corn și Lapte» în Ialomița

Sănătatea școlarilor, lăsată în grija unor firme dubioase

Țepe de milioane din programul «Corn și Lapte» în Ialomița

Scandalurile legate de programul «Corn și Lapte» derulat în Ialomița, revine în actualitate. După ce licitația pentru «Corn» a fost blocată timp de două săptămîni din cauza unor probleme tehnice, firmele cîștigătoare sînt acuzate de grave carențe în distribuția produselor. Controalele Direcției Sanitare Veterinare Ialomița acuză explicit firmele care au cîștigat licitațiile pentru «Corn și Lapte» pe zona Fetești și Țăndărei. Mai grav decît atît, firme care au cîștigat licitația pentru «Corn» pe zona Urziceni se dovedesc a fi reprezentate de către aceeași persoană. În replică la toate aceste semnale, Consiliul Județean Ialomița acuză Guvernul de favorizarea unor politici de monopol în cadrul programului... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2011, 13:46 (18911 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

24 de primării din Ialomița, cercetate penal

24 de primării din Ialomița, cercetate penal

Record nedorit de primarii ialomițeni. Edilii sînt cercetați penal în nu mai puțin de 53 de dosare. Neglijență, abuz în serviciu sau delapidare sînt doar principalele infracțiuni reținute pe numele reprezentanților primăriilor ialomițene. Cît despre soluții... De toate și mai nimic, la anul sînt alegeri locale, iar dosarele penale devin mai utile ca niciodată.

Campionii dosarelor penale
Potrivit unor date certe dar seci, primarii ialomițeni sînt, de departe, o categorie de infractori suspecți... Fie că dețin în palmares dosare penale constituite la comandă politică sau pentru încălcări flagrante ale legii, reprezentanții unităților administrative teritoriale din Ialomița... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2011, 15:34 (16706 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Medicii de familie REFUZĂ asigurarea asistenței medicale continue

Ialomița nu vrea Centre de Permanență!

Medicii de familie REFUZĂ asigurarea asistenței medicale continue

• Autoritățile medicale județene caută inutil soluții pentru înființarea Centrelor de Permanență
• Medicii de familie împiedică apariția Centrelor de Permanență, refuzînd să colaboreze într-un astfel de proiect
• Deși, inițial, localitățile propuse pentru înființarea Centrelor au fost Dridu, Sfîntu Gheorghe, Făcăeni, Amara și Miloșești, doar într-una dintre localități se va concretiza acest concept medical

Ialomița înregistrează al doilea eșec medical pe aceeași linie
În 2006, o legislație specifică agita piața medicală locală prin apariția unor Centre de Permanență, instituții ce pot asigura, prin gardă continuă, asistență medicală de urgență în regim permanent. Cu toate eforturile autorităților locale, înființare a acestor cabinete a fost mai mult decît imposibilă. Și, dacă nu imposibilă, căci în realitate s-a reușit înființarea unui Centru de Permanență la Dridu, atunci cu siguranță inutilă, la doar cîteva luni de funcționare Centrul de la Dridu fiind desființat.
În 2011, Ministerul Sănătății resuscitează ideea de înființare a unor Centre Medicale de Permanență, iar autoritățile... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2011, 17:51 (12517 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Amenzi politice» marca Teculescu

Primarii, obligați să-și facă site-uri

«Amenzi politice» marca Teculescu

Politizarea administrației locale îmbracă forme ilare. În urma unei atenționari publice făcute de Prefectură, angajații Direcției Finanțelor Publice Ialomița amendează autoritățile locale care nu sînt înregistrate în mediul virtual. Aceasta este vestea bună. Vestea proastă e că, atente la orietarea politică a prefectului Teculescu, angajații DGFP amendează doar primarii PSD!

Jumătate dintre administrațiile locale nu există în mediul virtual
Săptămîna trecută, prefectul Mădălin Teculescu a făcut publică lista administrațiilor locale care nu și-au creat cont de utilizator pe pagina de internet a Ministerului Administrației și Internelor. Potrivit acestei liste, 30 de administrații... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2011, 16:01 (16008 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fundația Chelsea a adus la Slobozia bucuria fotbalului

Fundația Chelsea a adus la Slobozia bucuria fotbalului

Zile pline pentru micuții aspiranți la o carieră de fotbalist din Slobozia și din alte localități ialomițene. Fundația Chelsea, asociată celebrului club londonez, a întreprins la Slobozia, în perioada 12-14 octombrie, alături de compania Cargill o acțiune sportivă avînd ca rol principal îmbunătățirea mentalității tînerilor practicanți ai sportului rege. Cei 3 antrenori reprezentanți ai lui Chelsea au dat tonul unor competiții viu disputate, care i-au încîntat de-a dreptul pe toți participanții. La final, toată lumea a avut de cîștigat dar, cel mai mult, mișcarea sportivă ialomițeană.

Despre cele întîmplate în Complexul Sportiv Municipal Slobozia, despre Fundația Chelsea și despre fotbal... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2011, 19:14 (8647 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, CS Afumați-Unirea Slobozia 1-1

Punct de aur

Derby-ul etapei a IX-a din seria a doua al celui de-al treilea eșalon a pus față în față primele două clasate: CS Afumați și Unirea Slobozia. Ion Ionescu a preferat să înceapă prudent meciul și a gîndit o așezare în sistemul 1-4-2-3-1, cu Viorel Gheorghe, unicul vîrf autentic. De altfel, purtătorul tricoului cu numărul 19 al Unirii a stat la baza celei mai controversate faze ale meciului, golul anulat slobozenilor în minutul 18 pentru că pe traiectoria mingii trimise de Gheorghe s-a interpus Gabi Lazăr, care era în ofsaid. Golul a venit totuși în a doua repriză. L-a adus Emil Cristian (’48) cu o lovitură de cap. Apărătorul slobozean este, de altfel, la primul gol stagional și la primul meci în... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2011, 19:10 (16474 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Conpet Cireșu-Viitorul Axintele 0-3

Descătușare

De atîta timp așteptau elevii lui Ion Nica să simtă gustul victoriei încît, în momentul cînd l-au regăsit, au căutat să profite din plin. După înfrîngerea din meciul cu CS Ștefănești, antrenorul Viitorului a făcut 4 schimbări în formula de start, trei dintre acestea regăsindu-se în linia mediană. Astfel, vineri, 14 octombrie, la meciul de la Ianca împotriva celor de la Conpet Cireșu, în tricoul alb-verde au apărut din start oameni foarte puțin folosiți pînă atunci, ca Vincentovici, Bogorodiță sau Gheorghiu. Și rezultatele s-au văzut foarte repede. Era doar minutul 5 cînd Petrică Ungureanu deschidea scorul. Văzîndu-se conduși, brăilenii au trecut la presiuni, avîndu-l pe Stelică Nicoliță drept... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2011, 19:09 (9499 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Din nou rocadă la vîrf

În ansamblu, sîmbătă, 15 octombrie, s-a derulat o etapă cuminte în Liga a IV-a ialomițeană. Echipe precum Abatorul, Țăndărei sau revelația Viticola Fetești s-au achitat bine de sarcini și au pus încă 3 puncte la pușculiță. Cel mai greu i-a fost Amarei, care a transpirat serios în ciuda frigului de afară pentru victoria cu Rapid Fetești. A ieșit un prețios 4-3, dacă îl confruntați cu semisurpriza de la Munteni Buzău. Acolo, în fața Victoriei din localitate, s-a împotmolit neașteptat Recolta Gheorghe Lazăr, care n-a reuțit decît o remiză albă. Cu această ocazie, lăzărenii au pierdut poziția din fruntea clasamentului în favoarea Amarei. Etapa viitoare poate aduce o nouă răsturnare de situație. Gheorghe... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2011, 19:07 (12137 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Spartac București 39-26 (18-12)

Am urcat pe locul II

Echipa profesorului Lucian Ghiulai a trecut sîmbătă, 15 octombrie, așa cum de altfel ne așteptam, de Spartac București. Meciul a fost la discreția fetelor noastre, care au profitat de victoria oarecum surprinzătoare a Rapidului la Piatra Neamț și, cu 8 puncte, au urcat pe locul II. Pentru CSM Unirea au marcat: Ștefan-11 goluri din 17 aruncări, Păduraru-7 goluri din 10 aruncări, A. Drăgan-5 goluri din 9 aruncări, J. Drăgan-4 goluri din 5 aruncări, Baciu-4 goluri din 6 aruncări, Preda-3 goluri din 5 aruncări, Kanda-2 goluri din 6 aruncări, Simion-1 gol din 6 aruncări, Lazăr-1 gol din 3 aruncări și Chiru-1 gol din 3 aruncări.
Miercuri, 19 octombrie, în etapa a VI-a, Unirea Slobozia se deplasează... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2011, 19:05 (14797 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Cazacu, poștaș-șef la Ialomița

Cazacu, poștaș-șef la Ialomița

Președintele local al PD-L a ajuns șef peste poștașii ialomițeni. Retrogradarea a avut loc la cerere, iar Cazacu Marinică susține că va recupera pierderile lunare pe care le înregistrează sucursala...

Din greșeală în greșeală spre victoria finală
Cazacu Marinică, șeful PD-L Ialomița a fost, pînă nu demult, unul dintre directorii adjuncți ai Poștei Române. Din această postură a asistat la declinul controlat al societății, la scandaluri lunare legate de gestionarea activității acesteia și chiar a făcut declarații publice cu privire la viitorul Poștei Române. Începînd cu această săptămână însă, acesta a decis ca, prin puterea exemplului personal, să salveze ce a mai rămas... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2011, 12:28 (21550 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Absorbția fondurilor europene, un eșec asumat de autoritățile județene

Ialomița, codașa României

Absorbția fondurilor europene, un eșec asumat de autoritățile județene

În urmă cu două săptămîni, IPP (Institutul pentru Politici Publice) publica un raport privitor la modul în care autoritățile publice din România au gestionat și gestionează fondurile europene. Potrivit rezultatelor acestui raport, Ialomița se află pe ultimul loc în topul național al județelor, iar șansele sale de revenire sînt, practic, inexistente. Surprinzător este însă faptul că, în ciuda polemicilor naționale legate de acest subiect, oficialii ialomițeni își asumă acest statut și consideră că, în acest moment, absorbția fondurilor europene nu mai reprezintă o prioritate pentru județ!

Un județ sărac lipit pămîntului
Anul trecut, Ialomița a ocupat unul dintre ultimele... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2011, 06:42 (17364 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Fântâna Morarului

Fîntîna Morarului

Omul gospodar își cumpără iarna car, vara sanie și... în anul 2002 fîntînă pentru comunitatea peste care a fost ales primar. Oricît ar fi de incredibil, se întîmplă în Ialomița, iar fîntîna cu pricina se află pe drumul care leagă Amara de Grivița, pe la kilometrul șase...

La fîntîna primarului
Toamna e încă blîndă, soarele văratic, cîmpul uscat de două luni... Iar fîntîna are ghizdul bătut în fier să țină pînă dincolo de lume. Fierul e lucrat de Ștefan Onică, din comuna Padina, în ’81. Și tot atunci a fost săpată și fîntîna, de Dragomir și Ilinca cu fii. Oamenii n-au însă vreme să buchisească ctitorii. Vin, beau apa și pleacă înapoi în cîmp, la cules. În jurul fîntînii... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2011, 10:02 (18521 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Asociația fericirii

Asociația fericirii

Eugen Cristea e un pensionar fericit. A slăbit 20 de kilograme într-un an, a renunțat la mașină în favoarea unei biciclete, face jogging săptămînal și consideră că secretul fericirii se ascunde în Asociația pe care o patronează. O Asociație cultural-educativ-sportivă deschisă tuturor pensionarilor din Ialomița, care își propune să ofere tuturor celor aflați la vîrsta a treia o alternativă la viața obișnuită, fadă și lipsită de orizont...

Pensia care te bagă în pămînt
Eugen Cristea e tipograf de meserie. Îi place să spună că a lucrat 40 de ani la fabrica de cărți și ziare. Pensia l-a prins patron și supraponderal: «Puneam cafeaua pe burtă ca pe măsuță. Acum vreun an și... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2011, 11:26 (19032 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salink Limited cere «judecarea» membrilor fostului CA al Amonil

Amonil își alege noul Consiliu de Administrație

Salink Limited cere «judecarea» membrilor fostului CA al Amonil

• Salink Limited solicită acționarea în instanță a membrilor fostului Consiliu de Administrație al Amonil
• Acționarul minoritar acuză conducerea Combinatului Chimic de daune aduse societății prin încheierea unui contract cu InterAgro
• Propunerea va fi supusă aprobării în Adunarea Generală Ordinară a Acționarilor din 18 octombrie 2011

Consiliul de Administrație al Amonil, acuzat de interese ascunse
Programată pentru data de 18 octombrie, Adunarea Generală ordinară a Acționarilor Amonil produce deja controverse. Acționarul minoritar Salink Limited a solicitat completarea ordinii de zi cu un punct prin care solicită acționarea în instanță a membrilor Consiliului de Administrație pentru daune produse societății prin încheierea unor acte adiționale la contractul cu grupul InterAgro, concern deținut de omul de afaceri Ioan Niculae. Acționarul care deține puțin peste 13,5% din acțiunile Amonil acuză membrii Consiliului de Administrație că «încheierea unor acte adiționale la contractul cu Interagro vizînd achiziționarea... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2011, 17:23 (23594 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Lapte stricat pentru elevii din zona Țăndărei

Ialomița: Lapte stricat pentru elevii din zona Țăndărei

«În urma efectuării acțiunilor de control a unităților școlare de pe raza județului Ialomița, în scopul derulării în condiții corespunzătoare a programului guvernamental „Lapte-Corn“, consilierii DSVSA Ialomița au constatat că un lot de lapte UHT (244, data de expirare 20.01.2012, ambalat la cutii de 200 ml, producător din județul Suceava, distribuitor din județul Tulcea), distribuit la unitățile de învățămînt din zona de contractare nr. 4 Țăndărei (orașul Țăndărei și localitățile Sudiți, Săveni, Platonești, Frățilești, Lăcusteni, Mihail Kogălniceanu, Gura Ialomiței, Luciu, Giurgeni, Valea Ciorii, Scînteia, Iazu) a prezentat modificări organoleptice (gust amar și prezența în unele ambalaje de... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2011, 17:21 (9521 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Revoltă la biserica din Reviga

Ialomița: Revoltă la biserica din Reviga

Episcopia Sloboziei și Călărașilor a decis supendarea preotului Casian, părinte ce păstorea lăcașul de cult din Reviga de peste 7 ani. Indignați de decizia Episcopiei, enoriașii din localitate s-au strîns luni dimineața, 10 octombrie, în curtea bisericii, așteptînd în zadar explicații ale reprezentanților Episcopiei...

Har ceresc pe bani
Biserica de la Reviga nu apare pentru prima dată în prim planul mediei locale sau naționale. Lăcașul de cult este binecunoscut de credincioși pentru «slujbele de noapte» înfăptuite de părintele Gheorghe, tatăl tînărului preot Casian. Părintele Gheorghe a renunțat la parohia de la Reviga în favoarea fiului său, în 2005. Iar de atunci... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2011, 14:34 (82875 vizualizări - 37 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Peste 115 tone de porumb, confiscate

Slobozia: Peste 115 tone de porumb, confiscate

Marți, 11 octombrie, ofițerii Serviciului de Investigare a Fraudelor, în colaborare cu comisari ai Gărzii Financiare Ialomița au desfășurat o acțiune comună pe linia prevenirii comercializării de produse agricole fără documente legale de proveniență. În cadrul activităților, polițiștii au oprit pentru control, în trafic, la Slobozia, cinci autocamioane care transportau cereale și se deplasau din direcția Urziceni către Constanța.
«Conducătorii auto a trei dintre autovehicule ce aparțineau unei societăți comerciale de pe raza localității Ovidiu, județul Constanța, care transportau cantitatea de 23780, 23130, respectiv 21550 kg porumb boabe, au prezentat organelor de control bonuri de cîntar... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2011, 14:32 (14648 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Cosmina Gavrilă, vicecampioana Europei cu Naționala

Karate

Cosmina Gavrilă, vicecampioana Europei cu Naționala

Obișnuită de multă vreme cu performanța, karatista Cosmina Gavrilă ne-a mai oferit în aceste săptămîni o probă a valorii sale. În perioada 2-3 octombrie, Barcelona a găzduit Campionatul European de Karate rezervat seniorilor. Printre cele 17 țări participante s-a aflat și România. Echipa feminină a țării noastre a obținut medalia de argint la Kumite avînd în componență 4 sportive: 3 bucureștence și sportiva din Slobozia, Cosmina Gavrilă. Pe lîngă rezultatul cu echipa, Cosmina a obținut și două clasări individuale demne de remarcat: locul VI la Kata și locul V la Kumite, în fiecare probă fiind înscrise 35 de sportive. «Sincer, după această competiție, intenționam să mă retrag, dar rezultatele obținute... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2011, 18:52 (34187 vizualizări - 26 comentarii)

SPORT

O nebunie de meci!

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Dunărea Călărași 1-0

O nebunie de meci!

Vineri, 7 octombrie, în probabil una dintre ultimele zile călduroase ale lui 2011, Stadionul «1 Mai» din Slobozia a găzduit o partidă de fotbal fierbinte care a conținut multe răsturnări de situație. Din fericire, finalul a consemnat un nou succes al uniriștilor care i-a enervat la culme pe cei 15-20 de călărășeni extrem de zgomotoși, prezenți la tribuna a II-a.

Ave Ava!
Tonul în ofensivă l-au dat jucătorii Unirii, aceștia însă nereușind să concretizeze acțiunile periculoase ale lui Viorel Gheorghe sau Tudor. Oaspeții au stat «la cutie» și au contraatacat. Trecuse doar o jumătate de oră din meci cînd vîrful călărășean Șerban l-a depășit pe Ionuț Bozean și a pornit vijelios... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2011, 18:51 (15790 vizualizări - 0 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
296 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Luni, 5 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10793, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2021, 16:25
(1946 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța a prelungit Comandamentul pentru Situații de Urgență

Având în vedere atenționările meteorologice pentru următoarea perioadă, de vreme severă cu precipitații abundente și perioade cu manifestări de instabilitate atmosferică, cantitățile de apă putând acumula ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2021, 14:40
(2690 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Portocaliu de ploi abundente

Ialomița: Cod Portocaliu de ploi abundente

Administrația Națională de Meteorologie a transmis o atenționare tip Cod Portocaliu de ploi abundente, valabilă pentru perioada 5 iulie 2021, orele 12,00-6 iulie 2021, orele 10,00. Conform meteorologilor ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2021, 13:40
(1763 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în orașul Căzănești!

Pentru efectuarea unor lucrări de modernizare, reparații și întreținere a instalațiilor, furnizorul de energie electrică sistează luni, 5 iulie a.c, în intervalul orar 9,00-16,00, alimentarea cu energie ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2021, 12:00
(3306 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Duminică, 4 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10793, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2021, 16:35
(2182 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Sâmbătă, 3 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10793, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2021, 16:55
(1485 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Au căzut cu mașina în apele Brațului Borcea

Fetești: Au căzut cu mașina în apele Brațului Borcea

Pompierii din Fetești au fost solicitați să intervină în dimineața zilei de sâmbătă, 3 iulie a.c., la ora 3,35, pentru a salva trei bărbați care au căzut cu mașina în apele Brațului Borcea, la Fetești. ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2021, 10:00
(4905 vizualizări - 0 comentarii)


Misleanu: Țigări de contrabandă ascunse într-o geantă de voiaj

Un bărbat, de 46 de ani, din Călărași s-a ales cu undosar penal după ce asupra sa s-au descoperit 210 pachete de țigări de contrabandă. În ziua de joi, 1 iulie a.c., a fost oprit în trafic pentru un control ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2021, 17:40
(2957 vizualizări - 0 comentarii)


Crucea Roșie Română împlinește 145 de ani de activitate

Pe data de 4 iulie a.c., Crucea Roșie Română împlinește 145 de ani de activitate. Crucea Roșie Română a fost înființată în anul 1876 și este o organizație umanitară membră a Mișcării Internaționale de ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2021, 17:30
(4108 vizualizări - 0 comentarii)


Condeești: Locuință cuprinsă de flăcări

În dimineața zilei de vineri, 2 iulie a.c., pompierii din Urziceni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință din satul Condeești. La sosirea forțelor de intervenție ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2021, 17:15
(3807 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: A găsit în curte un cartuș de infanterie

Proprietarul unei gospodării din comuna Perieți a solicitat intervenția pompierilor, după ce a descoperit în curte un cartuș de infanterie, rămas neexplodat. Pirotehniștii din cadrul ISU Ialomița s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2021, 16:45
(3518 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Două autoturisme, implicate într-un accident rutier

Movila: Două autoturisme, implicate într-un accident rutier

Pompierii din cadrul Stației Fetești au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă la un accident rutier produs pe raza comunei Movila, în care au fost implicate două autoturisme. La locul ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2021, 16:30
(4130 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Movila accident


Grupul de Comunicare Strategică: 1 nou caz de COVID-19 în județul Ialomița!

Vineri, 2 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10793, fiind înregistrat 1 nou caz de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2021, 16:05
(2467 vizualizări - 0 comentarii)


Registrul Național al persoanelor care au comis infracțiuni sexuale, operațional

Poliția Română a operaționalizat Registrul național automatizat cu privire la persoanele care au comis infracțiuni sexuale, de exploatare a unor persoane sau asupra minorilor. Registrul se constituie ca ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2021, 19:00
(3922 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan în stare de ebrietate

Un tânăr, de 26 de ani, din Slobozia, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost surprins în trafic în stare de ebrietate. Acesta a fost oprit de oamenii legii pentru un control de rutină în noaptea de miercuri ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2021, 18:20
(3470 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii au organizat percheziții în orașul Țăndărei

Descinderi în forță ale polițiștilor în orașul Țăndărei. În ziua de miercuri, 30 iunie a.c., oamenii legii au descins la 12 adrese de pe raza orașului. În urma perchezițiilor, polițiștii au ridicat 3 cartușe ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2021, 18:00
(8358 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Portocaliu de vijelii puternice, grindină și ploi abundente

Ialomița: Cod Portocaliu de vijelii puternice, grindină și ploi abundente

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, Ialomița va fi sub Cod Portocaliu de vijelii puternice, grindină și ploi abundente din după-amiaza zilei de joi, 1 iulie 2021, orele ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2021, 17:10
(2646 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Joi, 1 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10792, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2021, 16:55
(2605 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: A fost activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență, în intervalul 1 iulie 2021, orele 12,00-5 iulie 2021, ora 8,00, ca urmare a noilor atenționări de instabilitate atmosferică accentuată ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2021, 16:10
(4541 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 nou caz de COVID-19 în județul Ialomița!

Miercuri, 30 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10792, fiind înregistrat 1 nou caz de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2021, 16:25
(2338 vizualizări - 0 comentarii)


Facebook sprijină Poliția Română în cadrul mecanismului «Alertă Răpire Copil»

Începând de miercuri, 30 iunie 2021, Facebook sprijină Poliția Română cu mediatizarea cazurilor în cadrul Mecanismului «Alertă Răpire Copil». «Alertă Răpire Copil» este un mecanism național de ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2021, 16:10
(2889 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 55 mii de lei

Pe parcursul ultimelor 24 de ore, polițiștii au fost solicitați să intervină la 95 de evenimente, dintre care 84 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, totodată, fiind sesizate ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2021, 16:05
(2587 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Beat la volan și cu scrumbia în portbagaj

Marți, 29 iunie a.c., în jurul orelor 20,30, Polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica, în timp ce efectuau activități de supraveghere a traficului rutier pe raza comunei Făcăeni, au oprit ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2021, 16:00
(3281 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Manasia, mandat de arestare pentru «trafic de migranți în formă continuată»

Marți, 29 iunie a.c., polițiștii din cadrul Secției nr. 6 Poliție Rurală Ion Roată au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2021, 15:55
(2521 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia arestare


AJOFM Ialomița: Primă de inserție pentru absolvenți

Pentru a încuraja încadrarea în muncă a tinerilor absolvenți, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întâmpinarea acestora prin acordarea unei prime de inserție în cuantum de ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2021, 14:35
(6619 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 7 iulie 2021-termen limită pentru depunerea Formularului 092

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție intracomunitară ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2021, 14:20
(4077 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Buliga din Fetești

Echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 90 mm, de pe strada Fragilor din orașul Fetești. În vederea executării acestor ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2021, 12:50
(4137 vizualizări - 0 comentarii)


Biroul Electoral Județean Ialomița a centralizat rezultatele Alegerilor Locale parțiale 2021

Biroul Electoral Județean Ialomița a dat publicității rezultatele centralizate ale Alegerilor Locale pațiale, desfășurate duminică, 27 iunie 2021, în localitățile Gura Ialomiței și Ion Roată. Astfel, la ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2021, 18:10
(4685 vizualizări - 0 comentarii)


Grav accident rutier la ieșire din Căzănești

Grav accident rutier la ieșire din Căzănești

Marți, 29 iunie a.c., în afara localității Căzănești s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a patru persoane. Din verificările efectuate a reieșit că evenimentul rutier s-a produs ca urmare ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2021, 17:50
(2282 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Au încălcat măsura izolării la domiciliu

În urma unei verificări efectuate luni, 28 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au descoperit că trei femei din localitatea Stelnica, cu vârste cuprinse între 22 și 27 de ani, nu au respectat măsura izolării ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2021, 17:35
(3214 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...