Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

PNL Ialomița vrea Slobozia fără Ionașcu

Martin a înviat!

PNL Ialomița vrea Slobozia fără Ionașcu

PNL Ialomița anunța că nu renunță la lupta pentru Primăria Slobozia. Miercuri, 21 septembrie, în cadrul unei conferințe de presă, oficialii filialei au declarat că Ioan Martin rămîne alternativa liberală pentru funcția de primar al municipiului Slobozia. Președintele PNL Slobozia, Mihai Emilian, a făcut un apel public la oamenii de afaceri și cetățenii interesați să se alăture dezideratului de a lansa în cursa electorală un contracandidat pentru actualul primar al Sloboziei, Gabi Ionașcu.

PSD-lider de piață
Ioan Martin, președintele PNL Ialomița și Mihai Emilian, președintele PNL Slobozia au organizat miercuri, 21 septembrie, prima conferință de presă oficială de după... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2011, 14:48 (18438 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Profesorul-șpăgar Gheorghe Neagu e diriginte la clasa a IX-a!

Flagrant cu final neașteptat la Liceul de Chimie

Profesorul-șpăgar Gheorghe Neagu e diriginte la clasa a IX-a!

Scandalul declanșat de antrenorul echipei de handbal Unirea Slobozia, Gheorghe Neagu, acuzat de luare de mită ca urmare a unui flagrant desfășurat pe 20 mai 2011, a ajuns la un final neașteptat. După 3 luni de cercetări, în lipsa unei soluții definitive din partea instanței, acesta a fost reîncadrat și... predă ore de dirigenție la clasa a IX-a. «Este un profesor autoritar care știe să țină sub control o clasă!» a declarat directorul Grupului Școlar «Mihai Eminescu», Maria Geantă. Conducerea Inspectoratului Școlar Ialomița condamnă această decizie, dar pînă în prezent nu a adoptat nicio măsură.

Flagrant cu surdină
Reținut pentru 30 de zile în urma unui flagrat pe 20... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2011, 07:53 (20542 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parc de 1,4 milioane de euro la Amara

Parc de 1,4 milioane de euro la Amara

Începînd cu această săptămînă, parcul din Amara a fost inaugurat oficial. Refacerea acestuia a fost posibilă grație unei invetiții din fonduri europene în valoare de 1,4 milioane de euro, parcul avînd o suprafață de 64 de hectare și cel mai mare parc dendrologic din sud-estul României.

Turism, turism, turism
Marți, 20 septembrie, la Amara, autoritățile locale au tăiat panglica inaugurală a celui mai modern parc din județ. Iluminat în totalitate, dotat cu terenuri de tenis și locuri de joacă pentru copii, parcul reprezintă una dintre cele mai importante investiții susținute de către autoritățile locale în ultimii ani. Inaugurat în prezența oficialilor locali și a celor... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2011, 18:49 (18221 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Fotbal Liga a III-a, Viitorul Axintele-CS Eforie 0-1

Se-ngroașă gluma

Jucători vin, jucători pleacă, jucători sînt dați afară azi pentru a fi reprimiți mîine. Și, peste toate aceste mișcări de trupe, planează ineficiența. Zero goluri și zero puncte pare deja un clișeu jurnalistic atunci cînd vorbim de Viitorul Axintele. O echipă care trăiește un prezent sumbru și căreia, în ciuda numelui, nu i se întrezărește un viitor prea roz.

Altă distribuție, același rezultat
Ion Nica a început meciul de sîmbătă, 17 septembrie, cu CS Eforie cu o linie mediană schimbată în bună măsură. Rolurile de mijlocași centrali au fost preluate de Madukwe pentru prima dată titular în acest sezon și de Daniel Florea, jucător adus de la Conprest Gim, care a apărut... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2011, 18:45 (15366 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal Liga a III-a, CS Ștefănești-Unirea Slobozia 0-1

Am mai trecut un hop

Victoriile îți întăresc considerabil moralul, iar cînd vin una după alta te ajută să crezi în șansa ta pînă în ultimul moment. Așa se explică puterea pe care au avut-o elevii lui Ion Ionescu de a lupta pînă în minutele de final pentru a o supune pe CS Ștefănești.
Comuna Ștefănești, cunoscută mai mult pentru faptul că l-a dat temporar politicii pe Adi Minune, are din acest an și echipă de fotbal în Liga a III-a. Mică dar bătăioasă, trupa ilfoveană a avut-o adversară vineri, 16 septembrie, pe Unirea Slobozia, una dintre favoritele la promovarea în Liga a II-a. Prima repriză a meciului care a contat pentru Etapa a V-a a fost una echilibrată, în care gazdele au avut cîteva raiduri periculoase la... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2011, 18:43 (12224 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Garda Financiară Ialomița: Peste 43 tone de floarea-soarelui, confiscate

Comisarii Gărzii Financiare Ialomița au confiscat peste 43 tone de floarea-soarelui, marfă care urma să fie predată la baza siloz a SC Expur SA Slobozia. Așadar, joi, 15 septembrie a.c., au fost identificate două autocamioane de transport, înmatriculate în Călărași și Giurgiu, floarea-soarelui încărcată aparținînd unei societăți din Oltenița, SC Davis Trans SRL. Doar că la solicitarea comisarilor Gărzii Financiare de a se prezenta documentele de proveniență, transportatorii au prezentat două avize de însoțire a mărfii și două borderouri de achiziții, completate pe numele aceleiași persoane fizice, Cisoflan Marian, domiciliat într-o comună din județul Giurgiu. După verificarea datelor persoanei... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2011, 15:16 (9977 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Războiul apei bătută în pive politice

Primarul Ionașcu față cu reacțiunea

Războiul apei bătută în pive politice

Nu credeam să apucăm ziua cînd primarul Gabi Ionașcu îi va lua locul președintelui Băsescu. Și totuși, minunea s-a întîmplat. Pentru că, întocmai precum propovăduia irezistibilul Mircea Badea pe sticla televizoarelor («Afară plouă! Băsescu e de vină!»), în Ialomița, sau mai bine spus, pe Ialomița dacă peștii se dau cu burțile-n sus, Ionașcu e de vină, iar Mădălin Teculescu tună și fulgeră de la înălțimea unicului etaj prefectural cu care a fost cadorisită instituția.

Istoria celor două rozete politice
Pentru aceia dintre dumeavoastră care ajung să citească accidental cîte ceva despre politicienii locali și războaiele lor intestine, reamintim că, de vreun an încoace,... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2011, 12:14 (17451 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

Ialomița: A început sezonul bîlciurilor electorale

În vreme ce liderii organizațiilor politice de buzunar din Ialomița dorm cu capetele pe faxuri așteptînd directivele de la centru, primarii din teritoriu se pregătesc activ pentru noi și noi mandate. Luna septembrie 2011 a marcat debutul sărbătorilor cîmpenești, a zilelor sătești și a bîlciurilor locale tradiționale, tocmai potrivite pentru a reaminti electoratului că se apropie ziua pentru care au răbdat patru ani.

Plăți anticipate pentru electoratul rural
A trecut demult vremea cînd electoratul se lăsa convins să voteze pentru un «kil» de ulei, două de zahăr și un mezel luat pe caiet de la magazinul edilului local. Dar nici primarii nu mai sînt naivi, ca odinioară... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2011, 11:06 (14632 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sediul Primăriei Amara, Peleș în stil baroc

Istorie locală marca Victor Moraru

Sediul Primăriei Amara, Peleș în stil baroc

Dacă Regele Carol I a avut la dispoziție 16 milioane de lei aur și un arhitect neamț pentru a ridica la Sinaia un castel care reprezintă o combinație între stilul german și cel neorenascentist, primarului Victor Moraru i-au fost de ajuns doar 3 ani și 1,4 milioane de euro pentru a inaugura la Amara un sediu administrativ care reprezintă o combinație între un bloc de locuințe și stilul baroc de sub creionul consilierului județean Ion Vede, arhitect de profesie. Noul sediu are o înălțime de 13 metri, 3 etaje, 22 de camere și a fost inaugurat joi, 8 septembrie 2011, cu scopul declarat de a deveni principalul punct de atracție turistică al orașului.

Joi, de Sfîntă Marie Mică... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2011, 10:26 (18750 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Munteni Buzău acordă ajutoare sociale ilegal!

PRIMARI PENALI (II). Edilul Gheorghe Soare, acuzat de abuz în serviciu.

Primăria Munteni Buzău acordă ajutoare sociale ilegal!

Venitul minim garantat sau «socialul», în exprimare plastică, continuă să dea bătăi de cap autorităților locale. Mai mult, pe cît de simplă, pe atît de complicată, «legea sărmanilor», 416, reușește să ispitească primarii la fărădelegi administrative. Este cazul comunei Munteni Buzău și al primarului său Gheorghe Soare, actual cercetat penal pentru ajutoare sociale acordate în mod ilegal. În replică, edilul contraatacă și se ia la trîntă cu legea, «neclară, nedreaptă și de nerespectat».

Dacă-i gratis, cu plăcere
Chiar dacă nasc sau nu în mijlocul străzii în puterea nopții, femeile de la Munteni Buzău primesc ajutoare sociale de la Primărie. La fel și bărbații! La Munteni... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2011, 11:36 (66683 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministrul Tabără a serbat «Ziua Porumbului» la Orezu

S-a întîmplat în Ialomița

Ministrul Tabără a serbat «Ziua Porumbului» la Orezu

Joi, 15 septembrie, ministrul Agriculturii, Valeriu Tabără a serbat «Ziua Porumbului» la Orezu. Aflat la a doua ediție, evenimentul are rolul de a marca importanța națională a acestei culturi în economia națională. Valeriu Tabără a subliniat în discursul inaugural necesitatea susținerii fermierilor care activează în acest domeniu, dar și obligativitatea acestora de a se asocia în vederea atragerii de fonduri europene și pentru creșterea competitivității în domeniul agricol. La întîlnirea de la Orezu, desfășurată în plin cîmp, la temperaturi care au depășit 40 de grade Celsius, au participat peste 200 de fermieri din regiune, unii dintre ei deținători ai unor exploatații agricole ce depășesc 2... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2011, 11:29 (15583 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Eolica Baia-Viitorul Axintele 1-0

Secetă

Alb-verde părea o combinație cromatică lipsită de succes în acest început de toamnă. Îmbrăcați în aceste culori, fotbaliștii de la Viitorul Axintele bifează înfrîngere după înfrîngere cu fiecare etapă ce trece. Vineri, 9 septembrie, s-a produs deplasarea de la Baia, unde în cadrul etapei a IV-a ialomițenii i-au înfruntat pe cei de la Eolica. Antrenorul Ion Nica a încercat, forțat de împrejurări, să facă primele modificări în primul 11. Astfel, în poartă a apărut, în locul lui Sava, Ovidiu Trandafir, iar în apărare a fost titularizat, pe stînga, Marius Ionică. Tot în premieră, Toader și Cană au fost amîndoi titulari, ultimul fiind folosit în avanposturi. Angrenajul a dat rezultate pînă în minutul... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2011, 11:27 (12848 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Primăria Sinești banii se fură pe factură!

PRIMARI PENALI (I). Edilul Ion Dumitru, dosar penal pentru plăți ilegale de 2 miliarde

La Primăria Sinești banii se fură pe factură!

Matrapazlîcuri cu iz penal și afaceri administrative ilegale! Asta rețin polițiștii ialomițeni într-un dosar întocmit pe numele primarului comunei Sinești, Ion Dumitru. Se pare că, în pauza dintre două interviuri TV pentru negocierea funcției la un alt partid, edilul ialomițean și-a imaginat că în localitatea domniei sale a răsărit peste noapte o școală frumoasă și modernă dotată cu aparatură de ultimă generație. Cînd s-a trezit din visul frumos, primarul a și semnat o factură pentru modernizarea instituției de învățămînt. Și, dacă modernizarea a fost doar imaginară, ei bine, factura a fost pe cît se poate de reală, văduvind unitatea administrativă de 210 mii lei noi...

Bani pentru nimic... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2011, 08:32 (18509 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Sabia slobozeană, a IV-a pe țară

Scrimă

Sabia slobozeană, a IV-a pe țară

După ce au cucerit Iașiul și au devenit campioni naționali la juniori, tinerii sabreri de la CSS Slobozia au luat cu asalt în acest week-end Bucureștiul, participînd, în ciuda vîrstei fragede, la Campionatul Național de Juniori. Astfel, cu Mihai Cruțu, decan de vîrstă la cei 18 ani ai săi, cu Iulian Teodosiu, Mădălin Bucur și Cătălin Mircioiu în distribuție, Slobozia a lăsat o impresie excelentă, fiind foarte aproape de medalia de bronz. În finala mică disputată cu Iașiul, echipa noastră, coordonată e profesorul Marin Cruțu, a fost la cîteva asalturi de victorie. Deși la un moment dat slobozenii aveau 38-32, finalul a aparținut moldovenilor, care s-au impus cu 45-41. Așadar, locul IV pe echipe... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2011, 08:22 (19249 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Slobozia, egal cu Stoicescu

Pentru că Phoenix Ulmu și-a luat pentru un an concediu competițional, Unirea Slobozia a avut liber în această etapă. Astfel, elevii lui Ion Ionescu și-au permis o deplasare în județul Buzău, pentru o dispută amicală cu ABC Stoicescu, fostă colegă de serie a galben-albaștrilor în sezonul 2010-2011. Meciul s-a terminat nedecis, 1-1, pentru slobozeni marcînd Marian Tudor. Vineri, 16 septembrie, uniriștii reintră în competiție, tot în deplasare, dar de data aceasta cu Lindab Ștefănești. Echipa ilfoveană se anunță un adversar incomod, de pregătirea acesteia ocupîndu-se antrenorul Costel Pană, fost internațional și jucător la Dinamo. «Va fi un meci dificil dar, dacă ne vom păstra seriozitatea de pînă... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2011, 08:19 (12877 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ajutoare de încălzire pentru toată lumea

Primăriile ialomițene, între indiferență și ilegalitate

Ajutoare de încălzire pentru toată lumea

• Guvernul ridică plafoanele pentru acordarea subvențiilor de încălzire în sezonul rece
• Ialomița raportează ajutoare de încălzire acordate după urechea strîmbă a primarilor
• Executivul reglementează acordarea ajutoarelor astfel încît tot mai mulți români să beneficieze de pomana guvernamentală a ajutoarelor de încălzire.
• Inspecția socială a județului a aplicat, în doar 3 luni, 25 de amenzi în valoare de 42000 lei, pentru nereguli în acordarea de ajutoare pentru încălzire
• Un haos de-a dreptul incredibil despre cum să transformi ajutoarele sub diversele forme acordate de stat într-o afacere administrativă cu priză la electorat


Altă Mărie cu aceeași pălărie
«Primul ministru Emil Boc a declarat că ajutoarele de încălzire vor fi acordate de Ministerul Muncii după aceleași criterii de pînă acum, în funcție de veniturile populației. Ordonanța adoptată prevede ridicarea plafonului prin adăugarea unei noi categorii de beneficiari: cei cu veniturile între 615 și 786 lei/persoană/lună. Va crește astfel numărul beneficiarilor de ajutoare de încălzire de la 200000 la 320000 de persoane» se arată într-o comunicare oficială a Guvernului României.
Situația oferită publicității este o estimare națională, în Ialomița urmînd să se stabilească aceste cifre după depunerea cererilor pentru acordarea... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2011, 09:17 (14635 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Goanță, Băcăoanu și Stănciulescu au plecat de la echipă!

Nori negri la debutul Campionatului

Goanță, Băcăoanu și Stănciulescu au plecat de la echipă!

13 jucătoare, dintre care 3 portari! Atît și nimic mai mult are în lot CSM Unirea Slobozia la debutul în Campionatul 2011-2012 care se va petrece sîmbătă, 17 septembrie, la Piatra Neamț. Cum s-a ajuns la această situație? Ei bine, 3 dintre jucătoarele importante ale sezonului trecut, Goanță, Băcăoanu și Stănciulescu au intrat în conflict cu conducerea și, din diferite motive, au hotărît să părăsească echipa. Prima care a plecat a fost extrema stîngă, Lidia Goanță, lucru petrecut chiar în toiul Cupei Municipiului Slobozia. Jucătoarea și-a exprimat dorința de a se întoarce în București, însă conducerea CSM Unirea nu vrea să-i acorde transferul. A urmat interul dreapta Mihaela Stănciulescu și pivotul... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2011, 09:02 (13528 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

I-am lăudat, au eșuat

Se vede treaba că fotbalul județean este uneori mai imprevizibil decît cel național, iar mingea este atît de rotundă la acest nivel încît nu poți ști niciodată sigur în ce poartă nimerește. Spre exemplu, în etapa a III-a, disputată sîmbătă, 10 septembrie, am avut o surpriză cît suprafața agricolă a județului de mare. S-a numit Unirea Grivița și a stopat-o cînd îi era lumea mai dragă și golaverajul mai dodoloț pe însăși Rapid Fetești, liderul la zi! 2-1 a fost pentru grivițeni, iar Rapidul nu numai că a pierdut șefia, dar și podiumul. Noul lider este Abatorul Slobozia, echipă obișnuită de altfel an de an cu pozițiile înalte ale clasamentului. Măcelăriții de sîmbătă au fost cei de la Andrias Andrășești... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2011, 08:55 (14411 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Prima zi de școală în Ialomița

A început anul de învățămînt 2011-2012

Prima zi de școală în Ialomița

Luni, 12 septembrie, circa 45 de mii de elevi și preșcolari din județul Ialomița s-au prezentat la cursuri. Mai puțin pretențioase decît în anii precedenți, festivitățile de deschidere au respectat ordinul ministrului Educației, Daniel Funeriu, care a cerut ca în fiecare unitate școlară din România să fie intonat imnul de stat. Conform declarațiilor oficiale ale reprezentanților Ministerului, anul acesta procesul de învățămînt va urmări trei priorități: reducerea absenteismului școlar, testarea periodică a elevilor și orientarea acestora către lectură. Noul an școlar aduce o serie de modificări, de la structura vacanțelor, pînă la modul de evaluare a elevilor. Cursurile primului semestru au început... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2011, 18:34 (19273 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Tenis de cîmp

Frații Andreescu au dat lovitura la Curtea de Argeș

Săptămîna trecută a fost una propice performanței pentru frații Ștefan și Cristian Andreescu, sportivi ai CSS Slobozia. Aceștia au participat la trofeul «Victor Hănescu» organizat la Curtea de Argeș. Ștefan s-a distrat la categoria 10 ani, unde a obținut titlul fără emoții și fără a pierde vreun set. În finală, l-a depășit pe petroșeneanul Kevin Lovas, cu 6-1, 6-2. Și fratele său mai mare, Cristian, a fost aproape de titlu la 12 ani. După ce a bifat 4 victorii pînă în finală, a fost în cele din urmă învins cu 6-4, 6-4, de Teodor Giușcă, din București. Fiind vorba despre un turneu de primă categorie, putem cataloga drept performanțe demne de luat în seamă rezultatele ambilor sportivi.... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2011, 18:16 (13140 vizualizări - 0 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
288 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Prefectura recomandă slobozenilor apa plată

Luni, 5 octombrie, la Prefectura Ialomița a avut loc o întîlnire legată de situația apei potabile în Slobozia. La aceasta au participat, alături de responsabilii locali implicați în monitorizarea calității ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2009, 13:51
(12835 vizualizări - 2 comentarii)


Societățile de construcții, la control

Potrivit Inspectoratului Teritorial de Muncă, în perioada 23-30 septembrie, la nivelul județului Ialomița s-a desfășurat cea de-a cincea Campanie națională privind identificarea cazurilor de muncă fără ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2009, 13:13
(13082 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier grav la Movilița

Marți, 6 octombrie, la primele ore ale dimineții, în apropiere de comuna Movilița s-a produs un grav accident rutier. O persoană și-a pierdut viața și o alta a fost rănită, după primele verificări polițiștii ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2009, 13:09
(14384 vizualizări - 0 comentarii)


Sorin Oprescu își anunță azi candidatura la Președinție

Sorin Oprescu își anunță azi candidatura la Președinție

Dr Sorin Oprescu, actual primar al Capitalei, își va anunța luni, de la orele 16,00, candidatura la funcția de președinte al României. După ce a declarat că «discuțiile cu prietenii vor decide o eventuală ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 10:46
(12768 vizualizări - 3 comentarii)


Furt de energie electrică în Strachina

Furt de energie electrică în Strachina

Jandarmii au executat o acțiune pentru depistarea furturilor de energie electrică în cartierul Strachina din Tăndărei. În timpul raziei, au fost descoperite 11 locuințe ce aveau branșamente ilegale la rețeaua ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:58
(15421 vizualizări - 2 comentarii)


Grenadă găsită în grădină

În timp ce-și săpa grădina, un bărbat din Urziceni a descoperit o grenadă de mînă activă. Pirotehniștii Inspectoratului pentru Situații de Urgențe au ridicat grenada, stabilindu-se că provine din timpul ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:56
(12246 vizualizări - 1 comentariu)


Taxe pentru eliberarea pașapoartelor

Începînd de luni, 5 octombrie, Serviciul de Eliberarea Pașapoartelor va soluționa doar cereri pentru eliberarea pașapoartelor simple electronice și simple temporare. Taxele pentru eliberarea pașapoartelor ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:55
(14381 vizualizări - 2 comentarii)


Plafon pentru plățile naționale în sectorul zootehnic

Potrivit unui comunicat de presă, reprezentanții APIA informează că a fost stabilit plafonul alocat României pentru plățile naționale în sectorul zootehnic. Astfel, prima de exploatație pentru bovine a ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:55
(13555 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Adîncata

Echipajul de descarcerare ale Detașamentului de Pompieri Urziceni a intervenit joi, 1 octombrie, pentru salvarea a două victime,implicate într-un accident rutier. Incidentul s-a petrecut în comuna Adîncata ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:54
(13536 vizualizări - 0 comentarii)


Prins după ce a încercat să spargă un bancomat

Joi, 1 octombrie, polițiștii din Urziceni au fost sesizați asupra faptului că persoane necunoscute încercau să sustragă bani dintr-un bancomat. În urma cercetărilor, s-a stabilit că hoții intraseră în sediul ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:52
(15929 vizualizări - 0 comentarii)


Teculescu, instalat cu «viteza luminii»

Teculescu, instalat cu «viteza luminii»

Mădălin Teculescu, fost primar al comunei Sf. Gheorghe și fost subprefect al județului Ialomița, a fost instalat în funcția de prefect vineri, 2 octombrie 2009. În prezența părții democrat-liberale a directorilor ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2009, 19:23
(16072 vizualizări - 7 comentarii)


Știucă moare dar nu se predă: «Rămân la Prefectură»

Știucă moare dar nu se predă: «Rămîn la Prefectură»

Cu toate că nominalizarea sa ca prefect a fost făcută de social-democrați, iar miniștrii PSD din Guvernul Boc au demisionat în bloc, prefectul Știucă ne-a declarat că va rămîne la Prefectură. «Alături de ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2009, 15:08
(31452 vizualizări - 22 comentarii)


Procurorii ialomițeni renunță la grevă

Procurorii ialomițeni renunță la grevă

Începînd de astăzi, 1 octombrie, procurorii ialomițeni au decis renunțarea la grevă. Hotărîrea a fost adoptată în cadrul Adunării Generale a Procurorilor din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2009, 09:45
(13980 vizualizări - 0 comentarii)


Noi generații de karatiști, așteptate pe tatami

Clubul Satori din Slobozia anunță inaugurarea unei noi perioade de căutări a tinerelor talente din Slobozia. Înscrierile se vor finaliza pe 10 octombrie, iar vîrsta minimă de participare e 7 ani. Antrenamentele ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 17:48
(14897 vizualizări - 0 comentarii)


Luna cărții

În perioada 1-31 octombrie, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» inaugurează Salonul anual de carte. Potrivit organizatorilor, anul acesta Salonul anual de carte a ajuns la ediția a șaptesprezecea și ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 17:48
(17927 vizualizări - 3 comentarii)


Foto Splendid Axinte

Luni, 28 spetembrie, la Muzeul Județean Ialomița, Costică Axinte, artistul fotograf născut acum 100 de ani a fost serbat, încă o dată, prin vernisarea unei expoziții de fotografie. Vernisajul a fost prilejuit ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 17:47
(17217 vizualizări - 0 comentarii)


Adolescentă dispărută de acasă

Adolescentă dispărută de acasă

Duminică, 27 septembrie 2009, a dispărut de la domiciliu TINCU CORINA-GEORGIANA, în vîrstă de 17 ani, din municipiul Fetești, bolnavă psihic. Potrivit polițiștilor din localitate, adolescenta ar fi plecat ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 13:00
(14663 vizualizări - 0 comentarii)


Populația județului scade încet, dar sigur

O statistică a Direcției Județene de Statistică Ialomița confirmă faptul că populația județului Ialomița scade anual cu peste 1000 de locuitori. Astfel, în ultimii 5 ani, populația totală a județului a ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2009, 09:08
(15862 vizualizări - 2 comentarii)


Angajatorii, neinteresați de Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat vineri, 25 septembrie, Bursa locurilor de muncă pentru absolvenții ialomițeni. Pentru desfășurarea acțiunii, la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2009, 15:46
(16932 vizualizări - 1 comentariu)


Mircea Geoană a confundat Făureiul cu Țăndăreiul

Mircea Geoană a confundat Făureiul cu Țăndăreiul

Mircea Geoană, prezent astăzi la Slobozia la Conferința Județeană Extraordinară a PSD Ialomița, a transformat evenimentul într-o circotecă ieftină, interesul vădit al acestuia pentru apariția în presa ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 18:36
(22490 vizualizări - 26 comentarii)


Conferința Județeană a PSD Ialomița

Conferința Județeană a PSD Ialomița

Joi, 24 septembrie 2009, începînd cu orele 15,00, la Casa de Cultură a Sindicatelor din Slobozia se desfășoară Conferința Județeană a PSD Ialomița. Evenimentul, de fapt, se va înscrie în seria de «lansări ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:44
(16989 vizualizări - 0 comentarii)


A încercat să mituiască un polițist

În urma unui flagrant, ofițerii Direcției Generale Anticorupție au prins în flagrant un cetățean în timp ce încerca să mituiască un agent de poliție cu suma de 300 lei. Flagrantul a fost organizat marți ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:43
(17677 vizualizări - 2 comentarii)


Accidente auto

Marți, 22 seprembrie, în timp ce un tînăr în vîrstă de 22 ani, din Slobozia, conducea un autoturism spre Urziceni, nu s-a asigurat la efectuarea virajului la stînga pentru a schimba direcția de mers pe ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:42
(16972 vizualizări - 3 comentarii)


Șapte proiecte administrative pentru un județ sărac

Prefectura județului Ialomița anunță în cadrul unei informări de presă remise la începutul acestei săptămîni că la nivelul instituției există 7 proiecte administrative aflate în diferite stadii de derulare ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 17:11
(18569 vizualizări - 2 comentarii)


Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă va organiza vineri, 25 septembrie 2009, la orele 9,00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți». Acțiunea se va desfășura la sediul instituției din ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 17:11
(17041 vizualizări - 1 comentariu)


Depunerea declarațiilor la Fisc

Potrivit unui comunicat de presă, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița atrage atenția contribuabililor persoane juridice sau fizice, plătitori de salarii și de venituri asimilate salariilor, ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 12:23
(17377 vizualizări - 3 comentarii)


Primăriile, la raport

Marți, 22 septembrie, primarii județului se vor întîlni cu reprezentanții Prefecturii Ialomița pentru a dezbate principalele probleme cu care se confruntă administrațiile locale. Întîlnirea va avea loc ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2009, 07:55
(16799 vizualizări - 1 comentariu)


La volan fără permis

La acțiunile organizate în cursul zilei de joi, 18 septembrie 2009, în baza planului național de acțiune «Tunetul», au participat 245 de polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2009, 17:59
(18183 vizualizări - 0 comentarii)


Directorii de școli, în alertă

Directorii școlilor din județul Ialomița au fost convocați în această dimineață la Prefectură pentru stabilirea unui plan comun de prevenire a răspîndirii virusului gripei procine. Potrivit declarațiilor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2009, 14:57
(16892 vizualizări - 0 comentarii)


PD-L vrea sa rupă protocolul cu PSD

PD-L vrea sa rupă protocolul cu PSD

PD-L Ialomița ar putea rupe în următoarea perioadă protocolul încheiat cu PSD la nivel local. Liderul PD-L, Cazacu Marinică a declarat public că acest protocol este unul mai degrabă inexistent și că filialele ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2009, 12:24
(16666 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...