Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Alin Purice amenință autoritățile cu instanța

Pînă la Judecata de Apoi

Alin Purice amenință autoritățile cu instanța

Nimeni nu știe cine este Alin Purice. Funcționarii Primăriei susțin că nu l-au văzut niciodată, consilierilor locali nu le pasă de existența lui, iar încercările noastre de a-l identifica au dat greș: casa cu numărul 23, de pe strada Plevnei, susțin vecinii, a fost dărîmată. Însă petiția lui este cum nu se poate mai concretă. Ea a fost prezentată Consiliului Local Slobozia joi, 31 martie și reprezintă o premieră absolută în administrația locală.

Petiție unicat
De obicei, petiționarii care se adresează municipalității slobozene cer retrocedarea unor terenuri, respectarea drepturilor sau lucruri absurde, precum demisia primarului Gabi Ionașcu. Luna trecută însă, acest... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2011, 14:41 (13945 vizualizări - 5 comentarii)

POLITICĂ

Geaba chichirez gâlceava, dacă nema putirința

Deputatul Pocora se ia și de gît și de piept cu Ministerul Internelor

Geaba chichirez gîlceava, dacă nema putirința

Într-unul dintre comunicatele de presă care au făcut celebru cabinetul său parlamentar, deputatul PNL Cristina Pocora cere, crede și vrea să știe. Pornind de la una dintre multele prostii ale ministrului Administrației și Internelor, Constantin Traian Igaș, care ar fi decis «să acorde sporuri preferențiale anumitor angajați, în timp ce anunță că nu mai are bani pentru salariile a aproximativ 10000 de angajați, aceasta ducînd la disponibilizare», Cristina Pocora construiește un scenariu apocaliptic, demn de un film bollywoodian. Nu-l plîngem pe bietul Igaș Pristanda, că nici nouă nu ne e simpatic. Ne frapează însă rețetarul politic folosit de doamna deputat. Dumneavoastră ați observat că nu e comunicat... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2011, 13:20 (13662 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Greu de oprit: Axintele a trecut și de Rapid Fetești

Greu, dar a trecut. Nici Țăndăreiul n-a reușit să încurce Amara, doar cei de la Recolta Gheorghe Lazăr izbutind să surprindă. Lăzărenii au învins Abatorul trimițînd echipa de suflet a lui Constantin Prepeliță pe locul al III-lea. Aflat la 6 puncte de poziția secundă, liderul din Axintele este tot mai greu de ajuns chiar dacă mai sînt de disputat 10 etape. Apele încep să se limpezească și în subsol, acolo unde pe lîngă Ciulnița și Bărcănești, virtual retrogradate, par să se adauge în drumul către Onoare Libertatea Sălcioara și Viticola Fetești, cea care prin înfrîngerea de la Munteni Buzău a pierdut contactul cu locul al XII-lea.

LIGA a 4-a, Rezultate etapa a 20-a, sîmbătă, 2 aprilie 2011... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2011, 12:08 (9522 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Cel mai mare câștig: publicul

Fotbal, Liga III, Unirea Slobozia-CS Buftea 3-1

Cel mai mare cîștig: publicul

Unirea s-a descurcat iarăși greu în prima repriză. Oaspeții antrenați de Ionel Augustin, omul care a jucat un an și pentru Slobozia, au făcut tot posibilul să păstreze tabela imaculată. Intrările ilfovenilor la limita regulamentului au fost de cele mai multe ori trecute cu vederea de brigada de arbitri. Jocul de uzură a fost stricat de oaspeți, care au reușit în minutul 28 să deschidă scorul. Băieții lui Prepeliță și-au ascuțit colții și chiar în ultimul minut al primei reprize au mușcat pentru egalare prin fundașul cu certe veleități de atacant, Gabriel Lazăr. A doua repriză a însemnat goana după desprindere. Golurile lui Viorel Gheorghe (’71) și Stan (’76) au adus liniștea după încă o partidă... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2011, 09:56 (8612 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nițescu rămâne fără Ultex

Fabrica de ulei din Țăndărei se pregătește de faliment

Nițescu rămîne fără Ultex

Marți, 5 aprilie, la primele ore ale dimineții, un grup de 60 de angajați ai Ultex Țăndărei s-a înființat în fața Tribunalului Ialomița, în semn de protest față de deciziile judecătorești în procesul privind falimentul fabricii de ulei. Protestatarii au părăsit locația imediat după ce reprezentanții instanței ialomițene au oferit explicații clare cu privire la stadiul anchetei judecătorești...

Apărători în calea dezastrului
La jumătatea anului precedent, conducerea Ultex Țăndărei a decis deschiderea procedurii de insolvență a fabricii... Aflată într-o situație financiară critică, Ultex Țăndărei invoca datorii reale de aproximativ 1000 de miliarde. Mai interesant decît... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 19:44 (53000 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

SPORT

Marian Simion, demis! Vine Gheorghe Neagu

UPDATE: Jucătoarele, surprinse de demiterea antrenorului

Marian Simion, demis! Vine Gheorghe Neagu

Consiliul de Administrație al Clubului Sportiv Municipal Unirea Slobozia a hotărît marți, 5 aprilie, în jurul prînzului încetarea colaborării cu antrenorii echipei de handbal, Marian Simion și Emilia Simion. Această hotărîre a venit în urma rezultatelor slabe obținute de echipa noasttă în ultimele patru partide.
«Am hotărît rezilierea în condiții amiabile a contractului cu profesorii Marian Simion și Emilia Simion. Va veni la cîrma echipei un profesor care a mai fost implicat în activitatea handbalistică slobozeană» a declarat pentru Independent directorul CSM Unirea, Ionel Constantin.
Noul antrenor al Unirii va fi, în proporție de 99%, profesorul Gheorghe Neagu, cel care a mai... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 14:25 (15116 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

SPORT

Adio promovare

UPDATE: Rapid București-CSM Unirea Slobozia 34-29 (19-14)

Adio promovare

O dată cu cea mai neagră serie din scurta istorie a echipei de handbal feminim CSM Unirea Slobozia (4 înfrîngeri consecutive) s-au evaporat toate șansele de promovare în Liga Națională. În acest moment, echipa se găsește pe locul V, ultimul în topul celor care contează în Războiul pentru primul eșalon. Bursa zvonurilor e în fierbere și fiecare are propria listă de vinovați. Pînă la o analiză la rece a evenimentelor care au generat prăbușirea unei echipe care la un moment dat părea foarte aproape de elită, ne mărginim să vă prezentăm cele întîmplate joi și duminică, în ultimele două meciuri ale echipei noastre.

CSM Unirea-CSM Ploiești: 19-29 (10-16)
Sala Sporturilor din... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 14:22 (13497 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Arte marțiale

Sensei Tudorel Simion, la Slobozia

Sîmbătă, 2 aprilie, secția de arte marțiale a Clubului Sportiv Olimpia Slobozia a găzduit un antrenament sub conducerea lui Sensei Tudorel Simion, centură neagră, 6 dani. În vîrstă de 59 ani, Tudorel Simion a pornit în karate în 1975, iar în 1979 a dobîndit centura neagră. A predat karate în condiții vitregite de regimul politic pînă în 1990, iar imediat după Revoluție a fost printre fondatorii Federației Române de Arte Marțiale. În momentul de față este reprezentant în România al ISKF (International Shotokan Karate Federation), Asociație care numără în țară 15 cluburi printre care și Olimpia Slobozia, grupare condusă de Mihai Dinu. «Pe Mihai îl cunosc de la diverse stagii de pregătire și apreciez... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 14:20 (20706 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga I, FC Vaslui-Unirea Urziceni 2-0

Nu e loc de surprize

Unirea Urziceni continuă să fie echipa frumoasă și naivă a Ligii I, așa cum pe vremuri erau Jiul sau Chindia. La Vaslui, gazdele au avut ințiativa, dar Curcă a reușit să-i blocheze pe brazilienii Adailton (’23) și Wesley (’24), iar bara i-a refuzat golul nigerianului Bello, în minutul 37. La pauză putea fi 1-0, dar pentru Unirea. Scărlătescu a încercat o execuție spectaculoasă, dar Kuciak a fost pe fază. Portarul Vasluiului i s-a opus și lui Tobă, în minutul 69, iar moldoveanul Giorghiu a nimerit iarăși bara în minutul 77. Golurile vin în ultima parte, cînd Sînmărtean (’82) și Adailton în minutele de prelungire reușesc șuturi care fac imposibilă intervenția lui Curcă. Încercarea lui Marian Pană... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 14:18 (12565 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Asociația Națională a Surzilor din România are peste 31 mii de „sclavi“!»

Gabriel Vîlcu, președinte-voluntar al filialei ialomițene a surzilor

«Asociația Națională a Surzilor din România are peste 31 mii de „sclavi“!»

Filiala ialomițeană a Asociației Naționale a Surzilor din România are circa 40 de membri. Aceștia trebuie să cotizeze anual 100 lei pentru dreptul de a fi reprezentați în caz de nevoie. Din această suma, 20 lei merg obligatoriu la bugetul central al Organizației, condusă în acest moment de Mihai Grecu. Înmulțiți cifra cu 31000 de membri, cît numără Asociația la nivel național și aveți o primă imagine de ansamblu asupra situației. Pe lîngă aceste fonduri, asociațiile locale au obligația de a racola noi membri și de a participa la toate acțiunile impuse de la Centru. Totul, susține Gabriel Vîlcu, pînă nu demult președintele-voluntar al filialei locale, pentru ca milionul de lei noi pe care statul... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 09:21 (68920 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Invazie canină la Parcul Hermes

Invazie canină la Parcul Hermes

O expoziție chinologică internațională este tot timpul motiv de bucurie și, totodată, sursă bogată de povești. Așa că, deși Parcul de Vacanță Hermes nu era la prima acțiune de acest gen, ne-am luat reportofonul, camera foto și prietenele din dotare și am pornit într-acolo să aflăm noi aspecte din viața crescătorilor de cîini. A, și să nu uităm: ne-am folosit toată doza de curaj de care dispunem, pentru că deși ne dorim să avem cîinii noștri, ne e teribil de frică de ai altora. Așadar, 640 de cîini din peste 100 de rase, două zile de concurs și multe firme specializate în păpică pentru Azorică! Suficient pentru a trece la treabă.

Cîinele înmatriculatorului bulgar
O cheamă... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 09:05 (25848 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Eroii de fiecare zi de la «Ajutați-ne să înțelegem lumea»

Peste 200 de copii autiști în Ialomița

Eroii de fiecare zi de la «Ajutați-ne să înțelegem lumea»

Nu i-a întrebat nimeni dacă vor. Nu i-a întrebat nimeni dacă pot. Dacă știu. Dacă au puterea să ridice în fiecare zi aceeași cruce... Și totuși nu se plîng! Se ridică în fiecare dimineață gata pentru o nouă zi de luptă, soldați anonimi într-o bătălie în care nu-și permit să moară... Trăiesc din speranțe iluzorii, din bucurii puține și sărace, din frînturile de gesturi ale unor suflete pierdute... Sînt părinții copiilor din cadrul asociației «Ajutați-ne să înțelegem lumea». Eroii de fiecare zi ai unei cauze pe care refuză s-o piardă! Iar în spatele lor se ascund alți și alti părinți... Pentru că, potrivit datelor statistice, Ialomița are în jur de 200 de copii autiști pe care societatea nu este... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2011, 05:46 (18092 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Oricât ar rupe din noi, tot rămâne destul cât să intrăm în Parlament!»

Silviu Pucheanu, președintele PRM Ialomița

«Oricît ar rupe din noi, tot rămîne destul cît să intrăm în Parlament!»

Cinci minute de publicitate politică. Nicio masă fără pește, nicio zi fără doi litri de lichide și nicio saptămînă fără un interviu politic. Aceasta este deviza noastră pînă la campania din 2012. Cu o condiție însă. Politicienii să nu se numească Ciupercă, Martin, Cazacu sau Ionașcu. Pînă astăzi, am reușit să păstrăm acest standard minimal. Și, pentru prima dată de la deputatul Mincu încoace, sîntem în măsură să vă oferim informații proaspete legate de politicienii PRM. Da, da... Oamenii aceia legați ombilical de poala tribunului Vadim, președintele unui partid despre care, din 2000 încoace, nimeni n-a mai auzit nimic. Cel puțin în Ialomița!

Silviu Pucheanu, șeful PRM Ialomița, are 48 ani, iar PRM e prima și singura dragoste. A cunoscut partidul prin ’98, cînd s-a înscris aici și de-atunci n-a mai plecat. Vine în fiecare zi la sediul județean din apropierea Tribunalului și oftează după zilele bune cînd în Ialomița 22,6 la sută din alegători au votat pentru tribunul Vadim! Doamne, oare unde sînt nebunii de-atunci?... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2011, 10:41 (10740 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centrală electrică pe bază de biomasă la Slobozia

Investiții ascunse sau doar discuții la nivel înalt?

Centrală electrică pe bază de biomasă la Slobozia

Optimismul economic manifestat de guvernanți pare să nu rămînă doar la stadiul de emisiuni tv. Așadar, în timp ce toată lumea promite o relansare a economiei mondiale și, implicit a celei locale, primele semne de dezvoltare încep să apară și la Slobozia. Chiar dacă doar pe hîrtie. Și dacă hîrtia mai este și de ziar, aproape că ne vine a crede că există proiecte investiționale în acest sens. Astfel, aflăm din presa internațională că un mare dezvoltator în domeniul energiei regenerabile cu sediul în Cardiff-Țara Galilor, Eco2, și-ar fi manifestat intenția expresă de a construi în România două centrale electrice pe bază de biomasă. Potrivit celorași declarații, cele două centrale vor fi construite... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2011, 15:34 (9629 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

UPDATE: Cei trei polițiști de frontieră sînt liberi, dar au interdicție de a părăsi țara

Ialomița: 3 agenți ai Poliției de Frontieră, reținuți pentru luare de mită

La data de 31 martie a.c., Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița a dispus reținerea pentru 24 ore a inculpaților Stoica L., Codreanu D.F. și Nicolae R.C., agenți în cadrul Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră Ialomița, Sectorul Poliției de Frontieră Hîrșova, pentru săvîrșirea infracțiunii de luare de mită. În fapt, la data de 16 februarie a.c., ofițerii Direcției Generale Anticorupție-Serviciului Județean Anticorupție Ialomița au fost sesizați de G.M., din Slobozia, cu privire la faptul că, în luna septembrie 2010, în timp ce se deplasa împreună cu alți doi prieteni la pescuit, a fost oprit în trafic de cei trei inculpați care au găsit asupra lor plase de pescuit... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2011, 15:05 (9641 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Motorină pe caiet! Să trăiască să mai dea!

Pomană bugetară de la primarul Jipa pentru vărul Jipa

Motorină pe caiet! Să trăiască să mai dea!

Circul administrativ ialomițean continuă. Astăzi, primarul Jipa și sărmanul buget local al Primăriei pe care o păstorește. De altfel, furnizor principal pentru banii încasați de o rudă a...a...a... Da! V-ați prins! O rudă a primarului de la Gura Ialomiței!

Gura păcătosului adevăr grăiește
Doar că în cazul nostru este vorba despre Gura Ialomiței și primarul Ioan Jipa. Grijuliu la problemele financiare ale vărului Jipa, pardon!, ale unității administrative, a solicitat la începutul anului sprijin guvernamental pentru buna desfășurare a Primăriei Gura Ialomiței. Ghinionul edilului a fost că prefectul Teculescu, mai catolic decît Papa și curios peste măsură dar și persoana... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2011, 11:46 (13950 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Credite cu buletinul, restanțe cu milioanele

Ialomița: Credite cu buletinul, restanțe cu milioanele

Avalanșa de credite bancare s-a oprit de ceva timp. În urmă au rămas doar ratele neachitate și restanțele mai mari decît puterea financiară a contractanților. Ultimele analize ale Băncii Naționale Române demonstrează, o dată în plus, că economia județului suferă carențe majore. La fel și economia familială, dat fiind faptul că ialomițenii nu-și mai pot achita creditele contractate în urmă cu cîțiva ani. La început de an 2011, la nivelul județului se înregistrează în continuare restanțe bancare la cote alarmante, acest aspect clasînd Ialomița în primele locuri în topul județelor cu cele mai mari debite.
Creditele ialomițenilor se măsoară în sute de milioane de lei. La fel și restanțele. Potrivit... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2011, 11:03 (9795 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Comisarul Cazacu de la «Proximitate» a făcut de râs Inspectoratul de Poliție

Povestea bicicletei de la «Ziua Porților Deschise»

Comisarul Cazacu de la «Proximitate» a făcut de rîs Inspectoratul de Poliție

De «Ziua Porților Deschise», pe 24 martie, comisarul Constantin Cazacu, șef la Poliția de Proximitate Ialomița și-a furat singur căciula. Am spus căciula, pardon!, voiam să spunem bicicleta pe care IPJ Ialomița a oferit-o premiu la concursul anual pe teme rutiere. Bicicleta a fost adjudecată în urma unei jurizări trucate de fiul acestuia, altfel un copil nevinovat care nu are nicio vină că tatăl său e comisar. Pentru aceste merite deosebite, a doua zi comisarul Constantin Cazacu a ratat șansa unei promovări înainte de termen, alături de colegii săi. Și a făcut de rîs întreg Inspectoratul Județean de Poliție. Atît de tare încît, pentru a drege busuiocul, inspectorul-șef Viorel Ștefu s-a scotocit... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2011, 11:14 (15066 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Trei milioane de euro pentru Constrif SA

Cea mai mare tranzacție din mediul de afaceri local

Trei milioane de euro pentru Constrif SA

Cea mai mare societate de construcții din Ialomița ar fi fost vîndută. Aflată la nivel de informație verificată din mai multe surse, tranzacția demonstrează, dacă mai era necesar, că economia locală este oricum, dar nu profitabilă. Astfel, potrivit unor surse din mediul de afaceri local, Cornel Anghel, managerul Constrif, ar fi decis înstrăinarea societății la care deține capitalul majoritar. Compania ar fi fost vîndută, pentru 3 milioane euro, mult mai cunoscuților Dorinel Umbrărescu și Costel Cășuneanu. La acest moment, vînzarea Constrif s-ar afla la stadiul de precontract, urmînd ca perfectarea documentelor să se realizeze în scurt timp.... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2011, 09:18 (14527 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Hora pe motoare

Cupa de Primăvară la karting, la Slobozia

Hora pe motoare

M&M Karting Club și Palatul Copiilor sînt, în calitate de organizatori ai Cupei de Primăvară, vinovați pentru blocajul de pe bulevardul Chimiei de sîmbătă, 26 martie, între orele 9.00-15.00. Reticența cu care a fost privită la început această competiție a fost rapid înlocuită de simpatie. Karturi de diferite dimensiuni, concurenți de toate vîrstele, bîzîit de motoare și, în mijlocul desfășurării de forțe, profesorul Ștefan Toroc.

Omul din spatele evenimentului
În vîrstă de 28 ani, Ștefan Toroc este profesor la Palatul Copiilor din toamna lui 2010. Cam în aceeași perioadă, alături de Silviu Chermuș, un alt pasionat al automobilismului sportiv, a pus bazele M&M Karting... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2011, 19:52 (14719 vizualizări - 2 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
284 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: 3 accidente, patru răniți

Luni, 22 iulie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente rutiere soldate cu rănirea a patru persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 8,30, în municipiul Urziceni, în timp ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:25
(2533 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

În perioada 22-28 iulie a.c., la nivel național se va desfășura o nouă acțiune pentru prevenirea accidentelor rutiere. Vizați sunt conducătorii autovehiculelor de transport public de persoane mai mare de ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:20
(3566 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Amara, reținut 24 de ore după ce a condus băut și fără permis

Luni, 22 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic, pe raza localității Amara, un tânăr, de 26 de ani, din localitate, în timp ce conducea un autoturism deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:15
(4494 vizualizări - 4 comentarii)


Incendiu la o magazie din Alexeni

Duminică, 21 iulie a.c., în jurul orelor 13,50, pe raza localității Alexeni a izbucnit un incendiu la o magazie. Pentru lichidarea acestuia au intervenit 8 pompieri de la Detașamentul de Pompieri Urziceni ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:10
(3376 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni incendiu


Ciocârlia: Accident rutier soldat cu două victime

Duminică, 21 iulie a.c., în jurul orei 9,15, un autoturism care se deplasa pe direcția de mers Urziceni-Buzău a părăsit partea carosabilă și s-a răsturnat într-un șanț, două persoane fiind rănite. La fața ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:05
(3294 vizualizări - 0 comentarii)


Un feteștean beat la volan a provocat un accident rutier

Joi, 18 iulie a.c., un bărbat de 26 de ani, din Fetești, în timp ce se afla la volanul unui autoturism ce se deplasa pe direcția Movila-Fetești, ar fi pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune frontală ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:25
(4019 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gheorghe Doja

Joi, 18 iulie a.c., în jurul orelor 23,40, Pompierii de la Detașamentul de Pompieri Slobozia împreună cu patru pompieri civili de la Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență au intervenit cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:20
(3440 vizualizări - 0 comentarii)


Gârbovi: Cercetați penal pentru furt de cereale

Polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gârbovi au identificat joi, 18 iulie a.c., trei bărbați, cu vârste cuprinse între 38 și 44 de ani, bănuiți de comiterea unui furt. Cei în cauză au fost opriți în ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:15
(3536 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Fără permis, la volan

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier efectuează cercetări într-un dosar penal privind infracțiunea de «conducere a unui vehicul fără permis», faptă comisă în localitatea Ograda, la data de 19 aprilie ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:10
(3342 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale în piețe la tarabe

În perioada 12-14 iulie a.c., Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, împreună cu reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și ai Inspectoratului de ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2019, 19:10
(3649 vizualizări - 1 comentariu)


Baza 86 Aeriană, la «Royal International Air Tattoo 2019»

În perioada 19-21 iulie 2019, la Baza Aeriană FAIRFORD, GLOUCESTERSHIRE din Marea Britanie, aparținând Forțelor Aeriene Regale, are loc «Royal International Air Tattoo 2019», unul dintre cele mai mari mitinguri ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2019, 14:40
(4851 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Arme găsite în casă

Marți, 16 iulie a.c., polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu polițiștii Serviciului pentru Acțiuni Speciale au efectuat 4 percheziții domiciliare la Țăndărei. În urma ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 18:35
(3243 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gârbovi

Marți, 16 iulie a.c., în jurul orelor 12,30, două echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni și un echipaj SMURD au fost solicitate pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o casă din localitatea ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 18:30
(3173 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


Platonești: Accident rutier soldat cu o victimă

Marți, 16 iulie a.c., în jurul orei 13,50, un autoturism care se deplasa pe direcția de mers Movila-Platonești a părăsit partea carosabilă și s-a izbit frontal de un parapet aflat pe marginea șoselei. ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 18:25
(3884 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Marți, 16 iulie a.c., polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au depistat un bărbat, de 21 de ani, din Făcăieni, în timp ce șofa pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 18:20
(2404 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Nereguli constatate la taximetriștii slobozeni

Luni, 15 iulie a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au acționat pe raza municipiului pentru verificarea legalității transportului public de persoane în regim de taxi. Astfel ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:50
(4691 vizualizări - 1 comentariu)


Cotorca: S-au ciocnit 5 mașini, două victime

Cotorca: S-au ciocnit 5 mașini, două victime

Luni, 15 iulie a.c., în jurul orei 06,30, pe raza localității Cotorca s-a produs o coliziune între 5 autovehicule. Pentru salvarea celor două victime, o femeie de 23 de ani și un bărbat de 41 de ani, au ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:35
(3554 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


Gârbovi: Tânăr prins la volan cu un pistol

Sâmbătă, 13 iulie a.c., în jurul orelor 21,00, în urma unui control în trafic, polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gârbovi au depistat un tânăr, de 18 ani, care deținea în habitaclul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:30
(3060 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi pistol


Ordin de protecție pentru un tată agresor din Cosâmbești

Duminică, 14 iulie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Fierbinți Târg au întocmit un dosar penal pe numele unui bărbat din Cosâmbești după ce acesta și-ar fi agresat fiica. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:25
(5374 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan sub influența băuturilor alcoolice

În perioada 12-14 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat 5 bărbați, cu vârste cuprinse între 25 și 56 de ani, în timp ce conduceau pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:20
(4431 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permis de conducere pe drumurile publice

Doi bărbați, de 32 de ani, din Țăndărei, și de 44 de ani, din Căzănești, au fost depistați de polițiștii ialomițeni vineri, 12 iulie a.c., în timp ce șofau pe drumurile publice fără a poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:15
(4903 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bărbat depistat la volanul unui vehicul neînmatriculat

Duminică, 14 iulie a.c., polițiștii rutieri din Urziceni au depistat în trafic un autoturism condus de un bărbat, de 38 de ani, din Urziceni, care avea autorizația de circulație provizorie expirată din ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:10
(3314 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Fii inteligent, nu fi violent!»

În perioada 1 iulie-30 septembrie 2019, Poliția Municipiului Slobozia desfășoară campania «Fii inteligent, nu fi violent!». Principalele obiective ale polițiștilor de Ordine Publică sunt reprezentate de ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:05
(2843 vizualizări - 0 comentarii)


deces

deces

Familia Sohodoleanu
anunță cu nesfârșită
durere trecerea în
neființă a celui
care a fost
Gheorghe Sohodoleanu ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2019, 11:05
(5367 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Minor prins la volan cu 107 km/h!

Joi, 11 iulie, în orașul Țăndărei, polițiștii rutieri au oprit în trafic un autoturism care se deplasa cu viteza de 107 km/h. În urma verificărilor efectuate, au constatat că la volanul mașinii se afla ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 19:30
(3547 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Beat la volan, a acroșat o mașină parcată

În miezul nopții de joi spre vineri, 11/12 iulie a.c., Poliția Țăndărei a fost sesizată despre producerea pe strada Gării, din Țăndărei, a unui accident soldat cu pagube materiale. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 19:25
(3085 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 15-19 iulie, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 19:20
(5491 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului-4,89%

Conform informațiilor oferite de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la sfârșitul lunii mai 2019, rata șomajului a fost de 4,89%. Exprimat în cifre acest procent arată că peste ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 20:15
(3227 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 31 iulie 2019, termen limită pentru depunerea Declarației Unice

Reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii din județul nostru cu privire la faptul că termenul limită pentru depunerea Declarației unice este data de ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 20:10
(4167 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Consultări la nivel național cu reprezentanții mediului de afaceri

Reprezentanții Ministerului Finanțelor Publice au continuat seria întâlnirilor organizate în toate județele țării cu membrii mediului de afaceri. Alături de oficialii Ministerului Finanțelor Publice s-au ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 20:05
(3718 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...