Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

A născut după o sarcină dezvoltată în abdomen

Premieră în medicina ialomițeană

A născut după o sarcină dezvoltată în abdomen

Caz fără precedent la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Doi medici slobozeni au reușit o performanță medicală. Doctorii au operat o mămică a cărei sarcină s-a dezvoltat (atenție!) în abdomen! Atît mămica cît și copilul sînt bine, aflîndu-se actual sub atenta supraveghere a medicilor.
Luni, 24 ianuarie, pe Secția de Obstretică-Ginecologie a Spitalului Județean, doi medici ginecologi au intrat în sala de operații unde urmau să dea viață unui copil printr-o operație de cezariană. Intervenția chirurgicală se decisese ca urmare a faptului că fătul era așezat transvers, iar mămica nu putea naște în condiții normale. Ceea ce avea să fie o banală operație de cezariană s-a transformat într-o adevărată... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2011, 09:24 (25917 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, patria piraților din transportul public

Pagube de zeci de mii de lei noi din cauza indiferenței autorităților

Ialomița, patria piraților din transportul public

Lunar, Ialomița pierde zecii de mii de lei noi din cauza piraților care paralizează transportul public de călători. Și asta sub ochii indiferenți ai autorităților publice județene și cei ai Poliției, al căror rol a devenit decorativ. Nici nu poate fi altfel atîta vreme cît o parte din cîștigurile acumulate ajung și în buzunarele celor chemați să supervizeze acest sector de activitate...

Turnul Babel auto
Județul Ialomița are unul dintre cele mai eterogene parcuri auto din România. Dacă ați avea curiozitatea să aruncați o privire în Autogara din Slobozia, veți descoperi aici, alături de autocare de ultimă generație, hîrburi vechi din 1968, anul în care a fost înființată... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2011, 17:42 (22018 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Protest public pentru salvarea Spitalului Țăndărei

Protest public pentru salvarea Spitalului Țăndărei

• Desființarea Spitalului din Țăndărei-o aberație
• Investiții de miliarde pierdute iremediabil
• Autoritățile din cele 13 localități limitrofe se coalizează într-un protest public
• Spitalul Fierbinți-Tîrg, dovada că istoria se poate repeta
• Reacții oficiale dure

În cursul dimineții de miercuri, 2 februarie, autoritățile locale din Țăndărei au organizat o conferință de presă în care au criticat dur decizia de desființare a Spitalului. Primarul Vasile Sava a prezentat memoriul pe care îl va înainta Ministerului Sănătății și a declarat că nu se va opri pînă la revocarea deciziei. «Este inadmisibil ca niște funcționari din birourile de la București să șteargă de pe hartă un spital care deservește 38 de mii de locuitori. Unde este descentralizarea autonomiei locale despre care se vorbește și apropierea serviciilor de cetățean?» a tunat edilul în fața presei. Primarul a fost secondat de către directorul Spitalului, Vladimir Turcuman care a susținut... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2011, 09:18 (27795 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

RAJA da, Ionașcu ba

A început bătălia pentru apă!

RAJA da, Ionașcu ba

În urmă cu două săptămîni, Independent publica primele informații legate de stadiul negocierilor dintre RAJA Constanța, al doilea operator ca mărime pe piața națională a serviciilor de apă, și administrația locală. Revenim astăzi, în exclusivitate, cu declarații incendiare ale celor implicați în această negociere, care să vă permită să trageți singuri concluzii asupra viitorului SC Urban, unul dintre ultimii supraviețuitori în calea regionalizării serviciilor de apă din România.

Povestea fără sfîrșit a asocierii RAJA Constanța cu SC Urban
RAJA Constanța este dispusă să se asocieze cu SC URBAN. Mai mult decît atît, susține Stroe Felix, directorul acestei societăți de stat, firma este dispusă să preia datoriile istorice ale SC Urban, să plătească debitul pe care aceasta îl are către SC Amonil și să asigure potabilizarea sursei de apă în timp record. Ce s-ar ascunde în spatele «bunelor intenții» ale societății constănțene? Evident, profitul! Și, mai presus de acesta, dorința expansionistă a RAJA Constanța de a deveni primul operator de apă al țării! O dorință care a împins societatea pînă la Chișinău și dincolo de el... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2011, 11:56 (16583 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul din Țăndărei, desființat

Atentat la Sănătatea publică ialomițeană

Spitalul din Țăndărei, desființat

UPDATE Deputatul PNL Cristina Pocora: «Guvernul PD-L-UNPR-UDMR a hotărît că cetățenii din Țăndărei și din împrejurimi trebuie lăsați să moară!»

Marți, 1 februarie, ministrul Sănătății a făcut publică lista unităților sanitare ce urmează a fi desființate. Potrivit unui comunicat al Ministerului Sănătății, dintre cele 182 de spitale din țară, un număr de 111 unități sanitare vor fi comasate, iar restul de 71 se vor reprofila în cămine pentru persoane vîrstnice sau centre de permanență. Decizia face parte din procesul de reorganizare a sistemului sanitar românesc...

Spitalul Țăndărei dispare de pe hartă
Ialomița este afectată de reorganizare prin desființarea Spitalului Orășenesc Țăndărei. Potrivit datelor Ministerului Sănătății, actualul Spital va fi înlocuit de un cămin pentru persoane vîrstnice. Măsura a inflamat... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2011, 16:11 (40247 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

SPORT

Slobozia-Rapid 29-32. Și totuși rămânem în luptă!

Handbal

Slobozia-Rapid 29-32. Și totuși rămînem în luptă!

Sala Sporturilor din Slobozia a fost din nou, vineri, 28 ianuarie, cu ocazia disputei dintre Unirea și Rapid, neîncăpătoare. Excesul de spectatori prezenți a făcut ca pentru o bună parte a publicului a privi partida de handbal să fie ca vizionarea unei emisiuni tv cu întreruperea semnalului exact în punctele culminante. Trebuie făcut ceva și asta cît mai repede pentru a evita reversul medaliei. Așadar, 350 de oameni optimiști veniți să asiste la o nouă victorie a favoritelor, mai cu seamă că statisticele asta arătau...

Start de rău augur
Asta a arătat și debutul jocului cu Denisa Păduraru deschizînd scorul. Rapidistele egalează și, mai mult, pe măsură ce intră în joc... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2011, 11:31 (4879 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dragoș Anghel-șef la Fetești, Ghiță Savin-adjunct la Urziceni

Exclusiv: Noi șefi în Poliția ialomițeană

Dragoș Anghel-șef la Fetești, Ghiță Savin-adjunct la Urziceni

Din control în control, inspectorul șef al IPJ Ialomița, Viorel Ștefu se luptă în continuare pentru reabilitarea imaginii instituției dar, mai ales, pentru performanțele polițienești. În acest scop, măsurile organizatorice ale poliției ialomițene continuă cu schimbări de cadre la vîrful unităților din subordine.
După ce comandantul Adrian Dănilă a demisionat din funcția de șef al Poliției Municipale Fetești, locul i-a fost preluat de comisarul de poliție, Dragoș Anghel, șef al Serviciului de Investigare a Fraudelor din aceeași instituție. Anghel a fost desemnat să preia frîiele poliției feteștene începînd de luni, 31 ianuarie 2011.
De asemenea, postul vacant de adjunct al Poliției Urziceni... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2011, 14:29 (19282 vizualizări - 7 comentarii)

REPORTAJ

Acordorul de piane

Acordorul de piane

Chei fixe, șurubelnițe, ciocan, clește, cîlți de lînă, naftalină, diapazon de acordaj... Și o educație muzicală solidă care să permită acordorului să recunoască și să aducă în consonanță cele peste 200 de corzi ale unui pian: cîte una pentru notele grave, cîte două pentru cele normale și cîte trei pentru cele înalte. Aaaa... Și multă răbdare! Pentru că acordarea unui pian poate dura între 6 și 12 ore, în funcție de timpul care a trecut de la ultima intervenție.

Patru piane cu coadă în tot orașul
La Slobozia, pianele cu coadă sînt puține, iar acordorul unul singur. Se numește Victor Păpușoiu, predă clarinetul la Liceul de Artă din Slobozia și este dirijorul fanfarei înființate... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2011, 08:11 (19502 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Și băieții joacă handbal

Handbal, Cupa Unirii

Și băieții joacă handbal

Sala Sporturilor din Slobozia a fost duminică, 23 ianuarie, gazda unei acțiuni cu participare numeroasă, sprijinită însă de o asistență firavă: Cupa Unirii la handbal masculin, eveniment ajuns la a III-a ediție, organizat în colaborare de Direcția pentru Sport Ialomița și de CSM Slobozia. Acțiunea, adresată elevilor de liceu, a reunit la start patru instituții de învățămînt: Grupul Școlar «Mihai Eminescu», Liceul de Artă, Liceul Pedagogic, toate din Slobozia și Liceul Teoretic «Paul Georgescu», din Țăndărei. Din păcate, cele două licee din Urziceni care-și anunțaseră prezența nu au putut onora invitația din cauza vremii nefavorabile.
S-au disputat șase meciuri, în sistem «fiecare cu fiecare... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2011, 09:12 (12478 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Zvonuri MARI din politica MICĂ

Zvonuri MARI din politica MICĂ

Nici n-a început bine anul că scenariile politice privind viitoarea configurație a politicii locale au și luat-o razna. E drept, pe aceleași cărări bătute și răzbătute în ultimii ani. Dar de astă dată alegerile sînt mai aproape, iar protagoniștii, mai ridați și mai nărăviți în rele politice ca oricînd. Tocmai de aceea aproape că ne face plăcere să reiterăm cele mai credibile dintre zvonurile acestui început de an. Deocamdată, doar două dintre tandemurile garantate ale viitoarelor mandate de aleși publici.

Legea lui Asimov în politica locală: Ciupercă, robotul pensionar
Robotul politic Silvian Ciupercă s-a răscroit după chipul și asemănarea roboților lui Asimov și respectă... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2011, 08:41 (12103 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Unirea Slobozia: Chiorcău da, Anghel ba

Înainte de a urca la munte, Unirea Slobozia a disputat la Băicoi o partidă de verificare cu CSO Plopeni, echipă aflată și ea în Liga a III-a. Meciul s-a încheiat nedecis, 1-1, golul echipei lui Constantin Prepeliță fiind opera lui Toma. În aceste zile a urcat la Predeal cu echipa și Cosmin Chiorcău, pînă acum singura achiziție. Nu s-a prezentat în schimb nici pînă acum Florin Anghel, fotbalist la care aproape sigur se va renunța. De remarcat că, cel puțin pe hîrtie, la capitolul transferuri, contracandidata Callatis stă mai bine. Echipa antrenată de Eric Lincar i-a adus pe Dimcea, de la Viitorul Constanța și pe fostul jucător al Sportului Studențesc, Ioviță. Unirea revine acasă vineri, 28 ianuarie... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2011, 18:30 (7543 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ionașcu pariază pe investițiile multianuale

Deși are bani mai puțini în buget

Ionașcu pariază pe investițiile multianuale

Criza financiară din administrație afectează direct investițiile anului 2011 în capitala județului Ialomița. Cu un buget total estimat pentru anul 2011 la 76,4 milioane de lei, din care veniturile proprii reprezintă aproape 75 la sută, Slobozia se vede obligată să transforme investițiile prognozate pentru acest an în investiții multianuale.

Bazinul de înot, perla coroanei
Potrivit informațiilor oferite de către autorități, investițiile din 2011 vor avea un caracter multianual din cauza crizei financiare. Astfel, modernizarea stației de epurare, extinderea sistemului de canalizare în cartierele Bora și Slobozia Nouă, precum și lucrările din domeniul Învățămîntului vor... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2011, 11:38 (15040 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consilierii PD-L au părăsit ședința!

Scandal în Consiliul Județean Ialomița

Consilierii PD-L au părăsit ședința!

Miercuri, 26 ianuarie, sala de ședințe a Centrului Cultural «Ionel Perlea». Puțin după orele 15.00, consilierii județeni s-au întrunit în prima ședință de lucru a anului 2011. Am vrut să spunem prima ședință cu scîntei, căci la jumătatea lucrărilor consilierii PD-L au decis în majoritate să părăsească plenul ședinței, contestînd modul în care președintele Silvian Ciupercă a înțeles să prezideze ședința de Consiliu Județean...

Cine muncește... cîștigă
Ședința de Consiliu Județean Ialomița a debutat furtunos, după ce președintele Ciupercă nu a uitat să facă binemeritatele urări «de mai bine» cetățenilor și colegilor de partid. Pardon de Consiliu.
Ordinea de zi a lucrărilor... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2011, 18:29 (13106 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Ne-a bătut din nou Ploieștiul

Fără Simona Balcan, operată de menisc și ieșită din circuit pentru aproximativ o lună, fără Mihaela Stănciulescu la rîndu-i accidentată, CSM Unirea Slobozia s-a aflat duminică, 23 ianuarie, în fața unei misiuni extrem de dificile la Ploiești. «Ambele echipe au intrat în teren cu teamă de adversar. Au fost erori de ambele părți dar, din păcate, noi am greșit mai mult» a declarat Marian Simion, antrenorul CSM. Liderul la zi, CSM Ploiești s-a impus astfel și în a treia dispută cu Slobozia din acest sezon cu 29-25 (14-11). De la echipa noastră s-a remarcat portarul Andreea Nica și Monica Ștefan, folosită o repriză pe post de pivot. Pentru CSM Unirea au marcat Ștefan-9 goluri, Băeșu-6, Leahu-3, Simion... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2011, 11:26 (10630 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Ambulanța Ialomița refuză transportul nou-născuților!»

Bebeluși purtați pe drumuri

«Ambulanța Ialomița refuză transportul nou-născuților!»

Un nou scandal cu accente dramatice stă să izbucnească în sănătatea ialomițeană. Medicii pediatri ai Spitalului din Urziceni acuză Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița că refuză sistematic preluarea nou-născuților cu probleme medicale. În replică, managerul Ambulanței Radu Paros susține că la mijloc este vorba de «deficiențe din punct de vedere al dotărilor»... În tot acest timp însă, nou -născuții cu probleme medicale așteaptă să fie îngrijiți de personal medical autorizat.

Dumnezeul Arafat
La sfîrșitul lunii decembrie 2010, conducerea Spitalului Municipal Urziceni a semnalat secretarului de stat Raed Arafat una dintre cele mai arzătoare probleme a unității sanitare... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2011, 06:02 (12721 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Campionatul se reia în martie

Cele 16 echipe angrenate în Campionatul Ligii a IV-a Ialomița vor reintra în focurile competiției pe 5 martie 2011. Atunci este programată prima etapă a returului care, printre altele, propune un duel interesant între una dintre pretendentele la promovare, Victoria Amara și Recolta Gheorghe Lazăr, echipă care rămîne un adversar incomod. Campionatul se va întinde pînă pe 4 iunie, supremația urmînd să se dispute între primele trei clasate la finele turului: Viitorul Axintele, Abatorul Slobozia și Victoria Amara, orice surpriză venită din partea altei formații fiind exclusă. De remarcat că, din ediția 2011-2012, Ialomița va avea doar 14 echipe în Liga a IV-a, cele patru retrogradate la finele sezonului... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2011, 21:38 (14401 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Boierul Stavăr împarte banii publici pentru clienții politici

Inspectoratul Școlar a obținut alocări bugetare de 1,5 milioane de lei pentru șantierele școlare din Ialomița

Boierul Stavăr împarte banii publici pentru clienții politici

La 3 luni de la promisiunea că va obține bani pentru achitarea restanțelor pe șantierele școlare deschise în unitățile de învățămînt din Ialomița, inspectorul general Ilie Stavăr s-a ținut de cuvînt. Numai că exact ca în bancul acela de la Radio Erevan: «nu a dat, ci a luat, și nu era mașină, ci doar bicicletă». Așa se face că din cele 4,5 milioane de lei promise pe 9 septembrie, școlile ialomițene au primit puțin peste 1,5 milioane, iar algoritmul după care au fost alocate aceste sume reprezintă și acum un mister.

Promisiuni de început de an
La începutul acestui an școlar, mai precis pe 9 septembrie 2010, inspectorul general Ilie Stavăr făcea o serie de precizări legate... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2011, 16:49 (15026 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Condițiile de igienă de la Spitalul Județean Slobozia, deficitare

Fețele nevăzute ale Rotavirusului

Condițiile de igienă de la Spitalul Județean Slobozia, deficitare

Scandalul răsunător al «Rotavirusului» de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia s-a stins... Copiii infectați cu virusul intraspitalicesc au fost transferați la București, Secția a fost dezinfectată, unitatea sanitară a fost inspectată ministerial, iar Direcția de Sănătate Publică Ialomița a finalizat ancheta epidemiologică la Secția de Pediatrie a Spitalului... Rezultatele?

Infecție cu Rotavirus la Spitalul Slobozia
Luni, 10 ianuarie, la primele ore ale dimineții, Spitalul Județean de Urgență Slobozia era ținta unui întreg spectacol mediatic. Fundamentat ce-i drept, subiectul mediei îl constituia infecția cu un virus intraspitalicesc a 11 copii internați pe Secția... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2011, 11:33 (11662 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

PRIMAR BOGAT, PRIMAR SĂRAC

Administrația ialomițeană are comune care și-au depășit planul la încasările din impozitul pe venit

PRIMAR BOGAT, PRIMAR SĂRAC

În plină criză financiară, în anul 2010, Ialomița dovedește că are resurse pentru a-și susține administrația locală. E drept, oazele de bunăstare sînt puține și mai degrabă simbolice. Dar tocmai de aceea, merită menționate. Iată, prin urmare, o statistică inedită care confirmă faptul că un număr de 11 administrații din mediul rural au încasat în 2011 din impozitele pe venit mai mult decît au prognozat inițial.

Cu impozitele-n frunte, vom avea victorii multe
Nu vom susține împotriva evidenței că prin Ialomița administrativă a anului 2010 a curs lapte și miere. Există însă documente statistice care demonstrează că, în ciuda opiniei generale că administrațiile rurale nu... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2011, 05:46 (15155 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Liberal-democratul independent Paros se înfige în țurloaiele social-democratului Ciupercă

Liberal-democratul independent Paros se înfige în țurloaiele social-democratului Ciupercă

Stimați cititori, lui Ionașcu i s-a îndeplinit visul! Paros și-a descleștat colții din mușchii fesieri ai primarelui nea Gabi și s-a repezit în țurloaiele șefului de partid Ciupercă! Ce anume să se fi petrecut cu buldogul independent al democrat-liberalilor ialomițeni? Să fie vorba doar despre o simplă revenire triumfală în atenția opiniei publice sau de plictiseală? Să se fi săturat Paros de funcția de șef la Ambulanță și să-și dorească mai mult, adică pe cea de șef la Casa de Sănătate? Întrebări adînci care-și așteaptă răspunsurile profunde.
Pînă una-alta, să spicuim din comunicatul semnat chiar de Radu Paros, consilier local (CL Slobozia) și manager al Serviciului de Ambulanță Județean ... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2011, 15:18 (15604 vizualizări - 5 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
318 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Mașină furată din Italia, găsită la Slobozia

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 6 ianuarie, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto au derulat o serie de acțiuni, la Slobozia, pentru depistarea ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 15:00
(15674 vizualizări - 6 comentarii)


Ialomița: Șoferi băuți la volan, implicați în accidente

Vineri, 6 ianuarie a.c., în timp ce un bărbat de 34 ani, din Marsilieni, conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, a lovit un autovehicul, fără a opri după consumarea evenimentului. În scurt ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:54
(11156 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: A intrat cu mașina într-o căruță

Duminică, 8 ianuarie a.c., la Grivița, s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, în timp ce un tînăr de 26 ani, din Constanța, conducea un autoturism pe raza comunei, nu a adaptat viteza la condițiile ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:44
(15069 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița accident


Poliția Rutieră Ialomița: 226 de amenzi în trafic de peste 36000 lei

Timp de două zile, respectiv, sîmbătă și duminică, 7-8 ianuarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Potrivit unei informări, încălcările ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:43
(12783 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Fetiță de 5 ani, accidentată

O fetiță de 5 ani a fost lovită de o mașină la Fetești. S-a întîmplat duminică, 8 ianuarie 2012, cînd copila, lăsată nesupravegheată, nu s-a asigurat în momentul traversării și s-a lovit de ușa laterală ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:42
(12793 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Țăndărei: Hoți de fier vechi, prinși de polițiști

Trei tineri cu vîrste cuprinse între 22 și 35 ani, din Țăndărei, sînt cercetați de polițiști pentru de furt calificat. Cei trei au fost prinși vineri, 6 ianuarie a.c., pe strada Păcii, din Țăndărei, în ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:41
(12034 vizualizări - 2 comentarii)


Vijelia și ploile au făcut ravagii și în Ialomița

Vîntul puternic de zilele trecute dar și ploile abundente de sîmbătă, 7 ianuarie a.c., au făcut ca pompierii militari să intervină pentru cinci situații de urgență.
Astfel, vineri spre sîmbătă noaptea ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:40
(13546 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat la volan, a refuzat recoltarea de probe biologice de sînge

Un bărbat de 52 ani, din Slobozia, este cercetat penal de polițiști pentru refuz de recoltare probe biologice de sînge în vederea stabilirii alcoolemiei. Șoferul a fost depistat la volanul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:37
(10373 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Impozitul pe venit prin reținere la sursă sub forma plăților anticipate, de virat

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, începînd cu 1 ianuarie 2012, persoanele juridice sau alte entități care conduc evidență contabilă au obligația să calculeze ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:36
(12738 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pompierii, în control la biserici

În ultimele zile, pompierii au controlat mai multe lăcașuri de cult din Ialomița. «Avînd în vedere că bisericile și mînăstirile prezintă o mare vulnerabilitate la incendii din cauza construcțiilor, mobilierului ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 13:57
(15867 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: L-a acroșat pe trecerea de pietoni!

Joi, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 7,30, în timp ce un tînăr slobozean, de 32 ani, conducea un autoturism pe raza localității, nu a acordat prioritate de trecere unui pieton aflat în traversarea părții ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 13:40
(10599 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Hoți de fier vechi, surprinși la furat la o fabrică dezafectată din satul Poiana

Efectivele Secției Poliție Rurală Slobozia au acționat joi, 5 ianuarie a.c., pe linia prevenirii și combaterii sustragerii de deșeuri feroase din incinta unei foste fabrici situată pe raza satului Poiana ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 13:27
(14076 vizualizări - 1 comentariu)


Guvernul României: Premierul Emil Boc vrea combaterea «marii evaziuni»

Primul-ministru Emil Boc a condus vineri, 6 ianuarie 2012, la Palatul Victoria, ședința Comitetului interministerial pentru combaterea evaziunii fiscale. Premierul Emil Boc a cerut miniștrilor de Finanțe ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 13:04
(13776 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînăr arestat pentru infracțiuni la regimul circulației

Polițiștii din Urziceni au depistat joi, 5 ianuarie a.c., pe raza municipiului, un tînăr localnic de 33 ani, pe numele căruia Judecătoria Călărași a emis un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 13:01
(9984 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni arestare


Făcăeni: Trei tineri, cercetați de polițiști după ce au furat hamuri de cai

Poliția a fost sesizată joi, 5 ianuarie a.c., de către o femeie din comuna Făcăeni despre faptul că persoane necunoscute i-au sustras două seturi de hamuri pentru cai. După verificările polițiștilor, au ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 13:00
(15097 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni furt


Slobozia: Prins cu un cuțit pe stradă

O echipă mixtă de siguranță publică polițist-jandarm a identificat joi noaptea, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 1,00, pe strada Mihai Eminescu, din Slobozia, un tînăr de 29 ani, domiciliat în localitate ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 12:58
(14425 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia cuțit


APIA Ialomița: Viză anuală pentru carnetele de rentă viageră

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că, pentru a intra în posesia rentei viagere agricole cuvenite, rentierii au obligația să se prezinte la sediul din ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 13:21
(20181 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Contractele de arendă, înregistrate și la Finanțe

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că în conformitate cu prevederile OUG nr. 125/2011, s-a reglementat obligativitatea înregistrării contractelor de arendă la organul fiscal în raza ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 12:46
(14038 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan și fără permis, a produs un accident în Slobozia. A fugit de la locul faptei și a fost prins în Țăndărei!

Polițiști din Țăndărei au identificat în trafic, pe raza orașului, un autoturism care fusese implicat într-un eveniment rutier pe raza municipiului Slobozia, șoferul părăsind locul accidentului. Astfel ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 12:34
(9241 vizualizări - 0 comentarii)


Păltiniș: Amărean depistat beat la volan. A refuzat alcooltestul și recoltarea de sînge!

Polițiștii au oprit pentru control în trafic miercuri, 4 ianuarie a.c., pe raza satului Păltiniș, un autoturism, la volanul cărui se afla un bărbat de 41 ani, din orașul Amara. Întrucît emana halenă alcoolică ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 12:21
(10839 vizualizări - 0 comentarii)


Minor din Urziceni, prins la volan în Slobozia. A luat mașina tatălui la o plimbare!

Joi, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 1.15, o patrulă de siguranță publică a oprit pentru control, în trafic, pe raza municipiului Slobozia, un autoturism condus de un minor, de 17 ani, din Urziceni. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 12:10
(7657 vizualizări - 1 comentariu)


Campanie a Poliției: «Fii precaut. Hoții nu dorm!»

Polițiștii slobozeni au acționat în Piața Agroalimentară și Piața Cuza Vodă, zone în care afluxul de persoane este ridicat, în cadrul campaniei de prevenire a furturilor din locuințe «Fii precaut. Hoții ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 12:08
(5308 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Marcarea pentru ouă destinate consumului

Pentru o mai bună informare a opiniei publice și pentru evitarea oricăror confuzii, referitor la marcarea pentru ouă în coajă destinate consumului, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 10:28
(11605 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beat la volan

Joi, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 1.30, un tînăr de 29 ani, din Cosîmbești, a fost surprins de polițiști în timp ce conducea un autoturism aflîndu-se sub influența băuturilor alcoolice. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 10:13
(13370 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis

Joi, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 2.00, polițiștii au depistat pe DC1, un autoturism care se deplasa din direcția Frățilești către Săveni. La volan se afla un tînăr, în vîrstă de 22 ani. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 10:12
(10317 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Normele de venit pentru 2012 și coeficienții de corecție

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează contribuabilii care își desfășoară activitatea în mod individual că au fost afișate pe site-ul instituției www.dgfpialomita.ro și la sediile ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 07:17
(17961 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: La furat de cai în noaptea de Revelion

Polițiștii au reținut marți, 3 ianuarie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru o perioadă de 24 ore, un tînăr de 20 ani, din comuna Reviga, pentru săvîrșirea infracțiunii de furt calificat. În fapt ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 06:52
(12294 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Reviga furt cal


Pompierul care i-a spulberat pe cei doi tineri la Gheorghe Doja, reținut

Tînărul slobozean de 33 ani, care i-a accidentat spulberat pe cei doi tineri pe o stradă din localitatea Gheorghe Doja în ziua de 1 ianuarie 2012, a fost reținut marți, 3 ianuarie a.c., pe bază de ordonanță ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 06:51
(19033 vizualizări - 2 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: Surprinși la braconaj de polițiști

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat marți, 3 ianuarie 2012, pe linia prevenirii și combaterii braconajului pe fondul cinegetic Sfîntu Gheorghe. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 06:50
(14980 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Modificări la depunerea Declarației 390

Începînd cu data de 4 ianuarie 2012, pentru perioade de raportare începînd cu decembrie 2011, Declarația 390 se va putea depune doar pe noile versiuni de soft, publicate pe portalul ANAF. Depunerea prin ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 06:49
(5032 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...