Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Urban recunoaște că apa poate fi cancerigenă... «accidental»

Ordinul se execută, nu se discută!

Urban recunoaște că apa poate fi cancerigenă... «accidental»

SC Urban, furnizorul de apă în cîrca căruia se răsfrîng de doi ani încoace toate bubele rele ale apei, s-a văzut obligat la rîndu-i să reacționeze la declarațiile prefectului Teculescu. Într-un comunicat de presă remis, ce coincidență, concomitent cu cel al primarului Gabi Ionașcu, conducerea SC Urban susține: «Asistăm cu îngrijorare la graba cu care se fac declarații de presă și afirmații legate de calitatea serviciilor noastre». Ca și primarul Gabi Ionașcu însă, Valentin Cilibeanu uită explice de ce a ținut ascunse vreme de o lună și mai bine de zile rezultatele buletinelor de analiză care semnalează prezența trihalometanilor în apă. De asemenea, același director evită... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2011, 09:42 (9796 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Apa, cancerigenă în mod «tranzitoriu»

Ionașcu face zid în jurul sursei de apă

Apa, cancerigenă în mod «tranzitoriu»

Declarația-șoc a prefectului Mădălin Teculescu de joi, 20 ianuarie, a obligat autoritățile locale să reacționeze. Într-un comunicat de presă făcut public în această după-amiaza zilei de vineri, 21 ianuarie a.c., primarul Gabi Ionașcu a catalogat declarația drept «inconștiență», cu substrat politic și fără nicio dovadă certă legată de calitatea apei.

Efectele «tranzitorii» ale apei asupra autorităților locale
Confuz și furibund, comunicatul de presă al primarului Gabi Ionașcu reflectă panica creată de declarația prefectului Teculescu potrivit căreia apa furnizată slobozenilor este «cancerigenă». În încercarea de a evita propagarea acestei teorii, edilul local își exprimă... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2011, 16:19 (14122 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Justiția e paraplegică la... tamponările auto

Doi ani prin tribunale pentru un accident banal

Justiția e paraplegică la... tamponările auto

În general, justiția română este oarbă, surdă și mută. În Ialomița însă ea este și paraplegică. Iar cea mai bună dovadă în acest sens o deține Mircea Ionescu, proprietar de Logan din Bucu, care a reușit performanța de a petrece doi ani prin tribunale pentru o tamponare ușoară. E drept, din cauza unui autoturism asigurat în Spania și înmatriculat cu acte false în România. Dar parcă mai contează amănutele atunci cînd vorbim despre accidente?!

Ceasu’ rău, AUDI înmatriculat în Spania
Pe 25 septembrie 2009, Mircea Ionescu se întorcea acasă însoțit de doi consăteni, la volanul unui Logan cu numărul de înmatriculare IL 01 AZL. La Bucu a făcut greșeala de a respecta normele... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2011, 13:37 (6465 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Parchetul de pe lângă Tribunalul București, interesat de Nelu Găină

10 tone de deșeuri periculoase rămîn îngropate la Albești

Parchetul de pe lîngă Tribunalul București, interesat de Nelu Găină

Scandalul deșeurilor periculoase îngropate la Albești revine în actualitate. Potrivit rezultatelor anchetei Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, «zona infestată reprezintă o amenințare iminentă cu un prejudiciu asupra mediului». În aceste condiții, instituția a luat deja măsuri de preluare, transportare și depozitare temporară a peste 130 de tone de deșeuri periculoase de către SC Vivani. Totuși, din cauza pericolului, aproximativ 10 tone de reziduuri petroliere nu au putut fi preluate. «Gurile rezervoarelor au fost acoperite cu blocuri masive de beton pentru a împiedica accesul. Urmează ca aceste rezervoare să fie dezafectate în perioada următoare, cînd condițiile meteo vor permite efectuarea lucrărilor»... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2011, 09:42 (13185 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Declarație-șoc a prefectului Teculescu: «Apa de la Slobozia e cancerigenă!»

Declarație-șoc a prefectului Teculescu: «Apa de la Slobozia e cancerigenă!»

Joi, 20 ianuarie, în cadrul unei conferințe de presă, prefectul Mădălin Teculescu a declarat că: «Apa de la Slobozia e cancerigenă! Nu o spun eu, o spun specialiștii și rezultatele analizelor prelevate din rețeaua de apă potabilă a orașului».
Declarația survine unei informări oferite de Direcția de Sănătate Publică Ialomița, din 20 ianuarie 2011, prin care se semnalează prezența trihalometanilor în apa furnizată de Urban. Buletinele de analiză care confirmă prezența trihalometanilor (substanțe cancerigene), există încă din data de 17 decembrie 2010. Pînă în prezent însă, SC Urban a refuzat să dea publictății aceste rezultate sub pretextul că «acestea trebuie repetate... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2011, 17:48 (16389 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Mic tratat de furat bani publici

Cîntecul de lebădă al PSD Ialomița

Mic tratat de furat bani publici

În urmă cu cîteva zile, marți, 11 ianuarie, PSD Ialomița a dovedit, cum îi șade bine unei filiale locale la început de an, că de 20 de ani este încremenit în același proiect politic de reformă a administrației locale. Dovada, în fapt o pledoarie pro domo a președintelui Ciupercă, înfierează proletar tot ce i-a fost mai drag PSD să facă atîta timp cît s-a aflat la putere: împărțirea banilor publici în funcție de interesele clientelare. Numai că, de astă dată, cel arătat cu degetul a fost partidul aflat la putere, adică PD-L! Și, parol de-am fi amintit vreodată despre această înduioșătoare, dar legitimă, paradă politică a președintelui filialei dacă... același sistem practicat de PD-L la nivel național... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2011, 15:32 (13031 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația slobozeană a decis înființarea Poliției Locale

Administrația slobozeană a decis înființarea Poliției Locale

Decapitată la începutul ultimului semestru al anului trecut, Poliția Comunitară din Slobozia a fost resuscitată printr-o decizie a Consiliului Local. Proiectul de hotărîre a fost aprobat în cadrul unei ședințe extraordinare desfășurată luni, 17 ianuarie și oferă locuri de muncă pentru 46 dintre angajații concediați de Guvernul Boc. Cu ce rezultate pentru liniștea și siguranța cetățenilor din Slobozia, rămîne de văzut...

Legea 155 bate Guvernul
Potrivit expunerii de motive care a stat la baza deciziei celor 21 de consilieri locali, reînființarea Poliției Comunitare sub titulatura de Poliție Locală este posibilă grație existenței Legii 155 din 12 iulie 2010 care permite... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2011, 09:22 (13897 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Chițu se pregătește cu PSV Eindhoven

Fotbal

Chițu se pregătește cu PSV Eindhoven

Începînd cu 16 ianuarie, fostul jucător al Unirii Slobozia, atacantul Aurelian Chițu a plecat într-un stagiu de pregătire de o săptămînă în Olanda, alături de celebra echipă PSV Eindhoven. Fotbalistul care în martie va împlini 20 de ani este originar din Platonești. A plecat spre fotbalul mare din Liga a III-a, de la Unirea Slobozia, unde a evoluat sub comanda antrenorilor Marian Catană și Ion Răuță. S-a impus de la 17 ani prin evoluțiile sale, iar la un amical cu Viitorul Constanța i-a atras atenția lui Gheorghe Hagi, care l-a transferat imediat la echipa dobrogeană. «Îl văd pe Chițu component de bază al Naționalei în 2014!» avea să declare mai tîrziu Regele. Aurelian evoluează actualmente cu... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2011, 05:48 (10708 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Exclusiv: Arestări în Cazul «Texas Oyl»

Doru Bodeanu și Costel Iordache, mandate pentru 29 de zile

În cursul zilei de luni, 17 ianuarie 2011, Doru Bodeanu și Costel Iordache, asociații și administratorii de fapt ai Texas Oyl SRL Slobozia, precum și Viorica Cristea, contabila societății, au fost arestați.
Dacă vă amintiți, undeva pe la jumătatea lunii noiembrie 2010, aduceam în discuție perchezițiile polițiștilor din cadrul IGP-Direcția de Investigare a Fraudelor la domiciliile lui Doru Bodeanu, Costel Iordache, precum și la cel al Vioricăi Cristea, contabil în cadrul firmei Texas Oyl SRL. Perchezițiile la care făceam referire la acea dată au fost demarate la scurt timp după ce Direcția de Investigare a Fraudelor din cadrul IGP a preluat dosarul penal vizînd Texas Oyl SRL Slobozia. În mare... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2011, 15:15 (13599 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Tamponator auto», meserie pe FACEBOOK

Reclama e sufletul comerțului

«Tamponator auto», meserie pe FACEBOOK

În urmă cu un an, cînd autoritățile locale au decis să facă din patru bucăți de stradă din Slobozia artere de circulație cu sens unic, nimeni nu și-ar fi închipuit că această inițiativă avea să devină sursa unei viitoare afaceri. Inevitabil, însă, acest lucru s-a întîmplat. Așa se face că Eternității, strada care face legătura dintre Bazarul Municipal și Bulevardul Unirii, este folosită în acest moment în regim intensiv pentru șantajarea șoferilor slabi de înger care îndrăznesc să se aventureze pe contrasens. Costurile acestei încălcari a normelor de circulație: 500 de lei!

Eternității, colț cu Unirii, pe Facebook
Pentru cine nu e localnic sau n-a mai trecut demult prin... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2011, 10:46 (15185 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Șefii descentralizatelor, aleși pe taloane de mică publicitate!

Luceafărul Neacșu se întoarce printre muritori și tună

Șefii descentralizatelor, aleși pe taloane de mică publicitate!

După doi ani de sterpe fulgerări pe bolta Parlamentului, deputatul de pe Colegiul 2-Ialomița, Marian Neacșu se întoarce în «cercul nostru strîmt», de muritori obligați să suporte toți copiii de casă ai partidelor din arcul guvernamental (asta ca să folosim o expresie atît de dragă inimii sale). Se întoarce, dar nu oricum... Plesnit de o supernovă politică, Luciferul, pardon, Luceafărul, revine decis să ne salveze tocmai de Călinii care au sedus descentralizatele și le-au abandonat «sub șiruri lungi, de mîndrii tei» pe toate ulițele județului.

Filosofie spiralată
Marți, 18 ianuarie, în cadrul unei conferințe de presă, deputatul PSD Marian Neacșu a propus presei locale... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2011, 18:10 (13451 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Echipă de o singură repriză

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Știința Bacău 27-25 (16-8)

Echipă de o singură repriză

Aglomerație de nu aveai unde să arunci un ac în Sala Sporturilor din Slobozia, duminică, 16 ianuarie la startul meciului dintre CSM Unirea Slobozia-Știința Bacău. Probabil peste 300 de spectatori, pe scaune, în picioare, în spatele porților sau pe unde au mai apucat, dotați cu tobe, goarne și un entuziasm demn de cauze mai bune au venit să-și susțină favoritele. Slobozia respiră handbal, asta e clar, iar elevele lui Marian Simion nu au dezamăgit-o. Cel puțin în prima repriză.

Bacăul, în genunchi
Ca în majoritatea confruntărilor cheie, și duminică Irina Simion a dat startul show-ului. Au urmat-o Goanță, Leahu, Balcan și, din nou, Goanță. Băcăoancele au reușit primul gol... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2011, 18:01 (10530 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Unirea urcă la munte

Liderul seriei a II-a din Liga a III-a, Unirea Slobozia va pleca pe 21 ianuarie într-un cantonament montan de o săptămînă care se va desfășura la Predeal. Lotul lui Constantin Prepeliță este, în cea mai mare parte, același pe care antrenorul s-a bazat în turul campionatului. Lipsesc fundașul stînga Andrei Coman și atacantul Marian Lupu, jucători care nu mai intră în planurile băncii tehnice și au fost lăsați să-și caute echipe. De asemenea, atacantul Florin Anghel continuă să întîrzie în a face joncțiunea cu lotul, dar Prepeliță speră să se poată baza pe el la Predeal. La munte va fi pusă în practică strategia de înregimentare a tinerelor talente locale în echipa mare. Pe lîngă Florin Ibrian,... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2011, 17:56 (7438 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Prepeliță: «Pițurcă n-avea voie să vorbească așa despre Andrei»

Prepeliță: «Pițurcă n-avea voie să vorbească așa despre Andrei»

Conflictul iscat la Universitatea Craiova între Mititelu și Pițurcă l-a atins și pe mijlocașul Științei, Andrei Prepeliță, unul dintre cei mai valoroși fotbaliști produși la Slobozia. «Prepeliță am auzit că își vorbea colegii prin spate» a declarat la postul craiovean 3TV, fostul antrenor al Universității, Victor Pițurcă. Chestionat de Independent cu privire la acest incident, tatăl lui Andrei, profesorul Constantin Prepeliță ne-a declarat: «Este inadmisibil ca un antrenor de valoare, cu atît mai mult un fost selecționer să vorbească astfel despre un jucător mai ales că lucrurile prezentate de el sînt total neadevărate». De remarcat că Victor Pițurcă și Constantin Prepeliță au fost colegi de echipă... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2011, 17:52 (14642 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Gheorghe, polițist, adjectiv

La țară, la Bucu

Gheorghe, polițist, adjectiv

Gheorghe Constantin are calitatea oficială de șef de post în comuna Bucu, județul Ialomița. În calitatea sa oficială, șeful de post din comuna Bucu se plictisește. Iar cînd se plictisește, scrie sesizări. Potrivit consătenilor, sesizări false pe care le dă spre cercetare instituțiilor statului. O poveste tragi-comică, petrecută la o aruncătură de băț de Slobozia. Citiți și faceți crucea mare, că nu ne mai scapă nimeni!

De veghe în lanul cu sesizări
Povestea noastră începe la șosea, la intersecția drumului național cu drumul către Gheorghe Lazăr, acolo unde acum trei ani soacra lui Dumitru Jantea, comerciant cu de-amănuntul la stradă, a fost surprinsă de către eroul nostru... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2011, 08:39 (16240 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu este pregătită pentru STRATEGIA DUNĂRII

Miliarde de euro pentru un proiect european care trece prin poarta județului

Ialomița nu este pregătită pentru STRATEGIA DUNĂRII

După un an de gestație prin cancelariile Uniunii Europene, Strategia Dunării a fost lansată la apă. În cadrul proiectului, care implică 7 țări și 16 parteneri, a fost elaborată o strategie transnațională de dezvoltare durabilă a regiunii Dunării, bazată pe dezvoltarea a 5 arii de interes distincte. Din păcate, Ialomița este și de această dată depășită de situație și incapabilă să se adapteze la cerințele unui proiect de o asemenea anvergură. Pentru că, deși valoarea de facto a proiectului este de doar 2,8 milioane de euro, sumele totale estimate a fi orientate către cele 4 domenii de dezvoltare în cele 34 de luni care reprezintă perioada de implementare se ridică la aproape 100 de miliarde de... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2011, 05:28 (11482 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Jandarmeria amendează de pomană

Ialomița: Jandarmeria amendează de pomană

Jandarmeria ialomițeană a făcut bilanțul anului 2010. În cadrul unui material de presă remis redacției, oficialii instituției au prezentat bilanțul anului trecut precum și prioritățile anului în curs. Una dintre cele mai surprinzătoare cifre oferite de către documentul amintit este cea privind plata amenzilor aplicate de jandarmii ialomițeni. Potrivit datelor statistice «în perioada de analiză, efectivele IJJ Ialomița au aplicat 1392 sancțiuni contravenționale, din care 359 au fost avertismente scrise. Procentual numărul de constatări a cunoscut o ușoară creștere față de anul 2009». Contravențiile aplicate au vizat, în majoritatea cazurilor, fapte sau acte cu caracter obscen, provocarea... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2011, 08:16 (12853 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

«Voi face totul pentru ca echipa să câștige!»

Anca Jianu, handbal, CSM Unirea Slobozia

«Voi face totul pentru ca echipa să cîștige!»

«Olteanco, ține capul sus!», o sfătuiește profesorul Marian Simion pe noua lui elevă aflată în vizorul fotoreporterului nostru. Se numește Anca Jianu, are 1,82 m, este din Turnu Severin și face 24 de ani pe 24 ianuarie 2011. Poate acoperi orice post pe 9 metri și îl adoră pe Harry Potter. Alte amănunte despre ultima achiziție a CSM Unirea Slobozia aflați mai jos.
-Cînd ai început să joci handbal?
-La 11 ani, iar la 16 am debutat la senioare în tricoul lui Remin Deva, unde am fost colegă cu Clara Bădineanu, actuala jucătoare a Oltchimului și a echipei naționale.
-Ai jucat la Deva, Sibiu, Timișoara și Tîrgul Mureș. Unde ți-a plăcut cel mai mult?... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2011, 09:42 (13009 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Slobozia, morgă pentru pacienți?

Spitalul Slobozia, morgă pentru pacienți?

O femeie din Slobozia acuză cadrele medicale ale Spitalului Județean de Urgență de moartea mamei sale. Femeia susține că «defuncta a fost ucisă de nepăsarea cadrelor medicale ale Secției de Interne». Mai mult, pentru a demonstra cele declarate, femeia a depus deja o plîngere la Parchetul de pe lîngă Judecătoria Slobozia...

Pacient internat la Spital cu durere de stomac, externat de la morgă
Drama familiei Zaharia a început la jumătatea anului trecut cînd, în urma unor dureri în zona stomacului, Ioana Zaharia, de 44 de ani, s-a internat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia... «Acuza dureri mari de burtă, am chemat Salvarea și ne-am dus la Spital. Pe mama au băgat... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2011, 12:42 (18225 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Comandantul Poliției Fetești a demisionat

Scandalul de la vîrful Poliției Fetești s-a finalizat, cum altfel?, chiar cu demisia șefului Adrian Dănilă. Fostul comandant a ales singur să părăsească «barca» Poliției Fetești, la schimb cu un post în cadrul IPJ Ialomița. Și, ca să nu se comenteze asupra situației, șefu’ Ștefu i-a pregătit lui Dănilă o surpriză pe măsură: un post în cadrul compartimentului «Control Intern»... În cele ce urmează, de dragul istoriei și al șefului Ștefu, vom trece din nou în revistă «faptele de vitejie» ale fostului comandant al Poliției Fetești, Adrian Dănilă.
La jumătatea lunii iunie a anului precedent, după ce șeful IPJ Ialomița reușise performanța a produce schimbări notabile (de personal, evident!) în cadrul... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2011, 07:54 (15366 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
274 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

«Serenadă de toamnă» la Slobozia

Joi, 7 septembrie 2017, pe esplanada din fața Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia se va desfășura concertul în aer liber «Serenadă de toamnă». Concertul are începere la orele 18,00 și ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2017, 18:35
(4510 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia concert


Ialomița: Bătrână dispărută/UPDATE: A fost găsită la Slobozia

Ialomița: Bătrână dispărută/UPDATE: A fost găsită la Slobozia

Polițiștii ialomițeni caută o femeie de 81 ani, care a plecat de acasă și nu a revenit până în prezent. Cei care pot oferi informații care să conducă la găsirea femeii sunt rugați să sune la numărul unic ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2017, 19:35
(8069 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Specialiști din China, vizită în Ialomița

În perioada 28.08-1.09.2017, o delegație de specialiști chinezi a venit în România pentru evaluarea sistemelor de management al calității și igienei mierii de albine din țara noastră, această vizită de ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2017, 19:10
(4567 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Minoră găsită la scurt timp după dispariție

În cursul nopții de 27/28 august 2017, un bărbat din comuna Sălcioara a sesizat dispariția de la domiciliu a fiicei sale în vârstă de 15 ani, care a plecat de acasă fără a mai reveni. Datele de identitate ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2017, 18:25
(4638 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a Poliției în zona Urziceni

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, vineri, 1 septembrie 2017, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au organizat și ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2017, 19:55
(4887 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 32500 de lei

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 1/3 septembrie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2017, 19:40
(4947 vizualizări - 0 comentarii)


Un autobuz s-a răsturnat lângă Sărățeni

Vineri, 1 septembrie a.c., 8 pasageri ai unui autobuz au fost răniți ușor după ce vehiculul s-a răsturnat în zona localității Sărățeni. La fața locului s-au deplasat polițiștii, dar și paramedicii SMUR ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2017, 19:56
(4648 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Minoră dispărută

Ialomița: Minoră dispărută

Polițiștii ialomițeni încearcă să-i dea de urmă adolescentei Daniela Bratoșin, în vârstă 15 ani, din zona Urziceni. Tânăra a plecat de acasă în cursul nopții de 27/28 august 2017 și nu ...[citește_toată_știrea]

31 August 2017, 21:10
(4431 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură

Galeriile «Arcadia» ale Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia găzduiesc marți, 5 septembrie 2017, începând cu orele 14,00, vernisajul expoziției «Emoții». Tablourile sunt realizate de artista ...[citește_toată_știrea]

31 August 2017, 20:25
(3481 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Donare de sânge

Cu sprijinul Centrului de Transfuzii Sanguine Ialomița, sediul Protopopiatului Urziceni a devenit neîncăpător datorită zecilor de credincioși veniți să doneze sânge. Împreună cu preoții și reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

31 August 2017, 20:05
(4257 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

vând struguri-2017
toate soiurile, la lădițe
jud. Vrancea
transport la domiciliu
Relații la telefon 0742/308.915

29 August 2017, 19:25


ITM Ialomița: Controale la firme care au înregistrat accidente de muncă

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița va desfășura, în perioada septembrie-noiembrie 2017, acțiuni de control la toți angajatorii din județ care au înregistrat în ultimii 5 ani accidente de muncă. ...[citește_toată_știrea]

29 August 2017, 19:05
(4695 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

CAZACU I. ȘTEFAN II
cu sediul în comuna Gheorghe Lazăr
vinde legume:
roșii, ardei

din producția proprie
Relații la telefon 0727/519.593

29 August 2017, 18:20


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfârșitul lunii iulie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6360 șomeri, din care 920 șomeri indemnizați, respectiv 5440 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

23 August 2017, 21:15
(4310 vizualizări - 1 comentariu)


Urmărit internațional, depistat la Slobozia

Miercuri, 23 august 2017, polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au depistat un bărbat, de 30 de ani, din Slobozia, pe numele căruia exista un mandat european de ...[citește_toată_știrea]

23 August 2017, 20:55
(4833 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii ISU Ialomița, calificați la faza națională a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

În perioada 22-25 august 2017, se desfășoară la Iași etapa națională a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență. La această etapă vor participa 12 echipaje, reprezentante ale inspectoratelor ...[citește_toată_știrea]

23 August 2017, 19:45
(5436 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Adolescența-etapa în care ne formăm ca oameni»

Miercuri, 23 august 2017, beneficiarii proiectului «Clubul de vară» din Urziceni s-au întâlnit cu psihologul Angela Bojoga, consilier școlar și voluntar în cadrul Serviciului Social acreditat al Protopopiatului ...[citește_toată_știrea]

23 August 2017, 19:05
(4921 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

I.I. DUMITRU M. GEORGE-CRISTIAN
cu sediul în sat Luciu, com. Gura Ialomiței
vinde pepeni și legume
din producția proprie
Relații la telefon 0729/558.058

22 August 2017, 18:05


AJFP Ialomița: Încasări de 45,54 milioane de lei la buget

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a încasat în luna iulie 2017 la bugetul general consolidat  suma de 45,54 milioane lei. Cel mai mare grad de încasare a fost semnalat la nivelul ...[citește_toată_știrea]

17 August 2017, 22:10
(5167 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi de 12 mii de lei

Inspectorii DSVSA Ialomița au realizat în această perioadă mai multe controale tematice cu privire la abatorizarea, prelucrarea laptelui sau modul în care se comercializează produsele alimentare. În urma ...[citește_toată_știrea]

17 August 2017, 21:05
(5005 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se închid gazele

Distrigaz Sud Rețele informează faptul că vineri, 18 august 2017, în orașele Fetești, Slobozia și Urziceni, pe străzile Călărași, Matei Basarab, Panduri și București, se va opri furnizarea de gaze naturale ...[citește_toată_știrea]

17 August 2017, 20:30
(4474 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Acțiuni de prevenire a Pestei Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a intensificat acțiunile cu privire la prevenirea răspândirii pe teritoriul județului Ialomița a Pestei Porcină Africană. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

17 August 2017, 20:10
(4265 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii ialomițeni, la datorie în minivacanța de Sfânta Maria

Pe perioada minivacanței de Sfânta Maria, polițiștii au fost la datorie, zilnic, pentru siguranța și liniștea cetățenilor. În 5 zile, polițiștii au constatat peste 100 de infracțiuni, au aplicat aproximativ ...[citește_toată_știrea]

16 August 2017, 12:40
(4553 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița a interzis comerțul cu porci în târguri

DSVSA Ialomița anunță toți crescătorii de porcine, ca urmare a evoluției Pestei Porcine Africane în țările riverane României precum și notificarea a două  focare de boală la porcii domestici în cartierele ...[citește_toată_știrea]

11 August 2017, 15:20
(6789 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Militar Județean Ialomița: Recrutare pentru Școala Militară de Maiștri Militari a Forțelor Navale «Amiral Ion Murgescu»

Centrul Militar Județean Ialomița, structură a Ministerului Apărării Naționale, anunță că Școala Militară de Maiștri Militari a Forțelor Navale «Amiral Ion Murgescu» va organiza concurs de admitere sesiunea ...[citește_toată_știrea]

11 August 2017, 15:05
(9054 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Prețurile medii pentru produsele agricole

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează contribuabilii interesați că a fost aprobată Hotărârea Consiliului Județean Ialomița nr. 128/31.07.2017, privind modificarea Hotărârii ...[citește_toată_știrea]

10 August 2017, 13:15
(6478 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse și servicii agricole
angajează
ȘOFER AUTOCAMION
Cerințe
-permis auto C+E
-experiență minimum 2 ani în transport mărfuri
-atestat valabil de sofer profesionist transport marfa
-atestat valabil ADR
-fără antecedente penale
-capacitate de organizare și planificare
-punctualitate, seriozitate și responsabilitate
-avize medicale și psihologice valabile
-transport intern și EXTERN
CV pot fi trimise la adresa de e-mail
[email protected]
telefon 0749/082.231

10 August 2017, 12:10


«Alături de Oameni... pentru Oameni», program social derulat de Protopopiatul Urziceni

Acest program social a fost inițiat în anul 2009 din dorința de a veni în întâmpinarea problemelor resimțite de persoanele din comunitate aflate în dificultate și care din motive obiective nu puteau să ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 21:20
(7115 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Polițiștii au depistat luni, 7 august a.c., doi bărbați de 27 și 48 ani, din comuna Scânteia, respectiv Movilița, care conduceau autoturisme deși se aflau sub infuența băuturilor alcoolice. Ambii au fost ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 21:05
(4168 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism căutat de autoritățile cehe, identificat de polițiștii ialomițeni

Un autoturism căutat pentru confiscare de autoritățile cehe a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Ialomița. Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 20:30
(5633 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...