Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pompier cu cazier

Angajări după urechea strîmbă a sistemului la ISUJ Ialomița

Pompier cu cazier

Parchetul Militar urmează să decidă soarta unui pompier ialomițean. Pompierul a ajuns în fața magistraților după ce a fost descoperit că are cazier juriciar, deși legea interzice angajarea în structurile militare a unor astfel de persoane... Mai mult, pompierul nu este singurul aflat în această situație. Alți 11 angajați ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița au intrat în atenția anchetatorilor...

Concurs de dosare penale la angajarea de pompieri
În anii de glorie 2006, 2007 și chiar 2008, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița și-a întărit structurile. Aproximativ 500 de ialomițeni au devenit «peste noapte» profesioniști... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2011, 13:09 (14951 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Elevii ialomițeni pendulează între droguri și analfabetism funcțional

Elevii ialomițeni pendulează între droguri și analfabetism funcțional

Legea Învățămîntului este doar partea văzută a sitemului de învățămînt. Dincolo de acest ghem polemic pe care nimeni nu-l poate descurca se află elevii și problemele acestora. Publicațiile locale abundă de semnale privind derapajele școlare ale elevilor. De la violența școlară devenită o obișnuință în școlile din județ și pînă la elevele-porno, totul a devenit posibil grație ochelarilor de cal ai conducerii Inspectoratului Școlar Ialomița. Imun la toate aceste semnale de alarmă, inspectorul general Ilie Stavăr continuă să ignore realitatea și susține că «școala nu este vinovată pentru ce se întîmplă în afara orelor de curs». Dar la ore?

«Drogați la prima oră!»
Otilia... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2011, 07:14 (12313 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

În căutarea câinilor pierduți. La Bucu.

În căutarea cîinilor pierduți. La Bucu.

Săptămîna trecută, într-o zi de marți, pe la răsăritul soarelui, un TV străin de comună a oprit la Bucu, în apropierea barului consilierului Gheorghe Gheorghe. În mai puțin de jumătate de minut, o duzină și jumătate de cîini crotalați s-au adăugat haitei deja existente în comună. Potrivit martorilor oculari, cîinii aveau urme vizibile de laț, dar erau grași și frumoși, semn că fuseseră hrăniți bine...

La barul lui Gheorghe
Barul consilierului PD-L Gheorghe Gheorghe e la doi pași de locul faptei. O chichineață care vinde cafea la dozator, votcă la pahar și bere subțire, de vară, că șprițul nu se caută la țară. Noi am nimerit la el într-o zi cu ploaie, pe-o vreme să nu... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2011, 09:47 (6473 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are cel mai mic număr de paturi de spital pe cap de locuitor

Sănătatea ialomițeană, la un pas de cimitir

Ialomița are cel mai mic număr de paturi de spital pe cap de locuitor

Județul a fost zguduit în ultimele două luni de un nou scandal: desființarea Spitalului Municipal Țăndărei. Măsura a relansat dezbaterea privind restructurarea sistemului sanitar local și a reliefat o serie de carențe necunoscute pînă la acest moment. Una peste alta, statisticile confirmă un fapt fără precedent: cu 2,6 paturi la mia de locuitori, Ialomița se înscrie într-un top negativ al județelor cu cel mai mic număr de paturi de spital pe cap de locuitor.

De la Spitalul din Țăndărei scapă cine poate
Deși nu a fost închis oficial, spitalul de la Țăndărei a fost golit la 1 aprilie, după 116 ani de funcționare neîntreruptă. În urma bolnavilor, au rămas pustii pavilioane... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2011, 08:47 (12174 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Refuz să-mi fie frică!»

Prof. Otilia Dumitru, dincolo de Legea Învățămîntului

«Refuz să-mi fie frică!»

La o săptămînă de la simulacrul de dezbatere organizat de Inspectoratul Școlar, orice polemică legată de Legea Învățămîntului pare în plus. Dincolo de actul normativ însă, rămîn metodologiile de aplicare al acestuia. Considerate drept instrumente ale viitoarelor abuzuri din sistemul de învățămînt, «metodologiile» fac obiectul a numeroase speculații. Puțini dintre profesori au însă curajul de a vorbi deschis despre ce îi așteaptă. Independent a găsit un astfel de profesor. O cheamă Otilia Dumitru, este profesor de biologie, are în urmă o carieră de 25 de ani la catedră și a fost, cu intermitențe, timp de un an inspector general adjunct în cadrul IȘJ Ialomița.

Un sistem guvernat de frică... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2011, 10:37 (42324 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Nici pâine fără muncă, nici muncă fără... BURSĂ!

Mai există slujbă după criză?

Nici pîine fără muncă, nici muncă fără... BURSĂ!

Ghiță Gheorghe, Nicu Mariana, Mihai Claudia, Milai Ileana, Mihai Ilie, Mihai Geantă, Mihai Nicolae, Mihăilă Roxana, Militaru Gheorghe, Milea Marin, Mitu Ionel Nelu, Moiceanu Aristide, Moraru Ionela, Moroianu Cătălin, Munteanu Ion... La 31 martie, Agenția Județeană a Forței de Muncă Ialomița înregistra 8955 de șomeri, dintre care 3275 beneficiau de ajutorul de șomaj. Vineri, 15 aprilie, la Clubul Tineretului din Slobozia, au venit în jur de 800. Majoritatea ca să-și vizeze carnetul de șomer. Dar au fost și oameni care chiar au sperat la un loc de muncă...

În coadă la locurile de muncă
Dinăuntru se strigă după lista de înscrieri. Afară aude numai cine are urechile ciulite... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2011, 09:48 (9056 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Compania Națională de Autostrăzi repară 17 kilometri de drum național ialomițean

Drumul spre Brăila iese de sub asediu

Compania Națională de Autostrăzi repară 17 kilometri de drum național ialomițean

După 20 de ani de așteptare și un cincinal de cînd brăilenii au îndreptat ca-n palmă drumul național către Slobozia, Compania Națională de Autostrăzi promite refacerea capitală a 17 kilometri din tronsonul de drum național care leagă Ialomița de Brăila. «Minunea» a fost posibilă grație corespondenței susținute purtate de Consiliul Județean Ialomița cu această instituție. Potrivit oficialilor locali, lucrările ar putea fi realizate pînă la sfîrșitul anului 2011.

Cel mai prost drum din județ
Șoseaua națională către Brăila este, de departe, cea mai degradată arteră de circulație națională din județ. Pe o distanță de aproximativ 40 de kilometri, șoseaua arată ca după bombardament... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2011, 11:44 (11860 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

Ciupercă cere sancționarea ministrului Sănătății, Attila Cseke

S-a trezit a șaptea zi după Scripturi

Ciupercă cere sancționarea ministrului Sănătății, Attila Cseke

Într-un protest public adresat Parlamentului, președintele PSD Ialomița, Silvian Ciupercă cere sancționarea ministrului Sănătății, Attila Cseke, pentru «haosul creat prin închiderea spitalelor din țară». Reamintim că prin decizia Ministerului, 100 de angajați ai Spitalului din Țăndărei au rămas fără locuri de muncă, iar Ialomița a ajuns să aibă cel mai mic număr de paturi de spital la mia de locuitori.

Mai bine mai tîrziu decît niciodată
Protestul președintelui PSD este adresat, în principal, Comisiei pentru Muncă, Familie și Protecție Socială, fiind înaintat și celor șase parlamentari pe care-i are județul Ialomița. Într-un expozeu întins pe 5 pagini, Silvian Ciupercă... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2011, 13:40 (9826 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Hyundai, prezență de top la Salonul Auto de la Shanghai

click pe poză

Hyundai a captat atenția la nivel mondial prin prezența la Salonul Auto de la Shanghai, noua generație de limuzine Hyundai Azera/Grandeur atrăgînd foarte mulți dintre vizitatorii Salonului. Automobilul confirmă pretențiile în creștere ale producătorului Hyundai, care aspiră la un statut premium. Limuzina va dispune de motorizări V6 de 3,3 litri și 3,8 litri, ce vor valorifica prin performanțele lor designul rafinat și caracterul luxos al mașinii. Foarte probabil, debutul comercial al noilor limuzine Hyundai va avea loc în vara 2011. (P)... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2011, 13:39 (8791 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: hyundai real test

Click aici

EVENIMENT

24 de posturi, radiate din organigrama IPJ Ialomița

La Poliție se restructurează

24 de posturi, radiate din organigrama IPJ Ialomița

Polițiștii ialomițeni se pregătesc de disponibilizări. Recent, Ministerul Administrației și Internelor a decis radierea a 24 de posturi din cadrul IPJ Ialomița. Asta după ce, într-o etapă anterioară a procesului de restructurare, Poliția ialomițeană a rămas și fără alte 109 funcții vacante...

Polițiștii sancționați, viitori șomeri
După disponibilizările masive din sistemul bugetar, a venit rîndul polițiștilor să fie dați afară. Anunțată cu surle și trîmbițe, restructurarea cadelor MAI a poposit și la IPJ Ialomița, 24 de polițiști urmînd a fi «eliminați» din sistem. Săptămîna precedentă, Poliția ialomițeană a intrat în posesia unei noi organigrame, document ce radiază... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2011, 16:31 (12670 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Doi slobozeni, pe podium la Naționale

Karting

Doi slobozeni, pe podium la Naționale

Sîmbătă și duminică, 16 și 17 aprilie a.c., la București s-a desfășurat prima etapă a Campionatului Național de Karting, desfășurat sub sigla Federației Române de Automobilism Sportiv (FRAS). Tandemul format din M&M Karting Club și Palatul Copiilor din Slobozia a deplasat în Capitală doi copii, ambii obținînd rezultate foarte bune.
Astfel, Mario Petrache, debutant la acest gen de competiții, a ocupat locul 2 la categoria «kidkart». De remarcat că Mario a intrat în karting în toamna lui 2010. Un rezultat deosebit a obținut și Cosmin Condrea, locul 3, la categoria «pufo».
«Rezultatele acestei prime etape ne îndreptățesc să sperăm că în septembrie, după ce se va trage linie, vom aduce titlul... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2011, 20:22 (9587 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Lider dezlănțuit

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Partizanul Merei 6-0

Lider dezlănțuit

Unirea Slobozia a răzbunat începutul greoi de retur printr-o prestație de gală în fața celor de la Partizanul Merei. Oaspeții, o echipă modestă dar bătăioasă, au etalat un joc plin de durități care din fericire nu a lăsat urmări în infirmeria galben-albaștrilor.
Ploaia mocănească și rece care a caracterizat meteorologic toată ziua de vineri, 15 aprilie, a făcut ca terenul să mustească de apă la ora jocului. Asta nu i-a împiedicat pe elevii lui Prepeliță să cadorisească puținii spectatori pitulați sub umbrele cu o grindină de goluri. Startul l-a dat goleadorul Viorel Gheorghe în minutul 21. I-a urmat zvîrluga Marius Drăguț (’33), iar Viorel Gheorghe a recidivat în minutul 39. Sarabanda a fost... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2011, 20:18 (9111 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Pe frontul de sud-est, nimic nou

Recoltă mare de goluri în etapa XXII-a din Liga a IV-a: 16 la Amara, 15 la Gheorghe Lazăr, 10 la Brazii. Din tot acest morman de reușite, învingătoare a ieșit aceeași Viitorul Axintele. Liderul s-a distrat cu Reviga și își continuă marșul triumfal în ciuda succeselor lejere repurtate de Amara și Abatorul. Etapa viitoare pare a fi ultima capabilă să mai învolbureze apele. Abatorul, locul III, va face un ultim efort de a rămîne în plasa celor din Axintele, în meciul direct care va avea loc la Slobozia. Echipa lui Prepeliță va căuta să răzbune acel umilitor 1-5 din tur, iar dacă va reuși va fi de mare ajutor Amarei, care are o deplasare ușoară la Viticola Fetești.

LIGA a 4-a, Rezultate etapa a 22-a, sîmbătă, 16 aprilie 2011... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2011, 20:16 (7837 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

«Cupa Florilor» la Slobozia

Soarele și tenisul nu au mai avut la sfîrșitul săptămînii trecute o colaborare cum scrie la carte. Din cauza ploii, organizatorii au fost nevoiți să amîne cu o zi Cupa Florilor, turneu programat inițial să înceapă pe 16 aprilie. Asta nu i-a descurajat pe participanții veniți în număr mare din Constanța, Galați, Brăila, București și, firește, Slobozia. Sportivii slobozeni aparținînd CSS și TenisCon au șanse mari să joace finalele la 4 din cele 6 categorii individuale ale competiției. Este vorba de Alexia Gîndac la categoria 10 ani, Bogdan Corbea la 12 ani, Irina Nițu și Sorin Iordache la 14 ani. Tot în aceste zile, alți doi slobozeni sînt angrenați în «Trofeul Municipiului Pitești». Este vorba... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2011, 20:14 (5795 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Două victorii pentru Junioarele III

Handbal, CSS Slobozia

Două victorii pentru Junioarele III

În zilele de 15 și 16 aprilie, la Sala Sporturilor din Slobozia s-a desfășurat ultimul turneu din seria C a Campionatului Național de Handbal Feminin rezervat Junioarelor III. Final de sezon plin de emoții pentru CSS Slobozia, echipă care a făcut ochi abia în toamna lui 2010 și cu pași mărunți a reușit să închege un joc promițător în vederea sezoanelor următoare. Cele 18 sportive folosite de profesorul Marian Simion au evoluat în premieră acasă, și poate și acest aspect a condus la o evoluție ceva mai slabă decît în precedentul turneu desfășurat la Galați. Chiar și așa slobozencele și-au îndeplinit obiectivul stabilit: două victorii din patru posibile. Ba mai mult, în meciul cu CSS Constanța au... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2011, 20:12 (9615 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal Liga I, Unirea Urziceni-Gloria Bistrița 2-1

În sfîrșit, victorie!

Toată lumea aștepta în uvertura etapei 27 disputată vineri, 15 aprilie pe Tineretului un galop de sănătate al Gloriei Bistrița și încă 3 puncte în zestrea destul de săracă a echipei din orașul lordului Pădureanu. Pentru partida împotriva lui Florin Halagian, părintele său spiritual Marian Pană a pregătit o partitură cu Rusescu, vîrf împins, ajutat din spate de Georgian Tobă și de moldoveanul Artur Pătraș, surpriza din garnitura de start a Unirii. Bistrițenii au început jocul în maniera visătoare a omului care a venit să culeagă fără să muncească. Visul a continuat 6 minute după fluierul de start al lui Chivulete Jr., moment în care străjerii Armeanului l-au lăsat pe portarul Călin Albuț pradă... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2011, 20:10 (7113 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Elicopterul SMURD a preluat un bărbat în comă

Ialomița: Elicopterul SMURD a preluat un bărbat în comă

Scandal în satul Bordușelu. Aseară (duminică, 18 aprilie) un scandal la cîrciuna din centrul satului avea să se sfîrșească tragic pentru un bărbat de 39 ani din localitate. După ce au băut, doi localnici s-au luat la bătaie. Aurel Stroe, de 21 ani, și Radu Ioniță, de 39 ani, sînt protagoniștii principali ai scandalului izbucnit. Conflictul s-ar fi iscat pe fondul unor neînțelegeri mai vechi, iar tînărul Aurel ani l-ar fi îmbrîncit pe Radu Ioniță. Acesta din urmă, beat fiind, s-a dezechilibrat, a căzut și s-a lovit violent cu capul de platforma betonată a barului în care se aflau. Martorii au chemat de urgență ambulanța, echipajul medical găsindu-l pe rănit într-o baltă de sînge și în stare de... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2011, 12:18 (9563 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Traficanții de minori din Țăndărei pot părăsi localitatea

La un an de la arestarea traficanților din Țăndărei, grupul de infractori reținuți pentru trafic de minori este în libertate. Decizia a aparținut magistraților Tribunalului Harghita, instanță unde a fost judecat dosarul rromilor de la Țăndărei...
Mai mult, în prima zi a lunii aprilie 2011, judecătorii de la Harghita au decis restituirea dosarului Parchetului de pe lîngă Înalta Curte de Casație și Justiție. Revoltător însă, prin aceeași decizie, magistrații au înlocuit măsura obligatorie de a nu părăsi localitate cu măsura de a nu părăsi țara. În continuare însă, traficanții de minori din Țăndărei rămîn fără condamnare. «Obligă pe acești inculpați să nu părăsească țara fără încuviințarra instanței... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2011, 11:09 (9762 vizualizări - 3 comentarii)

REPORTAJ

Povești din Oborul Municipal

Povești din Oborul Municipal

Oborul Municipal reprezintă una dintre «activitățile autofinanțate» ale administrație locale. Potrivit datelor oficiale, în anul 2010, din această activitate municipalitatea a încasat cîteva mii de lei. Deși modeste, sumele obținute din încasări nu vor fi direcționate către modernizarea spațiilor existente, pentru că există obiective de interes public mai importante. Ca, de exemplu, bazarul municipal, în care vor fi investiți în 2011, 50 mii lei. Pentru Obor există doar planuri de viitor, speranțe... și poveștile producătorilor! Atîția cîți mai există...

Toată lumea știe unde este Oborul Municipal. Dacă n-ai avut niciodată treabă cu el, îl vezi din goana mașinii, dincolo de calea ferată, înspre Slobozia Nouă. Dacă ai avut, știi că pe el ar trebui să scrie ca la poarta Purgatoriului lui Dante: «Lăsați orice speranță...». Pentru că de ani buni, o spunem noi, dar o spun și cei care intră acolo, oborul ăsta e obor municipal doar cu numele.... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2011, 06:47 (10992 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

«Vrem o echipă de Liga Națională!»

Puiu Nichita, președintele Clubului Sportiv Municipal Unirea Slobozia

«Vrem o echipă de Liga Națională!»

Nicolae Nichita, președintele CSM Slobozia, crede că echipa de handbal a orașului are toate șansele pentru a evolua în Liga Națională. Însă deciziile în acestă privință nu vor fi luate înainte de sfîrșitul acestui sezon, adică cel mai devreme în vara acestui an. Pînă atunci, susține Puiu Nichita, e timp destul ca echipa să se așeze și să arate că este dispusă să-și asume responsabilitatea de a juca de la egal la egal cu echipe de talia Oltchim.
-De ce a fost demis cuplul de antrenori Marian și Emilia Simion?
-În urma rezultatelor, mai precis a celor 4 înfrîngeri, s-a decis demiterea colectivului de antrenori. Nu neapărat din vina acestora, în fond fetele au fost... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2011, 11:34 (8720 vizualizări - 4 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
257 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Angajații «bolnavi», urmăriți de Ministerul Sănătății și Poliție

Guvernul a modificat legislația în privința acordării de concedii medicale, prin introducerea unor reglementări care vor da posibilitatea unei verificări mai eficiente a modului de acordare a acestora, ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 10:18
(27901 vizualizări - 0 comentarii)


Gropile din șosele fac victime: Accident la ieșire din Slobozia Nouă

Unul după altul, craterele fac drumurile județene aproape impracticabile, iar traseele de parcurs adevărate coșmaruri pentru șoferi. Iar asta nu este tot. Gropile din carosabilul ialomițean fac și victime ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:36
(18871 vizualizări - 0 comentarii)


«Zărzărică, zărzărea», la a XVIII-a ediție

«Zărzărică, zărzărea», la a XVIII-a ediție

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița organizează vineri, 16 aprilie 2010, faza locală a celei de-a XVIII-a ediții a Festivalului județean de folclor «Zărzărică ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:33
(30560 vizualizări - 0 comentarii)


Pietonii, în atenția polițiștilor

Începînd de astăzi, 14 aprilie a.c., polițiștii rutieri acționează pe șoselele din municipiul Slobozia pentru a verifica modul în care sînt respectate dispozițiile legale referitoare la acordarea priorității ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:23
(24260 vizualizări - 0 comentarii)


Focuri de armă pentru prinderea unui «șofer» fără permis

În cursul nopții de marți spre miercuri, respectiv 13 spre 14 aprilie, un agent din cadrul Biroului Rutier al Poliției Municipiului Fetești a folosit armamentul din dotare pentru prinderea unui conducător ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:18
(19134 vizualizări - 0 comentarii)


Transport ilegal de animale

Marți, 13 aprilie, în jurul orei 18,00, un echipaj din cadrul Biroului Rutier Slobozia a oprit, pe șoseaua Amara, un autovehicul în care se aflau 3 pasageri. Procedînd la legitimarea ocupanților mașinii ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:18
(31994 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea «Autoturisme cu defecțiuni tehnice, afară de pe șosele!» continuă

Marți, 13 aprilie a.c., în intervalul orar 10,00-14,00, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Fetești în colaborare cu lucrătorii Registrului Auto Român Ialomița au continuat acțiunea demarată ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:15
(29818 vizualizări - 1 comentariu)


Pietonii ce traversează neregulamentar, sancționați

Poliția Rutieră a derulat, în ultimele 48 de ore, acțiuni ce au avut drept scop conștientizarea participanților la trafic cu privire la riscul pe care-l reprezintă abaterile de la normele rutiere în vigoare ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:12
(27838 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Focul i-a ars casa

Reviga: Focul i-a ars casa

În această dimineață, miercuri, 14 aprilie, flăcările unui incendiu au mistuit casa unei femei din comuna Reviga. Incendiul a fost semnalat pompierilor, însă pînă la sosirea acestora focul cuprinsese întreaga ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:09
(33452 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 20:01
(22277 vizualizări - 0 comentarii)


TE DEUM LAUDAMUS, concurs inițiat de Protoieria Urziceni

TE DEUM LAUDAMUS, concurs inițiat de Protoieria Urziceni

Luni, 12 aprilie 2010, Protoieria Urziceni, în colaborare cu World Vision România, au organizat concursul «Te Deum Laudamus». Evenimentul a devenit o tradiție în Protoieria Urziceni, anul acesta organizîndu ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 19:00
(29359 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 18:45
(19272 vizualizări - 0 comentarii)


Minori cercetați pentru furt calificat

În dimineața zilei de luni, 12 aprilie, un slobozean a sesizat Poliția Orașului Căzănești despre faptul că persoane necunoscute au pătruns într-un garaj situat în curtea unei locuințe pe care o deține în ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 18:20
(18293 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturisme cu defecțiuni tehnice, scoase din circulație

La începutul săptămînii, luni, 12 aprilie în intervalul orar 10,00-13,00, polițiști din cadrul Biroului Rutier Fetești în colaborare cu lucrătorii Registrului Auto Român Ialomița au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 18:20
(21284 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar penal pentru deținerea de substanțe toxice

În baza unui plan național de acțiune pentru prevenirea, identificarea și sancționarea faptelor de natură penală și contravențională la regimul produselor de protecție a plantelor, în cursul zilei de luni ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 18:18
(33595 vizualizări - 0 comentarii)


Prinși în flagrant după ce au furat 120 metri de cablu

Trei bărbați, doi din orașul Fierbinți-Tîrg și unul din comuna Moara Vlăsiei, județul Ilfov, au fost reținuți pe bază de ordonanță pentru 24 de ore și încarcerați luni, 12 aprilie a.c., în arestul Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 18:17
(18008 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Amenința că se aruncă de pe un stîlp de electricitate

Un tînăr de 21 de ani, din comuna Săveni, a pus pe jar pompierii din Țăndărei după ce s-a cocoțat pe un stîlp de electricitate, amenințînd că se va sinucide. Evident, toată tărășenia s-a petrecut după ce ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 18:11
(16494 vizualizări - 0 comentarii)


Locuri de muncă disponibile în Italia

Agentia Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința celor interesați că, la această dată, prin intermediul rețelei EURES, se fac înscrieri pentru locuri de muncă în Italia, în ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 15:35
(21695 vizualizări - 0 comentarii)


Neatenția unui pieton, cauza accidentului

Duminică, 11 aprilie a.c., în jurul orei 11.00, Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată prin Serviciul Național Unic Apel Urgență 112, despre faptul că în localitatea Gîrbovi a avut loc un accident ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 15:25
(23916 vizualizări - 0 comentarii)


Patru copii din Căzănești, autorii unui furt

În dimineața zilei de sîmbătă, 10 aprilie a.c., în jurul orei 9.00, Poliția Orașului Căzănești a fost sesizată de un localnic, în vîrstă de 68 de ani, despre faptul că în cursul nopții, persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 15:24
(20059 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii rutieri, permanent pe arterele din județ

Acțiunile polițiștilor rutieri din ultimele 48 de ore au urmărit depistarea și sancționarea celor care nu respectă regulile de circulație, cît și asigurarea unui trafic fluent.
Cu ocazia acțiunilor au ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 15:23
(18340 vizualizări - 0 comentarii)


Fura calea ferată

Duminică, 11 aprilie a.c., în jurul orei 19.00, lucrătorii Postului de Poliție Transporturi Feroviare au fost sesizați de personalul de serviciu în stația Urziceni, cu privire la faptul că aparatul de comandă ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 15:23
(22215 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune în sistem integrat

Sîmbătă, 10 aprilie a.c., în intervalul orar 23.00-3.00, polițiști din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, împreună cu agenți din cadrul Postului de Poliție Gheorghe-Doja și lucrători ai Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 15:22
(20096 vizualizări - 0 comentarii)


Și-a incendiat autoturismul

Sîmbătă, 10 aprilie a.c., în jurul orei 1.00, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că un bărbat, de 32 de ani, din municipiu, după ce a achiziționat un autoturism înmatriculat în Spania, l-a incendiat ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 15:22
(22383 vizualizări - 1 comentariu)


Suspect de furt, identificat

Duminică, 11 aprilie a.c., în jurul orei 18.00, agenții Postului de Poliție Grindu, au fost sesizați de un bărbat, de 59 de ani, din comuna Movilița, agent de pază la o stație de apă din localitate, despre ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 15:21
(20065 vizualizări - 0 comentarii)


«Mascați» la Grindu

Duminică, 11 aprilie a.c., în jurul prînzului, agenții Postului de Poliție Grindu aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei au solicitat sprijinul Poliției Municipiului Urziceni pentru aplanarea ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 15:06
(21065 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Fierbinți-Tîrg, intervenții SMURD la Ciocîrlia și Ion Roată, animale împotmolite la Țăndărei

Incendii, salvări de animale, urgențe medicale sînt doar cîteva dintre evenimentele finalului de săptămînă ce au necesitat intervenția de urgență a pompierilor ialomițeni.
Duminică, 11 aprilie a.c., ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 15:00
(19005 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea «Alege viața»

Direcția Rutieră din cadrul IGPR a desfășurat vineri, 9 aprilie, între orele 10.00 și 20.00, o acțiune la nivel național pentru combaterea vitezei excesive și a altor abateri grave ce pun în pericol siguranța ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2010, 07:09
(21265 vizualizări - 0 comentarii)


Mesaj de condoleanțe al premierului Emil Boc

Primul-ministru Emil Boc a transmis un mesaj de condoleanțe omologului său polonez Donald Tusk, pentru a-și exprima regretul față de tragicul accident în care și-au pierdut viața Președintele Poloniei, ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2010, 17:11
(20649 vizualizări - 0 comentarii)


Trei copii, hoți de biciclete

În cadrul acțiunii executate de polițiștii din Fetești, pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor de furt, au fost depistate mai multe persoane, suspecte de comiterea unor astfel de fapte.
Așadar ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2010, 13:42
(20453 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...