Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Mic tratat de furat bani publici

Cîntecul de lebădă al PSD Ialomița

Mic tratat de furat bani publici

În urmă cu cîteva zile, marți, 11 ianuarie, PSD Ialomița a dovedit, cum îi șade bine unei filiale locale la început de an, că de 20 de ani este încremenit în același proiect politic de reformă a administrației locale. Dovada, în fapt o pledoarie pro domo a președintelui Ciupercă, înfierează proletar tot ce i-a fost mai drag PSD să facă atîta timp cît s-a aflat la putere: împărțirea banilor publici în funcție de interesele clientelare. Numai că, de astă dată, cel arătat cu degetul a fost partidul aflat la putere, adică PD-L! Și, parol de-am fi amintit vreodată despre această înduioșătoare, dar legitimă, paradă politică a președintelui filialei dacă... același sistem practicat de PD-L la nivel național... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2011, 15:32 (13031 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Administrația slobozeană a decis înființarea Poliției Locale

Administrația slobozeană a decis înființarea Poliției Locale

Decapitată la începutul ultimului semestru al anului trecut, Poliția Comunitară din Slobozia a fost resuscitată printr-o decizie a Consiliului Local. Proiectul de hotărîre a fost aprobat în cadrul unei ședințe extraordinare desfășurată luni, 17 ianuarie și oferă locuri de muncă pentru 46 dintre angajații concediați de Guvernul Boc. Cu ce rezultate pentru liniștea și siguranța cetățenilor din Slobozia, rămîne de văzut...

Legea 155 bate Guvernul
Potrivit expunerii de motive care a stat la baza deciziei celor 21 de consilieri locali, reînființarea Poliției Comunitare sub titulatura de Poliție Locală este posibilă grație existenței Legii 155 din 12 iulie 2010 care permite... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2011, 09:22 (13897 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Chițu se pregătește cu PSV Eindhoven

Fotbal

Chițu se pregătește cu PSV Eindhoven

Începînd cu 16 ianuarie, fostul jucător al Unirii Slobozia, atacantul Aurelian Chițu a plecat într-un stagiu de pregătire de o săptămînă în Olanda, alături de celebra echipă PSV Eindhoven. Fotbalistul care în martie va împlini 20 de ani este originar din Platonești. A plecat spre fotbalul mare din Liga a III-a, de la Unirea Slobozia, unde a evoluat sub comanda antrenorilor Marian Catană și Ion Răuță. S-a impus de la 17 ani prin evoluțiile sale, iar la un amical cu Viitorul Constanța i-a atras atenția lui Gheorghe Hagi, care l-a transferat imediat la echipa dobrogeană. «Îl văd pe Chițu component de bază al Naționalei în 2014!» avea să declare mai tîrziu Regele. Aurelian evoluează actualmente cu... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2011, 05:48 (10708 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Exclusiv: Arestări în Cazul «Texas Oyl»

Doru Bodeanu și Costel Iordache, mandate pentru 29 de zile

În cursul zilei de luni, 17 ianuarie 2011, Doru Bodeanu și Costel Iordache, asociații și administratorii de fapt ai Texas Oyl SRL Slobozia, precum și Viorica Cristea, contabila societății, au fost arestați.
Dacă vă amintiți, undeva pe la jumătatea lunii noiembrie 2010, aduceam în discuție perchezițiile polițiștilor din cadrul IGP-Direcția de Investigare a Fraudelor la domiciliile lui Doru Bodeanu, Costel Iordache, precum și la cel al Vioricăi Cristea, contabil în cadrul firmei Texas Oyl SRL. Perchezițiile la care făceam referire la acea dată au fost demarate la scurt timp după ce Direcția de Investigare a Fraudelor din cadrul IGP a preluat dosarul penal vizînd Texas Oyl SRL Slobozia. În mare... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2011, 15:15 (13599 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Tamponator auto», meserie pe FACEBOOK

Reclama e sufletul comerțului

«Tamponator auto», meserie pe FACEBOOK

În urmă cu un an, cînd autoritățile locale au decis să facă din patru bucăți de stradă din Slobozia artere de circulație cu sens unic, nimeni nu și-ar fi închipuit că această inițiativă avea să devină sursa unei viitoare afaceri. Inevitabil, însă, acest lucru s-a întîmplat. Așa se face că Eternității, strada care face legătura dintre Bazarul Municipal și Bulevardul Unirii, este folosită în acest moment în regim intensiv pentru șantajarea șoferilor slabi de înger care îndrăznesc să se aventureze pe contrasens. Costurile acestei încălcari a normelor de circulație: 500 de lei!

Eternității, colț cu Unirii, pe Facebook
Pentru cine nu e localnic sau n-a mai trecut demult prin... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2011, 10:46 (15185 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Șefii descentralizatelor, aleși pe taloane de mică publicitate!

Luceafărul Neacșu se întoarce printre muritori și tună

Șefii descentralizatelor, aleși pe taloane de mică publicitate!

După doi ani de sterpe fulgerări pe bolta Parlamentului, deputatul de pe Colegiul 2-Ialomița, Marian Neacșu se întoarce în «cercul nostru strîmt», de muritori obligați să suporte toți copiii de casă ai partidelor din arcul guvernamental (asta ca să folosim o expresie atît de dragă inimii sale). Se întoarce, dar nu oricum... Plesnit de o supernovă politică, Luciferul, pardon, Luceafărul, revine decis să ne salveze tocmai de Călinii care au sedus descentralizatele și le-au abandonat «sub șiruri lungi, de mîndrii tei» pe toate ulițele județului.

Filosofie spiralată
Marți, 18 ianuarie, în cadrul unei conferințe de presă, deputatul PSD Marian Neacșu a propus presei locale... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2011, 18:10 (13451 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Echipă de o singură repriză

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Știința Bacău 27-25 (16-8)

Echipă de o singură repriză

Aglomerație de nu aveai unde să arunci un ac în Sala Sporturilor din Slobozia, duminică, 16 ianuarie la startul meciului dintre CSM Unirea Slobozia-Știința Bacău. Probabil peste 300 de spectatori, pe scaune, în picioare, în spatele porților sau pe unde au mai apucat, dotați cu tobe, goarne și un entuziasm demn de cauze mai bune au venit să-și susțină favoritele. Slobozia respiră handbal, asta e clar, iar elevele lui Marian Simion nu au dezamăgit-o. Cel puțin în prima repriză.

Bacăul, în genunchi
Ca în majoritatea confruntărilor cheie, și duminică Irina Simion a dat startul show-ului. Au urmat-o Goanță, Leahu, Balcan și, din nou, Goanță. Băcăoancele au reușit primul gol... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2011, 18:01 (10530 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Unirea urcă la munte

Liderul seriei a II-a din Liga a III-a, Unirea Slobozia va pleca pe 21 ianuarie într-un cantonament montan de o săptămînă care se va desfășura la Predeal. Lotul lui Constantin Prepeliță este, în cea mai mare parte, același pe care antrenorul s-a bazat în turul campionatului. Lipsesc fundașul stînga Andrei Coman și atacantul Marian Lupu, jucători care nu mai intră în planurile băncii tehnice și au fost lăsați să-și caute echipe. De asemenea, atacantul Florin Anghel continuă să întîrzie în a face joncțiunea cu lotul, dar Prepeliță speră să se poată baza pe el la Predeal. La munte va fi pusă în practică strategia de înregimentare a tinerelor talente locale în echipa mare. Pe lîngă Florin Ibrian,... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2011, 17:56 (7434 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Prepeliță: «Pițurcă n-avea voie să vorbească așa despre Andrei»

Prepeliță: «Pițurcă n-avea voie să vorbească așa despre Andrei»

Conflictul iscat la Universitatea Craiova între Mititelu și Pițurcă l-a atins și pe mijlocașul Științei, Andrei Prepeliță, unul dintre cei mai valoroși fotbaliști produși la Slobozia. «Prepeliță am auzit că își vorbea colegii prin spate» a declarat la postul craiovean 3TV, fostul antrenor al Universității, Victor Pițurcă. Chestionat de Independent cu privire la acest incident, tatăl lui Andrei, profesorul Constantin Prepeliță ne-a declarat: «Este inadmisibil ca un antrenor de valoare, cu atît mai mult un fost selecționer să vorbească astfel despre un jucător mai ales că lucrurile prezentate de el sînt total neadevărate». De remarcat că Victor Pițurcă și Constantin Prepeliță au fost colegi de echipă... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2011, 17:52 (14642 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Gheorghe, polițist, adjectiv

La țară, la Bucu

Gheorghe, polițist, adjectiv

Gheorghe Constantin are calitatea oficială de șef de post în comuna Bucu, județul Ialomița. În calitatea sa oficială, șeful de post din comuna Bucu se plictisește. Iar cînd se plictisește, scrie sesizări. Potrivit consătenilor, sesizări false pe care le dă spre cercetare instituțiilor statului. O poveste tragi-comică, petrecută la o aruncătură de băț de Slobozia. Citiți și faceți crucea mare, că nu ne mai scapă nimeni!

De veghe în lanul cu sesizări
Povestea noastră începe la șosea, la intersecția drumului național cu drumul către Gheorghe Lazăr, acolo unde acum trei ani soacra lui Dumitru Jantea, comerciant cu de-amănuntul la stradă, a fost surprinsă de către eroul nostru... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2011, 08:39 (16233 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu este pregătită pentru STRATEGIA DUNĂRII

Miliarde de euro pentru un proiect european care trece prin poarta județului

Ialomița nu este pregătită pentru STRATEGIA DUNĂRII

După un an de gestație prin cancelariile Uniunii Europene, Strategia Dunării a fost lansată la apă. În cadrul proiectului, care implică 7 țări și 16 parteneri, a fost elaborată o strategie transnațională de dezvoltare durabilă a regiunii Dunării, bazată pe dezvoltarea a 5 arii de interes distincte. Din păcate, Ialomița este și de această dată depășită de situație și incapabilă să se adapteze la cerințele unui proiect de o asemenea anvergură. Pentru că, deși valoarea de facto a proiectului este de doar 2,8 milioane de euro, sumele totale estimate a fi orientate către cele 4 domenii de dezvoltare în cele 34 de luni care reprezintă perioada de implementare se ridică la aproape 100 de miliarde de... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2011, 05:28 (11480 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Jandarmeria amendează de pomană

Ialomița: Jandarmeria amendează de pomană

Jandarmeria ialomițeană a făcut bilanțul anului 2010. În cadrul unui material de presă remis redacției, oficialii instituției au prezentat bilanțul anului trecut precum și prioritățile anului în curs. Una dintre cele mai surprinzătoare cifre oferite de către documentul amintit este cea privind plata amenzilor aplicate de jandarmii ialomițeni. Potrivit datelor statistice «în perioada de analiză, efectivele IJJ Ialomița au aplicat 1392 sancțiuni contravenționale, din care 359 au fost avertismente scrise. Procentual numărul de constatări a cunoscut o ușoară creștere față de anul 2009». Contravențiile aplicate au vizat, în majoritatea cazurilor, fapte sau acte cu caracter obscen, provocarea... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2011, 08:16 (12851 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

«Voi face totul pentru ca echipa să câștige!»

Anca Jianu, handbal, CSM Unirea Slobozia

«Voi face totul pentru ca echipa să cîștige!»

«Olteanco, ține capul sus!», o sfătuiește profesorul Marian Simion pe noua lui elevă aflată în vizorul fotoreporterului nostru. Se numește Anca Jianu, are 1,82 m, este din Turnu Severin și face 24 de ani pe 24 ianuarie 2011. Poate acoperi orice post pe 9 metri și îl adoră pe Harry Potter. Alte amănunte despre ultima achiziție a CSM Unirea Slobozia aflați mai jos.
-Cînd ai început să joci handbal?
-La 11 ani, iar la 16 am debutat la senioare în tricoul lui Remin Deva, unde am fost colegă cu Clara Bădineanu, actuala jucătoare a Oltchimului și a echipei naționale.
-Ai jucat la Deva, Sibiu, Timișoara și Tîrgul Mureș. Unde ți-a plăcut cel mai mult?... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2011, 09:42 (13009 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Slobozia, morgă pentru pacienți?

Spitalul Slobozia, morgă pentru pacienți?

O femeie din Slobozia acuză cadrele medicale ale Spitalului Județean de Urgență de moartea mamei sale. Femeia susține că «defuncta a fost ucisă de nepăsarea cadrelor medicale ale Secției de Interne». Mai mult, pentru a demonstra cele declarate, femeia a depus deja o plîngere la Parchetul de pe lîngă Judecătoria Slobozia...

Pacient internat la Spital cu durere de stomac, externat de la morgă
Drama familiei Zaharia a început la jumătatea anului trecut cînd, în urma unor dureri în zona stomacului, Ioana Zaharia, de 44 de ani, s-a internat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia... «Acuza dureri mari de burtă, am chemat Salvarea și ne-am dus la Spital. Pe mama au băgat... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2011, 12:42 (18224 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comandantul Poliției Fetești a demisionat

Scandalul de la vîrful Poliției Fetești s-a finalizat, cum altfel?, chiar cu demisia șefului Adrian Dănilă. Fostul comandant a ales singur să părăsească «barca» Poliției Fetești, la schimb cu un post în cadrul IPJ Ialomița. Și, ca să nu se comenteze asupra situației, șefu’ Ștefu i-a pregătit lui Dănilă o surpriză pe măsură: un post în cadrul compartimentului «Control Intern»... În cele ce urmează, de dragul istoriei și al șefului Ștefu, vom trece din nou în revistă «faptele de vitejie» ale fostului comandant al Poliției Fetești, Adrian Dănilă.
La jumătatea lunii iunie a anului precedent, după ce șeful IPJ Ialomița reușise performanța a produce schimbări notabile (de personal, evident!) în cadrul... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2011, 07:54 (15366 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Caracatița RAJA se pregătește să preia Urban Slobozia

Transferul anului în Ialomița

Caracatița RAJA se pregătește să preia Urban Slobozia

Anul 2011 debutează în forță. Potrivit unor informații confirmate neoficial, la sfîrșitul anului trecut reprezentanții RAJA Constanța au venit la Slobozia pentru a discuta cu autoritățile locale posibila preluare a SC Urban. Deși pînă la acest moment intențiile RAJA nu au fost concretizate într-un document oficial, niciunul dintre protagoniștii acestei posibile tranzacții nu neagă această posibilitate. Slobozia este ultimul bastion administrativ ialomițean din mediul urban în care serviciile publice de apă, canal și epurare încă mai sînt gestionate de către autoritățile locale. Miza acestei posibile tranzacții este una uriașă, iar efectele asupra consumatorilor sînt ușor de prevăzut. Primul și... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2011, 05:38 (16973 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Peste 2500 de firme au «dispărut» din mediul de afaceri

Potrivit datelor Oficiului Național al Registrului Comerțului, radierile voluntare de firme au cunoscut o creștere alarmantă în Ialomița, de peste 650%.
Așadar, economia județului și-a a continuat și anul trecut deriva... Potrivit ultimelor date statistice, anul precedent 2564 de societăți comerciale din Ialomița au dispărut de pe piața economică locală. Creșterea, una alarmantă, s-ar datora ce-i drept dificultăților financiare întîmpinate de mediul de afaceri grav afectat de criza economică. Pe de altă parte, dacă în anul 2009, 175 de firme au fost dizolvate, în 2010 doar 73 de societăți au fost închise prin această procedură. De asemenea, potrivit centralizărilor, în anul 2009 numărul suspendărilor... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2011, 15:23 (9040 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița, obligat să respecte criteriile legale de acordare a alocărilor bugetare

Teculescu a cîștigat războiul cu Ciupercă

Consiliul Județean Ialomița, obligat să respecte criteriile legale de acordare a alocărilor bugetare

Bugetul județului pentru 2011 reprezintă în acest moment principala preocupare a administrației județene. Deși niciunul dintre oficiali nu cunoaște valoarea totală a fondurilor care urmează să fie alocate județului Ialomița în acest an, aparatul administrativ județean lucrează la stabilirea bugetelor celor 66 de unități administrative conform criteriilor legislative în vigoare. Sintagma nu este una oarecare, în spatele ei ascunzîndu-se cel mai lung război administrativ din istoria Ialomiței. Un război în care administrațiile locale au pierdut, potrivit estimărilor, circa 1,8 milioane de lei. Și care, din cauza încăpățînării cu care prefectul Mădălin Teculescu continuă să ceară aplicarea cu strictețe... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2011, 05:42 (18829 vizualizări - 10 comentarii)

SPORT

S-au reunit băieții! Ținta: Divizia B

Fotbal, Liga a III-a

S-au reunit băieții! Ținta: Divizia B

Luni, 10 ianuarie, profesorul Constantin Prepeliță a sunat adunarea pentru a pregăti cel mai important retur al fotbalului slobozean din ultimii 20 de ani. Unirea Slobozia a terminat turul Ligii a III-a în fotoliul de lider și așteaptă cu încredere un sezon de primăvară care îi poate duce pe Soare și compania în Liga secundă. Au răspuns prezent convocării toți componenții lotului, mai puțin atacantul Florin Anghel. «Pe Florin l-am învoit eu pentru a-și rezolva niște probleme personale. Va reveni la echipă joi sau vineri» a motivat profesorul Constantin Prepeliță absența vîrfului care a înscris în tur două goluri pentru Unirea. La capitolul noutăți, așa cum Independent anunța încă din decembrie... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2011, 18:54 (9184 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal

Bătălie pentru locul II

Duminică, 16 ianuarie 2011, se reia Campionatul ligii secunde de handbal feminin, care programează etapa a XV-a, prima a turului 2. În seria A, capul de afiș îl reprezintă confruntarea dintre CSM Slobozia și Știința Bacău, prima echipă aflîndu-se pe locul III, cu 21 de puncte, în vreme ce a doua ocupă poziția secundă cu 22 de puncte. Va fi așadar o dispută fierbinte, miza fiind locul II, ultimul care asigură accederea în barajul pentru promovare. În partida care va avea loc la orele 11,00, în Sala Sporturilor din Slobozia, CSM Unirea pornește cu un ascendent moral în fața băcoancelor conferit de faptul că, în precedentele două întîlniri din acest sezon, fetele lui Marian Simion au terminat neînvinse... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2011, 18:51 (9262 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
326 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Penitenciarul Slobozia: Acțiune de reintegrare socială a foștilor deținuți

Reprezentanții Penitenciarului Slobozia vor iniția la începutul săptămînii viitoare o acțiune ce vizează mijloacele prin care pot fi reintegrați în societate foștii deținuți. În cadrul manifestării se vor ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2014, 08:00
(6947 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la suspecți de infracțiuni economice

Poilițiști din cadrul Direcției de Investigare a Fraudelor din cadrul IGPR au demarat 54 de percheziții domiciliare, avînd în vizor persoane bănuite de infracțiuni economice. Descinderile s-au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2014, 10:10
(7865 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

7 Octombrie 2014, 17:55


anunț angajare

Marți, 7 octombrie 2014
(orele 10,00-18,00) și
miercuri, 8 octombrie 2014
(orele 9,00-13,00)

SC TROTA România SRL Cluj
organizează interviuri în București,
Hotel IBIS Gara de Nord, Calea Griviței,
nr. 143, Sector 1, pentru a selecționa
tineri șoferi profesioniști
cu categoriile C+E
,
cu cel puțin 2 ani
de experiență demonstrabilă
pe camion articulat TIR
(cap tractor cu semiremorcă).
Se lucrează numai în echipaj,
pentru efectuarea de
transporturi frigorifice în
Comunitatea Europeană.
După fiecare 2 luni pe comunitate,
se dă o săptămînă de concediu,
firma asigurînd transportul
cu avionul, dus și întors.
Se asigură un minim între
salariul de bază și diurne,
care depinde de categoria
profesională și de vechimea
în firmă și care pornește
de la 1550 euro/lună.

Solicitanții selectați vor susține
o probă practică pentru a se valora
capacitatea profesională.
Informații la tel. 0740/295.418,
numai după trimiterea unui CV
și copii de pe documentele de mai jos,
la [email protected]
-Buletin
-Pașaport
-Permis de conducere
-Cartela tahograf
-Atestat de marfă
-Caziere judiciar și auto
-Caracterizare de la ultimul loc de muncă
A se abține toți cei ce nu întrunesc
condițiile mai sus arătate

7 Octombrie 2014, 07:40


Autospecială nouă pentru ISU Ialomița

Autospecială nouă pentru ISU Ialomița

Vineri, 3 octombrie 2014, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a fost dotat cu o autospecială de lucru cu apă și spumă de capacitate mare (9000 l). Achiziționarea ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2014, 17:15
(6502 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare antirabică

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță că, în perioada 6.10-16.10.2014, în județul Ialomița va începe campania de vaccinare orală a vulpilor prin distribuție aeriană ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2014, 10:10
(5922 vizualizări - 0 comentarii)


PREVENIREA, «armă» a polițiștilor ialomițeni

PREVENIREA, «armă» a polițiștilor ialomițeni

La începutul acestei săptămîni, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au lansat pentru al nouălea an consecutiv campania «Săptămîna Prevenirii Criminalității». La sediul instituției ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2014, 17:30
(5889 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: S-a redeschis Salonul Anual de Carte

Miercuri, 1 octombrie 2014, Salonul Anual de Carte din Slobozia și-a redeschis porțile pentru a XXIII-a ediție. Evenimentul este organizat, ca în fiecare an, în incinta Galeriilor de Artă «Arcadia» din ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2014, 16:40
(7255 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Octombrie, luna curățeniei

Autoritățile locale din Slobozia militează pentru un oraș curat. Pentru a evidenția acest aspect au lansat campania civică «Octombrie-luna curățeniei la Slobozia». Municipalitatea speră ca susținătorii ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2014, 15:20
(5448 vizualizări - 2 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată! Anunțuri angajare la Secțiunea Publicitate online!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

30 Septembrie 2014, 18:25


Slobozia: Copil de 5 ani, lovit de mașină

Lăsat nesupravegheat de părinți, un copil de 5 ani a fost victima unui accident rutier petrecut pe raza municipiului Slobozia. Copilul a fost transportat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Din datele ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 15:20
(6402 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ialomița: 52 mii de lei, valoarea amenzilor aplicate de polițiști

Acțiunile preventive desfășurate de polițiști i-au lăsat fără bani pe ialomițenii contravenienți. Cuantumul sancțiunilor aplicate se ridică la suma de 52 mii de lei. Oamenii legii au demarat acțiuni pe ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 14:30
(5334 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Muniție neexplodată, descoperită la groapa de gunoi

Un element exploziv de artilerie, de calibru 120 mm, a fost descoperit la groapa de gunoi din cartierul Bora al Sloboziei. Muniția a fost ridicată de pirotehniștii Inspectoratului pentru Situații de Urgență ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 11:25
(6288 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Și-a găsit sfîrșitul pe șosea, lovită de trei mașini!

O femeie a murit în zona Urziceniului călcată de trei mașini. Polițiștii au deschis o anchetă în acest caz și încearcă să descopere cauzele exacte ale accidentului, precum și identitatea victimei. Din primele ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 10:45
(7271 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Fetești: La volan, fără drept de a conduce

Un tînăr, de 35 de ani, din București a fost depistat pe o șosea din Fetești în stare de ilegalitate. Bărbatul avea dreptul de a conduce suspendat. În cauză, oamenii legii au întocmit un dosar penal, urmînd ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 10:15
(6618 vizualizări - 0 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: Urmărită de ghinion, salvată de pompieri

O bătrînă, de 68 de ani, din comuna Sfîntu Gheorghe, a fost la un pas de moarte. Femeia s-a dezechilibrat și a căzut într-o fîntînă, adîncă de 15 metri. A avut însă noroc pentru că a fost salvată la timp ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 09:25
(6850 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Prins la volan în stare de ebrietate

Un bărbat, de 60 de ani, din București, a fost depistat conducînd în stare de ebrietate. El s-a ales cu dosar penal. După ce l-au testat cu aparatul Drager, polițiștii au constatat faptul că respectivul ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 08:40
(7175 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Depunerea cererilor de subvenție pentru agricultură ecologică

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că, pînă în data de 28 noiembrie 2014 inclusiv, se pot depune cererile de solicitare a ajutorului specific acordat ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 07:10
(9624 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Viteza prea mare le-a adus amenzi

Viteza excesivă sau lipsa centurii de siguranță în timpul mersului au fost principalele motive pentru care 139 de șoferi au fost sancționați de polițiști. Valoarea amenzilor s-a ridicat la suma de 77 mii ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 06:45
(4298 vizualizări - 0 comentarii)


Licitație cu strigare pentru închirierea spațiilor comerciale de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia anunță public faptul că vineri, 26 septembrie a.c., la orele 10,00, la sediul instituției se va organiza o licitație cu strigare privind închirierea ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2014, 10:10
(13369 vizualizări - 0 comentarii)


Patruzeci de Sfinte Liturghii la Catedrala din Urziceni

Din 29 septembrie 2014, la Catedrala din Urziceni se vor oficia 40 de Sfinte Liturghii în cinstea Sfîntului Nectarie vindecătorul de boli, spre slava lui Dumnezeu. Slujbele vor începe în fiecare zi, la ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2014, 11:40
(7775 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cinci șoferi prinși băuți la volan

Pe șoselele ialomițene au fost depistați cinci șoferi, cu vîrste cuprinse între 20 și 50 de ani, domiciliați pe raza județului Ialomița și municipiului București, în timp ce conduceau autoturisme aflîndu ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2014, 09:15
(6305 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii puternice

Aproximativ 53 ha dintr-un lan de porumb de pe raza localității Glodeanu Siliștea-Buzău au fost mistuite de flăcări. Evenimentul a fost anunțat prin 112 sîmbătă, 20 septembrie a.c., în jurul orei 14,25 ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2014, 07:20
(6729 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Graffiti pe clopotnița Catedralei

În seara zilei de miercuri, 10 septembrie 2014, în jurul orelor 21,00, polițiștii locali aflați în acțiune de patrulare în zona bdul Chimiei-Parcul Tineretului, au observat că pe clădirea clopotniței Catedralei ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2014, 15:45
(7150 vizualizări - 3 comentarii)


Armășești: 40 ha de vegetație uscată, mistuite de flăcări

Miercuri, 17 septembrie a.c., în jurul orei 10,15, pompierii au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu de vegetație uscată, izbucnit pe raza localității Armășești, sat Malu Roșu. ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2014, 10:25
(9021 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînăr din Bărbulești, prins în timp ce conducea un autoturism neînmatriculat, neînregistrat și cu plăcuțe de înmatriculare false!

Marți, 16 septembrie 2014, în jurul orelor 10,00, polițiștii rutieri au oprit pentru control, pe raza municipiului Urziceni, un autoturism condus de un tînăr de 18 ani, din comuna Bărbulești. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2014, 15:40
(9037 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Sfințirea picturii Catedralei Episcopale «Înălțarea Domnului»

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, duminică, 21 septembrie 2014, va avea loc sfințirea picturii Catedralei Episcopale «Înălțarea Domnului» din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2014, 11:30
(6851 vizualizări - 2 comentarii)


Borănești: Reținut pentru conducere fără permis

Un bărbat de 30 de ani, din comuna Borănești, a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității, deși nu poseda permis de conducere pentru nicio categorie ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2014, 09:40
(6959 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Băuți și fără permise, la volan

Vineri, 12 septembrie a.c., un bărbat de 36 de ani, din comuna Ciochina, a fost depistat de către polițiștii rutieri pe raza localității de domiciliu în timp ce conducea un autocamion, fără a poseda permis ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2014, 08:30
(5310 vizualizări - 0 comentarii)


Accident de circulație la Ciochina. Un șofer a fost rănit!

Accident de circulație pe DN2A , în zona localității Ciochina. Un șofer de 55 de ani, din Slobozia, a lovit o mașină parcată pe partea dreaptă a sensului său de mers, iar respectivul autoturism a ajuns ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2014, 16:45
(8336 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...