Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Tehnologie de 1,7 milioane de euro pentru tratarea apei la Slobozia

Nu există amatori pentru potabilizarea apei din sursa subterană

Tehnologie de 1,7 milioane de euro pentru tratarea apei la Slobozia

Nota de plată a guvernării Ionașcu a mai crescut cu 1 milion de euro. În cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia de joi, 26 mai, executivul slobozean a aprobat cu o majoritate zdrobitoate propunerea primarului Gabi Ionașcu de majorare cu 1 milion de euro a cheltuielilor pentru finalizarea stației de tratare a apei. Propunerea vine după ce administrația locală a organizat trei licitații pentru demararea acestei investiții. Conform declarațiilor oficialilor locali, acestea au eșuat din cauza alocărilor bugetare insuficiente. Pentru întîrzieri însă, nu există
explicații oficiale.

Mintea de pe urmă a primarului Ionașcu
Joi, 26 mai, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2011, 07:04 (10885 vizualizări - 12 comentarii)

SPORT

Tenis de cîmp

Toți slobozenii au atins sferturile la Naționale

Așa cum v-am informat în numărul precedent, săptămîna trecută au avut loc Campionatele Naționale de Tenis de Cîmp categoria 14 ani. Din cei trei slobozeni prezenți la competiție, cel mai bun rezultat la simplu l-a obținut Sorin Iordache, de la Tenis Con. Acesta și-a atins obiectivul, trecînd de primele 3 tururi și oprindu-se în sferturi, unde a fost stopat de constănțeanul Sergiu Bucur. «Cel mai bun meci al lui Sorin a fost în turul 3, cînd l-a bătut pe sătmăreanul Daniel Cosma. Nivelul atins la această competiție este unul foarte bun. Acum rămîne să ne pregătim pentru anul viitor, cînd țintim titlul național pentru că, să nu uităm, Sorin este numărul 1 la anul lui de naștere» ne-a declarat tatăl... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2011, 19:11 (7639 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Doja iese din nou în față

Etapa a 29-a din Liga a IV-a a fost una cuminte. Sau mai degrabă ar fi fost dacă cei de la Recolta Gheorghe Doja nu făceau boroboațe la Axintele. Mai exact, dojenii au venit acasă la lider cu un efectiv de doar 8 jucători. Pînă să se așeze în ghete, doi dintre ei s-au accidentat. Cum raportul de forțe din teren a devenit 11 la 6, arbitrul a fost nevoit să fluiere finalul în minutul 26, cînd scorul era deja 6-0 pentru Axintele. «Cei de la Doja nu pot fi sancționați. Regulamentul spune că la seniori, dacă o echipă aliniază minim 7 jucători, arbitrul trebuie să dea startul meciului» a lămurit problema șeful AJF Ialomița, Mihai Basarab. Recolta Gheorghe Doja a surprins în acest campionat prin evoluțiile... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2011, 14:57 (12606 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

Gabriela Petre: «Sunt un soldat disciplinat! Partidul m-a vrut mai sus și eu m-am supus!»

Gabriela Petre: «Sînt un soldat disciplinat! Partidul m-a vrut mai sus și eu m-am supus!»

Avocatul Gabriela Petre, consilier local al municipiului Slobozia și-a consumat joi, 27 mai, ultima prestație în cadrul executivului slobozean. Consilierul PD-L a devenit consilier județean. Decizia, una strict politică, survine în urma scandalului public al avocatului cu consilierul local și coleg de partid Paros Radu.
La începutul anului, consilierii locali Gabriela Petre și Paros Radu au izbucnit într-un scandal public ce a făcut deliciul slobozenilor preț de cîteva săptămîni. Paros a acuzat-o pe Gabriela Petre despre faptul că nu ar mai reprezenta interesele partidului în Consiliul Local Slobozia, motivîndu-și declarațiile prin existența unui contract de asistență juridică pe care avocatul... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2011, 11:08 (15504 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Muzeele lumii vin la Slobozia în septembrie

Consiliul Județean a aprobat finanțarea celui de-al XVI-lea Congres al AIMA

Muzeele lumii vin la Slobozia în septembrie

Marți, 31 mai, Consiliul Județean Ialomița a aprobat alocarea a 5000 de euro pentru organizarea unui Congres internațional al muzeelor. Congresul va avea loc la începutul lunii septembrie, la Slobozia, și va fi organizat de Muzeul Național al Agriculturii. Decizia este una extrem de controversată în condițiile în care organizatorii nu dețin informații legate de statutul acestei Asociații Internaționale a Muzeelor de Agricultură. Dincolo de aspectele logistice ale viitorului Congres, există și probleme legislative pentru care organizatorii nu au soluții.

Congresul fantomelor din muzee
Interesul pentru Asociația Internațională a Muzeelor de Agricultură (și, implicit, pentru... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2011, 06:41 (10290 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Descoperire arheologică la Făcăeni

click pe poză

În timp ce săpa o groapă în curte, un bărbat din Făcăeni a făcut o descoperire... arheologică. Cel puțin așa susțin autoritățile, după ce au analizat osemintele umane și vasul din lut scoase la lumină de cazmaua cetățeanului din Făcăeni.
Așadar, marți, 31 mai a.c., orele 16.00, agenții Postului de Poliție Făcăeni au fost sesizați de un bărbat, de 45 ani, din localitate, despre faptul că în timp ce săpa o groapă în curtea locuinței sale a descoperit mai multe oseminte cu aspect uman. O echipă formată din agenți de ordine publică și un criminalist s-a deplasat de îndată la fața locului și a constatat că proprietarul gospodăriei, în timp ce săpa o groapă, la adîncimea de 1,8 m a descoperit, parțial... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2011, 15:01 (8217 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

www.independentonline.ro, cel mai citit site local din Ialomița

Ziarul Independent se impune din nou în peisajul presei locale din Ialomița.
La puțin peste un an de la lansarea site-ului www.independentonline.ro, cu sprijinul larg al cititorilor interesați de subiectele abordate de noi, reușim să ne impunem și în topul publicațiilor virtuale locale. Nu o confirmăm noi, ci o entitate specializată în monitorizarea și analizarea traficului pe internet, respectiv www.trafic.ro.
Potrivit monitorizării www.trafic.ro, site-ul ziarului Independent a reușit performanța de a atrage peste 1000 de vizite zilnic în luna mai 2011, aspect ce ne poziționează în fruntea clasamentului publicațiilor locale găzduite în mediul virtual... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2011, 13:20 (5019 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Doi elevi, exmatriculați pentru că au comentat pe internet!

Consiliul Profesoral al Liceului de Chimie a găsit vinovații pentru șpaga încasată de Neagu

Doi elevi, exmatriculați pentru că au comentat pe internet!

Scandalul Gheorghe Neagu nu s-a stins. Ba mai mult! Corupția de la Grupul Școlar «Mihai Eminescu» începe să facă victime. Iar victimele nu sînt profesori, ci minori care au îndrăznit să posteze pe internet propriile păreri despre dascălii lor. Abuzuri și încălcare a dreptului la libera exprimare într-un liceu unde rezultatele examenelor sînt dezastruoase, iar absențele bat recorduri...

Gheorghe Neagu, model de profesor corupt
În urmă cu două săptămîni, profesorul de sport al Grupului Școlar «Mihai Eminescu», Gheorghe Neagu a fost prins în flagrant în timp ce primea mită pentru promovarea unor elevi. Un flagrant bine organizat și pus în scenă de profesori, părinți și... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2011, 06:47 (55556 vizualizări - 51 comentarii)

Click aici

SPORT

Geantă a scufundat «Crucișătorul»

Cristian Tudor Popescu a jucat tenis de cîmp la Slobozia

Geantă a scufundat «Crucișătorul»

«Soarele mușca fierbinte zgura, iar arșița verii timpurii topise orice rămășiță din palidul romantism al lunii lui florar. Din fericire, fantasticul vibrației rachetei și ticăitul reconfortant al mingii îți țineau trează dorința de victorie și te invadau cu o senzație de bine palpabilă, magnifică! De asta îmi place tenisul!» (citat imaginar din CTP, să ne fie cu iertare).

CTP, în prim-planul Cupei Head
Probabil Cristian Tudor Popescu ar fi gîndit altfel atmosfera în care s-a desfășurat Cupa Head, turneu dedicat veteranilor. Sîmbătă, 28 mai, la ora 10, Ștefan Constantin-Conașu, președintele Tenis Con era deja asaltat de întrebări care vizau un singur subiect: «Cînd vine... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2011, 18:49 (15187 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Rapid deraiat în ultimele secunde

Fotbal, Liga a III-a

Rapid deraiat în ultimele secunde

Căldura sau poate ratarea promovării au îndepărtat spectatorii de Stadionul 1 Mai. Vineri, 27 mai, la meciul Unirii Slobozia cu Rapid II, tribuna a doua și peluzele au arătat ca în zilele cînd nu se întîmplă nimic. Față de meciul tur, cînd au bătut Unirea cu 3-0, feroviarii au venit fără numele cunoscute cum ar fi Dobroiu, Răduță sau Coman, de care s-au despărțit în iarnă. Așa că reușita lui Avanu din minutul 6 a creat impresia unei confruntări lejere pentru slobozeni. Următoarele 20 de minute au arătat contrariul, rapidiștii reușind prin Ioniță și Călin să răstoarne rezultatul. 2-1 pentru oaspeți. A fost scorul care s-a menținut pînă spre final. Galben-albaștrii au reușit în cele din urmă să... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2011, 18:47 (8700 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Zamfir și Olaru, amendați de Judecătoria Slobozia Zamfir și Olaru, amendați de Judecătoria Slobozia

Spitalului Județean de Urgență Slobozia, în război cu instanțele

Zamfir și Olaru, amendați de Judecătoria Slobozia

Recent, Judecătoria Slobozia a amendat judiciar pe managerul Spitalului Județean de Urgență, Vasile Olaru și pe juristul instituției, Vasile Zamfir pentru neîndeplinirea unei dispoziții judecătorești.

Poșta, bat-o vina!
Judecătorii slobozeni au solicitat Spitalului Județean de Urgență relații medicale privind un fost pacient al instituției. Detaliile serveau magistraților într-un proces penal aflat pe fondul Judecătoriei. În mare, judecătorii au înaintat Spitalului o adresă solicitînd să li se pună la dispoziție, pe un suport CD, imagini stocate pe un calculator aflat pe Secția de Neurologie a Spitalului. Imaginile vizau un examen medical efectuat de un fost pacient... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2011, 06:43 (11217 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dr Filip, investitorul-multifuncțional

Utopia redeschiderii Spitalului Țăndărei

Dr Filip, investitorul-multifuncțional

Spitalul din Țăndărei a fost preluat. Teoretic. Practic însă, contractul de asociere în participațiune încheiat între Primăria Țăndărei și Clinica Privată a dr Filip este nul. Nulitatea este conferită tocmai de faptul că Ialomița are la acest moment un număr de 772 de paturi, stabilite printr-un Ordin al Ministerului Sănătății. Cît despre culisele preluării Spitalului din Țăndărei, detaliile sînt din ce în ce mai picante. CV-ul dr Filip se îmbogățește, iar portofoliul societății domniei sale se dovedește mai diversificat ca al oricui. De la afaceri cu gaz, medicină, turism sau televiziune, dr Filip le-a încercat pe toate!

Casa de Sănătate nu încheie contract fără suplimentare de paturi... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2011, 11:42 (25748 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Secretarul Ghica i-a urmărit cu mașina pe inspectorii ITM. Cele două femei-inspector s-au baricadat în vehicul!

Un banal control pe Legea 416 la Primăria Perieți s-a lăsat cu înjurături și «ultraj»

Secretarul Ghica i-a urmărit cu mașina pe inspectorii ITM. Cele două femei-inspector s-au baricadat în vehicul!

Secretarul comunei Perieți este acuzat de ultraj. Săptămîna precedentă funcționarul a agresat doi inspectori ITM, aflați în control la Primărie. Norocul celor două femei-inspector a fost mașina dotată cu sistem de închidere centralizată...

La Primărie... bătălie!
Joi, 18 mai, doi inspectori ITM s-au aflat în control la Primăria Perieți. În mare, verificările au vizat aplicarea corespunzătoare a Legii 416, privind venitul minim garantat. Iar cum aplicarea nu a fost tocmai corespunzătoare, cei doi inspectori au anunțat verbal secretarului localității aplicarea unei amenzi pentru deficiențele constatate. Nemulțumit de decizia inspectorilor ITM, secretarul Primăriei Perieți... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2011, 06:24 (10921 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

«Orchestra» CSM Unirea a rămas fără «dirijor»

«Orchestra» CSM Unirea a rămas fără «dirijor»

Gheorghe Neagu a venit la cîrma echipei de handbal CSM Unirea Slobzia și l-a înlocuit pe Marian Simion într-un moment delicat în care gruparea uitase de etape bune gustul victoriei. De pe 11 aprilie, data oficială a instalării sale ca antrenor principal, Unirea a disputat 4 meciuri oficiale, încheiate cu tot atîtea victorii, și a ocupat în finalul Campionatului locul al III-lea. «Le-a dat mai multă libertate fetelor și asta s-a văzut în jocul lor, care a sporit în calitate» aveau să recunoască diriguitorii CSM Unirea.
«Fetele alcătuiesc o orchestră, iar dacă sînt bine dirijate și așezate unde trebuie melodia este și plăcută și valoroasă» avea să metaforizeze Gheorghe Neagu la finele... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2011, 11:24 (11695 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Colecționarii de amintiri

Colecționarii de amintiri

Soții Dumitru sînt colecțonari. Ea colecționează «hand-made-uri» moștenite din familie: fețe de masă, mileuri, marame lucrate de mînă, costume populare, lucruri croite acum 100 de ani... El colecționează fotografii din țările din jur. Poze cu piața Kremlinului de-acum 50 de ani, instantanee din Polonia, Ungaria, Cehoslovacia și alte țări din lagărul comunist, imagini vechi cu Slobozia interbelică, cărți poștale... Părți din colecțiile lor au devenit obiecte de muzeu la Muzeul Agriculturii din România. Însă cele mai frumoase colecții, cele pe care le-au strîns în amintiri, au rămas întotdeauna nevăzute. Pînă acum...

«E o mare bucurie să vezi că obiectele din casa ta devin exponate de muzeu!»... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2011, 16:42 (14049 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Start în Naționalele la 14 ani

Marți, 24 mai, au început, la București, Campionatele Naționale de Tenis de Cîmp rezervate categoriei 14 ani. CSS Slobozia a deplasat la această competiție 2 sportivi: Irina Nițu, la feminin și Radu Sebastian Popa, la masculin. «Ne dorim să facem o figură frumoasă la această competiție, dar totul depinde și de tragerea la sorți» a declarat profesorul Ion Savu.
Și celălalt Club din Slobozia are un reprezentant la acest turneu. Este vorba de Sorin Iordache, cotat cu șanse reale de a atinge sferturile de finală. «Sigur, poziția 8, pe care Sorin o ocupă în clasament ne îndreptățește să sperăm la fazele înalte ale concursului. Totuși, forma ceva mai slabă pe care a traversat-o în ultima vreme și... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2011, 09:12 (10560 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Urban funcționează fără autorizații pentru deversarea apelor uzate

Întîrzieri neprevăzute la investițiile în stația de epurare

Urban funcționează fără autorizații pentru deversarea apelor uzate

La începutul lunii februarie a anului în curs, Administrația Bazinală de Apă Buzău-Ialomița anunța demararea procedurii de insolvență a SC Urban pentru o datorie de 1,2 milioane lei. Datoria provine din dreptul de exploatare al apelor de subteran, dar și din amenzile aplicate de către Administrația Bazinală de Apă Buzău-Ialomița pentru depășirile de concentrații la deversarea apelor uzate în Ialomița.

Scandal înăbușit de negocieri
Acuzată în luna februarie de «presiuni politice» asupra administrației locale, Administrația Bazinală de Apă Buzău-Ialomița a făcut publice o serie de informații incredibile legate de datoriile acumulate de către SC Urban în decursul ultimilor... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2011, 11:37 (14830 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Alegerile au loc în iunie 2011: Ionașcu vs Martin pentru Primăria Slobozia

Alegerile au loc în iunie 2011: Ionașcu vs Martin pentru Primăria Slobozia

Lovitură de teatru pe scena politică locală. USL Ialomița devansează alegerile locale pentru Slobozia cu un an de zile. În cursa pentru fotoliul de primar al Sloboziei aleargă Ioan Martin., președintele PNL Ialomița și Gabi Ionașcu, primar PSD în funcție.

Liberalii îl vor pe Martin
Așa cum anticipam încă de anul trecut, Ioan Martin, președintele PNL Ialomița este candidatul oficial al filialei pentru Primăria Slobozia. Informația a fost făcută publică joi, 26 mai, de către Ioan Martin, care a recunoscut că are sprijinul necondiționat al colegilor de Organizație. «Ceea ce vreau eu este să ofer concetățenilor mei o alternativă pentru viitor. Sînt un om liber, nu am făcut niciodată afaceri cu statul și singurele venituri plătite din bani publici sînt cele pe care le-am obținut aici, în calitate de vicepreședinte al Consiliului Județean. Le mulțumesc celor care mă vor susține și cred că merit încrederea celor care mă vor vota»... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2011, 06:08 (30408 vizualizări - 27 comentarii)

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

5 jucătoare, la final de contract

Problemele legate de antrenorul Gheorghe Neagu nu sînt singulare pentru conducerea CSM Unirea Slobozia. Cinci dintre handbaliste își termină în această vară contractele cu echipa slobozeană. Este vorba despre interii Mihaela Stănciulescu și Alexandra Băeșu, pivotul Simona Balcan, centrul Mihaela Popescu și portarul Andreea Nica. «Am purtat deja o rundă de negocieri cu fetele și totul depinde acum de obiectivul pe care-l vom trasa. Dacă se va dori promovarea, ele sînt dispuse în proporție de 80% să rămînă la Slobozia» a precizat o persoană din conducerea Clubului. Imediat contrazisă de una dintre handbalistele în cauză: «rămînerea noastră la Slobozia nu ține numai de obiectiv. Sînt mult mai multe... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2011, 17:09 (12181 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Sediul Episcopiei, o pomană de 1 milion de euro de la Guvernul Boc

Danie cu lumînări portocalii pentru Prea Sfințitul Vincențiu

Sediul Episcopiei, o pomană de 1 milion de euro de la Guvernul Boc

Pe Prea Sfințitul Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor l-am lăsat mai an numărînd dijmele impuse preoților pentru propășirea spirituală a așezămîntului peste care a fost uns în anul 2009. De-atunci a curs multă apă pe Ialomița și Prea Sfinția Sa, obișnuit să joace în Liga I, nu și-a dezmințit statutul de Eminență financiară a BOR-ului cu care a venit la Slobozia. Așa se face că, în luna mai a acestui an, am descoperit fără surpindere că, potrivit unui raport făcut public pe site-ul instituției, Episcopia Sloboziei și Călăraților este mai bogată cu 20 de procente decît în primul an de mandat al PreaSfinției sale. Și pentru că sponsorizările și ajutoarele financiare nu reflectă de ajuns... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2011, 11:07 (13439 vizualizări - 10 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
306 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
RAJA Constanța: Factura electronică

RAJA Constanța: Factura electronică

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale, factura electronică reprezentând o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă cu mediul. Factura ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2024, 10:10
(4219 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Urziceni și Fetești

Vineri, 18 octombrie a.c., în jurul orelor 14,00, pompierii din Urziceni au intervenit la un accident rutier produs în municipiul Urziceni, în care au fost implicate două autoturisme ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2024, 10:05
(1407 vizualizări - 0 comentarii)


Hramul Bisericii «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir» din Slobozia

Hramul Bisericii «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir» din Slobozia

În perioada 24-27 octombrie 2024, slujitorii și credincioșii Parohiei «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir» din Slobozia (Șoseaua Nordului, nr. 12) î ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2024, 09:20
(3775 vizualizări - 0 comentarii)


E-mailuri false în numele ANAF

O nouă campanie de e-mailuri false, transmise în numele ANAF, este în desfășurare în această perioadă. Contribuabililor, persoane fizice, le este transmisă o «notă informativă ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2024, 08:40
(4901 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru «furt calificat»

Joi, 17 octombrie 2024, polițiștii din Slobozia au identificat și reținut, pentru o perioadă de 24 de ore, un bărbat, de 44 de ani, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat» ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2024, 15:00
(933 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 17 persoane audiate pentru port ilegal de «obiecte periculoase»!

IPJ Ialomița: 17 persoane audiate pentru port ilegal de «obiecte periculoase»!

Vineri, 18 octombrie 2024, polițiștii din Fetești s-au sesizat din oficiu cu privire la 17 persoane, cu vârste cuprinse între 20 și 50 de ani, din Fetești și Țăndărei, care ar fi practicat ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2024, 13:00
(1052 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Percheziții ale DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița la domiciliile a doi traficanți de droguri

Țăndărei: Percheziții ale DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița la domiciliile a doi traficanți de droguri

Miercuri, 16 octombrie 2024, procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița au efectuat două percheziții domiciliare la Țăndărei. Deschiderile reprezintă o etapă procesuală într-un dosar penal ce ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2024, 16:30
(4378 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune cu efective mărite de polițiști și jandarmi la Bărbulești

Marți, 15 octombrie a.c., polițiștii din Urziceni, împreună cu cei din Jilavele au organizat în comuna Bărbulești o acțiune cu efective mărite, având ca scop menținerea și asigurarea ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2024, 15:40
(2147 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Activități informativ-preventive ale polițiștilor

În cursul zilei de marți, 15 octombrie a.c., polițiștii de proximitate din Urziceni au desfășurat activități informativ-preventive, la Colegiul Național «Grigore Moisil» din municipiul ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2024, 15:35
(554 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Start Campanie de plăți în avans 2024

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că în prima zi de debut a Campaniei de plăți în avans aferentă anului de cerere 2024 a fost autorizată la plată suma de ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2024, 13:15
(4175 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF își prezintă serviciile în universitățile din România

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) continuă parteneriatul cu universitățile de prestigiu din România. Astfel, peste 50 de specialiști în fiscalitate vor susține în fața ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2024, 13:05
(4560 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Dosar penal pentru «violență în familie»

Polițiștii din Fetești au fost sesizați luni, 14 octombrie a.c., cu privire la faptul că o femeie, de 29 de ani, din Fetești, ar fi fost amenințată și agresată fizic de concubinul său, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2024, 15:05
(731 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan

Luni, 14 octombrie a.c., polițiștii din Fetești, în timp ce desfășurau activități pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională la regimul rutier, au oprit pentru ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2024, 14:55
(751 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 114,71 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna septembrie 2024

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna septembrie a anului 2024, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 114,71 milioane ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2024, 16:20
(3731 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Polițiștii din Jilavele, în timp ce desfășurau activități pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională la regimul rutier, au oprit pentru verificări vehiculul ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2024, 15:40
(726 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune cu efective mărite la Țăndărei

Vineri, 11 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au declanșat la Țăndărei o acțiune cu efective mărite, având ca scop menținerea și asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică, prevenirea ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2024, 15:30
(1863 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: «Salonul de Toamnă 2024» la Muzeul Național al Agriculturii

Joi, 17 octombrie a.c., de la orele 11,00, la Muzeul Național al Agriculturii va fi vernisată expoziția «Salonul de Toamnă 2024», eveniment susținut de Uniunea Artiștilor Plastici din Rom ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2024, 11:45
(7863 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Județul Ialomița: Exercițiu militar de mobilizare simultan cu județul Buzău

În perioada 14-18 octombrie 2024 se desfășoară «Exercițiul de mobilizare pentru verificarea stadiului pregătirii populației, economiei și teritoriului pentru apărare-MOBEX BZ-IL-24» ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2024, 10:45
(3499 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Avea asupra sa substanțe interzise

Fetești: Avea asupra sa substanțe interzise

Joi, 10 octombrie 2024, pe banca din fața unui bloc din Fetești, un tânăr de 24 ani a fost depistat de jandarmii ialomițeni având asupra sa substanțe posibil interzise. Atenția jandarmilor ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2024, 11:40
(3251 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Subvenții acordate angajatorilor

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița reamintește angajatorilor care încadreaza în muncă, pe perioadă nedeterminată, șomeri în vârstă de peste 45 de ani, ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2024, 09:00
(1739 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Reținută pentru provocarea unui incendiu

Miercuri, 9 octombrie 2024, polițiștii din Platonești au identificat și reținut, pentru o perioadă de 24 de ore, o femeie, de 50 de ani, bănuită de săvârșirea infracțiunilor de «distrugere ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2024, 16:00
(1689 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa la Maia!

Echipele furnizorului de energie efectuează lucrări de reparații și întreținere la nivelul instalațiilor de energie electrică din comuna Maia vineri, 11 octombrie 2024. Fără curent, sursa ce alimentează ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2024, 12:25
(1116 vizualizări - 0 comentarii)


2115 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița

În perioada ianuarie-august 2024, urmare implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 2115 persoane, dintre ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2024, 10:10
(1069 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Joi, 10 octombrie 2024, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scopuri de TVA conform art. 316, din Legea 227/2015, care nu au depășit plafonul de scutire ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2024, 10:10
(3419 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Duminică, 6 octombrie a.c., polițiștii rutieri au depistat în trafic doi tineri șoferi, în vârstă de 23 și 19 ani, din Andrășești, respectiv Manasia, în timp ce conduceau autoturisme ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2024, 15:30
(703 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 11 octombrie 2024, «Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți», eveniment ce se va desfășura la Slobozia, la ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2024, 11:40
(1874 vizualizări - 0 comentarii)


Casă în flăcări la Butoiu, incendiu la un fast-food din Cotorca

Casă în flăcări la Butoiu, incendiu la un fast-food din Cotorca

Pompierii ialomițeni au interveni vineri, 4 octombrie a.c., în jurul orelor 17,20, pentru stingerea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din satul Butoiu. Au fost alocate de urgență două ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2024, 10:35
(1478 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Coșereni, Scânteia și Urziceni

Accidente la Coșereni, Scânteia și Urziceni

În dimineața zilei de sâmbătă, 5 octombrie a.c., în jurul orei 7,50, pompierii din Urziceni au intervenit la un accident rutier produs pe DN2, în localitatea Coșereni. Î ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2024, 10:25
(1928 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: Lemne confiscate de polițiști

Joi, 3 octombrie a.c., pe raza localității Mărculești, polițiștii au depistat în trafic un tânâr de 27 de ani, din județul Argeș, în timp ce transporta cu o autoutilitară material ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2024, 14:20
(1014 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: La volan având dreptul de a conduce suspendat

Un tânăr de 21 de ani, domiciliat în Țăndărei, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost surprins în trafic de polițiști având dreptul de a conduce autovehicule suspendat. Î ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2024, 14:00
(3607 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...