Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Grupurile de Acțiune Locală, motor investițional pentru Ialomița

Povestea merge mai departe

Grupurile de Acțiune Locală, motor investițional pentru Ialomița

La nivelul județului Ialomița au primit acreditarea 3 grupuri de acțiune locală care împreună vor cheltui, în perioada 2011-2013, aproximativ 8,4 milioane de euro, cîte 2,8 milioane de euro pentru fiecare zonă.

Istoria LEADER
Importanța acestor fonduri europene constă în principal în faptul că, în cadrul PNDR, întotdeauna un procent din alocările financiare pentru fiecare perioadă programatorie se vor desfășura prin Axa IV LEADER, respectiv prin grupurile de acțiune locală care vor stabili în cadrul parteneriatului care vor fi direcțiile pentru care se vor da acești bani.
Planurile de dezvoltare locală prezentate Autorității de Management pentru PNDR au primit finanțare... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2011, 09:47 (13479 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Anul școlar începe la 1 octombrie

Pentru activitățile extracurriculare

Anul școlar începe la 1 octombrie

În ciuda eforturilor investitorilor din mediul privat, atunci cînd vorbim despre petrecerea timpului liber Palatul Copiilor rămîne singura distracție a elevilor de toate vîrstele. Cu 12 ateliere și peste 1200 de copii care le frecventează, această instituție rămîne liderul incontestabil al pieței de profil și un mediu sigur și prietenos pentru școlarii care o frecventează.

Înscriere prin selecție
De la elevii de grădiniță și pînă la bunicii cei mai acri, toată lumea știe unde se află Palatul Copiilor și cu ce se ocupă instituția. Palatul Copiilor și-a clădit renumele în decursul anilor, bazîndu-se pe seriozitatea cadrelor didactice care activează aici, dar și pe miile... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2011, 10:24 (11893 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Falimentul Ialomiței

Patronii continuă să-și dizolve firmele

Deși economia județeană dă semne de revenire, patronii ialomițeni continuă să-și dizolve societățile. Asta în timp ce înmatriculările de firme cunosc totuși o creștere semnificativă...

Dizolvări în creștere, suspendări în scădere
Mediul de afaceri ialomițean continuă să înregistreze efecte negative. Contrar așteptărilor, datele statistice aferente perioadei ianuarie-august 2011, consemnate de Registrul Național al Comerțului, demonstrează că patronii ialomițeni continuă să își închidă afacerile. Astfel, în primele 8 luni ale anului 2011, 35 de societăți au fost dizolvate, în creștere comparativ cu perioada similară a anului precedent, cînd 32 de firme erau dizolvate... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2011, 16:36 (16428 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Consiliul Județean ratează programul «Cornul și Laptele» în Ialomița

Școlarii ialomițeni, lăsați fără corn de două săptămîni

Consiliul Județean ratează programul «Cornul și Laptele» în Ialomița

După 7 ani de bîlbe permanente, Consiliul Județean Ialomița reușește să confirme încă o dată incapacitatea de a gestiona programul guvernamental «Cornul și Laptele». La aproape 3 săptămîni de la debutul anului școlar, elevii ialomițeni care beneficiază de acest program continuă să aștepte cornul. Oficialii județeni susțin că problema este una minoră care urmează să fie rezolvată zilele acestea. Prefectura Ialomița se declară îngrijorată de situație și susține că va raporta situația la Guvern.

Istoria se repetă în fiecare an
Probleme legate de derularea în bune condiții a programului guvernamental «Cornul și Laptele» apar în fiecare an. De la gramaje sub standard și pînă... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2011, 06:47 (17615 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ionașcu refuză controlul de legalitate al Prefecturii Ialomița

Primăria Slobozia, mai presus de lege

Ionașcu refuză controlul de legalitate al Prefecturii Ialomița

Cu un an înainte de alegeri, primarul Gabi Ionașcu dă semne repetate de slăbiciune electorală. Își critică propria organizație de partid, înfierează proletar colegii din USL, amenință presa pe care o consideră ostilă și, vorba lui nenea Iancu, se teme de trădare atît de tare, încît, susțin apropiații, are pusee de paranoia pe care nu și le mai poate controla. Ultimul dintre ele s-a consumat joi, 22 septembrie, pe holurile instituției de care nu se mai lasă desprins, atunci cînd domnia sa a blocat cu pieptul gol accesul funcționarilor publici din Prefectură Ialomița la documentele oficiale ale instituției. Indiferent de motivație, ceea ce a făcut primarul Gabi Ionașcu este sfidare la adresa unei... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2011, 08:09 (14786 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Grivița, spaima liderilor

Etapă nebună în Liga a IV-a, sîmbătă, 24 septembrie. Cele 14 protagoniste au oferit un spectacol interesant înspicat și cu ceva surprize. Sarea și piperul la masa fotbalului județean le-a oferit Unirea Grivița. A fost, în fapt, o recidivă pentru că proaspăt promovata s-a distins și în etapa a III-a, printr-un succes răsunător în fața Rapidului din Fetești, pe care l-a oprit în triaj și l-a deposedat de prima poziție. În etapa a V-a, a venit rîndul Abatorului să se încurce de aceeași echipă. De data asta, a fost doar un egal suficient însă pentru a se schimba iarăși liderul. S-a întîmplat, cum spune o vorbă din bătrîni, ca buturuga mică să răstoarne carul mare. Numai că, în acest sezon, în Liga... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2011, 08:05 (15215 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Semne bune

Handbal, Național Rîmnicu Vîlcea-CSM Unirea Slobozia 18-27 (8-15)

Semne bune

Național Rîmnicu Vîlcea a mers anul trecut la barajul pentru promovare, iar în această vară a pendulat nesigur între seriile A și B ale Diviziei A. Pînă la urmă s-a hotărît și a rămas în grupă cu noi pentru a reedita meciurile din sezonul 2008-2009. Pentru că vîlcenii și-au păstrat în mare nucleul de anul trecut se anunța un meci greu, puțini încumetîndu-se să parieze pe victoria uneia dintre echipe.

Stăpîne peste întreg jocul
Cu toate astea sîmbătă, 24 septembrie, la ora meciului elevele lui Lucian Ghiulai au intrat în sala mai determinate ca niciodată să obțină victoria. 10 minute le-au trebuit pentru a spulbera întreaga strategie a gazdelor. 8 goluri au marcat Irina... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2011, 08:03 (16504 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Comisarul Maria Baciu și agentul șef Laurențiu Bătrânu, cercetați prealabil

Varza de la Biroul Ordine Publică

Comisarul Maria Baciu și agentul șef Laurențiu Bătrînu, cercetați prealabil

O vorbă populară spune că «cine n-are bătrîni, să-și cumpere». Acuma, noi nu știm dacă Inspectoratul de Poliție l-a cumpărat pe Bătrînu sau s-a pricopsit cu el. Cert e că agentul șef Laurențiu Bătrînu există, ocupă o funcție în organigrama Biroului de Ordine Publică din cadrul Poliției Slobozia și este subordonat Mariei Baciu. Adică, după cum intuiți, vom demara un articol cu cele două personaje.

Faptele așa cum este. «B’nă seara! Agent șef Bătrînu, ’miteți să raportez!»
Așadar, după Raportul întocmit de Bătrînu, faptele s-au petrecut astfel. «La data de 06.06.2011, am fost planificat să execut serviciul în tura de noapte, împreună cu subofițer jandarm» își demarează... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2011, 08:28 (49414 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

SPORT

Încurcați de Nicoliță

Fotbal Liga a III-a, Unirea Slobozia-Conpet Cireșu 1-1

Încurcați de Nicoliță

Fotbalul slobozean trăiește al III-lea Campionat sub spectrul promovării. Mai mult, acesta pare a fi în sfîrșit anul nostru. Cu toate acestea, lumea (nu neapărat suporterii) se înghesuie doar la tribuna oficială. Restul Stadionului «1 Mai» reprezintă un gol imens care vorbește, din păcate, elocvent despre cei 20 de ani cît am stat departe de lumea bună a fotbalului românesc. Și vineri, 23 septembrie, la meciul cu brăilenii de la Conpet Cireșu, galbenul și albastrul scaunelor de plastic a fost doar sporadic împestrițat de prezența cîte unui spectator. Despre galerie, întrebați-i pe alții. Noi n-avem!

Imprevizibilii de la Conpet Cireșu
Adversara Unirii din etapa a VI-a... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2011, 08:01 (12811 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal Liga a III-a, CS Tunari-Viitorul Axintele 1-1

De-acum așteptăm victoriile

La Axintele a venit descătușarea. Echipa lui Ion Nica a făcut pînă acum impresie bună însă doar atît. Vineri, 23 septembrie, la Tunari, antrenorul a umblat un pic la garnitura de start, ce-i drept forțat și de numeroasele accidentări și suspendări. Au apărut, astfel, față de ultimul meci oficial, portarul Sava, mijlocașii Ștefan și Radu sau atacanții Alex Pascale și Petrică Ungureanu. Scenariul partidei părea a fi cel cu care Viitorul ne obișnuise. În minutul 25, tunarul Ionuț Popescu a deschis scorul. Lucrurile însă aveau să stea cu totul altfel de această dată. Un sfert de oră mai tîrziu, ialomițenii beneficiază de o lovitură liberă, pe care Mihai Cană o transformă impecabil reușind egalarea... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2011, 07:52 (14796 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia a îngropat 2000 de miliarde în investiții

În ultimul mandat al primarului Gabi Ionașcu

Primăria Slobozia a îngropat 2000 de miliarde în investiții

Un document postat săptămîna trecută pe site-ul primăriei Slobozia relevă o cifră impresionantă. Potrivit acestuia, pentru lucrările de investiții finalizate în perioada 2009-2010, dar și pentu cele care urmează a fi finalizate pînă la sfîrșitul anului 2012, administrația locală a cheltuit circa 2000 miliarde lei vechi, respectiv 50 milioane de euro. Așa cum am mai spus, cifra este una absolut impresionantă pentru un oraș al cărui buget anual în anul 2011 este de doar 848 miliarde lei vechi, în scădere cu circa o pătrime față de anul 2010. Problema nu o reprezintă doar valoarea investițiilor, prea mari pentru o căciulă atît de mică, ci și finalitatea acestora. O trecere în revistă neexhaustivă... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2011, 08:07 (16185 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Ambulanță privată la Sfântu’ Așteaptă

Ialomița: Ambulanță privată la Sfîntu’ Așteaptă

Recent, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate a raportat cu brio o nouă realizare. 50 mii lei, bani ajunși în județ pentru ambulanțe private. Doar că, în timp ce președintele Geantă încheia contracte de finanțare cu două firme din domeniu, managerul Serviciului de Ambulanță, Radu Paros, refuza orice discuție la acest capitol. Așa se face că, deocamdată, cele 50 mii lei rămîn în conturile Casei Județene de Asigurări de Sănătate, iar cele două firme, și așa depășite logistic la acest capitol, rămîn în așteptare.

DA de la Casă, BA de la Ambulanță
În plină derivă financiară a sistemului de Sănătate, Casa Județeană primește un aport de 50 mii lei pentru a contracta cu ambulanțele... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2011, 08:01 (19369 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consilierul local PSD Ionuț Răileanu, acuzat de «evaziune fiscală»

Consilierul local PSD Ionuț Răileanu, acuzat de «evaziune fiscală»

Consilierul local Ionuț Răileanu este acuzat de «evaziune fiscală». Omul de mingi al PSD Ialomița ar fi introdus în contabilitatea societății sale facturi fiscale fictive, în scopul sustragerii de la plată a dărilor către stat. Dosarul, unul de-a dreptul penibil, a trecut deja prin mîinile comisarilor Gărzii Financiare Ialomița, dar și ale procurorilor județeni, ajungînd pe masa polițiștilor, unde urmează să se demonstreze cum a reușit consilierul local să deducă ilegal TVA...

«Experience Com», o firmă cu tradiție
După ce acum doi ani a văruit cu bidineaua Căminul Cultural din Sfîntu Gheorghe pentru modica sumă de 30 mii lei, consilierul local Ionuț Răileanu (Brusli... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2011, 08:09 (21127 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Spălătoria Nick Touring covoarele se curăță până la dispariție!

Pericli și covorul fermecat

La Spălătoria Nick Touring covoarele se curăță pînă la dispariție!

«Am dus covorul la spălătorie și am rămas fără el!» este reclamația unei femei din Slobozia. Sătulă de batjocura personalului de la spălătoria auto unde și-a dus covorul pentru a fi curățat, femeia vrea să împărtășească pățania tuturor slobozenilor. Și pentru că situația este mai degrabă penibilă, slobozeanca a ales să rămînă sub anonimat.

Pericli și covoarele
Pe Maria (numele este aleatoriu), o întîlnim în Bazarul Municipal, în fața unui magazin de covoare turcești. Covoarele sînt ieftine și de proastă calitate, iritant de colorate și atîrnate de gardurile din jur, dar Maria mai hotărîtă ca niciodată să ducă unul dintre acestea acasă. Femeia este supărată afară din... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2011, 08:03 (14572 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Morganele fotovoltaice din Ialomița

Energia verde rămîne doar pe hîrtie

Morganele fotovoltaice din Ialomița

La începutul anului 2011, autoritățile județene estimau că Ialomița ar putea obține 600 de megawați de energie verde produsă în parcurile eoliene. La acest potențial se adaugă aproximativ 50 de megawați rezultați din posibila exploatare a unor parcuri fotovoltaice. Un control de rutină al Prefecturii Ialomița relevă faptul că, în ciuda zecilor de proiecte depuse, la acest moment niciuna dintre firmele implicate în acest domeniu nu a construit nimic.

Legile sînt făcute ca să fie încălcate
Potrivit unui comunicat de presă emis de Prefectura Ialomița, la nivelul județului există 14 localități unde au fost inițiate proiecte de dezvoltare a unor parcuri fotovoltaice. Pe hîrtie... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2011, 15:05 (21074 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Abatorul și Amara fac cărțile

Tot ele ar fi putut concura și anul trecut pentru promovare dacă nu le-ar fi încurcat Viitorul Axintele. Mai hotărîtă, echipa fraților Grigore le-a luat fața și a urcat în eșalonul al III-lea. Anul acesta însă, bătălia pare a fi o afacere între echipele conduse de profesorii Constantin Prepeliță și Florin Martinescu. Doar ele au zestrea de puncte intactă după cele 4 etape scurse de la debutul Campionatului. Ambele au bifat goluri multe în această ultimă etapă, ce-i drept beneficiind și de modestia adversarilor din Borănești și Andrășești. Pe locul al III-lea vine Recolta Gheorghe Lazăr, care a strîns 10 puncte și a provocat în această rundă o semisurpriză, remizînd la Rapid Fetești. Gurile rele... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2011, 14:57 (17723 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

«Puteam învinge!»

Handbal, HCF Piatra Neamț-CSM Unirea Slobozia 27-26 (16-10)

«Puteam învinge!»

Cam aceasta a fost impresia celor prezenți, la primul meci al handbalistelor de la CSM Unirea Slobozia, în acest Campionat. S-a întîmplat sîmbătă, 17 septembrie, la Piatra Neamț, arenă ostilă echipei noastre unde, indiferent de formulă și de conducere tehnică, am pierdut pînă în prezent toate partidele. Uniristele au intrat anevoie în joc, lăsînd moldovencelor bucuria de a se desprinde la o distanță apreciabilă pînă la prima pauză: 16-10. Elevele lui Lucian Ghiulai au tratat cu totul altfel a doua repriză, turînd motoarele într-o cursă nebună de urmărire care putea să ne aducă primele puncte în clasament. Ne-am oprit din păcate la un gol în spatele adversarelor, scorul final fiind 27-26 pentru... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2011, 14:55 (16029 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Șefa de la Ordine Publică, Maria Baciu, acuzată de «abuz în serviciu»

După ce a forțat oprirea unei mașini în trafic

Șefa de la Ordine Publică, Maria Baciu, acuzată de «abuz în serviciu»

Șeful Serviciului Ordine Publică din cadrul Poliției Municipiului Slobozia este acuzat de «abuz în serviciu». Maria Baciu este acuzată că ar fi oprit în mod abuziv o șoferiță în trafic, solicitîndu-i documentele deși, atenție!, se afla în timpul liber.
Joi, 15 septembrie, seara, o banală șicanare în trafic avea să se transforme într-un adevărat conflict. Protagonistele: Maria Baciu, șeful Serviciului Ordine Publică din cadrul Poliției Slobozia și Cristina, o șoferiță aflată întîmplător în trafic. Șicanarea s-ar fi produs la ieșire din municipiul Slobozia spre Urziceni.
Șoferița Cristina susține că ar fi fost constrînsă să tragă pe dreapta de mașina condusă de Maria Baciu. La mijloc s-ar... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2011, 10:53 (66920 vizualizări - 46 comentarii)

POLITICĂ

PNL Ialomița vrea Slobozia fără Ionașcu

Martin a înviat!

PNL Ialomița vrea Slobozia fără Ionașcu

PNL Ialomița anunța că nu renunță la lupta pentru Primăria Slobozia. Miercuri, 21 septembrie, în cadrul unei conferințe de presă, oficialii filialei au declarat că Ioan Martin rămîne alternativa liberală pentru funcția de primar al municipiului Slobozia. Președintele PNL Slobozia, Mihai Emilian, a făcut un apel public la oamenii de afaceri și cetățenii interesați să se alăture dezideratului de a lansa în cursa electorală un contracandidat pentru actualul primar al Sloboziei, Gabi Ionașcu.

PSD-lider de piață
Ioan Martin, președintele PNL Ialomița și Mihai Emilian, președintele PNL Slobozia au organizat miercuri, 21 septembrie, prima conferință de presă oficială de după... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2011, 14:48 (18438 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Profesorul-șpăgar Gheorghe Neagu e diriginte la clasa a IX-a!

Flagrant cu final neașteptat la Liceul de Chimie

Profesorul-șpăgar Gheorghe Neagu e diriginte la clasa a IX-a!

Scandalul declanșat de antrenorul echipei de handbal Unirea Slobozia, Gheorghe Neagu, acuzat de luare de mită ca urmare a unui flagrant desfășurat pe 20 mai 2011, a ajuns la un final neașteptat. După 3 luni de cercetări, în lipsa unei soluții definitive din partea instanței, acesta a fost reîncadrat și... predă ore de dirigenție la clasa a IX-a. «Este un profesor autoritar care știe să țină sub control o clasă!» a declarat directorul Grupului Școlar «Mihai Eminescu», Maria Geantă. Conducerea Inspectoratului Școlar Ialomița condamnă această decizie, dar pînă în prezent nu a adoptat nicio măsură.

Flagrant cu surdină
Reținut pentru 30 de zile în urma unui flagrat pe 20... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2011, 07:53 (20538 vizualizări - 11 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
287 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto în colaborare cu Biroul Rutier Urziceni au organizat și executat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:17
(9445 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Fetești: 30 cutii de petarde descoperite la un puști de 15 ani

O patrulă de siguranță publică formată, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza municipiului Fetești, au depistat un tînăr de 15 ani, elev la o școală din localitate, ce avea ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:15
(12821 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești petardă


IPJ Ialomița: Comisarul șef Anghel Papacioc a încetat din viață

IPJ Ialomița: Comisarul șef Anghel Papacioc a încetat din viață

«Conducerea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița își exprimă regretul pentru tragica dispariție a celui care a fost un șef profesionist și un om deosebit: comisar șef de poliție Anghel PAPACIOC ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:56
(31250 vizualizări - 18 comentarii)


Moș Crăciun a venit cu daruri de la PDL

Moș Crăciun a venit cu daruri de la PDL

«În fiecare iarnă, Moș Crăciun cutreieră prin case, cu sacul plin de daruri. Și anul acesta organizația județeană a PDL Ialomița i-a scris lui Moș Crăciun și l-a rugat să împlinească visele unor copii din ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:30
(10961 vizualizări - 4 comentarii)


Autoturism furat din Spania, identificat la Slobozia

Vineri, 17 decembrie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto au identificat pe raza municipiului Slobozia un autoturism ce figura ca sustras ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:25
(10950 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia furt


Fetești: «Șofer» de 63 de ani, la volan fără permis

Sîmbătă, 18 decembrie a.c. polițiștii din Fetești au identificat în trafic un bărbat, de 63 de ani, din județul Vaslui, ce se deplasa la volanul unui autoturism fără a poseda permis de conducere. Pe numele ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:24
(8807 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri de Crăciun în Protopopiatul Urziceni

«Crăciunul este o sărbătoare foarte importantă pentru noi toți. Este ocazia cînd toți membrii familiei se reunesc, părinți, copii, nepoți își fac daruri, se bucură de clipele petrecute împreună în jurul ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:23
(11493 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

În perioada 17-19 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat patru șoferi beți la volan, trei dintre ei avînd o îmbibație alcoolică de peste 0,80 mg/l alcool pur în sînge.
Unul dintre conducători ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:22
(10910 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Sfințirea unei noi biserici

Urziceni: Sfințirea unei noi biserici

«Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, duminică, 19 decembrie 2010, s-a săvîrșit prima Sfîntă Liturghie în biserica nou-construită a parohiei Sf. Treime ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:20
(12119 vizualizări - 1 comentariu)


Gheorghe Lazăr: A furat un calculator din sediul școlii

Un tînăr din localitatea Gheorghe Lazăr a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii ialomițeni, fiind cercetat pentru furt calificat, fiind suspectat că în noaptea de 10/11 noiembrie a.c. a sustras un ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:18
(12346 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Copil de 13 ani, lovit de o mașină pe trecerea de pietoni!

Vineri, 17 decembrie a.c., în jurul orei 15.45, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unui pieton ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:08
(8933 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Furt de energie electrică la Slobozia și Urziceni

Poliția municipiului Slobozia-Biroul de Ordine Publică pentru Mediul Rural împreună cu efective din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi și lucrători ai societății furnizoare de energie electrică ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:05
(12638 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Revoluției Române, sărbătorită la Slobozia

Ziua Revoluției Române, sărbătorită la Slobozia

Cu prilejul Zilei Revoluției Române din Decembrie 1989, Instituția Prefectului Ialomița, împreună cu Garnizoana Slobozia și Consiliul Local Slobozia vor organiza miercuri, 22 decembrie 2010, o serie de ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 13:59
(9697 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Comunicat de presă

Beneficiarii plăților naționale directe complementare în sectorul zootehnic, la specia ovine/caprine, aferente anului 2010, care vor să acceseze credite de la băncile cu care Agenția de Plăți și Intervenție ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 13:55
(10532 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Finanțele raportează depășirea planului la încasări de impozite și taxe

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, în luna noiembrie 2010, a fost încasată la bugetul general consolidat aproximativ 46 milioane de lei, în procent de 100,24% față de plan, procentul ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 14:04
(18905 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei incendii în trei zile

Trei incendii la locuințe sînt evenimentele la care au intervenit pompierii ialomițeni în ultimele 3 zile.
Astfel, în urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, adăpostul de animale al unui ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 13:53
(10015 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Braconaj pe fondul de vânătoare Cegani

Ialomița: Braconaj pe fondul de vînătoare Cegani

Nouă bărbați au fost depistați de polițiști în timp ce transportau, cu mai multe autoturisme de teren, animale vînate fără autorizație de vînătoare. Patru arme de vînătoare, peste 400 de cartușe de vînătoare ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 13:44
(17447 vizualizări - 1 comentariu)


i40, noul etalon Hyundai la nivel european

i40, noul etalon Hyundai la nivel european

Hyundai a anunțat numele noului său model de clasă CD pentru Europa: i40. Dezvoltat sub numele de cod «VF», modelul marchează o nouă fază în evoluția Hyundai la nivel de marcă și produs ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 13:33
(11748 vizualizări - 0 comentarii)


Sportivii reprezentativi, premiați

Marți, 21 decembrie, de la orele 14.00, la sala de spectacole a Clubului Elevilor din Slobozia se desfășoară festivitatea de decernare a premiilor Direcției Județene pentru Sport și Tineret Ialomița pe ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 13:22
(12189 vizualizări - 1 comentariu)


Agronomul Ștefan Poienaru, erou de roman

Agronomul Ștefan Poienaru, erou de roman

Sîmbăta trecută, 11 decembrie, la Fetești a fost lansată cartea «Ștefan», roman scris de către Gheorghe Preda ce prezintă viața omului de afaceri Ștefan Poienaru, administratorul Agrofam Holding Fetești ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 09:22
(17259 vizualizări - 2 comentarii)


Locuri de muncă vacante în Danemarca

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță persoanele în căutarea unui loc de muncă că, la acest moment, sînt disponibile 50 de locuri de muncă în Danemarca. Cele 50 de posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2010, 10:16
(11776 vizualizări - 1 comentariu)


Și-a incendiat casa din neatenție

Un bătrîn de 60 de ani din localitatea Luciu a fost la un pas de moarte după ce aproape că și-a incendiat locuința singur. Incidentul s-a petrecut joi, 16 decembrie, cînd, băut fiind, bărbatul a lăsat ușa ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2010, 10:15
(13370 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Luciu incendiu


Fiscul cere birurile

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că 27 decembrie 2010, inclusiv, este ultima zi în care se mai pot depune declarațiile aferente lunii noiembrie, respectiv declarația ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2010, 10:14
(11948 vizualizări - 0 comentarii)


Teculescu recomandă evitarea deplasărilor cu mașina

Prefectul județului, Mădălin Teculescu recomandă cetățenilor să evite deplasările cu autovehiculele pe drumurile publice. Evident, recomandarea vine ca urmare a valabilității avertizării de «Cod Galben ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2010, 10:13
(10449 vizualizări - 2 comentarii)


Cod Galben în Ialomița

Cod Galben în Ialomița

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, pentru intervalul 16 decembrie, orele 20,00-17 decembrie, orele 18,00, s-a emis o avertizare Cod Galben pentru mai multe județe din sud-estul țării, printre ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 18:27
(12817 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Agricol în Ialomița

Recensămîntul Agricol în Ialomița

Din informațiile operative centralizate de Institutul Național de Statistică asupra ritmului de colectare a datelor statistice în teren la Recensămîntul General Agricol, în perioada 2-15 decembrie 2010 ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 18:18
(12682 vizualizări - 0 comentarii)


A dispărut de acasă!

A dispărut de acasă!

Miercuri, 15 decembrie, o femeie de 21 de ani a reclamat polițiștilor faptul că soțul său Vladimir Beleuță, de 27 de ani, a dispărut de la domiciliu. Tînăra a povestit polițiștilor că bărbatul ar fi plecat ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 18:06
(11591 vizualizări - 1 comentariu)


Sinești: Accident în lanț soldat cu decesul unei persoane

Sinești: Accident în lanț soldat cu decesul unei persoane

Un bătrîn de 63 de ani a sfîrșit tragic într-un accident rutier petrecut în apropiere de localitatea Sinești, miercuri, 15 decembrie. Accidentul, produs în condiții deocamdată necunoscute, s-a produs după ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 18:03
(11188 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Salariul minim, modificat începînd cu 1 ianuarie 2011

Începînd cu 1 ianuarie 2011, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată este de 670 lei lunar, reprezentînd 3,94 lei/oră pentru un program complet de lucru de 170 de ore în medie pe lună, se ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 17:58
(10033 vizualizări - 2 comentarii)


«Foc de artificii», acțiune anti-petarde

Înaintea Sărbătorilor de Iarnă, polițiștii ialomițeni avertizează amatorii «pirotehniști» cu privire la faptul că folosirea de artificii este strict interzisă. IPJ Ialomița se înscrie astfel în rîndul județelor ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 17:57
(11675 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...