Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Oricât ar rupe din noi, tot rămâne destul cât să intrăm în Parlament!»

Silviu Pucheanu, președintele PRM Ialomița

«Oricît ar rupe din noi, tot rămîne destul cît să intrăm în Parlament!»

Cinci minute de publicitate politică. Nicio masă fără pește, nicio zi fără doi litri de lichide și nicio saptămînă fără un interviu politic. Aceasta este deviza noastră pînă la campania din 2012. Cu o condiție însă. Politicienii să nu se numească Ciupercă, Martin, Cazacu sau Ionașcu. Pînă astăzi, am reușit să păstrăm acest standard minimal. Și, pentru prima dată de la deputatul Mincu încoace, sîntem în măsură să vă oferim informații proaspete legate de politicienii PRM. Da, da... Oamenii aceia legați ombilical de poala tribunului Vadim, președintele unui partid despre care, din 2000 încoace, nimeni n-a mai auzit nimic. Cel puțin în Ialomița!

Silviu Pucheanu, șeful PRM Ialomița, are 48 ani, iar PRM e prima și singura dragoste. A cunoscut partidul prin ’98, cînd s-a înscris aici și de-atunci n-a mai plecat. Vine în fiecare zi la sediul județean din apropierea Tribunalului și oftează după zilele bune cînd în Ialomița 22,6 la sută din alegători au votat pentru tribunul Vadim! Doamne, oare unde sînt nebunii de-atunci?... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2011, 10:41 (10742 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Centrală electrică pe bază de biomasă la Slobozia

Investiții ascunse sau doar discuții la nivel înalt?

Centrală electrică pe bază de biomasă la Slobozia

Optimismul economic manifestat de guvernanți pare să nu rămînă doar la stadiul de emisiuni tv. Așadar, în timp ce toată lumea promite o relansare a economiei mondiale și, implicit a celei locale, primele semne de dezvoltare încep să apară și la Slobozia. Chiar dacă doar pe hîrtie. Și dacă hîrtia mai este și de ziar, aproape că ne vine a crede că există proiecte investiționale în acest sens. Astfel, aflăm din presa internațională că un mare dezvoltator în domeniul energiei regenerabile cu sediul în Cardiff-Țara Galilor, Eco2, și-ar fi manifestat intenția expresă de a construi în România două centrale electrice pe bază de biomasă. Potrivit celorași declarații, cele două centrale vor fi construite... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2011, 15:34 (9636 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

UPDATE: Cei trei polițiști de frontieră sînt liberi, dar au interdicție de a părăsi țara

Ialomița: 3 agenți ai Poliției de Frontieră, reținuți pentru luare de mită

La data de 31 martie a.c., Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița a dispus reținerea pentru 24 ore a inculpaților Stoica L., Codreanu D.F. și Nicolae R.C., agenți în cadrul Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră Ialomița, Sectorul Poliției de Frontieră Hîrșova, pentru săvîrșirea infracțiunii de luare de mită. În fapt, la data de 16 februarie a.c., ofițerii Direcției Generale Anticorupție-Serviciului Județean Anticorupție Ialomița au fost sesizați de G.M., din Slobozia, cu privire la faptul că, în luna septembrie 2010, în timp ce se deplasa împreună cu alți doi prieteni la pescuit, a fost oprit în trafic de cei trei inculpați care au găsit asupra lor plase de pescuit... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2011, 15:05 (9646 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Motorină pe caiet! Să trăiască să mai dea!

Pomană bugetară de la primarul Jipa pentru vărul Jipa

Motorină pe caiet! Să trăiască să mai dea!

Circul administrativ ialomițean continuă. Astăzi, primarul Jipa și sărmanul buget local al Primăriei pe care o păstorește. De altfel, furnizor principal pentru banii încasați de o rudă a...a...a... Da! V-ați prins! O rudă a primarului de la Gura Ialomiței!

Gura păcătosului adevăr grăiește
Doar că în cazul nostru este vorba despre Gura Ialomiței și primarul Ioan Jipa. Grijuliu la problemele financiare ale vărului Jipa, pardon!, ale unității administrative, a solicitat la începutul anului sprijin guvernamental pentru buna desfășurare a Primăriei Gura Ialomiței. Ghinionul edilului a fost că prefectul Teculescu, mai catolic decît Papa și curios peste măsură dar și persoana... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2011, 11:46 (13954 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Credite cu buletinul, restanțe cu milioanele

Ialomița: Credite cu buletinul, restanțe cu milioanele

Avalanșa de credite bancare s-a oprit de ceva timp. În urmă au rămas doar ratele neachitate și restanțele mai mari decît puterea financiară a contractanților. Ultimele analize ale Băncii Naționale Române demonstrează, o dată în plus, că economia județului suferă carențe majore. La fel și economia familială, dat fiind faptul că ialomițenii nu-și mai pot achita creditele contractate în urmă cu cîțiva ani. La început de an 2011, la nivelul județului se înregistrează în continuare restanțe bancare la cote alarmante, acest aspect clasînd Ialomița în primele locuri în topul județelor cu cele mai mari debite.
Creditele ialomițenilor se măsoară în sute de milioane de lei. La fel și restanțele. Potrivit... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2011, 11:03 (9795 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Comisarul Cazacu de la «Proximitate» a făcut de râs Inspectoratul de Poliție

Povestea bicicletei de la «Ziua Porților Deschise»

Comisarul Cazacu de la «Proximitate» a făcut de rîs Inspectoratul de Poliție

De «Ziua Porților Deschise», pe 24 martie, comisarul Constantin Cazacu, șef la Poliția de Proximitate Ialomița și-a furat singur căciula. Am spus căciula, pardon!, voiam să spunem bicicleta pe care IPJ Ialomița a oferit-o premiu la concursul anual pe teme rutiere. Bicicleta a fost adjudecată în urma unei jurizări trucate de fiul acestuia, altfel un copil nevinovat care nu are nicio vină că tatăl său e comisar. Pentru aceste merite deosebite, a doua zi comisarul Constantin Cazacu a ratat șansa unei promovări înainte de termen, alături de colegii săi. Și a făcut de rîs întreg Inspectoratul Județean de Poliție. Atît de tare încît, pentru a drege busuiocul, inspectorul-șef Viorel Ștefu s-a scotocit... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2011, 11:14 (15068 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Trei milioane de euro pentru Constrif SA

Cea mai mare tranzacție din mediul de afaceri local

Trei milioane de euro pentru Constrif SA

Cea mai mare societate de construcții din Ialomița ar fi fost vîndută. Aflată la nivel de informație verificată din mai multe surse, tranzacția demonstrează, dacă mai era necesar, că economia locală este oricum, dar nu profitabilă. Astfel, potrivit unor surse din mediul de afaceri local, Cornel Anghel, managerul Constrif, ar fi decis înstrăinarea societății la care deține capitalul majoritar. Compania ar fi fost vîndută, pentru 3 milioane euro, mult mai cunoscuților Dorinel Umbrărescu și Costel Cășuneanu. La acest moment, vînzarea Constrif s-ar afla la stadiul de precontract, urmînd ca perfectarea documentelor să se realizeze în scurt timp.... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2011, 09:18 (14527 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Hora pe motoare

Cupa de Primăvară la karting, la Slobozia

Hora pe motoare

M&M Karting Club și Palatul Copiilor sînt, în calitate de organizatori ai Cupei de Primăvară, vinovați pentru blocajul de pe bulevardul Chimiei de sîmbătă, 26 martie, între orele 9.00-15.00. Reticența cu care a fost privită la început această competiție a fost rapid înlocuită de simpatie. Karturi de diferite dimensiuni, concurenți de toate vîrstele, bîzîit de motoare și, în mijlocul desfășurării de forțe, profesorul Ștefan Toroc.

Omul din spatele evenimentului
În vîrstă de 28 ani, Ștefan Toroc este profesor la Palatul Copiilor din toamna lui 2010. Cam în aceeași perioadă, alături de Silviu Chermuș, un alt pasionat al automobilismului sportiv, a pus bazele M&M Karting... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2011, 19:52 (14726 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Amara a încurcat Abatorul

Axintele a fost marea cîștigătoare a etapei a XIX-a din Liga a IV-a desfășurată sîmbătă, 26 martie. Liderul a bătut la Andrășești, dar vestea bună a venit de la Slobozia, acolo unde Amara a surprins prin victoria obținută dacă analizăm startul poticnit al echipei lui Martinescu din acest retur. Altfel, a mirat punctul smuls de Brazii la Țăndărei, iar Rapid Fetești și-a continuat marșul de revenire cu o victorie facilă la deja retrogradata Ciulnița. Etapa viitoare anunță trei meciuri tari, importante pentru afacerea promovării. Axintele primește acasă revelația Rapid Fetești în cel mai interesant meci al etapei. Nu sînt de ocolit nici confruntările dintre Amara și Țăndărei sau Gheorghe Lazăr și... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2011, 19:47 (12516 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, ACS Berceni-Unirea Slobozia 1-0

Primul rateu al primăverii

Liderul seriei a doua din Liga a III-a a avut primul examen cu adevărat dificil al returului în deplasare în compania ilfovenilor de la ACS Berceni. Gazdele, cîndva candidate la promovare, și-au manifestat din start intențiile ofensive. În minutul 7 bercenarii au nimerit transversala, galben-albaștrii echilibrînd apoi jocul. Elevii lui Constantin Prepeliță au devenit la rîndul lor periculoși prin Viorel Gheorghe, care a tras peste din poziție favorabilă (’37) și prin Stan, al cărui șut din interiorul careului a fost respins greu de portarul gazdelor (’41). Din păcate, finalul primei părți aduce desprinderea Berceniului pe tabelă prin golul lui Pivniceru, care îl execută pe Dobre cu un șut de la... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2011, 19:39 (11370 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, CSS Slobozia

Junioarele III, în creștere de formă

În perioada 25-26 martie, s-a desfășurat la Galați al patrulea turneu din cadrul Campionatului de handbal feminin Junioare III, seria C. CSS Slobozia a obținut următoarele rezultate: 26-32 cu LPS Brăila, 24-23 cu CSS Constanța, 23-33 cu CSS Galați și 27-7 cu Axiopolis Cernavodă. Așadar, bilanțul este similar turneului precedent: două victorii și două înfrîngeri. Comparînd scorurile acestui turneu cu cele obținute în precedentul constatăm o vizibilă creștere de formă a elevelor lui Marian Simion, îmbucurătoare ma ales că tinere handbaliste sînt la primul an într-o astfel de competiție. Elocvent pentru această afirmație a fost meciul cu liderul LPS Brăila, în care echipa noastră a condus la pauză... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2011, 19:36 (13934 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă TBC la Școala nr. 1 din Țăndărei

Medicii ialomițeni au verificat peste 200 de elevi pentru a preveni răspîndirea unui eventual focar

Anchetă TBC la Școala nr. 1 din Țăndărei

La începutul săptămînii precedente, la Școala nr. 1 din Țăndărei a fost declanșată o anchetă epidemiologică pentru depistarea TBC în rîndul elevilor. Măsura a fost adoptată ca urmare a internării în spitalul de la Călărași a profesorului Leon Petre, suspect de TBC. Potrivit declarațiilor medicului Mădălina Baltă, șefa dispensarului TBC din cadrul Spitalului de Urgență Slobozia, «măsura reprezintă un exces de zel al autorităților», menit să prevină apariția oricărui focar de infecție. În ciuda declarațiilor liniștitoare, la acest moment există 7 elevi depistați pozitiv la testul TBC.

Ancheta începută acum o saptămînă continuă
De o săptămînă, la Școala nr. 1 din Țăndărei... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2011, 15:49 (8355 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Sportul școlar, trambulină pentru performanță

Sportul școlar, trambulină pentru performanță

Fenomenul sportiv școlar este atît de puțin mediatizat încît in ultimii ani s-a creat falsa impresie că acesta ar fi pe cale de dispariție.Ca să te convingi de contrariu, este suficent să urmărești calendarul competițional, unul extrem de bogat, care acoperă o varietate impresionantă de discipline sportive și angrenează o masă importantă de cadre didactice și elevi. Aici se fac primii pași pe pistă sau primele jonglerii cu mingea. Aici se deprinde gustul victoriei, de aici au pornit spre medalii toți marii campioni. Mai departe drumul este foarte greu și, pentru a-l parcurge, este nevoie de mai mult decît voință individuală sau cea colectivă. Iar noi românii sîntem foarte talentați în a pune piedici... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2011, 09:32 (6329 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile locale ascund sub preș asigurarea obligatorie pentru locuințe

Sîntem pasibili de amendă începînd cu 15 ianuarie 2011!

Autoritățile locale ascund sub preș asigurarea obligatorie pentru locuințe

Legea nr. 260/2008, privind asigurarea obligatorie a locuințelor împotriva cutremurelor, alunecărilor de teren sau inundațiilor, a inflamat pînă la explozie spiritele în prima luna a acestui an, generînd polemici greu de urmărit pentru opinia publică nefamiliarizată cu domeniul. Apoi, ca aproape orice lege din România, a sfîrșit prin a fi ignorată. Deocamdată, doar pînă la 15 iulie, data la care Ministerul Administrației și Internelor a decis că poate fi amînată încheierea acestei polițe. În fapt însă, susțin brokerii locali, contribuabilii sînt pasibili de amenzi între 100 și 500 lei începînd cu data de 15 ianuarie a anului în curs, iar vînătoarea de contribuabili ar putea debuta oricînd.
... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2011, 09:31 (7704 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Arhitecții generației a XII-a B

Arhitecții generației a XII-a B

Joi, 17 martie, arhitecții clasei a XII-a B a Liceului de Artă din Slobozia și-au prezentat lucrările de diplomă în cadrul unei expoziții găzduite la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia. Evenimentul s-a bucurat de un real interes din partea cunoscătorilor, părinți, profesori și colegi de clasă. Noi ne-am dorit să trecem dincolo de formalismul inevitabil al manifestării și i-am vizitat pe cei 12 aspiranți la gloria de arhitect profesionist «acasă», în clasa a XII-a B de la etajul doi al liceului.

Crochiuri de arhitect
În băncile lor, elevii arhitecți nu mai au nimic din glamour-ul serii precedente. Sînt doar niște adolescenți obișnuiți, ușor iritați de intruziunea... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2011, 09:24 (14148 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are nevoie de LEADER

Ialomița are nevoie de LEADER

În ultimii ani, Ialomița a ratat permanent startul relansării economice cu ajutorul fondurilor europene. Banii atrași, puțini și prost gestionați, au sfîrșit prin a genera creșteri ale costurilor nivelului de trai al populației, cheltuieli neprevăzute la nivelul administrațiilor locale și blocaje economice greu de surmontat. Și totuși, banii europeni există, iar în următorii ani ei ar putea fi drenați prin venele administrative și economice ale județului. Cu o condiție! Administrația locală să devină conștientă de puținele pîrghii instituționale rămase la dispoziția lor și să le folosească. Grupurile de Acțiune Locală din Ialomița reprezintă o astfel de opțiune.

Doi LEADER-i pentru 5,6 milioane de euro... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2011, 09:57 (14040 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primarul Gabi Ionașcu, internat de urgență la Spitalul Județean Slobozia

Diagnosticat sumar cu «accident vascular cerebral minor»

Primarul Gabi Ionașcu, internat de urgență la Spitalul Județean Slobozia

În cursul dimineții de vineri, 25 martie a.c., primarul municipiului Slobozia, Gabi Ionașcu a solicitat ajutor medical de urgență. Edilul a fost preluat de o ambulanță și transportat la Spitalul Județean, medicul cardiolog de gardă decizînd internarea de urgență. Mai mult, medicii slobozeni au discutat posibilitatea de transport la un spital din Capitală. Potrivit unor surse medicale, se pare că internarea primarului s-a produs pe fondul unor probleme cardiologice mai vechi.
Aceleași surse medicale susțin că în acest moment primarul Ionașcu se află sub supraveghere medicală pe Secția de Cardiologie a Spitalului Județean Slobozia, diagnosticat sumar cu «accident vascular cerebral minor». De... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2011, 18:33 (28843 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

Alocații și prestații sociale de peste 27 milioane euro

Jumătate din populația Ialomiței a primit ajutoare

Alocații și prestații sociale de peste 27 milioane euro

E criză și nu prea. Aceasta pare a fi cea mai verticală concluzie legată de economia statului român, văduvit anual de mii și mii de milioane de euro pentru plata unor prestații, alocații și alte indemnizații instituite de fiecare partid trecut pe la guvernare. Da, e criză și nu prea, dacă analizăm statisticile financiare ale Agenției Județene de Prestații Sociale, de unde și cel mai neștiutor dintre neștiutori poate concluziona cu ochiul liber că asistența socială a județului poate atinge, într-un singur an, peste 27 milioane euro! Iar dacă cifra vă pare aproape imposibilă, ei bine, în cele ce urmează vom încerca să deslușim doar o mică parte din tainele politicilor familiale, de incluziune socială... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2011, 08:46 (10842 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ziua Porților Deschise la IPJ Ialomița

Poliția și-a sărbătorit ziua alături de copii

click pe poză

Joi, 23 martie, sediul Inspectoratului Județean de Poliție a fost luat cu asalt. Cete de prichindei, curioși să descopere tainele vieții de polițist, au testat timp de mai multe ore echipamentele și tehnica de luptă ale polițiștilor ialomițeni. Atracția copiilor au reprezentat-o motocicletele de intervenție din dotarea IPJ, lăudate drept «mai rapide decît mașinile hoților». În acest mod, polițiștii ialomițeni au marcat Ziua Porților Deschise, activitate organizată cu ocazia sărbătorii Zilei Poliției Române.
Să reamintim că vineri, 25 martie 2011, Poliția Română sărbătorește 189 ani de existență, la Casa de Cultură a Sindicatelor din Slobozia urmînd a se desfășura în acest sens o ședință festivă... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2011, 15:28 (11038 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

Primarul Costel, șeful de campanie al candidatului Martin

Peneliști din toate zările, uimiți-vă!

Primarul Costel, șeful de campanie al candidatului Martin

Ca să nu rămînă repetent și mandatul viitor, PNL Ialomița a decis să-și prioritizeze interesele. Și cum singurul lucru rămas nefăcut de către filială era stabilirea unui șef de campanie pentru Ioan Martin, așa s-a și întîmplat. Numele celui în brațele căruia șeful PNL Ialomița își va încredința destinul este nimeni altul decît primarul municipiului Urziceni, Constantin Sava. Mai rămîne doar ca filiala să decidă democratic unde trebuie să candideze Ioan Martin pentru a cîștiga alegerile.

Fiat campania, pereat mundi
Constantin Sava este viitorul șef de campanie al președintelui Ioan Martin pentru alegerile din 2012. Mereu tînăr și ferice, ca orice primar PNL ales cu majoritate... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2011, 08:45 (11952 vizualizări - 0 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
75 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: La un pas de moarte

Accident de circulație produs pe șoseaua care leagă Slobozia de Brăila. Un bărbat, de 34 de ani, a fost la un pas de a-și pierde viața după ce a intrat cu mașina într-un copac. Rănit în urma accidentului ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 17:40
(4615 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Movilița: Trei victime în urma unui accident rutier

Dimineață de coșmar pentru doi șoferi și o pasageră. Cei trei au fost victimele unui accident rutier și au fost transportați la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale. Polițiștii ialomițeni susțin ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 13:25
(6191 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Țigări de contrabandă, vîndute pe «sub mînă»

Comerț cu țigări de contrabandă la un magazin din comuna Ion Roată. Asta au descoperit polițiștii ialomițeni în urma unei acțiuni demarată pe raza localității. Marfa provenea din Ucraina și era comercializată ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 12:25
(7620 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți mangă la volan

Doi șoferi, unul din Slobozia și un altul din Fetești, au fost depistați în trafic conducînd în stare de ebrietate. Ambii conducători auto s-au ales cu dosare penale. Șoferul depistat pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 12:10
(6239 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Băuturi alcoolice, vîndute ilegal

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor au descoperit în sediul unei societăți comerciale băuturi alcoolice în valoare de 11 mii lei ce urmau a fi comercializate «la negru». Administratorul ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 11:35
(3825 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Abateri de la Codul Rutier, sancționate de polițiști

Polițiștii ialomițeni au fost din nou la datorie pe șoselele județului. Oamenii legii au aplicat sancțiuni șoferilor certați cu normele rutiere. Conducătorii auto au fost amendați fie pentru că circulau ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 09:15
(6156 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Deșeuri metalice, confiscate de polițiști

Acțiune a polițiștilor din Amara, oamenii legii controlînd modul în care se efectuează achizițiile deșeurilor metalice pe raza localității. În urma activităților, a fost aplicată o sancțiune de 1300 de ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 08:45
(6531 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: «Bandiți» băgați la răcoare

Doi tineri, de 20 și 24 de ani, din Bărbulești, au ajuns în sfîrșit după gratii. Deși pe numele lor Judecătoria Urziceni a emis un mandat de arestare preventivă și unul de executare a unei pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 08:20
(8263 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: Apele rîului Prahova amenință să iasă din matcă. Cod Roșu de inundații!

Pericol de inundații în Ialomița, în zona localității Adîncata. Apele rîului Prahova amenință să iasă din matcă. Autoritățile sînt în alertă și lucrează pentru consolidarea și supraînălțarea digului. Ploile ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2014, 13:35
(9412 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Noaptea de Înviere, sărbătorită în liniște

Peste 300 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat în ultimele 24 de ore pe raza județului, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică. Efectivele ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2014, 10:55
(8703 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Grupare infracțională specializată în furturi de animale, destructurată de polițiști

Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au destructurat o grupare infracțională specializată în furturi de animale, două persoane fiind reținute. Astfel, joi, 17 aprilie a.c., polițiștii de Investigații ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2014, 13:20
(9710 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Peste 1,2 tone carne de vită, confiscate

Coșereni: Peste 1,2 tone carne de vită, confiscate

Peste 1200 kg de carne de vită au fost confiscate într-un filtru al polițiștilor din Ialomița. În cursul zilei de astăzi, polițiștii Secției Rurale Coșereni, din cadrul IPJ Ialomița, au oprit pentru control ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2014, 17:15
(9010 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 300 de polițiști «supraveghează» Sărbătorile Pascale

Peste 300 de polițiști vor acționa zilnic, în perioada 19-21 aprilie a.c., pe raza județului, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică cu ocazia Sfintelor Sărbători Pascale. În perioada ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2014, 15:05
(5916 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Țigări de contrabandă, descoperite în trafic

În cursul zilei de marți, 16 aprilie a.c., polițiștii au depistat în trafic, în municipiul Slobozia, o persoană care transporta produse accizabile fără documente de proveniență. Așadar, în jurul orei 1 ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2014, 16:20
(4815 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Evaziunea din panificație, în vizorul polițiștilor

În cursul zilei de marți, 15 aprilie 2014, efectivele Serviciului de Investigare a Fraudelor împreună cu reprezentanți ai DSVSA și ITM Ialomița au efectuat verificări la două unități economice cu profil ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2014, 14:15
(10095 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cantitate de peste 27000 litri de vin, retrasă de la comercializare

Efectivele Serviciului de Investigare a Fraudelor au efectuat marți, 15 aprilie a.c., împreună cu specialiști ai Direcției Agricole Județene Ialomița, verificări la o societate comercială, situată pe raza ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2014, 12:25
(6011 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Furturile de animale, în atenția polițiștilor

Un tînăr, în vîrstă de 27 de ani, din orașul Țăndărei, este cercetat de polițiști, fiind bănuit de polițiști că, în noaptea de 11/12 aprilie a.c., a pătruns în curtea unui concetățean și a sustras mai multe ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2014, 10:20
(4277 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții domiciliare în Ialomița. 11 persoane suspectate de furturi din locuințe, la audieri!

Polițiștii ialomițeni, alături de procurori din cadrul Parchetelor Slobozia și Urziceni au efectuat miercuri, 9 aprilie a.c., 14 percheziții domiciliare. Anchetatorii au reușit astfel să destructureze o ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2014, 18:10
(9477 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Victimă a unei înșelăciuni cu bijuterii false

O femeie de 67 de ani, din Slobozia, a fost înșelată de o persoană cu suma de 900 de lei. Respectiva persoană a convins-o pe femeie să achite suma de 900 de lei pentru cîteva bijuterii care, la prima vedere ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2014, 15:20
(7692 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cercetați pentru permise de port armă expirate

Doi slobozeni, o femeie de 56 de ani și un bărbat de 58 de ani, sînt cercetați de polițiști după ce oamenii legii au descoperit faptul că aceștia dețin arme în mod ilegal. Persoanele în cauză aveau documentele ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2014, 12:15
(7545 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor periculos, reținut la Slobozia

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au reușit să prindă un bărbat, de 39 de ani, căutat de autoritățile din Italia pentru comiterea a 5 infracțiuni deosebit de grave. El a fost reținut ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2014, 11:20
(5988 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, alături de elevi în programul «Școala Altfel»

Programul Ministerului Educației, denumit «Școala Altfel», se demarează în județul Ialomița cu sprijinul polițiștilor. Timp de o săptămînă, oamenii legii vor organiza dezbateri cu elevii din județ privind ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2014, 09:10
(6588 vizualizări - 0 comentarii)


DN21 Slobozia-Iazu: 6 răniți și 3 mașini avariate într-un accident rutier!

Noapte de coșmar pe șoseaua care face legătura între Slobozia și Iazu. Din cauza unei depășiri neregulamentare, s-a produs un grav accident rutier. În urma evenimentului, 6 persoane au fost rănite și 3 ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2014, 23:20
(7854 vizualizări - 2 comentarii)


95 de proiectile, descoperite lângă Slobozia

95 de proiectile, descoperite lîngă Slobozia

În după-amiaza zilei de joi, 3 aprilie 2014, în urma unui apel telefonic, echipajul pirotehnic din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a fost solicitat ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2014, 13:15
(7054 vizualizări - 0 comentarii)


«Școala Altfel» la Muzeul Județean Ialomița

În perioada 7-11 aprilie 2014, Muzeul Județean Ialomița va organiza evenimentul «Școala Altfel-Să știi mai multe, să fii mai bun!». Astfel, luni, 7 aprilie a.c., Muzeul Județean Ialomița va vernisa o expoziție ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2014, 12:40
(111383 vizualizări - 276 comentarii)


Producătorii agricoli, reuniți sub umbrela unui Consorțiu Național

Vineri, 4 aprilie 2014, Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România-LAPAR, alături de alte patru asociații din agricultură, respectiv PROAGRO, FCBR, ROMALIMENTA și ROMOVIS, au decis înființarea ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2014, 12:25
(4728 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Porților Deschise» la Jandarmerie

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița îi invită pe cei interesați joi, 3 aprilie 2014, începînd cu  ora 11,00, pe platoul Centrului Cultural «Ionel Perlea», la «Ziua Porților Deschise». Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 17:25
(5524 vizualizări - 0 comentarii)


APIA solicită producătorilor de lapte declarațiile anuale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează operatorii care achiziționează lapte, precum și producătorii deținători de cotă de lapte pentru vînzări directe că ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 16:25
(6222 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectorii DSVSA Ialomița, în control

În cursul primului trimestru al anului 2014, inspectori din cadrul DSVSA Ialomița au efectuat acțiuni de inspecție și control avînd ca tematică respectarea normelor de igienă sanitară veterinară în unitățile ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 15:45
(5385 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Evaziune fiscală de peste 460000 de lei, depistată de polițiști

Administratorul unei societăți comerciale din Slobozia este cercetat de polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor pentru comiterea infracțiunii de evaziune fiscală. Potrivit informațiilor, administratorul ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 15:20
(6002 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...