Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Primarul Ionașcu falsifică procesele-verbale de ședință

Slobozia: Primarul Ionașcu falsifică procesele-verbale de ședință

Nu putem trece peste ședința Consiliului Local din 26 mai înainte de a consemna încă o stare de fapt alarmantă: primarul Gabi Ionașcu falsifică procesele-verbale ale ședințelor de consiliu local. Afirmația este o concluzie logică a schimbului de replici surprins în cadrul ședinței de joi, dintre primarul Gabi Ionașcu și consilierul Radu Paros. Obiectul acestui schimb de replici îl constituie procesul-verbal al ședinței din 9 mai, dată la care primarul Gabi Ionașcu a făcut declarații incriminatorii la adresa conducerii SC Urban.
Deși nu a fost făcut public nici pînă la acest moment, se pare că documentul omite declarațiile făcute atunci de către primarul Gabi Ionașcu. «Aș vrea să-mi puneți și... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2011, 06:33 (10040 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Ionașcu face (și) lucruri bune

Ionașcu face (și) lucruri bune

De mai bine de o lună, cu bani puțini și resurse umane limitate, Slobozia se schimbă. Spațiile verzi sînt îngrijite, aleile parcurilor sînt curățate, băncile sînt vopsite, arbuștii ornamentali sînt tunși... Asta ne determină să apreciem, fără teama de a greși prea mult, că primarul Gabi Ionașcu reușește să facă (și) lucruri bune. De aceea ne-am hotărît să mediatizăm acest efort administrativ lăudabil, al unui primar obișnuit să fie criticat pentru inițiative costisitoare și fără finalitate. Și chiar dacă nu se face primăvară cu o floare, e bine de știut că ea există!

Victor Popa, omul lui Ionașcu
Victor Popa cosește mecanizat de trei ani de zile. Este angajat al DAD... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2011, 10:34 (6702 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Mircea Dinescu și «Poezia pe sticlă»

Slobozia: Mircea Dinescu și «Poezia pe sticlă»

Poetul Mircea Dinescu va reveni la Slobozia joi, 9 iunie 2011, în cadrul turneului național de promovare a proiectului «Poezia pe sticlă». Proiectul vizează producția literară, cea artistică cît și producția... viti-vinicolă, Mircea Dinescu incluzînd în cadrul turneului și orașul natal, Slobozia. Așadar, joi, 9 iunie, de la orele 17.00, la sediul Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu» din Slobozia, Mircea Dinescu se va reîntîlni cu slobozenii, poetul urmînd să-și lanseze și volumul de poezii «Femeile din secolul trecut». Volumul este editat de Fundația pentru Poezie în anul 2010, grafica purtînd semnătura celebrului Dan Erceanu. Împreună cu volumul de poezii, Mircea Dinescu va lansa la Slobozia... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2011, 09:46 (9273 vizualizări - 2 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Agentul Fulgerică violează limba română

Amendă cu perversiuni gramaticale

Agentul Fulgerică violează limba română

Doamne, mare e grădina Ta! Dar și mai mare este cea a Poliției Locale Slobozia, acolo unde și-a facut cuib și adăpost agentul Fulgerică. Adică un polițist local despre care nimeni n-ar fi auzit o iotă dacă acesta nu s-ar fi vitejit să amendeze șoferul unui autoturism parcat neregulamentar în stația de maxi-taxi de la MB-uri. Așa a rezultat fapta reprobabilă despre care amintim încă din titlu și pe care vi-o vom expune, in extenso, în rîndurile următoare.

Vina recunoscută e pe jumătate iertată
Înainte de a vă prezenta filmul violului sîntem datori cu o precizare absolut necesară. Șoferul autoturismului parcat neregulamentar își recunoaște vina și a plătit amenda fără... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2011, 15:46 (14200 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tehnologie de 1,7 milioane de euro pentru tratarea apei la Slobozia

Nu există amatori pentru potabilizarea apei din sursa subterană

Tehnologie de 1,7 milioane de euro pentru tratarea apei la Slobozia

Nota de plată a guvernării Ionașcu a mai crescut cu 1 milion de euro. În cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia de joi, 26 mai, executivul slobozean a aprobat cu o majoritate zdrobitoate propunerea primarului Gabi Ionașcu de majorare cu 1 milion de euro a cheltuielilor pentru finalizarea stației de tratare a apei. Propunerea vine după ce administrația locală a organizat trei licitații pentru demararea acestei investiții. Conform declarațiilor oficialilor locali, acestea au eșuat din cauza alocărilor bugetare insuficiente. Pentru întîrzieri însă, nu există
explicații oficiale.

Mintea de pe urmă a primarului Ionașcu
Joi, 26 mai, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2011, 07:04 (10887 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Toți slobozenii au atins sferturile la Naționale

Așa cum v-am informat în numărul precedent, săptămîna trecută au avut loc Campionatele Naționale de Tenis de Cîmp categoria 14 ani. Din cei trei slobozeni prezenți la competiție, cel mai bun rezultat la simplu l-a obținut Sorin Iordache, de la Tenis Con. Acesta și-a atins obiectivul, trecînd de primele 3 tururi și oprindu-se în sferturi, unde a fost stopat de constănțeanul Sergiu Bucur. «Cel mai bun meci al lui Sorin a fost în turul 3, cînd l-a bătut pe sătmăreanul Daniel Cosma. Nivelul atins la această competiție este unul foarte bun. Acum rămîne să ne pregătim pentru anul viitor, cînd țintim titlul național pentru că, să nu uităm, Sorin este numărul 1 la anul lui de naștere» ne-a declarat tatăl... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2011, 19:11 (7639 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Doja iese din nou în față

Etapa a 29-a din Liga a IV-a a fost una cuminte. Sau mai degrabă ar fi fost dacă cei de la Recolta Gheorghe Doja nu făceau boroboațe la Axintele. Mai exact, dojenii au venit acasă la lider cu un efectiv de doar 8 jucători. Pînă să se așeze în ghete, doi dintre ei s-au accidentat. Cum raportul de forțe din teren a devenit 11 la 6, arbitrul a fost nevoit să fluiere finalul în minutul 26, cînd scorul era deja 6-0 pentru Axintele. «Cei de la Doja nu pot fi sancționați. Regulamentul spune că la seniori, dacă o echipă aliniază minim 7 jucători, arbitrul trebuie să dea startul meciului» a lămurit problema șeful AJF Ialomița, Mihai Basarab. Recolta Gheorghe Doja a surprins în acest campionat prin evoluțiile... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2011, 14:57 (12607 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

Gabriela Petre: «Sunt un soldat disciplinat! Partidul m-a vrut mai sus și eu m-am supus!»

Gabriela Petre: «Sînt un soldat disciplinat! Partidul m-a vrut mai sus și eu m-am supus!»

Avocatul Gabriela Petre, consilier local al municipiului Slobozia și-a consumat joi, 27 mai, ultima prestație în cadrul executivului slobozean. Consilierul PD-L a devenit consilier județean. Decizia, una strict politică, survine în urma scandalului public al avocatului cu consilierul local și coleg de partid Paros Radu.
La începutul anului, consilierii locali Gabriela Petre și Paros Radu au izbucnit într-un scandal public ce a făcut deliciul slobozenilor preț de cîteva săptămîni. Paros a acuzat-o pe Gabriela Petre despre faptul că nu ar mai reprezenta interesele partidului în Consiliul Local Slobozia, motivîndu-și declarațiile prin existența unui contract de asistență juridică pe care avocatul... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2011, 11:08 (15510 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Muzeele lumii vin la Slobozia în septembrie

Consiliul Județean a aprobat finanțarea celui de-al XVI-lea Congres al AIMA

Muzeele lumii vin la Slobozia în septembrie

Marți, 31 mai, Consiliul Județean Ialomița a aprobat alocarea a 5000 de euro pentru organizarea unui Congres internațional al muzeelor. Congresul va avea loc la începutul lunii septembrie, la Slobozia, și va fi organizat de Muzeul Național al Agriculturii. Decizia este una extrem de controversată în condițiile în care organizatorii nu dețin informații legate de statutul acestei Asociații Internaționale a Muzeelor de Agricultură. Dincolo de aspectele logistice ale viitorului Congres, există și probleme legislative pentru care organizatorii nu au soluții.

Congresul fantomelor din muzee
Interesul pentru Asociația Internațională a Muzeelor de Agricultură (și, implicit, pentru... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2011, 06:41 (10292 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Descoperire arheologică la Făcăeni

click pe poză

În timp ce săpa o groapă în curte, un bărbat din Făcăeni a făcut o descoperire... arheologică. Cel puțin așa susțin autoritățile, după ce au analizat osemintele umane și vasul din lut scoase la lumină de cazmaua cetățeanului din Făcăeni.
Așadar, marți, 31 mai a.c., orele 16.00, agenții Postului de Poliție Făcăeni au fost sesizați de un bărbat, de 45 ani, din localitate, despre faptul că în timp ce săpa o groapă în curtea locuinței sale a descoperit mai multe oseminte cu aspect uman. O echipă formată din agenți de ordine publică și un criminalist s-a deplasat de îndată la fața locului și a constatat că proprietarul gospodăriei, în timp ce săpa o groapă, la adîncimea de 1,8 m a descoperit, parțial... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2011, 15:01 (8219 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

www.independentonline.ro, cel mai citit site local din Ialomița

Ziarul Independent se impune din nou în peisajul presei locale din Ialomița.
La puțin peste un an de la lansarea site-ului www.independentonline.ro, cu sprijinul larg al cititorilor interesați de subiectele abordate de noi, reușim să ne impunem și în topul publicațiilor virtuale locale. Nu o confirmăm noi, ci o entitate specializată în monitorizarea și analizarea traficului pe internet, respectiv www.trafic.ro.
Potrivit monitorizării www.trafic.ro, site-ul ziarului Independent a reușit performanța de a atrage peste 1000 de vizite zilnic în luna mai 2011, aspect ce ne poziționează în fruntea clasamentului publicațiilor locale găzduite în mediul virtual... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2011, 13:20 (5019 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doi elevi, exmatriculați pentru că au comentat pe internet!

Consiliul Profesoral al Liceului de Chimie a găsit vinovații pentru șpaga încasată de Neagu

Doi elevi, exmatriculați pentru că au comentat pe internet!

Scandalul Gheorghe Neagu nu s-a stins. Ba mai mult! Corupția de la Grupul Școlar «Mihai Eminescu» începe să facă victime. Iar victimele nu sînt profesori, ci minori care au îndrăznit să posteze pe internet propriile păreri despre dascălii lor. Abuzuri și încălcare a dreptului la libera exprimare într-un liceu unde rezultatele examenelor sînt dezastruoase, iar absențele bat recorduri...

Gheorghe Neagu, model de profesor corupt
În urmă cu două săptămîni, profesorul de sport al Grupului Școlar «Mihai Eminescu», Gheorghe Neagu a fost prins în flagrant în timp ce primea mită pentru promovarea unor elevi. Un flagrant bine organizat și pus în scenă de profesori, părinți și... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2011, 06:47 (55560 vizualizări - 51 comentarii)

Click aici

SPORT

Geantă a scufundat «Crucișătorul»

Cristian Tudor Popescu a jucat tenis de cîmp la Slobozia

Geantă a scufundat «Crucișătorul»

«Soarele mușca fierbinte zgura, iar arșița verii timpurii topise orice rămășiță din palidul romantism al lunii lui florar. Din fericire, fantasticul vibrației rachetei și ticăitul reconfortant al mingii îți țineau trează dorința de victorie și te invadau cu o senzație de bine palpabilă, magnifică! De asta îmi place tenisul!» (citat imaginar din CTP, să ne fie cu iertare).

CTP, în prim-planul Cupei Head
Probabil Cristian Tudor Popescu ar fi gîndit altfel atmosfera în care s-a desfășurat Cupa Head, turneu dedicat veteranilor. Sîmbătă, 28 mai, la ora 10, Ștefan Constantin-Conașu, președintele Tenis Con era deja asaltat de întrebări care vizau un singur subiect: «Cînd vine... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2011, 18:49 (15192 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Rapid deraiat în ultimele secunde

Fotbal, Liga a III-a

Rapid deraiat în ultimele secunde

Căldura sau poate ratarea promovării au îndepărtat spectatorii de Stadionul 1 Mai. Vineri, 27 mai, la meciul Unirii Slobozia cu Rapid II, tribuna a doua și peluzele au arătat ca în zilele cînd nu se întîmplă nimic. Față de meciul tur, cînd au bătut Unirea cu 3-0, feroviarii au venit fără numele cunoscute cum ar fi Dobroiu, Răduță sau Coman, de care s-au despărțit în iarnă. Așa că reușita lui Avanu din minutul 6 a creat impresia unei confruntări lejere pentru slobozeni. Următoarele 20 de minute au arătat contrariul, rapidiștii reușind prin Ioniță și Călin să răstoarne rezultatul. 2-1 pentru oaspeți. A fost scorul care s-a menținut pînă spre final. Galben-albaștrii au reușit în cele din urmă să... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2011, 18:47 (8700 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Zamfir și Olaru, amendați de Judecătoria Slobozia Zamfir și Olaru, amendați de Judecătoria Slobozia

Spitalului Județean de Urgență Slobozia, în război cu instanțele

Zamfir și Olaru, amendați de Judecătoria Slobozia

Recent, Judecătoria Slobozia a amendat judiciar pe managerul Spitalului Județean de Urgență, Vasile Olaru și pe juristul instituției, Vasile Zamfir pentru neîndeplinirea unei dispoziții judecătorești.

Poșta, bat-o vina!
Judecătorii slobozeni au solicitat Spitalului Județean de Urgență relații medicale privind un fost pacient al instituției. Detaliile serveau magistraților într-un proces penal aflat pe fondul Judecătoriei. În mare, judecătorii au înaintat Spitalului o adresă solicitînd să li se pună la dispoziție, pe un suport CD, imagini stocate pe un calculator aflat pe Secția de Neurologie a Spitalului. Imaginile vizau un examen medical efectuat de un fost pacient... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2011, 06:43 (11222 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dr Filip, investitorul-multifuncțional

Utopia redeschiderii Spitalului Țăndărei

Dr Filip, investitorul-multifuncțional

Spitalul din Țăndărei a fost preluat. Teoretic. Practic însă, contractul de asociere în participațiune încheiat între Primăria Țăndărei și Clinica Privată a dr Filip este nul. Nulitatea este conferită tocmai de faptul că Ialomița are la acest moment un număr de 772 de paturi, stabilite printr-un Ordin al Ministerului Sănătății. Cît despre culisele preluării Spitalului din Țăndărei, detaliile sînt din ce în ce mai picante. CV-ul dr Filip se îmbogățește, iar portofoliul societății domniei sale se dovedește mai diversificat ca al oricui. De la afaceri cu gaz, medicină, turism sau televiziune, dr Filip le-a încercat pe toate!

Casa de Sănătate nu încheie contract fără suplimentare de paturi... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2011, 11:42 (25756 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Secretarul Ghica i-a urmărit cu mașina pe inspectorii ITM. Cele două femei-inspector s-au baricadat în vehicul!

Un banal control pe Legea 416 la Primăria Perieți s-a lăsat cu înjurături și «ultraj»

Secretarul Ghica i-a urmărit cu mașina pe inspectorii ITM. Cele două femei-inspector s-au baricadat în vehicul!

Secretarul comunei Perieți este acuzat de ultraj. Săptămîna precedentă funcționarul a agresat doi inspectori ITM, aflați în control la Primărie. Norocul celor două femei-inspector a fost mașina dotată cu sistem de închidere centralizată...

La Primărie... bătălie!
Joi, 18 mai, doi inspectori ITM s-au aflat în control la Primăria Perieți. În mare, verificările au vizat aplicarea corespunzătoare a Legii 416, privind venitul minim garantat. Iar cum aplicarea nu a fost tocmai corespunzătoare, cei doi inspectori au anunțat verbal secretarului localității aplicarea unei amenzi pentru deficiențele constatate. Nemulțumit de decizia inspectorilor ITM, secretarul Primăriei Perieți... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2011, 06:24 (10923 vizualizări - 8 comentarii)

SPORT

«Orchestra» CSM Unirea a rămas fără «dirijor»

«Orchestra» CSM Unirea a rămas fără «dirijor»

Gheorghe Neagu a venit la cîrma echipei de handbal CSM Unirea Slobzia și l-a înlocuit pe Marian Simion într-un moment delicat în care gruparea uitase de etape bune gustul victoriei. De pe 11 aprilie, data oficială a instalării sale ca antrenor principal, Unirea a disputat 4 meciuri oficiale, încheiate cu tot atîtea victorii, și a ocupat în finalul Campionatului locul al III-lea. «Le-a dat mai multă libertate fetelor și asta s-a văzut în jocul lor, care a sporit în calitate» aveau să recunoască diriguitorii CSM Unirea.
«Fetele alcătuiesc o orchestră, iar dacă sînt bine dirijate și așezate unde trebuie melodia este și plăcută și valoroasă» avea să metaforizeze Gheorghe Neagu la finele... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2011, 11:24 (11696 vizualizări - 4 comentarii)

REPORTAJ

Colecționarii de amintiri

Colecționarii de amintiri

Soții Dumitru sînt colecțonari. Ea colecționează «hand-made-uri» moștenite din familie: fețe de masă, mileuri, marame lucrate de mînă, costume populare, lucruri croite acum 100 de ani... El colecționează fotografii din țările din jur. Poze cu piața Kremlinului de-acum 50 de ani, instantanee din Polonia, Ungaria, Cehoslovacia și alte țări din lagărul comunist, imagini vechi cu Slobozia interbelică, cărți poștale... Părți din colecțiile lor au devenit obiecte de muzeu la Muzeul Agriculturii din România. Însă cele mai frumoase colecții, cele pe care le-au strîns în amintiri, au rămas întotdeauna nevăzute. Pînă acum...

«E o mare bucurie să vezi că obiectele din casa ta devin exponate de muzeu!»... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2011, 16:42 (14051 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Tenis de cîmp

Start în Naționalele la 14 ani

Marți, 24 mai, au început, la București, Campionatele Naționale de Tenis de Cîmp rezervate categoriei 14 ani. CSS Slobozia a deplasat la această competiție 2 sportivi: Irina Nițu, la feminin și Radu Sebastian Popa, la masculin. «Ne dorim să facem o figură frumoasă la această competiție, dar totul depinde și de tragerea la sorți» a declarat profesorul Ion Savu.
Și celălalt Club din Slobozia are un reprezentant la acest turneu. Este vorba de Sorin Iordache, cotat cu șanse reale de a atinge sferturile de finală. «Sigur, poziția 8, pe care Sorin o ocupă în clasament ne îndreptățește să sperăm la fazele înalte ale concursului. Totuși, forma ceva mai slabă pe care a traversat-o în ultima vreme și... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2011, 09:12 (10560 vizualizări - 0 comentarii)

28 Iun 2026
268 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ciochina: TIR răsturnat în șanț după ce șoferul a adormit la volan

În după-amiaza zilei de luni, 12 martie a.c., în jurul orelor 15,00, pe raza localității Ciochina a avut loc un accident de circulație. Șoferul unui TIR a adormit la volan și s-a izbit de un copac. În urma ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 17:41
(12590 vizualizări - 0 comentarii)


Simulare de cutremur la un liceu din Slobozia

Simulare de cutremur la un liceu din Slobozia

Luni, 12 martie, la ora 08,40, la solicitarea prefectului județului Ialomița și sub supravegherea personalului Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița, la un liceu ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 15:03
(17291 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A adormit la volan și s-a oprit într-un copac

Duminică, 11 martie, în timp ce un bărbat, de 38 ani, din Valea Călugărească, conducea un vehicul cu semiremorcă din direcția Urziceni către Slobozia, a adormit la volan, a părăsit partea carosabilă și ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:57
(13467 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestați după ce au furat mai multe capace de canalizare

Polițiștii au reținut, pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, doi tineri de 18, respectiv 21 ani, pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. Cei doi au fost introduși în Centrul de Reținere ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:55
(11771 vizualizări - 0 comentarii)


Platonești: Bătrîn înșelat la telefon

Vineri, 9 martie a.c., un bărbat de 51 ani, din Platonești, a alertat Poliția despre faptul că vecinul său, un bătrîn de 82 ani, a fost înșelat după ce a dat curs solicitării unei persoane necunoscute. ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:55
(15620 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoți de fier vechi, prinși de polițiști

Vineri, 9 martie a.c., polițiștii feteșteni au fost sesizați de către agenții de pază ai unei societăți comerciale despre faptul că au observat două persoane care furau fier dintr-o clădire dezafectată ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:54
(12188 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Șofer de scuter, accidentat

Un bărbat de 54 ani, conducător al unui moped, a fost accidentat sîmbătă, 10 martie a.c., la Țăndărei. Bărbatul a virat brusc la stînga, fără să se asigure, moment în care a fost lovit e un autoturism condus ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:53
(11899 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Băuți la volan

Un tînăr de 22 ani, din Cosîmbești, a fost oprit în trafic, pentru un control de rutină, sîmbătă, 10 martie a.c., pe raza localității Sudiți. Verificările efectuate de către polițiști au demonstrat că individul ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:52
(13503 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a Poliției în piața din Urziceni

Peste 40 de persoane au fost legitimate în cadrul unei acțiuni organizate sîmbătă, 10 martie a.c., în zona pieței agroalimentare din Urziceni pe linia prevenirii faptelor  antisociale, a violenței ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:49
(14861 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 60000 lei, 10 șoferi au rămas fără permis

În perioada 9-11 martie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate în trafic. Rezultatele activităților s-au concretizat în aplicarea a peste 320 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:48
(15089 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Bătrîn de 90 ani, cuprins de flăcări

Incendiu la o gospodărie din Amara, sîmbătă, 10 martie a.c. După ce a încercat să aprindă focul de la sobă cu benzină, un bătrîn de 90 ani a fost cuprins de flăcări. Rănit grav, el a fost transportat la ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 12:09
(12899 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara incendiu


Anunț angajare

Magazin încălțăminte, str. Matei Basarab, angajează vînzătoare, experiență 3 ani orice domeniu, 800 lei+bonusuri.
Telefon 0727/881.104 ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 11:45
(8645 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan, s-a răsturnat cu tirul între Slobozia și Bucu

Doi șoferi sînt cercetați de polițiști după ce au fost prinși la volan băuți.
Primul șofer care s-a urcat băut la volan a fost depistat de polițiști pe raza localității Cosîmbești. Este vorba despre ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:11
(10115 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Olimpiada națională de interpretare instrumentală

Peste 120 de elevi din nouă județe ale țării vor participa la acest sfîrșit de săptămînă la olimpiada națională destinată copiilor din ciclurile primar și gimnazial. Evenimentul se desfășoară la Slobozia ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:09
(12512 vizualizări - 0 comentarii)


Artista Maria Unțanu revine la Slobozia

Cunoscuta artistă Maria Unțanu revine la Slobozia. Pe data de 22 martie a.c., ea va expune pe simezele Galeriei de Artă «Arcadia» cele mai noi creații plastice care îi poartă semnătura. De data aceasta ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:08
(12644 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea Formularului 204

Joi, 15 martie 2012, este termenul limită pînă la care contribuabilii trebuie să depună la administrația financiară în a cărei rază teritorială își au dominciliu fiscal, «Declarația anuală de venit pentru ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:08
(7584 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Hoți identificați de polițiști

Cine a plecat la furat în această săptămînă, n-a avut prea mulți sorți de izbîndă. Polițiștii ialomițeni au identificat nu mai puțin de șapte persoane care au încercat să își însușească bunuri prin mijloace ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:07
(13872 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița hoți


Slobozia: Concurs interjudețean cu tematică religioasă de creație plastică

Elevii cu talent artistic sînt invitați să participe la cea de-a doua ediție a concursului interjudețean cu tematică religioasă de creație plastică. Startul  competiției a fost dat în urmă cu o săptămînă ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:06
(9111 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cercetați pentru furt și delapidare

Doi bărbați, de 30 și 39 ani, din Bordușani și Fetești, sînt cercetați penal.
Astfel, administrator al unei societăți din Bordușani, bărbatul de 30 ani a sustras din fondul forestier național mai ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:05
(11349 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Focar de rabie la Ciocîrlia! Zona de supraveghere a fost extinsă la 30 km!

Potrivit Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, «luni, 5 martie 2012, a fost găsită o vulpe moartă pe fondul de vînătoare 39 Urziceni, în imediata apropiere de localitatea ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2012, 16:14
(11159 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor cu mandat de arestare, prins de jandarmi în sediul Judecătoriei Urziceni!

Un bărbat din Bărcănești care se sustrăgea urmăririi penale a fost identificat de jandarmii din Urziceni. Astfel, jandarmii din cadrul Detașamentului de Jandarmi Urziceni, care executau marți, 6 martie ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:55
(14093 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Germania, găsită la Țăndărei

Marți, 6 martie a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto au organizat și executat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ce figurează urmărite internațional ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:41
(12180 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: 4,5 milioane lei, rambursări de TVA în martie 2012

Aproximativ 4,5 milioane de lei reprezintă rambursarea de TVA aferentă lunii martie în județul Ialomița. Potrivit reprezentanților Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, decontarea celor 81 de ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:40
(7073 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Intervenții SMURD

Patru persoane au necesitat, de urgență, intervenția echipajelor SMURD ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița.
Astfel, primul apel telefonic a fost înregistrat luni, 5 martie, cînd ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:39
(16816 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prinși în flagrant la furat

Zi cu ghinion pentru hoții ialomițeni. Marți, 6 martie 2012, polițiștii au constatat în flagrant două infracțiuni de tentativă de furt.
Astfel, prima faptă, săvîrșită de un tînăr de 18 ani, din Alexeni ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:37
(15738 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînără reținută de polițiști după ce a furat dintr-un garaj

O tînără de 24 ani, din Urziceni a fost reținută de polițiști pentru furt calificat. Pe scurt, în seara zilei de 26 februarie a.c., suspecta a furat din interiorul unui garaj, proprietate a unei femei de ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:34
(10906 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt garaj


DGFP Ialomița: Îndreptarea erorilor din declarațiile fiscale

Începînd cu data de 3 martie, a intrat în vigoare Ordinul ce reglementează regulile pentru rectificarea declarațiilor fiscale. «Procedura de îndreptare a erorilor se aplică în situația în care contribuabilul ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:33
(9349 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Reținut de polițiști pentru înșelăciune după ce a vîndut fictiv motorină

Un bărbat de 44 ani, din Ion Roată, a fost reținut marți, 6 martie a.c., de polițiști. În sarcina individului polițiștii au reținut comiterea infracțiunii de înșelăciune. Astfel, potrivit anchetatorilor ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:32
(16759 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Acțiune a Poliției

Peste 100 de persoane au fost legitimate marți, 6 martie a.c., la Țăndărei, în cadrul unei acțiuni derulate de polițiștii din localitate. În cadrul verificărilor, polițiștii au aplicat 24 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:30
(13751 vizualizări - 2 comentarii)


DGFP Ialomița: Obligații fiscale pentru persoanele care arendează terenuri

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii care obțin venituri din arendarea bunurilor agricole din patrimoniul personal că au obligația înregistrarii contractului încheiat ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:28
(17647 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...