Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Sediul Primăriei Amara, Peleș în stil baroc

Istorie locală marca Victor Moraru

Sediul Primăriei Amara, Peleș în stil baroc

Dacă Regele Carol I a avut la dispoziție 16 milioane de lei aur și un arhitect neamț pentru a ridica la Sinaia un castel care reprezintă o combinație între stilul german și cel neorenascentist, primarului Victor Moraru i-au fost de ajuns doar 3 ani și 1,4 milioane de euro pentru a inaugura la Amara un sediu administrativ care reprezintă o combinație între un bloc de locuințe și stilul baroc de sub creionul consilierului județean Ion Vede, arhitect de profesie. Noul sediu are o înălțime de 13 metri, 3 etaje, 22 de camere și a fost inaugurat joi, 8 septembrie 2011, cu scopul declarat de a deveni principalul punct de atracție turistică al orașului.

Joi, de Sfîntă Marie Mică... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2011, 10:26 (18749 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Primăria Munteni Buzău acordă ajutoare sociale ilegal!

PRIMARI PENALI (II). Edilul Gheorghe Soare, acuzat de abuz în serviciu.

Primăria Munteni Buzău acordă ajutoare sociale ilegal!

Venitul minim garantat sau «socialul», în exprimare plastică, continuă să dea bătăi de cap autorităților locale. Mai mult, pe cît de simplă, pe atît de complicată, «legea sărmanilor», 416, reușește să ispitească primarii la fărădelegi administrative. Este cazul comunei Munteni Buzău și al primarului său Gheorghe Soare, actual cercetat penal pentru ajutoare sociale acordate în mod ilegal. În replică, edilul contraatacă și se ia la trîntă cu legea, «neclară, nedreaptă și de nerespectat».

Dacă-i gratis, cu plăcere
Chiar dacă nasc sau nu în mijlocul străzii în puterea nopții, femeile de la Munteni Buzău primesc ajutoare sociale de la Primărie. La fel și bărbații! La Munteni... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2011, 11:36 (66665 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministrul Tabără a serbat «Ziua Porumbului» la Orezu

S-a întîmplat în Ialomița

Ministrul Tabără a serbat «Ziua Porumbului» la Orezu

Joi, 15 septembrie, ministrul Agriculturii, Valeriu Tabără a serbat «Ziua Porumbului» la Orezu. Aflat la a doua ediție, evenimentul are rolul de a marca importanța națională a acestei culturi în economia națională. Valeriu Tabără a subliniat în discursul inaugural necesitatea susținerii fermierilor care activează în acest domeniu, dar și obligativitatea acestora de a se asocia în vederea atragerii de fonduri europene și pentru creșterea competitivității în domeniul agricol. La întîlnirea de la Orezu, desfășurată în plin cîmp, la temperaturi care au depășit 40 de grade Celsius, au participat peste 200 de fermieri din regiune, unii dintre ei deținători ai unor exploatații agricole ce depășesc 2... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2011, 11:29 (15583 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Eolica Baia-Viitorul Axintele 1-0

Secetă

Alb-verde părea o combinație cromatică lipsită de succes în acest început de toamnă. Îmbrăcați în aceste culori, fotbaliștii de la Viitorul Axintele bifează înfrîngere după înfrîngere cu fiecare etapă ce trece. Vineri, 9 septembrie, s-a produs deplasarea de la Baia, unde în cadrul etapei a IV-a ialomițenii i-au înfruntat pe cei de la Eolica. Antrenorul Ion Nica a încercat, forțat de împrejurări, să facă primele modificări în primul 11. Astfel, în poartă a apărut, în locul lui Sava, Ovidiu Trandafir, iar în apărare a fost titularizat, pe stînga, Marius Ionică. Tot în premieră, Toader și Cană au fost amîndoi titulari, ultimul fiind folosit în avanposturi. Angrenajul a dat rezultate pînă în minutul... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2011, 11:27 (12814 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Primăria Sinești banii se fură pe factură!

PRIMARI PENALI (I). Edilul Ion Dumitru, dosar penal pentru plăți ilegale de 2 miliarde

La Primăria Sinești banii se fură pe factură!

Matrapazlîcuri cu iz penal și afaceri administrative ilegale! Asta rețin polițiștii ialomițeni într-un dosar întocmit pe numele primarului comunei Sinești, Ion Dumitru. Se pare că, în pauza dintre două interviuri TV pentru negocierea funcției la un alt partid, edilul ialomițean și-a imaginat că în localitatea domniei sale a răsărit peste noapte o școală frumoasă și modernă dotată cu aparatură de ultimă generație. Cînd s-a trezit din visul frumos, primarul a și semnat o factură pentru modernizarea instituției de învățămînt. Și, dacă modernizarea a fost doar imaginară, ei bine, factura a fost pe cît se poate de reală, văduvind unitatea administrativă de 210 mii lei noi...

Bani pentru nimic... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2011, 08:32 (18509 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Sabia slobozeană, a IV-a pe țară

Scrimă

Sabia slobozeană, a IV-a pe țară

După ce au cucerit Iașiul și au devenit campioni naționali la juniori, tinerii sabreri de la CSS Slobozia au luat cu asalt în acest week-end Bucureștiul, participînd, în ciuda vîrstei fragede, la Campionatul Național de Juniori. Astfel, cu Mihai Cruțu, decan de vîrstă la cei 18 ani ai săi, cu Iulian Teodosiu, Mădălin Bucur și Cătălin Mircioiu în distribuție, Slobozia a lăsat o impresie excelentă, fiind foarte aproape de medalia de bronz. În finala mică disputată cu Iașiul, echipa noastră, coordonată e profesorul Marin Cruțu, a fost la cîteva asalturi de victorie. Deși la un moment dat slobozenii aveau 38-32, finalul a aparținut moldovenilor, care s-au impus cu 45-41. Așadar, locul IV pe echipe... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2011, 08:22 (19249 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Slobozia, egal cu Stoicescu

Pentru că Phoenix Ulmu și-a luat pentru un an concediu competițional, Unirea Slobozia a avut liber în această etapă. Astfel, elevii lui Ion Ionescu și-au permis o deplasare în județul Buzău, pentru o dispută amicală cu ABC Stoicescu, fostă colegă de serie a galben-albaștrilor în sezonul 2010-2011. Meciul s-a terminat nedecis, 1-1, pentru slobozeni marcînd Marian Tudor. Vineri, 16 septembrie, uniriștii reintră în competiție, tot în deplasare, dar de data aceasta cu Lindab Ștefănești. Echipa ilfoveană se anunță un adversar incomod, de pregătirea acesteia ocupîndu-se antrenorul Costel Pană, fost internațional și jucător la Dinamo. «Va fi un meci dificil dar, dacă ne vom păstra seriozitatea de pînă... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2011, 08:19 (12876 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ajutoare de încălzire pentru toată lumea

Primăriile ialomițene, între indiferență și ilegalitate

Ajutoare de încălzire pentru toată lumea

• Guvernul ridică plafoanele pentru acordarea subvențiilor de încălzire în sezonul rece
• Ialomița raportează ajutoare de încălzire acordate după urechea strîmbă a primarilor
• Executivul reglementează acordarea ajutoarelor astfel încît tot mai mulți români să beneficieze de pomana guvernamentală a ajutoarelor de încălzire.
• Inspecția socială a județului a aplicat, în doar 3 luni, 25 de amenzi în valoare de 42000 lei, pentru nereguli în acordarea de ajutoare pentru încălzire
• Un haos de-a dreptul incredibil despre cum să transformi ajutoarele sub diversele forme acordate de stat într-o afacere administrativă cu priză la electorat


Altă Mărie cu aceeași pălărie
«Primul ministru Emil Boc a declarat că ajutoarele de încălzire vor fi acordate de Ministerul Muncii după aceleași criterii de pînă acum, în funcție de veniturile populației. Ordonanța adoptată prevede ridicarea plafonului prin adăugarea unei noi categorii de beneficiari: cei cu veniturile între 615 și 786 lei/persoană/lună. Va crește astfel numărul beneficiarilor de ajutoare de încălzire de la 200000 la 320000 de persoane» se arată într-o comunicare oficială a Guvernului României.
Situația oferită publicității este o estimare națională, în Ialomița urmînd să se stabilească aceste cifre după depunerea cererilor pentru acordarea... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2011, 09:17 (14634 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Goanță, Băcăoanu și Stănciulescu au plecat de la echipă!

Nori negri la debutul Campionatului

Goanță, Băcăoanu și Stănciulescu au plecat de la echipă!

13 jucătoare, dintre care 3 portari! Atît și nimic mai mult are în lot CSM Unirea Slobozia la debutul în Campionatul 2011-2012 care se va petrece sîmbătă, 17 septembrie, la Piatra Neamț. Cum s-a ajuns la această situație? Ei bine, 3 dintre jucătoarele importante ale sezonului trecut, Goanță, Băcăoanu și Stănciulescu au intrat în conflict cu conducerea și, din diferite motive, au hotărît să părăsească echipa. Prima care a plecat a fost extrema stîngă, Lidia Goanță, lucru petrecut chiar în toiul Cupei Municipiului Slobozia. Jucătoarea și-a exprimat dorința de a se întoarce în București, însă conducerea CSM Unirea nu vrea să-i acorde transferul. A urmat interul dreapta Mihaela Stănciulescu și pivotul... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2011, 09:02 (13526 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

I-am lăudat, au eșuat

Se vede treaba că fotbalul județean este uneori mai imprevizibil decît cel național, iar mingea este atît de rotundă la acest nivel încît nu poți ști niciodată sigur în ce poartă nimerește. Spre exemplu, în etapa a III-a, disputată sîmbătă, 10 septembrie, am avut o surpriză cît suprafața agricolă a județului de mare. S-a numit Unirea Grivița și a stopat-o cînd îi era lumea mai dragă și golaverajul mai dodoloț pe însăși Rapid Fetești, liderul la zi! 2-1 a fost pentru grivițeni, iar Rapidul nu numai că a pierdut șefia, dar și podiumul. Noul lider este Abatorul Slobozia, echipă obișnuită de altfel an de an cu pozițiile înalte ale clasamentului. Măcelăriții de sîmbătă au fost cei de la Andrias Andrășești... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2011, 08:55 (14411 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prima zi de școală în Ialomița

A început anul de învățămînt 2011-2012

Prima zi de școală în Ialomița

Luni, 12 septembrie, circa 45 de mii de elevi și preșcolari din județul Ialomița s-au prezentat la cursuri. Mai puțin pretențioase decît în anii precedenți, festivitățile de deschidere au respectat ordinul ministrului Educației, Daniel Funeriu, care a cerut ca în fiecare unitate școlară din România să fie intonat imnul de stat. Conform declarațiilor oficiale ale reprezentanților Ministerului, anul acesta procesul de învățămînt va urmări trei priorități: reducerea absenteismului școlar, testarea periodică a elevilor și orientarea acestora către lectură. Noul an școlar aduce o serie de modificări, de la structura vacanțelor, pînă la modul de evaluare a elevilor. Cursurile primului semestru au început... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2011, 18:34 (19264 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Frații Andreescu au dat lovitura la Curtea de Argeș

Săptămîna trecută a fost una propice performanței pentru frații Ștefan și Cristian Andreescu, sportivi ai CSS Slobozia. Aceștia au participat la trofeul «Victor Hănescu» organizat la Curtea de Argeș. Ștefan s-a distrat la categoria 10 ani, unde a obținut titlul fără emoții și fără a pierde vreun set. În finală, l-a depășit pe petroșeneanul Kevin Lovas, cu 6-1, 6-2. Și fratele său mai mare, Cristian, a fost aproape de titlu la 12 ani. După ce a bifat 4 victorii pînă în finală, a fost în cele din urmă învins cu 6-4, 6-4, de Teodor Giușcă, din București. Fiind vorba despre un turneu de primă categorie, putem cataloga drept performanțe demne de luat în seamă rezultatele ambilor sportivi.... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2011, 18:16 (13140 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Timis Investment moare, dar nu se predă!

Consiliul Local Slobozia aprobă ce a REZILIAT în urmă cu o lună

Controversat de la un capăt la altul, contractul încheiat între administrația slobozeană și SC Office Development SRL București (ulterior cu SC Timis Investment SRL București) a revenit pe ordinea de zi a Legislativului. Cu un contract de concesiune reziliat într-o ședință anterioară și un proces aflat pe rolul unei instanțe de judecată, Timis Investment solicită cumpărarea terenului de sub clădirea hipermarketului atunci cînd acesta va fi finalizat. Se aprobă! Au spus aproape toți consilierii sau atîția cît proiectul de hotărîre să treacă neobservat.

S-a schimbat modificarea...
...iar Consiliul Local Slobozia a uitat de-a binelea discuțiile din urmă cu doar o lună cînd... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2011, 07:56 (14789 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Martin a murit,  trăiască Ionașcu!

Martin a murit, trăiască Ionașcu!

Pentru unii ar fi fost prea frumos ca să fie adevărat. Pentru alții, s-a făcut dreptate. Nouă, unora, ne e egal, pentru că, așa cum am mai spus-o, într-un oraș eviscerat financiar și în care pînă și nepoții noștri sînt condamnați să plătească datoriile investiției într-o sursă de apă nepotabilă, PSD sau PNL ne e totuna.

Martin a devenit istorie înainte să o facă
De la ’48 încoace, în veci fie pomenit conu’ Caragiale, politica se scrie în provincie și se dictează la București. Așa se întîmplă și la noi, la Ialomița, cu o singură și insignifiantă diferență. În locul lui Agamiță, altfel un idiot simpatic, a fost propus pentru eternitatea alegerilor viitoare, preaonorabiliul... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2011, 14:26 (33688 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean Slobozia tratează meningita drept «roșu în gât»

Malpraxis sau incompetență?

Spitalul Județean Slobozia tratează meningita drept «roșu în gît»

În urmă cu aproape 3 săptămîni, Ioana Mădălina Vișan, în vîrstă de 15 ani, se interna la spital cu un diagnostic banal: roșu în gît. După 5 zile de tratament inadecvat, pacienta este trimisă de urgență la București unde este salvată in extremis. Diagnosticul: meningită acută! Este unul dintre zecile de cazuri de malpraxis medical consumate la Spitalul de Urgență din Slobozia, obligat să funcționeze cu un deficit permanent de circa 20 de medici, multe secții închise și cu medici pensionari, angajați cu ora. Este și cazul medicului care a tratat-o pe Mădălina Vișan, dr Andrei Ana-Maria, ajunsă la o vîrstă venerabilă și despre care colegii spun că ar trebui să își vadă de pensie fără a-și asume riscul... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2011, 06:47 (20084 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Slobozia: Cetatea din Parcul Tineretului

Slobozia: Cetatea din Parcul Tineretului

Autoritățile locale din Slobozia au organizat, în cadrul unei întîlniri desfășurate pe parcursul lunii august, un simpozion de sculptură în piatră unic la nivelul localității. Cei 11 invitați, profesori universitari, masteranzi și studenți în cadrul Facultății de Arte și Design din Timișoara, au creat împreună o lucrare care recompune un posibil zid al cetății Bărăganului. «O construcție din blocuri de piatră masive, care amintesc de drumul unui rîu, secetos, arid, care să prindă lumina... Și acestă intervenție perfectă a celor două planuri care secționează o zonă de nuanță arheologică» a explicat profesorul universitar ialomițean Dumitru Șerban demersul scluptorilor conduși de el.

Nouă meșteri mari, calfe și zidari... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2011, 10:41 (16783 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

O dobrogeancă pe malul Ialomiței

Alina Drăgan, 3 ani în tricoul CSM Unirea Slobozia

O dobrogeancă pe malul Ialomiței

Alina Drăgan a reprezentat pentru CSM Unirea Slobozia un transfer greu realizabil care pînă la urmă s-a concretizat. Ca zodie Berbec, ca origine dobrogeancă și ca adopție pentru 3 ani slobozeancă, Alina s-a remarcat în meciul cu Naționala de Tineret a Italiei de la Cupa Municipiului Slobozia. Atunci a jucat o repriză și nu a făcut-o deloc rău, reușind să marcheze 6 goluri care au contat mult în economia partidei. A început handbalul în orașul natal, Cernavodă, în clasa a V-a. «Așa a fost conjunctura. Am vrut să fac sport și din fericire s-a nimerit să fie handbal» explică Alina. Junioratul l-a petrecut la clubul local, locul unde a fost descoperită de profesorul Anton de la CSM Ploiești și propulsată... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2011, 09:28 (14775 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

RAJA CONSTANȚA acuză un oficial de furt

Scandal la Țăndărei

RAJA CONSTANȚA acuză un oficial de furt

Vineri, 2 septembrie, orașul Țăndărei a fost scena unui scandal public în care a fost implicat consilierul local PNG Marian Balea. Acesta a fost acuzat de reprezentanții RAJA Constanța de «branșare ilegală la sistemul de distribuție a apei, agresiune și ultraj împotriva bunelor moravuri», dar și «periclitarea cu bună știință a sănătății publice». În replică, consilierul Marian Balea a declarat că este victima unei vendete politice și a susținut că va face, la rîndu-i, plîngeri penale împotriva reprezentanților RAJA.

Control la brutărie, bîlci la carmangerie
Vineri, 2 septembrie, reprezentanții RAJA Constanța, sprijiniți de un echipaj de jandarmi și alte două echipaje... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2011, 12:38 (17886 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia umblă cu ocaua mică

Pentru Episcopie DA, pentru adventiști BA

Consiliul Local Slobozia umblă cu ocaua mică

Doamne, mare e grădina Ta și mulți consilieri locali se chiniue să-ți sară gardul! Dar dacă e adevărat că mai ușor are să treacă o cămilă prin urechile acului decît consilierul local Sărăcăceanu Constantin prin încă un șir de alegeri locale, atunci ne-am liniștit. Și sîntem gata să oferim opiniei publice încă o mostră de dreptate administrativă împărțită cu ocaua mică. Că de, adventiștii de Ziua a Șaptea nu sînt Episcopia Sloboziei și Călărașilor, iar Constituția României e pentru proști, iar nu pentru onor Comisia de Urbanism a Consiliului Local Slobozia!

Taie Bibu!
Clădirea bisericii adventiste din Slobozia există în oraș de ani buni. Iar curtea acesteia, străjuită... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2011, 16:43 (14778 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Handbal

Program favorabil pentru CSM Unirea Slobozia

Ușor acasă, greu în deplasare. Așa putem cataloga programul turului pentru handbalistele de la CSM Unirea Slobozia. Firește că în retur datele problemei se vor inversa. Pînă la finele turului, echipa antrenată de Lucian Ghiulai va primi acasă replica unor adversari modești ca Activ, Spartac, Școala 181 sau Universitatea Tîrgoviște. Un meci mai dificil pare cel cu Știința Bacău, dar echipa moldavă a ieșit din vară mult slăbită față de sezonul trecut și se anunță un adversar greu accesibil. Tot la capitolul adversari facili, dar întîlniți în deplasare, putem trece Știința București. În rest deplasări tari la Rapid, Piatra Neamț, Buzău și Iași unde însă, în afara partidei cu noua echipă a lui Carmen... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2011, 16:35 (11896 vizualizări - 3 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
261 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DSVSA Ialomița: Focare de Pestă Porcină Africană la Gheorghe Doja și Mărculești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

26 August 2019, 15:15
(4095 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 26-30 august a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice în mai multe localități ...[citește_toată_știrea]

23 August 2019, 18:55
(5232 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Peste 60 de sancțiuni contravenționale au aplicat polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Fetești și Secției 3 Poliție Rurală Stelnica, în cadrul unei ample acțiuni pe linia pisciculturii, combaterii ...[citește_toată_știrea]

23 August 2019, 18:10
(4157 vizualizări - 0 comentarii)


Accident între Movila și Fetești, patru victime

Miercuri, 21 august a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Fetești au intervenit la un eveniment rutier produs pe DJ212, în afara municipiului Fetești, soldat cu rănirea a patru ...[citește_toată_știrea]

22 August 2019, 18:15
(3050 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Depistat la volanul unui autoturism radiat din circulație

Miercuri, 21 august a.c., polițiștii ialomițeni au întocmit dosare penale unor persoane bănuite de comiterea de infracțiuni contra siguranței circulației pe drumurile publice. Astfel, un bărbat, de 36 de ...[citește_toată_știrea]

22 August 2019, 18:10
(2626 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune împotriva «taximetriștilor-pirat»

Joi, 22 august a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au depistat în flagrant delict un bărbat, de 62 de ani, din localitatea Mărculești, în timp ce efectua transport neautorizat ...[citește_toată_știrea]

22 August 2019, 18:05
(2414 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 57 mii de lei, 6 permise reținute

Marți, 20 august a.c., polițiștii ialomițeni au organizat o acțiune pe raza județului pentru creșterea gradului de disciplină și combaterea cauzelor generatoare de accidente, săvârșite cu implicarea bicicliștilor ...[citește_toată_știrea]

21 August 2019, 16:40
(3376 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți sau fără permise, la volan

Marți, 20 august a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din cadrul Secției nr. 6 Poliție Rurală Ion Roată au depistat un bărbat, de 49 de ani, din Slobozia, în timp ce conducea un autoturism pe DN2A, în ...[citește_toată_știrea]

21 August 2019, 16:20
(2669 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Decizie de încetare a suspendării autorizației integrate de mediu pentru SC Clean Tech International SRL

Printr-un comunicat de presă, Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița anunță că a emis în data de 20.08.2019 Decizia nr. 2 de încetare a suspendării Autorizației Integrate de Mediu nr. 1/17.03.2014 emisă ...[citește_toată_știrea]

21 August 2019, 15:25
(6286 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 19-23 august a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 11:20
(5062 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Polițiștii Secției nr. 5 Poliție Rurală Jilavele au depistat în trafic un bărbat, de 56 de ani, din Rădulești, care conducea un autoturism pe drumul ce leagă Fierbinți-Târg de Rădulești în timp ce se afla ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 11:15
(2497 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Coșereni, prins cu cuțitul la brâu

Polițiștii din cadrul Secției nr. 4 Poliție Rurală Coșereni, cu ocazia desfășurării de activități specifice pe linia prevenirii și combaterii infracțiunilor cu violență în zona barurilor și a discotecilor ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 11:10
(2763 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Coșereni cuțit


Urmărit internațional, depistat de polițiștii ialomițeni

La data de 15 august a.c., polițiștii din cadrul Secției nr. 5 Poliție Rurală Jilavele au acționat pe raza județului pentru depistarea peroanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 11:05
(4905 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii din Ialomița caută un bărbat evadat din sediul Poliției Budești, județul Călărași

Polițiștii din Ialomița sunt în altertă, după ce un bărbat de 46 de ani, din județul Călărași, a evadat în cursul zilei de marți, 13 august 2019, din sediul Poliției Budești. Oamenii legii au instituit ...[citește_toată_știrea]

14 August 2019, 18:07
(3689 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cercetat pentru «violență în familie»

Luni, 12 august a.c., Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată de o femeie, de 39 de ani, din Slobozia, cu privire la faptul că ar fi fost agresată pe stradă de concubinul ei, un bărbat de 50 de ani ...[citește_toată_știrea]

13 August 2019, 19:10
(3886 vizualizări - 0 comentarii)


A fost înființată oficial Filiala PLUS Ialomița

Sâmbătă, 10 august 2019, în urma Convenției Județene PLUS Ialomița, care s-a desfășurat la Slobozia, a fost constituită oficial filiala PLUS Ialomița, alegându-se echipa de conducere a acesteia pentru următorii ...[citește_toată_știrea]

13 August 2019, 15:20
(4693 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 250000 de lei, 32 de permise reținute

În perioada 9-11 august a.c., polițiștii ialomițeni au fost angrenați în activități de menținere a ordinii și liniștii publice pe raza județului, precum și de prevenire și combatere a accidentelor rutiere ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 17:25
(5787 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cercetați pentru încălcarea ordinelor de protecție

Duminică, 11 august a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la încălcarea a două ordine de protecție. În primul caz, un bărbat de 42 de ani, din Slobozia, a încălcat ordinul de protecție ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 17:20
(4323 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Malu, Perieți și Lăcusteni

Un accident rutier s-a produs în localitatea Malu, evenimentul fiind înregistrat sâmbătă, 10 august a.c., în jurul orelor 22,00, când un pieton a fost acroșat de un autoturism. Victima, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 16:15
(4452 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii de vegetație la Slobozia și Fetești

Un incendiu de vegetație uscată a izbucnit în data de sâmbătă, 10 august a.c., în jurul orelor 11,30, pe un teren viran din Slobozia, Cartier Bora. Pentru stingerea flăcărilor au acționat pompierii de la ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 16:10
(3216 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bătrână găsită moartă în propria locuință

Sprijinul pompierilor a fost solicitat în cursul nopții de duminică spre luni, 11/12 august 2019, puțin trecut de miezul nopții, pentru asigurarea accesului în apartamentul unei femei de 79 de ani, cunoscută ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 16:05
(3401 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Marți, 13! Ghinionul poate fi prevenit!»

Superstițiile din popor spun că, atunci când data de 13 (număr cu ghinion) coincide cu o zi de marți (ziua celor 3 ceasuri rele), aceasta se consideră a fi o zi cu adevărat  ghinionistă. Tocmai de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 15:50
(3297 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale pentru combaterea Pestei Porcine Africane

Pentru  prevenirea propagării Pestei Porcine Africane și în conformitate cu prevederi legale privind organizarea de acțiuni de control în trafic având ca obiectiv verificarea transporturilor de animale ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 15:20
(3694 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

AMPA Agri Slobozia angajează
REPREZENTANT VÂNZĂRI
UTILAJE AGRICOLE

pentru zona Ialomița-Călărași
Relații la telefon 0723/251.698

9 August 2019, 19:35


Jilavele: Depistat la volanul unei mașini neînmatriculate

Joi, 8 iulie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic, pe raza localității Jilavele, pentru control, un autoturism condus de un bărbat, de 36 de ani, din Urziceni. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 18:20
(3278 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Lemne confiscate

Joi, 8 august a.c., polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Jilavele au depistat, pe raza localității Maia,  doi bărbați, de 42 de ani, din județul Prahova, în timp ce descărcau material lemnos în dreptul ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 18:15
(5023 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură «Naționali-Internaționali»

Centrul Național de Cultură a Romilor-Romano Kher anunță susținerea unei noi expoziții de pictură, «Naționali-Internaționali», semnată de Eugen Raportoru. Vernisajul expoziției va avea loc marți, 13 august ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 18:10
(3389 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Miercuri, 7 august a.c., în jurul orelor 14,00, un incendiu de vegetație a izbucnit pe terenul aflat în imediata vecinătatea a Autostrăzii A2, pe terasamentul căii ferate, respectiv la km 156 în direcția ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 18:40
(3368 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 7 august a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare pe raza municipiului Urziceni, pentru depistarea și sancționarea faptelor antisociale. În cadrul activităților au fost ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 13:50
(4320 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune de prevenire a furturilor din autoturisme

IPJ Ialomița: Acțiune de prevenire a furturilor din autoturisme

Miercuri, 7 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, în colaborare cu polițiștii de Proximitate din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 21:08
(5024 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...