Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Amenzi politice» marca Teculescu

Primarii, obligați să-și facă site-uri

«Amenzi politice» marca Teculescu

Politizarea administrației locale îmbracă forme ilare. În urma unei atenționari publice făcute de Prefectură, angajații Direcției Finanțelor Publice Ialomița amendează autoritățile locale care nu sînt înregistrate în mediul virtual. Aceasta este vestea bună. Vestea proastă e că, atente la orietarea politică a prefectului Teculescu, angajații DGFP amendează doar primarii PSD!

Jumătate dintre administrațiile locale nu există în mediul virtual
Săptămîna trecută, prefectul Mădălin Teculescu a făcut publică lista administrațiilor locale care nu și-au creat cont de utilizator pe pagina de internet a Ministerului Administrației și Internelor. Potrivit acestei liste, 30 de administrații... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2011, 16:01 (16005 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Fundația Chelsea a adus la Slobozia bucuria fotbalului

Fundația Chelsea a adus la Slobozia bucuria fotbalului

Zile pline pentru micuții aspiranți la o carieră de fotbalist din Slobozia și din alte localități ialomițene. Fundația Chelsea, asociată celebrului club londonez, a întreprins la Slobozia, în perioada 12-14 octombrie, alături de compania Cargill o acțiune sportivă avînd ca rol principal îmbunătățirea mentalității tînerilor practicanți ai sportului rege. Cei 3 antrenori reprezentanți ai lui Chelsea au dat tonul unor competiții viu disputate, care i-au încîntat de-a dreptul pe toți participanții. La final, toată lumea a avut de cîștigat dar, cel mai mult, mișcarea sportivă ialomițeană.

Despre cele întîmplate în Complexul Sportiv Municipal Slobozia, despre Fundația Chelsea și despre fotbal... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2011, 19:14 (8644 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, CS Afumați-Unirea Slobozia 1-1

Punct de aur

Derby-ul etapei a IX-a din seria a doua al celui de-al treilea eșalon a pus față în față primele două clasate: CS Afumați și Unirea Slobozia. Ion Ionescu a preferat să înceapă prudent meciul și a gîndit o așezare în sistemul 1-4-2-3-1, cu Viorel Gheorghe, unicul vîrf autentic. De altfel, purtătorul tricoului cu numărul 19 al Unirii a stat la baza celei mai controversate faze ale meciului, golul anulat slobozenilor în minutul 18 pentru că pe traiectoria mingii trimise de Gheorghe s-a interpus Gabi Lazăr, care era în ofsaid. Golul a venit totuși în a doua repriză. L-a adus Emil Cristian (’48) cu o lovitură de cap. Apărătorul slobozean este, de altfel, la primul gol stagional și la primul meci în... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2011, 19:10 (16473 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Conpet Cireșu-Viitorul Axintele 0-3

Descătușare

De atîta timp așteptau elevii lui Ion Nica să simtă gustul victoriei încît, în momentul cînd l-au regăsit, au căutat să profite din plin. După înfrîngerea din meciul cu CS Ștefănești, antrenorul Viitorului a făcut 4 schimbări în formula de start, trei dintre acestea regăsindu-se în linia mediană. Astfel, vineri, 14 octombrie, la meciul de la Ianca împotriva celor de la Conpet Cireșu, în tricoul alb-verde au apărut din start oameni foarte puțin folosiți pînă atunci, ca Vincentovici, Bogorodiță sau Gheorghiu. Și rezultatele s-au văzut foarte repede. Era doar minutul 5 cînd Petrică Ungureanu deschidea scorul. Văzîndu-se conduși, brăilenii au trecut la presiuni, avîndu-l pe Stelică Nicoliță drept... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2011, 19:09 (9418 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Din nou rocadă la vîrf

În ansamblu, sîmbătă, 15 octombrie, s-a derulat o etapă cuminte în Liga a IV-a ialomițeană. Echipe precum Abatorul, Țăndărei sau revelația Viticola Fetești s-au achitat bine de sarcini și au pus încă 3 puncte la pușculiță. Cel mai greu i-a fost Amarei, care a transpirat serios în ciuda frigului de afară pentru victoria cu Rapid Fetești. A ieșit un prețios 4-3, dacă îl confruntați cu semisurpriza de la Munteni Buzău. Acolo, în fața Victoriei din localitate, s-a împotmolit neașteptat Recolta Gheorghe Lazăr, care n-a reuțit decît o remiză albă. Cu această ocazie, lăzărenii au pierdut poziția din fruntea clasamentului în favoarea Amarei. Etapa viitoare poate aduce o nouă răsturnare de situație. Gheorghe... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2011, 19:07 (12135 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Spartac București 39-26 (18-12)

Am urcat pe locul II

Echipa profesorului Lucian Ghiulai a trecut sîmbătă, 15 octombrie, așa cum de altfel ne așteptam, de Spartac București. Meciul a fost la discreția fetelor noastre, care au profitat de victoria oarecum surprinzătoare a Rapidului la Piatra Neamț și, cu 8 puncte, au urcat pe locul II. Pentru CSM Unirea au marcat: Ștefan-11 goluri din 17 aruncări, Păduraru-7 goluri din 10 aruncări, A. Drăgan-5 goluri din 9 aruncări, J. Drăgan-4 goluri din 5 aruncări, Baciu-4 goluri din 6 aruncări, Preda-3 goluri din 5 aruncări, Kanda-2 goluri din 6 aruncări, Simion-1 gol din 6 aruncări, Lazăr-1 gol din 3 aruncări și Chiru-1 gol din 3 aruncări.
Miercuri, 19 octombrie, în etapa a VI-a, Unirea Slobozia se deplasează... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2011, 19:05 (14797 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Cazacu, poștaș-șef la Ialomița

Cazacu, poștaș-șef la Ialomița

Președintele local al PD-L a ajuns șef peste poștașii ialomițeni. Retrogradarea a avut loc la cerere, iar Cazacu Marinică susține că va recupera pierderile lunare pe care le înregistrează sucursala...

Din greșeală în greșeală spre victoria finală
Cazacu Marinică, șeful PD-L Ialomița a fost, pînă nu demult, unul dintre directorii adjuncți ai Poștei Române. Din această postură a asistat la declinul controlat al societății, la scandaluri lunare legate de gestionarea activității acesteia și chiar a făcut declarații publice cu privire la viitorul Poștei Române. Începînd cu această săptămână însă, acesta a decis ca, prin puterea exemplului personal, să salveze ce a mai rămas... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2011, 12:28 (21549 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Absorbția fondurilor europene, un eșec asumat de autoritățile județene

Ialomița, codașa României

Absorbția fondurilor europene, un eșec asumat de autoritățile județene

În urmă cu două săptămîni, IPP (Institutul pentru Politici Publice) publica un raport privitor la modul în care autoritățile publice din România au gestionat și gestionează fondurile europene. Potrivit rezultatelor acestui raport, Ialomița se află pe ultimul loc în topul național al județelor, iar șansele sale de revenire sînt, practic, inexistente. Surprinzător este însă faptul că, în ciuda polemicilor naționale legate de acest subiect, oficialii ialomițeni își asumă acest statut și consideră că, în acest moment, absorbția fondurilor europene nu mai reprezintă o prioritate pentru județ!

Un județ sărac lipit pămîntului
Anul trecut, Ialomița a ocupat unul dintre ultimele... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2011, 06:42 (17361 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Fântâna Morarului

Fîntîna Morarului

Omul gospodar își cumpără iarna car, vara sanie și... în anul 2002 fîntînă pentru comunitatea peste care a fost ales primar. Oricît ar fi de incredibil, se întîmplă în Ialomița, iar fîntîna cu pricina se află pe drumul care leagă Amara de Grivița, pe la kilometrul șase...

La fîntîna primarului
Toamna e încă blîndă, soarele văratic, cîmpul uscat de două luni... Iar fîntîna are ghizdul bătut în fier să țină pînă dincolo de lume. Fierul e lucrat de Ștefan Onică, din comuna Padina, în ’81. Și tot atunci a fost săpată și fîntîna, de Dragomir și Ilinca cu fii. Oamenii n-au însă vreme să buchisească ctitorii. Vin, beau apa și pleacă înapoi în cîmp, la cules. În jurul fîntînii... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2011, 10:02 (18521 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Asociația fericirii

Asociația fericirii

Eugen Cristea e un pensionar fericit. A slăbit 20 de kilograme într-un an, a renunțat la mașină în favoarea unei biciclete, face jogging săptămînal și consideră că secretul fericirii se ascunde în Asociația pe care o patronează. O Asociație cultural-educativ-sportivă deschisă tuturor pensionarilor din Ialomița, care își propune să ofere tuturor celor aflați la vîrsta a treia o alternativă la viața obișnuită, fadă și lipsită de orizont...

Pensia care te bagă în pămînt
Eugen Cristea e tipograf de meserie. Îi place să spună că a lucrat 40 de ani la fabrica de cărți și ziare. Pensia l-a prins patron și supraponderal: «Puneam cafeaua pe burtă ca pe măsuță. Acum vreun an și... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2011, 11:26 (19029 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salink Limited cere «judecarea» membrilor fostului CA al Amonil

Amonil își alege noul Consiliu de Administrație

Salink Limited cere «judecarea» membrilor fostului CA al Amonil

• Salink Limited solicită acționarea în instanță a membrilor fostului Consiliu de Administrație al Amonil
• Acționarul minoritar acuză conducerea Combinatului Chimic de daune aduse societății prin încheierea unui contract cu InterAgro
• Propunerea va fi supusă aprobării în Adunarea Generală Ordinară a Acționarilor din 18 octombrie 2011

Consiliul de Administrație al Amonil, acuzat de interese ascunse
Programată pentru data de 18 octombrie, Adunarea Generală ordinară a Acționarilor Amonil produce deja controverse. Acționarul minoritar Salink Limited a solicitat completarea ordinii de zi cu un punct prin care solicită acționarea în instanță a membrilor Consiliului de Administrație pentru daune produse societății prin încheierea unor acte adiționale la contractul cu grupul InterAgro, concern deținut de omul de afaceri Ioan Niculae. Acționarul care deține puțin peste 13,5% din acțiunile Amonil acuză membrii Consiliului de Administrație că «încheierea unor acte adiționale la contractul cu Interagro vizînd achiziționarea... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2011, 17:23 (23587 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Lapte stricat pentru elevii din zona Țăndărei

Ialomița: Lapte stricat pentru elevii din zona Țăndărei

«În urma efectuării acțiunilor de control a unităților școlare de pe raza județului Ialomița, în scopul derulării în condiții corespunzătoare a programului guvernamental „Lapte-Corn“, consilierii DSVSA Ialomița au constatat că un lot de lapte UHT (244, data de expirare 20.01.2012, ambalat la cutii de 200 ml, producător din județul Suceava, distribuitor din județul Tulcea), distribuit la unitățile de învățămînt din zona de contractare nr. 4 Țăndărei (orașul Țăndărei și localitățile Sudiți, Săveni, Platonești, Frățilești, Lăcusteni, Mihail Kogălniceanu, Gura Ialomiței, Luciu, Giurgeni, Valea Ciorii, Scînteia, Iazu) a prezentat modificări organoleptice (gust amar și prezența în unele ambalaje de... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2011, 17:21 (9521 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Revoltă la biserica din Reviga

Ialomița: Revoltă la biserica din Reviga

Episcopia Sloboziei și Călărașilor a decis supendarea preotului Casian, părinte ce păstorea lăcașul de cult din Reviga de peste 7 ani. Indignați de decizia Episcopiei, enoriașii din localitate s-au strîns luni dimineața, 10 octombrie, în curtea bisericii, așteptînd în zadar explicații ale reprezentanților Episcopiei...

Har ceresc pe bani
Biserica de la Reviga nu apare pentru prima dată în prim planul mediei locale sau naționale. Lăcașul de cult este binecunoscut de credincioși pentru «slujbele de noapte» înfăptuite de părintele Gheorghe, tatăl tînărului preot Casian. Părintele Gheorghe a renunțat la parohia de la Reviga în favoarea fiului său, în 2005. Iar de atunci... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2011, 14:34 (82867 vizualizări - 37 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Peste 115 tone de porumb, confiscate

Slobozia: Peste 115 tone de porumb, confiscate

Marți, 11 octombrie, ofițerii Serviciului de Investigare a Fraudelor, în colaborare cu comisari ai Gărzii Financiare Ialomița au desfășurat o acțiune comună pe linia prevenirii comercializării de produse agricole fără documente legale de proveniență. În cadrul activităților, polițiștii au oprit pentru control, în trafic, la Slobozia, cinci autocamioane care transportau cereale și se deplasau din direcția Urziceni către Constanța.
«Conducătorii auto a trei dintre autovehicule ce aparțineau unei societăți comerciale de pe raza localității Ovidiu, județul Constanța, care transportau cantitatea de 23780, 23130, respectiv 21550 kg porumb boabe, au prezentat organelor de control bonuri de cîntar... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2011, 14:32 (14647 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Cosmina Gavrilă, vicecampioana Europei cu Naționala

Karate

Cosmina Gavrilă, vicecampioana Europei cu Naționala

Obișnuită de multă vreme cu performanța, karatista Cosmina Gavrilă ne-a mai oferit în aceste săptămîni o probă a valorii sale. În perioada 2-3 octombrie, Barcelona a găzduit Campionatul European de Karate rezervat seniorilor. Printre cele 17 țări participante s-a aflat și România. Echipa feminină a țării noastre a obținut medalia de argint la Kumite avînd în componență 4 sportive: 3 bucureștence și sportiva din Slobozia, Cosmina Gavrilă. Pe lîngă rezultatul cu echipa, Cosmina a obținut și două clasări individuale demne de remarcat: locul VI la Kata și locul V la Kumite, în fiecare probă fiind înscrise 35 de sportive. «Sincer, după această competiție, intenționam să mă retrag, dar rezultatele obținute... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2011, 18:52 (34185 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

SPORT

O nebunie de meci!

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Dunărea Călărași 1-0

O nebunie de meci!

Vineri, 7 octombrie, în probabil una dintre ultimele zile călduroase ale lui 2011, Stadionul «1 Mai» din Slobozia a găzduit o partidă de fotbal fierbinte care a conținut multe răsturnări de situație. Din fericire, finalul a consemnat un nou succes al uniriștilor care i-a enervat la culme pe cei 15-20 de călărășeni extrem de zgomotoși, prezenți la tribuna a II-a.

Ave Ava!
Tonul în ofensivă l-au dat jucătorii Unirii, aceștia însă nereușind să concretizeze acțiunile periculoase ale lui Viorel Gheorghe sau Tudor. Oaspeții au stat «la cutie» și au contraatacat. Trecuse doar o jumătate de oră din meci cînd vîrful călărășean Șerban l-a depășit pe Ionuț Bozean și a pornit vijelios... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2011, 18:51 (15790 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal, HM Buzău-CSM Unirea Slobozia 26-36 (14-18)

Revenire ca-n povești

În pofida rezultatului final, victoria handbalistelor lui Lucian Ghiulai în fața lui HM Buzău nu a fost deloc una ușoară. Echipa din Crîng a rămas cu orgoliul rănit al retrogradatei care tînjește încă la locul din elită. Prin urmare, buzoiencele și-au vîndut neașteptat de scump pielea, iar începutul jocului a dat frisoane delegației noastre. Buzăul a dominat primul sfert de oră, astfel că în minutul 15 tabela arăta 9-6 pentru gazde. A fost momentul cînd fetele noastre au revenit în joc și, în doar două minute, au egalat la 9. După încă o răbufnire a gazdelor (10-9 în minutul 19), uniristele au trecut la cîrma jocului. A fost 12-10 pentru Unirea în minutul 22, 16-12, în minutul 27 și 18-4 la pauză... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2011, 18:50 (17713 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Gheorghe Lazăr, de neoprit!

Fotbal, Liga a IV-a

Gheorghe Lazăr, de neoprit!

Deși toată lumea vorbea despre un duel cuminte pentru supremație între Abatorul și Victoria Amara, a fost nevoie de doar două etape și două rezultate incredibile pentru ca toate calculele să fie date peste cap. Vinovați pentru această întorsătură sînt băieții de la Recolta Gheorghe Lazăr, care au dat de pămînt cu Abatorul (6-1) și cu Amara în această etapă (5-0). Cu aceste succese furtunoase, oamenii lui Vlase s-au instalat pe prima poziție de unde a plecat chiar Amara, echipă care pînă la umilința de sîmbătă nu lăsase să-i scape niciun punct. Antiperformera etapei a VII-a este Abatorul Slobozia, care a mai pierdut 3 puncte la Rapid Fetești și s-a prăbușit pînă pe locul VI. Pentru noi, că tot... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2011, 18:49 (12867 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Karate

4 medalii ialomițene la Europenele din Ungaria

În perioada 7-9 octombrie, localitatea Gyor din Ungaria a fost gazda Campionatului European de Karate pentru copii, cadeți și juniori. Ialomița a participat la această competiție cu 15 sportivi din Fetești și Slobozia, legitimați la Clubul Sportiv Municipal și la Satori. De la concursul care a numărat în total 1200 de participanți, delegația noastră s-a întors cu 4 medalii în bagaje. Cel mai strălucitor rezultat l-a obținut Raluca Baciu, care este noua campioană europeană la Kumite, categoria 13-14 ani. La Kata 11-12 ani, Alexandru Necula este vicecampion european. Salba este completată de medaliile de bronz obținute de Bianca Zăbavă, la Kumite 9-10 ani și de Diana Vasluianu, la Kumite 11-12 ani... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2011, 18:48 (15580 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele-CS Ștefănești 0-2

Încă o ghiulea la glezne

Viitorul Axintele a pornit meciul cu Ștefăneștiul cu gîndul la prima victore în acest sezon. Este greu să atingi acest obiectiv cînd îți lipsesc șansa și mai ales omul de gol, oricît ai domina. Și ialomițenii au dominat prima repriză, au avut o bară prin Ionică și un penalty refuzat de arbitru. Tabela arăta însă în continuare enervantul 0. A doua repriză a adus cu sine accidentările succesive ale fundașilor Vasile și Oprișan, care au lăsat breșe mari în defensivă. Oaspeții au profitat, iar Drăgan (’55) și Chiriță din penalty (’68) au semnat soarta unei partide care în final a constituit o nouă deziluzie pentru elevii lui Ion Nica și pentru suporterii lor. Etapa viitoare poate fi însă de bun augur... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2011, 18:46 (13051 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
329 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Mașină furată din Italia, găsită la Slobozia

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 6 ianuarie, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto au derulat o serie de acțiuni, la Slobozia, pentru depistarea ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 15:00
(15673 vizualizări - 6 comentarii)


Ialomița: Șoferi băuți la volan, implicați în accidente

Vineri, 6 ianuarie a.c., în timp ce un bărbat de 34 ani, din Marsilieni, conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, a lovit un autovehicul, fără a opri după consumarea evenimentului. În scurt ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:54
(11156 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: A intrat cu mașina într-o căruță

Duminică, 8 ianuarie a.c., la Grivița, s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, în timp ce un tînăr de 26 ani, din Constanța, conducea un autoturism pe raza comunei, nu a adaptat viteza la condițiile ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:44
(15069 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița accident


Poliția Rutieră Ialomița: 226 de amenzi în trafic de peste 36000 lei

Timp de două zile, respectiv, sîmbătă și duminică, 7-8 ianuarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Potrivit unei informări, încălcările ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:43
(12782 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Fetiță de 5 ani, accidentată

O fetiță de 5 ani a fost lovită de o mașină la Fetești. S-a întîmplat duminică, 8 ianuarie 2012, cînd copila, lăsată nesupravegheată, nu s-a asigurat în momentul traversării și s-a lovit de ușa laterală ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:42
(12793 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Țăndărei: Hoți de fier vechi, prinși de polițiști

Trei tineri cu vîrste cuprinse între 22 și 35 ani, din Țăndărei, sînt cercetați de polițiști pentru de furt calificat. Cei trei au fost prinși vineri, 6 ianuarie a.c., pe strada Păcii, din Țăndărei, în ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:41
(12034 vizualizări - 2 comentarii)


Vijelia și ploile au făcut ravagii și în Ialomița

Vîntul puternic de zilele trecute dar și ploile abundente de sîmbătă, 7 ianuarie a.c., au făcut ca pompierii militari să intervină pentru cinci situații de urgență.
Astfel, vineri spre sîmbătă noaptea ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:40
(13546 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat la volan, a refuzat recoltarea de probe biologice de sînge

Un bărbat de 52 ani, din Slobozia, este cercetat penal de polițiști pentru refuz de recoltare probe biologice de sînge în vederea stabilirii alcoolemiei. Șoferul a fost depistat la volanul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:37
(10373 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Impozitul pe venit prin reținere la sursă sub forma plăților anticipate, de virat

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, începînd cu 1 ianuarie 2012, persoanele juridice sau alte entități care conduc evidență contabilă au obligația să calculeze ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:36
(12738 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pompierii, în control la biserici

În ultimele zile, pompierii au controlat mai multe lăcașuri de cult din Ialomița. «Avînd în vedere că bisericile și mînăstirile prezintă o mare vulnerabilitate la incendii din cauza construcțiilor, mobilierului ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 13:57
(15866 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: L-a acroșat pe trecerea de pietoni!

Joi, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 7,30, în timp ce un tînăr slobozean, de 32 ani, conducea un autoturism pe raza localității, nu a acordat prioritate de trecere unui pieton aflat în traversarea părții ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 13:40
(10599 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Hoți de fier vechi, surprinși la furat la o fabrică dezafectată din satul Poiana

Efectivele Secției Poliție Rurală Slobozia au acționat joi, 5 ianuarie a.c., pe linia prevenirii și combaterii sustragerii de deșeuri feroase din incinta unei foste fabrici situată pe raza satului Poiana ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 13:27
(14076 vizualizări - 1 comentariu)


Guvernul României: Premierul Emil Boc vrea combaterea «marii evaziuni»

Primul-ministru Emil Boc a condus vineri, 6 ianuarie 2012, la Palatul Victoria, ședința Comitetului interministerial pentru combaterea evaziunii fiscale. Premierul Emil Boc a cerut miniștrilor de Finanțe ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 13:04
(13774 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînăr arestat pentru infracțiuni la regimul circulației

Polițiștii din Urziceni au depistat joi, 5 ianuarie a.c., pe raza municipiului, un tînăr localnic de 33 ani, pe numele căruia Judecătoria Călărași a emis un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 13:01
(9984 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni arestare


Făcăeni: Trei tineri, cercetați de polițiști după ce au furat hamuri de cai

Poliția a fost sesizată joi, 5 ianuarie a.c., de către o femeie din comuna Făcăeni despre faptul că persoane necunoscute i-au sustras două seturi de hamuri pentru cai. După verificările polițiștilor, au ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 13:00
(15097 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni furt


Slobozia: Prins cu un cuțit pe stradă

O echipă mixtă de siguranță publică polițist-jandarm a identificat joi noaptea, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 1,00, pe strada Mihai Eminescu, din Slobozia, un tînăr de 29 ani, domiciliat în localitate ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 12:58
(14425 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia cuțit


APIA Ialomița: Viză anuală pentru carnetele de rentă viageră

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că, pentru a intra în posesia rentei viagere agricole cuvenite, rentierii au obligația să se prezinte la sediul din ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 13:21
(20181 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Contractele de arendă, înregistrate și la Finanțe

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că în conformitate cu prevederile OUG nr. 125/2011, s-a reglementat obligativitatea înregistrării contractelor de arendă la organul fiscal în raza ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 12:46
(14038 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan și fără permis, a produs un accident în Slobozia. A fugit de la locul faptei și a fost prins în Țăndărei!

Polițiști din Țăndărei au identificat în trafic, pe raza orașului, un autoturism care fusese implicat într-un eveniment rutier pe raza municipiului Slobozia, șoferul părăsind locul accidentului. Astfel ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 12:34
(9241 vizualizări - 0 comentarii)


Păltiniș: Amărean depistat beat la volan. A refuzat alcooltestul și recoltarea de sînge!

Polițiștii au oprit pentru control în trafic miercuri, 4 ianuarie a.c., pe raza satului Păltiniș, un autoturism, la volanul cărui se afla un bărbat de 41 ani, din orașul Amara. Întrucît emana halenă alcoolică ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 12:21
(10838 vizualizări - 0 comentarii)


Minor din Urziceni, prins la volan în Slobozia. A luat mașina tatălui la o plimbare!

Joi, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 1.15, o patrulă de siguranță publică a oprit pentru control, în trafic, pe raza municipiului Slobozia, un autoturism condus de un minor, de 17 ani, din Urziceni. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 12:10
(7657 vizualizări - 1 comentariu)


Campanie a Poliției: «Fii precaut. Hoții nu dorm!»

Polițiștii slobozeni au acționat în Piața Agroalimentară și Piața Cuza Vodă, zone în care afluxul de persoane este ridicat, în cadrul campaniei de prevenire a furturilor din locuințe «Fii precaut. Hoții ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 12:08
(5308 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Marcarea pentru ouă destinate consumului

Pentru o mai bună informare a opiniei publice și pentru evitarea oricăror confuzii, referitor la marcarea pentru ouă în coajă destinate consumului, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 10:28
(11605 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beat la volan

Joi, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 1.30, un tînăr de 29 ani, din Cosîmbești, a fost surprins de polițiști în timp ce conducea un autoturism aflîndu-se sub influența băuturilor alcoolice. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 10:13
(13370 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis

Joi, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 2.00, polițiștii au depistat pe DC1, un autoturism care se deplasa din direcția Frățilești către Săveni. La volan se afla un tînăr, în vîrstă de 22 ani. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 10:12
(10317 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Normele de venit pentru 2012 și coeficienții de corecție

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează contribuabilii care își desfășoară activitatea în mod individual că au fost afișate pe site-ul instituției www.dgfpialomita.ro și la sediile ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 07:17
(17960 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: La furat de cai în noaptea de Revelion

Polițiștii au reținut marți, 3 ianuarie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru o perioadă de 24 ore, un tînăr de 20 ani, din comuna Reviga, pentru săvîrșirea infracțiunii de furt calificat. În fapt ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 06:52
(12294 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Reviga furt cal


Pompierul care i-a spulberat pe cei doi tineri la Gheorghe Doja, reținut

Tînărul slobozean de 33 ani, care i-a accidentat spulberat pe cei doi tineri pe o stradă din localitatea Gheorghe Doja în ziua de 1 ianuarie 2012, a fost reținut marți, 3 ianuarie a.c., pe bază de ordonanță ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 06:51
(19033 vizualizări - 2 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: Surprinși la braconaj de polițiști

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat marți, 3 ianuarie 2012, pe linia prevenirii și combaterii braconajului pe fondul cinegetic Sfîntu Gheorghe. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 06:50
(14980 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Modificări la depunerea Declarației 390

Începînd cu data de 4 ianuarie 2012, pentru perioade de raportare începînd cu decembrie 2011, Declarația 390 se va putea depune doar pe noile versiuni de soft, publicate pe portalul ANAF. Depunerea prin ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 06:49
(5032 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...