Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrațiile locale reclamă alocarea ilegală a fondurilor publice

Jaf ca-n codrul bugetului județean

Administrațiile locale reclamă alocarea ilegală a fondurilor publice

După 6 luni de război administrativ, Consiliul Județean nu renunță la practicile privind alocarea ilegală a fondurilor publice către administrațiile locale. Atenția acordată de către Instituția Prefectului acestei practici modifică însă maniera oficială de alocare a fondurilor. Oficial, în anul 2011 alocările bugetare se vor face în funcție de proiectele prezentate de reprezentanții administrației locale. Neoficial însă, Consiliul Județean a «sfătuit» primarii invitați la negocieri să ceară doar cît li se va da.

Buget de subzistență vs buget de dezvoltare
Filosofia bugetară a anului 2011, trîmbițată de Guvernul Boc la început de an, se mulează mînușă pe ambițiile politice... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2011, 11:24 (8805 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Amara, în cantonament la Eforie Nord

Începînd cu ziua de duminică, 30 ianuarie, Victoria Amara, echipă aflată pe locul III în Liga a IV-a Ialomița este într-un cantonament de 5 zile în stațiunea Eforie Nord. La această acțiune s-a deplasat întregul lot folosit în turul campionatului, mai puțin fundașul Florin Avram, plecat la Rapid Fetești și mijlocașul Vintilă, exclus din lot din motive disciplinare. La capitolul noutăți poate fi trecut Ion Avram, fost fotbalist al Dunării Călărași, care se află în probe. «Mai avem cu noi doi juniori care sperăm să confirme și avem în vedere transferul a doi fundași centrali din Buzău» a declarat, pentru Independent, profesorul Florin Martinescu, antrenorul Amarei. Victoria dispută, miercuri, 2... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2011, 08:13 (7330 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Și cu câinii cum rămâne?

La Consiliul lăudat

Și cu cîinii cum rămîne?

Isteria mediatică ce se desfășoară cu talent în aceste zile, privind cîinii comunitari, și-a găsit loc și la Slobozia. Și încă ce loc! În ședința de Consiliu Local. Asta după ce, cu o seară înainte de întrunirea Consiliului Local, o femeia murea sfîșiată de cîinii vagabonzi bucureșteni. Și deh!, la politică, fotbal și... cîini comunitari se pricepe toate lumea. Și ca să vedeți cîtă dreptate avem, redăm integral o parte din discuțiile purtate pe marginea unui proiect de hotărîre ce viza aprobarea taxelor de revendicare, adopție și cazare a cîinilor fără stăpîn... Și dacă nu înțelegeți nimic, nu vă îngrijorați. Problema cîinilor comunitari este una de actualitate, rămasă nerezolvată de ani de zile... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2011, 12:32 (13555 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Unirea Slobozia, amical cu Gloria Buzău

Liderul seriei a doua din Liga a III-a, Unirea Slobozia a încheiat cantonamentul din Predeal cu un meci amical împotriva echipei Conpet Ploiești. Partida s-a încheiat cu scorul de 1-1, golul slobozenilor fiind reușit de Constantin Toma. «Nu ne-a interesat rezultatul și am luat meciurile amicale ca simple teste. Importantă a fost pregătirea centrală, unde băieții au făcut două antrenamente și au parcurs 20 de kilometri zilnic» a explicat profesorul Constantin Prepeliță.
Telenovela Florin Anghel continuă, jucătorul prezentîndu-se la echipă. Despre acest subiect, Prepeliță a declarat: «Eu l-am învoit pentru o perioadă scurtă, iar el a întîrziat și de aceea, din punctul meu de vedere, nu mai face... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2011, 12:07 (12650 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

A născut după o sarcină dezvoltată în abdomen

Premieră în medicina ialomițeană

A născut după o sarcină dezvoltată în abdomen

Caz fără precedent la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Doi medici slobozeni au reușit o performanță medicală. Doctorii au operat o mămică a cărei sarcină s-a dezvoltat (atenție!) în abdomen! Atît mămica cît și copilul sînt bine, aflîndu-se actual sub atenta supraveghere a medicilor.
Luni, 24 ianuarie, pe Secția de Obstretică-Ginecologie a Spitalului Județean, doi medici ginecologi au intrat în sala de operații unde urmau să dea viață unui copil printr-o operație de cezariană. Intervenția chirurgicală se decisese ca urmare a faptului că fătul era așezat transvers, iar mămica nu putea naște în condiții normale. Ceea ce avea să fie o banală operație de cezariană s-a transformat într-o adevărată... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2011, 09:24 (25919 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, patria piraților din transportul public

Pagube de zeci de mii de lei noi din cauza indiferenței autorităților

Ialomița, patria piraților din transportul public

Lunar, Ialomița pierde zecii de mii de lei noi din cauza piraților care paralizează transportul public de călători. Și asta sub ochii indiferenți ai autorităților publice județene și cei ai Poliției, al căror rol a devenit decorativ. Nici nu poate fi altfel atîta vreme cît o parte din cîștigurile acumulate ajung și în buzunarele celor chemați să supervizeze acest sector de activitate...

Turnul Babel auto
Județul Ialomița are unul dintre cele mai eterogene parcuri auto din România. Dacă ați avea curiozitatea să aruncați o privire în Autogara din Slobozia, veți descoperi aici, alături de autocare de ultimă generație, hîrburi vechi din 1968, anul în care a fost înființată... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2011, 17:42 (22019 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Protest public pentru salvarea Spitalului Țăndărei

Protest public pentru salvarea Spitalului Țăndărei

• Desființarea Spitalului din Țăndărei-o aberație
• Investiții de miliarde pierdute iremediabil
• Autoritățile din cele 13 localități limitrofe se coalizează într-un protest public
• Spitalul Fierbinți-Tîrg, dovada că istoria se poate repeta
• Reacții oficiale dure

În cursul dimineții de miercuri, 2 februarie, autoritățile locale din Țăndărei au organizat o conferință de presă în care au criticat dur decizia de desființare a Spitalului. Primarul Vasile Sava a prezentat memoriul pe care îl va înainta Ministerului Sănătății și a declarat că nu se va opri pînă la revocarea deciziei. «Este inadmisibil ca niște funcționari din birourile de la București să șteargă de pe hartă un spital care deservește 38 de mii de locuitori. Unde este descentralizarea autonomiei locale despre care se vorbește și apropierea serviciilor de cetățean?» a tunat edilul în fața presei. Primarul a fost secondat de către directorul Spitalului, Vladimir Turcuman care a susținut... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2011, 09:18 (27850 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

RAJA da, Ionașcu ba

A început bătălia pentru apă!

RAJA da, Ionașcu ba

În urmă cu două săptămîni, Independent publica primele informații legate de stadiul negocierilor dintre RAJA Constanța, al doilea operator ca mărime pe piața națională a serviciilor de apă, și administrația locală. Revenim astăzi, în exclusivitate, cu declarații incendiare ale celor implicați în această negociere, care să vă permită să trageți singuri concluzii asupra viitorului SC Urban, unul dintre ultimii supraviețuitori în calea regionalizării serviciilor de apă din România.

Povestea fără sfîrșit a asocierii RAJA Constanța cu SC Urban
RAJA Constanța este dispusă să se asocieze cu SC URBAN. Mai mult decît atît, susține Stroe Felix, directorul acestei societăți de stat, firma este dispusă să preia datoriile istorice ale SC Urban, să plătească debitul pe care aceasta îl are către SC Amonil și să asigure potabilizarea sursei de apă în timp record. Ce s-ar ascunde în spatele «bunelor intenții» ale societății constănțene? Evident, profitul! Și, mai presus de acesta, dorința expansionistă a RAJA Constanța de a deveni primul operator de apă al țării! O dorință care a împins societatea pînă la Chișinău și dincolo de el... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2011, 11:56 (16586 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul din Țăndărei, desființat

Atentat la Sănătatea publică ialomițeană

Spitalul din Țăndărei, desființat

UPDATE Deputatul PNL Cristina Pocora: «Guvernul PD-L-UNPR-UDMR a hotărît că cetățenii din Țăndărei și din împrejurimi trebuie lăsați să moară!»

Marți, 1 februarie, ministrul Sănătății a făcut publică lista unităților sanitare ce urmează a fi desființate. Potrivit unui comunicat al Ministerului Sănătății, dintre cele 182 de spitale din țară, un număr de 111 unități sanitare vor fi comasate, iar restul de 71 se vor reprofila în cămine pentru persoane vîrstnice sau centre de permanență. Decizia face parte din procesul de reorganizare a sistemului sanitar românesc...

Spitalul Țăndărei dispare de pe hartă
Ialomița este afectată de reorganizare prin desființarea Spitalului Orășenesc Țăndărei. Potrivit datelor Ministerului Sănătății, actualul Spital va fi înlocuit de un cămin pentru persoane vîrstnice. Măsura a inflamat... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2011, 16:11 (40247 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

SPORT

Slobozia-Rapid 29-32. Și totuși rămânem în luptă!

Handbal

Slobozia-Rapid 29-32. Și totuși rămînem în luptă!

Sala Sporturilor din Slobozia a fost din nou, vineri, 28 ianuarie, cu ocazia disputei dintre Unirea și Rapid, neîncăpătoare. Excesul de spectatori prezenți a făcut ca pentru o bună parte a publicului a privi partida de handbal să fie ca vizionarea unei emisiuni tv cu întreruperea semnalului exact în punctele culminante. Trebuie făcut ceva și asta cît mai repede pentru a evita reversul medaliei. Așadar, 350 de oameni optimiști veniți să asiste la o nouă victorie a favoritelor, mai cu seamă că statisticele asta arătau...

Start de rău augur
Asta a arătat și debutul jocului cu Denisa Păduraru deschizînd scorul. Rapidistele egalează și, mai mult, pe măsură ce intră în joc... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2011, 11:31 (4879 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dragoș Anghel-șef la Fetești, Ghiță Savin-adjunct la Urziceni

Exclusiv: Noi șefi în Poliția ialomițeană

Dragoș Anghel-șef la Fetești, Ghiță Savin-adjunct la Urziceni

Din control în control, inspectorul șef al IPJ Ialomița, Viorel Ștefu se luptă în continuare pentru reabilitarea imaginii instituției dar, mai ales, pentru performanțele polițienești. În acest scop, măsurile organizatorice ale poliției ialomițene continuă cu schimbări de cadre la vîrful unităților din subordine.
După ce comandantul Adrian Dănilă a demisionat din funcția de șef al Poliției Municipale Fetești, locul i-a fost preluat de comisarul de poliție, Dragoș Anghel, șef al Serviciului de Investigare a Fraudelor din aceeași instituție. Anghel a fost desemnat să preia frîiele poliției feteștene începînd de luni, 31 ianuarie 2011.
De asemenea, postul vacant de adjunct al Poliției Urziceni... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2011, 14:29 (19285 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Acordorul de piane

Acordorul de piane

Chei fixe, șurubelnițe, ciocan, clește, cîlți de lînă, naftalină, diapazon de acordaj... Și o educație muzicală solidă care să permită acordorului să recunoască și să aducă în consonanță cele peste 200 de corzi ale unui pian: cîte una pentru notele grave, cîte două pentru cele normale și cîte trei pentru cele înalte. Aaaa... Și multă răbdare! Pentru că acordarea unui pian poate dura între 6 și 12 ore, în funcție de timpul care a trecut de la ultima intervenție.

Patru piane cu coadă în tot orașul
La Slobozia, pianele cu coadă sînt puține, iar acordorul unul singur. Se numește Victor Păpușoiu, predă clarinetul la Liceul de Artă din Slobozia și este dirijorul fanfarei înființate... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2011, 08:11 (19504 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Și băieții joacă handbal

Handbal, Cupa Unirii

Și băieții joacă handbal

Sala Sporturilor din Slobozia a fost duminică, 23 ianuarie, gazda unei acțiuni cu participare numeroasă, sprijinită însă de o asistență firavă: Cupa Unirii la handbal masculin, eveniment ajuns la a III-a ediție, organizat în colaborare de Direcția pentru Sport Ialomița și de CSM Slobozia. Acțiunea, adresată elevilor de liceu, a reunit la start patru instituții de învățămînt: Grupul Școlar «Mihai Eminescu», Liceul de Artă, Liceul Pedagogic, toate din Slobozia și Liceul Teoretic «Paul Georgescu», din Țăndărei. Din păcate, cele două licee din Urziceni care-și anunțaseră prezența nu au putut onora invitația din cauza vremii nefavorabile.
S-au disputat șase meciuri, în sistem «fiecare cu fiecare... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2011, 09:12 (12478 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Zvonuri MARI din politica MICĂ

Zvonuri MARI din politica MICĂ

Nici n-a început bine anul că scenariile politice privind viitoarea configurație a politicii locale au și luat-o razna. E drept, pe aceleași cărări bătute și răzbătute în ultimii ani. Dar de astă dată alegerile sînt mai aproape, iar protagoniștii, mai ridați și mai nărăviți în rele politice ca oricînd. Tocmai de aceea aproape că ne face plăcere să reiterăm cele mai credibile dintre zvonurile acestui început de an. Deocamdată, doar două dintre tandemurile garantate ale viitoarelor mandate de aleși publici.

Legea lui Asimov în politica locală: Ciupercă, robotul pensionar
Robotul politic Silvian Ciupercă s-a răscroit după chipul și asemănarea roboților lui Asimov și respectă... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2011, 08:41 (12104 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Unirea Slobozia: Chiorcău da, Anghel ba

Înainte de a urca la munte, Unirea Slobozia a disputat la Băicoi o partidă de verificare cu CSO Plopeni, echipă aflată și ea în Liga a III-a. Meciul s-a încheiat nedecis, 1-1, golul echipei lui Constantin Prepeliță fiind opera lui Toma. În aceste zile a urcat la Predeal cu echipa și Cosmin Chiorcău, pînă acum singura achiziție. Nu s-a prezentat în schimb nici pînă acum Florin Anghel, fotbalist la care aproape sigur se va renunța. De remarcat că, cel puțin pe hîrtie, la capitolul transferuri, contracandidata Callatis stă mai bine. Echipa antrenată de Eric Lincar i-a adus pe Dimcea, de la Viitorul Constanța și pe fostul jucător al Sportului Studențesc, Ioviță. Unirea revine acasă vineri, 28 ianuarie... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2011, 18:30 (7543 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ionașcu pariază pe investițiile multianuale

Deși are bani mai puțini în buget

Ionașcu pariază pe investițiile multianuale

Criza financiară din administrație afectează direct investițiile anului 2011 în capitala județului Ialomița. Cu un buget total estimat pentru anul 2011 la 76,4 milioane de lei, din care veniturile proprii reprezintă aproape 75 la sută, Slobozia se vede obligată să transforme investițiile prognozate pentru acest an în investiții multianuale.

Bazinul de înot, perla coroanei
Potrivit informațiilor oferite de către autorități, investițiile din 2011 vor avea un caracter multianual din cauza crizei financiare. Astfel, modernizarea stației de epurare, extinderea sistemului de canalizare în cartierele Bora și Slobozia Nouă, precum și lucrările din domeniul Învățămîntului vor... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2011, 11:38 (15045 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Consilierii PD-L au părăsit ședința!

Scandal în Consiliul Județean Ialomița

Consilierii PD-L au părăsit ședința!

Miercuri, 26 ianuarie, sala de ședințe a Centrului Cultural «Ionel Perlea». Puțin după orele 15.00, consilierii județeni s-au întrunit în prima ședință de lucru a anului 2011. Am vrut să spunem prima ședință cu scîntei, căci la jumătatea lucrărilor consilierii PD-L au decis în majoritate să părăsească plenul ședinței, contestînd modul în care președintele Silvian Ciupercă a înțeles să prezideze ședința de Consiliu Județean...

Cine muncește... cîștigă
Ședința de Consiliu Județean Ialomița a debutat furtunos, după ce președintele Ciupercă nu a uitat să facă binemeritatele urări «de mai bine» cetățenilor și colegilor de partid. Pardon de Consiliu.
Ordinea de zi a lucrărilor... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2011, 18:29 (13111 vizualizări - 11 comentarii)

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Ne-a bătut din nou Ploieștiul

Fără Simona Balcan, operată de menisc și ieșită din circuit pentru aproximativ o lună, fără Mihaela Stănciulescu la rîndu-i accidentată, CSM Unirea Slobozia s-a aflat duminică, 23 ianuarie, în fața unei misiuni extrem de dificile la Ploiești. «Ambele echipe au intrat în teren cu teamă de adversar. Au fost erori de ambele părți dar, din păcate, noi am greșit mai mult» a declarat Marian Simion, antrenorul CSM. Liderul la zi, CSM Ploiești s-a impus astfel și în a treia dispută cu Slobozia din acest sezon cu 29-25 (14-11). De la echipa noastră s-a remarcat portarul Andreea Nica și Monica Ștefan, folosită o repriză pe post de pivot. Pentru CSM Unirea au marcat Ștefan-9 goluri, Băeșu-6, Leahu-3, Simion... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2011, 11:26 (10630 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Ambulanța Ialomița refuză transportul nou-născuților!»

Bebeluși purtați pe drumuri

«Ambulanța Ialomița refuză transportul nou-născuților!»

Un nou scandal cu accente dramatice stă să izbucnească în sănătatea ialomițeană. Medicii pediatri ai Spitalului din Urziceni acuză Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița că refuză sistematic preluarea nou-născuților cu probleme medicale. În replică, managerul Ambulanței Radu Paros susține că la mijloc este vorba de «deficiențe din punct de vedere al dotărilor»... În tot acest timp însă, nou -născuții cu probleme medicale așteaptă să fie îngrijiți de personal medical autorizat.

Dumnezeul Arafat
La sfîrșitul lunii decembrie 2010, conducerea Spitalului Municipal Urziceni a semnalat secretarului de stat Raed Arafat una dintre cele mai arzătoare probleme a unității sanitare... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2011, 06:02 (12721 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Campionatul se reia în martie

Cele 16 echipe angrenate în Campionatul Ligii a IV-a Ialomița vor reintra în focurile competiției pe 5 martie 2011. Atunci este programată prima etapă a returului care, printre altele, propune un duel interesant între una dintre pretendentele la promovare, Victoria Amara și Recolta Gheorghe Lazăr, echipă care rămîne un adversar incomod. Campionatul se va întinde pînă pe 4 iunie, supremația urmînd să se dispute între primele trei clasate la finele turului: Viitorul Axintele, Abatorul Slobozia și Victoria Amara, orice surpriză venită din partea altei formații fiind exclusă. De remarcat că, din ediția 2011-2012, Ialomița va avea doar 14 echipe în Liga a IV-a, cele patru retrogradate la finele sezonului... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2011, 21:38 (14402 vizualizări - 0 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
258 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Amenzi de aproximativ 150 mii de lei, 16 permise reținute!

În perioada 23-25 februarie 2018, polițiștii au intervenit la aproape 80 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Au aplicat peste 500 de sancțiuni contravenționale, au constatat 35 de infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2018, 15:20
(5900 vizualizări - 0 comentarii)


Persoanele care au nevoie de dializă vor fi aduse la Slobozia

Ialomița a intrat oficial sub avertizarea meteo Cod Portocaliu de viscol. Vremea rea a alertat și autoritățile care au dispus măsuri urgente pentru a ține piept vântului puternic și ninsorii abundente. ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2018, 11:49
(6371 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița sub Cod Portocaliu de viscol și ninsori

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, în intervalul 26 februarie 2018, orele 10,00-27 februarie 2018, orele 14,00, se vor produce intensificări susținute ale vântului, temporar ninsori puternic ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2018, 10:20
(4923 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: A smuls din pământ un stâlp de electricitate cu mașina

Gheorghe Doja: A smuls din pământ un stâlp de electricitate cu mașina

Grav accident rutier în această seară, la intrarea în localitatea Gheorghe Doja. Șoferul unei mașini a pierdut controlul volanului, a pătruns cu autoturismul pe câmp și a smuls din pământ un stâlp de electricitate ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2018, 23:30
(9814 vizualizări - 1 comentariu)


Percheziții la Ion Roată și Axintele la contrabandiștii de țigări

Percheziții domiciliare în comunele Ion Roată și Axintele. Polițiștii au ridicat din locuința unui bărbat, de 42 de ani, din Ion Roată, peste 8000 de țigarete de contrabandă. Cel în cauză s-a ales cu un ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2018, 20:50
(7611 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Avea asupra sa un cuțit

În timpul unei razii desfășurată de polițiști într-un bar din oraș, un bărbat de 37 de ani din Urziceni s-a ales cu un dosar penal după ce asupra sa a fost descoperit un cuțit. El este cercetat pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2018, 20:35
(5798 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

Din cauza lucrărilor de reparații ale rețelelor de distribuție a energiei electrice, Enel Dobrogea anunță faptul că, în perioada 26 februarie-2 martie 2018, în localitățile Munteni Buzău, Săveni, Slobozia ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2018, 20:20
(6777 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui tânăr, de 22 de ani, din comuna Axintele, care se sustrăgea executării unei pedepse privative de libertate. Acesta a fost condamnat la 3 ani de închisoare ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2018, 20:05
(4974 vizualizări - 0 comentarii)


Metoda «Loverboy»: Proxenet din Bucu, reținut

Un proxenet care acționa prin metoda «loverboy» a fost reținut joi, 22 februarie 2018, de polițiștii din Slobozia. Tânărul, domiciliat în localitatea Bucu, ar fi convins trei tinere, niciuna mai mare de ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2018, 18:55
(7451 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Și-a înjunghiat concubina cu un cuțit

Căzănești: Și-a înjunghiat concubina cu un cuțit

Conflict casnic într-o familie din localitatea ialomițeană Căzănești. O femeie de 50 de ani a ajuns la Spitalul Județean de Urgență din Slobozia după ce a fost înjunghiată în spate, cu un cuțit de bucătărie ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2018, 12:30
(7577 vizualizări - 0 comentarii)


Ioan Becali s-a predat la sediul IPJ Ialomița și va fi încarcerat la Penitenciarul Slobozia

Potrivit Mediafax, Ioan Becali, condamnat la 3 ani de închisoare cu executare în dosarul Transferurilor, s-a predat marți seara, 20 februarie 2018, la sediul IPJ Ialomița. El urmează ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2018, 10:10
(8004 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Adolescent de 16 ani, reținut după ce a spart un magazin

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Ion Roată cercetează un tânăr, de 16 ani, pentru «furt calificat», cel în cauză fiind reținut pentru 24 de ore. Bănuitul a fost reținut pe bază de ordonanță de reținere ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 19:10
(7168 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

depozit materiale de construcții
din București, Șos. Alexandriei
angajează
muncitori, vânzătoare magazin,
șofer cu categoria B, C, E
eventual și posesor atestat
de macaragiu, doar curse locale

Oferim cazare
Relații la telefon 0722/678.956

20 Februarie 2018, 18:20


Fetești: Se oprește gazul!

Din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor, Distrigaz Sud Rețele anunță întreruperea temporară a furnizării gazelor naturale, în data de miercuri, 21 februarie 2018, între orele 8,00-14,00, pe străzile ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 18:05
(4388 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Campanie de informare pentru depunerea Cererii Unice de Plată

Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură anunță public faptul că începând cu 1 martie 2018 fermierii pot depune Cererile Unice de Plată pentru acordarea subvențiilor pe suprafață ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 17:50
(12980 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 28 mii de lei, 5 permise de conducere reținute

Polițiștii au intervenit, în ultimele 24 de ore, la 8 evenimente, toate sesizate prin 112. Au aplicat peste 80 de sancțiuni contravenționale, iar în urma acțiunilor și intervențiilor, au constatat aproape ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 17:45
(7018 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Precizări privind aplicarea Legii Prevenirii de către polițiști

O dată cu intrarea în vigoare a Legii Prevenirii nr. 270/2017, atunci când polițiștii constată o faptă care intră sub incidența de reglementare a acesteia nu vor aplica amendă, ci vor acorda un termen de ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 11:10
(5420 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Arestat pentru șofat sub influența alcoolului

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat, la acest sfârșit de săptămână, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:35
(7407 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Cu cuțitul în magazin

Un bărbat de 45 de ani, din comuna Ion Roată, este cercetat de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunii de «portul fără drept de obiecte periculoase», după ce a fost depistat în timp ce avea asupra ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:25
(5061 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ion Roată cuțit


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii au depistat doi bărbați de 30 și 49 de ani, din județul Călărași și localitatea Sfântu Gheporghe, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși aveau acest drept suspendat. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:20
(6136 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți pentru motorina subvenționată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că începând de marți, 20 februarie 2018, va efectua plata ajutorului de stat pentru reducerea accizei la motorină utilizată în agricultură, ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:05
(5915 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii la Copuzu și Poiana, accident la Jilavele

Un grajd în care erau adăpostite 12 animale a fost cuprins de flăcări în seara zilei de sâmbătă, 17 februarie 2018. Proprietarii gospodăriei din satul Copuzu, comuna Balaciu, au alertat pompierii în jurul ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 09:40
(6306 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 50 mii de lei, 9 permise de conducere reținute

Miercuri și joi, 14 și 15 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. S-a intervenit la 23 de ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 19:05
(7315 vizualizări - 0 comentarii)


Gospodării inundate la Bărbulești

Gospodării inundate la Bărbulești

Pompierii Detașamentului Urziceni au intervenit în cursul zilei de joi, 15 februarie 2018, pentru scoaterea apei din curțile a 5 gospodării din comuna Bărbulești. Căderile semnificative de precipitații ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:40
(4276 vizualizări - 0 comentarii)


Lansare de carte regală la Slobozia

«Curtea Veche Publishing» și Librăria «Casa Cărților» din Slobozia invită iubitorii de carte din Slobozia, joi, 22 februarie 2018, începând cu orele 11,45, la o dublă lansare de carte regală: albumul « ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:30
(3897 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Enel Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în zonele și în ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:15
(4998 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Prins în flagrant în timp ce încerca să fure dintr-o mașină

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au identificat un bărbat, în vârstă de 31 de ani, din localitatea Sinești, acesta fiind bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt», faptă ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:10
(7736 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Se oprește gazul!

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:05
(4793 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere

La sfârșitul lunii ianuarie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6829 șomeri, din care 1519 șomeri indemnizați, respectiv 5310 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 15:10
(4787 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Vaccinare la cabaline

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță deținătorii de cabaline că, în perioada februarie-aprilie 2018, desfășoară prin medicii veterinari de liberă practică împuterniciți ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 15:05
(4222 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...