Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

O nebunie de meci!

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Dunărea Călărași 1-0

O nebunie de meci!

Vineri, 7 octombrie, în probabil una dintre ultimele zile călduroase ale lui 2011, Stadionul «1 Mai» din Slobozia a găzduit o partidă de fotbal fierbinte care a conținut multe răsturnări de situație. Din fericire, finalul a consemnat un nou succes al uniriștilor care i-a enervat la culme pe cei 15-20 de călărășeni extrem de zgomotoși, prezenți la tribuna a II-a.

Ave Ava!
Tonul în ofensivă l-au dat jucătorii Unirii, aceștia însă nereușind să concretizeze acțiunile periculoase ale lui Viorel Gheorghe sau Tudor. Oaspeții au stat «la cutie» și au contraatacat. Trecuse doar o jumătate de oră din meci cînd vîrful călărășean Șerban l-a depășit pe Ionuț Bozean și a pornit vijelios... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2011, 18:51 (15791 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal, HM Buzău-CSM Unirea Slobozia 26-36 (14-18)

Revenire ca-n povești

În pofida rezultatului final, victoria handbalistelor lui Lucian Ghiulai în fața lui HM Buzău nu a fost deloc una ușoară. Echipa din Crîng a rămas cu orgoliul rănit al retrogradatei care tînjește încă la locul din elită. Prin urmare, buzoiencele și-au vîndut neașteptat de scump pielea, iar începutul jocului a dat frisoane delegației noastre. Buzăul a dominat primul sfert de oră, astfel că în minutul 15 tabela arăta 9-6 pentru gazde. A fost momentul cînd fetele noastre au revenit în joc și, în doar două minute, au egalat la 9. După încă o răbufnire a gazdelor (10-9 în minutul 19), uniristele au trecut la cîrma jocului. A fost 12-10 pentru Unirea în minutul 22, 16-12, în minutul 27 și 18-4 la pauză... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2011, 18:50 (17717 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Gheorghe Lazăr, de neoprit!

Fotbal, Liga a IV-a

Gheorghe Lazăr, de neoprit!

Deși toată lumea vorbea despre un duel cuminte pentru supremație între Abatorul și Victoria Amara, a fost nevoie de doar două etape și două rezultate incredibile pentru ca toate calculele să fie date peste cap. Vinovați pentru această întorsătură sînt băieții de la Recolta Gheorghe Lazăr, care au dat de pămînt cu Abatorul (6-1) și cu Amara în această etapă (5-0). Cu aceste succese furtunoase, oamenii lui Vlase s-au instalat pe prima poziție de unde a plecat chiar Amara, echipă care pînă la umilința de sîmbătă nu lăsase să-i scape niciun punct. Antiperformera etapei a VII-a este Abatorul Slobozia, care a mai pierdut 3 puncte la Rapid Fetești și s-a prăbușit pînă pe locul VI. Pentru noi, că tot... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2011, 18:49 (12867 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Karate

4 medalii ialomițene la Europenele din Ungaria

În perioada 7-9 octombrie, localitatea Gyor din Ungaria a fost gazda Campionatului European de Karate pentru copii, cadeți și juniori. Ialomița a participat la această competiție cu 15 sportivi din Fetești și Slobozia, legitimați la Clubul Sportiv Municipal și la Satori. De la concursul care a numărat în total 1200 de participanți, delegația noastră s-a întors cu 4 medalii în bagaje. Cel mai strălucitor rezultat l-a obținut Raluca Baciu, care este noua campioană europeană la Kumite, categoria 13-14 ani. La Kata 11-12 ani, Alexandru Necula este vicecampion european. Salba este completată de medaliile de bronz obținute de Bianca Zăbavă, la Kumite 9-10 ani și de Diana Vasluianu, la Kumite 11-12 ani... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2011, 18:48 (15582 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele-CS Ștefănești 0-2

Încă o ghiulea la glezne

Viitorul Axintele a pornit meciul cu Ștefăneștiul cu gîndul la prima victore în acest sezon. Este greu să atingi acest obiectiv cînd îți lipsesc șansa și mai ales omul de gol, oricît ai domina. Și ialomițenii au dominat prima repriză, au avut o bară prin Ionică și un penalty refuzat de arbitru. Tabela arăta însă în continuare enervantul 0. A doua repriză a adus cu sine accidentările succesive ale fundașilor Vasile și Oprișan, care au lăsat breșe mari în defensivă. Oaspeții au profitat, iar Drăgan (’55) și Chiriță din penalty (’68) au semnat soarta unei partide care în final a constituit o nouă deziluzie pentru elevii lui Ion Nica și pentru suporterii lor. Etapa viitoare poate fi însă de bun augur... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2011, 18:46 (13052 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

271 milioane de euro pentru Ialomița și Constanța

RAJA, lider de piață în lupta pentru atragerea fondurilor europene

271 milioane de euro pentru Ialomița și Constanța

Miercuri, 5 octombrie 2011, la sediul central al SC RAJA SA Constanța au fost semnate contractele de lucrări ce vizează stațiile de epurare din localitățile Poarta Albă, Fierbinți, Țăndărei și Fetești. Aceste contracte fac parte din Programul Operațional Sectorial de Mediu Axa 1 «Extinderea și modernizarea sistemelor de apă și apă uzată». Valoarea acestui proiect derulat de SC RAJA SA Constanța se ridică la 1,15 miliarde lei (aproximativ 271 milioane de euro). Programul european, denumit generic POS MEDIU, are la Constanța două componente mari: «Reabilitarea Stației de Epurare ape uzate Eforie Sud», în valoare de 139 milioane lei și «Reabilitarea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2011, 07:11 (21548 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Chelsea FC caută noi talente în școlile ialomițene

Cargill dă startul săptămînii fotbalului la Slobozia

Chelsea FC caută noi talente în școlile ialomițene

Cargill dă startul săptămînii fotbalului la Slobozia prin sponsorizarea unei serii de sesiuni de antrenament pentru copiii din comunitatea locală. Cargill desfășoară această acțiune în asociere cu antrenorii de la Fundația Clubului de Fotbal Chelsea, sub îndrumarea cărora se vor desfășura sesiunile de antrenament. Scopul acestui proiect este să ajute la îmbunătățirea abilităților tinerilor jucători de fotbal din județul Ialomița, precum și a antrenorilor acestora. Activitățile care se vor desfășura pe parcursul a trei zile includ sesiuni de antrenament pentru copii, un campionat de fotbal și un Master Class pentru antrenori români și oficiali din cadrul Federației Române de Fotbal. Martin Schuldt... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2011, 19:25 (9065 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Noaptea albă a lui «Ștefan Bănulescu»

Slobozia: Noaptea albă a lui «Ștefan Bănulescu»

După modelul nopților albe ale muzeelor, anul acesta peste 40 de biblioteci din România s-au aliniat la startul primei ediții a «Nopții Bibliotecilor». Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» a fost, la rîndu-i, parte din acest eveniment desfășurat sîmbătă seara, între orele 18,30 și 24,00. Anul acesta evenimentul a coincis cu deschiderea Salonului Anual de Carte, găzduit de instituție în perioada 1-31 octombrie.

Noi doi și-o bibliotecă
La parter, în salonul de carte, oficialii sînt deja la a treia lansare. Agățată de microfon, Cătălina Stroe, autoarea volumului «Constelația iubirii», volum care tocmai se lansează, vorbește pretențios despre desincronizarea vieții în... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2011, 16:22 (9548 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Evaluările, un «bau-bau» pentru profesori, elevi și părinți

Rezultatele testelor predictive vor rămîne secrete

Săptămîna trecută (și) elevii din Ialomița au susținut prima etapă a testelor de evaluare impuse prin noua foaie de parcurs a învățămîntului românesc. În urma acestei prime testări, elevii spun că testele au fost prea multe și prea grele, părinții se declară confuzi, iar mulți dintre profesori susțin că cele trei testări anuale anunțate vor genera pierderea a nouă săptămîni de școală la nivelul întregului an. În replică, Inspectoratul Școlar Ialomița susține că testele au fost binevenite pentru toată lumea, că scopul acestora este de a evalua competențele, și nu de a verifica cunoștințele, rezultatele acestora rămînînd confidențiale!

Semnale contradictorii
Potrivit ordinelor... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2011, 11:49 (13322 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Revolta căruțașilor

Autoritățile locale din Fetești, depășite

Revolta căruțașilor

Autoritățile locale din Fetești se confruntă cu un nou scandal. De aproape o lună, proprietarii de atelaje hipo din oraș reclamă faptul că polițiștii comunitari aplică amenzi în mod discreționar. Reclamanții au cerut Consiliului Local reglementări speciale pentru stoparea abuzurilor, numărul atelajelor cu tracțiune animală din municipiul Fetești fiind mai mare de 200...

Slujba de căruțaș în pericol
Într-un oraș în care 80 la sută din populație nu muncește, slujba de căruțaș este o alternativă onorabilă la statutul de șomer. Din păcate, reglementările legislative în vigoare interzic accesul căruțelor pe drumurile publice din oraș. În cazul orașului Fetești însă, care... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2011, 07:03 (17586 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gheorghe, omul cu muzeul și caricatura

O ședință despre nimic

Gheorghe, omul cu muzeul și caricatura

Într-o joi după amiaza, de la 15,00, consilierii județeni au făcut act de prezență în ședința publică lunară a Consiliului Județean Ialomița. O ședință anostă și despre nimic, lipsită de sens și fapte!

O ordine pentru toată lumea
Consilierii sînt obosiți și fără inițiativă. Mai mult vorbesc înaintea ședinței decît în timpul dezbaterii. Lipsesc o droaie: președintele Ciupercă, vicele Mușoiu, Cazacu, Nicolae Sitaru și alți cîțiva... Nu-i nimic, ședința merge mai departe, îndeosebi fiindcă vicepreședintele Martin a primit dispoziție de la președintele Ciupercă să conducă lucrările. E liniște și secretarul Stoenescu demarează, cu zgomot, lecturarea ordinii de zi. O ordine... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2011, 13:08 (13783 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Justiția ialomițeană, între performanță și mii de dosare la un singur magistrat

Justiția ialomițeană, între performanță și mii de dosare la un singur magistrat

Tribunalul Ialomița are cel mai bun procent de operativitate din țară, 87%. Performanța se datorează unei bune organizări a muncii justițiare, dar și a numărului mic de cauze intrate pe rol...

Performanță în justiția ialomițeană
Justiția ialomițeană înregistrează performanțe. Cea mai mare unitate de justiție din județul nostru a înregistrat, în primele 6 luni ale anului, potrivit unui raport al Consiliului Superior al Magistraturii, un procent de soluționare a dosarelor de 87%. Adică, pe înțelesul tuturor, din 100 de cauze intrate, 87 au fost rezolvate. Judecătorul Toma, purtătorul de cuvînt al instanței, apreciază performanța drept una absolut obișnuită, dată fiind... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2011, 06:24 (15589 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Soldățica poloneză

Soldățica poloneză

Alexandra e un soldat. Un soldat polonez, de nici un metru șaizeci și puțin peste 40 de kilograme, care mărșăluiește către destinul lui. O face de doi ani și jumătate, fără odihnă și fără preget! A făcut-o de pe patul spitalelor din România, după 3 operații de creier menite să-i extirpe un glioblastom cît o portocală, a făcut-o în Turcia, acolo unde medicii au întors-o la viață, o face în fiecare zi, alături de noi... O face pentru că știe că destinul unui soldat este să mărșăluiască pînă la capăt și să nu renunțe niciodată! O face pentru că destinul ei e să ajungă translator de limbă poloneză și niciun cancer de pe pămînt n-are să o împiedice! Alexanda e un soldat adevărat! Un soldat care nu... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2011, 10:21 (20755 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Ziua Recoltei» pe Bărăgan

Ialomița, un județ fără asociații de producători

«Ziua Recoltei» pe Bărăgan

Potrivit datelor oficiale, în Ialomița au fost cultivate anul acesta 6300 hectare de legume. Însă, în ciuda producțiilor bune înregistrate, producătorii se declară faliți și susțin că «marfa nu are preț». Oficialii Direcției pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală Ialomița spun că situația este normală, în condițiile în care nu există nicio asociație de producători înregistrată oficial. Pe piețele din județ, prețurile sînt stabilite în funcție de client...

În piață la Coșereni, haina face prețul
Piața de zarzavaturi de la Coșereni începe, practic, de la Movilița. Vînzătorii, în majoritatea lor și producători, așteaptă pe marginea drumului în fața mormanelor de vinete... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2011, 11:09 (9399 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Colonelul Anghel Tudor-președinte, prim procurorul Eugen Anton-vicepreședinte

Alegeri cu scandal între vînătorii ialomițeni

Colonelul Anghel Tudor-președinte, prim procurorul Eugen Anton-vicepreședinte

Alegeri cu scandal pentru președinția Asociației Județene a Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița... Într-un final, fostul președinte Anghel Tudor a fost reconfirmat în funcție. Bătălia s-a purtat și pentru funcția de vicepreședinte al Asociației, candidatul Stan Bîtlan fiind scos din cărți cu o diferență de un vot!

Tudor, un președinte peste vînători
În urmă cu mai puțin de o lună, alegerile pentru președinția Asociației Județene a Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița preconizau scandalul. Și așa a și fost. Poziția de președinte al Asociației era rîvnită de trei aspiranți: președintele în funcție, fostul colonel de poliție Anghel Tudor, Marius Dumitrescu... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2011, 17:19 (17475 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fabrică de saltele în parcul municipal

Ca să nu piardă 200 de locuri de muncă, Consiliul Local Fetești a fost de acord

Fabrică de saltele în parcul municipal

Luna trecută, autoritățile locale din Fetești s-au confruntat cu o cerere insolită. Firma Siesta SRL, specializată în producția de saltele, a cerut aprobarea pentru construirea unei hale industriale în imediata vecinătate a parcului municipal, pe actuala locație a oborului municipal. Deși au fost respinse în primă instanță, procedurile legale de preluare a terenului au fost aprobate în cadrul ședinței Consiliului Local Fetești de joi, 29 octombrie. Potrivit oficialilor, producătorul de saltele asigură 200 de locuri de muncă pentru locuitorii orașului și amenință cu schimbarea locației în cazul în care cererea lui nu va fi luată în calcul.

Hală industrială pe strada Promenadei... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2011, 08:18 (21131 vizualizări - 2 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ionașcu, Hopa Mitică politic

Ionașcu, Hopa Mitică politic

Vă mai amintiți jucărioara aceea din plastic pe care o vindeau cîndva conaționalii noștri prin bîlciurile de-altădată? Ei bine, locul ei pe scena politicii locale a fost luat anul acesta de către primarul Gabi Ionașcu. Cu sau fără voia lui, acesta a devenit un Hopa-Mitică al tuturor partidelor, omul fără de care nu se poate imagina viitorul politic al Sloboziei...

Ciupercă îl sprijină pe Ionașcu
Imediat după ieșirea la rampă a PNL, președintele tuturor pesediștilor din Ialomița a declarat public că filiala condusă de domnia sa îl susține pe Gabi Ionașcu pentru un nou mandat de primar în Slobozia. Silvian Ciupercă, căci despre el este vorba, a recunoscut însă că această... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2011, 08:04 (18086 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Abatorul, tranșat ca la tenis

Încă o etapă nebună în liga județeană de fotbal (ne scuzați că ne repetăm, așa cere istoria). Am așteptat cu sufletul la gură un derby care s-a dovedit de un dezechilibru incredibil. Scorul cu care Abatorul a fost doborîtă pe propriul teren de Recolta Gheorghe Lazăr l-ar face invidios chiar și pe eternul perdant Victor Hănescu. Pentru că, după cum veți vedea, acest rezultat amintește mai degrabă de tenis decît de fotbal. Altfel, Amara rămîne lider printre altele și pentru că Unirea Grivița a fost, de data asta, cuminte foc și n-a mai avut chef de boacăne. De remarcat și faptul că cele două echipe din Fetești merg de 3 etape umăr la umăr. Cam atît despre etapa a VI-a. În ceea ce o privește pe cea... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2011, 07:54 (13296 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Urban solicită majorarea prețului la apa nepotabilă!

Stația de epurare crește cheltuielile

Urban solicită majorarea prețului la apa nepotabilă!

Oficial: apa de la robinetele slobozenilor este menajeră și poate fi folosită doar în scop menajer (Urban recunoaște într-un comunicat oficial lipit pe toate ușile blocurilor că apa poate fi folosită doar pentru uz gospodăresc).
Neoficial: o soluție de potabilizare a apei lipsește cu desăvîrșire, autoritățile sperînd într-o minune la finalizarea lucrării de înlocuire a conductei (doar că minunile sînt Dumnezeiești și durează 3 zile!).
Oficial: prețul apei va crește cu 0,61 lei! (căci Urban este în pragul falimentului, iar Ionașcu în campanie electorală)
Neoficial: majorarea se datorează costurilor ridicate... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2011, 09:34 (14872 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Necruțătoare

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Știința Bacău 33-20 (21-9)

Necruțătoare

Sîmbătă, 1 octombrie, a fost momentul de debut în noul sezon în fața propriilor suporteri pentru CSM Unirea Slobozia. Sorții au scos-o în față pe Știința Bacău, echipă rămasă și ea în vară fără multe titulare și fără locul de drept în Liga Națională, dar venită la Slobozia cu ambițiile de altădată. Nu mai departe de sezonul trecut, meciurile cu Știința Bacău însemnau concentrare și dăruire maximă în teren și degajau emoții mari în public. Parcă temîndu-se de acest aspect, mulți iubitori ai handbalului din Slobozia au preferat sîmbătă să dea curs altor activități, așa că în tribune au luat loc puțin peste 100 de spectatori care au avut manifestări demne mai degrabă de un spectacol cu Tudor Gheorghe... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2011, 09:31 (9397 vizualizări - 3 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
253 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Polițiștii ialomițeni atrag atenția asupra înșelăciunilor

Pentru a preîntâmpina comiterea unor fapte de înșelăciune prin metoda distragerii atenției, polițiștii ialomițeni atrag atenția cu privire la modul de operare folosit de infractori și recomandă cetățenilor ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2021, 16:25
(2946 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 45 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 19 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11358, fiind înregistrate 45 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2021, 16:50
(6030 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 38 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 18 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11313, fiind înregistrate 38 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2021, 17:05
(3946 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 75 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 17 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11275, fiind înregistrate 75 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2021, 16:30
(5036 vizualizări - 0 comentarii)


Tânără din Fetești, amendată că nu a respectat măsura izolării la domiciliu

Joi, 16 septembrie a.c., au continuat acțiunile desfășurate de polițiștii ialomițeni în contextul situației epidemiologice provocate de virusul SARS-CoV-2. O tânără de 22 de ani, din Fetești, a fost depistată ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2021, 14:15
(13274 vizualizări - 1 comentariu)


Beat și fără permis, la volan pe străzile din Urziceni

În noaptea de joi spre vineri, 16/17 septembrie a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din Urziceni au oprit pentru control, pe strada Transilvaniei, un autoturism  condus de un bărbat în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2021, 13:55
(4963 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița, ianuarie-august 2021: 27 de accidente grave, 18 persoane decedate, 19 răniți

În perioada 16-22 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, polițiștii rutieri vor acționa în cadrul Proiectului Național «ROADPOL-Safety Days», pentru reducerea numărului accidentelor rutiere și ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2021, 13:40
(1748 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Încasări la bugetul consolidat de 751,28 milioane de lei în primele 8 luni din 2021

Printr-un comunicat de presă, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița precizează că la bugetul consolidat, în perioada ianuarie-august 2021, s-au încasat venituri în sumă totală de 751,28 ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2021, 12:55
(2594 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Opt bărbați, reținuți pentru fapte de «furt»

În ziua de miercuri, 15 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au pus în executare 21 mandate de percheziție domiciliară, ce au vizat documentarea activității infracționale a unor persoane bănuite de săvârșirea ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2021, 18:10
(2430 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Joi, 30 septembrie 2021, termen limită pentru depunerea Formularul 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că joi, 30 septembrie 2021, este termenul limită de depunere a «Declarației informative privind livrările/prestările și ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2021, 17:55
(5529 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 22 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 16 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11200, fiind înregistrate 22 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2021, 16:50
(1663 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: 18/19 septembrie 2021, Sfințirea Mare a Bisericii Mânăstirii Hagieni

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: 18/19 septembrie 2021, Sfințirea Mare a Bisericii Mânăstirii Hagieni

În zilele de sâmbătă și duminică, 18 și 19 septembrie 2021, se va săvârși slujba de târnosire (sfințire) a Bisericii Mânăstirii Hagieni cu hramul «Sfântul Ierarh Nicolae» . La eveniment vor fi prezenți ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2021, 13:20
(8462 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: 53,013 milioane de lei, obligații suplimentare de plată stabilite ca urmare a controalelor

Activitatea de Inspecție Fiscală din cadrul AJFP Ialomita a efectuat, în luna august 2021, controale la contribuabili persoane fizice și juridice. Astfel, au fost finalizate 20 de inspecții fiscale, 12 ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 16:45
(7206 vizualizări - 4 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 40 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 15 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11178, fiind înregistrate 40 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 16:40
(2461 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Borănești, Coșereni, Gârbovi, Amara și Ciulnița. Hoții, în vizor!

În dimineața zilei de miercuri, 15 septembrie 2021, polițiștii ialomițeni au descins la locuințele a 21 de persoane bănuite de comiterea mai multor furturi din societăți comerciale. 10 persoane au fost ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 13:55
(4180 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Controale la societățile comerciale din zona unităților școlare

Magazinele din curtea școlilor și din zonele adiacente acestora au fost verificate de polițiștii ialomițeni, în vederea prevenirii și combaterii comercializării ilegale de mărfuri alimentare, băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 13:45
(4587 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziția «De la brazdă la cuptor» la Muzeul Național al Agriculturii

La Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia se va deschide vineri, 17 septembrie 2021, orele 10,00, expoziția «De la brazdă la cuptor», care prezintă principalele etape ale drumului pâinii, începând ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 13:35
(3497 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată și miriști de porumb

ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată și miriști de porumb

Marți, 14 septembrie a.c., în jurul orelor 15,00, pompierii din Țăndărei au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată, produs pe un teren viran pe raza comunei Mihail ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 12:35
(3162 vizualizări - 0 comentarii)


APIA a demarat plata ajutorului de stat în sectorul bovin

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de miercuri, 15 septembrie 2021, demarează autorizarea la plată a ajutorului de stat pentru susținerea activității crescătorilor ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 12:10
(6509 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția ialomițeană caută ajutor de șef de post. 14 funcții, scoase la concurs!

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița scoate la concurs 14 posturi de ajutor șef de post, prin încadrare directă din sursă externă, în scopul reducerii deficitului de personal. Înscrierile se fac ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2021, 18:20
(9372 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

În ultimele 24 de ore, polițiștii au intervenit la 70 de evenimente, din care 66 sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, au constatat 22 de infracțiuni și au aplicat 185 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2021, 18:10
(2781 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 26 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 14 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11138, fiind înregistrate 26 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2021, 16:50
(6649 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: «Sprijin pentru prima împădurire și crearea de suprafețe împădurite»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că, în perioada 15 septembrie 2021-28 februarie 2022, se primesc cereri de sprijin pentru accesarea Schemei de ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2021, 13:40
(3630 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Rechizite și îmbrăcăminte pentru elevii nevoiași

Protopopiatul Urziceni: Rechizite și îmbrăcăminte pentru elevii nevoiași

Protopopiatul Urziceni a continuat seria acțiunilor filantropice, oferind rechizite și îmbrăcăminte copiilor săraci din eparhie, cu ocazia debutului noului an școlar. 661 de elevi, cu posibilități materiale ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2021, 11:10
(3039 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul!

În perioada 14-17 septembrie 2021, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în localitățile ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 19:15
(4956 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Beneficiarii «Clubului de vară», în excursie tematică la Galați

Protopopiatul Slobozia: Beneficiarii «Clubului de vară», în excursie tematică la Galați

Sâmbătă, 11 septembrie 2021, beneficiarii «Clubului de vară» desfășurat de Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Școala Gimnazială Bucu și Primăria Bucu au participat la excursia organizată în județul ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 19:05
(4212 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 30 septembrie 2021, termenul până la care mai pot fi depuse cereri de acordare a eșalonărilor la plată în formă simplificată

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor, persoanelor fizice și juridice, care au obligații de plată a căror scadență/termen de plată s-a împlinit după data declarării ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 17:50
(3736 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 17 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 13 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11112, fiind înregistrate 17 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 16:45
(1739 vizualizări - 0 comentarii)


Service-urile auto, în vizorul ITM Ialomița

În perioada 6-8 septembrie 2021 s-a desfășurat Campania Națională pentru identificarea cazurilor de muncă nedeclarată la angajatorii care își desfășoară activitatea în domeniul «întreținerea și repararea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 16:25
(7112 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 18 incendii produse în mai multe localități

ISU Ialomița: 18 incendii produse în mai multe localități

Sâmbătă, 11 septembrie a.c., pompierii din Fetești au fost solicitați să intervină la un incendiu izbucnit la o anexă gospodărească a unui cetățean din Fetești. La sosirea forțelor de intervenție, incendiul ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 14:50
(1522 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...