Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Premierul Emil Boc s-a întîlnit cu reprezentanți ai grupului Sofiproteol

Francezii vor să investească 10 milioane de euro în fabricile EXPUR de la Slobozia și Urziceni

Primul-ministru Emil Boc a primit vineri, 21 octombrie a.c., la Palatul Victoria, o delegație de reprezentanți ai grupului Sofiproteol, cu care a discutat despre proiectele de investiții ale grupului în România, în următorii ani, perspectivele de dezvoltare a sectorului biodiesel și aspecte cu privire la Politica Agricolă Comună după 2013.
Reprezentanții grupului francez și-au exprimat disponibilitatea de a investi anul acesta 10 milioane de euro pentru modernizarea tehnologică a celor două fabrici de procesare a semințelor oleaginoase din Slobozia și din Urziceni.
La întrevederea de la Palatul Victoria au participat secretarul de stat în Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Octavian... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2011, 17:56 (17617 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Țepe de milioane din programul «Corn și Lapte» în Ialomița

Sănătatea școlarilor, lăsată în grija unor firme dubioase

Țepe de milioane din programul «Corn și Lapte» în Ialomița

Scandalurile legate de programul «Corn și Lapte» derulat în Ialomița, revine în actualitate. După ce licitația pentru «Corn» a fost blocată timp de două săptămîni din cauza unor probleme tehnice, firmele cîștigătoare sînt acuzate de grave carențe în distribuția produselor. Controalele Direcției Sanitare Veterinare Ialomița acuză explicit firmele care au cîștigat licitațiile pentru «Corn și Lapte» pe zona Fetești și Țăndărei. Mai grav decît atît, firme care au cîștigat licitația pentru «Corn» pe zona Urziceni se dovedesc a fi reprezentate de către aceeași persoană. În replică la toate aceste semnale, Consiliul Județean Ialomița acuză Guvernul de favorizarea unor politici de monopol în cadrul programului... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2011, 13:46 (18911 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

24 de primării din Ialomița, cercetate penal

24 de primării din Ialomița, cercetate penal

Record nedorit de primarii ialomițeni. Edilii sînt cercetați penal în nu mai puțin de 53 de dosare. Neglijență, abuz în serviciu sau delapidare sînt doar principalele infracțiuni reținute pe numele reprezentanților primăriilor ialomițene. Cît despre soluții... De toate și mai nimic, la anul sînt alegeri locale, iar dosarele penale devin mai utile ca niciodată.

Campionii dosarelor penale
Potrivit unor date certe dar seci, primarii ialomițeni sînt, de departe, o categorie de infractori suspecți... Fie că dețin în palmares dosare penale constituite la comandă politică sau pentru încălcări flagrante ale legii, reprezentanții unităților administrative teritoriale din Ialomița... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2011, 15:34 (16706 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Medicii de familie REFUZĂ asigurarea asistenței medicale continue

Ialomița nu vrea Centre de Permanență!

Medicii de familie REFUZĂ asigurarea asistenței medicale continue

• Autoritățile medicale județene caută inutil soluții pentru înființarea Centrelor de Permanență
• Medicii de familie împiedică apariția Centrelor de Permanență, refuzînd să colaboreze într-un astfel de proiect
• Deși, inițial, localitățile propuse pentru înființarea Centrelor au fost Dridu, Sfîntu Gheorghe, Făcăeni, Amara și Miloșești, doar într-una dintre localități se va concretiza acest concept medical

Ialomița înregistrează al doilea eșec medical pe aceeași linie
În 2006, o legislație specifică agita piața medicală locală prin apariția unor Centre de Permanență, instituții ce pot asigura, prin gardă continuă, asistență medicală de urgență în regim permanent. Cu toate eforturile autorităților locale, înființare a acestor cabinete a fost mai mult decît imposibilă. Și, dacă nu imposibilă, căci în realitate s-a reușit înființarea unui Centru de Permanență la Dridu, atunci cu siguranță inutilă, la doar cîteva luni de funcționare Centrul de la Dridu fiind desființat.
În 2011, Ministerul Sănătății resuscitează ideea de înființare a unor Centre Medicale de Permanență, iar autoritățile... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2011, 17:51 (12517 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Amenzi politice» marca Teculescu

Primarii, obligați să-și facă site-uri

«Amenzi politice» marca Teculescu

Politizarea administrației locale îmbracă forme ilare. În urma unei atenționari publice făcute de Prefectură, angajații Direcției Finanțelor Publice Ialomița amendează autoritățile locale care nu sînt înregistrate în mediul virtual. Aceasta este vestea bună. Vestea proastă e că, atente la orietarea politică a prefectului Teculescu, angajații DGFP amendează doar primarii PSD!

Jumătate dintre administrațiile locale nu există în mediul virtual
Săptămîna trecută, prefectul Mădălin Teculescu a făcut publică lista administrațiilor locale care nu și-au creat cont de utilizator pe pagina de internet a Ministerului Administrației și Internelor. Potrivit acestei liste, 30 de administrații... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2011, 16:01 (16008 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fundația Chelsea a adus la Slobozia bucuria fotbalului

Fundația Chelsea a adus la Slobozia bucuria fotbalului

Zile pline pentru micuții aspiranți la o carieră de fotbalist din Slobozia și din alte localități ialomițene. Fundația Chelsea, asociată celebrului club londonez, a întreprins la Slobozia, în perioada 12-14 octombrie, alături de compania Cargill o acțiune sportivă avînd ca rol principal îmbunătățirea mentalității tînerilor practicanți ai sportului rege. Cei 3 antrenori reprezentanți ai lui Chelsea au dat tonul unor competiții viu disputate, care i-au încîntat de-a dreptul pe toți participanții. La final, toată lumea a avut de cîștigat dar, cel mai mult, mișcarea sportivă ialomițeană.

Despre cele întîmplate în Complexul Sportiv Municipal Slobozia, despre Fundația Chelsea și despre fotbal... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2011, 19:14 (8647 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, CS Afumați-Unirea Slobozia 1-1

Punct de aur

Derby-ul etapei a IX-a din seria a doua al celui de-al treilea eșalon a pus față în față primele două clasate: CS Afumați și Unirea Slobozia. Ion Ionescu a preferat să înceapă prudent meciul și a gîndit o așezare în sistemul 1-4-2-3-1, cu Viorel Gheorghe, unicul vîrf autentic. De altfel, purtătorul tricoului cu numărul 19 al Unirii a stat la baza celei mai controversate faze ale meciului, golul anulat slobozenilor în minutul 18 pentru că pe traiectoria mingii trimise de Gheorghe s-a interpus Gabi Lazăr, care era în ofsaid. Golul a venit totuși în a doua repriză. L-a adus Emil Cristian (’48) cu o lovitură de cap. Apărătorul slobozean este, de altfel, la primul gol stagional și la primul meci în... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2011, 19:10 (16474 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Conpet Cireșu-Viitorul Axintele 0-3

Descătușare

De atîta timp așteptau elevii lui Ion Nica să simtă gustul victoriei încît, în momentul cînd l-au regăsit, au căutat să profite din plin. După înfrîngerea din meciul cu CS Ștefănești, antrenorul Viitorului a făcut 4 schimbări în formula de start, trei dintre acestea regăsindu-se în linia mediană. Astfel, vineri, 14 octombrie, la meciul de la Ianca împotriva celor de la Conpet Cireșu, în tricoul alb-verde au apărut din start oameni foarte puțin folosiți pînă atunci, ca Vincentovici, Bogorodiță sau Gheorghiu. Și rezultatele s-au văzut foarte repede. Era doar minutul 5 cînd Petrică Ungureanu deschidea scorul. Văzîndu-se conduși, brăilenii au trecut la presiuni, avîndu-l pe Stelică Nicoliță drept... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2011, 19:09 (9504 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Din nou rocadă la vîrf

În ansamblu, sîmbătă, 15 octombrie, s-a derulat o etapă cuminte în Liga a IV-a ialomițeană. Echipe precum Abatorul, Țăndărei sau revelația Viticola Fetești s-au achitat bine de sarcini și au pus încă 3 puncte la pușculiță. Cel mai greu i-a fost Amarei, care a transpirat serios în ciuda frigului de afară pentru victoria cu Rapid Fetești. A ieșit un prețios 4-3, dacă îl confruntați cu semisurpriza de la Munteni Buzău. Acolo, în fața Victoriei din localitate, s-a împotmolit neașteptat Recolta Gheorghe Lazăr, care n-a reuțit decît o remiză albă. Cu această ocazie, lăzărenii au pierdut poziția din fruntea clasamentului în favoarea Amarei. Etapa viitoare poate aduce o nouă răsturnare de situație. Gheorghe... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2011, 19:07 (12139 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Spartac București 39-26 (18-12)

Am urcat pe locul II

Echipa profesorului Lucian Ghiulai a trecut sîmbătă, 15 octombrie, așa cum de altfel ne așteptam, de Spartac București. Meciul a fost la discreția fetelor noastre, care au profitat de victoria oarecum surprinzătoare a Rapidului la Piatra Neamț și, cu 8 puncte, au urcat pe locul II. Pentru CSM Unirea au marcat: Ștefan-11 goluri din 17 aruncări, Păduraru-7 goluri din 10 aruncări, A. Drăgan-5 goluri din 9 aruncări, J. Drăgan-4 goluri din 5 aruncări, Baciu-4 goluri din 6 aruncări, Preda-3 goluri din 5 aruncări, Kanda-2 goluri din 6 aruncări, Simion-1 gol din 6 aruncări, Lazăr-1 gol din 3 aruncări și Chiru-1 gol din 3 aruncări.
Miercuri, 19 octombrie, în etapa a VI-a, Unirea Slobozia se deplasează... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2011, 19:05 (14797 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Cazacu, poștaș-șef la Ialomița

Cazacu, poștaș-șef la Ialomița

Președintele local al PD-L a ajuns șef peste poștașii ialomițeni. Retrogradarea a avut loc la cerere, iar Cazacu Marinică susține că va recupera pierderile lunare pe care le înregistrează sucursala...

Din greșeală în greșeală spre victoria finală
Cazacu Marinică, șeful PD-L Ialomița a fost, pînă nu demult, unul dintre directorii adjuncți ai Poștei Române. Din această postură a asistat la declinul controlat al societății, la scandaluri lunare legate de gestionarea activității acesteia și chiar a făcut declarații publice cu privire la viitorul Poștei Române. Începînd cu această săptămână însă, acesta a decis ca, prin puterea exemplului personal, să salveze ce a mai rămas... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2011, 12:28 (21550 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Absorbția fondurilor europene, un eșec asumat de autoritățile județene

Ialomița, codașa României

Absorbția fondurilor europene, un eșec asumat de autoritățile județene

În urmă cu două săptămîni, IPP (Institutul pentru Politici Publice) publica un raport privitor la modul în care autoritățile publice din România au gestionat și gestionează fondurile europene. Potrivit rezultatelor acestui raport, Ialomița se află pe ultimul loc în topul național al județelor, iar șansele sale de revenire sînt, practic, inexistente. Surprinzător este însă faptul că, în ciuda polemicilor naționale legate de acest subiect, oficialii ialomițeni își asumă acest statut și consideră că, în acest moment, absorbția fondurilor europene nu mai reprezintă o prioritate pentru județ!

Un județ sărac lipit pămîntului
Anul trecut, Ialomița a ocupat unul dintre ultimele... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2011, 06:42 (17364 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Fântâna Morarului

Fîntîna Morarului

Omul gospodar își cumpără iarna car, vara sanie și... în anul 2002 fîntînă pentru comunitatea peste care a fost ales primar. Oricît ar fi de incredibil, se întîmplă în Ialomița, iar fîntîna cu pricina se află pe drumul care leagă Amara de Grivița, pe la kilometrul șase...

La fîntîna primarului
Toamna e încă blîndă, soarele văratic, cîmpul uscat de două luni... Iar fîntîna are ghizdul bătut în fier să țină pînă dincolo de lume. Fierul e lucrat de Ștefan Onică, din comuna Padina, în ’81. Și tot atunci a fost săpată și fîntîna, de Dragomir și Ilinca cu fii. Oamenii n-au însă vreme să buchisească ctitorii. Vin, beau apa și pleacă înapoi în cîmp, la cules. În jurul fîntînii... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2011, 10:02 (18521 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Asociația fericirii

Asociația fericirii

Eugen Cristea e un pensionar fericit. A slăbit 20 de kilograme într-un an, a renunțat la mașină în favoarea unei biciclete, face jogging săptămînal și consideră că secretul fericirii se ascunde în Asociația pe care o patronează. O Asociație cultural-educativ-sportivă deschisă tuturor pensionarilor din Ialomița, care își propune să ofere tuturor celor aflați la vîrsta a treia o alternativă la viața obișnuită, fadă și lipsită de orizont...

Pensia care te bagă în pămînt
Eugen Cristea e tipograf de meserie. Îi place să spună că a lucrat 40 de ani la fabrica de cărți și ziare. Pensia l-a prins patron și supraponderal: «Puneam cafeaua pe burtă ca pe măsuță. Acum vreun an și... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2011, 11:26 (19032 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salink Limited cere «judecarea» membrilor fostului CA al Amonil

Amonil își alege noul Consiliu de Administrație

Salink Limited cere «judecarea» membrilor fostului CA al Amonil

• Salink Limited solicită acționarea în instanță a membrilor fostului Consiliu de Administrație al Amonil
• Acționarul minoritar acuză conducerea Combinatului Chimic de daune aduse societății prin încheierea unui contract cu InterAgro
• Propunerea va fi supusă aprobării în Adunarea Generală Ordinară a Acționarilor din 18 octombrie 2011

Consiliul de Administrație al Amonil, acuzat de interese ascunse
Programată pentru data de 18 octombrie, Adunarea Generală ordinară a Acționarilor Amonil produce deja controverse. Acționarul minoritar Salink Limited a solicitat completarea ordinii de zi cu un punct prin care solicită acționarea în instanță a membrilor Consiliului de Administrație pentru daune produse societății prin încheierea unor acte adiționale la contractul cu grupul InterAgro, concern deținut de omul de afaceri Ioan Niculae. Acționarul care deține puțin peste 13,5% din acțiunile Amonil acuză membrii Consiliului de Administrație că «încheierea unor acte adiționale la contractul cu Interagro vizînd achiziționarea... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2011, 17:23 (23594 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Lapte stricat pentru elevii din zona Țăndărei

Ialomița: Lapte stricat pentru elevii din zona Țăndărei

«În urma efectuării acțiunilor de control a unităților școlare de pe raza județului Ialomița, în scopul derulării în condiții corespunzătoare a programului guvernamental „Lapte-Corn“, consilierii DSVSA Ialomița au constatat că un lot de lapte UHT (244, data de expirare 20.01.2012, ambalat la cutii de 200 ml, producător din județul Suceava, distribuitor din județul Tulcea), distribuit la unitățile de învățămînt din zona de contractare nr. 4 Țăndărei (orașul Țăndărei și localitățile Sudiți, Săveni, Platonești, Frățilești, Lăcusteni, Mihail Kogălniceanu, Gura Ialomiței, Luciu, Giurgeni, Valea Ciorii, Scînteia, Iazu) a prezentat modificări organoleptice (gust amar și prezența în unele ambalaje de... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2011, 17:21 (9521 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Revoltă la biserica din Reviga

Ialomița: Revoltă la biserica din Reviga

Episcopia Sloboziei și Călărașilor a decis supendarea preotului Casian, părinte ce păstorea lăcașul de cult din Reviga de peste 7 ani. Indignați de decizia Episcopiei, enoriașii din localitate s-au strîns luni dimineața, 10 octombrie, în curtea bisericii, așteptînd în zadar explicații ale reprezentanților Episcopiei...

Har ceresc pe bani
Biserica de la Reviga nu apare pentru prima dată în prim planul mediei locale sau naționale. Lăcașul de cult este binecunoscut de credincioși pentru «slujbele de noapte» înfăptuite de părintele Gheorghe, tatăl tînărului preot Casian. Părintele Gheorghe a renunțat la parohia de la Reviga în favoarea fiului său, în 2005. Iar de atunci... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2011, 14:34 (82875 vizualizări - 37 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Peste 115 tone de porumb, confiscate

Slobozia: Peste 115 tone de porumb, confiscate

Marți, 11 octombrie, ofițerii Serviciului de Investigare a Fraudelor, în colaborare cu comisari ai Gărzii Financiare Ialomița au desfășurat o acțiune comună pe linia prevenirii comercializării de produse agricole fără documente legale de proveniență. În cadrul activităților, polițiștii au oprit pentru control, în trafic, la Slobozia, cinci autocamioane care transportau cereale și se deplasau din direcția Urziceni către Constanța.
«Conducătorii auto a trei dintre autovehicule ce aparțineau unei societăți comerciale de pe raza localității Ovidiu, județul Constanța, care transportau cantitatea de 23780, 23130, respectiv 21550 kg porumb boabe, au prezentat organelor de control bonuri de cîntar... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2011, 14:32 (14648 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Cosmina Gavrilă, vicecampioana Europei cu Naționala

Karate

Cosmina Gavrilă, vicecampioana Europei cu Naționala

Obișnuită de multă vreme cu performanța, karatista Cosmina Gavrilă ne-a mai oferit în aceste săptămîni o probă a valorii sale. În perioada 2-3 octombrie, Barcelona a găzduit Campionatul European de Karate rezervat seniorilor. Printre cele 17 țări participante s-a aflat și România. Echipa feminină a țării noastre a obținut medalia de argint la Kumite avînd în componență 4 sportive: 3 bucureștence și sportiva din Slobozia, Cosmina Gavrilă. Pe lîngă rezultatul cu echipa, Cosmina a obținut și două clasări individuale demne de remarcat: locul VI la Kata și locul V la Kumite, în fiecare probă fiind înscrise 35 de sportive. «Sincer, după această competiție, intenționam să mă retrag, dar rezultatele obținute... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2011, 18:52 (34188 vizualizări - 26 comentarii)

SPORT

O nebunie de meci!

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Dunărea Călărași 1-0

O nebunie de meci!

Vineri, 7 octombrie, în probabil una dintre ultimele zile călduroase ale lui 2011, Stadionul «1 Mai» din Slobozia a găzduit o partidă de fotbal fierbinte care a conținut multe răsturnări de situație. Din fericire, finalul a consemnat un nou succes al uniriștilor care i-a enervat la culme pe cei 15-20 de călărășeni extrem de zgomotoși, prezenți la tribuna a II-a.

Ave Ava!
Tonul în ofensivă l-au dat jucătorii Unirii, aceștia însă nereușind să concretizeze acțiunile periculoase ale lui Viorel Gheorghe sau Tudor. Oaspeții au stat «la cutie» și au contraatacat. Trecuse doar o jumătate de oră din meci cînd vîrful călărășean Șerban l-a depășit pe Ionuț Bozean și a pornit vijelios... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2011, 18:51 (15791 vizualizări - 0 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
287 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: Angajatorii din Spania caută forță de muncă

Serviciul European de Ocupare a Forței de Muncă EURES oferă 800 de locuri de muncă în Spania, pentru recoltatul căpșunilor. Durata contractului de muncă este de aproximativ 3 luni, data estimată de angajare ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 21:05
(4206 vizualizări - 0 comentarii)


Enel Distribuție: Mai multe localități rămân fără curent

Enel Distribuție Dobrogea anunță sistarea temporară a furnizării energiei electrice în mai multe localități din Ialomița, în perioada 9-14 octombrie 2017, în intervalul orar 08,00-16,00. Vizate sunt municipiile ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 20:45
(7340 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: A crescut numărul incendiilor de vegetație uscată

Oficialii Inspectoratului pentru Situații de Urgență atrag atenția cu privire la faptul că numărul incendiilor de vegetație a crescut considerabil. Numai în ultimele 2 luni, pompierii au intervenit pentru ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 20:25
(4221 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Curtea Europeană de Conturi a verificat fermele din județ

Auditorii Curții Europene de Conturi au făcut o amplă verificare cu privire la modul în care Uniunea Europeană a întreprins în România acțiunile privind bunăstarea animalelor de fermă. Auditorii europeni ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 20:10
(5202 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Vindea lemne fără drept

Un bărbat de 36 de ani din județul Vrancea a fost identificat pe raza comunei Gheorghe Lazăr, încercând să vândă lemne de fag, în mod ilegal. Bărbatul nu a reușit să prezinte polițiștilor documente legale ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:52
(4730 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Dosare penale pentru pescuit ilegal

Doi ialomițeni, de 61 și 65 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost surprinși pescuind fără drept. Unul dintre ei se afla în zona lacului Bentul Mare, iar celălalt pe malul brațului Borcea. ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:51
(4353 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Atenție, se închid gazele!

Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea furnizării gazelor naturale pe străzile Petrolistului și Buzăului din Urziceni, pe data de 10 octombrie 2017, între orele 08,00-12,00. Totul din cauza lucrărilor de ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:47
(3952 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru siguranța cetățenilor

Polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile demarate cu ocazia campaniei «Săptămâna prevenirii criminalității». Oamenii legii au fost prezenți în piețe, gări și alte zone publice cu scopul de a-i informa ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:47
(3858 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Mașină furată din Elveția, descoperită la Slobozia

Polițiștii din Ialomița au reușit să identifice un autoturism care figura în bazele de date ca fiind sustras din Elveția. Mașina a fost descoperită în curtea unei femei de 37 de ani din Slobozia. Automobilul ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:46
(4444 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Furt de aparatură electrică

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au identificat principalii bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «furt», doi tineri de 19 și 24 de ani. Cei în cauză au fost reținuți pe ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2017, 19:25
(5381 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: «Calendarul Obligațiilor Fiscale aferente lunii octombrie 2017»

«Calendarul Obligațiilor Fiscale aferente lunii octombrie 2017» este un instrument de informare a contribuabililor cu privire la termenele limită de declarare a obligațiilor fiscale pentru luna octombrie ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2017, 19:10
(6541 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Razie la Slobozia

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, luni, 2 octombrie 2017, polițiștii slobozeni au organizat și desfășurat o acțiune de amploare pe ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2017, 19:05
(4323 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni a sărbătorit «Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice»

Ziua de 1 octombrie a fiecărui an este dedicată «Zilei Internaționale a Persoanelor Vârstnice», dar și unei mari sărbători, «Acoperământul Maicii Domnului». Luni, 2 octombrie 2017, Protopopiatul Urziceni ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2017, 18:40
(4002 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciul de SMS 113 este la dispoziția persoanelor cu dizabilități

Începând cu anul 2015, a fost lansat Serviciul de SMS 113 prin care persoanele cu dizabilități de auz și/sau de vorbire au acces la Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență. Persoanele cu dizabilități ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2017, 18:35
(4598 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: A început «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

«Săptămâna prevenirii criminalității» a început luni, 2 octombrie 2017, cu «lecții» susținute de polițiști în mijlocul elevilor. Aproximativ 2000 de elevi de la unități de învățământ de pe raza județului ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2017, 18:20
(4210 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinții de Sus: Pieton ucis după ce a fost acroșat de o mașină

Un accident s-a produs sâmbătă, 30 septembrie a.c., pe DJ101, în localitatea Fierbinți de Sus, și s-a soldat cu decesul unei persoane. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ajunși la locul accidentului ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2017, 19:25
(4538 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Accident provocat de un șofer beat la volan

Vineri, 29 septembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în localitatea Ograda s-a produs un accident rutier. Astfel, polițiștii ajunși la fața locului au stabilit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2017, 19:10
(7004 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 48000 de lei

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 29 septembrie-1 octombrie 2017, acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2017, 18:55
(4048 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la case din Vlădeni, Mircea cel Bătrân și Munteni Buzău

Incendii la case din Vlădeni, Mircea cel Bătrân și Munteni Buzău

Duminică, 1 octombrie 2017, în jurul orei 14,30, o femeie din comuna Vlădeni a provocat un incendiu după ce a schimbat butelia ce alimenta mașina de gătit. Ea nu a strâns mecanismul de alimentare al aragazului ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2017, 18:20
(5571 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Protest al profesorilor în Piața Unirii

Slobozia: Protest al profesorilor în Piața Unirii

100 de profesori din Ialomița au protestat luni, 2 octombrie 2017, în Piața Unirii din Slobozia, nemulțumiți de condițiile de salarizare din sistemul de Educație. Dascălii au amenințat că vor îngheța anul ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2017, 18:12
(10513 vizualizări - 22 comentarii)


Accident rutier pe DN2, la ieșire din Ciocârlia

Accident rutier pe DN2, la ieșire din Ciocârlia

Accidentul s-a produs la ieșire din comuna Ciocârlia, vineri, 29 septembrie 2017, în jurul orelor 16,00. În urma impactului violent al autotrenului pe care îl conducea cu un stâlp de înaltă tensiune din ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2017, 21:05
(6458 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tentativă la omor»

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul Iancu Marin, pentru săvârșirea infracțiunii de «tentativă ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2017, 18:10
(3798 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Contribuabilii vor primi clarificări referitoare la plata defalcată a TVA

Luni, 2 octombrie 2017, începând cu orele 11,00, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița va organiza o nouă întâlnire dedicată contribuabililor pentru a oferi clarificări și îndrumări referitoare ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2017, 17:10
(5948 vizualizări - 0 comentarii)


Corul Academic «Divina Armonie» va concerta la Hramul Catedralei Episcopale din Slobozia

Duminică, 1 octombrie 2017, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor, va sărbători hramul de toamnă al Catedralei Episcopale «Acoperământul Maicii ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2017, 15:20
(5061 vizualizări - 0 comentarii)


Protest la Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița

Protest la Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița

Joi, 28 septembrie 2017, între orele 11,00-12,00, s-a desfășurat la sediul Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, «Mitingul de sensibilizare a Guvernului României cu problemele principale ale serviciilor ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2017, 21:50
(4741 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Urziceni

Fumul dens care a inundat casa a alertat-o pe locatară, ce dormea în momentul izbucnirii incendiului alături de un minor. Din fericire, cele două persoane s-au evacuat la timp din locuință, sesizând prin ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2017, 18:05
(4448 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Ialomița: Dosare penale pentru șoferi beți la volan

Doi bărbați de 31, respectiv 54 de ani, din Slobozia și Urziceni, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior au consumat băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2017, 16:20
(3233 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Lemne confiscate de polițiști

Marți, 26 septembrie 2017, polițiștii de Ordine Publică din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice. Astfel, oamenii legii au depistat, pe ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2017, 15:55
(4565 vizualizări - 0 comentarii)


«Școala în siguranță» la Fetești

În cadrul Campaniei «Școala în siguranță», polițiștii au continuat activitățile preventive în unitățile de învățământ, de informare și modelare a comportamentului copiilor în spiritul prevenirii criminalității ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2017, 14:45
(5423 vizualizări - 0 comentarii)


Deputații PSD au votat împotriva majorării alocației pentru copii

Inițiat în mandatul trecut de către senatorii PNL, proiectul de lege ce prevedea majorarea alocației de stat la 200 lei/copil/lună a fost respins în Camera Deputaților. Printre cei care au votat pentru ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2017, 13:35
(6565 vizualizări - 3 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...