Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

S-au reunit băieții! Ținta: Divizia B

Fotbal, Liga a III-a

S-au reunit băieții! Ținta: Divizia B

Luni, 10 ianuarie, profesorul Constantin Prepeliță a sunat adunarea pentru a pregăti cel mai important retur al fotbalului slobozean din ultimii 20 de ani. Unirea Slobozia a terminat turul Ligii a III-a în fotoliul de lider și așteaptă cu încredere un sezon de primăvară care îi poate duce pe Soare și compania în Liga secundă. Au răspuns prezent convocării toți componenții lotului, mai puțin atacantul Florin Anghel. «Pe Florin l-am învoit eu pentru a-și rezolva niște probleme personale. Va reveni la echipă joi sau vineri» a motivat profesorul Constantin Prepeliță absența vîrfului care a înscris în tur două goluri pentru Unirea. La capitolul noutăți, așa cum Independent anunța încă din decembrie... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2011, 18:54 (9185 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal

Bătălie pentru locul II

Duminică, 16 ianuarie 2011, se reia Campionatul ligii secunde de handbal feminin, care programează etapa a XV-a, prima a turului 2. În seria A, capul de afiș îl reprezintă confruntarea dintre CSM Slobozia și Știința Bacău, prima echipă aflîndu-se pe locul III, cu 21 de puncte, în vreme ce a doua ocupă poziția secundă cu 22 de puncte. Va fi așadar o dispută fierbinte, miza fiind locul II, ultimul care asigură accederea în barajul pentru promovare. În partida care va avea loc la orele 11,00, în Sala Sporturilor din Slobozia, CSM Unirea pornește cu un ascendent moral în fața băcoancelor conferit de faptul că, în precedentele două întîlniri din acest sezon, fetele lui Marian Simion au terminat neînvinse... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2011, 18:51 (9262 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Trei slobozeni la Naționalele de iarnă

Pe 10 ianuarie, Federația Română de Tenis a dat startul Campionatului Național de sală rezervat categoriei de 14 ani. La competiția desfășurată la Complexul Sportiv «Lia Manoliu» din Capitală sînt prezenți și trei sportivi din Slobozia. Irina Nițu și Radu Popa de la CSS și Sorin Iordache de la TenisCon. În prima zi a întrecerilor, toți cei trei au reușit calificarea în optimi după ce au trecut de primul tur, iar Irina și Radu și de calificări. «Accederea între primii 16 a fost ținta noastră la acest campionat. Copiii sînt la primul lor an în această categorie, aproape toți adversarii sînt mai experimentați, așa că din acest moment orice victorie poate însemna o depășire a obiectivului» a declarat... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2011, 18:50 (9277 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga I

Unire sub poalele doamnei Chiajna

Unirea Urziceni (în scripte încă îi mai spune așa!) s-a reunit vineri, 7 ianuarie 2011. O așteaptă un retur de foc pe care îl va disputa în localitatea ilfoveană (habar nu avem dacă-i sat sau oraș!) care-i poartă numele fiicei lui Petru Rareș ajunsă doamnă în Țara Românească. Primăriei din Chiajna i-a vîndut Dumitru Bucșaru echipa, bucată cu bucată: de la turnicheți la Rusescu și de la Nicu Epaminonda la Revulsin și uleiul pentru masaj. Au fentat tranzacția Mehmedovici și Semedo, care au ales alte destinații, pe picior de plecare aflîndu-se, de asemenea, Pădurețu și Todoran, care însă s-au prezentat la reunire. În urma strămutării și contopirii cu echipa ilfoveană, fosta campioană i-a înregimentat... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2011, 18:48 (11582 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un secretar de stat din Ministerul Sănătății, în inspecție la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Un secretar de stat din Ministerul Sănătății, în inspecție la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

În cursul dimineții de marți, 11 ianuarie a.c., secretarul de stat în Ministerul Sănătății, Geza Molnar a venit la Spitalul Județean Slobozia pentru a decide care sînt măsurile care se impun într-o astfel de situație. Reamintim că, în urmă cu 24 de ore, 11 sugari ai Secției de Pediatrie a Spitalului din Slobozia au fost trimiși de urgență la București, fiind suspecți de infecție cu rotavirus. Potrivit primelor informații oficiale, reprezentanții Spitalului au confirmat încă din luna noiembrie a anului 2010 infecții cu rotavirus la SJU.

SJU, un spital fără vinovați
Astăzi, la orele 10,00, secretarul de stat Geza Molnar a sosit la Slobozia pentru a constata cu proprii... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2011, 14:07 (15381 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un singur caz de infecție cu Rotavirus recunoscut oficial la Spitalul de Urgență Slobozia

Un singur caz de infecție cu Rotavirus recunoscut oficial la Spitalul de Urgență Slobozia

Potrivit unor declarații de ultimă oră, doar un singur caz din cele 11 suspecte de infecție cu Rotavirus a fost confirmat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Informația aparține managerului Vasile Olaru care recunoaște că astfel de infecții sînt comune la nivelul unității spitalicești pe care o conduce.
«Analizele pe care le facem aici sînt analize de rutină. Nu reprezintă o certitudine. Din punctul meu de vedere, este nevoie de cel puțin două săptămîni pentru ca prezența Rotavirusului să fie confirmată oficial. De aceea vă pot spune că ultimii bolnavi trimiși la București au fost duși preventiv. Și, de asemenea, recunosc că în fiecare lună am avut astfel de probleme pe care le-am raportat Direcției de Sănătate Publică»... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2011, 16:18 (19020 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

O angajată a Casei de Pensii, în comă după ce a fost dată afară

Disponibilizările fac prima victimă

O angajată a Casei de Pensii, în comă după ce a fost dată afară

Întreg sistemul public se restructurează. De la Prefectură la ultima Agenție înființată din dorințe guvernamentale, toate instituțiile publice disponibilizează. Noile strategii guvernamentale pentru redresarea economiei românești prevăd un aspect clar: reducerea cheltuielilor bugetare prin eliminarea din schemele de angajare a unui număr considerabil de funcționari. Privită drept cea mai revoluționară măsură guvernamentală aplicată vreodată, disponibilizările din sectorul public, cel puțin ialomițean, încep să-și arate «colții». Iar «colții» sînt destul de ascuțiți. Acuzați că fac reduceri de personal preferențiale, după criterii de simpatie sau apartenențe politice, directorii de instituții publice... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2011, 14:12 (26499 vizualizări - 1 comentariu)

RETROSPECTIVĂ

Medicamentele bolnavilor, furate din magazia Spitalului

Medicamentele bolnavilor, furate din magazia Spitalului

Scandalurile ce aduc în centru cea mai mare unitate sanitară din județ, respectiv Spitalul de Urgență Slobozia, par să nu se mai sfîrșească. După ce săptămîna precedentă am prezentat detaliat cel mai rușinos scandal din istoria instituției, presiunile politice la care a fost supus medicul Mihaela Isvoranu pentru a demisiona din funcția de director medical, revenim astăzi cu un articol ce prăbușește și ultima fărîmă de imagine pozitivă a unității medicale.

Furt de medicamente din magazia Spitalului
În timp ce pacienții își arată nemulțumirea față de calitatea serviciilor medicale sau de medicația lipsă, cînd doctorii se plîng, pe lîngă reducerile salariale, de insuficienta... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2011, 09:40 (20928 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

În Ialomița, furturile din buzunare au scăzut cu 83,3%

Criza, aliata lu’ Ștefu

În Ialomița, furturile din buzunare au scăzut cu 83,3%

După multe săptămîni în care veștile panicarde au invadat mass-media, sîntem în măsură să vă oferim și o veste bună. Inspectoratul de Poliție Ialomița a raportat o scădere cu puțin peste 83% a furturilor din buzunare. Cînd, cum și mai ales de ce, puteți citi mai jos în interpretarea unică a publicației Independent.

Statistici liniștitoare
După ani lungi în care poliția ialomițeană a raportat escaladarea alarmantă a criminalității în județ, s-a petrecut minunea. Săptămîna trecută, în cadrul unei conferințe de presă, IPJ Ialomița a raportat scăderi impresionante la toți indicatorii criminalității județene. Astfel, în primele 6 luni ale anului în curs au scăzut cu 73,3... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2011, 14:11 (15651 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Slobozia, în căutarea recordurilor

Slobozia, în căutarea recordurilor

• peste un milion de metri cubi de apă, pierdere pe rețea
• 125 de metri cubi, media consumului zilnic pentru o persoană
• 900 de avarii de rețea și canalizare
• puțin peste 8 kilometri de drumuri, din totalul de 82 km, modernizate într-un an
• peste 900 mii de lei, costul anual aferent iluminatului public


Un milion de metri cubi de apă, pierdere pe rețea
Apa slobozenilor nu este potabilă. Apa rămîne menajeră, iar Urban SA, operatorul care furnizează apa menajeră și serviciile de canalizare ale orașului, deține contractul de concesiune pentru aceste servicii din anul 1998, contractul fiind valabil pînă în anul 2014. De la darea în folosință a sistemului de distribuție a apei subterane, proiect realizat cu și din «bunăvoința» primarului Gabi Ionașcu, autoritățile se zbat pentru identificarea unei soluții de potabilizare a apei. Scandalul cu privire la calitatea apei din sursă subterană s-a consumat și încă se mai consumă. Zeci de seturi de analize au confirmat că apa din sursa... [citește_tot_articolul]

7 Ianuarie 2011, 17:36 (20033 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Slobozia record

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița Boboteaza a vestit un an bogat

Zeci de mii de credincioși au serbat Botezul Domnului

click pe poză

Joi, 6 ianuarie, zeci de mii de credincioși ialomițeni s-au strîns în jurul bisericilor pentru a cinsti Botezul Domnului în apele Iordanului. Oficialii Episcopiei Sloboziei și Călărașilor au marcat evenimentul la Călărași, locație unde Preasfințitul Vincențiu a aruncat, potrivit tradiției, crucea în apele Borcei. Sărbătoarea a mai fost marcată oficial și la Fetești, unde de cîțiva ani autoritățile locale participă alături de creștini la Botezul cailor.

Boboteaza la români
Reamintim că Aghiazma Mare se face la Bobotează, în amintirea Botezării Domnului de către Ioan în Iordan. Ea se săvîrșește atît în ajunul Bobotezei, cînd se sfințește apa cu care preoții botează apoi... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2011, 14:18 (9476 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Aikido la Slobozia?

Aikido la Slobozia?

Răspunsul este da! La sfîrșitul anului 2010, pe 28 decembrie, Clubul Sportiv Olimpia din Slobozia a fost gazda unui maestru aikido venit tocmai din Italia. Evenimentul a fost posibil grație invitației făcute de președintelui clubului local, Mihail Dinu, și s-a bucurat de întreaga atenție a micilor judoca slobozeni.

Aikido la 0 grade celsius
Francesco Caminiti practică aikido de 20 de ani și are echivalentul centurii negre în karateka tradițional. Este căsătorit cu o ialomițeancă și nu se află pentru prima dată în Slobozia. Este însă prima dată cînd ajunge în vechea sala de sport a stadionului municipal, acolo unde judoca Clubului Olimpia își desfășoară antrenamentele... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2011, 13:18 (15225 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Previziuni astrale pentru 2011

Previziuni astrale pentru 2011

de astrologul Nina BECIU

Berbec (21.03-22.04)-Cu Jupiter intervenind în mod constant în viața Berbecului, 2011 se anunță a fi un an agitat și neliniștit, un an al jocurilor sociale și al legăturilor interumane intense. Berbecul trebuie să arate că stăpînește pe deplin rolul principal, întelegînd și supunîndu-se în același timp priorităților celorlalți.
Pe plan personal, conjuctura lui Venus adaugă multe controverse și neliniști sufletești, dar și clarificare, adevăr, viziune și luciditate în viitorul apropiat. Pentru mobilitatea și bunul mers al relațiilor, conjucturile astrelor cer compromisuri. Sub impulsurile a două alte planete, Jupiter și Saturn, 2011 va fi un an aprofundării relației... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2011, 05:42 (9007 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Managementul Sănătății se dictează politic

Spitalele ialomițene trec în grija primăriilor și consiliilor județene

Managementul Sănătății se dictează politic

Potrivit unei noi prevederi legislative, spitalele ialomițene trec în subordinea administrațiilor publice locale. Strategiile de descentralizare sanitară lipsesc însă cu desăvîrșire. Rapid, își fac loc speculațiile privind viitorii managerii de unități medicale. Din perspectiva financiară, situația este îngrijorăroate, politic vorbind, orizontul zîmbește promițător doctorilor de partid...

Aceeași Mărie cu alți bani de portofel
Transferul managementului spitalicesc în cîrca autorităților locale sau județene face parte din controversata reformă sanitară mai mult discutată la televizor decît pusă-n practică. O dată pronunțată pentru trecerea propriu-zisă a unităților sanitare... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2011, 14:23 (17236 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

20000 de activiști de partid pentru electoralele din 2012

Politichia locală se pregătește de alegeri

20000 de activiști de partid pentru electoralele din 2012

Cu sau fără criză, partidele politice locale au intrat în febra pregătirilor pentru alegerile locale din 2012. Deși nu par să fi înțeles mare lucru din cei 20 de ani de pluripartitism trecuți pînă acum, politicienii locali au învățat că alegerile nu se cîștigă în lunile de campanie electorală dinaintea votului, ci în anii care le preced. Pentru că vrînd-nevrînd, alegerile locale din 2012 ne privesc direct, Independent a decis să monitorizeze pentru dumneavoastră prestația celor trei partide politice de pe eșicherul politic local. Ne propunem deci, în cei doi ani și jumătate care ne mai rămîn pînă la alegeri, să-i aducem în fața dumneavoastră pe reprezentanții partidelor din toate cele 66 de unități... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2011, 05:52 (13712 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Orașele de mucava ale Ialomiței

Orașele de mucava ale Ialomiței

În așteptarea unei Strategii județene de dezvoltare pentru următoarele trei cincinale, Ialomița se confruntă cu probleme grave precum sărăcia populației, depopularea și declinul economic. În ciuda acestor semnale negative, județul continuă să se mîndrească cu 7 orașe. Cum patru dintre acestea au fost moștenite de pe vremea cînd guvernanții de azi erau doar simpli activiști în PCR, nu vom insista prea mult asupra lor. Vom încerca însă să identificăm la cele trei orașe nou-nouțe ale județului elementele ce le legitimează drept orașe...

Picioarele de lut ale orașelor ialomițene
Ialomița înregistrează un declin constant al populației active. Ponderea populației sub 15 ani... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2011, 14:22 (22350 vizualizări - 7 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Agenția Județeană pentru Prestații Sociale execută silit sugarii

În Ialomița, statul se întrece pe sine!

Agenția Județeană pentru Prestații Sociale execută silit sugarii

Sînt nenumărate cazurile în care funcționarii statului calcă în picioare legile pe care sînt obligați să le aplice. În Ialomița însă, practicile administrative au reușit să atingă un nou record negativ. Angajații Agenției Județene pentru Prestații Sociale Ialomița au executat silit un sugar de 1 an și opt luni pentru că instituția a acordat eronat o indemnizație de creștere și îngrijire a copilului mai mare decît cea cuvenită. Excesul de zel al funcționarilor a lăsat, practic, mama copilului fără niciun venit timp de 2 luni. Iar toate aceste abuzuri s-au petrecut fără ca familia să primească măcar o înștiințare privitoare la decizia de recuperare a debitului.

Statul a dat cu lingura și a luat cu sacul... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2011, 06:14 (16879 vizualizări - 4 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Prefectul Teculescu face porturi pe Dunăre

De dragul guvernării Boc

Prefectul Teculescu face porturi pe Dunăre

Ca să nu mai cînte plozii rromilor din cartierul Vlașca al Feteștilor «Portul de piatră s-a dărîmat», prefectul Teculescă promite județului dezvoltare regională pe apă. Promisiunea este urmarea firească a unei directive guvernamentale a cabinetului Boc care a promis prefecților silitori o nominalizare în Cartea Albă a absorbției fondurilor comunitare. Socoteala din birourile Prefecturii nu se potrivește însă deloc cu cea din dulcele tîrg al Feteștilor, unde administrația locală susține că portul nu este decît o fată morgană numai bună de folosit pe post de drapel electoral în 2012.

Dormi liniștit, Teculescu visează pentru tine
Ca să nu fim, Doamne Ferește!, înțeleși... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2011, 14:41 (14702 vizualizări - 2 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

«Digul nimănui»

Vinovații fără vină

«Digul nimănui»

Inundațiile din 2005 au fost uitate. La fel și cele din 2006. Acum avem inundații noi. Nimic nu s-a schimbat. Aceiași saci de nisip, aceleași promisiuni, aceeași panică și oameni îngroziți de furia apelor. Iar pentru ca tabloul să fie identic, vinovatul pentru producerea dezastrelor este același: ploaia! Încă din anul 2007, primul an de după inundațiile de anvergură din județul nostru, «Independent» avertiza într-un material amplu, în fapt o radiografie a digurilor ialomițene, asupra unui aspect mai mult decît înfiorător: «Digurile vor ceda la o primă inundație». Și au cedat. În 2010. Declarațiile puse pe tapet la acel moment aparțineau specialiștilor în domeniu, însă informația a rămas la fel... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2011, 05:42 (18555 vizualizări - 0 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

10 milioane de lei pentru patinoarul de la Amara

10 milioane de lei pentru patinoarul de la Amara

Implicarea autorităților locale din Amara în lobby-ul pentru descentralizarea administrației locale nu este întîmplătoare. În ultimii 2 ani, autoritățile din Amara au realizat proiecte care vor permite accesarea a 10 milioane de euro pentru asfaltarea drumurilor din oraș, reamenajarea peisagistică a stațiunii și realizarea unei surse de apă subterană.

Moraru, favoritul Elenei Udrea
Accesarea fondurilor care să permită investiții de anvergură pentru comunitate nu reprezintă însă punctul forte al primarului Victor Moraru. Ultima performanță a sa este seducerea ministrului Udrea cu un program integrat de reabilitare a intrării în stațiunea Amara. Neschimbat de 30 de ani... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2011, 10:28 (40291 vizualizări - 20 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
282 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: 5,30%, rata șomajului la finele lunii ianuarie 2023

La sfârșitul lunii ianuarie 2023, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4136 șomeri (din care 2054 femei), rata șomajului fiind de 5,30%, cu 0,83% peste ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2023, 14:40
(12996 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Valea Măcrișului

Două echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la o anexă a unui ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2023, 13:05
(13341 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bărbat omorât de tren

În dimineața zilei de sâmbătă, 4 martie a.c., un bărbat a fost lovit de trenul personal care face legătura între stațiile Slobozia Veche și Ciulnița, în zona Bazinului Olimpic din Slobozia. În urma accidentului ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2023, 11:00
(12669 vizualizări - 0 comentarii)


«Școala Altfel» alături de jandarmii ialomițeni

«Școala Altfel» alături de jandarmii ialomițeni

În cadrul programului «Școala Altfel», în perioada 27 februarie-3 martie a.c., jandarmii ialomițeni au fost alături de elevi de la instituții de învățământ din Slobozia, Fetești și Urziceni. Copiilor le ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2023, 13:15
(7974 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Marți, 7 martie 2023, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabiliilor înregistrați în scop de TVA, care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție intracomunitară ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2023, 12:30
(13963 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Procedura de vizare a carnetelor de rentă viageră

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că, pentru obținerea sumei de bani reprezentând renta viageră agricolă aferentă anului 2022, rentierii vor solicita viza anuală în perioada ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2023, 17:40
(12243 vizualizări - 1 comentariu)


APM Ialomița: Amenzi acordate pentru arderea miriștilor

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița reamintește cetățenilor din județul Ialomița faptul că, potrivit reglementărilor legale, arderea miriștilor constituie contravenție. Astfel, persoanele fizice ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2023, 16:30
(9575 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: S-a majorat valoarea indemnizațiilor de șomaj și de stimulare a ocupării forței de muncă

Începând cu 1 martie 2023, baza de calcul a indemnizației de șomaj și a altor măsuri de stimulare a ocupării forței de muncă oferite de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița s-a majorat ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2023, 12:30
(13170 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Atelier de confecționat Mărțișoare

Protopopiatul Slobozia: Atelier de confecționat Mărțișoare

În luna dedicată mamei și venirii primăverii, miercuri, 1 martie 2023, la sediul Căminului Cultural din Slobozia Nouă, Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Școala Gimnazială nr. 5 și Grădinița cu Program ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2023, 18:20
(11331 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism răsturnat între Slobozia și Drajna

Autoturism răsturnat între Slobozia și Drajna

Un grav accident rutier s-a petrecut miercuri, 1 martie a.c., pe DN21, între Slobozia și Drajna, în urma căruia un autoturism a intrat în coliziune cu un camion. Impactul celor două mașini a fost atât de ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2023, 17:40
(12852 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni, de 1 Martie alături de doamnele de la Centrul de Îngrijire și Asistență Slobozia

Jandarmii ialomițeni, de 1 Martie alături de doamnele de la Centrul de Îngrijire și Asistență Slobozia

«Poate că o floare nu rezolvă toate problemele, dar cu siguranță face ziua puțin mai frumoasă, mai ales că suntem la început de primăvară!». Astfel, de 1 Martie, jandarmii ialomițeni au avut o misiune specială ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2023, 16:25
(11667 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Titluri de Stat «Tezaur», dobândă de până la 8%/an

Românii pot cumpăra Titluri de Stat «Tezaur» și în luna martie 2023, cu dobândă de până la 8%/an. Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoane fizice că începând ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2023, 12:40
(15642 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Campania de primire a Cererilor de Plată pentru anul 2023

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) demarează de miercuri, 1 martie a.c., Campania de primire a Cererilor de Plată în anul 2023. Fermierii vor putea depune Cererea de Plată, în perioada ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2023, 12:20
(11567 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Ședința Colegiului Prefectural

Instituția Prefectului Ialomița: Ședința Colegiului Prefectural

Marți, 28 februarie 2023, prefectul județului Ialomița a prezidat Ședința Colegiului Prefectural și a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița. «Avem astăzi pe ordinea de zi un material ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2023, 14:00
(11555 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în mai multe zone din orașul Fetești!

În perioada 1 martie 2023, orele 23,00-2 martie 2023, ora 06,00, RAJA Constanța va întrerupe furnizarea apei potabile pentru realizarea unor lucrări de racordare a noilor conducte la sistemul centralizat ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2023, 10:30
(11097 vizualizări - 0 comentarii)


Șapte slobozeni, reținuți după provocarea unui scandal

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au reținut șapte persoane, cu vârste cuprinse între 18 și 37 de ani, din Slobozia, cercetate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2023, 18:50
(13246 vizualizări - 0 comentarii)


Ordin de protecție emis pe numele unui slobozean care și-ar fi bătut soția

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au fost sesizați sâmbătă, 25 februarie a.c., cu privire la faptul că o femeie, de 56 de ani, din Slobozia, ar fi fost agresată fizic de soțul său, un ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2023, 18:35
(10389 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 184 mii de lei

În ultimele 48 de ore, polițiștii au aplicat peste 450 de sancțiuni contravenționale, au reținut 16 permise de conducere și au constatat 14 infracțiuni. Astfel, sâmbătă și duminică, 25 și 26 februarie a ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2023, 18:25
(10738 vizualizări - 0 comentarii)


Broșura privind tratamentul fiscal al veniturilor realizate de persoanele fizice din transferul de monedă virtuală, publicat pe site-ul ANAF

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că pe site-ul ANAF a fost publicată «Broșura privind tratamentul fiscal al veniturilor realizate de persoanele fizice din ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2023, 18:10
(16805 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 141,58 milioane de lei pentru motorina aferentă trimestrului IV al anului 2022

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, prin Centrele Județene ale Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură efectuează plata ajutorului de stat la motorina utilizată în agricultură, în ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2023, 17:20
(20546 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 688,38 mii de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor fiscale efectuate în ianuarie 2023

În luna ianuarie 2023, inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au efectuat 18 inspecții fiscale (finalizate), din care 13 la contribuabili persoane juridice și 5 la contribuabili ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2023, 14:20
(19197 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Boteni și Fetești. A luat foc un autoturism!

Incendii la Boteni și Fetești. A luat foc un autoturism!

Sâmbătă, 25 februarie a.c., în jurul orelor 16,00, pompierii din Urziceni au intervenit pentru lichidarea unui incendiu produs la o casă în satul Boteni. Au ars acoperișul pe o suprafață de aproximativ ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2023, 13:05
(3257 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: Reținut pentru «furt calificat»

Polițiștii din cadrul Secției 4 Poliție Rurală Coșereni au probat activitatea infracțională a unui tânăr, de 25 de ani, din comuna Bărcănești, bănuit de comiterea infracțiunii de «furt calificat». În urma ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2023, 15:40
(4847 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 11 permise de conducere reținute

În ultimele 24 de ore, polițiștii au fost solicitați să intervină la 48 de evenimente, dintre care 44 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112. Au fost sesizate 5 infracțiuni, dintre ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2023, 15:30
(19654 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Marți, 28 februarie 2023, termenul limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că marți, 28 februarie 2023, este termenul de depunere a următoarelor declarații: Formularul 108, Formularul 204 ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2023, 13:15
(14015 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 27 februarie 2023, termenul limită de depunere a unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 27 februarie 2023, este termenul de depunere a următoarelor declarații, pentru perioada de raportare încheiată ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2023, 13:00
(12288 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Sancțiuni de peste 74 mii de lei, aplicate de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii au fost solicitați să intervină la 53 de evenimente, dintre care 51 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112. Au fost sesizate 9 infracțiuni, dintre ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2023, 16:40
(23658 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținut pentru încălcarea ordinului de protecție

Marți, 21 februarie a.c., polițiști din Fetești au reținut pentru 24 de ore un bărbat, de 36 de ani, din Fetești, bănuit de săvârșirea infracțiunilor de «încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecție ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2023, 16:20
(13168 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Cursuri de prim ajutor

IJJ Ialomița: Cursuri de prim ajutor

Jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au participat miercuri, 22 februarie a.c., la activitățile de instruire susținute de paramedici din cadrul Inspectoratului pentru Situații ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2023, 14:20
(5106 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În ianuarie 2023 s-a rambursat TVA în valoare de peste 13,99 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat, în luna ianuarie 2023, conform selecției naționale, TVA în valoare de 13,99 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2023, 14:00
(10790 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...