Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Motorină pe caiet! Să trăiască să mai dea!

Pomană bugetară de la primarul Jipa pentru vărul Jipa

Motorină pe caiet! Să trăiască să mai dea!

Circul administrativ ialomițean continuă. Astăzi, primarul Jipa și sărmanul buget local al Primăriei pe care o păstorește. De altfel, furnizor principal pentru banii încasați de o rudă a...a...a... Da! V-ați prins! O rudă a primarului de la Gura Ialomiței!

Gura păcătosului adevăr grăiește
Doar că în cazul nostru este vorba despre Gura Ialomiței și primarul Ioan Jipa. Grijuliu la problemele financiare ale vărului Jipa, pardon!, ale unității administrative, a solicitat la începutul anului sprijin guvernamental pentru buna desfășurare a Primăriei Gura Ialomiței. Ghinionul edilului a fost că prefectul Teculescu, mai catolic decît Papa și curios peste măsură dar și persoana... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2011, 11:46 (13953 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Credite cu buletinul, restanțe cu milioanele

Ialomița: Credite cu buletinul, restanțe cu milioanele

Avalanșa de credite bancare s-a oprit de ceva timp. În urmă au rămas doar ratele neachitate și restanțele mai mari decît puterea financiară a contractanților. Ultimele analize ale Băncii Naționale Române demonstrează, o dată în plus, că economia județului suferă carențe majore. La fel și economia familială, dat fiind faptul că ialomițenii nu-și mai pot achita creditele contractate în urmă cu cîțiva ani. La început de an 2011, la nivelul județului se înregistrează în continuare restanțe bancare la cote alarmante, acest aspect clasînd Ialomița în primele locuri în topul județelor cu cele mai mari debite.
Creditele ialomițenilor se măsoară în sute de milioane de lei. La fel și restanțele. Potrivit... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2011, 11:03 (9795 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Comisarul Cazacu de la «Proximitate» a făcut de râs Inspectoratul de Poliție

Povestea bicicletei de la «Ziua Porților Deschise»

Comisarul Cazacu de la «Proximitate» a făcut de rîs Inspectoratul de Poliție

De «Ziua Porților Deschise», pe 24 martie, comisarul Constantin Cazacu, șef la Poliția de Proximitate Ialomița și-a furat singur căciula. Am spus căciula, pardon!, voiam să spunem bicicleta pe care IPJ Ialomița a oferit-o premiu la concursul anual pe teme rutiere. Bicicleta a fost adjudecată în urma unei jurizări trucate de fiul acestuia, altfel un copil nevinovat care nu are nicio vină că tatăl său e comisar. Pentru aceste merite deosebite, a doua zi comisarul Constantin Cazacu a ratat șansa unei promovări înainte de termen, alături de colegii săi. Și a făcut de rîs întreg Inspectoratul Județean de Poliție. Atît de tare încît, pentru a drege busuiocul, inspectorul-șef Viorel Ștefu s-a scotocit... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2011, 11:14 (15066 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Trei milioane de euro pentru Constrif SA

Cea mai mare tranzacție din mediul de afaceri local

Trei milioane de euro pentru Constrif SA

Cea mai mare societate de construcții din Ialomița ar fi fost vîndută. Aflată la nivel de informație verificată din mai multe surse, tranzacția demonstrează, dacă mai era necesar, că economia locală este oricum, dar nu profitabilă. Astfel, potrivit unor surse din mediul de afaceri local, Cornel Anghel, managerul Constrif, ar fi decis înstrăinarea societății la care deține capitalul majoritar. Compania ar fi fost vîndută, pentru 3 milioane euro, mult mai cunoscuților Dorinel Umbrărescu și Costel Cășuneanu. La acest moment, vînzarea Constrif s-ar afla la stadiul de precontract, urmînd ca perfectarea documentelor să se realizeze în scurt timp.... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2011, 09:18 (14527 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Hora pe motoare

Cupa de Primăvară la karting, la Slobozia

Hora pe motoare

M&M Karting Club și Palatul Copiilor sînt, în calitate de organizatori ai Cupei de Primăvară, vinovați pentru blocajul de pe bulevardul Chimiei de sîmbătă, 26 martie, între orele 9.00-15.00. Reticența cu care a fost privită la început această competiție a fost rapid înlocuită de simpatie. Karturi de diferite dimensiuni, concurenți de toate vîrstele, bîzîit de motoare și, în mijlocul desfășurării de forțe, profesorul Ștefan Toroc.

Omul din spatele evenimentului
În vîrstă de 28 ani, Ștefan Toroc este profesor la Palatul Copiilor din toamna lui 2010. Cam în aceeași perioadă, alături de Silviu Chermuș, un alt pasionat al automobilismului sportiv, a pus bazele M&M Karting... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2011, 19:52 (14720 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Amara a încurcat Abatorul

Axintele a fost marea cîștigătoare a etapei a XIX-a din Liga a IV-a desfășurată sîmbătă, 26 martie. Liderul a bătut la Andrășești, dar vestea bună a venit de la Slobozia, acolo unde Amara a surprins prin victoria obținută dacă analizăm startul poticnit al echipei lui Martinescu din acest retur. Altfel, a mirat punctul smuls de Brazii la Țăndărei, iar Rapid Fetești și-a continuat marșul de revenire cu o victorie facilă la deja retrogradata Ciulnița. Etapa viitoare anunță trei meciuri tari, importante pentru afacerea promovării. Axintele primește acasă revelația Rapid Fetești în cel mai interesant meci al etapei. Nu sînt de ocolit nici confruntările dintre Amara și Țăndărei sau Gheorghe Lazăr și... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2011, 19:47 (12516 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, ACS Berceni-Unirea Slobozia 1-0

Primul rateu al primăverii

Liderul seriei a doua din Liga a III-a a avut primul examen cu adevărat dificil al returului în deplasare în compania ilfovenilor de la ACS Berceni. Gazdele, cîndva candidate la promovare, și-au manifestat din start intențiile ofensive. În minutul 7 bercenarii au nimerit transversala, galben-albaștrii echilibrînd apoi jocul. Elevii lui Constantin Prepeliță au devenit la rîndul lor periculoși prin Viorel Gheorghe, care a tras peste din poziție favorabilă (’37) și prin Stan, al cărui șut din interiorul careului a fost respins greu de portarul gazdelor (’41). Din păcate, finalul primei părți aduce desprinderea Berceniului pe tabelă prin golul lui Pivniceru, care îl execută pe Dobre cu un șut de la... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2011, 19:39 (11370 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal, CSS Slobozia

Junioarele III, în creștere de formă

În perioada 25-26 martie, s-a desfășurat la Galați al patrulea turneu din cadrul Campionatului de handbal feminin Junioare III, seria C. CSS Slobozia a obținut următoarele rezultate: 26-32 cu LPS Brăila, 24-23 cu CSS Constanța, 23-33 cu CSS Galați și 27-7 cu Axiopolis Cernavodă. Așadar, bilanțul este similar turneului precedent: două victorii și două înfrîngeri. Comparînd scorurile acestui turneu cu cele obținute în precedentul constatăm o vizibilă creștere de formă a elevelor lui Marian Simion, îmbucurătoare ma ales că tinere handbaliste sînt la primul an într-o astfel de competiție. Elocvent pentru această afirmație a fost meciul cu liderul LPS Brăila, în care echipa noastră a condus la pauză... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2011, 19:36 (13934 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă TBC la Școala nr. 1 din Țăndărei

Medicii ialomițeni au verificat peste 200 de elevi pentru a preveni răspîndirea unui eventual focar

Anchetă TBC la Școala nr. 1 din Țăndărei

La începutul săptămînii precedente, la Școala nr. 1 din Țăndărei a fost declanșată o anchetă epidemiologică pentru depistarea TBC în rîndul elevilor. Măsura a fost adoptată ca urmare a internării în spitalul de la Călărași a profesorului Leon Petre, suspect de TBC. Potrivit declarațiilor medicului Mădălina Baltă, șefa dispensarului TBC din cadrul Spitalului de Urgență Slobozia, «măsura reprezintă un exces de zel al autorităților», menit să prevină apariția oricărui focar de infecție. În ciuda declarațiilor liniștitoare, la acest moment există 7 elevi depistați pozitiv la testul TBC.

Ancheta începută acum o saptămînă continuă
De o săptămînă, la Școala nr. 1 din Țăndărei... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2011, 15:49 (8355 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Sportul școlar, trambulină pentru performanță

Sportul școlar, trambulină pentru performanță

Fenomenul sportiv școlar este atît de puțin mediatizat încît in ultimii ani s-a creat falsa impresie că acesta ar fi pe cale de dispariție.Ca să te convingi de contrariu, este suficent să urmărești calendarul competițional, unul extrem de bogat, care acoperă o varietate impresionantă de discipline sportive și angrenează o masă importantă de cadre didactice și elevi. Aici se fac primii pași pe pistă sau primele jonglerii cu mingea. Aici se deprinde gustul victoriei, de aici au pornit spre medalii toți marii campioni. Mai departe drumul este foarte greu și, pentru a-l parcurge, este nevoie de mai mult decît voință individuală sau cea colectivă. Iar noi românii sîntem foarte talentați în a pune piedici... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2011, 09:32 (6329 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile locale ascund sub preș asigurarea obligatorie pentru locuințe

Sîntem pasibili de amendă începînd cu 15 ianuarie 2011!

Autoritățile locale ascund sub preș asigurarea obligatorie pentru locuințe

Legea nr. 260/2008, privind asigurarea obligatorie a locuințelor împotriva cutremurelor, alunecărilor de teren sau inundațiilor, a inflamat pînă la explozie spiritele în prima luna a acestui an, generînd polemici greu de urmărit pentru opinia publică nefamiliarizată cu domeniul. Apoi, ca aproape orice lege din România, a sfîrșit prin a fi ignorată. Deocamdată, doar pînă la 15 iulie, data la care Ministerul Administrației și Internelor a decis că poate fi amînată încheierea acestei polițe. În fapt însă, susțin brokerii locali, contribuabilii sînt pasibili de amenzi între 100 și 500 lei începînd cu data de 15 ianuarie a anului în curs, iar vînătoarea de contribuabili ar putea debuta oricînd.
... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2011, 09:31 (7701 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Arhitecții generației a XII-a B

Arhitecții generației a XII-a B

Joi, 17 martie, arhitecții clasei a XII-a B a Liceului de Artă din Slobozia și-au prezentat lucrările de diplomă în cadrul unei expoziții găzduite la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia. Evenimentul s-a bucurat de un real interes din partea cunoscătorilor, părinți, profesori și colegi de clasă. Noi ne-am dorit să trecem dincolo de formalismul inevitabil al manifestării și i-am vizitat pe cei 12 aspiranți la gloria de arhitect profesionist «acasă», în clasa a XII-a B de la etajul doi al liceului.

Crochiuri de arhitect
În băncile lor, elevii arhitecți nu mai au nimic din glamour-ul serii precedente. Sînt doar niște adolescenți obișnuiți, ușor iritați de intruziunea... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2011, 09:24 (14147 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are nevoie de LEADER

Ialomița are nevoie de LEADER

În ultimii ani, Ialomița a ratat permanent startul relansării economice cu ajutorul fondurilor europene. Banii atrași, puțini și prost gestionați, au sfîrșit prin a genera creșteri ale costurilor nivelului de trai al populației, cheltuieli neprevăzute la nivelul administrațiilor locale și blocaje economice greu de surmontat. Și totuși, banii europeni există, iar în următorii ani ei ar putea fi drenați prin venele administrative și economice ale județului. Cu o condiție! Administrația locală să devină conștientă de puținele pîrghii instituționale rămase la dispoziția lor și să le folosească. Grupurile de Acțiune Locală din Ialomița reprezintă o astfel de opțiune.

Doi LEADER-i pentru 5,6 milioane de euro... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2011, 09:57 (14040 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Gabi Ionașcu, internat de urgență la Spitalul Județean Slobozia

Diagnosticat sumar cu «accident vascular cerebral minor»

Primarul Gabi Ionașcu, internat de urgență la Spitalul Județean Slobozia

În cursul dimineții de vineri, 25 martie a.c., primarul municipiului Slobozia, Gabi Ionașcu a solicitat ajutor medical de urgență. Edilul a fost preluat de o ambulanță și transportat la Spitalul Județean, medicul cardiolog de gardă decizînd internarea de urgență. Mai mult, medicii slobozeni au discutat posibilitatea de transport la un spital din Capitală. Potrivit unor surse medicale, se pare că internarea primarului s-a produs pe fondul unor probleme cardiologice mai vechi.
Aceleași surse medicale susțin că în acest moment primarul Ionașcu se află sub supraveghere medicală pe Secția de Cardiologie a Spitalului Județean Slobozia, diagnosticat sumar cu «accident vascular cerebral minor». De... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2011, 18:33 (28842 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alocații și prestații sociale de peste 27 milioane euro

Jumătate din populația Ialomiței a primit ajutoare

Alocații și prestații sociale de peste 27 milioane euro

E criză și nu prea. Aceasta pare a fi cea mai verticală concluzie legată de economia statului român, văduvit anual de mii și mii de milioane de euro pentru plata unor prestații, alocații și alte indemnizații instituite de fiecare partid trecut pe la guvernare. Da, e criză și nu prea, dacă analizăm statisticile financiare ale Agenției Județene de Prestații Sociale, de unde și cel mai neștiutor dintre neștiutori poate concluziona cu ochiul liber că asistența socială a județului poate atinge, într-un singur an, peste 27 milioane euro! Iar dacă cifra vă pare aproape imposibilă, ei bine, în cele ce urmează vom încerca să deslușim doar o mică parte din tainele politicilor familiale, de incluziune socială... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2011, 08:46 (10841 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ziua Porților Deschise la IPJ Ialomița

Poliția și-a sărbătorit ziua alături de copii

click pe poză

Joi, 23 martie, sediul Inspectoratului Județean de Poliție a fost luat cu asalt. Cete de prichindei, curioși să descopere tainele vieții de polițist, au testat timp de mai multe ore echipamentele și tehnica de luptă ale polițiștilor ialomițeni. Atracția copiilor au reprezentat-o motocicletele de intervenție din dotarea IPJ, lăudate drept «mai rapide decît mașinile hoților». În acest mod, polițiștii ialomițeni au marcat Ziua Porților Deschise, activitate organizată cu ocazia sărbătorii Zilei Poliției Române.
Să reamintim că vineri, 25 martie 2011, Poliția Română sărbătorește 189 ani de existență, la Casa de Cultură a Sindicatelor din Slobozia urmînd a se desfășura în acest sens o ședință festivă... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2011, 15:28 (11038 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

Primarul Costel, șeful de campanie al candidatului Martin

Peneliști din toate zările, uimiți-vă!

Primarul Costel, șeful de campanie al candidatului Martin

Ca să nu rămînă repetent și mandatul viitor, PNL Ialomița a decis să-și prioritizeze interesele. Și cum singurul lucru rămas nefăcut de către filială era stabilirea unui șef de campanie pentru Ioan Martin, așa s-a și întîmplat. Numele celui în brațele căruia șeful PNL Ialomița își va încredința destinul este nimeni altul decît primarul municipiului Urziceni, Constantin Sava. Mai rămîne doar ca filiala să decidă democratic unde trebuie să candideze Ioan Martin pentru a cîștiga alegerile.

Fiat campania, pereat mundi
Constantin Sava este viitorul șef de campanie al președintelui Ioan Martin pentru alegerile din 2012. Mereu tînăr și ferice, ca orice primar PNL ales cu majoritate... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2011, 08:45 (11952 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia are de dat furnizorilor peste 11 milioane lei

Administrația locală, înglodată în datorii

Slobozia are de dat furnizorilor peste 11 milioane lei

Potrivit datelor furnizate de administrația locală, Slobozia a cheltuit în 2010 cu 11 milioane lei mai mult decît a produs. Și nu a produs pentru că nu a reușit să încaseze! Așa se face că, la 1 ianuarie 2011, după un an lung și sărac financiar, capitala muncipiu de județ este mai datoare ca niciodată. Cum s-a ajuns aici, explică chiar reprezentanții autorităților locale: «În 2010, instituția noastră nu a beneficiat de subvenții și venituri de la bugetul de stat pentru asigurarea cheltuielilor necesare obiectivelor de investiții de interes național și local...».

Mai mult decît ne-a fost plapuma
La începutul anului 2010, administrația locală a anunțat contribuabilul slobozean... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2011, 13:42 (10521 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Otilia Bădescu: «Aveți cel mai tare turneu din țară!»

Tenis de masă

Otilia Bădescu: «Aveți cel mai tare turneu din țară!»

Ea e! Mai firavă decît o vizualizăm pe micul ecran dar plină de o vivacitate care contrastează izbitor cu ochii încă pradă somnului ai asistenței. E 9,05 și mingiile zornăie vesel pe mese în schimburi mai rapide decît ritmul aripilor unor colibri. Otilia Bădescu, pentru că despre ea, vorbim ține piept cu brio cremei tenisului de masă masculin din România, adunată în sala Sporturilor din Slobozia. Vine prima pauză, iar reporterii fac coadă să stea de vorbă cu marea noastră campioană (încă nu avem o Ioana Cosma în presa ialomițeană dar încă sperăm să apară!).
«Misiunea mea aici este să ajut la refacerea popularității unui sport care, la fel ca alte discipline, a pierdut mult în ultimul timp din... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2011, 08:56 (11710 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Trupa reprizelor secunde

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-CS Eforie 2-0

Trupa reprizelor secunde

Dacă jocul de fotbal ar fi avut o singură repriză, Unirea Slobozia cumula în acest retur doar 2 puncte. Din fericire, există și a doua repriză, iar pauza s-a dovedit în cele trei partide ale primăverii un sfetnic bun. Așa s-a întîmplat prin urmare și vineri, 18 martie, în etapa a XVIII-a a Campionatului. Adversara CS Eforie a venit la Slobozia hotărîtă să încurce Unirea și să dea o mînă de ajutor colegei de județ Callatis Mangalia în duelul cu galben-albaștrii. Planul le-a mers dobrogenilor fix o repriză, după care, muștruluiți de profesorul Constantin Prepeliță, uniriștii au arătat o altă față. Viorel Gheorghe a deschis scorul în minutul 54 și, cu 16 goluri la activ, continuă cursa solitară către... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2011, 08:41 (12660 vizualizări - 0 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
279 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Tînăr arestat pentru infracțiuni la regimul circulației

Un tînăr de 28 ani a fost prins de polițiști și încarcerat. S-a întîmplat marți, 3 aprilie a.c., la Slobozia, pe numele individului existînd un mandat de arestare emis de Judecătoria Slobozia pentru infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2012, 14:00
(7176 vizualizări - 1 comentariu)


Gura Ialomiței: Adolescent de 14 ani, prins după ce a furat de la o bătrînă

Marți, 3 aprilie a.c., o bătrînă de 74 ani, din Gura Ialomiței, a anunțat Poliția cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au furat un val de plasă de gard. Ulterior, polițiștii au descoperit că autorul ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2012, 13:59
(8338 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Tîrg: A furat telefonul unui coleg de muncă

Polițiștii din Fierbinți-Tîrg cercetează un localnic, de 41 ani, pentru furt. Pe scurt, individul a furat în cursul lunii decembrie a anului 2011 din incinta atelierului unde era angajat un telefon mobil ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2012, 13:58
(10465 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiune a Poliției

În cursul zilei de marți, 3 aprilie a.c., în intervalul orar 18,00-22,00, efective din cadrul Poliției Urziceni au organizat și desfășurat activități ce au avut drept scop determinarea participanților la ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2012, 13:57
(9492 vizualizări - 0 comentarii)


Anunț angajare

Clinica SANTE angajează
• asistent medical (cu experiență în recoltare)
• reprezentant medical
pentru punctul de recoltare din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2012, 09:43
(9530 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2012, 08:59
(3863 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: «Clubul Copiilor», inaugurat

World Vision România-Biroul Zonal Ialomița, împreună cu membrii comunității Coșereni, inaugurează vineri, 6 aprilie 2012, începînd cu ora 12,00, «Clubul Copiilor din Coșereni», amplasat în str. Unirii, ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 19:00
(7673 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Seară de muzică și poezie

Miercuri, 4 aprilie 2012, de la orele 17,30, la Sala «Studio» din Centrul Cultural «Ionel Perlea», se va desfășura un eveniment special: o seară de muzică și poezie cu Puiu Crețu și poetul Sorin Poclitaru ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 18:55
(7890 vizualizări - 0 comentarii)


Fără apă la Țăndărei

Pentru executarea unor lucrări de reparații la o avarie survenită în orașul Țăndărei, la conducta de alimentare cu apă de pe strada Bucuresti, SC RAJA SA Constanța a întrerupt furnizarea apei marți, 3 aprilie ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 18:51
(12634 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoți din autoturisme, prinși de polițiști

Luni, 2 aprilie a.c., polițiștii slobozeni au oprit pentru control, pe bulevardul Matei Basarab, din localitate, un autoturism condus de un localnic de 32 ani, însoțit de doi pasageri de 16, respectiv ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 18:43
(5593 vizualizări - 0 comentarii)


Teatru la Slobozia

În organizarea Consiliului Județean Ialomița și a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» va fi organizat spectacolul de teatru «Satul lui nea Marin». Evenimentul se va produce joi, 5 aprilie 2012, de ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 18:41
(10976 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Au încercat să fure benzină din mașini

Polițiștii slobozeni au prins luni, 2 aprilie a.c., în jurul orei 1,00, pe strada Constructorilor din municipiu, trei tineri cu vîrste cuprinse între 17 și 28 ani, toți din Amara, care nu-și justificau ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 18:40
(5228 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Copil de 13 ani, hoț de aluminiu

Un minor de 13 ani, din Movilița, a fost prins de polițiști luni, 2 aprilie a.c., după ce a furat de la un consătean de 70 ani. Copilul a intrat în curtea locuinței părții victimei și a furat mai multe ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 18:39
(6382 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți de găini la Țăndărei și Săveni

Polițiștii din Țăndărei au reținut luni, 2 aprilie a.c., pentru 24 ore, un tînăr localnic de 18 ani pentru furt calificat. Acesta, în noaptea de 31.03/01.04.2012 a pătruns în curtea unei tinere de 26 ani ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 18:36
(14483 vizualizări - 4 comentarii)


ISU Ialomița: Cal căzut într-o groapă și incendii

Sîmbătă, 31 martie a.c., pompierii militari ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru salvarea unui cal căzut într-o gură de canal în cartierului slobozean Bora. Animalul a fost scos cu ajutorul ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 18:35
(7471 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestat după ce a spart o mașină

Polițiștii din Urziceni au reținut luni, 2 aprilie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, un tînăr de 18 ani, din comuna Manasia, pentru furt calificat. Pe scurt, în noaptea de 31 martie ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 18:28
(6816 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Peste 400 de amenzi aplicate șoferilor

În perioada, 30 martie-1 aprilie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au derulat o serie de acțiuni în traficul rutier. Potrivit rezultatelor, încălcările normelor rutiere au fost sancționate prin aplicarea ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:24
(7385 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: «Săptămîna familiei, săptămîna fără TV»

Potrivit unei informări media, în perioada 2-6 aprilie 2012 se desfășoară acțiunea «Săptămîna familiei, săptămîna fără TV». În încercarea de a marca evenimentul, Muzeul Județean Ialomița în parteneriat ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:23
(8873 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Prinși în flagrant la furat

Șase bărbați, cu vîrste cuprinse între 25 și 38 ani, domiciliați în Ciulnița, au fost prinși de polițiști în flagrant, vineri, 30 aprilie a.c., pe raza satului Ghimpați. Aceștia încercau să fure bucăți ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:17
(10115 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciulnița furt


162 de ani de la înființarea Armei Jandarmeriei

Luni, 2 aprilie a.c., și Jandarmeria ialomițeană a marcat 162 de ani de la înființarea Armei. Atfel, în Piața Revoluției din Slobozia, în Parcul Municipal Fetești și pe platoul din fața Casei de Cultură ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:17
(8073 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi băuți sau fără permise, la volan

Duminică, 1 aprilie a.c., doi șoferi de 22, respectiv 27 ani, domiciliați în Slobozia și Urziceni, care se deplasau la volanul unor autoturisme, au fost opriți în trafic de polițiști. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:12
(6779 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Doi copii i-au furat grîul din casă

O bătrînă de 78 din Alexeni a alertat polițiștii din localitate cu privire la faptul că hoții i-au furat din locuință aproximativ 240 kg de grîu. S-a întîmplat vineri, 30 martie a.c., în urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:11
(9843 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni furt grâu


Fetești: Prinși cu sacii de azot furați în portbagaj

Sîmbătă, 31 martie a.c., polițiștii feteșteni au depistat în trafic, pe o stradă din municipiu, un autoturism condus de un localnic de 34 ani, însoțit de trei pasageri, toți bărbați cu vîrste cuprinse între ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:10
(7921 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Au tăiat cireșii și salcîmii

Polițiștii din Coșereni s-au autosesizat în seara zilei de sîmbătă, 31 martie a.c., cu privire la tăierea și furtul mai multor arbori din specia cireș și salcîm, din incinta unei unități dezafectate din ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:08
(9989 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Coșereni furt lemne


Slobozia: După ce au băut împreună, i-au furat telefoanele

Patru slobozeni, cu vîrste cuprinse între 27 și 30 ani, sînt cercetați de polițiștii din localitate pentru furt calificat. În realitate, în noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 31 martie spre 1 aprilie ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:06
(6485 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune comună a polițiștilor și jandarmilor

Polițiștii au legitimat peste 140 de persoane și au controlat 12 societăți comerciale, în cadrul unei acțiuni derulate de polițiștii ialomițeni împreună cu jandarmi. Pentru neregulile constatate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:05
(7724 vizualizări - 0 comentarii)


Olimpiada Națională de Educație Tehnologică se desfășoară la Slobozia

În perioada 1-5 aprilie 2012, Inspectoratul Școlar Ialomița organizează etapa națională a Olimpiadei de Educație Tehnologică. Potrivit organizatorilor, festivitatea de deschidere a Olimpiadei se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2012, 15:45
(12502 vizualizări - 13 comentarii)


Ialomița: Au furat bani de la bătrîne

O minoră de 13 ani și o femeie de 43 ani sînt acuzate de furt. Infracțiunile au fost sesizate Poliției joi, 29 martie a.c., de către victime, două femei de 71, respectiv 76 ani, domiciliate în Perieți și ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2012, 15:40
(9895 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Beat la volan, a refuzat testarea alcoolscop și recoltarea de sînge

Un bărbat de 34 ani a fost oprit în trafic de către polițiști pentru un control de rutină. S-a întîmplat în cursul nopții de 29 spre 30 martie a.c., la Fetești. Pentru că mirosea a alcool, polițiștii i ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2012, 15:38
(8607 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Urmărit național, prins

Joi, 29 martie, un bărbat de 35 ani, din comuna Barcea-Galați, urmărit național, a fost prins în Ialomița. Pe numele individului Judecătoria Galați a emis un mandat de executare a unei sentințe penale de ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2012, 15:36
(10110 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...