Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Slobozia a îngropat 2000 de miliarde în investiții

În ultimul mandat al primarului Gabi Ionașcu

Primăria Slobozia a îngropat 2000 de miliarde în investiții

Un document postat săptămîna trecută pe site-ul primăriei Slobozia relevă o cifră impresionantă. Potrivit acestuia, pentru lucrările de investiții finalizate în perioada 2009-2010, dar și pentu cele care urmează a fi finalizate pînă la sfîrșitul anului 2012, administrația locală a cheltuit circa 2000 miliarde lei vechi, respectiv 50 milioane de euro. Așa cum am mai spus, cifra este una absolut impresionantă pentru un oraș al cărui buget anual în anul 2011 este de doar 848 miliarde lei vechi, în scădere cu circa o pătrime față de anul 2010. Problema nu o reprezintă doar valoarea investițiilor, prea mari pentru o căciulă atît de mică, ci și finalitatea acestora. O trecere în revistă neexhaustivă... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2011, 08:07 (16184 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Ambulanță privată la Sfântu’ Așteaptă

Ialomița: Ambulanță privată la Sfîntu’ Așteaptă

Recent, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate a raportat cu brio o nouă realizare. 50 mii lei, bani ajunși în județ pentru ambulanțe private. Doar că, în timp ce președintele Geantă încheia contracte de finanțare cu două firme din domeniu, managerul Serviciului de Ambulanță, Radu Paros, refuza orice discuție la acest capitol. Așa se face că, deocamdată, cele 50 mii lei rămîn în conturile Casei Județene de Asigurări de Sănătate, iar cele două firme, și așa depășite logistic la acest capitol, rămîn în așteptare.

DA de la Casă, BA de la Ambulanță
În plină derivă financiară a sistemului de Sănătate, Casa Județeană primește un aport de 50 mii lei pentru a contracta cu ambulanțele... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2011, 08:01 (19367 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Consilierul local PSD Ionuț Răileanu, acuzat de «evaziune fiscală»

Consilierul local PSD Ionuț Răileanu, acuzat de «evaziune fiscală»

Consilierul local Ionuț Răileanu este acuzat de «evaziune fiscală». Omul de mingi al PSD Ialomița ar fi introdus în contabilitatea societății sale facturi fiscale fictive, în scopul sustragerii de la plată a dărilor către stat. Dosarul, unul de-a dreptul penibil, a trecut deja prin mîinile comisarilor Gărzii Financiare Ialomița, dar și ale procurorilor județeni, ajungînd pe masa polițiștilor, unde urmează să se demonstreze cum a reușit consilierul local să deducă ilegal TVA...

«Experience Com», o firmă cu tradiție
După ce acum doi ani a văruit cu bidineaua Căminul Cultural din Sfîntu Gheorghe pentru modica sumă de 30 mii lei, consilierul local Ionuț Răileanu (Brusli... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2011, 08:09 (21122 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Spălătoria Nick Touring covoarele se curăță până la dispariție!

Pericli și covorul fermecat

La Spălătoria Nick Touring covoarele se curăță pînă la dispariție!

«Am dus covorul la spălătorie și am rămas fără el!» este reclamația unei femei din Slobozia. Sătulă de batjocura personalului de la spălătoria auto unde și-a dus covorul pentru a fi curățat, femeia vrea să împărtășească pățania tuturor slobozenilor. Și pentru că situația este mai degrabă penibilă, slobozeanca a ales să rămînă sub anonimat.

Pericli și covoarele
Pe Maria (numele este aleatoriu), o întîlnim în Bazarul Municipal, în fața unui magazin de covoare turcești. Covoarele sînt ieftine și de proastă calitate, iritant de colorate și atîrnate de gardurile din jur, dar Maria mai hotărîtă ca niciodată să ducă unul dintre acestea acasă. Femeia este supărată afară din... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2011, 08:03 (14572 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Morganele fotovoltaice din Ialomița

Energia verde rămîne doar pe hîrtie

Morganele fotovoltaice din Ialomița

La începutul anului 2011, autoritățile județene estimau că Ialomița ar putea obține 600 de megawați de energie verde produsă în parcurile eoliene. La acest potențial se adaugă aproximativ 50 de megawați rezultați din posibila exploatare a unor parcuri fotovoltaice. Un control de rutină al Prefecturii Ialomița relevă faptul că, în ciuda zecilor de proiecte depuse, la acest moment niciuna dintre firmele implicate în acest domeniu nu a construit nimic.

Legile sînt făcute ca să fie încălcate
Potrivit unui comunicat de presă emis de Prefectura Ialomița, la nivelul județului există 14 localități unde au fost inițiate proiecte de dezvoltare a unor parcuri fotovoltaice. Pe hîrtie... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2011, 15:05 (21074 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Abatorul și Amara fac cărțile

Tot ele ar fi putut concura și anul trecut pentru promovare dacă nu le-ar fi încurcat Viitorul Axintele. Mai hotărîtă, echipa fraților Grigore le-a luat fața și a urcat în eșalonul al III-lea. Anul acesta însă, bătălia pare a fi o afacere între echipele conduse de profesorii Constantin Prepeliță și Florin Martinescu. Doar ele au zestrea de puncte intactă după cele 4 etape scurse de la debutul Campionatului. Ambele au bifat goluri multe în această ultimă etapă, ce-i drept beneficiind și de modestia adversarilor din Borănești și Andrășești. Pe locul al III-lea vine Recolta Gheorghe Lazăr, care a strîns 10 puncte și a provocat în această rundă o semisurpriză, remizînd la Rapid Fetești. Gurile rele... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2011, 14:57 (17700 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

«Puteam învinge!»

Handbal, HCF Piatra Neamț-CSM Unirea Slobozia 27-26 (16-10)

«Puteam învinge!»

Cam aceasta a fost impresia celor prezenți, la primul meci al handbalistelor de la CSM Unirea Slobozia, în acest Campionat. S-a întîmplat sîmbătă, 17 septembrie, la Piatra Neamț, arenă ostilă echipei noastre unde, indiferent de formulă și de conducere tehnică, am pierdut pînă în prezent toate partidele. Uniristele au intrat anevoie în joc, lăsînd moldovencelor bucuria de a se desprinde la o distanță apreciabilă pînă la prima pauză: 16-10. Elevele lui Lucian Ghiulai au tratat cu totul altfel a doua repriză, turînd motoarele într-o cursă nebună de urmărire care putea să ne aducă primele puncte în clasament. Ne-am oprit din păcate la un gol în spatele adversarelor, scorul final fiind 27-26 pentru... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2011, 14:55 (16027 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Șefa de la Ordine Publică, Maria Baciu, acuzată de «abuz în serviciu»

După ce a forțat oprirea unei mașini în trafic

Șefa de la Ordine Publică, Maria Baciu, acuzată de «abuz în serviciu»

Șeful Serviciului Ordine Publică din cadrul Poliției Municipiului Slobozia este acuzat de «abuz în serviciu». Maria Baciu este acuzată că ar fi oprit în mod abuziv o șoferiță în trafic, solicitîndu-i documentele deși, atenție!, se afla în timpul liber.
Joi, 15 septembrie, seara, o banală șicanare în trafic avea să se transforme într-un adevărat conflict. Protagonistele: Maria Baciu, șeful Serviciului Ordine Publică din cadrul Poliției Slobozia și Cristina, o șoferiță aflată întîmplător în trafic. Șicanarea s-ar fi produs la ieșire din municipiul Slobozia spre Urziceni.
Șoferița Cristina susține că ar fi fost constrînsă să tragă pe dreapta de mașina condusă de Maria Baciu. La mijloc s-ar... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2011, 10:53 (66918 vizualizări - 46 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

PNL Ialomița vrea Slobozia fără Ionașcu

Martin a înviat!

PNL Ialomița vrea Slobozia fără Ionașcu

PNL Ialomița anunța că nu renunță la lupta pentru Primăria Slobozia. Miercuri, 21 septembrie, în cadrul unei conferințe de presă, oficialii filialei au declarat că Ioan Martin rămîne alternativa liberală pentru funcția de primar al municipiului Slobozia. Președintele PNL Slobozia, Mihai Emilian, a făcut un apel public la oamenii de afaceri și cetățenii interesați să se alăture dezideratului de a lansa în cursa electorală un contracandidat pentru actualul primar al Sloboziei, Gabi Ionașcu.

PSD-lider de piață
Ioan Martin, președintele PNL Ialomița și Mihai Emilian, președintele PNL Slobozia au organizat miercuri, 21 septembrie, prima conferință de presă oficială de după... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2011, 14:48 (18435 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesorul-șpăgar Gheorghe Neagu e diriginte la clasa a IX-a!

Flagrant cu final neașteptat la Liceul de Chimie

Profesorul-șpăgar Gheorghe Neagu e diriginte la clasa a IX-a!

Scandalul declanșat de antrenorul echipei de handbal Unirea Slobozia, Gheorghe Neagu, acuzat de luare de mită ca urmare a unui flagrant desfășurat pe 20 mai 2011, a ajuns la un final neașteptat. După 3 luni de cercetări, în lipsa unei soluții definitive din partea instanței, acesta a fost reîncadrat și... predă ore de dirigenție la clasa a IX-a. «Este un profesor autoritar care știe să țină sub control o clasă!» a declarat directorul Grupului Școlar «Mihai Eminescu», Maria Geantă. Conducerea Inspectoratului Școlar Ialomița condamnă această decizie, dar pînă în prezent nu a adoptat nicio măsură.

Flagrant cu surdină
Reținut pentru 30 de zile în urma unui flagrat pe 20... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2011, 07:53 (20528 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parc de 1,4 milioane de euro la Amara

Parc de 1,4 milioane de euro la Amara

Începînd cu această săptămînă, parcul din Amara a fost inaugurat oficial. Refacerea acestuia a fost posibilă grație unei invetiții din fonduri europene în valoare de 1,4 milioane de euro, parcul avînd o suprafață de 64 de hectare și cel mai mare parc dendrologic din sud-estul României.

Turism, turism, turism
Marți, 20 septembrie, la Amara, autoritățile locale au tăiat panglica inaugurală a celui mai modern parc din județ. Iluminat în totalitate, dotat cu terenuri de tenis și locuri de joacă pentru copii, parcul reprezintă una dintre cele mai importante investiții susținute de către autoritățile locale în ultimii ani. Inaugurat în prezența oficialilor locali și a celor... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2011, 18:49 (18215 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal Liga a III-a, Viitorul Axintele-CS Eforie 0-1

Se-ngroașă gluma

Jucători vin, jucători pleacă, jucători sînt dați afară azi pentru a fi reprimiți mîine. Și, peste toate aceste mișcări de trupe, planează ineficiența. Zero goluri și zero puncte pare deja un clișeu jurnalistic atunci cînd vorbim de Viitorul Axintele. O echipă care trăiește un prezent sumbru și căreia, în ciuda numelui, nu i se întrezărește un viitor prea roz.

Altă distribuție, același rezultat
Ion Nica a început meciul de sîmbătă, 17 septembrie, cu CS Eforie cu o linie mediană schimbată în bună măsură. Rolurile de mijlocași centrali au fost preluate de Madukwe pentru prima dată titular în acest sezon și de Daniel Florea, jucător adus de la Conprest Gim, care a apărut... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2011, 18:45 (15361 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal Liga a III-a, CS Ștefănești-Unirea Slobozia 0-1

Am mai trecut un hop

Victoriile îți întăresc considerabil moralul, iar cînd vin una după alta te ajută să crezi în șansa ta pînă în ultimul moment. Așa se explică puterea pe care au avut-o elevii lui Ion Ionescu de a lupta pînă în minutele de final pentru a o supune pe CS Ștefănești.
Comuna Ștefănești, cunoscută mai mult pentru faptul că l-a dat temporar politicii pe Adi Minune, are din acest an și echipă de fotbal în Liga a III-a. Mică dar bătăioasă, trupa ilfoveană a avut-o adversară vineri, 16 septembrie, pe Unirea Slobozia, una dintre favoritele la promovarea în Liga a II-a. Prima repriză a meciului care a contat pentru Etapa a V-a a fost una echilibrată, în care gazdele au avut cîteva raiduri periculoase la... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2011, 18:43 (12222 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Garda Financiară Ialomița: Peste 43 tone de floarea-soarelui, confiscate

Comisarii Gărzii Financiare Ialomița au confiscat peste 43 tone de floarea-soarelui, marfă care urma să fie predată la baza siloz a SC Expur SA Slobozia. Așadar, joi, 15 septembrie a.c., au fost identificate două autocamioane de transport, înmatriculate în Călărași și Giurgiu, floarea-soarelui încărcată aparținînd unei societăți din Oltenița, SC Davis Trans SRL. Doar că la solicitarea comisarilor Gărzii Financiare de a se prezenta documentele de proveniență, transportatorii au prezentat două avize de însoțire a mărfii și două borderouri de achiziții, completate pe numele aceleiași persoane fizice, Cisoflan Marian, domiciliat într-o comună din județul Giurgiu. După verificarea datelor persoanei... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2011, 15:16 (9976 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Războiul apei bătută în pive politice

Primarul Ionașcu față cu reacțiunea

Războiul apei bătută în pive politice

Nu credeam să apucăm ziua cînd primarul Gabi Ionașcu îi va lua locul președintelui Băsescu. Și totuși, minunea s-a întîmplat. Pentru că, întocmai precum propovăduia irezistibilul Mircea Badea pe sticla televizoarelor («Afară plouă! Băsescu e de vină!»), în Ialomița, sau mai bine spus, pe Ialomița dacă peștii se dau cu burțile-n sus, Ionașcu e de vină, iar Mădălin Teculescu tună și fulgeră de la înălțimea unicului etaj prefectural cu care a fost cadorisită instituția.

Istoria celor două rozete politice
Pentru aceia dintre dumeavoastră care ajung să citească accidental cîte ceva despre politicienii locali și războaiele lor intestine, reamintim că, de vreun an încoace,... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2011, 12:14 (17451 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ialomița: A început sezonul bîlciurilor electorale

În vreme ce liderii organizațiilor politice de buzunar din Ialomița dorm cu capetele pe faxuri așteptînd directivele de la centru, primarii din teritoriu se pregătesc activ pentru noi și noi mandate. Luna septembrie 2011 a marcat debutul sărbătorilor cîmpenești, a zilelor sătești și a bîlciurilor locale tradiționale, tocmai potrivite pentru a reaminti electoratului că se apropie ziua pentru care au răbdat patru ani.

Plăți anticipate pentru electoratul rural
A trecut demult vremea cînd electoratul se lăsa convins să voteze pentru un «kil» de ulei, două de zahăr și un mezel luat pe caiet de la magazinul edilului local. Dar nici primarii nu mai sînt naivi, ca odinioară... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2011, 11:06 (14623 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Sediul Primăriei Amara, Peleș în stil baroc

Istorie locală marca Victor Moraru

Sediul Primăriei Amara, Peleș în stil baroc

Dacă Regele Carol I a avut la dispoziție 16 milioane de lei aur și un arhitect neamț pentru a ridica la Sinaia un castel care reprezintă o combinație între stilul german și cel neorenascentist, primarului Victor Moraru i-au fost de ajuns doar 3 ani și 1,4 milioane de euro pentru a inaugura la Amara un sediu administrativ care reprezintă o combinație între un bloc de locuințe și stilul baroc de sub creionul consilierului județean Ion Vede, arhitect de profesie. Noul sediu are o înălțime de 13 metri, 3 etaje, 22 de camere și a fost inaugurat joi, 8 septembrie 2011, cu scopul declarat de a deveni principalul punct de atracție turistică al orașului.

Joi, de Sfîntă Marie Mică... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2011, 10:26 (18749 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Primăria Munteni Buzău acordă ajutoare sociale ilegal!

PRIMARI PENALI (II). Edilul Gheorghe Soare, acuzat de abuz în serviciu.

Primăria Munteni Buzău acordă ajutoare sociale ilegal!

Venitul minim garantat sau «socialul», în exprimare plastică, continuă să dea bătăi de cap autorităților locale. Mai mult, pe cît de simplă, pe atît de complicată, «legea sărmanilor», 416, reușește să ispitească primarii la fărădelegi administrative. Este cazul comunei Munteni Buzău și al primarului său Gheorghe Soare, actual cercetat penal pentru ajutoare sociale acordate în mod ilegal. În replică, edilul contraatacă și se ia la trîntă cu legea, «neclară, nedreaptă și de nerespectat».

Dacă-i gratis, cu plăcere
Chiar dacă nasc sau nu în mijlocul străzii în puterea nopții, femeile de la Munteni Buzău primesc ajutoare sociale de la Primărie. La fel și bărbații! La Munteni... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2011, 11:36 (66657 vizualizări - 27 comentarii)

EVENIMENT

Ministrul Tabără a serbat «Ziua Porumbului» la Orezu

S-a întîmplat în Ialomița

Ministrul Tabără a serbat «Ziua Porumbului» la Orezu

Joi, 15 septembrie, ministrul Agriculturii, Valeriu Tabără a serbat «Ziua Porumbului» la Orezu. Aflat la a doua ediție, evenimentul are rolul de a marca importanța națională a acestei culturi în economia națională. Valeriu Tabără a subliniat în discursul inaugural necesitatea susținerii fermierilor care activează în acest domeniu, dar și obligativitatea acestora de a se asocia în vederea atragerii de fonduri europene și pentru creșterea competitivității în domeniul agricol. La întîlnirea de la Orezu, desfășurată în plin cîmp, la temperaturi care au depășit 40 de grade Celsius, au participat peste 200 de fermieri din regiune, unii dintre ei deținători ai unor exploatații agricole ce depășesc 2... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2011, 11:29 (15583 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Eolica Baia-Viitorul Axintele 1-0

Secetă

Alb-verde părea o combinație cromatică lipsită de succes în acest început de toamnă. Îmbrăcați în aceste culori, fotbaliștii de la Viitorul Axintele bifează înfrîngere după înfrîngere cu fiecare etapă ce trece. Vineri, 9 septembrie, s-a produs deplasarea de la Baia, unde în cadrul etapei a IV-a ialomițenii i-au înfruntat pe cei de la Eolica. Antrenorul Ion Nica a încercat, forțat de împrejurări, să facă primele modificări în primul 11. Astfel, în poartă a apărut, în locul lui Sava, Ovidiu Trandafir, iar în apărare a fost titularizat, pe stînga, Marius Ionică. Tot în premieră, Toader și Cană au fost amîndoi titulari, ultimul fiind folosit în avanposturi. Angrenajul a dat rezultate pînă în minutul... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2011, 11:27 (12714 vizualizări - 3 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
235 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Căzănești: Petrecere privată, întreruptă de polițiști

În cursul zilei de luni, 29 martie a.c., polițiștii ialomițeni au întrerupt petrecerea privată organizată la locuința unui bărbat, de 35 de ani, din orașul Căzănești. La respectivul imobil au fost identificate ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2021, 18:50
(2402 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 37 mii de lei pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile  de verificare a modului în care sunt respectate măsurile de protecție sanitară. Astfel, au fost aplicate în total 133 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2021, 18:40
(3462 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 74 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 30 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9416, cu 74 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2021, 16:45
(3195 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciul Județean Anticorupție Ialomița: Funcționari publici din Primăria Fetești, trimiși în judecată

Polițiștii anticorupție ai Direcției Generale Anticorupție-Serviciul Județean Anticorupție Ialomița au efectuat acte de urmărire penală la delegarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2021, 21:05
(11021 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa la Fierbinți-Târg!

Pentru executarea lucrărilor de schimbare a tabloului de automatizare de la nivelul rezervorului de alimentare cu apă potabilă, de pe strada Gării, din orașul Fierbinți-Târg, RAJA Constanța este nevoită ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2021, 18:55
(4358 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Pe parcursul sfârșitului de săptămână, polițiștii de la Rutieră au organizat acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță în trafic, prevenirea producerii unor accidente de circulație, dar și pentru depistarea ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2021, 18:20
(3058 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de 35600 de lei

Verificările desfășurate de polițiștii ialomițeni, în cadrul activităților de prevenire și limitare a infectării cu virusul SARS-CoV-2, au dus la identificarea și sancționarea a 149 de cetățeni care nu ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2021, 18:15
(2255 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 38 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 29 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9342, cu 38 de cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2021, 16:25
(3180 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Incendiu la un cabinet medical

Țăndărei: Incendiu la un cabinet medical

Pompierii militari din cadrul Gărzii de pompieri Țăndărei au fost solicitați sâmbătă, 27 martie a.c., în jurul orelor 14,15, să intervină pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la un cabinet ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2021, 12:40
(2297 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Și-a găsit sfârșitul într-o canalizare

Un bărbat de 60 de ani din Feteși a murit duminică, 28 martie a.c., după ce a căzut într-o canalizare. În ajutorul victimei s-au deplasat de urgență două echipaje de la Stația de pompieri Fetești cu o autospecială ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2021, 22:20
(4577 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 57 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 28 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9304, cu 57 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2021, 16:50
(4132 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 32 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 27 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9247, cu 32 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2021, 15:40
(4492 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Centru de vaccinare anti-COVID-19, deschis în cadrul Batalionului 113 Artilerie

Slobozia: Centru de vaccinare anti-COVID-19, deschis în cadrul Batalionului 113 Artilerie

Reprezentanții Batalionului 113 Artilerie din Slobozia au dat startul campaniei de vaccinare anti-COVID-19 pentru populația civilă. În cadrul instituției militare funcționează din această săptămânăun Centru ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2021, 20:05
(3289 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 47 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 26 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9215, cu 47 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2021, 15:35
(3443 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi acordate pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, 76 polițiști și 30 de polițiști locali au acționat pentru verificarea  respectării măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, precum și pentru prevenirea și limitarea infectării ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2021, 14:35
(4527 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Peste 2000 de Cereri Unice de Plată depuse

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a făcut o primă centralizare a Cererilor Unice de Plată, depuse de fermieri în perioada 1-26 martie 2021. La nivelul țării, potrivit datelor oficiale, ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2021, 14:10
(3914 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 60 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 25 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9168, cu 60 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2021, 15:30
(4044 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 600 kg de pește, confiscate

Ialomița: Peste 600 kg de pește, confiscate

Miercuri, 24 martie a.c., în jurul orelor 13,00, polițiștii din Platonești și Țăndărei au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale în domeniul pisciculturii ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2021, 13:25
(3445 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Cercetat penal pentru «tăiere ilegală» și «furt de arbori»

Țăndărei: Cercetat penal pentru «tăiere ilegală» și «furt de arbori»

În cursul zilei de miercuri, 24 martie a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii rutieri din Țăndărei au depistat, în flagrant, în extravilanul orașului Țăndărei, un bărbat în vârstă de 27 de ani, din Fetești ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2021, 13:10
(2474 vizualizări - 4 comentarii)


Razie de amploare și percheziții la Borănești și Coșereni

Razie de amploare și percheziții la Borănești și Coșereni

17 percheziții domiciliare au avut loc în dimineața zilei de joi, 25 martie 2021, pe raza comunelor Borănești și Coșereni, precum și una în București, fiind vizate persoane bănuite de săvârșirea mai multor ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2021, 12:50
(6821 vizualizări - 0 comentarii)


APIA primește Cereri de sprijin pentru schema de ajutor de stat «Servicii de silvomediu, servicii climatice și conservarea pădurilor»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că se primesc Cererile de sprijin pentru accesarea schemei de ajutor de stat «Servicii de silvomediu, servicii ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2021, 11:50
(8569 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Eșalonarea simplificată pentru obligațiile fiscale principale și accesorii datorate după data de 16 martie 2020

Administrația Județeana a Finațelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor interesați că pot accesa eșalonarea la plată simplificată, pe o perioadă de cel mult 12 luni, pentru obligațiile fiscale ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 18:10
(5602 vizualizări - 0 comentarii)


Birou Teritorial al Avocatului Poporului la Slobozia

Birou Teritorial al Avocatului Poporului la Slobozia

Miercuri, 24 martie 2021, în cadrul unei întâlniri oficiale desfășurata în Sala de Ședințe a Consiliului Local Slobozia, Avocatul Poporului, Renate Weber, a anunțat public deschiderea unui nou Birou Teritorial ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 15:50
(4236 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 72 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 23 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9108, cu 72 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 15:20
(3468 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace pentru gestionarea situațiilor de urgență produse de un accident rutier cu victime multiple

Joi, 25 martie a.c, începând cu orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren în care este ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 15:05
(6164 vizualizări - 0 comentarii)


Tânără de 20 de ani din Bordușani, amendată că nu a respectat «izolarea»

Verificările persoanelor care au obligația izolării sau carantinării la o adresă aleasă au dus la identificarea unei tinere de 20 de ani, din comuna Bordușani, care a încălcat această măsură. Reamintim ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 13:50
(4938 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

În cursul zilei de luni, 22 martie a.c., în jurul orei 9,00, polițiștii rutieri din Urziceni au oprit, pentru control, un autoturism care avea o deplasare sinuoasă. La volanul autovehiculului a fost identificat ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 17:20
(3001 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19

În cursul zilei de luni, 22 martie a.c., aproape 100 de forțe de ordine au acționat pe raza județului Ialomița pentru verificarea respectării măsurilor și interdicțiilor impuse în vederea limitării răspândirii ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 17:05
(1805 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 48 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 23 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9036, cu 48 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 15:15
(3273 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier între Slobozia și Bucu

Accident rutier între Slobozia și Bucu

Un accident rutier s-a petrecut în ziua de marți, 23 martie a.c., pe DN2, între localitățile Slobozia și Bucu. Din primele informații, se pare că evenimentul a avut drept cauză o depășire efectuată neregulamentar ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 14:30
(3140 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...